پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

مبارزه زحمت‌کشان و چپ های اکوادور علیه دولت خائن و نئولیبرال

منابع رسانه‌ای از ادامه اعتراضات کارگران زحمت‌کشان و نیرو های چپ در اکوادور به تصمیم دولت برای انجام اصلاحات در بودجه و برداشتن یارانه‌های سوخت در این کشور خبر می‌دهند.

بنا بر نوشته خبرگزاری «آناتولی»، بنا بر گفته مقام‌های دولت اکوادور، حداقل ۳۵۰ نفر از معترضان به لغو یارانه‌های سوخت بازداشت شدند.

طبق این گزارش، اعتراضات در اکوادور پس از آن شروع شد که در بسته اصلاحات بودجه مد نظر دولت، تصمیم به برداشتن یارانه‌های دولتی سوخت گرفته شد، یارانه‌هایی که سابقه چند دهه‌ای در این کشور داشته است.

«ماریا پائولو رومو» وزیر کشور اکوادور در یک نشست خبری در «کویتو» پایتخت این کشور با اعلام بازداشت ۳۵۰ نفر در این اعتراضات خبر داد که ۱۵۹ نفر از بازداشت‌شدگان در شهر بندری «گوایاکویل» دستگیر شدند.

به گفته او، «خورخه کالدرون» رئیس فدراسیون رانندگان تاکسی اکوادور به همراه دو عضو دیگر اتحادیه‌های حمل و نقل در این کشور جزو بازداشت‌شدگان هستند.

اتحادیه‌های کارگری و رانندگان تاکسی در اکوادور، در اعتراض به حذف یارانه‌های سوخت دست به اعتصاب سراسری زدند و اعتراضات در برخی نقاط به خشونت هم کشیده شده است.

رئیس‌جمهور اکوادور ضمن دفاع از تصمیم دولت برای حذف یارانه‌های سوخت اعلام کرد که ادامه روند قبلی تنها سبب آسیب زدن به کشور می‌شد.

اعتراضات شدید در اکوادور سبب شد که دولت این کشور روز پنجشنبه طی فرمانی دستور دو ماه وضعیت اضطراری صادر کند.

اعتراضات خیابانی در اکوادور سابقه‌‌ داشته و پیش از این این کشور شاهد استعفای سه تن از روسای جمهور به دلیل اعتراضات بوده است.

شبه نظامیان وهابی و القاعده چگونه به مرز تاجیکستان منتقل میشوند

چندی پیش، سرگئی بسدا، رئیس سرویس پنجم سرویس امنیتی فدرال روسیه گفت که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا احتمالاً در انتقال شبه نظامیان سازمان تروریستی به مناطق شمالی افغانستان نقش دارند.

این اظهارات اولین بار نبود که از جانب کسی مطرح می‌شد – در ژانویه سال جاری، ایگور زوبوف معاون وزیر کشور روسیه گفت که تروریست‌های داعش در گروه‌های منظم توسط بالگردهای ناشناس از قلمرو پاکستان به مرز تاجیکستان منتقل می‌شوند.

کارشناسان نظرات زیادی بر اینکه عامل انتقال این تروریست‌ها به قلمرو آسیای مرکزی که بوده و دلایل آن چیست دارند. یکی از کارشناسان روسی به نام ویاچسلاو نیکراسوف، که خود در افغانستان از سال 1982 به عنوان بخشی از نیروهای نظامی شوروی حضور داشته و شاهد رویارویی گسترده بین اتحاد جماهیر شوروی و مجاهدین و هرج و مرج در دهه 90 بوده است، و اکنون نیز در زمینه همکاری‌های علمی و فرهنگی بین افغانستان و روسیه فعالیت می‌کند، معتقد است که شرایط متشنج در این کشور به طور نامحسوسی بر روی فعالیت‌های روسیه در حوزه انسانی و غیر سیاسی تاثیر گذار است.

به گفت وی گاها آنها اقدام به برگزاری مراسم‎های فرهنگی و ورزشی می‌کنند، اما مساله این است که افغان‌ها از ترس اینکه در بمب گذاری‌ها کشته نشوند، می‌ترسند حتی از خانه خارج شوند.

اما در اینجا صحبت تنها در مورد طالبان و دولت اسلامی نیست، بلکه دستکم 20 گروه تروریستی دیگر است که کمتر مشهور بوده از جمله معروف‌ترین آنها حزب التحریر و القاعده می‌باشند. اما جالب‌ترین مساله در شرایط عمومی تروریسم در کشور، منشأ خارجی آن است.

به عقیده تحلیلگران سیاسی این گروه‌ها فقط با حمایت فعال از خارج می‌توانند به موجودیت خود ادامه داده و فعالانه عمل کنند. با نگاهی به تاریخ جنگ افغانستان می‌بینیم که در آن زمان فعالیت‌های نظامی اصلی در شمال نسبتاً آرام کشور نبود، بلکه در استان‌های جنوبی قندهار، هلمند، فراه بود، که هم مرز با پاکستان بوده که در آنجا پشتیبانی و زرادخانه مجاهدین قرار داشت.

اما امروز، تنش‌های نظامی دقیقاً در استان‌های شمالی افغانستان در حال شدت یافتن است. و در این امر به طور مصنوعی بازوی دراز کسی از خارج که هدایتگر آن است، دیده می‌شود.

به عقیده نیکراسوف، طرح تخمینی صادرات تروریستی به شرح زیر است. فرماندهان با نفوذ، ستیزه جویان و واعظان افراطی مدت‌هاست که از سوریه و عراق منتقل شده و با کشتی (معمولاً انگلیسی) به بنادر پاکستان منتقل می‌شوند. و از قلمرو پاکستان از طریق مسیرهای سیاحتی مستقیم به سمت استان‌های شمالی افغانستان روانه می‌شوند.

این یک برنامه جدی و به خوبی سازمان یافته می‌باشد، زیرا ما در مورد هزاران نفر صحبت می‌کنیم که همگی تجربه واقعی جنگ را داشته‌اند. این افراد هیچگونه مدارک شناسایی نداشته اما در عوض در صورت تشکیل واحدها در محل مربوطه، مهارت‌های تخصصی نظامی جنگی دارند. به این ترتیب آنها روانه شمال کشور می‌شوند.

علاوه بر این، خود افغان‌ها بر این باورند که بین ستیزه جویان مشروط «محلی» ، مانند طالبان و تروریست‌های «تازه وارد خارجی»، که عمدتاً از پاکستان، کشورهای عربی، و کمتر از کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز وارد می‌شوند، خصومت جدی وجود دارد.

ستیزه جویان افغان غریبه‌ها را قبول نکرده، آنها را رقیب خود در زمینه جهاد می‌دانند، و بنابراین درگیری بین «تروریست‌های خارجی» و طالبان بسیار رایج است. و در نهایت این مردم عادی هستند که متحمل خسارات مالی و جانی آن می‌شوند.

در اینجا، در پس زمینه درگیری بین گروه‌ها، همان بالگردهای اسرارآمیز ظاهر می‌شوند. به محض این که گروه‌های تروریستی «وارد شده از خارج»، که معمولاً از نظر تعداد نسبتاً کم هستند، با محاصره یا نابودی کامل در معرض تهدید قرار می‌گیرند، بالگردهایی بی نام و نشان و بدون علائم هوایی پرواز می‌کنند، که این جنگنده‌ها را جمع آوری کنند.

خوب، چه بالگردهای دیگری، به غیر از ارتش رسمی، می‌توانند حریم هوایی افغانستان را تحت کنترل کامل خود درآورند؟! – فقط ناتو یا ایالات متحده آمریکا است که به بهانه حضور برای برقراری صلح در خاک این کشور امکان این کار را دارد. آیا این نشانه دخالت خارجی نیست.

به عقیده بسیاری، نیروهای امنیتی محلی، نیروهای ویژه و ارتش افغانستان، به طور مستقل و بدون اتکا به آمریکایی‌ها و سایر قوای نظامی کاملاً قادر به پاک سازی بیشتر استانها از شبه نظامیان هستند؛ و نه از طالبان، که وضعیت یک نیروی سیاسی غیررسمی را در کشور دارد، که از «تازه واردان» و تروریست‌های بسیار رادیکال‌تر. مشکل اساسی این است که این مبارزان خلافت پشت سر خود حامیان بی‌نامی دارند و به این ترتیب در اینجا خود مساله تروریسم همچنان مساله مبهمی باقی می‌ماند.

عربستان میلیون ها بشکه نفت یمن را سرقت کرده است

وزارت نفت و معادن یمن از اقدام عربستان سعودی به راهزنی دریایی و غارت میلیون ها بشکه نفت ملت یمن خبر داد.‏
وزارت نفت و معادن یمن روز شنبه اعلام کرد کشورهای ائتلاف ‏متجاوز و مزدوران آن‌ها بیش از 18 میلیون بشکه نفت خام از صادرات نفت سال پیش یمن را غارت ‏کرده‌اند.‏
احمد دارس وزیر نفت و معادن یمن در کنفرانسی درباره پیامدهای ادامه اقدام ائتلاف متجاوز در جلوگیری ‏از تردد کشتی ها در دریای و جیبوتی این موضوع را اعلام کرد.‏
این وزیر یمنی افزود: کشورهای ائتلاف متجاوز درآمدهای این میزان از نفت یمن را به بانک ملی عربستان ‏سعودی تحویل داده‌اند. ما اجازه نخواهیم داد منابع ملت یمن به غارت برود. لازم است دستگاه های ذی ‏ربط برای متوقف کردن این روند، اقدام کنند.‏
وی افزود: برخی کشورهای کوچک منطقه به ملت یمن اهانت و برای قتلشان به محاصره آن‌ها اقدام ‏کرده‌اند.‏
شرکت نفت یمن روز جمعه از افزایش شمار کشتی های حامل فراورده های نفتی که مقابل بندر الحدیده ‏متوقف شده‌اند، خبر داد و اعلام کرد ائتلاف جنگ به فرماندهی عربستان و امارات با وجود ‏هشدارهایی که درباره به وجود آمدن فاجعه انسانی در یمن داده شده است، به چنین اقدامی مبادرت ‏ورزیده اند.‏
بنا به اعلام این شرکت، ائتلاف جنگ سعودی و اماراتی اکنون 9 کشتی را متوقف کرده است، کشتی هایی ‏که بازرسی و ترخیص شده‌اند. ‏
شرکت نفت یمن با بیان اینکه ذخایر نفتی یمن برای بیش از 10 روز کافی نیست درباره پیش آمدن فاجعه ‏ای انسانی در یمن هشدار داد که شدیدترین فاجعه در سطح جهان خواهد بود.‏
وی خطاب به کشورهای ائتلاف جنگ اعلام کرد باید کشتی های حامل نفت را آزاد کنند و تأکید کرد ملت در برابر چنین اقداماتی تسلیم نخواهند شد بلکه این اقدامات آن‌ها سبب تقویت انگیزه آن‌ها برای ‏رفتن به جبهه‌های نبرد خواهد شد.‏

مذاکرات بین کره شمالی و آمریکا متوقف شد

به نقل از خبرگزاری یونهاپ، «کیم میونگ گیل» سرپرست هیئت مذاکره‌کننده کره شمالی که برای مذاکره با هیئت آمریکایی در سطح کارشناسی در استکهلم سوئد به سر می‌برند، از توقف این مذاکرات در همان روز نخست خبر داد.

سرپرست هیئت مذاکره‌کننده کره شمالی در این خصوص اظهار داشت: «باعث تأسف است که طرف آمریکایی هیچ چیز برای ارائه در مذاکرات نداشت. اکنون مسئولیت ادامه مذاکرات با آمریکایی‌ها است.»

روز جمعه نشریه آمریکایی تایم به نقل از منابع آگاه در کاخ سفید گزارش داده بود که دونالد ترامپ قصد دارد تعلیق تحریم‌های سازمان ملل بر صادرات منسوجات و زغال‌سنگ از کره شمالی را به پیونگ‌یانگ پیشنهاد دهد و در عوض از طرف مقابل بخواهد که تأسیسات هسته‌ای یونگ‌بیون را تعطیل و غنی‌سازی اورانیوم با درصدهای بالا را متوقف کند.

با این حال، بر اساس اظهارات سرپرست هیئت مذاکره‌کننده کره شمالی به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها منتظر اقدام یک‌طرفه کره شمالی بوده‌اند و تلاش کرده‌اند بدون دادن هیچ‌گونه امتیازی به خواسته‌های خود برسند که با واکنش قاطعانه مقامات کره شمالی مواجه شده‌اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: