پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

غرب آسیا: پهپاد‌های ارزان و تغییر موازنه استراتژیک منبع: دمکراسی مردم نویسنده: پرابیر پورکایاستا

ایالات متحده در استفاده از پهپادهای نظامی برای «قتل‌های هدفمند» یا به زبان سازمان ملل برای «قتل‌های خارج از حوزه قضایی» يک تاريخ طولانی دارد. تخمین زده می‌شود که این پهپادها بین ۸۴۵۹ و ۱۲۱۰۵ نفر را کشته اند. (دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی، ۲۹ اوت ۲۰۱۹)

download (1)

غرب آسیا: پهپاد‌های ارزان و تغییر موازنه استراتژیک

تارنگاشت عدالت 

منبع: دمکراسی مردم
نویسنده: پرابیر پورکایاستا
۱ سپتامبر ۲۰۱۹

حساب برابری استراتژیک با ورود تلفن‌های همراه ارزان به بازار تغییر کرده است. نه فقط  برای ارتباطات نظامی بلکه در عرصه‌های غیرمنتظره‌ای مانند پهپاد و موشک. این ماهیت فن‌آوری است، تأثیر آن بسیار بزرگ‌تر از آن است که انتظار می‌‌رفت. این‌که تلفن همراه جنگ پهپادی را کاملاً دگرگون خواهد ساخت، و بیش‌تر از آن، تغییر حساب جنگ، کاملاً غیرمنتظره بود. این چیزی است که در غرب آسیا، به زیان کسانی که مبالغ عظیمی صرف سلاح‌های خود کرده اند، در حال آشکار شدن است

غرب آسیا: پهپاد‌های ارزان و تغییر موازنه استراتژیک

عربستان سعودی که با ائتلاف حاضر خويش جنگ یمن را آغاز کرد، اکنون با انجام یک‌سری حملان پهپادی و موشکی از سوی حوثی‌ها به زیرساخت‌ها با واکنش سختی مواجه است. قبلاً حملات موشکی حوثی به فرودگاه‌های دوبی و ابوظبی به نظر می‌رسد موجب شد رهبری امارات متحده عربی در باره خطرات مداخله نظامی در خارج تجدیدنظر کند، که بخشاً موجب عقب‌نشینی آن از یمن شد. ایالات متحده نیز اکنون گفت‌وگوهای مستقیم با حوثی‌ها را اعلام کرده است. روشن است که حملات پهپادی و موشکی حوثی موجب یک تغییر اساسی در چشم‌انداز استراتژیک دوستان عربستان سعودی نیز شده است.

همین‌طور،

موازنه استراتژیک بین حزب‌الله و اسرائیل نیز، با بسیار بزرگ‌تر بودن زرادخانه موشکی حزب‌الله نسبت به حنگ ۲۰۰۶ اسرائیل علیه لبنان، و هم‌چنین با افزودن یک قطعه هدایت دقیق به موشک‌ها، تغییر کرده است

موازنه استراتژیک بین حزب‌الله و اسرائیل نیز، با بسیار بزرگ‌تر بودن زرادخانه موشکی حزب‌الله نسبت به حنگ ۲۰۰۶ اسرائیل علیه لبنان، و هم‌چنین با افزودن یک قطعه هدایت دقیق به موشک‌ها، تغییر کرده است. این بدین معنی نیست که اسرائیل هنوز بسیار قدرتمندتر از حزب‌الله نیست؛ البته که هست. اما در یک جنگ با اسرائیل حزب‌الله لازم نیست پیروز شود. حزب‌الله فقط باید لطمه غیرقابل‌ قبول به اسرائیل وارد کند و در عین حال بتواند از نظر نظامی در میهن خود زنده بماند. اگر حزب‌الله بتواند به حملات موشکی به نیروهای اسرائیل ادامه دهد و مانع تصرف کامل قلمرو خود در لبنان شود، به برابری استراتژیک با اسرائیل دست یافته است.

این استیصال است که ممکن است موجب شده باشد اسرائیل با حمله به تأسیسات عراقی، سوری و حزب‌الله دست به قمار بزرگ‌تری بزند. اگر حزب‌الله تلافی کند، اسرائیل ممکن است بتواند حمایت مستقیم ایالات متحده را در جنگ علیه حزب‌الله به دست آورد. بدون این حمایت، اسرائیل نمی‌تواند به هدف خود که نابود کردن حزب‌الله است، برسد.

هم در مورد یمن و هم در مورد لبنان، حوثی‌ها و حزب‌الله شیوه نگاه ما به برابری نظامی و موازنه استراتژیک را تعییر می‌دهند. آن‌ها نشان می‌دهند که موازنه استرتژیک برابری يا پیروزی نیست، بلکه وارد نمودن خسارت و حفط توانایی خود برای نبرد است.

در مقیاس بزرگ‌تر، این استراتژی ایران علیه ایالات متحده نیز هست. اگر ایران بتواند تنگه هرمز و جریان نفت از خلیج فارس را کنترل کند، آن‌ها هنوز در بازی با ایالات متحده هستند. آن‌ها به موازنه نظامی در هیچ جای دیگری نیاز ندارند. فقط در تنگه هرمز. آن‌ها فقط باید اين تهدید را عملی کنند، که اگر آن‌ها نتوانند از طريق تنگه هرمز نفت صادر کنند هیچ‌کس دیگر نيز نخواهد توانست. و آن‌ها در پشتیبانی از این موشک‌ها، قایق‌های تندرو و زیردریایی‌هایی دارند که می‌توانند هر گونه تلاش برای باز نگه داشتن تنگه هرمز را برای نفتکش‌ها و رفت‌‌و‌آمد علیه نیروهای ایرانی متوقف نمایند.

بنابراین، چه چیز موجب این تغییر در موزانه نظامی شده است؟ عجیب این‌که انگیزه برای این تغییر استراتژیک طی سه دهه گذشته از ایالات متجده و سپس از اسرائیل آمده است.

ایالات متحده در استفاده از پهپادهای نظامی برای «قتل‌های هدفمند» یا به زبان سازمان ملل برای «قتل‌های خارج از حوزه قضایی» يک تاريخ طولانی دارد

ایالات متحده در استفاده از پهپادهای نظامی برای «قتل‌های هدفمند» یا به زبان سازمان ملل برای «قتل‌های خارج از حوزه قضایی» يک تاريخ طولانی دارد. تخمین زده می‌شود که این پهپادها بین ۸۴۵۹ و ۱۲۱۰۵ نفر را کشته اند. (دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقی، ۲۹ اوت ۲۰۱۹)

گرچه اسرائیل در زمینه قتل‌های هدفمند از ایالات متحده بسیار عقب‌تر‌ است، اما از پهپاد، موشک و دیگر ابزار برای کشتن مردم در خارج از مرزهای خود استفاده کرده است. هر دو، تعداد زیادی از این نوع پهپادها را تولید و به خارج صادر می‌کنند، در حالی که هند دریافت‌کننده تعداد زیادی از پهپادهای اسرائیلی است. این‌ها، علاوه بر کاربرد نظامی‌شان، برای پاییدن شورشیان در مرکز هند و کشمیر به کار گرفته می‌شوند.

چه چیز به تغییر در برابری استراتژیک با استفاده از پهپاد، موشک، و حتا قایق‌ها حاوی مواد منفجره به مثابه پهپاد دریایی انجامیده است؟

این همان تغییری است که جهان شاهد آن است: استفاده گسترده از پهپاد برای تحویل از پیتزا گرفته تا نامه و انتقال کالا. این همان دلیلی است که جنبش «کارها را خودت انجام بده» پهپاد را به مثابه یک سرمشق ایده‌آل یافته است

این همان تغییری است که جهان شاهد آن است: استفاده گسترده از پهپاد برای تحویل از پیتزا گرفته تا نامه و انتقال کالا. این همان دلیلی است که جنبش «کارها را خودت انجام بده» پهپاد را به مثابه یک سرمشق ایده‌آل یافته است. تنها چیزی که لازم دارید هواپیماهای مدلی است، که بسیاری از ما به هوا فرستاده ایم (در مورد من، سعی کردم به هوا بفرستم!) برخی از آن‌‌ها حتا موتورهای بنزینی بسیار کوچکی برای پروازهای طولانی دارند. پیش‌تر، همه آن‌ها به طور یکسان مورد استفاده قرار می‌گرفت. چیزی که تغییر کرده توانایی ما برای افزودن هوش، دستگاه موقعیت‌یاب جهانی، چرخش‌نما، دوربین، پردازنده و دیگر تراشه‌های هواپیماهای مدل و تبدیل آن‌ها به وسايل مستقل قادر به پرواز مستقل است.  و اگر ما یک دستگاه ارتباطاتی به آن اضافه کنیم، آنوقت آن می‌تواند بسیار دورتر از شخصی که آن‌را به هوا فرستاده هدایت شود. به ديگر سخن، آن هواپیمای مدل به یک پهپاد تمام‌عیار، قادر به رسیدن به هدف، تحویل بار و حتا بازگشت مبدل شد.

چگونه ما می‌توانیم همه این عناصر را به چیزی که اساساً در گذشته یک بازيچه بود، اصافه کنیم؟ حدس بزنید! همه اجزای بالا تراشه‌های اصلی یک تلفن همراه هستند. این چیزی است که به رشد عظیم سرگرمی‌‌طلبان و صنعت تولید بازيچه انجامید. کریس آندرسن نوشت: «با اطمینان می‌توان گفت که پهپادها‌ نخستین فن‌آوری در تاریخ است که در آن صنعت اسباب‌بازی و سرگرمی‌طلبان مجتمع نظامی-صنعتی را شکست می‌دهند…» («چگونه تصادفاً رونق پهپاد داخلی را به راه انداختم»، وایرد، ۲۸ ژوئن ۲۰۱۲)

امروز یک پهپاد برنامه ریزی‌شده را می‌توان از هر مرکز فروش پهپاد غیرنظامی برای استفاده در سم‌پاسی مزارع، نقشه‌بردازی یا تحویل سفارشات تجاری، بسته به ظرفيت بار و بُرد آن، به قیمت ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار خرید. و تبدیل آن با استفاده از قطعات قابل دسترس به یک پهپاد برای استفاده ویژه بسیار آسان و حتا ارزان‌تر است!

این است پیدایش انقلاب پهپادی. هزینه افزودن هوش به چیزی که یک هواپیمای مدل ساده است و تغییر آن به یک «هواپیمای مستقل» دست‌آورد فنی بزرگی نیست. قطعات آن به راحتی در دسترس می‌باشند، مدارهای مجتمع، ارتباطات و دوربین قطعاتی هستند که به طور کاملاً عادی در هر تلفن همراه در دسترس قرار دارند. آن‌چه که لازم است افراد با دانش است. پس از افزودن آن به مخلوط ، دستگاه‌های هوشمندی داریم که با آن‌هایی که مجتمع صنعتی-نظامی توسعه می‌دهند، تفاوت چندانی ندارند.

پهپادهایی که ما از آن سخن می‌گوییم- قاصف ۲- معادل پرداتور یا ریپر که ایالات متحده از آن‌ها استفاده می‌کند، یا معادل پهپاد کرگدنی که برای ایالات متحده حدود ۲۲۰ میلون دلار تمام می‌شود و ایران آن را سرنگون کرد، نیستند. پهپادهایی که حوثی‌ها به کار می‌گیرند معادل بخش کوچکی از قیمت ۵ میلیون دلار برای یک پهپاد ام-کیو پرداتور که البته قابل استفاده مجدد است، تمام می‌شود. اما اگر حوثی‌ها بتوانند این‌ها را در محل، با قطعاتی که در محل ساخته شده یا از بازار بین‌المللی، یا از ایران تهیه کنند، و با نسخه‌برداری از طرح‌های ایران تولید نمایند، در آن‌صورت هزینه تولید آن‌ها به اندازه کافی پايين است که از آن‌ها در تعداد زیاد علیه مخالفین، در این مورد عریستان سعودی، استفاده نمایند.

چندین گزارش ایران را به دادن قطعات یا طرح به حوثی‌ها متهم کرده اند. این البته برخلاف چیزی است که ایالات متحده و انگلستان انجام داده اند، و نه فقط طرح‌ها و قطعات، بلکه شمار زیادی موشک و بمب را به عربستان سعودی منتقل ساخته و هم‌چنان منتقل می‌کنند. آن‌ها هم‌چنین به سعودی‌های پشتیبانی لجستیک از جمله کمک در هدف‌زنی در زمان واقعی و تعمیر این تجیهزات و آماده کردن آن‌ها برای جنگ می‌دهند.

بدون حمایت ایالات متحده-انگلستان، سعودی‌ها قادر نخواهند بود در هیچ نبردی بجنگند، چه رسد نبرد با حوثی‌هايی که در جنگ آبديده شده اند

بدون حمایت ایالات متحده-انگلستان، سعودی‌ها قادر نخواهند بود در هیچ نبردی بجنگند، چه رسد نبرد با حوثی‌هايی که در جنگ آبديده شده اند.

چرا حمایت ایران از حوثی‌ها برای دفاع از خودشان «غیرقانونی» و «بی‌ثبات کننده» است، اما حمایت ایالات متحده-انگلستان از سعودهای مشروع است؟ با وجود این‌که موجب بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در قرن بیست‌ویکم شده است؟ تکرار فاکت‌های واضح: در یمن حدود ۱۰۰ هزار نفر در جنگ تحت رهبری سعودی‌ها کشته شده اند، یک میلیون نفر در معرض گرسنگی شدید و ۱۸ میلیون نفر در معرض گرسنگی قریب‌الوقوع قرار گرفته اند. این‌ها فقط مرگ‌های مستقیم است. دارو، مواد تصفیه آب و سوخت زیر محاصره سعودی‌ها قرار دارند، که بدین معنی است که سیستم آب، برق و فاضلاب در یمن کار نمی‌کنند. مدارس و بیمارستان‌ها بسته شده اند. این گفته رسوای مادلین آلبرایت را به یاد ما می‌آورد که گفت مرگ نیم میلون کودک عراقی به علت تحریم‌ها «بهایی بود که ارزش پرداختن داشت» (در تنبیه صدام، کاترین اولیان، برنامه ۶۰ دقیقه)

حوثی‌ها نه فقط  از پهپاد، بلکه از موشک‌های قدیمی‌تر در زرادخانۀ خود استفاده می‌کنند و آن‌ها را به همان نوع هدایت دقیق به کار گرفته شده در پهپادها مجهز می‌نمایند. برخلاف ظرفیت بار پهپاد که بین ۵۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم است، ظرفیت بار بیش‌تر است و به ۶۰۰ کیلومتر می‌رسد. گرچه تعداد موشک‌های حوثی‌ها کم‌تر است، اما ظرفیت وارد آوردن خسارت به سعودی‌ها بسیار بیش‌تر است: حوثی‌ها از آن‌ها فقط علیه هدف‌های پر ارزش استفاده می‌کنند. از سوی ديگر، از پهپادهای در تعداد بیش‌تر می‌توان استفاده کرد.

مشکلی که اسرائیل با آن رو‌به‌رو است حتا بدتر است. حزب‌الله نه فقط طیف مشابهی از پهپادها، بلکه تعداد بسیار بیش‌تری موشک دارد. تخمین زده می‌شود که حزب‌الله حدود ۱۵۰ هزار موشک با برد متفاوت در زرداخانه خود دارد، تعداد موشک‌های آن در جنگ سال ۲۰۰۶ حدود ۱۵ هزار بود. حتا اگر درصد کمی از آن‌ها به تجهیرات هدایت دقیق مجهز شده باشند، این یک تهدید مرگبار نسبت به زیرساخت‌های اسرائیل- نیروهای تولید برق و حتا نیروگاه اتمی دیمونا- به شمار می‌آید. اگر تعداد کافی موشک شلیک شود برخی از آن‌ها به هدف اصابت خواهند کرد.

این‌که اسرائیل چه مدت می‌تواند رگبار هوایی را تحمل کند و هنوز به حمله خود به لبنان و حزب‌الله ادامه دهد، آنوقت موضوع اصلی خواهد شد. همان‌طور که قبلاً گفتیم، حزب‌الله فقط کافی است به نیرد ادامه بدهد و ظرفیت کافی برای وارد آوردن خسارت به اسرائیل را حفط کند، بر خلاف اسرائیل که به یک پیروزی فطعی و نابود کردن حزب‌الله نیاز دارد.

حساب برابری استراتژیک با ورود تلفن‌های همراه ارزان به بازار تغییر کرده است. نه فقط  برای ارتباطات نظامی بلکه در عرصه‌های غیرمنتظره‌ای مانند پهپاد و موشک. این ماهیت فن‌آوری است، تأثیر آن بسیار بزرگ‌تر از آن است که انتظار می‌‌رفت. این‌که تلفن همراه جنگ پهپادی را کاملاً دگرگون خواهد ساخت، و بیش‌تر از آن، تغییر حساب جنگ، کاملاً غیرمنتظره بود. این چیزی است که در غرب آسیا، به زیان کسانی که مبالغ عظیمی صرف سلاح‌های خود کرده اند، در حال آشکار شدن است. ظنر تاریخ این که جولیات- عریستان سعودی و اسرائیل- اکنون با داوود-حوثی‌ها و حزب‌الله رو‌به‌رو است. و مانند گذشته، تنها کاری که داوود امروز باید انجام دهد این است که با قلاب‌سنگ خود به نبرد ادامه دهد!

 

https://peoplesdemocracy.in/2019/0901_pd/west-asia-cheap-drones-and-shifting-strategic-balance

 

 

دسته‌بندی شده در: سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: