پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

فراخوان حزب کمونیست لبنان به اعتصاب سراسری

images (1)

فراخوان حزب کمونیست لبنان به اعتصاب سراسری

تارنگاشت عدالت

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی
۲۱ اکتبر ۲۰۱۹

حزب کمونیست لبنان یک‌سری بیانیه درباره قیام اخیر صادر کرد و با ادای احترام به توده‌ها، مقابله با دولت را طلب نمود. بیانیه مورخ ۱۹ اکتبر هیأت سیاسی حزب کمونیست لبنان می‌گوید: «این یک قیام ملی در سراسر کشور، از شمال تا جنوب است، که با دور زدن تقسیمات و وابستگی‌های فرقه‌ای و با برافراختن حقوق و مطالبات خود کوهستان‌ها، بیروت و بقاع را درمی‌نورد.» حزب کمونیست لبنان حملات و دستگیری‌های انجام شده از سوی شبه‌نظاميان را محکوم نمود و افزود که از سوی محافظان برخی سیاستمداران تیراندازی صورت گرفته است. حزب کمونیست لبنان اعلام کرد که قیام «شکل ایده‌آل بزرگداشت جشن‌های ۹۵-مین سال بینانگذاری آن است.»

حنا غریب دبیرکل حزب کمونیست لبنان در یک مصاحبه گفت آن‌چه در خیابان ها می‌گذرد تحقق تصمیم حزب کمونیست لبنان برای تغییر و مقابله با «کنفرانس سدر» است که فشار سرمایه‌داران بزرگ بر اقتصاد لبنان را به وسیله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نمایندگی می‌کند

حنا غریب دبیرکل حزب کمونیست لبنان در یک مصاحبه گفت آن‌چه در خیابان ها می‌گذرد تحقق تصمیم حزب کمونیست لبنان برای تغییر و مقابله با «کنفرانس سدر» است که فشار سرمایه‌داران بزرگ بر اقتصاد لبنان را به وسیله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نمایندگی می‌کند. غریب گفت: «ما هنوز در آغاز کار هستیم و تصمیم ما این است که به تشدید اعتراضات ادامه دهیم» و افزود «ما بعدازظهر امروز در نشست حزب خود سرنگون کردن قدرت سیاسی و تغییر ساختار آن‌را از طريق یک قانون انتخابات خارج از قیدوبند فرقه‌ای و ساختمان یک دولت دمکراتیک ملی بررسی خواهیم کرد.»

حزب کمونیست لبنان در ۲۰ اکتبر بیانیه دیگری صادر کرد و در آن تأکید نمود که قیام به مطالبۀ پس گرفتن قانون مالیات محدود نمی‌شود. بیانیه گفت که قیام هم‌چنین شامل مطالبه تغییر ترکیب و چرخش قدرت، و تغییر تحمیل سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی است. حزب کمونیست لبنان بازسازی نظام سیاسی در لبنان را، ابتدا با رسیدن به استعفای فوری دولت، و سپس با تشکیل یک دولت موقت برای انجام وظايف زیر پیشنهاد نمود:

● انتخابات پارلمانی پیش از موعد و آزاد از محدودیت فرقه‌ای،

● بازستانی پول عمومی به غارت رفته و ایجاد یک نظام مالیاتی عادلانه که عمدتاً از سود سرمایه، سود بانکی، اجاره و ثروت مالیات می‌گیرد،

● در پیش گرفتن یک الگوی اقتصادی ملی به جای سیاست‌هایی که از سال ۱۹۹۲ دنبال می‌شود، سیاست‌هایی که شبکه زیرساخت‌ها، به ویژه شبکه برق را نابود کرده، بیکاری، فقر و فرار مغزها را گسترش داده است.

حزب کمونیست لبنان بر ضرورت همکاری مردم در خیابان‌ها و ایجاد چهارچوب‌های مشترک از طريق سازماندهی و تشدید قیام در بیروت و دیگر مناطق برای رسیدن به هدف‌های آن تأکید نمود.

بخش جوانان و دانشجویان حزب کمونیست لبنان نیز بیانیه‌ای صادر کرد و خواهان یک اعتصاب سراسری شد. بیانیه با اشاره به تقاضای ۷۲ ساعته نخست‌وزیر سعد حریری از مردم برای تهیه یک طرح اقتصادی [به وسیله دولت] هشدار داد که چنان طرحی مطالبات مردم را تأمین نحواهد کرد. بیانیه از تظاهرکنندگان خواست همه میدان‌های کشور را اشغال کنند و به مدت ۷۲ ساعت در آنجا بمانند، و تا سقوط دولت به تظاهرات ادامه دهند. فراخوان جوانان و دانشجویان حزب کمونیست لبنان شامل تشکیل یک دولت موقت ملی خارج از نظام حاکم می‌شود.

https://icp.sol.org.tr/asia/lebanese-cp-calls-general-strike

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: