پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

جنگ افروزان سبز در راهند! اولریش گلرمن /حميد بهشتي

جنگ افروزان سبز در راهند!

 

هابک، نخست وزیر آتی، حمایتگر ارسال قوای نظامی  حزب سبزها، طرفدار مسئولیتِ آلمان در سیاست جهانی


اولریش گلرمن

حميد بهشتي


سبز شدن اوج گرفته: ماه هاست حزب سبزها در همه پرسی های انتخاباتی آلمان فقط در حال رشد بوده، نه فقط رسانه های این کشور سئوال های مربوط به انتخابات نخست وزیر را مطرح می نمایند، بلکه ماشین های همه پرسی نیز مردم را با سئوالات مربوطه کلافه کرده اند.

دیگر در گرایش نظریات مردم آلمان جای شگفتی نیست که به درخواست شبکه ARD و روزنامه Welt توسط شرکت همه پرسی سیاسی «اینفراتِست ایمَپ» انجام شده و طبق آن منجر به ائتلافی از حزب سبزها و مسیحی دموکرات ها خواهد شد: در انتخابات آتی مجلس، این دو حزب هرکدام 26 درصد آراء را خواهند آورد. این در مجوع موجب اکثریتی قاطع گشته و دیگر لزومی به اینکه به حزب سوسیال دموکراتِ بازنده متکی گردد نخواهد بود. اگر انتخاب کنندگان آلمان می توانستند مستقیما نخست وزیر را برگزینند، به گزارش هواشناسیِ دو شبکه ی RTL/n-tv 27 درصد پرسش شدگان رأی خود را به روبرت هابک، نامزد سبزها خواهند داد. و نامزد اتحاد احزاب مسیحی، خانم آنِگِرت کرامپ- کارِن باوِر حد اکثر 17 درصد آراء را بدست خواهد آورد. مدت هاست که مسئولین راهبردی احزاب، مبارزات انتخاباتی خود را متناسب با نتیجه همه پرسی ها تنظیم می نمایند. و از جمله آنها پرسش در باره پر شانس ترین نامزد نخست وزیری است.

البته سبزها نیز می دانند که نتیجه همه پرسی ها برابر با نتیجه انتخابات نیست. آنها این را نیز می دانند که نخست وزیر آلمان می بایست کارت انتخاباتی خود را به امضای پیمان ناتو و ایالات متحده آمریکا برساند. در مورد آقای فیشر هم چنین بود که او فقط در صورتی می توانست وزیر امورخارجه آلمان گردد که پیشاپیش وفاداری خویش را از ارزش های غربی با اظهار حمایت آلمان از جنگ یوگوسلاوی به اثبات رسانده باشد. آنچه آنزمان جنگ یوگوسلاوی بود، حالا جنگی است که احتمالا آمریکا علیه ایران به راه می اندازد. این را روزنامه «پاساوِر نویه پرِسه» بعنوان پیشقراول سیاسی از هابِکِ سبز پرسید: آیا آلمان در نقش کشوری که رهبر اقتصادی است نمی باید مسئولیت حفظ راه های تجارتی را نیز بر عهده گرفته و در انجام مأموریت در خلیج فارس سهیم گردد؟ » البته، اگر معاملات آلمان مطرح باشند، این برای نامزد نخست وزیری سبزها قابل تأمل است: » اما اگر همه راه های دیپلماتیک بی نتیجه باشند، میتوانیم مشارکت آلمان را در یک مأموریت اروپایی قابل تصور بدانیم.» و آنچه را که بدان مأموریت گویند، طبیعتا می تواند جنگ باشد.

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: