پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

راه رهايي و نجات مردم كردستان كدام است؟ – حسین بهادری

راه رهايي و نجات مردم كردستان كدام است؟ – حسین بهادری

friedlich-kurden-auf-einer

راه رهايي و نجات مردم كردستان كدام است؟

حسین بهادری
خاور میانه در هرج و مرج و آتش جنگ و اشغالگری که امپریالیست ها و هم پیمان های فاشیست آنان برافرخته اند، می سوزدقبول این واقعیت دانش خاصی نمی خواهدواقعیت این است با اینکه طبقه کارگر و مردم زحمتکش منطقه حداقل در صد سال اخیر برای آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی مبارزه کرده اند،  ولی منطقه روی آرامش به خود ندیده و مبارزات مردم در زد و بندهای مرتجعین منطقه و رهبران فرصت طلب و وابسته به فرجام نرسیده استدر این میان مبارزات مردم کرستان از ویژه گی بخصوصی برخوردار استانگلستان وفرانسه به هنگام انحلال امپراطوری عثمانی و تقسیم بندی خاورمیانه ، توسط انگلیس و فرانسه  با اتکاء به پیمان سایک – پیکو به ملل منطقه قول آزادی دادندفرانسه، با جدا سازی کردها و عرب های منطقه از هم، خواهان ایجاد کشور کردستان بودبه علل مختلف موفق به اجرای طرح خود نشد ، و منطقه جغرافیائی کردستان امروز باجمعیت تقریبی ۴۰ میلیون بین چهار کشور ساکن هستند.
در شرایط کنونی امپریالیست ها به سیاست استعماری گذشته ی خود بازگشته اندآنچه در مسیر تاریخ بر ملت کرد از زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی گذشته مختصرأ به شرح ذیل است:
– براساس قرار داد سال ۱۹۲۰توافق امپریالیست ها بر این بود که کشور کردستان شامل بخش هائی از ترکیه، ایران، به وجود اید.
– ناسیونالیست های ترکیه تحت رهبری اتاترک با این طرح مخالفت کردند.مخالفت ترک ها منجر به پیمان ۱۹۲۳ شدبر اساس این عهدنامه، انگلستان و فرانسه توانستند، کشورهای عراق و سوریه را ایجاد کنند.  این در اين عهدنامه که از حمایت امریکا برخورد بود، محلی برای کردها در نظر گرفته نشدکردها مابین ترکیه، ایران و دو کشور تازه تاسیس یافته تقسیم شدنداین نخستین ضربه امریکا به کردها بود.
– از این تاریخ تا به امروز امپریالیست ها و رژیم هاي مرتجع و دست نشانده منطقه از کردها به مثابه اهرم فشار بر مخالفان خود و  با دادن وعده سر خرمن به كردها، از آنها استفاده مقطعی کرده اند.
– از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۳ کردهای عراق علیه حکومت مترقی قاسم مسلح شدنددر سال۶۳ صدام حسین با حمایت امریکا، از طريق کودتا، حکومت قاسم را سرنگون کرددر اين شرايط بود كه باز کمک به کردها قطع شداین دومین ضربه بود.
– در سال ۱۹۷۰ صدام حسین بایک چرخش به شوروی متمایل شدبا فرمان امریکا به رژیم شاه، کردهای عراق تحت رهبری ملا مصطفی بارزانی مسلح شدندبه دنبال برآورد شدن منافع امریکا، بین رژیم وابسته شاه و رژیم صدام حسین در عراق سازش برقرارشد و کمک ها به کردها قطع گردیدارتش عراق در برابر چشم جهانیان هزاران نفر از مردم زحمتکش کرستان عراق را قتل عام کردندو صدائی از متحدین کردها در نيامد.
– در جنگ ایران و عراق بین سالهای ۱۹۸۰ تا پایان جنگ، رژیم در راستای سیاست پاک سازی، شهر قلعه دیزه را بابیش از صدهزار نفر با خاک یکسان کرددر آنزمان هم نه تنها صدای اعتراضی از جهان سرمایه داری به گوش نرسید، بلکه احزاب و سازمانهای ایرانی مستقر در منطقه چشم خود را در برابر اين جنايت ضد بشري بسته و دم   برنياوردند.
– در تاریخ ۱۶ تا ۱۷ مارس ۱۹۸۸ (آن۲۵اسفند۱۳۶۶)حلبچه توسط رژیم صدام حسین بمباران شیمیائی شداین حمله نزدیک به ۳۲۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر را کشت و نزدیک به ۷۰۰۰ هزار تا ۱۰۰۰۰ هزار نفر را زخمی کرد که اکثراً از غیرنظامیان بودند؛ صدها تن دیگر بر اثر عواقب، بیماری‌ها و نقص جسم در هنگام تولد در سال‌ها پس از حمله، جان باختندتا حمله عراق به کویت و جنگ خلیج، صادرکنندگان مواد شیمیائی به عراق نه تنها این جنایت ضد بشری را محکوم نکردند، بلکه حتی از فروش تسلیحات ممنوعه اظهار پشیمانی نکرده اند.
– در جنگ اول خلیج بوش پدر از مردم عراق به ویژه از کردها و شیعه ها خواست شورش كرده و صدام را سرنگون كنندولی زمانی که صدام سرکوب وحشیانه شورشان را آغاز کرد، امریکا مثل همیشه کاری نکرد.
– امریکا با قرار دادن «پ ک ک» در فهرست سازمان های تروریستی، دست ترکیه را در ویران کردن هزاران روستا و قتل عام کردها بازگذشت.
– دولت خود مختار کردستان عراق به پيشنهادمسعود بارزانی و با پشتیبانی امریکا دست به همه پرسی، برای استقلال کردستان زِد،  ولی امریکا به دنبال اعتراض دولت های عراق، ترکیه و ایران پشت کردها را مجددا خالی کرد.
هفته اول اکتبر دونلد ترامپ گفتزمان کنار کشیدن آمریکا از جنگ‌های بی‌پایان مضحک فرا رسیده که این کشور بعد از سه سال خود را از جنگ‌هایی که «بسیاری از آنها قبیله‌ای است» کنار بکشد و سربازانش را به کشور برگردند.
دونلد ترامپ در ادامه نوشت که «اکنون ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها باید فکری به حال این وضعیت بکنندما هفت هزار مایل دورتریم و هر وقت داعش به ما نزدیک شد آن را نابود می‌کنیم
بدون شک تصمیم ناگهانی ترامپ برای خارج کردن نیروهای خود از سوریه، در حالی که ارتش ترکیه همراه با گروه های فاشیستی » ارتش آزاد سوریه » آماده پاک سازی مردم کردستان هستند به معنی اخص کلمه خالی کردن پشت کردها و شرکت در کشتار مردم كردستان بود.
زیر تعهدات زدن، از خصلت ذاتی امپریالیسم امریکاستتاریخ امریکا مملو از خیانت به مردم جهان است.
بدون شک مردم کردستان همان طور که توانست با ابتدائی ترین سلاح، تهاجم داعش را به کوبانی در هم بشکنند و در صحنه نبرد حماسه های فراموش نشدنی بيافريند، خواهند توانست با اتکاء به نیرو ی خود بدون وابستگی و امید بستن  و به امپریالیست ها و مرتجعین، در اتحاد با نیروهای مترقی و انقلابی منطقه به خواسته های اصولی و به حق خود برسند.

دسته‌بندی شده در: سياسى, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: