پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

بزرگترین تظاهرات تاریخ لبنان بود – عمرالدیب عضو هیات سیاسی حزب کمونیست لبنان جمعه, ۳ آبان, ۱۳۹۸I

images (1)

خبرگزاری جهانی کمونیستی – ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ – برگردان : هاتف رحمانی

قیامی که هفته گذشته در لبنان آغاز شد همزمان با برگزاری ۲۱مین همایش  احزاب کمونیست و کارگری ادامه و گسترش یافت. خبرگزاری کمونیستی با عمر الدیب، عضو هیئت سیاسی و مسئول روابط بین المللی حزب کمونیست لبنان در باره رخ دادها و ارزیابی های سیاسی حزب کمونیست لبنان دراین باره گفتگویی انجام داد. این گفتگو در آخرین روز همایش در ۲۰ اکتبر، ساعت ها پیش از فراخوان حزب کمونیست لبنان به اعتصاب عمومی انجام گرفت.

قیام چگونه رخ داد و وضعیت کنونی چگونه است؟

قیام کنونی در لبنان صرفا به خاطر رخ دادهای اخیراتفاق نیفتاده است. مجموعه ای از رخ دادها وجود داشت که به انفجار اجتماعی در جامعه لبنان ختم شد. ما به مدت ۳۰ سال از سیاست های شدید نئولیبرالی اجرا شده از سوی دولتمان رنج می بردیم. سیاست هایی که بر رشد، بر بدهی هایی مانند قرض کردن پول از بانک ها، از نهادهای بین المللی برای ساختن زیر ساخت و دیگر سرمایه گذاری ها مبتنی بود. تمام سیاست های دولت به حمایت از بخش بانک داری، مستغلات و گردشگری گرایش دارد. اما بخش های تولیدی، صنعت، کشاورزی ما به شدت مورد غفلت دولت بوده است. از این رو آن ها اساسا سیستمی بر پایه مصرف، مبتنی بر قرض کردن پول از خارج بدون هیچ تولید واقعی در داخل کشورمان ایجاد کرده اند.

پی آمد این سیاست ها در جامعه لبنان چه بود؟

البته در آغاز، احساس می کنید که رشد اقتصادی وجود دارد و امور بهتر می شوند. اما وقتی که پرداخت سودها را آغاز می کنید، و با کسری عظیم بودجه مواجه می شوید، اوضاع تغییر می کند. به خاطر این سیاست ها، ما به بالاترین سطح بدهی رسیده ایم. ما حدود ۱۶۰ درصد تولید ناخالص ملی بدهی داریم. ۵۲ درصد بودجه ما صرفا برای پرداخت سود این بدهی هاست. تقریبا نیمی از آن چه ما هزینه می کنیم برای سود (وام ها) است. و تمام امور دیگر مانند دستمزدها، مزایای اجتماعی، زیرساخت ها  به تمامی متعلق به نیمه دیگر بودجه است. آن سودها اساسا به بانک های لبنان می روند و بانک ها متعلق به طبقه حاکم سرمایه دار لبنان هستند که با حزب های فرقه گرای عمده متحدند و همین ها کشور ما را از زمان جنگ داخلی اداره می کنند. بنا بر این، اساسا مردم مالیات می پردازند و از طریق همین مالیات ها که به صاحبان بانک ها منتقل می شوند استثمار می شوند. ما یکی از بالاترین سطوح نابرابری را داریم، به این معنی که ثروتمند بسیار ثروتمند است و فقیر بسیار فقیر. لبنان کشوری با در آمد متوسط است. اساسا ما منابع داریم و با منابع کنونی مان می توانیم اقتصاد خوبی داشته باشیم. مشکل آن است که سطح استثمار طبقاتی بسیار بالا ست. یک درصد ثروت مندترین در لبنان مالکیت ۵۱ درصد سپرده های بانکی را دارد. که به این معنی است که بیشترین فرصت تحت کنترل یک درصد است. اگر مثلا به ۱۰ درصد ثروتمندان توجه کنید، ۷۸ درصد سپرده های بانکی به آن ها تعلق دارد. ما داده های آماری بسیاری داریم که نابرابری در لبنان را آشکار می کند. فقر ۳۵ درصدی و مهاجرت بسیار بالاتری وجود دارد. تقریبا یک چهارم مردم لبنان در خارج لبنان هستند. از این رو آن ها برای در اوردن پول و ارسال آن به خانواده هایشان به اروپا ، کانادا، استرالیا، عربستان سعودی مهاجرت می کنند. در هر خانواده، به طور متوسط یک مهاجر وجود دارد. بسیار دشوار است. تمام این شرایط انباشته شده …

مردم بحران را کی حس کردند؟

دوسال قبل دولت ما وام های بیشتری خواست. اما بانک ها تمایلی به دادن وام های بیشتر نداشتند، بازپرداخت آن برای دولت دشوار شد. از این رو آن ها کنفرانسی بین المللی، کنفرانس سدر، را با شرکت بانک های لبنان، صندوق بین المللی پول، برخی دولت های اروپایی و برخی دولت های عربی در پاریس سازمان دادند. کنفرانس برای گرفتن وام های بیشتر سازمان داده شده بود و وام دهندگان گفتند “ما برای ارائه وام ۱۲ میلیاردی و ۵ ساله در شرایطی که کسری بودجه را به نصف کاهش دهید آماده ایم. و برای انجام این کار باید روی سوخت، برق، ارتباطات مالیات ببندید تا هزینه های خدمات عمومی را پایین تر بیاورد. پس از آن دولت اجرای این شرایط را برای گرفتن پول از کنفرانس آغاز کرد. سال گذشته، در بودجه ۲۰۱۹، آن ها برای اعمال برخی از این مالیات ها تلاش کردند. اما حزب ما و اتحادیه های کارگری تظاهراتی را علیه آن سازمان دادند. شرکت در تظاهرات بیروت ۱۰- ۱۵ هزار نفر بود و کارمندان دولت نیز اعتصاب هایی را انجام دادند. در پایان، دولت نتوانست برخی مالیات ها را، جز تعدادی اندک اعمال کند. از این رو آن ها خشم مردم را خنثی کردند.
@Artphilosophyleterature

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: