پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

مشکل سرمايه‌داری با برابری جنسيتی در علم

اکونومیست: «رژیم شوروی هم به مردان و هم به زنان فشار وارد می‌کرد وارد رشته‌های علمی شوند و در این‌مورد همیشه به آن‌ها حق انتخاب نمی‌داد.» کارادال: این‌که سرمایه‌داری تاریخ سوسیالسم را تحریف کند چیز جدیدی نیست. اما، به نظر می‌رسد کفگیر سرمایه‌داری برای این تحریفات به ته دیگ خورده است. سرمایه‌دار‌ها حتا متوجه نیستند در حالی‌که سعی دارند تاریخ سوسیالیسم را تحرف کنند، عملاً آن‌را می‌ستایند.

فقط سرمایه‌داری می‌تواند برابری جنسیتی را در علم مشکل بداند

 

 

 

سیما کارادال نویسنده «چپ» پیرامون مقاله بحث‌انگیز اکونومیست درباره دانشمندان زن در کشورهای اروپای شرقی می‌نویسد، و می‌گوید به نظر می‌رسد کفگیر سرمایه‌داری برای تحریف تاریخ سوسیالیسم به ته دیگ خورده است، زیرا نمی‌تواند چیزی را توضیح دهد که هفتاد سال پیش در سوسیالیسم یک واقعیت بود.

 

 

7770CC94-15BB-467D-AD46-5DC7098FEE3F

 

والنتینا ترشکوا کیهان‌نورد شوروی

اکونومیست، یکی از معروف‌ترین مجله‌های اقتصادی و سیاسی در جهان، گفت که رژیم شوروی «هم به مردان و هم به زنان فشار وارد می‌کرد وارد رشته‌های علمی شوند و در این‌مورد همیشه به آن‌ها حق انتخاب نمی‌داد.» به گفته اکونومیست آن «اجبار» به وسیله رژیم شوروی «بخشی از دلیل» برای این ‌است که در برخی کشورهای اروپای شرقی ۴۹ درصد دانشمندان زن هستند.

این‌که سرمایه‌داری تاریخ سوسیالسم را تحریف کند چیز جدیدی نیست. اما، به نظر می‌رسد کفگیر سرمایه‌داری برای این تحریفات به ته دیگ خورده است. سرمایه‌دار‌ها حتا متوجه نیستند در حالی‌که سعی دارند تاریخ سوسیالیسم را تحرف کنند، عملاً آن‌را می‌ستایند.

چیزی را که آن‌ها به مثابه یک مشکل توصیف می‌کنند برابری زنان و مردان در علم است! اکونومیست تأکید می‌کند در کشورهای اتحادیه اروپایی- که پیشرفته‌تر از دیگر بخش‌های جهان فرض می‌شوند-  تعداد زنان در مهندسی و علم دو-پنجم تعداد مردان است.

سرمایه‌داری تا جایی به برابری جنسیتی اجازه می‌دهد که به منافع سرمایه‌داری پاسخ بدهد و ایدئولوژی آن‌را بازتولید نماید

سرمایه‌داری تا جایی به برابری جنسیتی اجازه می‌دهد که به منافع سرمایه‌داری پاسخ بدهد و ایدئولوژی آن‌را بازتولید نماید. گفتمان عدم علاقه زنان به علم و سیاست ساخته سرمایه‌داری است.

کسانی که نقش زنان در علم را در اتحاد شوروی اجبار تلقی می‌کنند الزامات مشخصی را نادیده می‌گیرند. یکی از الزامات این بود که هر فرد برای زندگی سرپناه داشته باشد.

از الزامات دیگر این بود که زنان و مردان نه فقط در برایر قانون، بلکه در هر جنبه از زندگی برابر باشند. الزام بود که هر کودک به آموزش برابر و رایگان دسترسی داشته باشد. دسترسی آسان به بهداشت، ورزش، هنر، که آن‌را فقط با پول باید خرید، یک الزام بود.

کودکان در خیابان‌ها کشته نمی‌شدند و بنا بود جهان برای آن‌ها جای بهتری باشد. هزاران مهدکودک، غذا‌خوری، رخت‌شویی‌های عمومی باز بودند تا زنان را از بار کارخانگی نجات دهند.

دمکراسی‌های امروز به برکت تأثیر سوسیالیسم بهتر شدند. به ديگر سخن، سوسیالیسم سرمایه‌داری را مجبور کرد شرایط زندگی کارگران را بهتر کند

دمکراسی‌های امروز به برکت تأثیر سوسیالیسم بهتر شدند. به ديگر سخن، سوسیالیسم سرمایه‌داری را مجبور کرد شرایط زندگی کارگران را بهتر کند.

در کشوری که قبلاً ۸۵ درصد زنان بیسواد بودند، تا سال ۱۹۵۴، ۵۳ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، ۷۶ درصد پزشکان، ۷۰ درصد اساتید، ۶۹ درصد کنترل‌کنندگان کیفیت و آمار زنان بودند. درصد زنان در علم نیز رو به افزیش داشت. چیزی که سرمایه‌داری امروز نمی‌تواند توضیح دهد هفتاد سال پیش واقعیت بود.

تلاش‌ها برای تشویق زنان در هر جنبه از زندگی طی ساختمان سوسیالیسم صرفاً در مورد آمار نبود، بلکه به شناخت نقش زنان به مثابه پیش‌‌شرط رهایی بشر مربوط می‌شد. یک انقلاب نمی‌تواند بدون شرکت زنان تحقق باید.

آیا بین تشویق یک کودک به آموزش، و تأمین بخشی از جامعه- که تحت ستم بود، در حاشیه قرار داشت، و مدرسه نرفته بود- با شرایط لازم برای دانشمند شدن، تفاوتی وجود دارد؟ چقدر زیباست که سرمایه‌داری نتوانسته آن «اجبار» را که به وسیله زنان پذیرفته و ذاتی شده است، نابود کند.

کسانی که ساختمان یا حفظ سوسیالیسم را هدف قرار داده اند، از روی احبار این‌کار را نمی‌کنند.

آفریدن چیزهای خوب برای بشریت یک خواست انسانی است، و خواندن، آموختن، و درگیر علم، هنر و ورزش شدن یک انگیره انسانی است. سوسیالیسم شراط مناسب را به وجود آورد، مردم را دگرگون ساخت

آفریدن چیزهای خوب برای بشریت یک خواست انسانی است، و خواندن، آموختن، و درگیر علم، هنر و ورزش شدن یک انگیره انسانی است. سوسیالیسم شراط مناسب را به وجود آورد، مردم را دگرگون ساخت.

سرمایه‌داری برای این‌که بیش‌تر استثمار کند مجبور است دروغ بگوید. و فقط سرمایه‌داری می‌تواند پيرامون «اجبار» زنان یا مردان به گزیش حرفه در علم، هنر، و ورزش فکر کند.

http://news.sol.org.tr/only-capitalism-can-describe-gender-equality-science-problem-176089

 

 

——————————–
توضیح عدالت: نگاه کنید به «بانوان آزمایشگاه: چرا نیمی از دانشمندان در برخی از کشورهای اروپای شرفی زن هستند، میراث شوروی بخشی از دلیل است»، اکونومیست، ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۸.

https://www.economist.com/europe/2019/07/18/why-half-the-scientists-in-some-eastern-european-countries-are-women

 

 

دسته‌بندی شده در: تاریخی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: