پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

آن ١١ سپتامبر دیگر

ريیس‌جمهور سالوادور آلنده تنها چند لحظه قبل از قتلش در روزی مثل امروز در سال ١٩۷٣ در قصر ریاست جمهوری «مونه‌دا» با این سخنان برای همیشه با مردم خود وداع کرد: «کارگران میهن من، من به شیلی و سرنوشت آن باور دارم. دیگران این لحظات تلخ و سیاهی را که خیانت سعی می‌کند خود را تحمیل کند، پشت سر خواهند نهاد. این را پیش خود دایم تکرار کنید که بلوارها به روی مردم آزاده، مردمی که جامعه بهتری را بنا خواهند کرد، دوباره گشوده خواهد شد.»
salvador_allende_fidel_castro
تارنگاشت عدالت
 
منبع: ردگلوب
١١ سپتامبر ٢٠١٩
«کارگران میهن من، من به شیلی و سرنوشت آن باور دارم. دیگران این لحظات تلخ و سیاهی را که خیانت سعی می‌کند خود را تحمیل کند، پشت سر خواهند نهاد. این را پیش خود دایم تکرار کنید که بلوارها به روی مردم آزاده، مردمی که جامعه بهتری را بنا خواهند کرد، دوباره گشوده خواهد شد.»

ريیس‌جمهور سالوادور آلنده تنها چند لحظه قبل از قتلش در روزی مثل امروز در سال ١٩۷٣ در قصر ریاست جمهوری «مونه‌دا» با این سخنان برای همیشه با مردم خود وداع کرد.

در این هنگام و به دنبال این کودتا که آغاز یکی از بی‌رحمانه‌ترین دیکتاتوری‌ها به رهبری آگوستو پینوشه در آمریکای لاتین بود، هزاران نفر از جوانان چپ در بین این ملت آمریکای جنوبی در معرض خطر مستقیم مرگ قرار گرفتند.

در این روز نه تنها یک تریبون مردمی بزرگ چون آلنده مرد، بلکه همین‌طور امکان دگراندیشی در مقابل طبقه حاکمه که از کلیه امکانات استفاده می‌کرد تا بر سریر قدرت بماند، از بین رفت.

روز ١١ سپتامبر جهان با شوک و تحیر می‌دید چگونه همان ارتشی که در مقابل ريیس‌جمهور این کشور سوگند وفاداری خورده بود اکنون علیه او و از این طریق علیه مردم این کشور که از طریق دمکراتیک راه برابری و عدالت را انتخاب کرده بودند، برخاسته بود

روز ١١ سپتامبر جهان با شوک و تحیر می‌دید چگونه همان ارتشی که در مقابل ريیس‌جمهور این کشور سوگند وفاداری خورده بود اکنون علیه او و از این طریق علیه مردم این کشور که از طریق دمکراتیک راه برابری و عدالت را انتخاب کرده بودند، برخاسته بود.

ولی این خیانت خودجوش نبود و همان‌طور که «پیلار آکیلِه‌را» و «ریکاردو فرِه‌دس» در کتاب خود «آن ١١ سپتامبر دیگر» تأکید کرده اند، از طرف دولت ایالات متحده آمریکا  تشویق و ترغیب و تأمین مالی شده بود.

به نظر «آکیلِه‌را» و «فرِه‌دس» برای اجرای موفقیت‌آمیز کودتای پینوشه حمایت سیا  دارای اهمیت تعیین کننده بود. دولت ایالات متحده و کنسرن‌های بزرگ دارای شرکت‌های مهمی در خاک شیلی بودند و ريیس‌جمهوری چون آلنده مانعی برای ادامه اجرای سیاست‌های نئولیبرالی آن‌ها محسوب می‌شد.

سخنان زيادی در مورد ١١ سپتامبر گفته شده است، ولی بدون شک یکی از پراحساس‌ترین ابراز حمایت‌ها از خلق شیلی و بستگان ريیس‌جمهور فقید این کشور، سخنان تاریخی فیدل کاسترو در روز ٢٨ سپتامبر ١٩۷٣ محسوب می‌شود

سخنان زيادی در مورد ١١ سپتامبر گفته شده است، ولی بدون شک یکی از پراحساس‌ترین ابراز حمایت‌ها از خلق شیلی و بستگان ريیس‌جمهور فقید این کشور، سخنان تاریخی فیدل کاسترو در روز ٢٨ سپتامبر ١٩۷٣ محسوب می‌شود.

«ريیس‌جمهور نه فقط دلیر و مقاوم بود و پای حرف خود که قول داده بود از منافع خلق تا پای جان ایستادگی کند، ایستاد، بلکه در لحظات تعیین کننده به مرزهای غیرقابل باوری رشد کرد (…) سالوادور آلنده بیش از همه نظامیان فاشیست روی‌هم وقار و افتخار و ارزش و میهن‌پرستی نشان داد. رفتار بی‌اندازه با عظمت او ننگ و رسوایی بی‌پایان برای پینوشه و هم‌دستانش به همراه خواهد داشت. این کار انقلابی است!»

آن‌چه را که بعد رخ داد، شیلی هنوز خوب به خاطر دارد. سرودهای «ویکتور خارا» دیگر سالن‌ها را پر نمی‌کرد. انحلال دولت اونیداد پوپولار یکی از زیباترین آرزوهای آمریکای لاتین در قرن ٢٠ را به پایان رساند و ضربه تاریخی دردناکی به کشوری که آرزوهای بیش‌تری در سر می‌پروراند، وارد کرد.

به نقل از گرانما

دسته‌بندی شده در: تاریخی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: