پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

انقلاب رنگی در هنگ کنگ ناکام می شود

طی دو ماه گذشته، انواع اقدامات خشونت آمیز تظاهر کنندگان افراطی پیوسته شدت گرفته که شدیداً بر زندگی شهروندان هنگ کنگ تاثیرات منفی گذاشته و ضربات و خسارات ناخوشایندی بر اقتصاد هنگ کنگ وارد کرده است.

برخی سیاست بازان غربی سخنانی دربارۀ هنگ کنگ گفته و اخبار و امور آن را طوری با تنفر نسبت به چین و مداخله جویانه در امور داخلی چین تفسیر می کنند که حتی جسورانه و آشکارا به خلط مبحث پرداخته و مساله هنگ کنگ را به مذاکرات اقتصادی و بازرگانی چین و آمریکا ربط می دهند.

پروفسور جانگ وی وی، رئیس پژوهشکدۀ چین متعلق به دانشگاه فو دان شانگهای، چندی پیش در مصاحبه با تلویزیون مرکزی چین گفت: «این الگوی انقلابهای رنگی است ولی بی تردید اجرای آن در هنگ کنگ ناکام می ماند.»

پروفسور جانگ وی وی گفت: «انقلاب بهار عربی یا انقلاب مخملی اصطلاحاً به اتفاقاتی گفته می شود که در سال 2011 تنشهای فراوانی در داخل تعداد زیادی از کشورهای عرب به وجود آورد؛ اما به نظر من مهمترین دلیل این رویدادها به برخی نیرویهای ویژۀ آمریکا یعنی دولت سایه مربوط می شود. وال استریت، بنیاد دموکراسی و اف بی آی آمریکا سالها سال برنامه ریزی و توطئه می کنند تا در کشورهای دارای نظام متفاوت با امریکا آشوب ایجاد کنند. در همان زمان پیش بینی و نتیجه گیری سریع من این بود که این رویدادها خیلی زود به زمستان عربی منجر می شود و موفق نمی شود.

واقعیت نیز همان است که انقلاب بهار عربی خیلی زود به زمستان عربی تبدیل شد. علت اصلی این است که نظام دمکراسی غربی با دنیای غیرغربی سازگار نیست. حالا وقتی بر می گردیم و دوباره به حمله امریکا به عراق که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش پدر برپا شد، نگاه کنیم متوجه می شویم چه جنگ احمقانه ای بود. ولی نیروهاییهای که ذکر شد در آن زمان از جورج بوش پشتیبانی می کردند، در حالیکه کسی هرگز نظری از عموم مردم جهان عرب نپرسید.»

از شروع تجمعات غیرقانونی و خشونتها در هنگ کنگ بیش از دو ماه گذشته است و مردم روز به روز متوجه شده اند که خشونتهای خیابانی ماهیت انقلاب رنگی داشته و پشت آن دستان سیاه آمریکا پنهان شده است. چندی پیش بیش از صد تن از اهالی هنگ کنگ به طور خودجوش در مقابل سرکنسولگری آمریکا در هنگ کنگ تظاهرات کرده با سر دادن شعار «آشوبگر هنگ کنگی، آلت دست آمریکا» از دخالت گستاخانۀ آمریکا در امور داخلی چین اعتراض کردند.

جانگ وی وی گفت: سال 2014 در رویداد اشغال خیابان جونگ هوان در هنگ کنگ، خبرنگار بی بی سی همان روز اول با من تلفنی مصاحبه کرد؛ به او گفتم این جنبش در زمان و مکان اشتباه رخ داده و احتمال ناکامی آن صد درصد است. پرسید چرا؟ گفتم جواب خیلی ساده است، چون ما مدتی طولانیست که نظرسنجیها در هنگ کنگ را پیگیری می کنیم؛ مسائلی که بیشترین توجه مردم و جوانان را به خود مشغول می کند، مسألۀ معاش مردم، اشتغال و مسکن و از این قبیل است.

اصطلاحاً انقلاب رنگی که قدرتهای غربی ترویج می کنند، عامدانه انزجار جوانان را به سوی دولت منطقه اداری ویژه معطوف کرده است. اما اگر چنین جنبشی به راه بیفتد، در آینده حتماً اقتصاد هنگ کنگ خسارت خواهد دید. طبق گزارشهای دریافتی شاهدیم که نرخ استقامت هتلهای هنگ کنگ 50 درصد کاهش یافته و میزان زیان رانندگان تاکسی از 50 درصد فراتر رفته است. مجموع این خسارات نسبت به بحران مالی سال 2008 نیز شدیدتر است و احتمالاً تا مدتی طولانی ادامه پیدا می کند.

یکی از علل مهم رویدادهای هنگ کنگ، مداخله مستقیم آمریکا و در پشت آن جنگ تجاریست که آمریکا با چین برپا کرده. دونالد ترامپ ابتدا فکر می کرد خیلی زود برنده می شود، اما فکر بسیار احمقانه ای بود. نتیجه را هم که دیده اید و این جنگ جز ناکامی برایش نتیجه ای نداده و مقابله ما بسیار مقتدرانه بوده است؛ بازار سهام آمریکا در حال سقوط است. ترامپ از این موضوع هراس دارد، زیرا سقوط بازار سهام در آراء انتخاباتیش تأثیر زیادی خواهد گذاشت. او باید انتخابات سال آینده را در نظر بگیرد. یکی از مقامات آمریکا علناً گفت که بروز راهپیمایی اعتراضی در هنگ کنگ به سود آمریکا است و به نظر او کشورش می تواند با این برگ در مذاکرات تجاری بر چین فشار وارد کند.

«امانوئل والرشتاین» درگذشت

امانوئل والرشتاین، نظریه پرداز معروف سوسیال دمکرات چپگرا در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

ایمانوئل والرشتاین جامعه شناس و متفکر بزرگ چپگرا و از بزرگ ترین متفکران سوسیالیست قرن ۲۱ بود. او واضع نظریه «نظام جهانی» بود. وی متولد شهر نیویورک بود و تمام تحصیلات خود را در دانشگاه کلمبیا طی کرده و کتاب معروف وی نظام نوین جهانی است که به ۹ زبان زنده برگردانده شده‌ و در سال ۱۹۷۵ جایزه معتبر جامعه‌ شناسی آمریکا موسوم به «جایزه سوروکین» را دریافت کرد.

وی استاد دانشگاه ییل آمریکا بود و چند سال پیش نیز سفری به ایران داشت.

تا سه روز آینده ایران تکلیف برجام را مشخص می کند

محمود واعظی رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران بیان داشت که برجام زمانی برای ما ارزش دارد که بتوانیم از منافع آن استفاده نماییم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، محمود واعظی در گفت و گو با شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت: ایران درباره اقدامات بعدی خود بر اساس برجام، تا دو تا سه روز آتی تصمیم گیری می کند.

رئیس دفتر رییس جمهوری ضمن اشاره به گفت و گوی ایران و گروه هفت در پاریس بیان داشت: پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل و به ما ارائه شد. بخش های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت های هردو رییس جمهور بدست آمد.

واعظی خاطر نشان کرد: قسمت های قابل توجه مورد تایید گروه هفت برای ما قابل قبول ما نبود و پیشنهادات ما به ماکرون ارائه شد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه صبح مذاکرات را ادامه داد و پیشرفت هایی محقق و مقرر شد ما در تهران و گروه هفت با شرکای اروپایی جلسه داشته باشند تا نتیجه بررسی های داخلی و گروه هفت مورد بحث قرار گیرد.

وی همچنین بیان داشت: هیاتی روز دوشنبه در راس آن عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به پاریس می روند و یک تیم اقتصادی از بخش های مختلف نیز در این جلسه حضور دارند تا ابعاد این پبشنهادها روشن شود.

واعظی گفت: وقتی با یک کشور مذاکره می کنید طرف مقابل و شما برای منافع خود مذاکره می کنید. به هر حال برجام شکل گرفته و با کمک تعدادی از کشورها به نتیجه رسیده است. غیر ترامپ، دیگران سعی می کنند دستاورد خود را حفظ کنند و اروپایی ها و چینی ها و روس ها علاقه مند به حفظ دستاورد برجام هستند

وی افزود: شرایط اقتصادی دنیا به نوعی است که شرکت های چند ملیتی و بانک ها با اقتصاد آمریکا در هم آمیخته هستند و تلاش ها برای یافتن راه حال برای مشکل همکاری این بخش ها با ایران ادامه دارد.

این مقام توضیح داد: اروپایی ها در بخش سیاسی در تلاش هستند. در بخش اقتصادی به طور جدی به اروپایی ها گله داریم و این مهم را بارها گفتیم که اروپایی ها به وظایف خود بر اساس برجام عمل نکردند که شامل ۱۱ بند است.

رئیس دفتر رییس جمهوری ایران بیان داشت که اروپایی ها را تطهیر نمی کنم و معتقدم آنان وظایف خود را در برجام انجام ندادند و ادامه داد: برجام وقتی برای ما ارزش دارد که بتوانیم از منافع آن استفاده کنیم و در غیر اینصورت ارزشی ندارد.می خواهیم به طرف مقابل با رفتارمان بگویم اگر برجام منافع ما را تامین نکند ما راه خودمان می رویم.

واعظی افزود: کمیته ای درباره گام سوم در صورت محقق نشدن خواسته های ایران تصمیم می گیرد و ۲ تا ۳ روز مانده به زمان مقرر، (حدود ۸ روز به پایان زمان مورد نظر باقی مانده است) درباره اقدامات بعدی بر اساس برجام تصمیم گیری خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران: گام سوم از گام اول و دوم فراتر میرود

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، با تاکید بر اینکه گام سوم جمهوری اسلامی ایران طراحی و آماده اجراست، گفت: گام سوم از گام اول و دوم محکم‌تر است تا توازنی بین حقوق و تکالیف جمهوری اسلامی ایران در برجام به وجود آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همزمان با فرصتی که جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی و تعامل و گفتگو در راستای اجرای تعهدات طرف‌های مقابل و باقیمانده در برجام داده، همزمان خودش را آماده کرده که گام سومی را که طراحی شده است، به موقع بردارد.

موسوی گفت: تمام تلاش‌هایی که اکنون در قالب تماس و تلفن میان رؤسای جمهور ایران و فرانسه، سفر آقای عراقچی به پاریس و سفر هفته‌های گذشته آقای ظریف به فاصله زمانی کوتاه به فرانسه صورت می‌گیرد، اگر جمهوری اسلامی ایران ببینند این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده و اراده لازم در طرف‌های اروپایی برای بازگشت به تعهدات برجامی خود وجود نداشته باشد، گام سوم را برخواهد داشت.

وی افزود: اگر پیشنهادات و مذاکرات در راستای اجرای برجام و تعهداتی اروپایی‌ها انجام شود، جمهوری اسلامی ایران گام سوم را برنخواهد داشت و اگر این شرایط قابل قبول و مطلوب باشد حتی ممکن است شرایط تا حدودی به چند ماه قبل برگردد.

انتقاد چین از اهداف مغرضانه سیاستمداران آمریکا در امور هنگ کنگ

به گزارش رادیو پکن، بر اساس گزارشات رسیده، الیوت انگل رییس کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و مایکل مک کاول عضو مجلس نمایندگان آمریکا چندی پیش با انتشار بیانیه ای ادعا کردند که خشونت گرایان افراطی هنگ کنگ «شجاعت قابل احترام» از خود نشان دادند. آن ها همچنین با سیاه نمایی سیاست دولت مرکزی چین در هنگ کنگ، سخنان مداخله جویانه در مدیریت دولت منطقه ویژه هنگ کنگ بر اساس قانون ابراز داشتند.

دفتر وزارت امور خارجه چین در هنگ کنگ روز یک شنبه 10 شهریور/ 1 سپتامبر در واکنش به ادعاهای یاد شده اعلام کرد: برخی سیاستمداران ذی ربط آمریکا با انحراف واقعیات و اهداف مغرضانه، با گستاخی در امور هنگ کنگ و چین دخالت می کنند، چین به شدت مخالف چنین اقداماتی است.

سخنگوی دفتر وزارت امور خارجه چین در هنگ کنگ اظهار داشت: عملکرد معدودی از فتنه‌گران بسیار بی رحمانه و خبیثانه بوده و پلیس هنگ کنگ به منظور حفظ ثبات جامعه مجبور به توسل به زور شد. هر کسی به دور از دید متعصبانه می تواند در این باره قضاوت درست داشته باشد. برخی اعضای کنگره آمریکا با نادیده گرفتن واقعیات، دروغ گفته و آشکارا چهره فتنه گران و خشونت طلبان را آرایش کرده و پلیس هنگ کنگ را که مسوولیت شناسانه به انجام وظایف خود می پردازند، مورد اتهام قرار می دهند.

وی افزود: خشونت و آشوب هنگ کنگ بیش از 2 ماه به طول انجامیده و آسیب های بسیار به اقتصاد، جامعه و زندگی مردم رسانده است. در چنین حالتی، برخی سیاستمداران آمریکایی خشونت گرایان را تشویق می کنند که نشان دهنده هدف مغرضانه آن ها است. با توجه به این عملکرد آن ها، مردم روز به روز بیشتر متوجه می شوند که آن ها «دست سیاه» در پس ناآرامی های هنگ کنگ هستند.

دعوت «جرمی کوربین» از نمایندگان پارلمان انگلیس برای مقاومت در برابر «جانسون»

به نقل از نشریه «دی سایت» آلمان، بعد از اعتراضات گسترده علیه بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون این کشور نمایندگان همه احزاب را به مقاومت در برابر وی در پارلمان فراخواند.

کوربین که ریاست حزب کارگر را بر عهده دارد و در یک تجمع اعتراضی علیه جانسون در اسکلتلند سخن می گفت تصریح کرد که وقتی نمایندگان مجلس عوام روز سه شنبه از تعطیلات تابستانی بازگردند همه باید با هم متحد شویم تا از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا جلوگیری کنیم.

«بوریس جانسون» اخیرا طرح تعلیق پارلمان برای پیشبرد اهداف خود در روند برگزیت را به ملکه انگلیس ارائه داده و ملکه نیز با وجود مخالفت های زیاد با این طرح جانسون موافقت کرده است. جانسون به این ترتیب می خواهد بیش از 600 نماینده پارلمان را به یک تعطیلی حدودا چهار هفته ای بفرستد .

برخی منابع آگاه اعلام کردند که دولت بوریس جانسون به دنبال ادامه تعطیلی پارلمان تا 14 اکتبر ( 22 مهر) است تا مانع از تلاش های نمایندگان برای جلوگیری از خروج این کشور از اتحادیه اروپا شود.

بریتانیا قصد دارد رسما 31 اکتبر (9 آبان) از اتحادیه اروپا خارج شود. تعطیلات تابستانی پارلمان انگلیس قرار است 2 اکتبر (10 مهر) به پایان برسد و پس از آن نمایندگان احزاب مخالف قصد دارند با تصویب قانونی برگزیت را به تاخیر بیندازند.

جانسون پیش از این تهدید کرده است که حتی حاضر است پارلمان انگلیس را به حالت تعلیق درآورد تا بتواند مانع از مخالفت نمایندگان پارلمان با برگزیت بدون توافق شود.

بسیاری از نمایندگان پارلمان انگلیس حالا می ترسند که جانسون بخواهد به صورت هدفمند جلوی آن ها را برای جلوگیری از وقوع سناریوی برگزیت نامنظم بگیرد.

جرمی کوربین امیدوار است با حمایت مخالفان جانسون در حزب دولتی محافظه کار انگلیس بتواند جلوی پیشبرد اهداف نخست وزیر در روند برگزیت را بگیرد.

مسئله مرزهای ایرلند از موارد بسیار بحث برانگیز و مورد اختلاف بین لندن و بروکسل است.

«بوریس جانسون»، اخیرا هم در نامه‌ای به «دونالد تاسک»، رئیس شورای اروپایی بار دیگر خواستار تغییراتی در توافق برگزیت شده و یک راه حل موقتی برای حل مسئله مرزهای بین ایرلند و ایرلند شمالی بعد از برگزیت را پیشنهاد داد.

وی در این نامه تاکید کرده که هدف باید حذف طرح بحث برانگیزBackstop از این توافق برگزیت باشد. به اعتقاد جانسون این تغییرات در توافق برگزیت باید از یک برگزیت نامنظم در آخر اکتبر جلوگیری کند.

از دید اتحادیه اروپا این طرح باید از این مسئله جلوگیری کند که بین ایرلند شمالی و ایرلند به عنوان عضو اتحادیه اروپا مجددا کنترل های مرزی ایجاد شود.

میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد برگزیت اتحادیه اروپاهم اخیرا در اظهاراتی هر گونه مذاکرات مجدد درباره برگزیت که از طرف جانسون مطرح شده است را رد کرده است.

کره شمالی درآمد ۲ میلیارد دلاری از حملات سایبری را رد کرد

شمالی به دست آوردن ۲ میلیارد دلار از طریق حملات سایبری به موسسات مالی و بانک‌های بزرگ را به شدت رد کرد.

به گزارش رویترز، کره شمالی با تکذیب برخی ادعاها درباره حملات سایبری این کشور به برخی بانک‌ها و موسسات مالی و کسب ۲ میلیارد دلار درآمد، آمریکا را به شایعه پراکنی متهم کرد.

پیش از این یک موسسه آمریکایی در گزارشی کره شمالی را متهم به حملات سایبری پیچیده برای به دست آوردن منابع مالی کرده بود و مدعی شده بود درآمدهای کره شمالی از حملات سایبری صرف برنامه موشکی و هسته‌ای این کشور می‌شود.

کره شمالی در واکنش اعلام کرده که انتشار این اخبار یک «بازی کثیف» است که با هدف تخریب چهره کره شمالی و پیدا کردن توجیهی برای تحریم‌ها و فشارها علیه پیونگ یانگ انجام می‌شود.

تکذیب خبر حملات سایبری از سوی کره شمالی و انتقاد از آمریکا و کشورهای غربی در حالی از سوی کره شمالی اظهار شده، که پیشتر نیز معاون وزارت خارجه این کشور با انتقاد از مواضع آمریکا در جریان مذاکرات، مایک پمپئو وزیرخارجه این کشور را به تنش آفرینی متهم کرده بود.

با وجود دو نشست رسمی و برگزاری دو دور مذاکره میان رهبران آمریکا و کره شمالی، اما نتایج این گفتگوها همچنان مبهم است.

ترامپ همچنین در جریان آخرین دیدار غیررسمی خود با رهبر کره شمالی در منطقه مرزی دو کشور اظهار امیدواری کرده بود که مذاکرات با پیونگ یانگ احیا شود، اما سرنوشت و تداوم این مذاکرات همچنان مبهم است.

اسرائیل حمله کرد، حزب الله لبنان تانکش را هدف قرار داد!

ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که چندین موشک ضد تانک از لبنان به سوی پایگاه‌های ارتش و خودروهای نظامی اسرائیلی شلیک شدند.

ارتش رژیم اسرائیل در بیانیه خود اعلام کرد:« تعدادی موشک از لبنان به سوی پایگاه ارتش اسرائیل و خودروهای نظامی در منطقه شلیک شدند و این شلیک‌ها آسیب‌هایی را به همراه داشته‌اند.»

ارتش رژیم اسرائیل در ادامه بیانیه اعلام کرد:« ارتش اسرائیل با شلیک به سوی منبعی که از آنجا شلیک صورت گرفته بود،‌ به این حمله پاسخ داده است. جزئیات بیشتر در حال بررسی بوده و بعدا منتشر خواهد شد.»

منابع خبری اعلام کردند که ارتش رژیم اسرائیل به صورت مداوم «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم را در جریان حوادث در مرز لبنان قرار می‌دهند.

برخی رسانه‌ها خبر دادند که موشک ضد تانک شلیک شده به سوی نظامیان رژیم اسرائیل از نوع کورنت بوده و در نزدیکی شهرک یارون و آویویم فرود آمده‌اند.

بر اساس اعلام رسانه‌های رژیم اسرائیل،‌ ارتش اسرائیلی از ساکنان شهرک‌های نزدیک مرز لبنان خواسته تا به پناهگاه‌ها بروند.

تمامی شهرک‌هایی که در فاصله ۴ کیلومتری مرز لبنان قرار دارند پناهگاه‌های خود را بازگشایی کرده‌اند.

خبرنگار المیادین در جنوب لبنان نیز خبر داد که توپخانه رژیم اسرائیل اقدام به بمباران اراضی لبنانی مقابل شهرک آفیفیم و در نزدیکی مارون الراس کرده‌اند.

شبکه خبری الحدث نیز اعلام کرد که مسیر مرزی با لبنان مسدود شده است.

ارتش رژیم اسرائیل نیز اعلام کرد که شلیک موشک از اراضی لبنانی به سوی شهرک‌ اسرائیلی تلفاتی به همراه نداشته است.

ظهر امروز نیز یگان توپخانه ارتش رژِیم اسرائیل بخش‌های اشغالی در مناطق «جبل الروس» و «تلال کفرشوبا» را هدف قرار گرفته است.

یک پهپاد اسرائیلی نیز مواد آتش‌زا به سمت یک مزرعه بلوط در منطقه «بسطره» در نزدیکی مزارع شبعا پرتاب کرده است.

خبرنگار شبکه «المنار» لبنان اعلام کرد، یگان توپخانه ارتش رژِیم اسرائیل بخش‌های اشغالی در مناطق «جبل الروس» و «تلال کفرشوبا» را هدف قرار گرفته است.

المنار گزارش داد، یک پهپاد اسرائیلی نیز مواد آتش‌زا به سمت یک مزرعه بلوط در منطقه «بسطره» در نزدیکی مزارع شبعا پرتاب کرده است.


ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که چندین موشک ضد تانک از لبنان به سوی پایگاه‌های ارتش و خودروهای نظامی اسرائیلی شلیک شدند.

ارتش رژیم اسرائیل در بیانیه خود اعلام کرد:« تعدادی موشک از لبنان به سوی پایگاه ارتش اسرائیل و خودروهای نظامی در منطقه شلیک شدند و این شلیک‌ها
آسیب‌هایی را به همراه داشته‌اند.»

ارتش رژیم اسرائیل در ادامه بیانیه اعلام کرد:« ارتش اسرائیل با شلیک به سوی منبعی که از آنجا شلیک صورت گرفته بود،‌ به این حمله پاسخ داده است. جزئیات بیشتر
در حال بررسی بوده و بعدا منتشر خواهد شد.»

منابع خبری اعلام کردند که ارتش رژیم اسرائیل به صورت مداوم «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم را در جریان حوادث در مرز لبنان قرارمی‌دهند.

برخی رسانه‌ها خبر دادند که موشک ضد تانک شلیک شده به سوی نظامیان رژیم اسرائیل از نوع کورنت بوده و در نزدیکی شهرک یارون و آویویم فرود آمده‌اند.

بر اساس اعلام رسانه‌های رژیم اسرائیل،‌ ارتش اسرائیلی از ساکنان شهرک‌های نزدیک مرز لبنان خواسته تا به پناهگاه‌ها بروند.

تمامی شهرک‌هایی که در فاصله 4 کیلومتری مرز لبنان قرار دارند پناهگاه‌های خود را بازگشایی کرده‌اند.

خبرنگار المیادین در جنوب لبنان نیز خبر داد که توپخانه رژیم اسرائیل اقدام به بمباران اراضی لبنانی مقابل شهرک آفیفیم و در نزدیکی مارون الراس کرده‌اند.

شبکه خبری الحدث نیز اعلام کرد که مسیر مرزی با لبنان مسدود شده است.

ارتش رژیم اسرائیل نیز اعلام کرد که شلیک موشک از اراضی لبنانی به سوی شهرک‌ اسرائیلی تلفاتی به همراه نداشته است.


این تجاوز پس از آن صورت می‌گیرد که رژیم اسرائیل در سوم شهریورماه دو پهپاد به ضاحیه جنوبی بیروت فرستاد و مقامات لبنانی بر لزوم پاسخگویی به این تعرض تأکید کردند .

بامداد دیروز (شنبه) نیز خبرگزاری رسمی لبنان (NNA) گزارش کرد که صدای چند انفجار در مرز با فلسطین اشغالی شنیده شده و اسرائیل اقدام به شلیک بیش از 30 منوّر کرده است.

طبق این گزارش، این منورها در نقاط مرز از منطقه «الغجر» تا ارتفاعات شبعا و کفرشوبا شلیک شده و همچنین صدای شلیک ممتد گلوله‌های سنگین نیز شنیده شده است.

شبکه خبری المنار نیز گزارش کرد که گلوله یکی از منورها در منطقه‌ای فرود آمده که نیروهای صلح‌بان سازمان ملل در آنجا مستقر بوده‌اند. المنار توضیح داد که یکی از سربازان یونیفل از سقوط یک گلوله 155 میلی‌متری که در بسطره در نزدیکی کفرشوبا سقوط کرد، جان به در برد

واکنش آمریکا به حمله تلافی‌جویانه حزب‌الله به اسرائیل

جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در روند سازش روز یکشنبه در واکنش به پاسخ حزب‌الله لبنان به تجاوزات اخیر رژیم اسرائیل، بار دیگر از تل‌آویو حمایت کرد.

گرینبلات در توییتر نوشت: «از لبنان به اسرائیل موشک شلیک شده است. ایران در لبنان و غزه نیروهای نیابتی دارد تا به اسرائیل آسیب بزند، احتمال صلح را تضعیف کند و آینده بهتر برای فلسطینی‌ها را در معرض تهدید قرار دهد.»

وی افزود: «ایالات متحده در کنار اسرائیل می‌ایستد و به طور کامل از حق آن برای دفاع از خود در برابر تمام حملات حمایت می‌کند.»

حزب‌الله لبنان امروز در واکنش به تجاوزات مکرر رژیم اسرائیل، یک خودروی زرهی ارتش این رژیم را در شمال فلسطین اشغالی هدف موشک ضدتانک قرار داد. این اقدام در واکنش به چند تهاجم رژیم صهیونیستی از جمله حمله با پهپاد به جنوب بیروت و همچنین حمله هوایی به سوریه که به مرگ دو عضو حزب‌الله منجر شد، صورت گرفت.

پیش از این «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از حملات رژیم اسرائیل به کشورهای مختلف منطقه از جمله لبنان، سوریه و عراق حمایت کرده بود.

پکن: تحریم نفتکش ایران نشانگر چهرۀ قلدرمآب آمریکا

رادیو بین‌المللی پکن گزارش داد، دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا 8 شهریور اعلام کرد که ابر نفتکش آدریان دریا ۱ و ناخدای آن را تحریم کرده است.

بنا به گزارشها نفتکش ایرانی پس از آزاد شدن در دو هفته پیش بارها مقصد حرکتش را تغییر داده و در حال حاضر در دریای مدیترانه در حال حرکت است و جایی برای لنگر انداختن پیدا نمی کند. آمریکا هشدار داده است هر فردی تسهیلاتی در اختیار نفتکش ایرانی قرار دهد با خطر تحریم آمریکا مواجه خواهد شد.

کشورهایی مانند یونان، ترکیه و لبنان که از جمله مقاصد نفتکش ایرانی گزارش شده بودند، از ترس تهدید این ابرقدرت یکی پس از دیگری رابطۀ خود را با نفتکش آدریان دریا ۱ انکار کردند.

آمریکا از حکومت جبل الطارق از توابع انگلستان خواست نفتکش ایرانی را توقیف کند، اما چون موفق نشد، رأساً وارد میدان شد. وزارت دادگستری آمریکا حکم بازداشت نفتکش را صادر کرده ولی از آنجا که آمریکا از واکنش متقابل ایران هم هراس دارد و جرأت نمی کند نفتکش ایران را توقیف کند، همچنان به بازی قدیمی خود یعنی اعمال فشار حداکثری را در پیش گرفته است.

اعمال تحریم آمریکا علیه نفتکش آزاد شدۀ ایران و اعمال فشار بر کشورهای دیگر برای همراهی با خود، کاملا رفتاری قلدرمآبانه است که به تعبیر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، این کار امریکا «دزدی دریایی» است.

ولی ایران غیر از سرزنش، در مقابل حریفانش سلاح متقابل دارد تا فریب نمایشهای دورویی انگلستان و آمریکا را نخورد. با این که انگلستان نفتکش ایران را آزاد کرده، ایران هنوز خبری از رها کردن نفتکش توقیف شدۀ انگلستان نداده است. این دو نفتکش بی دلیل اسیر یک بحران سیاسی شده اند و ناخداهایشان در تمام این مدت در وضعیت استیصال رقت آوری قادر نیستند به خانه هایشان برگردند.

هدف آمریکا از توقیف و تحریم نفتکش ایرانی این است که صادرات نفت ایران را به صفر برساند. اگر چه بعد از لغو «معافیت واردات» نفت از ایران برای چند کشور، صادرات نفت ایران به میزان زیادی کاهش یافته، ولی ایران تجربۀ فراوانی در مقابله با تحریم دارد و با اعمال فشار حداکثری نمی توان ایران را وادار به تسلیم کرد؛ بلکه این تنها انزجار بیشتر مردم ایران را بر خواهد انگیخت، همانطور که سایر کشورها هم مراتب نارضایتی و مخالف شدید خود را با اقدامات امریکا اعلام کرده اند.

صدور نفت حق مسلم و قانونی ایران است. چین بارها تاکید کرده است قاطعانه با تحریم یکجانبه و به اصطلاح مدیریت درازدست آمریکا مخالف است و مانند گذشته همکاری اقتصادی و تجاری عادی را با ایران حفظ خواهد کرد.

هفته گذشته، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از چین دیدار کرد. وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در ملاقات با ظریف گفت چین در مسألۀ هسته ای ایران خواستهای منطق ایران را درک می کند و معتقد است که در صورت اجرای برجام، ایران باید پاداش منطقی به دست بیاورد.

افزون بر این گائو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین در ماه مه در پاسخ به این پرسش که آیا چین واردات نفت ایران را قطع خواهد کرد، خاطر نشان کرد، همکاری اقتصادی و انرژی بین جامعه جهانی از جمله چین و ایران در چهارچوب قانون بین المللی منطقی و قانونی است و باید مورد احترام و حفاظت قرار گیرد. این موضع مشترک اکثر اعضای جامعه جهانی است

بازی با ورق مساله هنگ کنگ برای چانه زنی در مذاکرات اقتصادی بیهوده است

جمعه 8 شهریور/ سنبله، 30 اوت به وقت محلی، کسانی در امریکا بار دیگر مدعی شدند که مذاکرات تجاری چین و امریکا به مساله هنگ کنگ ارتباط دارد اما حدود یک ماه پیش همین افراد آشکارا می گفتند که «هنگ کنگ بخشی از سرزمین چین است و باید خودشان مساله هنگ کنگ را حل کنند و به پیشنهاد ما احتیاج ندارند.»

هنوز مدت زیادی از بیان این حرفها نگذشته که موضع امریکا ناگهان تغییر کرده است. وقتی به بعضی موضع گیریهای برخی افراد در امریکا نگاه می کنیم، نمی شود فهمید کدام حرفشان واقعیت کدام دروغ است.

محافل خارجی متوجه هستند که هر بار رایزنی و هماهنگی هیئتهای اقتصادی و بازرگانی چین و آمریکا خوب پیشرفت کند، برخی افراد در امریکا اعلام می کنند که در امور داخلی چین دخالت نمی کنند و وقتی شرایط خوب پیش نمی رود، همان افراد مسألۀ هنگ کنگ را با مذاکرات اقتصادی و بازرگانی دو کشور خلط می کنند. با توجه به این بی ثباتی و تناقض در موضع آنها به نتیجه می رسیم که این دسته از امریکاییها در حقیقت اهمیتی به آرام بودن یا نبودن و خوب بودن یا نبودن هنگ کنگ نمی دهد، بلکه از مساله هنگ کنگ تنها به عنوان ورقی برای بازی و چانه زنی در مذاکرات اقتصادی و بازرگانی و وارد کردن فشار به چین استفاده می کنند تا وزن خود را بالا ببرند.

امور هنگ کنگ از امور داخلی چین است و دولت چین طبق قانون اساسی و قانون اصلی هنگ کنگ، حق حاکمیت بر هنگ کنگ را اجرا می کند و هیچ نیرو یا فرد خارجی حق دخالت در آن ندارد. برخی امریکاییها به این که هنگ کنگ قسمتی از سرزمین چین است و چین باید خودش این مساله را حل کند، اذعان کرده اند و باید در عمل هم به حرفهای خود پایبند باشند. این توهم که از طریق خلط مساله هنگ کنگ با مذاکرات اقتصادی و بازرگانی چین و آمریکا، می توانند چین را وادار به عقب نشینی کنند، بی پایه است و هرگز به نتیجه نمی رسد.

واکنش روسیه به حمله هوایی آمریکا به ادلب سوریه

ارتش روسیه اعلام کرد آمریکا با حمله هوایی به منطقه حائل در ادلب سوریه توافق‌های پیشین را نقض کرده و آتش‌بس را به خطر انداخته است.

رسانه‌ها به نقل از وزارت دفاع روسیه اعلام کرده‌اند که آمریکا این حمله را بدون هماهنگی قبلی با روسیه یا ترکیه انجام داده است.

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرده که جنگنده‌های روسیه یا سوریه اخیراً در منطقه هیچ حمله‌ای انجام نداده‌اند.

وزارت دفاع روسیه جمعه اعلام کرده بود که نیروهای دولتی سوریه از صبح شنبه در منطقه حائل ادلب آتش‌بسی یک‌طرفه برقرار می‌کنند.

ارتش آمریکا در مورد این حمله هوایی اعلام کرده به ساختمانی که محل حضور فرماندهان القاعده در شمال ادلب سوریه بود حمله کرده است. بنا بر گزارش‌ها در حدود ۴۰ تن در این حمله کشته شده‌اند.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در بیانیه‌ای اعلام کرده که این عملیات علیه فرماندهان القاعده در سوریه انجام شده که مسئول حملاتی تهدیدکننده علیه شهروندان آمریکایی، متحدان ما و غیرنظامیان بی‌گناه هستند.

پلیس هنگ کنگ تجمعات غیرمجاز و خشونتها را محکوم کرد

پلیس هنگ کنگ خبر داد تعداد زیادی تظاهرکنندگان برغم مخالفت و هشدار پلیس از 9 شهریور در نواحی مانند «جزیره هنگ کنگ»، «شبه جزیره کو لون» و «قلمرو جدید» به تجمع غیرمجاز پرداخته و با بطری بنزین، آجر و میلگرد به افسران پلیس، راه آهن و دفاتر دولتی حمله کردند.

پلیس هنگ کنگ در نشست خبری با تاکید بر آنکه این تجمعات علی رغم هشدار و مخالفت پلیس صورت گرفته است گفت تظاهرکنندگان دست به خشونت زده و در آن از سلاح و ابزار مرگبار استفاده کرده اند که پلیس شدیدا محکوم می کند

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: