پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

سوریه: اظهارات اردوغان جنایتکار، اظهاراتی است که فقط از سوی رژیمی مطرح می‌شود که دست به کشتار دسته‌جمعی می زند

سوریه: اظهارات اردوغان جنایتکار، اظهاراتی است که فقط از سوی رژیمی مطرح می‌شود که دست به کشتار دسته‌جمعی می زند/با تمام وسایل مشروع با تجاوز آشکار ترکیه مقابله خواهیم کرد
دمشق – سانا


سوریه تاکید کرد: اظهارات امروز رژیم رژیم ترکیه و سخنان وی درباره تاکیدش بر حفظ ملت سوریه و حقوق آن، جز از یک شخصی که از واقعیت به دور است، برنمی‌آید.
سوریه همچنین تاکید کرد که در هر نقطه از سوریه با تمام وسایل مشروع با این تجاوز مقابله خواهد کرد.
یک منبع رسمی در وزارت خارجه و مهاجران کشورمان به /سانا/ گفت: پس ازحمایت مداوم وی از تروریسم و تروریست‌ها در سوریه آموزش، تجهیز تسلیحاتی، حمایت و اعزام آنان برای کشتار سوری ها، رئیس رژیم ترکیه اظهاراتی را مطرح می‌کند که جز از یک شخصی که از واقعیت به دور است، برنمی‌آید.
این منبع ادامه داد: ادعاهای رژیس رژیم ترکیه برای حمایت از ملت سوریه در حالی است که وی قاتلی است که دستش به خون این ملت آغشته شده است و این اقدام را از طریق رژیم اخوانی جنایتکار و حامی تروریسم و گروه‌های تروریستی انجام داده که همچنان مردم سوریه را در چندین منطقه از سوریه می‌کشند.
این منبع افزود: اظهارات امروز اردوغان جنایتکار و سخنان وی درباره نگرانی‌اش نسبت به ملت سوریه و حمایت و پاسداشت حقوق آنان، اظهاراتی است که فقط از سوی رژیمی مطرح می‌شود که دست به کشتار دسته‌جمعی زده… اردوغان جنایتکار از شعارهای انسان دوستانه که از آن فاصله دارد، دم می زند و به ساکنان شمال سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم تجاوز کرد.
این منبع اعلام کرد: جمهوری عربی سوریه که در چندین منطقه از طریق حمله به تروریست‌ها تحت حمایت ترکیه، پاسخ تجاوزات این کشور را داده، این بار نیز در هر نقطه از سوریه و به انحاء مختلف، با این تجاوز ترکی آشکار با تمام وسایل مشروع مقابله خواهد کرد. کاروان مبارزه با تروریسم در سوریه در حال حرکت است و اظهارات اردوغان و امثال وی، آن را متوقف نخواهد کرد. حفاظت از ملت سوریه فقط وظیفه ارتش عربی سوریه و دولت سوریه است.
غیاث جاویش

عقب‌نشینی 20 کیلومتری شبه‌نظامیان کُرد از مناطق مرزی, کشته شدن 100 نیروی ارتش ترکیه و عناصر وابسته

نیروهای نظامی ترکیه به همراه گروه تروریستی «ارتش آزاد» از چهارشنبه 17 مهر عملیاتی را در شمال شرق سوریه آغاز کرده و به پیشروی در این مناطق ادامه می‌دهند.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) از تداوم حملات ترکیه و تروریست‌های همپیمان آنها به استان‌های حسکه (شمال شرق) و رقه (شمال) سوریه خبر داد و نوشت نظامیان ترکیه‌ای، «تل حلف» را به تصرف خود درآوردند و در روستاهای «علوک» و «کتشو» واقع در اطراف شهر «رأس العین» در استان حسکه نفوذ کردند.

حملات ترکیه به زیرساخت‌های شمال و شمال شرق سوریه

همزمان، نیروهای ترکیه‌ای چندین روستا و شهرک را در این دو استان هدف قرار دادند. عمده حملات، متوجه زیرساخت‌ها و مراکز مهم مانند مراکز تصفیه آب، نیروگاه‌های برق، سد، سازه‌ای نفتی و مناطق مسکونی بود.

خبرنگار سانا از حسکه گزارش داد که نظامیان ترکیه روستاها و شهرک‌های رأس العین و «قامشلی» در حسکه و منطقه «عین عیسی» در شمال استان رقه را هدف حملات توپخانه‌ای و هوایی قرار دادند.

منابع محلی در حسکه هم خبر دادند که از صبح روز گذشته، درگیری‌هایی با سلاح سبک و نیمه سنگین در مناطق اطراف رأس العین با نیروهای ترکیه‌ای صورت گرفته است. این در حالی است که شمار زیادی از ساکنان این منطقه، به مناطق دورتر از مرز رفته‌اند.

هزاران خانواده بدون آب، غذا و سرپناه

به گفته این منابع، هزاران خانواده هم اکنون در این مناطق، بدون سرپناه و آب و غذا هستند و احتمال وقوع فاجعه انسانی وجود دارد. این در حالی است که نیروهای متجاوز، عین عیسی را هدف حملات موشکی خود قرار دادند.

به گزارش این خبرگزاری، نیروهای ترکیه‌ای خودروها را در مسیر «رقه-تل ابیض» هدف قرار می‌دهند که تا کنون چهار غیر نظامی از جمله یک کودک کشته و ده‌ها نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

سانا در کنار حملات نیروهای ترکیه‌ای، به تجاوزات شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» علیه غیرنظامیان حاضر در این مناطق اشاره کرد.

اعزام اجباری جوانان به مناطق عملیاتی توسط شبه‌نظامیان کُرد

این شبه‌نظامیان تا پیش از آغاز این حملات تحت حمایت آمریکا قرار داشتند، ولی واشنگتن به یکباره پشت آنان را خالی کرد. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نیز تأکید کرد که اگر کُردها در کنار آمریکا جنگیده‌اند، در ازای آن، مبالغ هنگفت مالی دریافت کرده‌اند.

به هر حال، این عناصر کُرد در روستاهای منطقه «تل تمر» در ریف حسکه، به ده‌ها منزل حمله کردند تا به زور، جوانان این مناطق را به خط درگیری با نیروهای ترکیه‌ای اعزام کنند.

ساکنان حسکه نیز در برابر زندان «غویران» این شهر تجمع کردند و آزادی فرزندان خود را خواستار شدند. عناصر کُرد، این جوانان را برای اعزام به مناطق عملیاتی، بازداشت کرده بودند و حاضر نیستند آنان را آزاد کنند. در پی این تظاهرات، عناصر کُرد با توسل به زور، آنان را متفرق کردند.

عقب‌نشینی 20 کیلومتری شبه‌نظامیان کُرد از مناطق مرزی

در همین راستا، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه از عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کُرد از منطقه موسوم به «منطقه امن» خبر داد؛ توافقی که بین آمریکا و ترکیه صورت گرفت و دولت سوریه نیز به شدت آن را محکوم کرد
نقشه عملیات ترکیه؛ قرمز: ارتش سوریه، سبز: نظامیان ترکیه و زرد: شبه‌نظامیان کُرد

خبرنگار اسپوتنیک می‌گوید که این «عقب‌نشینی در طول منطقه مرزی که از رأس العین در شمال شهر حسکه تا شهر تل ابیض در شمالی‌ترین قسمت ریف رقه امتداد دارد، متفاوت بوده، ولی عمق تقریبی آن، به طور متوسط، 20 کیلومتر است.

منابع نزدیک به نیروهای دموکراتیک، این عقب‌نشینی را معلول، شکاف‌های زیادی عنوان کردند که در میان عناصر این گروه به وجود آمده است. این منطقه، بخش مهمی از منطقه امن ادعایی مد نظر ترکیه و آمریکاست.

پیش از این نیز شبه‌نظامیان کُرد گام‌هایی برای اجرای توافق منطقه امن برداشته بودند. به گونه‌ای که «ریاض درار» رئیس نهاد موسوم به «مجلس سوریا الدیموقراطیه» (شورای دموکراتیک سوریه) اواخر شهریور ماه گذشته اعلام کرد (+) که به صورت کامل توافق موسوم به «منطقه امن» را اجرا کردند. شورای دموکراتیک سوریه شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه است.

به گزارش اسپوتنیک، طول منطقه‌ای که عناصر دموکراتیک از آن خارج شده‌اند، حدود 90 کیلومتر است. این منطقه بین کرانه رودها «الخابور» در شرق و الفرات در غرب قرار دارد و در 50 کیلومتری شهر «جرابلس» واقع شده است.

همزمان با عقب‌نشینی این شبه‌نظامیان، نیروهای ترکیه‌ای با آنان در اطراف شهر رأس العین درگیر هستند و بیشتر این درگیری در روستای «تل الارقم» در شمال حسکه در جریان است. ماه گذشته، نظامیان تروریست آمریکایی یک پایگاه هوایی در این منطقه ایجاد کردند و سپس آن را تخلیه کردند تا مقدمات حملات ترکیه به خاک سوریه فراهم شود.

خبرهایی از کشته شدن 100 نیروی ارتش ترکیه و عناصر وابسته

خبرگزاری «هاوار» -وابسته به کُردها- هم گزارش داد که نیروهای ترکیه‌ای در تلاشند که بتوانند وارد شهر تل ابیض شوند، ولی شبه‌نظامیان کُرد مانع از این مسئله شده‌اند.

هاوار همچنین اعلام کرد که طی ساعات گذشته تا کنون، 100 عنصر وابسته به ترکیه و نظامیان این کشور کشته و نُه نفر از نیروهای ارتش ترکیه نیز بازداشت شده‌اند.

یمن: توپخانه‌های فرانسوی باعث آوارگی صدها هزار یمنی شده است

«محمد علی الحوثی» در صفحه توئیتر خود پاسخ «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور را داد و گفت که بر خلاف ادعای او، سلاح‌های فرانسوی به طور روزانه مردم یمن را هدف قرار می‌دهند.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه (دیروز) در جمع خبرنگاران از عربستان سعودی خواست که سلاح‌های فرانسوی برای کشتن غیرنظامیان در یمن استفاده نکنند.

محمد علی الحوثی نوشت: «تأکید رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر اینکه کشورش خواستار عدم استفاده از سلاح‌های فرانسوی در یمن شده، دور از واقعیت است. توپخانه «هرکول» ساخت فرانسه در طول مرز زمینی یمن استفاده می‌شود و تا کنون موجب آواره شدن بیش از نیم میلیون تن از ساکنان مناطق مرزی شده است.»

 رئیس کمیته عالی انقلاب یمن همچنین نوشت که ائتلاف سعودی به طور مداوم از توپخانه «سزار» فرانسه نیز استفاده می‌‌کند.

او در ادامه ویدئوی شبکه العربیه و سخنان فرمانده گردان توپخانه سعودی را منتشر کرد که در این ویدئو به وضوح استفاده از توپخانه‌ فرانسوی نشان داده شده است.

العربیه؛ استفاده از توپخانه «سزار» فرانسه علیه یمن

سخنان روز گذشته رئیس‌جمهور فرانسه در حالی است که درز اسناد محرمانه‌ وزارت دفاع و آژانس اطلاعات نظامی فرانسه نشان می‌دهد این کشور بعد از آغاز تهاجم علیه یمن، نه تنها فروش سلاح به ائتلاف سعودی را قطع نکرده بلکه با تداوم صادرات در کشتار مردم یمن سهم داشته است

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: