پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

۱۳ میلیون امضا علیه تحریم‌های امپریالیستی

به گزارش ایتارتاس، بیش از ۱۳ میلیون ونزوئلایی در حمایت از صلح و حاکمیت ملی ونزوئلا در برابر تحریم های اقتصادی آمریکا طوماری را امضا کردند.
نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز شنبه در توییتر نوشت» به راهپیمایی عظیم ضد امپریالیستی مردم که خیابانهای کاراکاس را با عمل زیبای عشق و میهن پرستی پر کرده بودند و برای حمایت از صلح و حاکمیت ملی در طوماری ۱۳ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۷۴۲ امضا کردند، تبریک می گویم.»
همه این امضاها در اختیار آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل قرار میگیرد. این طومار برای امضا در ۱۰ اوت و پس از اقدام آمریکا برای اعمال بسته جدید تحریم های اقتصادی علیه ونزوئلا ، با نزدیک به ۲۸ میلیون جمعیت، باز شد.
در چند سال گذشته ونزوئلا درگیر یک بحران اجتماعی و اقتصادی شدیدی است که به کاهش شدید ارزش واحد پول این کشور منجر شده است. صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند تا پایان امسال تورم در ونزوئلا به ۱۰ میلیون درصد برسد. سازمان ملل برآورد می کند بدلیل تحریم های آمریکا در حدود ۴ میلیون نفر این کشور را ترک کرده اند.

بمباران مناطق مسکونی یمن توسط ائتلاف متجاوز عربستان

سخنگوی نیروهای مسلح یمن از بمباران گسترده مناطق مسکونی این کشور توسط ائتلاف متجاوز عربستان سعودی طی ۱۲ ساعت خبر داد.

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن تصریح کرد که ائتلاف متجاوز عربستان سعودی دست کم ۳۹ بار مناطق مسکونی در یمن را تنها طی ۱۲ ساعت بمباران کرده است.

وی تاکید کرد که جنگنده های ائتلاف عربستان سعودی طی ۱۲ ساعت گذشته ۳۹ بار مناطق مسکونی این کشور را بمباران کردند.

این حملات در حالی صورت می گیرد که به تازگی «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود: حملات پهپادی و موشکی به عربستان را به صورت مشروط متوقف می کنیم و امیدواریم که این اقدام با پاسخ (مثبت) ائتلاف سعودی همراه باشد.

هشدار الحوثی: تجاوزات را متوقف نکنید دیگر هیچ خطوط قرمزی نخواهیم داشت.

عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله خاطر نشان کرد اگر ائتلاف سعودی اماراتی، تجاوزات خود را متوقف کند،‌ما حملات موشکی و پهپادی را متوقف خواهیم کرد.

وی هشدار داد اما اگر بمباران یمن و محاصره ادامه یابد، ضربات دردناک تری به عمق مناطق آنها وارد خواهد شد و هیچ خطوط قرمزی وجود نخواهد داشت.

رهبر جنبش انصارالله یمن که به مناسبت سالگرد انقلاب بیست و یکم سپتامبر سخنرانی می‌کرد، خاطر نشان کرد مهمترین دستاوردهای انقلاب 21 سپتامبر رهایی از قیمومیت خارجی و بازیابی استقلال است.

سید عبدالملک بدرالدین الحوثی در بیانیه‌ای، پنجمین سالگرد انقلاب مردمی بیست و یکم سپتامبر را تبریک گفت که از اولین و مهمترین و بزرگترین دستاوردهایش،‌آزادی ملت عزیز یمن از قیمومیت خارجی و بازیابی حقش در استقلال، حاکمیت و آزادی به شمار می‌رود.

وی تاکید کرد مشکل قدرت‌های استعماری و استکباری و مزدورانشان در منطقه با ملت عزیز ما، فقط این مشکل است(به خاطر رهایی از قیمومیت خارجی و بازیابی استقلال) ،‌آنها به این خاطر به کشور ما تجاوز کردند به خاطر اینکه کشور ما می‌خواست در تصمیم گیری سیاسی خود مستقل باشد، به خاطر اینکه ملت ما بر حق مشروع خود برای اداره امور خود و اتخاذ تصمیماتش به دور از دخالت خارجی پافشاری کرده است،‌آن هم پس از زمانی که به خاطر دخالت‌های خارجی پیامدهای فاجعه بار و ویرانگری در کشور به بار آورد که کشور را در آستانه پرتگاه در تمام زمینه‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی قرار داده بود و بر تصمیم‌گیری و سیاستها در تمام نهادهای دولت سیطره داشتند تا آن را به مدیریتی تبدیل کنند که به جای خدمت به ملت یمن، صرفا به نفع خارجی عمل می‌‌کردند ، دخالت‌هایی که سفارتخانه‌های خارجی 10 کشور در صنعاء به ریاست سفیر آمریکا مدیریت می‌کردند.

الحوثی اظهار داشت اگر این تحرکات مردمی گسترده در انقلاب بیست و یکم سپتامبر نبود، کشورش به سمت فروپاشی کامل کشیده می‌شد، انقلاب سپتامبر، جایگاه و کرامت را به ملت عزیز ما برگرداند و آن را از قیمومیت دشمنان مستکبر خارج کرد.

وی افزود این تحرکات مردمی از سوی تمام جریان‌ها و طیف‌ها و قشرهای مختلف مردم یمن با مذاهب و مناطق مختلف تحت یک چتر و یک هدف و انقلاب عظیم و پاک و خالصی صورت گرفت بدون اینکه شائبه سوء‌استفاده خارجی آن را مخدوش کند، انقلابی که با حمایت مردمی معروف صورت گرفت و کاروانهایی که از مناطق مختلف به سمت چادرهای اعتصاب سرازیر می‌شدند.

رهبر جنبش انصارالله خاطر نشان کرد با وجودی که این انقلاب مبارک با توافقنامه صلح و شراکت به اوج خود رسید و زمینه گسترده‌ای را به روی همه مردم این سرزمین و گروه‌های سیاسی اش برای همکاری و شراکت در ساخت آینده دلگرم کننده بر اساس آزادی و استقلال فراهم کرد، ولی مزدوران و خائنان به این توافق پشت کردند، در حالی که شورای امنیت و سازمان ملل و قدرتهای منطقه‌ای،‌آن را به رسمیت شناختند، مزدوران و خائنانی که عادتی به آزادی ندارند و به اصول و ارزشهایش اعتقادی ندارند.

وی تاکید کرد آمریکا و مزدوران منطقه‌ای و محلی‌اش برای دور زدن این توافق و از بین بردن آن و انقلاب بیست و یکم سپتامبر و دستاوردهای بزرگش که بازیابی استقلال و تصمیم گیری سیاسی بود، تلاش کردند، اما ملت با قاطعیت و با قدرت در برابر این تحرکات ایستادند و تمام توطئه‌ها را خنثی کردند، آنگاه آمریکا و مزدورانش جنگ و تجاوز فراگیری را به راه انداختند که بار آن را نظام سعودی و نظام اماراتی و کسانی که با آنها ائتلاف کردند، تحت نظارت آمریکا و شراکت با اسرائیل بردوش کشیدند.

رهبر جنبش انصارالله کشورهای متجاوز را نصیحت کرد که به تجاوزگری خود پایان دهند و به شکست مفتضحانه خود که نشانه‌هایش برای همه واضح است، اعتراف کنند، آنها در تحقق اهداف تجاوزکارانه و غیر مشروع خود و شکستن اراده مردم ما شکست خوردند.

وی تاکید کرد به نفع ائتلاف متجاوزان است که از ابتکاری که رئیس شورای عالی سیاسی ارائه کرده، استفاده کنند، زیرا با توقف تجاوزات و بمباران و محاصره کشور، ارتش و کمیته‌های مردمی ضرباتی را که به عمق آنها با پهپادها و موشک وارد می‌کنند، متوقف خواهند کرد.

رهبر جنبش انصارالله در عین حال به دشمنان هشدار داد اما در صورت ادامه بمباران ومحاصره و تجاوزگری، ضربات دردناک‌تر و ویرانگر‌تر و بزرگتری تا عمق مناطق آنها و به مهمترین تاسیسات اقتصادی و نفتی و راهبردی آنها وارد خواهد شد و هیچ خطوط قرمزی در این چارچوب وجود نخواهد داشت و به شهروندان آن مناطق هم تاکید می‌کنیم که از این تاسیسات دوری گزینند.

الحوثی بر مواضع ثابت و اصولی در قبال مسائل سرنوشت ساز و بزرگ امت اسلام و در راس آن مسئله فلسطین در کنار آزادگان امت در محور مقاومت و مقابله با خطر اسرائیلی و سلطه طلبی آمریکا و مقابله با تمام توطئه‌های فتنه افکنانه و ظالمانه‌ای تاکید کرد که امت اسلام را هدف قرار داده است. وی تاکید کرد پیوندهای برادری اسلامی و مسائل عادلانه و مواضع یکپارچه ما را به محور مقاومت مرتبط کرده است.

افزایش تردیدها درباره وضعیت آرامکو

شرکت آرامکو به پالایشگاه نفت و انرژی نیپون (بزرگترین پالایشگاه ژاپن) اعلام کرده که در تحویل سفارش های این پالایشگاه تغییراتی ایجاد خواهد شد.

به نوشته این رسانه غربی، این موضوع نشان می دهد که روند بازسازی و بازگشت آرامکو به وضعیت عادی شاید بیشتر از مدت اعلام شده زمان ببرد.

ژاپن اعلام کرده که ذخایر استراتژیک نفت این کشور برای تامین نیازهای داخلی به مدت ۲۳۰ روز کفایت می‌کند. مسئولان ژاپن همچنین گفته‌اند که این کشور در ارتباط نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی قرار دارد و هرگاه ضرورت ایجاب کند، از دیگر امکانات برای تامین نیازهای نفتی خود بهره خواهد گرفت.

البته به غیر از ژاپن، آرامکو به چین نیز اعلام کرده که سفارش ماه اکتبر این کشور با تاخیر تحویل داده می شود. در همین رابطه رویترز ا انتشار گزارشی از سنگاپور خبر از تاخیر تحویل نفت عربستان به چین داده بود.

یکی از مسئولان ارشد شرکت ملی نفت چین اعلام کرده است که عربستان سعودی و مسئولان شرکت آرامکو به چین اطلاع داده‌اند که محموله نفتی ماه اکتبر این کشور با تاخیر ۱۰ روزه تحویل داده خواهد شد.

میزان آسیب‌ها و خسارات وارد آمده به تاسیسات نفتی عربستان هنوز روشن نیست. برخی از کارشناسان بر این باورند که بازسازی و ترمیم خرابی‌های ناشی از حمله به پالایشگاه بقیق می‌تواند چندین ماه طول بکشد. پرسش مطرح در بازارهای جهانی انرژی در حال حاضر ناظر بر توانایی و ظرفیت عربستان در عرصه انجام سفارش‌های نفتی و فرآورده‌های پالایشگاهی است.

پس از حمله به تاسیسات پالایشگاهی عربستان گفته شده بود که میزان صادرات نفت خام عربستان به نصف کاهش یافته است. کاهش میزان صادرات نفتی عربستان را حدود پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده‌اند.

افشاگری اندیشکده روسی درباره گروه «کلاه‌سفیدها» در سوریه

بنیاد تحقیق و مسائل دموکراسی ماکسیم گریگوریف، اخیراً برای تحقیق درباره فعالیت کلاه سفیدها با تعداد زیادی از ساکنان مناطق سوریه که کلاه سفیدها در آنجا فعالیت می‌کنند، مصاحبه کرده است.

گریگوریف که در پاریس در حال ارائه اطلاعات جمع‌آوری شده بنیاد خود بود، گفت: «کلاه سفیدها که خود را سازمانی غیردولتی معرفی می‌کنند به طور سیستماتیک مقدار زیادی اطلاعات نادرست و اشتباه درباره سوریه منتشر می‌کنند. از طریق راستی‌آزمایی همه اطلاعاتی که آنها منتشر کرده‌اند، این امکان برای ما فراهم شده است که اطلاعات آنها در زمینه حملات شیمیایی در سوریه را رد کنیم، همان‌هایی که مرتب مقامات سوریه را متهم می‌کردند».

وی با اشاره به سازمان همکار آنها یعنی سازمان «جیمز مسوریر» با سرویس‌های ویژه انگلیس، فاش کرد که در میان کلاه سفیدها هیچ نیروی داوطلبی نیست و همه آنها به صورت ماهانه در ازای فعالیت‌هایشان حق العمل دریافت می‌کنند.

ماکسیم گریگوریف در ادامه تاکید کرد که تصاویر منتشر شده روی شبکه‌های اجتماعی تایید می‌کند که کلاه سفیدها در بیشتر مواقع در کنار معارضان در فعالیتهای خشونت‌زا علیه نیروهای حکومت سوریه دست دارند.

وی در پایان فاش کرد که کلاه سفیدها از اجساد افرادی که توسط گروه‌های تروریستی اعدام شده‌اند برای ساخت تصاویر و ویدئوهای قربانیان حملات شیمیایی ساختگی استفاده می‌کنند. بعضی از این قربانیان شامل زنان و کودکان عمدا برای همین اهداف از سوی گروههای تروریستی اعدام شده‌اند.

اخیرا، کمیسر کمیته بین‌المللی حقوق بشر در خاورمیانه نیز گفته بود که ارتش سوریه در غوطه شرقی و خان العسل از سلاح شیمیایی استفاده نکرده بود و فیلم‌های منتشر شده، ساخت و پرداخته کلاه سفیدها بود.

هیثم ابوسعید با تأکید بر اینکه «کلاه سفیدها، نقش منفی در سوریه داشتند، حقایق و اخبار و فیلم‌ها را جعل می‌کردند»، تصریح کرد : «این مسئله را کشف کردیم و آن را به نهادهای بین‌المللی فرستادیم، ولی فورا به ما فشار آوردند تا این کار را متوقف کنیم، ولی این اتفاق رخ نداد».

کلاه سفیدها یک گروه تروریستی است که از سال 2013 در سوریه نقش زیادی در حمایت از تروریست‌ها دارد. این گروه که توسط انگلیس و آمریکا حمایت مالی می‌شود، مدعی کمک به افراد غیر نظامی در سوریه است.

کلاه سفیدها مدعى هستند که تنها مأموریت آن‌ها در سوریه امدادرسانى به شهروندان آسیب دیده است و اعضاى این گروه در قبال تمامى طرف‌هاى درگیر در سوریه موضع‌ اتخاذ کرده و مى‌کنند.

این گروه فعّال در سوریه حدود یک سال و نیم پیش یعنى زمانى که فیلم «کلاه‌سفیدها» توانست در جریان هشتاد و نهمین مراسم اهداى جوایز اسکار، این جایزه را دریافت کند، در کانون توجهات قرار گرفت.

واشنگتن‌پست: جان سربازان آمریکایی نباید به‌خاطر رژیم «بن‌سلمان» به خطر بیفتد

روزنامه «واشنگتن‌پست» در یادداشت سردبیری خود به بررسی تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای اعزام تجهیزات و نیروی نظامی بیشتر به عربستان سعودی پرداخته و نوشت رژیم «محمد بن سلمان» لیاقت به خطر افتادن جان سربازان آمریکایی را ندارد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به دخالت دولت وقت آمریکا در جنگ عراق با کویت (سال ۱۳۶۹) برای دفاع از میادین نفتی عربستان سعودی، این سوالات پرسیده شده است: «اکنون به دلایل متعدد، از جمله رفتار بی‌ملاحظه و بی‌منطق ترامپ، آیا دفاع از عربستان سعودی یا زیرساخت‌های نفتی آن در برابر حملات، جزو منافع حیاتی ایالات متحده است؟ آیا سربازان یا خلبانان آمریکایی باید جان خود را برای رژیم بن سلمان به خطر بیاندازند؟»

واشنگتن‌پست با بیان اینکه آمریکا دیگر به نفت عربستان سعودی نیازمند نیست و فقط طی دو سال گذشته میزان ۵۰ درصد از وابستگی به واردات نفت سعودی را کاهش داده، نوشت: «علی‌رغم افزایش کم بهای نفت بعد از حمله هفته گذشته، شوک آن‌چنانی به بازار جهانی وارد نشد. دفاع از نفت برای خود سلطنت سعودی مشکل بزرگی است، و برای آمریکا نیز دیگر از الزام استراتژیک پیشین برخوردار نیست».

این روزنامه ضمن اشاره به متفاوت بودن ماهیت تهدید کنونی علیه نفت سعودی در مقایسه با تهدید رژیم صدام در سال ۱۳۶۹، توضیح می‌دهد: «حمله هفته قبل حتی اگر از سوی ایران حمایت شده بود، باز هم در ادامه تنش‌های یک درگیری طولانی بین دو کشور [یمن و عربستان] است».

واشنگتن‌پست سپس با بیان اینکه منفعت آمریکا در کمک به عربستان برای پیروز شدن نیست، ادعا کرد: «بلکه در کمک به ایجاد توازن قوا بین نیروهای شیعه به رهبری ایران و نیروهای سنی در منطقه است. منفعت آمریکا در ممانعت از دستیابی ایران و سعودی به سلاح اتمی است… اما هیچ دلیلی برای تقویت جنگ فرقه‌ای سعودی علیه ایران یا یمن یا هر جای دیگری برای آمریکا وجود ندارد».

این روزنامه ترامپ را به دلیل به خطر انداختن منافع آمریکا سرزنش کرده و افزود: «او از توافق هسته‌ای خارج شد، حتی با اینکه ایران آن را اجرا می‌کرد و باعث شد تهران فعالیت‌های هسته‌ای خود را افزایش دهد. او از محمد بن سلمان در بمباران یمن و کشتار هزاران غیرنظامی حمایت کرد… و در آوریل، قطع صادرات نفت ایران را آغاز کرد که خود اعلان بالقوه جنگ بود».

واشنگتن‌پست در پایان ضمن تاکید بر اینکه آمریکا هیچ منفعتی در درگیری نظامی با ایران ندارد، نوشت: «حتی اگر ترامپ هم خواستار جنگ نباشد، اشتباهات مکرر، او را به آستانه آن [جنگ] کشانده است… بهترین راه ترامپ [برای برون‌رفت از بحران] یافتن مسیری برای کاهش تنش است».

در روزهای گذشته پس از عملیات ارتش و انصارالله یمن علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی در مناطق «بقیق» و «خریص»، آمریکا و عربستان سعودی که در مقابله با تسلیحات یمنی‌ها ناکام مانده‌اند، ایران را عامل این ناکافی معرفی کرده‌اند. واشنگتن و ریاض مدعی هستند که ارتش یمن توان انجام چنین عملیات پیچیده‌ای را نداشته است، بنابراین این ایران بوده که این عملیات را انجام داده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: