پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

 تقلب در انتخابات تعاونی مصرف کارگران شرکت واحد از طریق دریافت دفترچه های اعضا به بهانه واریز سود سهم

با توجه باینکه انتخابات تعاونی مصرف کارگران شرکت واحد در روز شنبه ۹۸/۰۶/۱۶ ساعت ۹ صبح برگزار خواهد شد. با سازماندهی مدیریت شرکت واحد افرادی در شعبات تعاونی مصرف در سامانه‌های شرکت واحد به بهانه واریز سود سهام، دفترچه‌های اعضای تعاونی را می‌گیرند و با سوء‌استفاده از دفترچه‌ها از حق رای اعضاء به نفع جریان وابسته به مدیریت شرکت واحد استفاده می‌کنند.

بنابر مقررات هر عضو با در اختیار داشتن دفترچه دو عضو دیگر از اعضای تعاونی و برگه وکالت که باید به تایید تعاونی برسد، می تواند سه رای در صندوق بریزد. هیات مدیره تعاونی مصرف در دوره‌های گذشته تحت کنترل مدیریت شرکت واحد بوده است.

کارگران هوشیار باشند و دفترچه‌های عضویت خود را به هیچ وجه به تعاونی و افراد غیر ندهند. راه حل سوء‌استفاده مدیریت از تعاونی مصرف، مشارکت فعال کارگران در انتخابات تعاونی و انتخاب افراد مورد اطمینان برای اداره تعاونی می‌باشد.

به دلیل اینکه در اداره تعاونی مصرف، کارگران نقش ندارند. اجناسی که بنا بر نیاز کارگران، قسطی فروخته می‌شود گران‌تر از قیمت بازار می باشد و کارگران از قیمت اجناس هیچ رضایتی ندارند.
💢همکاران به سندیکای خود بپیوندید و با پرداخت حق عضویت همکاران خود را در سندیکا یاری و همراهی کنید.

اخبار، تصاویر، پیشنهادات و مشکلات در محل کار خود را با کلیک در اینجا برای ما ارسال کنید. (http://t.me/pvsyndica)
لینک کانال
t.me/vahedsyndic (https://t.me/vahedsyndica)

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
ارتباط با سندیکا @pvsyndica

تجمع گروهی از کارکران شرکت کنتور سازی قزوین در مقابل استانداری

 با شعار:عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز

گروهی از کارگران شرکت کنتورسازی ایران در اعتراض به حقوق معوقه ۲۵ ماهه و سنوات‌شان مقابل استانداری قزوین تجمع کردند و خواستار پیگیری مطالبات خود از سوی مسئولان شدند.

کارگران معترض شعار می دادند: « عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز»، «استانداری حمایت حمایت»

این کارگران روز گذشته هم به همراه خانواده های خود مقابل استانداری تجمع کرده بودند.

لینک کانال
t.me/vahedsyndica (https://t.me/vahedsyndica)

فرانسه خواستار معافیت چین، هند و ژاپن از تحریم‌های نفتی آمریکا شده است

یک مقام فرانسوی جزئیات جدیدی از رایزنی‌های پاریس و واشنگتن بر سر بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به ایران خبر داده است.

دیدار مقام فرانسوی با منوشین

خبرگزاری بلومبرگ نوشته «برونو لا مئیر»، وزیر دارایی فرانسه امروز سه‌شنبه در واشنگتن با «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد. او همچنین قرار است با مشاور اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و مشاور او در امور تجاری هم دیدار کند.

یک مقام فرانسوی به بلومبرگ گفت وزیر دارایی فرانسه با منوشین درباره صدور معافیت‌های تحریمی برای شرکت‌هایی شده که به ایران اجازه خواهد داد به چین، هند و ژاپن نفت بفروشد.

بلومبرگ می‌گوید سفر لا مئیر به واشنگتن در راستای پیشبرد طرحی است که فرانسه برای نجات برجام قصد دارد به ایران پیشنهاد دهد.

وزیر دارایی فرانسه بعد از دیدار با استیون منوشین در توئیتی بدون اشاره به ایران گفت که گفت‌وگوهای مثبتی با وزیر خزانه‌داری آمریکا داشته است.

خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری

بخش دیگری از بسته پیشنهادی فرانسه به ایران راه‌اندازی یک خط اعتباری به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را شامل می‌شود. ساعتی قبل‌تر منابع غربی و ایرانی به «رویترز» گفته‌اند پیشنهاد فرانسه برای اعطای خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران منوط به اجازه آمریکا است.

«ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه هم سه‌شنبه در جمع‌خبرنگاران گفته که رایزنی‌ها بر سر راه‌اندازی این خط اعتباری، که نفت ایران تضمینی برای اعتبار آن به شمار می‌رود، ادامه دارند.

وزیر امور خارجه فرانسه در جمع خبرنگارن گفت: «این طرح عبارت است از راه‌اندازی یک خط اعتباری با ضمانت پول نفت ایران در ازای بازگشت ایران به برجام، انجام مذاکراتی در خصوص امنیت خلیج فارس و منطقه و وضعیت توافق هسته‌ای پس از سال ۲۰۲۵.»

لودریان در بخشی از سخنانش گفت که پیش‌فرض اجرایی شدن این طرح موافقت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای صدور معافیت از تحریم‌های نفت برای برخی از مشتری‌های نفت ایران است.

هیئتی متشکل از مقام‌های صنعت نفت و امور مالی ایران روز دوشنبه وارد پاریس پایتخت فرانسه شده است. رویترز نوشته این هیئت برای گفت‌وگو درباره جزئیات این خط اعتباری به فرانسه سفر کرده‌اند.

یک منبع آگاه به این گفت‌وگوها به رویترز گفت: «مسئله دانستن این است که می‌توانیم به سطح این ۱۵ میلیارد دلار برسیم یا خیر و دوم اینکه چه کسی تأمین مالی آن را به عهده خواهد داشت؛ سوم اینکه ما لازم است دست‌کم موافقت ضمنی ایالات متحده را بگیریم. هنوز نمی‌دانیم موضع آمریکا چیست.»

یک مقام ارشد ایرانی هم گفت: «فرانسه پیشنهاد این خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری را داده است اما هنوز داریم درباره آن صحبت می‌کنیم. باید تضمین شود که ما به این رقم آزادانه دسترسی داریم؛ ضمن آنکه ایران باید قادر باشد نفت بفروشد و به پول خودش هم دسترسی داشته باشد.»

گام برجامی سوم ایران

فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های حاضر در برجام برای عمل به تعهدات خودشان ذیل توافق هسته‌ای برجام ۱۵ شهریورماه به پایان می‌رسد.

شورای عالی امنیت ملی ایران، ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری از قصد تهران برای کاستن از برخی تعهدات برجامی به دلیل خروج یکجانبه آمریکا از این توافق هسته‌ای و ناتوانی یا بی‌میلی کشورهای اروپایی برای عمل به وعده‌های خود جهش جبران خروج واشنگتن، خبر داد.

شورای عالی امنیت ملی ایران در آن بیانیه اعلام کرد در گام نخست خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهدازی ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین نمی‌داند. ایران در همان تاریخ به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داد تا به تعهدات خود در حوزه‌های بانکی و نفتی عمل کنند.

ایران در دومین گام ۱۶ تیرماه اعلام کرد که به سقف غنی‌سازی ۳.۴۷ درصدی مشخص‌شده در برجام پایبند نخواهد بود. یک روز بعد بهروز کمالوندی در گفتگو با فارس خبر داد که سقف غنی‌سازی اورانیوم ایران به سقف ۴.۵ درصد رسیده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تأیید کرد.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اقدام برای کاستن از تعهدات برجامی با استناد به بندهای این توافق صورت گرفته و به معنای خروج از این توافق نیست.

کشورهای طرف برجام در بند ۲۶ متعهد شده‌اند «از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌هایی که اجرای آنها را وفق این برجام لغو کرده است» خودداری نمایند. در این بند همچنین آمده است: «ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت تلاش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم‌های مشخص شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد.»

در بند ۳۷ هم آمده است: «ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم‌ها جزئا یا کلا مجددا اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه‌ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این برجام قلمداد خواهد نمود.»

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا مدعی شدند با به کارگیری برخی سیاست‌ها تلاش خواهند کرد اثرات خروج آمریکا از توافق را جبران و کانال تجارت با ایران را حفظ کنند. اقدامات «نمادینی» که کشورهای اروپایی تا کنون انجام داده‌اند کمکی به تحقق این وعده‌ها نکرده است.

کادرسازی آمریکا برای آسیای مرکزی؛ مقابله با چین و روسیه به هر قیمت

«فیادار گنریهاویچ» کارشناس مسائل سیاسی روس با اشاره به تشدید تنش‌ها بین چین و آمریکا اظهار داشت: آسیای مرکزی تبدیل به فضای جدید مقابله بین این دو کشور شده است.

وی با اشاره به برنامه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نسبت به آسیای مرکزی تصریح کرد: برنامه «c5+1» به هیچ نتیجه‌ای نرسید اما «واشنگتن» همچنان در تلاش است تا تحولات آسیای مرکزی را تحت نظارت قرار دهد.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: آمریکا اقدامات نخبگان سیاسی محلی را به دقت تحت کنترل دارد ضمن این که واشنگتن از طریق سازمان‌های غیردولتی به آماده‌سازی کادرهای خود می‌پردازد.

گنریهاویچ خاطر نشان کرد: اگر قبلا هدف آمریکا در آسیای مرکزی تنها مقابله با سیاست‌های روسیه بود در حال حاضر مبارزه با چین نیز در این منطقه صورت می‌گیرد.

کارشناس سیاسی روس تصریح کرد: پروژه «یک کمربند یک مسیر» یعنی تلاش چین برای جستجوی مسیرهای تجاری جدید و تقویت سیستم‌های لجستیکی منطقه مورد نگرانی آمریکا قرار گرفته است و دخالت واشنگتن در امور داخلی کشورهای آسیای مرکزی برای متقاعد کردن نخبگان سیاسی محلی در زمینه توقف همکاری با «پکن» هدف اصلی این کشور می‌باشد.

وی افزود: با توجه به این عوامل مقامات کشورهای آسیای مرکزی در فضای جدید جایگاهی برای مانورهای سیاسی دارند اما همزمان تهدیدات جدی نیز برای این منطقه به وجود خواهد آمد که می توان از طریق افغانستان رخ دهد.

گنریهاویچ گفت: در رابطه با این روسیه می‌تواند به عنوان قدرت ثالث و قادر برای حل مسائل کشورهای آسیای مرکزی عمل کند و نخبگان سیاسی محلی باید آماده برای اجرای چنین همکاری باشند.

مقام اسرائیلی: عملیات ما در عراق با هماهنگی واشنگتن است

یک مقام نظامی صهیونیست به روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت فاش کرد که هماهنگی کاملی میان این رژیم و آمریکا در انجام عملیات در داخل عراق برقرار است.

این مقام اسرائیلی گفت: گزارش‌هایی که از هماهنگی عملیات اسرائیل در عراق با آمریکا مخابره شده است، واقعی است. اسرائیل با آمریکایی‌ها به طور روزانه در تماس دائم است. مذاکرات با مایک پمپئو وزیر خارجه عراق در سطح بین المللی و در سطح امنیتی برقرار است و ما با آنها در سطوح سیاسی و نظامی هماهنگ هستیم.

شایان ذکر است که منابع عراقی اخیراً از حملات هوایی رژیم اسرائیل به مواضع حشد شعبی خبر داده‌اند و حشد شعبی اعلام کرده است که هر پهپادی که بدون مجوز بر فراز مقرهای نیروهای مردمی به پرواز درآید را ساقط خواهد کرد.

ورود قایق جنگی اسرائیلی به آبهای لبنان و واکنش حزب الله

قایق جنگی رژیم اسرائیل که روز سه شنبه به آب‌های لبنان وارد شده بود با واکنش حزب الله روبرو شد.

یک رسانه کویتی اعلام کرد که قایق جنگی اسرائیلی که حامل نظامیان این کشور بود وارد آب‌های لبنان شد و حزب الله به آن واکنش نشان داد.

روزنامه کویتی الرای گزارش داد: رادارهای حزب الله ورود قایق جنگی اسرائیلی به آب‌های لبنان را رصد کردند و موشک ضد کشتی به سوی آن نشانه رفتند.

این رسانه کویتی اعلام کرد که اسرائیلی ها تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

این در حالی است که ارتش لبنان روز یکشنبه گذشته اعلام کرد که قایق‌های جنگی اسرائیل وارد آب‌های منطقه‌ای لبنان شدند و حریم دریایی لبنان را نقض کردند.

سوئد: سیاست‌های آمریکا در قطب شمال بسیار خطرناک هستند

به نقل از اسپوتنیک، «مارگوت والستروم» وزیر خارجه سوئد روز دوشنبه هشدار داد که سیاست‌های آمریکا در قطب شمال بسیار خطرناک هستند.

وی افزود که سیاست های آمریکا می تواند همکاری با روسیه و چین در منطقه را تضعیف کند.

وزیر خارجه سوئد از عدم حمایت آمریکا در موضوعات مربوط به تغییرات آب و هوایی نیز ابراز نگرانی کرد.

والستروم همچنین عدم علاقه ایالات متحده به قطب شمال را در مقایسه با روسیه و چین که مدتهاست در حال تقویت منافع تجاری و نظامی در این منطقه هستند را محکوم کرد.

کوربین:اگر دولت تشکیل دهم از طریق سازمان ملل برجام را احیا می‌کنم

رهبر حزب کارگر انگلیس با انتقاد از نخست وزیر کشورش پیرامون نحوه برخورد با توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران تأکید کرد: اگر دولت تشکیل دهم از طریق سازمان‌ملل برجام را احیا می‌کنم.

به گزارش بی بی سی، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس امروز سه شنبه اعلام کرد: اگر حزب کارگر دولت تشکیل دهد، تلاش خستگی‌ناپذیری از طریق سازمان ملل خواهد کرد تا برای برقراری توافق هسته‌ای مذاکره شود.

رهبر حزب کارگر انگلیس در این خصوص همچنین از بوریس جانسون نخست وزیر کشورش به دلیل نحوه برخورد با برجام انتقاد کرد؛ جانسون هم در پاسخ گفت که او همراه شرکای اروپایی‌اش می‌کوشد تا ادامه کار توافق هسته‌ای با ایران را تضمین کند.

جرمی کوربین در پارلمان انگلیس اضافه کرد: درباره ایران باید به این نکته توجه کرد که نخست وزیر در محکوم کردن اقدام یک جانبه دونالد ترامپ در خروج یک طرفه از توافق هسته‌ای ایران که جامعه بین‌المللی نیز آن را پذیرفته است، ناتوان بوده است.

او از نخست وزیر بریتانیا پرسید: آیا نخست وزیر برنامه‌ای دارد تا به همکاری شرکای اروپایی توافق هسته‌ای ایران را دوباره برقرا کند و تنش در خلیج فارس کاهش یابد؟

عصبانیت دیکتاتور بوریس جانسون از شکست دربرابر پارلمان/ احتمال خراج ۲۱ نماینده از حزب حاکم

به نقل از رویترز، پس از آنکه نمایندگان پارلمان انگلیس برای محدود کردن قدرت و اختیارات نخست وزیر در ارتباط با خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا به طرحی رای دادند که خواستار واگذاری کنترل روند برگزیت به پارلمان شده است، سخنگوی حزب محافظه کار اعلام کرده است که نمایندگانی که از این طرح حمایت کرده‌اند، از این حزب اخراج می‌شوند.

رای مثبت نمایندگان پارلمان انگلیس به این طرح یک شکست بزرگ سیاسی برای بوریس جانسون به شمار می‌رود. وی وعده داده است که 31 اکتبر به هر قیمتی انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد، با توافق یا بدون توافق.

جانسون تهدید کرده است که اگر نمایندگان پارلمان دومین مرحله این طرح را نیز تصویب کنند و وی را ملزم به تعویق برگزیت حداقل به مدت 3 ماه کنند، خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام خواهد شد.

طرح پیشنهادی نمایندگان پارلمان انگلیس با 328 رای موافق در برابر 301 رای مخالف به تصویب رسیده است که 21 نماینده حزب محافظه کار نیز از این طرح حمایت کرده‌اند.

آمریکا نهادهای فضایی ایران را تحریم کرد

نقل از راشاتودی، وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه ایران و مشخصاً سازمان فضایی، پژوهشگاه هوافضا و مرکز تحقیقات فضایی ایران اعمال کرده است.

در همین راستا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از تحریم سازمان فضایی ایران به دلیل فعالیت‌های مرتبط با توسعه موشک‌های بالستیک خبر داد.

تظاهرات مردم سوریه علیه «جبهه النصره» در حومه جنوبی ادلب

به نقل از سانا، مردم سوریه علیه تروریست‌های «جبهه النصره» در حومه جنوبی ادلب تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش، تظاهرات کنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار خروج عناصر تکفیری جبهه النصره از ادلب شدند.

معترضان همچنین در شعارهای خود حمایت‌های ترکیه از تروریست‌ها در ادلب را به شدت محکوم کردند.

کوبا: از ایران در برابر اقدامات متجاوزانه امپریالیسم آمریکا حمایت می‌کنیم

وزیر امور خارجه کوبا در دیدار با «رشید بیات مختاری» سفیر ایران در «هاوانا» بر همبستگی کشورش با ایران در برابر «تشدید اقدامات متجاوزانه آمریکا» تاکید کرد.

به نوشته خبرگزاری «پرنسا لاتینا» «برونو رودریگز» رئیس دستگاه دیپلماسی کوبا پس از دیدار با سفیر ایران در این کشور در توییتی ایران را «کشور دوست» خطاب کرد.

این خبرگزاری نوشته است: «وزیر خارجه کوبا با سفیر ایران دیدار و بر همبستگی کشورش با ایران در شرایط تشدید اقدامات متجاوزانه امپریالیسم آمریکا علیه آن کشور تأکید کرد.»

برونو رودریگز خاطر نشان کرد که دو طرف در این دیدار بر تداوم تقویت روابط دیپلماتیک دوجانبه که قدمت چهل ساله دارد، تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، مقامات کوبا و ایران بارها تحریم‌های یکجانبه آمریکا، تهدید به بی‌ثبات کردن کشورها و سرنگونی دولت‌ها با حربه‌ اعمال فشار را محکوم کرده‌اند .

رئیس جمهور کوبا پیشتر نیز در دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی، برای ارتقای هرچه بیشتر روابط با ایران اعلام آمادگی کرده بود.

کوبا از جمله کشورهایی است که به دلیل مواضع انقلابی و ضد امپریالیستی، همواره با اعمال فشار و تهدید از سوی دولت‌های آمریکا مواجه شده است. رئیس جمهور کوبا چندی قبل با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه مردم کشورش گفت که تحت فشار و تهدید تن به مذاکره با «دونالد ترامپ» نمی‌دهد.

«میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا اظهار داشت که هاوانا سیاست‌های امپریالیستی و تجاوزکارانه دولت آمریکا علیه خود را نمی‌پذیرد.

مانور نظامی ارتش ونزوئلا در مرزهای کلمبیا

نیکولاس مادورو رئیس جمهور مردمی و قانونی ونزوئلا روز سه شنبه به نیروهای مسلح دستور داده است تا برای هرگونه حمله احتمالی کلمبیا در آماده باش کامل باشند.

مادورو همچنین به ارتش ونزوئلا دستور داده است تا مانورها و تمرینات نظامی را برای مقابله با هرگونه حمله کلمبیا، در مرزهای این کشور انجام دهند.

فرماندهان سابق گروه فارک کلمبیا روز پنجشنبه در یک فیلم ویدئویی که ادعا می شود در ونزوئلا ضبط شده است، تهدیداتی را علیه دولت کلمبیا مطرح کرده‌اند. این مساله نگرانی‌های زیادی را درباره تشدید درگیری‌های نظامی در کلمبیا و گسترش فعالیت گروهک های مسلح در ونزوئلا به وجود آورده است.

مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: به فرمانده عملیات راهبردی و همه واحدهای نظامی مستقر در مرز دستور داده‌ام تا در آماده باش کامل باشند… برای مقابله با هرگونه تهدید احتمالی از سوی کلمبیا علیه ونزوئلا.

قرار است مانورهای نظامی که هر سال برگزار می‌شود، امسال نیز طی روزهای 10 تا 29 سپتامبر در ایالت‌های مرزی ونزوئلا برگزار شود. این سومین مانور نظامی از این نوع در سال 2019 میلادی به شمار می‌رود.

وزارت خارجه کلمبیا حاضر به اظهار نظر در این باره نشده ولی دولت کلمبیا بارها هرگونه طرح و برنامه برای حمله به ونزوئلا را رد کرده است.

دولت آمریکا نیز که با تشدید تحریم‌ها و حمایت از مخالفان دولت ونزوئلا، فشار زیادی را برای کناره گیری مادورو از قدرت وارد می‌کند، ادعا کرده است که دولت ونزوئلا به پناهگاه امنی برای گروه‌های مسلح کلمبیا تبدیل شده است.

تداوم تظاهرات ضد امپریالیستی در ونزوئلا

مردم ونزوئلا دوشنبه در اعتراض به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و محاصره اقصادی این کشور تظاهراتی را در پایتخت این کشور برگزار کردند.

به نوشته خبرگزاری «پرنسا لاتینا» اقشار مختلف ونزوئلا از جمله دانشجویان و کارگران با حضور در میدان «سیمون بولوار» به نشانه اعتراض به محاصره اقتصادی آمریکا، دادخواستی را علیه این کشور امضا کردند.

روز شنبه نیز بسیاری از مردم ونزوئلا و برخی نمایندگان خارجی حاضر در نخستین «نشست بین المللی کارگر» در ونزوئلا، در تظاهرات ضد امپریالیستی در مرکز شهر «کاراکاس» پایتخت این کشور شرکت کردند. یکی از حاضران در این راهپیمایی به خبرگزاری ونزوئلا گفت، نمی‌توانیم به ایالات متحده اجازه ورود دهیم تا این کشور خواسته‌های خود را به ما تحمیل کند.

در رویداد دیگری مرتبط با این کشور کاردار آمریکا در ونزوئلا مدعی شد که ایالات متحده به دنبال مداخله نظامی در ونزوئلا نیست.

به نوشته «هابر نیوز» «جیمز استوری» کاردار آمریکا در ونزوئلا روز یکشنبه در گفت‌وگو با روزنامه ونزوئلایی «2001 » ادعا کرد که آمریکا برای حل ناآرامی‌های سیاسی و اقتصادی کنونی در این کشور مداخله نظامی نخواهد کرد.

جیمز استوری گفت: «آنچه ما می‌خواهیم مداخله نظامی بین‌المللی نیست، بلکه یک قطعنامه صلح آمیز، سیاسی و دموکراتیک بر اساس قانون اساسی ونزوئلاست.»

وی در ادامه این گفت‌و‌گو حضور افسران روسی ، چینی و کوبایی در ونزوئلا را نوعی مداخله خواند.

جیمز استوری گفت: « آن‌ها می‌خواهند «نیکولاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا در قدرت باقی بماند.»

این در حالی است که آمریکا چهارشنبه گذشته یک دفتر دیپلماتیک موقت مرتبط با امور ونزوئلا را در کلمبیا افتتاح کرد تا با نمایندگان «خوان گوائیدو» رهبر خود خوانده این کشور تعامل برقرار کند.

دیپلمات آمریکایی در حالی مدعی عدم دخالت نظامی در ونزوئلا شده که برخی اخبار و فیلم‌های منتشر شده در ماه‌های گذشته از ورود نیروهای آمریکا به سواحل کلمبیا جهت کمک به ارتش این کشور در مواجهه با ارتش ونزوئلا حکایت داشت. در فیلمی که در این زمینه در «یوتیوب» منتشر شد، پرسنل نیروی دریایی آمریکا در سواحل کلمبیا برای کمک‌رسانی لجستیکی و حمایت از مخالفان دولت مردمی ونزوئلا مشاهده شدند.

یک مقام ونزوئلایی نیز در روزهای گذشته از وجود اردوگاه‌های آموزش شبه نظامیان مخالف این کشور در مرز با کلمبیا خبر داد. «خورخه رودریگز» وزیر ارتباطات ونزوئلا روز شنبه در برنامه تلویزیونی، «ایوان دوکه» رئیس جمهور کلمبیا را متهم کرد که هیچگونه اقدامی برای متوقف کردن این اردوگاه‌ها انجام نمی‌دهد. رودریگز به تصاویر ماهواره‌ای استناد کرد که نشان می‌دهد سه اردوگاه آموزش شبه نظامیان در مرز با کلمبیا وجود دارد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: