پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار یورش نیروهای فاشیستی اردوغان به کردهای سوریه

images2

جبهه خلق برای آزادی فلسطین حمله ترکیه به سوریه را محکوم کرد

جبهه خلق برای آزادی فلسطین حمله ترکیه به شمال شرق سوریه را محکوم کرد.

در بیانیه جبهه خلق برای آزادی فلسطین آمده است: ما این حمله را محکوم می کنیم و درباره تبدیل شدن آن به اشغال نهایی با توجه به طمع ورزی ترکیه به اراضی سوریه اعلام می داریم به ویژه که این طمع ورزی از زمان جدا کردن لواء اسکندرون سوریه به ترکیه در سال ۱۹۳۹ متوقف نشده است.

در این بیانیه آمده است: این حمله با هماهنگی دولت آمریکا انجام شده است و جدای از اهدافی که آنها در حمایت از تروریسم در سوریه پیاده کرده و می کنند تا دولت سوریه را تضعیف کنند و حاکمیت و تمامیت ارضی آنرا خدشه دار کنند، نیست. این مقدمه ای برای تجزیه سوریه بر اساس مذهبی و نژادی از سوی آمریکا و ترکیه است.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین از اعراب خواست که در حمایت از سوریه و علیه ترکیه موضع گیری کنند و با این حمله از دید روابط منفی کشورها با ترکیه ننگرند بلکه از بُعد اینکه حمله مذکور تهدید کننده امنیت ملی عربی است به آن نگاه کنند.

حملات به خودروهایی که در جاده الرقه به تل ابیض حرکت می کنند

سانا گزارش داد: بر اثر حملات رژیم ترکیه به خودروها در جاده الرقه به تل ابیض سه غیرنظامی کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

تسلط ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن بر دهها روستا

منابع محلی سوری از تسلط ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن بر روستاهای الحاوی، الحمیدیه، مشرفه العز، المشهور، المحربلی، الیابسه، تل فندر و عباطین در حومه شهر تل ابیض در مرزهای سوریه و ترکیه و حومه شمالی الرقه پس از درگیری با نیروهای قسد خبر دادند.

این منابع همچنین از تسلط ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن بر روستاهای المنبطح، مزرعه السلطان، بئر العاشق، العیساوی، الجنداوی در شرق تل ابیض و نیز روستای المستدیره در غرب تل ابیض خبر دادند.

خبرنگار اسپوتنیک گزارش داد: نحوه آرایش نیروهای اشغالگر ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن گواه بر این است که آنها می خواهند شهر تل ابیض را از دیگر مناطق تحت تسلط قسد در حومه الرقه جدا کنند.

حملات به عین عیسی که ائتلاف آمریکایی در آن است

منابع خبری از حملات ارتش ترکیه به شهرک عین عیسی در شمال الرقه که مرکز وابسته به ائتلاف آمریکایی در آن حضور دارد، خبر دادند.

تسلط بر برخی مناطق راس العین صحت ندارد

سانا گزارش داد: ادعاهای وزارت دفاع ترکیه درباره تسلط بر برخی مناطق شهر راس العین صحت ندارد.

کشته شدن ۵ نفر از نیروهای ارتش آزاد در محور تل ابیض

مرکز رسانه ای وابسته به نیروهای قسد اعلام کرد که ۵ نفر از نیروهای وابسته به آنکارا در جریان حمله زمینی ارتش سوریه در چند محور مرزی ترکیه با سوریه کشته شده اند.

این مرکز بیان کرد: نیروهای قسد، حمله ارتش ترکیه در محور تل حلف و علوک را دفع کردند و مانع از نفوذ آنها از محور تل ابیض شدند. حملات بی هدف جنگنده های ترکیه ای به مناطق غیرنظامی ادامه دارد. ۵ نفر از مزدوران ترکیه(ارتش آزاد سوریه) را به هلاکت رساندیم و اجساد آنها را در اختیار داریم.

تبادل آتش سنگین در غرب کوبانی

همزمان برخی منابع کُردی از تبادل آتش میان نیروهای قسد و ارتش ترکیه در غرب شهر عین العرب(کوبانی) خبر دادند و اعلام کردند که روستای آشمه که قبر سلیمان شاه در آن قرار دارد، هدف گلوله باران شدید توپخانه ای قرار دارد.

انهدام ۴ تانک ترکیه در محور تل ابیض

این منابع همچنین از حملات توپخانه ای ارتش ترکیه به شهر راس العین هم خبر دادند و افزودند: نیروهای قسد ۴ تانک ترکیه که در حال هدف قرار دادن غیرنظامیان در تل ابیض بود را منهدم کرده اند.

بمباران روستای تل ارقم در حومه راس العین

خبرنگار سانا در حسکه گزارش داد: نیروی هوایی ترکیه روستای تل ارقم در حومه راس العین را بمباران کرد. همچنین روستاهای نداس، علوک و حمید شرق راس العین هدف حملات هوایی قرار گرفتند.

آمار تلفات روز اول عملیات موسوم به چشمه صلح ترکیه در شمال شرق سوریه

مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری به آمار تلفات روز اول حمله ترکیه به شمال شرق سوریه پرداخت.

این مرکز اعلام کرد: در روز اول عملیات چشمه صلح آنکارا علیه کردها در شمال شرق سوریه، حداقل ۱۱ نفر از نیروهای قسد کشته شده اند. همچنین ۶ نفر هم از مهاجمان کشته شده اند. ۳۳ نفر از نیروهای قسد در جریان حملات هوایی و زمینی و درگیری های روز اول عملیات چشمه صلح زخمی شده اند.

مرکز مذکور بیان کرد که ۵ نفر از نیروهای قسد در جریان حملات هوایی و زمینی ترکیه در راس العین در روز چهارشنبه کشته شده اند.

این در حالی است که برخی منابع کُردی از کشته شدن غیرنظامیان در حمله ارتش ترکیه به محل البشیریه در شهر قامشلی در استان حسکه و روستای المشیرفا در نزدیکی شهر راس العین و نیز روستای المتکلطه از توابع تل ابیض در استان الرقه خبر دادند.

ورود نظامیان ترکیه به مناطقی از توابع تل ابیض

خبرنگار سانا از ورود نظامیان ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آنها به برخی مناطق حومه شمالی الرقه خبر داد.

خبرنگار سانا گزارش داد: اخباری درباره ورود متجاوزان ترکیه ای به روستاهای الیابسه، المنبطح، الحاویه و بیر عاشق از توابع شهرک تل ابیض در حومه شمالی الرقه مخابره شده است.

تداوم حملات هوایی ترکیه به حومه حسکه

سانا با اشاره به ادامه حملات ترکیه به شهر راس العین در حسکه سوریه گزارش داد: ارتش رژیم ترکیه برداشتن دیوار در نزدیکی روستای تل حلف در غرب شهر راس العین در مرز سوریه با ترکیه را آغاز کرده است.

خبرنگار سانا در حسکه گفت: ارتش رژیم ترکیه شروع به برداشتن دیوار در نزدیکی روستای تل حلف در غرب راس العین کرده است.

سانا اعلام کرد: بر اثر حملات رژیم ترکیه به قامشلی، الدرباسیه و راس العین در حومه حسکه ۸ نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شده اند. رژیم ترکیه همه زیر ساختها از جمله سدها و ایستگاهای تولید برق و آب آشامیدنی را از بین برد.

همچنین تلویزیون سوریه گزارش داد: بمباران شهر راس العین در استان حسکه ادامه دارد.

وزارت دفاع ترکیه: کماندوهای ما به پیشروی در شرق فرات ادامه می دهند

وزارت دفاع ترکیه امروز پنجشنبه از پیشروی کماندوهای ارتش این کشور در منطقه شرق فرات خبر داد.

وزارت دفاع ترکیه با صدور بیانیه ای درباره عملیات موسوم به چشمه صلح که ارتش این کشور از روز چهارشنبه در شمال شرق سوریه شروع کرده است اعلام کرد: نیروهای ویژه(کماندو) ما به پیشروی در منطقه شرق فرات ادامه می دهند.

قسد: یورش زمینی ارتش ترکیه به تل ابیض ناکام ماند

یک منبع مسئول وابسته به نیروهای قسد اعلام کرد که تلاش ارتش متجاوز ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن برای ورود از طریق محور شمالی به تل ابیض با شکست روبرو شده است.

این منبع بیان کرد: پهپاد ارتش ترکیه و نیز ۴ خودرو نظامی ترکیه منهدم شده است.

منبع وابسته به قسد همچنین اعلام کرد که جنگنده ای ترکیه یک مرکز نگهداری داعش را هدف قرار داده اند.

حمله زمینی ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که نیروهای نظامی ترکیه و متحدان سوری آنها چهارشنبه شب با ورود به مناطق شمال شرقی سوریه، حمله ای زمینی را علیه شبه نظامیان کُرد منطقه آغاز کردند.

این در حالی است که در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه، جنگنده ها و توپخانه های ترکیه در یک عملیات نظامی به مواضع نیروهای کُرد وابسته به یگانهای مدافع خلق (YPG) حمله هوایی و توپخانه ای کردند.

اولین سخنرانی اردوغان پس از عملیات موسوم به چشمه صلح

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در جریان نشستی در ساختمان مرکزی حزب «عدالت و توسعه» به انتقادات عربستان در ارتباط با حملات صورت گرفته علیه سوریه پاسخ داد.

اردوغان در این ارتباط گفته است که عربستان سعودی باید به جای انتقاد از ترکیه به عملکرد خود نگاه کند و ببنید که چه کسی یمن را به وضعیت فعلی دچار کرده است؟

رئیس‌جمهور ترکیه در عین حال حمله نظامی کشورش در شمال سوریه را تحت عنوان مبارزه با «تروریسم» عنوان کرد و گفت: ترکیه برای از بین بردن تهدیدات اقدام کرده است؛ بسیاری از تهدیدات داخلی و خارجی ترکیه را در بر گرفته است… آنها اقدام به ایجاد داعش در نزدیکی مرز ترکیه کردند و سپس گروهک‌های YPG را ایجاد کردند… آنها به تروریست‌ها سلاح و تجهیزات دادند.

اردوغان همچنین کشورهایی را که با حمله نظامی ترکیه علیه سوریه مخالفت کرده‌اند، به باد انتقاد گرفت و مدعی شد که آنکار برای حفظ امنیت خود مبارزه با تروریسم را ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین با حملات لفظی شدید خود علیه دولت مصر که از حمله نظامی علیه سوریه انتقاد کرده بود، گفت که رئیس‌جمهور مصر به هیچ وجه حق سخن گفتن درباره سوریه ندارد، چون سیسی دموکراسی را در کشورش کشته است.

اردوغان در سخنان خود همچنین کشورهای اروپایی را عامل صدور داعش به ترکیه عنوان کرد و با هشدار به اتحادیه اروپا افزود: اگر اروپا عملیات نظامی ما را ناعادلانه بخواند، ما نیز مسیر ۳.۶ میلیون پناهنده فعلی را به کشورهای اروپایی آزاد خواهیم کرد.

اردوغان در عین حال تاکید کرد که اجازه تغییر در بافت جمعیتی شمال شرق سوریه را نخواهد داد و در عین حال از اروپا خواست تا از عملیات نظامی در شمال شرق سوریه حمایت کند.

پکن خواستار پایبندی ترکیه به حاکمیت ملی سوریه شد

چین در واکنش به حملات نظامی ترکیه علیه شمال سوریه، خواستار پای بندی ترکیه به حاکمیت ملی سوریه شد.

در این ارتباط «گنگ شانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر این که حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه لازم است تا مورد احترام قرار گیرد، همچنین گفت: بسیاری از تبعات احتمالی عملیات نظامی ترکیه نگران هستند و به ترکیه توصیه کرده‌اند که خویشتنداری به خرج دهد.

وزارت خارجه چین همچنین از جامعه بین‌الملل خواست تا برای پیدا کردن راه حل دیپلماتیک در ارتباط با بحران سوریه تلاش کند تا وضعیت پیچیده‌تر نشود.

واکنش نوری مالکی به حمله نظامی ترکیه به سوریه

نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون عراق به حمله نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه واکنش نشان داد و افزود: دخالت نظامی ترکیه در سوریه غیرقابل توجیه است و بر تنشهای منطقه می افزاید.

واکنش روسها به حمله نظامی آنکارا به سوریه

«سرگئی لاوروف»، وزیر امورخارجه روسیه در واکنش به تحولات در شمال سوریه خواستار توقف فوری حملات نظامی در شمال سوریه شد.

وزیر خارجه روسیه در عین حال از آمادگی کشورش برای میزبانی از مذاکرات میان ترکیه با دولت سوریه و نیروهای کردی خبر داده است.

لاوروف در این ارتباط اعلام کرد: ما نیاز به آغاز گفتگوها میان ترکیه و دولت سوریه داریم و معتقدیم آغاز این گفتگوها به نفع هر دو طرف است.

وزیرخارجه روسیه همچنین افزوده است که کشورش به سرعت در تلاش برای آرام کردن اوضاع در شمال سوریه است.

به گفته لاوروف، روسیه نگرانی‌های ترکیه را درک می‌کند، اما ترکیه نیز باید منافع دمشق را محترم بشمارد و لذا مذاکرات فراگیری باید بین کُردها و دولت سوریه و آنکارا آغاز گردد.

واکنش فنلاند به حمله نظامی ترکیه

«آنتی رین» نخست‌وزیر فنلاند با اعلام لغو فروش تسلیحات به ترکیه گفته است که عملیات آنکارا در شمال سوریه شرایط انسانی را بیش از پیش پیچیده کرده است.

نخست‌وزیر فنلاند همچنین نسبت به آغاز موج تازه‌ای از آوارگان هشدار داد.

به گفته آنتی رین، مسئله سوریه راه حل نظامی ندارد و برای حل اختلافات نیازمند گفت‌وگو و دیپلماسی هستیم.

همچنین «آنتی کیکونن» وزیر دفاع فنلاند نیز از لغو صدور سلاح به ترکیه به دلیل نقض حقوق بشر و آغاز جنگ خبر داده و گفته است که موضع کشورش در برابر ترکیه مشخص است.

واکنش وزیر خارجه ترکیه به انتقاد ریاض از حمله ترکیه به شمال شرق سوریه

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به شدت به انتقاد عربستان از حمله ترکیه به شمال شرق سوریه و محکومیت آن از سوی ریاض واکنش نشان داد.

وی افزود: برچه اساسی شما با عملیات چشمه صلح ترکیه در شمال شرق سوریه مخالفت می ورزید؛ شما بسیاری از یمنی ها را کشته اید و آنها را گرسنه نگه داشته اید.

مولود چاووش اوغلو بار دیگر خاطرنشان کرد: عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه با نام چشمه صلح با هدف پاکسازی منطقه از تروریستها و تضمین وحدت اراضی سوریه است.

ترامپ: کردها به ما در جنگ جهانی دوم کمکی نکردند

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در میان خبرنگاران حاضر در کاخ سفید به توجیه عقب نشینی نظامیان آمریکایی از شمال سوریه پرداخت.

ترامپ که با انتقادات زیادی در ارتباط با چراغ سبز به ترکیه برای تجاوز به شمال سوریه روبروست، در پاسخ به سوالی درباره عدم حمایت از کُردها در جریان تجاوز ترکیه به شمال شرق سوریه، اعلام کرد: اگرچه کردها را دوست دارم، اما آن‌ها به آمریکا طی جنگ جهانی دوم و عملیات پیاده‌سازی در نرماندی کمک نکردند.

ترامپ همچنین مدعی شد: کُردها به خاطر سرزمین‌شان می‌جنگند، آنها باید این مساله را بفهمند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه ادعاهای خود، گفت: ما پول زیادی را برای کمک به کردها هزینه کرده‌ایم ، هم از نظر مهمات، اسلحه و هم پول.

توضیح نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل درباره عملیات موسوم به چشمه صلح

فریدون سینیرلی اوغلو نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل گفت: عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه برای مبارزه با تهدید خارجی در مرزهای ترکیه ضروری است.

وی در نامه ای به شورای امنیت بیان کرد: ترکیه عملیات چشمه صلح را در روز نهم اکتبر ۲۰۱۹ بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل با هدف مبارزه با تهدید تروریستی برای تضمین امنیت مرزهای ترکیه و نابودی تروریستها شروع کرده است.

نماینده ترکیه در سازمان ملل تاکید کرد: بسیاری از سازمان های تروریستی در نزدیکی مرز با ترکیه فعالیت می کنند و امنیت ملی ما را تهدید می کنند.

پمپئو: چراغ سبزی برای حمله ترکیه به سوریه نشان ندادیم

«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی اعلام کرد که واشنگتن به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبز نشان نداده است.

وزیرخارجه آمریکا همچنین تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را برای دور کردن این نیروها از منطقه پرخطر عنوان کرد.

پمپئو در عین حال در این گفتگو از تجاوز ترکیه به شمال سوریه به صورت ضمنی دفاع کرد و مدعی شد که ترکیه نگرانی‌های امنیتی مشروعی دارد که باید به آن توجه کرد.

با وجود هشدارهایی که بسیاری در داخل آمریکا نسبت به امکان بازگشت داعش مطرح کرده‌اند، اما وزیرخارجه ترامپ در ادامه ادعاهایش نگرانی‌های گسترده از احتمال پیدایش مجدد داعش در سوریه را غیر واقعی عنوان و آن را رد کرد.

واکنش عربستان، امارات و کویت به تجاوز ترکیه به سوریه

وزارت خارجه امارات متحده عربی روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای تجاوز نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «این تجاوز نظامی یک رویداد خطرناک است و تجاوزی فاحش و غیرقابل پذیرش علیه حاکمیت یک کشور عرب در نقض قوانین حقوق بین الملل است».

از سوی دیگر خبرگزاری رسمی کویت اعلام کرد که دولت این کشور تجاوز ترکیه به شمال شرق سوریه را تهدیدی مستقیم علیه ثبات و صلح منطقه می داند و از این رو، خواستار خویشتنداری آنکارا شد.

همچنین یک منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان حمله ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه را محکوم کرد و آنرا تجاوز آشکار به وحدت و استقلال و حاکمیت ارضی سوریه دانست و اعلام کرد که ریاض به شدت درباره این حمله نگران است و آنرا تهدیدی برای امنیت و صلح منطقه می داند. ریاض درباره تبعات این حمله برای امنیت منطقه هشدار داده بود.

طرح تحریمهای پیشنهادی سناتورهای آمریکا علیه ترکیه

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه آمریکا به همراه سناتور «کریس فن هولن» دموکرات روز چهارشنبه طرحی کلی از تحریمهای پیشنهادی خود علیه ترکیه را به کنگره ارائه کردند.

طبق این طرح کلی، دارائیهای «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در خاک آمریکا مسدود و محدودیتهایی نیز بر صدور روادید آمریکا برای این مقام ترکیه اعمال می شود.

این طرح پیشنهادی افزون بر وضع تحریمها علیه هرگونه معامله نظامی با ترکیه، افراد یا نهادهایی را که از صنایع انرژی داخلی ترکیه برای استفاده در نیروهای مسلح این کشور حمایت می کنند، تحریم می کند

این طرح همچنین فروش کالاهای دفاعی آمریکا به نیروهای مسلح ترکیه را ممنوع می سازد و خریداری سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه از سوی ترکیه را «مهم» خوانده و مشمول تحریمها قرار می دهد.

روز شنبه اتحادیه عرب نشست ویژه درباره حمله ترکیه به سوریه برگزار می کند

اتحادیه کشورهای عرب متشکل از ۲۲ کشور از جمله مصر، عراق و عربستان روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در پاسخ به درخواست دولت مصر و برای «بحث و بررسی موضوع تجاوز نظامی ترکیه به خاک سوریه»، روز شنبه یک نشست اضطراری در سطح وزراء برگزار می کند.

«حسام زکی» معاون دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب در این باره گفت: «این [تجاوز نظامی] یک حمله غیرقابل قبول به قلمرو یک کشور عضو اتحادیه عرب است».

دسته‌بندی شده در: سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: