پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

هر دو ساعت یک زن یمنی جان خود را از دست می دهد

به نقل از روسیا الیوم، سازمان ملل متحد روز جمعه از بسته شدن ۱۰۰ بیمارستان از بین ۲۶۸ بیمارستان تحت حمایت این سازمان در یمن طی ماه آگوست گذشته به دلیل کمبود هزینه خبر داد.

بر اساس این گزارش، صندوق اسکان سازمان ملل متحد پیش بینی کرد که ۷۵ بیمارستان دیگر نیز تا پایان ماه سپتامبر جاری بسته شوند که این امر به صورت مستقیم بر ۶۵۰ هزار زن یمنی که نیازمند خدمات بهداشتی و پزشکی هستند تاثیر گذار خواهد بود.

این در حالی است که در صورت بسته شدن تمام بیمارستان‌های تحت حمایت این صندوق در یمن بیش از یک میلیون زن یمنی در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر مدیر اجرایی صندوق اسکان سازمان ملل اظهار داشت که برآوردها حاکی از مرگ یک زن یمنی در هر دو ساعت به دلیل مشکلات پزشکی بهداشتی است.

کردستان عراق مانع از بازگشت عرب‌ها به مناطق خود می‌شود

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید حکومت منطقه کردستان عراق از بازگشت هزاران عرب به خانه و کاشانه‌ خود در شمال این کشور ممانعت می‌کند.

این سازمان بین‌المللی در گزارشی که جمعه (۱۵ شهریور) منتشر کرده، اعلام کرد که به رغم اینکه شهرستان «الحمدانیه» واقع در شرق شهر الموصل، مرکز استان نینوی از سه سال پیش از اشغال داعش آزاد شده، ولی مقامات حکومت منطقه کردستان عراق تنها به کردهای این شهرستان و برخی از عرب‌های مرتبط با این حکومت اجازه داده‌اند به منطقه خود بازگردند.

دیدبان حقوق بشر این اقدام اربیل را نقض قوانین حقوق بشری دانست و گفت که حکومت کردستان عراق بدون دلیل از بازگشت شهروندان عرب به مناطق خود ممانعت می‌کند.

به گفته این سازمان بین‌المللی، کردستان عراق در شرق شهر موصل، اجازه نداده است ۴۲۰۰ عرب ساکن این منطقه به خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی خود در ۱۲ روستا برگردند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است: «خانواده‌های متضرر گفته‌اند که آن‌ها از بازگشت به خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی خود منع شده‌اند و قادر به گذراندن امورات خود نیستند».

به گزارش شبکه سومریه، مسؤولی در حکومت کردستان عراق در واکنش به گزارش دیدبان مدعی شده است که ساکنان منطقه مذکور در بازگشت به مناطق خود آزاد هستند ولی بازگشت به برخی از روستاها در موصل سخت است.

«لما فقیه»، مدیر بخش غرب آسیا در دیدبان حقوق بشر گفته است که حکومت کردستان عراق بی‌جهت و بدون دلیل قانونی، هزارن روستایی عرب را از بازگشت به خانه‌های خود منع کرده و تنها به کردها و عرب‌های متنفذ این حق را داده است.

دیدبان حقوق بشر طی جریان جنگ علیه داعش در عراق، بارها در گزارش‌هایی خود از اقدام نیروهای پیشمرگه کُرد در ایجاد تغییرات جمعیتی و تخریب خانه‌های ساکنان عرب و ترکمان مناطق تحت سیطره خود انتقاد کرده بود.

چین ۴۰۰ میلیارد دلار در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری می‌کند؟

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران،و به نقل از پترولیوم ایکا نامیست ،محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پایان ماه اوت با همتای چینی خود دیدار داشت تا نقشه راهی برای همکاری استراتژیک چین و ایران ارائه دهد. این قرارداد همکاری در 2016 امضا شده بود .
این قرارداد جدید بسیاری از نکاتی را که در قراردادهای قبلی ایران و چین بود، در بر می گیرد و به اطلاع عموم رسانده شده است، ولی بسیاری از نکات خاص و کلیدی این تفاهم نامه جدید در اختیار عموم قرار نمی گیرد.این قرارداد تعادل جهانی بخش نفت و گاز را تغییر میدهد .
ستون مرکزی قرارداد جدید این است که چین 280 میلیارد دلار برای توسعه بخش های نفت، گاز و پتروشیمی ایران هزینه می کند.این مبلغ برای دوره پنج ساله اول این قرارداد در ابتدا پرداخت می شود. ولی طبق این تفاهم نامه، پرداخت های بعدی در هر دوره 5 ساله با توجه به توافق دو طرف پرداخت خواهند شد .
یک سرمایه گذاری 120 میلیارد دلاری دیگر هم برای به‌روزرسانی زیرساخت‌های حمل و نقل و تولید ایران امضا شده است که مجدداً در ابتدای هر دوره پنج ساله طبق توافق دو طرف پرداخت خواهد شد .

حضور چین
از جمله منافع شرکتهای چینی طبق این قرارداد این است که اولین حق انتخاب یا رد طرح های جدید، ناتمام یا متوقف شده توسعه میادین نفت و گاز را خواهند داشت. شرکت‌های چینی همچنین اولین حق رد یا قبول انجام پروژه های پتروشیمی در ایران را خواهند داشت که شامل تامین فناوری، سیستم‌ها و کارکنان مورد نیاز تکمیل این پروژه ها می شود .
یک منبع ایرانی در این مورد گفت:«این قرارداد شامل پنج هزار پرسنل امنیتی چینی بر روی زمین در ایران می شود تا از پروژه های چین حفاظت کنند و پرسنل و تجهیزات اضافه هم در دسترس خواهد بود تا در صورت لزوم از انتقال نهایی نفت، گاز و پتروشیمی از ایران به چین حمایت کنند. این انتقال از طریق خلیج فارس هم صورت می گیرد .
چین همچنین می تواند هر محصول نفت، گاز و پتروشیمی را تا حداقل تخفیف تضمین شده 12 درصد تا 6 ماه بخرد .
طبق مفاد این قرارداد جدید، چین حق این را دارد تا هزینه تولیدات ایران را تا دو سال دیرتر پرداخت کند. چین همچنین می‌تواند پرداخت هایش را علاوه بر ارز رایج چین، در صورت لزوم با ارز های ضعیفی بپردازد که از تجارت با آفریقا و کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به دست آورده است. یعنی به هیچ وجه از دلار در پرداخت معاملات این کالاها از چین به ایران استفاده نمی شود .
با توجه به نرخ تبادل ارز در تبدیل این ارز های ضعیف به ارز قوی که ایران می تواند از بانک های غربی دوست بگیرد، چین12 درصد دیگر تخفیف می گیرد. یعنی در کل 32 درصد تخفیف برای تمام خرید های نفت و گاز و محصولات پتروشیمی . این بانک های غربی که با ایران معامله می کنند عبارتند از هندلزبنک آلمان، آبربنک اتریش و هالبنک ترکیه.
یک مزیت دیگر این قرارداد برای چین این است که مشارکت نزدیک این کشور در ساخت زیرساخت های تولید ایران کاملاً همراه با طرح «یک کمربند ،یک جاده» این کشور است. چین قصد دارد از نیروی کار ارزان در ایران برای ساخت کارخانه ها استفاده کند .
این کارخانه ها توسط شرکت های بزرگ تولیدی چین طراحی و نظارت می شوند و ویژگی ها و عملیات های آنها کاملاً با نمونه‌هایشان در چین مطابقت دارد .

زیرساخت های حمل و نقل
محصولات نهایی تولید شده می تواند از طریق مسیر هایی که به خاطر مشارکت فزاینده در حمل و نقل ایران ساخته و توسعه داده شده اند، وارد بازارهای غرب شوند.
پیش نویس این قرارداد توسط اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری ایران در اواخر ماه اوت به رهبر ایران تقدیم شد . طبق این قرارداد، یک پروژه برای برقی کردن راه آهن 900 کیلومتری تهران به مشهد اجرایی می شود . جهانگیری اضافه کرد طرح هایی برای ساخت قطار فوق سریع تهران _قم_اصفهان و توسعه این شبکه پیشرفته به شمال غرب از طریق تبریز هم وجود دارد . تبریز محل چندین سایت نفت و گاز و پتروشیمی در ایران است و خط لوله گاز تبریز_آنکارا از این شهر آغاز می شود.
تبریز نقطه محوری جاده ابریشم جدید با طول 2300 کیلومتر است که شهر ارومچی چین را به تهران متصل می‌کند و در این بین از قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان می‌گذرد و بعد از طریق ترکیه به اروپا می رسد .
طرح این خط لوله احتیاج به همکاری روسیه دارد، بنابراین این قرارداد شامل مشارکت یک شرکت روسی هم میشود .

منافع برای ایران
سه نکته مثبت برای ایران در این قرارداد 25 ساله وجود دارد .اولین منفعت ایران مربوط می‌شود به حضور چین در بین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل . روسیه هم که در این قرارداد حضور خواهد داشت، به همراه آمریکا، انگلیس و فرانسه از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است.

یک منبع ایرانی اعلام کرد:« برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تشویق آمریکا به نشستن بر سر میز مذاکره، ایران حالا 2 رای از 5 رای شورای امنیت سازمان ملل را در اختیار دارد. حضور غیرمنتظره محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در اجلاس جی هفت در ماه اوت به دعوت امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نشان می‌دهد که شاید ایران رای یک عضو دیگر را هم داشته باشد .
نکته مثبت دوم برای این است که این قرارداد به ایران اجازه می دهد تولید نفت و گاز را از میادین نفتی کلیدی خود افزایش دهد .چین قبول کرده توسعه فاز 11 میدان نفتی بزرگ پارس جنوبی ایران را سرعت ببخشد. شرکت نفت دولتی چین پس از بیرون رفتن شرکت فرانسوی توتال، سهم خود را از این میدان نفتی تا سی درصد افزایش داد .
شرکت نفت دولتی چین از آن زمان پیشرفت چندانی در توسعه این فاز نداشته است ولی 30 درصد سهم این شرکت به علاوه تخفیف قیمت بازار جهانی برای صادرات میعانات گازی و گاز طبیعی مایع شاید این روند را تغییر دهد .
چین همچنین توافق کرده تولید در میادین نفتی غرب کارون در ایران را 500 هزار بشکه در روز تا پایان سال 2020 افزایش دهد.
منفعت نهایی این قرارداد برای ایران این است که چین توافق کرده واردات نفت ایران را در نقض تحریم‌های آمریکا افزایش دهد .
اطلاعات گمرک چین نشان می‌دهد این کشور بیش از 925 هزار بشکه نفت خام از ایران در ماه جولای وارد کرده که 4.7 درصد به صورت ماهانه افزایش داشته است.
طبق گزارش منابع ایرانی، رقم واقعی واردات نفت ایران توسط چین بالاتر است و بشکه های اضافی در ذخایر شناور در اطراف چین نگهداری می‌شوند و از گمرک این کشور عبور نکرده اند تا در آمار رسمی ثبت شوند .

پلیس فرانسه ۸۹ تن از معترضان «جلیقه زرد» را در پاریس بازداشت کرد

نقل از راشاتودی، با برگزاری راهپیمایی هزاران معترض در سرتاسر فرانسه در ۴۳ اُمین آخرهفته از آغاز اعتراضات «جلیقه زردها» علیه سیاستهای اقتصادی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه، پلیس کلانشهر پاریس همزمان با انتشار یک پیام توئیتری مبنی بر غیرقانونی بودن این راهپیمایی‌ها، ۸۹ تن از معترضان را بازداشت کرد.

رسانه‌های فرانسه گزارش دادند که جلیقه زردها قصد داشتند در خیابان شانزه لیزه که راهپیمایی در آن از سوی مقامات فرانسه ممنوع اعلام شده است، تظاهرات کنند.

بنابه گزارشها، حدود ۸۰۰ تن نیز در سایر نقاط پاریس دست به تظاهرات زدند. بزرگترین تظاهرات روز شنبه در شهر «مون پلیه» در جنوب فرانسه با حضور دوهزار معترض برگزار شد. پلیس این شهر برای متفرق کردن معترضانی که سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب می‌کردند، از گاز اشک آور استفاده کرد.

در شهر نورماندی روآن نیز ۲۶ تن بازداشت شدند.

جنایت‌های رژیم عربستان سعودی علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های رژیم عربستان سعودی به تازگی بار دیگر به بمباران مناطق مسکونی یمن مبادرت ورزیده اند.

طبق اعلام رسانه‌های عربی، جنگنده‌های رژیم عربستان سعودی به صورت گسترده «الحدیده» یمن را بمباران کردند.

آمریکا به صورت گسترده از داعش در عراق حمایت می‌کند

به نقل از اسپوتنیک، سهام الموسوی نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق تاکید کرد که آمریکا به صورت گسترده از تشکیلات تروریستی داعش در زمینه های مختلف حمایت می کند.

وی افزود: ما شاهد حمایت آمریکا از داعش از طریق آموزش و مسلح کردن آنها هستیم.

الموسوی تصریح کرد: آمریکا اقدام به انتقال تروریستها با استفاده از هواپیماهای خود میکند.

وی تاکید کرد: آمریکا هم چنین از حرکت عناصر داعش میان سوریه و عراق نیز حمایت به عمل می آورد.

الموسوی تصریح کرد: به همین دلیل ما به دنبال تصویب قانونی در خصوص اخراج تمام نظامیان آمریکایی از خاک عراق هستیم.

ترامپ نشست محرمانه با سران طالبان در کمپ‌دیوید را لغو کرد

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد یکشنبه از لغو نشست محرمانه با سران ارشد طالبان و رئیس‌جمهور افغانستان در «کمپ دیوید» خبر داد.

ترامپ در صفحه شخصی توئیتر خود، ضمن اشاره به نشست محرمانه‌ای که قرار بود با افراد مذکور در آمریکا داشته باشد، نوشت: «آنها امشب به ایالات متحده می‌آمدند. متاسفانه برای اینکه اهرم فشار ساختگی ایجاد کنند، مسئولیت حمله به کابل که یک نفر از سربازان ما و ۱۱ نفر دیگر را کشت، برعهده گرفتند».

وی با بیان اینکه نشست محرمانه مذکور و همچنین مذاکرات صلح را به دلیل برعهده گرفتن انفجار روز پنجشنبه کابل از سوی طالبان لغو کرده است، توضیح داد: «چه کسی حاضر می‌شود برای اینکه موضع چانه‌زنی خود را تقویت کند، آن‌همه را بکُشد؟»

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن انتقاد از مبارزه طالبان با حضور این کشور در افغانستان، گفت: «آنها با این کار فقط [موضع خود را] ضعیف‌تر کردند! اگر آنها نمی‌توانند در چنین مذاکرات صلح حساسی با آتش‌بس موافقت کنند و ۱۲ انسان بی‌گناه را می‌کُشند، پس احتمال نمی‌توانند درباره توافق صلح معناداری مذاکره کنند. چند دهه دیگر می‌خواهند به مبارزه ادامه دهند؟»

تلاش‌های دولت‌های واشنگتن و کابل برای رسیدن به توافق صلح با گروه طالبان که برای مدت‌ها به ایجاد آشوب و هرج‌ومرج در افغانستان مشغول بوده در حالی است که این گروه در روزهای اخیر هم به عملیات‌های تروریستی در این کشور ادامه می‌دهد. جدیدترین نمونه آن روز پنجشنبه بود،‌ زمانی که یک خودرو بمب‌گذاری شده در مقابل ایست‌بازرسی سفارتخانه آمریکا در حوزه نهم امنیتی پلیس کابل منفجر شد.

ارزیابی‌های اولیه حاکی از آن است که تا کنون بیش از ۱۰ نفر کشته و حداقل ۴۰ تن زخمی شده‌اند.

پیشتر نشریه «تایم» به نقل از مقامات آمریکایی، اروپایی و افغانستانی نوشته بود «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده از امضای توافق صلح بین این کشور و گروه طالبان در افغانستان امتناع می‌کند و همین امر نشان‌دهنده پرمخاطره بودن این توافق است.

عربستان عوض شده یا… آلمان آموزش نظامیان عربستان را از سرگرفت

به نقل از اسپوتنیک، کمتر از یک سال پس از رسوایی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در استانبول ترکیه، حال مقامات آلمان با از سرگیری آموزش نظامی پلیس و نیروهای مرزی عربستان سعودی موافقت کرده‌اند.

در همین ارتباط گفته شده است که وزارت کشور، وزارت امور خارجه و دفتر صدر اعظم آلمان موافقت کرده‌اند که برنامه اعزام مربیان نظامی آلمانی به عربستان سعودی که حدود یک سال پیش از سوی پلیس فدرال آلمان متوقف شد، باردیگر آغاز شود.

در حالی که برنامه آموزش نیروهای گارد مرزی عربستان توسط پلیس آلمان از سال ۲۰۰۹ با حضور ۷۰ مربی آلمانی آغاز شده بود، اما این برنامه آموزشی پس از رسوایی قتل جمال خاشقجی، نویسنده منتقد سعودی و افزایش انتقادات علیه رهبران عربستان از پائیز سال گذشته متوقف شد.

با جود انتقادات داخلی در آلمان از جمله از سوی حزب سبزها نسبت به آغاز دوباره همکاری نظامی دولت آلمان با پادشاهی عربستان که به نقض سازمان یافته حقوق بشر و جنگ علیه یمن متهم است، اما مقامات برلین این همکاری‌ها را به بهانه امنیت ملی و مبارزه با تروریسم عنوان کرده و در تلاش برای توجیه همکاری‌های خود با رهبران سعودی برآمده‌اند.

افکارعمومی در اروپا و از جمله در آلمان برخلاف رویکرد دولت‌های حاکم، به دنبال فاصله گرفتن و انتقاد از سیاست خارجی و عملکرد مسئله دار ریاض در حقوق بشر است، هرچند دولت‌های اروپایی تا کنون چندان توجهی به مخالفت‌ها علیه روابط نزدیک با عربستان سعودی نداشته‌اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: