پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزيده

        photo_2019-09-20_22-57-15                                

 

شمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه امروز ۶شهریور در اعتراض به اخراج بیست تن از همکارانشان که در اعتراضات اخیر کارگران هفت تپه فسخ قرارداد شده اند.

بر اساس گزارش کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ، امروز شنبه ششم شهریور ماه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به اخراج بیست تن از کارگران این کارخانه همچنان ادامه دارد .

@vahedsyndica
تماس با سندیکا
@pvsyndica

t.me/vahedsyndica

جمعه اعتصاب کارگران در حمایت از همکاران اخراجی وسایر مطالبات خود
وارد پنجمین روز شد.

اعتصاب امروز همچون روزهای گذشته در محوطه صنعتی شرکت ادامه دارد.

جمعه ۵ مهر ۹۸
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

بر کارگران هفت تپه
کارگران حق طلب و مبارز در هفت تپه، شما یک بار دیگر نشان دادید و ثابت کردید که یک خانواده بزرگ به نام کارگران هفت تپه هستید.
شما با جسارت و آگاهی نشان دادید که دست در دست و در کنار هم غم خوار همدیگر هستید.
شما به دشمنان کارگران نشان دادید که کارگران درد مشترکی دارند.
شما کارگران هفت تپه نشان دادید که اخراج همکاران خود را تحمل نمی کنید.
شما نشان دادید که اخراج هر کارگر، اخراج خود شماست و به این دلیل امروز در پنجمین روز اعتصاب در حمایت از برادران اخراجی خود دست از کار کشیده و به دفاع از کارگران اخراجی سر کار نرفتید.
شما با شعار #اسماعیل_را_گرفتن_ما_همه_بخشی_هستیم_ ثابت کردید که نه تنها اسماعیل را فراموش نکرده اید ،بلکه همچون گذشته حامی و مدافع نماینده خود هستید.

شما امروز یک بار دیگر قدرت ، جسارت و همدلی خود را به نمایش گذاشتی و لبخند پیروزی را بر لبان اسماعیل وخانواده وبیشتر ازهمه روی لبان نهال، دختر همکار دربندتان نشاندید.

درود بر اراده شما، درود بر شهامت شما، درود بر آگاهی و فهم و شعور شما کارگران هفت تپه.

اسماعیل بخشی نماینده و صدای کارگران هفت تپه بود، اما اگر کمی دقت کنیم می بینیم که اسماعیل درد دل تمام کارگران و مردم زحمتکش و فرو دست جامعه ایران را بیان کرد.

او از #نان_کار_آزادی_ سخن گفت، او صدای کارگران و مردم فرو دستی بود که فرزندانشان به دلیل بی پولی ناچار به دست فروشی و ترک تحصیل می شوند، او صدای کسانی بود که به دلیل فقر و نداری مجبور به فروش کلیه می شوند، او صدای کسانی بود که توانایی در یافت خدمات درمانی، آموزش و تحصیل و بیان نظرات و… ندارند، او صدای آزادی بود و گفت ایجاد تشکل مستقل حق ماست، او گفت کار را از ما نگیرید، او گفت زندگی شایسته حق ماست، او گفت ما باید بتوانیم برای سرنوشت خود تصمیم بگیریم.

درود بر شما که امروز صدای اسماعیل بخشی و ۲۰ نفر از همکاران اخراجی هستید.

درود بر عزم شما که همچون کوه، از خواست و مطالبات به حق خود و دیگر کارگران به دفاع برخواسته اید.

شما یک‌بار دیگر ثابت کردید که صدای کارگرانی هستید که از ستم و استثمار به تنگ آمده اند. درود بر شما.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن حمایت از مطالبات به حق کارگران ،خواستار آن است که کارگران در هر کارگاه و کارخانه و هر شرکتی که هستند، با هم و در کنار هم‌ باشیم تا بتوانیم یک صدا علیه کسانی باشیم که فقر و تنگدستی، ستم و استثمار، اخراج و زندان و بی حقوقی ها را به ما تحمیل می کنند.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
۵ مهر ۹۸

اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه باردیگر از سر گرفته شد

معترضان جلیقه زرد در اعتراض به سیاست‌های دولت پاریس و همچنین با هدف اعتراض علیه نظام سرمایه‌داری بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در فرانسه معترضان علیه سیاست‌های دولت و نظام سرمایه‌داری باردیگر به خیابان‌ها ریختند.

اعتراضات علیه نظام سرمایه‌داری و دولت امانوئل ماکرون در فرانسه برای چهل و ششمین هفته متوالی است که در پاریس برگزار می‌شود.

معترضان جلیقه زرد در فرانسه در چهل و ششمین هفته اعتراضی خود همچنان خواستار استعفای امانوئل ماکرون و تغییر کلی سیاست‌های دولت در فرانسه هستند.

اعتراضات علیه نظام سرمایه‌داری و دولت فرانسه که به اعتراضات جلیقه زردها معروف است از آبان‌ماه سال گذشته در این کشور آغاز شد.

دلیل ابتدایی شکل‌گیری این تظاهرات‌های شهری و تداوم آن، اعتراض به افزایش مالیات سوخت بود. این جنبش در ادامه گسترش یافت و معترضان هر شنبه برای اعتراض در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه به خیابان آمدند.

معترضین (جلیقه زردها) با انتخاب روزهای شنبه و نامگذاری آن با عنوان «شنبه سیاه» اعتراضات خود را در هر هفته پیگیری می‌کنند، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه بیش از اعتراض علیه دولت پاریس، حملات خود را علیه نظام سرمایه‌داری متمرکز ساخته و به نوعی تظاهرات ضدساختاری تبدیل شده است.

واژگونی قایق مهاجران ترک در آبهای یونان/ هفت زن و کودک غرق شدند

گاردساحلی یونان از غرق شدن هفت زن و کودک اهل ترکیه در اثر واژگونی قایق حامل آنان در نزدیکی جزیره «کایوس» یونان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گارد ساحلی یونان روز جمعه اعلام کرد که در اثر واژگونی یک فروند قایق در نزدیکی جزیره «کایوس» یونان دو زن و پنج کودک تبعه ترکیه در آبها غرق شدند.

گاردساحلی یونان در مورد علت این سانحه که مرگبارترین سانحه دریایی ظرف یکسال گذشته بشمار می رود، جزئیاتی ارائه نکرد.

گارد ساحلی یونان همچنین از نجات یافتن دوازده نفر از مسافران این قایق خبر داد. هنوز مشخص نیست که آیا افراد نجات یافته در آبهای یونان درخواست پناهندگی داده اند یا خیر.

در هفته های اخیر، یونان با سیل پناهجویان و مهاجرانی که از جانب ترکیه به سوی این کشور روانه شده اند، روبرو است. در سال ۲۰۱۵، یک میلیون پناهجو برای گریز از شرایط جنگی در سوریه و همچنین تعداد زیادی مهاجر با عبور از ترکیه به جزایر یونان وارد شدند.

گفتنی است که در پی کودتای نافرجام ترکیه در ژوئیه ۲۰۱۶، شهروندان این کشور ظرف سالهای اخیر تلاش کرده اند تا وارد خاک یونان شوند.

شایان ذکر است که درماه آگوست بیش از ۹ هزار نفر وارد خاک یونان شده اند که این بالاترین شمار پناهجویان و مهاجران در سه سال اخیر بوده است. در ماه میلادی جاری نیز بیش از ۸ هزار نفر به یونان مهاجرت کردند.

وزیر امور خارجه «عمان»: طرح ایران در خلیج فارس بر پایه ثبات باشد، قطعاً از آن حمایت می‌کنیم

یوسف بن علوی بن عبدالله» وزیر امور خارجه «عمان» در مصاحبه‌ اختصاصی با پایگاه تحلیلی «المانیتور»، تصریح کرد که کشورش موضوع حمایت از طرح «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران موسوم به «ابتکار صلح هرمز» را در صورتیکه بر پایه برقراری «ثبات» باشد، مورد بررسی قرار می‌دهد.

روحانی در سخنرانی 25 سپتامبر (سوم مهرماه) خود در مجمع عمومی سازمان ملل به صورت مختصر در خصوص این طرح خود توضیحاتی داد.

او گفت ایران در این طرح به دنبال همکاری جمعی درون منطقه خلیج فارس برای امنیت منطقه است به دنبال آن است همه کشورهای منطقه در این مسیر مشارکت و همکاری داشته باشند.

علوی در خصوص این طرح ایران گفت: «ما آن را مشاهده نکرده‌ایم اما اگر موضوع……آن (طرح) بر اساس ثبات باشد، قطعاً از آن حمایت می‌کنیم».

روحانی در سخنرانی خود در مجمع عمومی روز چهارشنبه گفت: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به «ائتلافِ امید» یعنی«ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor) دعوت می‌کنم.

روحانی تصریح کرد: «هدف «ائتلاف امید» ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است. این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از و به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد.» (جزئیات بیشتر)

*عمان در غرب آسیا نقش تسهیل‌کننده و نه میانجی را ایفا می‌کند

وزیر امور خارجه عمان در مصاحبه با المانیتور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که کشورش در بحران کنونی در منطقه خلیج‌فارس بعنوان یک تسهیل کننده و نه یک میانجی‌گر ایفای نقش می‌کند.

وی اینگونه توضیح داد: «عمان کمک می‌کند. ما نقش میانجی را ایفا نمی‌کنیم. آنچه که برای خود انتخاب کرده‌ایم، نقش تسهیل‌کننده (کمک کننده) است».

وزیر خارجه عمان در پاسخ به این سؤال که عمان در یمن چه نقشی را ایفا می‌کند، گفت: «ما همیشه به هرگونه تلاش طرفین برای گفت‌وگو با یکدیگر کمک می‌کنیم یا به هرگونه تلاش (نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن) مارتین گریفیتس کمک می‌کنیم تا طرفین را برای ملاقات از یمن به عمان بیاورد».

وی تصریح کرد: «اگر چنین چیزی تقاضا شود، عمان آمادگی دارد چنین پیشنهادی (برگزاری نشست طرفین یمن در عمان) را ارائه دهد».

*هیچ شوقی از سوی کشورهای خلیج فارس برای آشتی با قطر نمی‌بینم

این مقام عمانی در خصوص محاصره قطر از سوی عربستان سعودی، امارات عربی متحده، مصر و بحرین گفت: «در حال حاضر، از سوی برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) که در این بحران دخیل بوده‌اند، هیچ شوق و اشتیاقی برای آشتی مشاهده نمی‌کنم اما آشتی بهتر است».

وی سپس با تأکید بر اینکه صلح و آشتی کشورهای نامبرده با قطر اقدامی خوب است، ادامه داد: «برای آشتی، بهتر است….بفهمند که چگونه می‌توانند (بر اوضاع فعلی) غلبه کنند».

*همه گزینه‌ها در خصوص روابط عمان-اسرائیل روی میز قرار دارد

عمان در ماه ژوئن سال جاری میلادی اعلام کرد که قصد دارد سفارتخانه‌ای را در رام‌الله افتتاح کند و بن علوی در پاسخ به این سؤال که در صورتیکه فرایند سازش صهیونیست‌ها و فلسطینیان شکل بگیرد، آیا مسئله برقراری روابط با اسرائیل را مورد بررسی قرار می‌دهند، گفت: «باید ببینیم چه می‌شود. همه گزینه‌ها روی میز قرار دارد».

وی در ارتباط با تنش‌های اخیر در منطقه غرب آسیا در پی افزایش مداخلات واشنگتن در این منطقه گفت: «…….در خصوص موضوع ایران……صداهای زیادی وجود دارد که گفته‌اند که راه‌حل این بحران از طریق استفاده از دیپلماسی است. دو طرف یا تمامی طرفین به طریقی تمایل خود برای تعامل در نوعی دیپلماسی را ابراز کرده‌اند-دیپلماسی به صورت آشکار یا دیپلماسی پشت درهای (بسته) و این چیز خوبی است».

وی در خصوص نقش عمان نیز گفت: «عمان کمک خواهد کرد. ما نقش میانجی را ایفا نمی‌کنیم. ما انتخاب کردیم که نقش تسهیل‌کننده را ایفا کنیم. این موضع ما در حال حاضر است».

*هیچ کس واقعاً به استفاده از زور در پاسخ به آرامکو تمایلی ندارد

وزیر خارجه عمان به عملیات حملات تلافی‌جویانه 14 سپتامبر (23 شهریور) ارتش یمن به تأسیسات نفتی عربستان سعودی اشاره کرد و گفت: «با گذشت یک هفته یا بیشتر، شاهد آن هستیم که افراد درباره بهترین (راه حل) این بحران حرف می‌زنند و تمامی اینها نشان می‌دهد که در حقیقت هیچ‌کس به استفاده از زور تمایلی ندارد. حتی وقتی رهبران (کشورها) می‌گوید که تمامی گزینه‌ها روی میز قرار دارد، منظورشان استفاده از زور نیست بلکه منظورشان این است که آنها برای حل این موضوع مصمم هستند».

*روسیه حق پیشنهاد طرح برای امنیت خلیج‌فارس را دارد

یوسف بن علوی در خصوص طرح امنیت خلیج‌فارس روسیه گفت: «ببینید،منطقه خلیج (فارس) به دلیل انرژی به یک منطقه مهم برای باقی جهان تبدیل شده است بنابراین روسیه حق پیشنهاد یک طرح و یا ایده یا هر آنچه را که بتواند دارد تا از اقدامات متقابل (تلافی‌جویانه) بیشتر ‌جلوگیری کند. روسیه کشوری بزرگ است و قطعاً یک تولیدکننده نفت است. روسیه در شورای امنیت است و بنابراین از تمامی زوایا، روسیه باید در برآیند این بحران در عرصه جهانی دخیل باشد».

*معامله قرن به حمایت دو دولت و دولت‌های منطقه‌ای نیاز دارد

وزیر خارجه عمان در خصوص طرح دولت ترامپ برای سازش میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها موسوم به «معامله قرن» گفت: «چیزی که احساس می‌کنم…..این است که رئیس‌جمهور ترامپ یک چیز کاملاً متفاوت را انجام‌ می‌دهد. شاید نمی‌خواهد روش‌ دولت‌های قبلی را دنبال کند. فکر می‌کنم تلاش دارد شاهد آن باشد که امکانپذیری ایده وی، طرفین (فلسطینی و صهیونیستی) و فراتر از طرفین را برای حل بیشتر این مشکل 70 ساله متقاعد کند».

با اینحال ادامه داد: «این (طرح) به دو دولت-دولت اسرائیلی، دولت آتی و دولت تشکیلات خودگردان-با حمایت دولت‌های منطقه‌ای نیاز دارد».

*اوضاع سوریه امیدوارکننده است

المانیتور در سؤال آخر از وزیر خارجه عمان پرسید: «شما در ماه ژوئیه با رئیس‌جمهور بشار اسد ملاقات داشتید. اوضاع و تحولات سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟»

بن علوی در پاسخ به این سؤال گفت: «فکر می‌کنم بسیار امیدوارکننده است. آنها همچنان با گروهی از تروریست‌ها در شمال درحال مبارزه هستند اما در کل، آنها اوضاع را بسیار امیدوارکننده می‌بینند و من شاهد موافقت با کمیته-کمیته قانون اساسی هستم بنابراین انها باید شروع کنند با یکدیگر قانون اساسی را گردهم آورند. ظرف یکسال احتمالاً مردم (سوریه) به نماینده خود رأی می‌دهند و این امید و نوید بیشتری به مردم سوریه می‌دهد».

ترامپ:اقدامات من علیه ایران مهمترین اقدام آمریکا برای اسرائیل است

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در کنفرانس سالانه سران سیاسی و مذهبی رژیم صهیونیستی اقدامات خود علیه ایران را مهمترین تدابیر دولت کنونی آمریکا به نفع اسرائیل دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جوئیش اینسایدر، «دونالد ترامپ» روز جمعه در کنفرانس سالانه سران مذهبی و سیاسی رژیم اسرائیل مدعی شد که بنا به گفته وزیر خارجه اسرائیل، اقداماتی که وی از زمان ورودش به کاخ سفید علیه ایران انجام داده، برای اسرائیل از بیشترین درجه اهمیت برخوردار بوده است.

وی ضمن اشاره به گفتگوی خود با «ایزرئیل کاتز» وزیر خارجه اسرائیل در حاشیه هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، او را «یکی از دوستانم» خطاب کرد و گفت: «من از او پرسیدم خب کدام یک مهم تر است، انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم (بیت المقدس) یا به رسمیت شناختن بلندیهای جولان؟ کدامیک به نظر شما مهم تر است- اورشلیم یا بلندیهای جولان؟»

ترامپ در ادامه پاسخ کاتز را مطرح کرد: «کاتز گفت که هیچکدام! آنچه که شما علیه ایران انجام داده اید، برای ما مهمترین است. و من گفتم که من هرگز اینطوری فکر نمی کردم و احتمالاً با شما موافق هستم».

ترامپ همچنین در خصوص توافق جدید با ایران گفت: «ما پیشنهاد گفتگو دادیم. من خویشتنداری زیادی از خود نشان داده ام و امیدوارم که ایران نیز صلح را انتخاب کند. نمی توانم به شما بگویم که دقیقاً چه روی خواهد داد؛ اما ما به طور فوق العاده ای آماده ایم. این [مسئله ایران] حل می شود».

رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود: «نمی توانم دقیقاً بگویم چطور و چرا، اما این [مسئله ایران] حل خواهد شد چون همیشه اینطور بوده است. من تمایل دارم که امور را به پایان برسانم، به هر شیوه ممکن. گاهی اوقات جالب و دلپذیر نیست، اما اتفاق می افتد».

این در حالی است که ترامپ سال گذشته نیز در همین کنفرانس گفته بود که یهودیان آمریکا و اسرائیل باید نسبت به صلح میان اسرائیل و فلسطینیان «خوش بین باشند». وی در آن زمان بطور علنی اعلام کرده بود: «من واقعاً باور دارم که به توافقی خواهیم رسید. من امیدوارم».

مزدوران آمریکا اعتراضات هنگ کنگ را عمدا به خشونت کشیدند

به نقل از خبرگزاری رویترز، تظاهرات روز شنبه در هنگ کنگ به درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان کشیده شد.
معترضان هنگ کنگی یکی از شریانهای اصلی این مستعمره سابق انگلیس را در نزدیک مقر ارتش آزادیبخش خلق مسدود کردند.
پلیس با برافراشتن پرچم سرخ هشدار داد که در توسل به زور برای متفرق کردن جمعیت , تردیدی به خود راه نخواهد داد.
این جنبش اعتراضی با مخالف با طرح استرداد مجرمان به سرزمین اصلی چین شروع شد طرحی که قدرت اجرایی هنگ کنگ پس از اعتراضها از آن دست برداشت, اما در حال حاضر از مطالبات اولیه خود فراتر رفته و خواهان دموکراسی و استقلال بیشتر برای هنگ کنگ است.
تظاهرات روز شنبه با پنجمین سالگرد «جنبش چترها» مصادف شد جنبشی که در سال 2014 این سرزمین را فلج کرد. این تظاهرات در حالی برگزار شد که چین از روز شنبه هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین را توسط مائو تسه تونگ جشن می گیرد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: