پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

آلمان در نظر دارد برخی پناهجویان را دیپورت کند

وزیر کشور آلمان اعلام کرد که کشورش قصد دارد آندسته از پناهجویانی را که به طور مرتب به کشور خود رفت و آمد می کنند را از آلمان دیپورت کند.

به گزارش اسپوتنیک، هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان اعلام کرد که کشورش قصد دارد آندسته از پناهجویانی را که به طور مرتب به کشور خود رفت و آمد می کنند را از آلمان دیپورت کند.

وی گفت: ‹آن دسته از پناهندهگان سوری که به طور منظم برای تعطیلات به سوریه می روند، نمی تواند به طور جدی بگویند که در آنجا تحت تعقیب و آزار و اذیت هستند.» وی گفت: «چنین افرادی باید از وضعیت پناهندگی محروم شوند.» «مقامات مهاجرت در صورت اطلاع از سفر یک پناهنده به کشور خود فوراً وضعیت وی را مجدداً بررسی می کنند.»

هورست زهوفر همچنین یادآور شد که همه پناهندگان سوری مجبور خواهند شد به وطن خود بازگردند. وی گفت: «وقتی شرایط اجازه دهد، ما اخراج ها را انجام خواهیم داد.»

رژیم اسرائیل شمال نوار غزه را موشک باران کرد-

بالگردها و توپخانه رژیم اسرائیل به در واکنش به موشک‌های شلیک شده از نوار غزه به سوی شهرک‌های اطراف، به این منطقه حمله کرد.

رسانه‌های مختلف فلسطینی خبر داد که ارتش رژیم اسرائیل دو منطقه در شمال غزه (یکی در بیت لاهیا و دیگری در بیت حانون) را هدف حمله موشکی قرار داده‌ است.

بر اساس گزارش‌ها این دو هدف متعلق به گروه‌های مقاومت فلسطینی و حماس در نوار غزه بود.

پیشتر ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که شامگاه شنبه 3 موشک از نوار غزه به سوی شهرک‌های صهیونیستی اطراف نوار غزه شلیک شده است.

ارتش رژیم اسرائیل مدعی شد که سامانه گنبد آهنین توانسته دو موشک شلیک شده را رهگیری و سرنگون کند.

در پی شلیک شدن این موشک‌ها صدای آژیر خطر در شهرک‌های اطراف نوار غزه به صدا در آمد.

بر اساس گزارش‌ها سدیروت نزدیک ترین شهرک به نوار غزه است که تنها 10 کیلومتر با آن فاصله دارد و صدای آژیر خطر در این شهرک نیز به صدا در آمده است.

رادیو پکن: کلاهبرداری آمریکا از انگلستان یا نمایشی هماهنگ از دو کشور؟

پس از آنکه دادگاه جبل الطارق حکم آزادی نفتکش ایران را صادر کرد، قاعدتاً کشمکش میان انگلستان و ایران در توقیف نفتکشها باید به تدریج پایان یافته تلقی می شد، اما امریکا که عادت به پذیرش شکست ندارد، حالا رأساً وارد میدان شده و با مداخلۀ گستاخانه در آن، وضعیت را بار دیگر به وخامت کشانده است.

برغم فشارهای آمریکا، دولت جبل الطارق از توابع انگلستان 24 امرداد حکم آزادی نفتکش ایرانی گریس ١ را که توقیف کرده بود، صادر کرد. اما در کمتر از یک روز وزارت دادگستری آمریکا حکم توقیف این نفتکش را صادر کرد. توجیه دادگستری امریکا این اتهام است که ایران از نظام مالی آمریکا به صورت غیرقانونی برای فرستادن نفت به سوریه استفاده می کند و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از آن سود می برد.

طبق این حکم آمریکا نه تنها کشتی را توقیف می کند، بلکه خدمه و داراییهای این کشتی را هم ضبط می کند. به گزارش روزنامه کاپیتول هیل امریکا در روز جمعه، حکم توقیفی که وزارت دادگستری آمریکا صادر کرده نشان می دهد کلیۀ محمولۀ نفت و 995هزار دلار احتمالاً ضبط خواهد شد.

نفتکش ایرانی که بی دلیل درگیر این ماجرا شده، وضعیت رقت آوری پیدا کرده است. به گزارش بی بی سی نفتکش گریس 1 که اکنون نامش را به آدریان دریا تغییر داده، هنوز جبل الطارق را ترک نکرده، اگرچه موقعیت خود را عوض کرده و از سویی کاپیتان آن نیز استعفا داده و گفته می شود که ۶ خدمه از جمله یک کاپیتان جدید روز یکشنبه وارد جبل‌الطارق می شوند تا نفتکش را تحویل بگیرند.

شرکت رادیویی کلمبیا روز جمعه در تفسیری گفت در حالیکه رویارویی آمریکا و ایران روز به روز شدت می گیرد، هر گونه تعویق حرکت نفتکش فرصتی به آمریکا خواهد داد تا با اقدامات حقوقی بیشتر جلوی عزیمت آن را بگیرد.

وزارت دادگستری آمریکا که در توقیف نفتکش ایران طبق تشریفات قضایی ناکام ماند و رأساً وارد میدان شده، اما روشن است اگر آمریکا با لجاجت بر توقیف نفتکش ایران اصرار کند، این رویداد مسلماً رو به وخامت خواهد گذاشت. انگلستان با تحریک آمریکا وارد معرکه ای شد که به نظر می رسد به خاطر شعار و تفکر «اول آمریکای» ترامپ، بار دیگر فریب همپیمانش را خورده است.

در حقیقت گرچه روابط انگلستان و ایران خوب نبود، اما پیش از این کشمکش شدیدی هم بین دو کشور رخ نداده بود. انگلستان به عنوان یکی از گروه پنج به علاوه یک در مسألۀ هسته ای ایران از آمریکا پیروی نکرد و از برجام خارج نشد، بلکه در کنار فرانسه، آلمان، روسیه و چین ایستاد و تا کنون موضع مشترک حفظ برجام را در پیش گرفته است.

اما همه اینها بعد از توقیف نفتکش ایران در 13 تیر تغییر کرده است. اسپانیا که بر سر حق مالکیت جبل الطارق با انگلستان اختلاف دارد، می گوید که توقیف نفتکش به درخواست آمریکا صورت گرفته است. ایران بارها نسبت به این اقدام هشدار داد ولی بی نتیجه ماند و سپس خبر از اقدام متقابل داد که در نهایت با وجود اقدامات جدی محافظتی و زیر نظارت ناوگان نظامی آمریکا و انگلستان، نیروی دریایی سپاه پاسداران 28 تیر در تنگه هرمز نفتکش استنا ایمپرو را که در حال حرکت با پرچم انگلستان بود، توقیف کرد.

چینیها ضرب المثلی دارند که می گوید اگر از نتیجۀ کارت خبر داشتی، چرا اصلاً آن را مرتکب شدی؟ تقریباً معادل این معنی که هر که خربزه می خورد پای لرزش هم می نشیند. البته انگلستان باید زودتر این وضعیت را پیش بینی می کرد که باز به قول چینیها سوار ببری شده که پیاده شدن از آن کار راحتی نیست؛ زیرا کانادا قبلاً این درس را به او آموخته بود. در یکم دسامبر سال گذشته پلیس کانادا به دستور وزارت دادگستری آمریکا خانم منگ وان جو، مدیر ارشد مالی شرکت هوا وی چین را بازداشت کرد که انزجار شدید مردم چین را برانگیخت و مشکلاتی جدی در روابط چین و کانادا در پی آورد. چین اقدامهای مقابله ای شدیدی در پیش گرفت که خسارات شدیدی به تجارت بین دو کشور وارد شد. گرچه کانادا مدتی خشنودی امریکا را جلب کرد، اما ادامۀ ماجرا از کنترل دولت ترودو خارج شده است. تنها ده روز بعد از وقوع این حادثه، دونالد ترامپ هنگام مصاحبه با رویتر علناً مدعی شد که اگر این رویداد به نفع آمریکا باشد، حتما در آن مداخله خواهد کرد.

محظور کنونی انگلستان کاملا ناشی از اقدام خودش است. اما برخی تحلیلگران معتقدند انگلستان و آمریکا فقط نمایشی از دورویی بازی می کنند. وظیفه مبرم کنونی دولت جدید انگلستان که به تازگی روی کار آمده حل مسألۀ خروج این کشور از اتحادیۀ اروپا است، لذا می خواهد با یک حرکت سریع قیچی یک کلاف سر در گم را پاره کند. این در حالیست که از سوی دیگر بوریس جانسون در مسألۀ خروج از اتحادیۀ اروپا به پشتیانی قوی امریکا نیاز دارد، بنابراین از آزرده کردن خاطر امریکا هراس دارد. پس ناچار به بازی کردن نمایشی از دورویی است تا ماجرای توقیف نفتکش ایران را به آمریکا محول کند تا هر چه زودتر از هرج و مرج کنونی در مسألۀ نفتکش رها شود.

البته این محاسبۀ انگلستان به هیچ وجه درست از آب در نخواهد آمد. ایران در معامله با غرب «اگر خرگوش را نبیند، شاهین را رها نخواهد کرد». یعنی اینکه اگر نفتکش به سلامتی به ایران برنگردد، آزادی نفتکش توقیف شدۀ انگلستان نیز غیرممکن است. خدمۀ نفتکش استنا ایمپرو و شرکت تابعشان هم حتماً ناامید شده اند و امیدشان به بازگشت فوری به خانه نقش بر آب شده است.

گروه تروریستی داعش که با همکاری آمریکا، عربستان، امارات و پاکستان از سوریه و عراق به افغانستان صادر شدن است مسئولیت انفجار خونین کابل را برعهده گرفت.

شیعیان را هدف قرار دادیم،داعش مسئولیت انفجار عروسی کابل را برعهده گرفت

به گزارش المیادین، گروه تروریستی داعش مسئولیت انفجار در کابل پایتخت افغانستان را برعهده گرفت.

گفتنی است وزارت کشور افغانستان شامگاه شنبه اعلام کرد در اثر وقوع انفجاری مهیب در یک مراسم عروسی در بخش غربی شهر کابل، پایتخت افغانستان، ۶۳ تن کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شدند.

داعش اعلام کرد هدف از این قتل عام شیعیان بودند.

شاهدان عینی می گویند در هنگام وقوع انفجار، تالار عروسی مملوء از صدها میهمان بوده است.

انتصاب هدفمند یک چینی اویغور تبار در شورای امنیت ملی کاخ سفید

کاخ سفید اخیرا انتصابی آرام و بی سر و صدا در شورای امنیت ملی خود داشته که به نظر می‌آید روابط تجاری آمریکا-چین را بیش از پیش به مخاطره بیاندازد.

یک فعال اویغور به نام روشن عباس به پایگاه خبری بیزنس اینسایدر گفت خانم «النیگار ایلتبیر» که یک چینی با اصالت اویغور است سه هفته قبل به عنوان مدیر حوزه چین در شورای امنیت ملی آمریکا گماشته شده است.

این انتصاب اولین بار توسط مجله آمریکایی «فارین پالسی» گزارش شد و شورای امنیت ملی آمریکا از اظهار درباره پرسنل خود خودداری کرده است.

به نوشته فارین پالسی مدیر حوزه چین در شورای امنیت ملی کاخ سفید به معنی کمک به مدیریت سیاست آمریکا در حوزه چین در مسائلی همچون تجارت، امور نظامی و حقوق بشر است.

ایلتبیر متولد استان سین کیانگ چین است و در کودکی به همراه پدرش به ترکیه مهاجرت کرده و در نوجوانی مقیم آمریکا شده است.

در حالی که طرز فکر خانم ایلتبیر در قبال چین هنوز مشخص نشده است اما احتمالا انتصاب وی به عنوان یک اویغور تبار در این سمت باعث تنش بیشتر میان واشنگتن و پکن بر سر مسائل حقوق بشری و شدت بخشیدن به جنگ تجاری کنونی دو طرف خواهد شد.

انتصاب ایلتبیر از آن جهت تنش‌زا و جنجالی ارزیابی می‌شود که کشورهای غربی و آمریکا انتقادها از چین به دلیل آنچه بازداشت و نظارت شدید مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ می‌خوانند را افزایش داده‌اند.

چین اعلام کرده به دلیل افزایش اقدامات افراط گرایانه و تروریستی اسلامگرایان افراطی در استان سین کیانگ در سال‌های اخیر اقدام به برپایی مراکز بازآموزی با هدف کاهش رویکرد افراط‌گرایی کرده است.

دولت چین معتقد است مراکز فوق برای آموزش دوباره مردم استان سین کیانگ هستند و در مقابله با حملات افراط‌گرایان اسلامی و جدایی‌طلبان بسیار موفق بوده است.

ابراز آمادگی ایران برای ارسال کشتی برای اسکورت نفتکش گریس۱

فرمانده نیروی دریایی ایران : در صورت لزوم آماده ارسال کشتی های جنگی برای اسکورت نفتکش ایرانی گریس-1 هستیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، امیر دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: بنا نداریم ناوگروه به جبل‌الطارق برای اسکورت «آدریان دریا» اعزام کنیم اما هر زمان که حکومت جمهوری اسلامی چنین درخواستی داشته باشد، نیروی دریایی ارتش آمادگی دارد تا به این منطقه ناوگروه اعزام کند.

وی افزود: تصمیم برای آزادی کشتی انگلیسی با مقامات کشور است.

سردار دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در حاشیه این مراسم درباره آزادی کشتی بریتانیایی که در بندرعباس توقیف شده است، گفت: تصمیم آزادی کشتی انگلیسی را مقامات جمهوری اسلامی اخذ می‌کنند و توقیف آن ربطی به «آدریان دریا» ندارد بلکه این نفتکش انگلیسی تخلفاتی داشته و با حکم قضایی توقیف شد ضمن اینکه توقیف «آدریان دریا» از ابتدا غیرقانونی بود.

پیشتر جلیل اسلامی، معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت که نفتکش گریس-1 تحت پرچم ایران در آمده و به «آدریان دریا» تغییر نام داده است.

چین اظهارات مقامات آمریکایی را محکوم کرد

به نقل از شین‌هوا؛ سخنگوی کمیسیون امور خارجی مجمع ملی خلق چین اظهارنظرهای برخی قانونگذاران آمریکایی را درباره تحولات اخیر منطقه هنگ کنگ محکوم کرد.
یو ونزه، سخنگوی کمیسیون ویژه نهاد قانونگذاری عالی چین روز شنبه تاکید کرد موضع گیری‌ها و اظهارات برخی اعضای کنگره آمریکا درباره تحولات هنگ کنگ کاملا اشتباه و بی‌مورد است.
این مقام چینی تصریح کرد فعالیت های غیرقانونی اخیر در منطقه هنگ کنگ به ویژه خشونت های شدیدی که برخی گروه ها مرتکب شده اند، نقض آشکار قانون اساسی جمهوری خلق چین و نقض قوانین و مقررات منطقه اداری ویژه هنگ کنگ است.
این فعالیت ها آشکارا خطوط قرمز مربوط به اصل » یک کشور دو سیستم» را نقض کرده‏، به طرز فاحشی حاکمیت قانون و نظم عمومی هنگ کنگ را مختل کرده و امنیت جانی و مالی ساکنان منطقه را به خطر انداخته است. بنابراین عاملان آنها باید مطابق با قانون مجازات شوند.
یو ونزه افزود با این حال برخی مسئولان کنگره آمریکا، این جنایات خشونت بار را مبارزه برای تحقق حقوق بشر و ارتقای آزادی و دموکراسی قلمداد کرده و تلاش های پلیس و نیروهای امنیتی هنگ کنگ را برای اجرای دقیق قانون، حفظ نظم اجتماعی و مبارزه با جرائم و جنایات تحریف می کنند. اظهارنظرهای قانونگذاران آمریکایی درباره تحولات هنگ کنگ نقض آشکار حاکمیت قانون، نمونه مجسم سیاست یک بام و دو هوا توسط کنگره آمریکا و دخالت آشکار در امور داخلی چین محسوب می شود.
سخنگوی کمیسیون امور خارجی مجمع ملی خلق چین افزود بدون تردید عدم مجازات عاملان فعالیت های غیرقانونی در هنگ کنگ به اقتدار قانون لمطه خواهد زد و حاکمیت قانون را خدشه‌دار خواهد کرد. وی افزود حاکمیت قانون باید از طریق حفظ نظم اجتماعی و ثبات در منطقه هنگ کنگ به اجرا گذاشته شود.
وی افزود هنگ کنگ به چین تعلق دارد و امور مربوط به هنگ کنگ امور داخلی چین محسوب می شود.
این مقام چینی ادامه داد توسعه آبادانی و تقویت ثبات پایدار منطقه هنگ کنگ خواست و اراده همه چینی‌ها از جمله 7 میلیون و 500 ساکن منطقه هنگ کنگ است و این اراده تحت تاثیر فعالیت های خشونت بار یک گروه کوچک یا دخالت کشورهای خارجی متزلزل نخواهد شد.

مزدوران هنگ کنگی دست به دامن کشورهای خارجی شدند

به نقل از اسپوتنیک، گروه هنگ کنگی مزدور امپریالیسم آمریکا و بریتانیا موسوم به «حقوق بشر مدنی» که اعتراضات در این منطقه را برگزار و سازماندهی می‌کند، اعلام کرده که ممکن است از کشورهای خارجی درخواست کمک کنند.

درخواست رهبران مزدوران هنگ کنگی برای جلب حمایت از کشورهای خارجی در حالی است که پیشتر این گروه با یک دیپلمات آمریکایی نیز دیدار و گفتگو کرده و نسبت به جلب حمایت کاخ سفید از معترضان ابراز امیدواری کرده بود.

در همین ارتباط نیز «وونگ ییک-مو»، از رهبران معترضان هنگ کنگ اعلام کرده که ممکن است معترضان از دیگر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خواستار حمایت شوند و یا تحولات فعلی در سازمان ملل مطرح شود.

رهبران معترضان با این حال در نشست با خبرنگاران درخواست حمایت خارجی به معنای دخالت در این منطقه را رد کرده‌ و مدعی شده‌اند که درخواست برای حمایت خارجی در ادامه دیپلماسی برای حل مشکلات این منطقه است.

درخواست معترضان هنگ کنگی برای حمایت خارجی در شرایطی مطرح شده که پیشتر دولت مرکزی چین با هشدار به واشنگتن و لندن خواستار پرهیز از مداخله جویی در امور داخلی هنگ کنگ شده بود.

از زمان آغاز خشونت‌ها و هرج و مرج در هنگ کنگ، کشورهای اروپایی و آمریکا اظهارات مداخله جویانه‌ای را در ارتباط با این تحولات عنوان کرده و علاوه بر دونالد ترامپ، رئیس مجلس نمایندگان و برخی اعضای کنگره آمریکا نیز خواستار خویشتنداری چین دربرخورد با معترضان شده‌اند. اظهاراتی که با خشم مقامات و وزارت خارجه چین روبرو شده است.

آمریکا بخشی از اسناد قتل خاشقجی را منتشر کرد

به دنبال حکم یک دادگاه منطقه‌ای در آمریکا، سازمان اطلاعات مرکزی این کشور «سیا»، اقدام به انتشار بخشی از اسناد مرتبط با قتل جمال خاشقجی، نویسنده منتقد سعودی کرد.

به گزارش العربی، بخشی از اسناد مرتبط با قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا منتشر شد.

انتشار این اسناد پس از رای دادگاه منطقه‎‌ای در آمریکا صورت می‌گیرد که حکم به انتشار این اسناد بر اساس قانون گردش آزاد اطلاعات داده است. حکم این دادگاه نیز پس از آن اعلام شد که یک موسسه حقوق عمومی با شکایت از دولت فدرال، خواستار انتشار اسناد مربوط به قتل خاشقجی شد.

براساس حکم دادگاه منطقه‌ای، نهادهای امنیتی دولت آمریکا بعد از این موظف خواهند بود تا به صورت ماهانه اسناد مرتبط با قتل خاشقجی را منتشر و در اختیار عموم قرار دهند.

در بخشی از این اسناد به خبرها و گزارش‌ها درباره نقش مستقیم ولیعهد عربستان در حادثه قتل خاشقجی اشاره شده و در نتیجه‌گیری‌های اولیه کارشناسان سیا در همان ابتدای حادثه، وقوع چنین قتلی از سوی ولیعهد عربستان محتمل عنوان شده است.

بخش نخست اسناد منتشر شده سیا درباره قتل خاشقجی به سنجش افکارعمومی و رویکرد رسانه‌ها درباره این قتل اختصاص دارد که مکاتبات کارشناسان و ماموران سازمانی سیا را از ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ یعنی یک هفته پس از وقوع قتل خاشقجی در بر می‌گیرد.

انتشار این اسناد در حالی است که پیشتر «جینا هاسپل» رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در جلسه غیرعلنی مجلس سنای این کشور در آذرماه سال گذشته، ولی‌عهد سعودی را آمر قتل خاشقجی دانسته و گفته بود: محمد بن سلمان مسئول قتل وحشیانه و از پیش برنامه‌ریزی شده خاشقچی است و دولت ترامپ نیز در حال لاپوشانی آن است.

هنوز نه عربستان و نه کاخ سفید به انتشار این اسناد واکنشی نشان نداده‌اند، اما به گفته کارشناسان انتشار این اسناد می‌تواند روابط فعلی واشنگتن و مقامات ریاض را تحت تاثیر قرار دهد، هرچند پیش از این دولت ترامپ تلاش زیادی کرده بود تا روابط ریاض و واشنگتن تحت تاثیر رسوایی قتل خاشقجی قرار نگیرد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: