پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزيده

بر اساس خبر دریافتی از خانواده قلیان، دقایقی پیش، سپیده قلیان با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

سندیکای کارگران‌نیشکر هفت تپه آزادی سپیده قلیان را به خانواده ایشان و کارگران و مردم زحمتکش و ستم دیده ایران تبریک می گوید.

سندیکای کارگران هفت‌تپه همچنین خواستار آزادی بی قید و شرط عسل محمدی، اسماعیل بخشی و اعضای نشریه گام، می باشد.

سندیکای کارگران‌نیشکر هفت تپه
شنبه ۴ آبان ۹۸67

شهابی که اخیرا برایش در شعبه دوم دادسرای امنیت اوین پرونده‌ای گشوده شده است روز دوشنبه ۲۹ مهرماه مورد بازجویی قرار گرفت. آقای نصیرپور بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین فعالیت‌های سندیکایی شهابی در دفاع از حقوق کارگران را جرم تلقی کرده است. در پایان بازجویی روز دوشنبه بازپرس به شهابی اعلام کرده است در ادامه رسیدگی به پرونده تمام اعضای شناخته شده سندیکایی احضار خواهند شد. پیشتر در روز شنبه ۲۰ مهر ماه نیز از شهابی در مورد این پرونده بازجویی بعمل آمده بود.

این در حالی است که تشکیل سندیکا و فعالیت‌های سندیکایی مطابق مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی جزء حقوق مسلم کارگران است و هیچ کارگری را نمی‌توان از عضویت در سندیکا منع کرد.

سال‌هاست که فشار، ارعاب و تهدید بی‌وقفه علیه اعضای سندیکا جریان دارد اما کارگران شرکت واحد همچنان بر حق داشتن سندیکا پافشاری می‌کنند و در این راه هزینه‌های زیادی داده‌اند از جمله زندان، بازداشت‌های متعدد و اخراج از کار.

لینک کانال
t.me/vahedsyndica

آمریکا و چپاول نفت سوریه؛ راهزنی بین المللى

‎ به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، وزارت دفاع روسیه تسلط آمریکا بر میدان‌های نفتی شرق سوریه را راهزنی بین المللی توصیف کرد.
نفت میدان‌های نفتی شرق سوریه با حمایت نظامیان آمریکایی و شرکت‌های ویژه امنیتی آمریکا، به دیگر کشور‌ها قاچاق می‌شود و ماهانه بیش از ۳۰ میلیون دلار درآمد دارد.
وزارت دفاع روسیه با انتشار تصاویر ماهواره‌ای تایید کرد که نفت سوریه با حمایت نیرو‌های آمریکایی به خارج از کشور قاچاق شده است.
ژنرال «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد این وزارتخانه تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده است که ثابت می‌کند نفت سوریه قبل و بعد از شکست تروریست‌های داعش تحت حفاظت نیرو‌های نظامی آمریکایی به خارج از کشور سوریه فرستاده شده بود.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: این تصاویر اطلاعاتی فضایی نشان می‌دهد که نفت سوریه تحت محافظت مطمئن نظامیان آمریکایی، برای پردازش در خارج از این کشوربه طور فعال استخراج شده و به طور گسترده صادر شده است.
مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد آمریکا قصد دارد تا در آینده نزدیک به منظور جلوگیری تروریست‌ها از دستیابی به میادین نفتی‏، اقداماتی را برای تقویت موقعیت در منطقه دیرالزور سوریه انجام دهد. به گفته وی آمریکا در حال بررسی و مطالعه چگونگی انتقال نیرو‌ها به این منطقه به منظور «تضمین امنیت میدان نفتی» است.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه با اشاره به اظهارات اخیر مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر این که گروهی از نظامیان آمریکایی به منظور ممانعت از دسترسی داعش به میادین نفتی در شرق سوریه خواهند ماند؛ گفت: چنین اظهاراتی نباید تعجب آور باشد.
ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هدفی که آمریکا برای محافظت از میادین نفتی سوریه مقابل داعش شرح داد نمی‌تواند از حقیقت به دور باشد.
وی در این بیانیه اعلام کرد: «کاری که اکنون واشنگتن انجام می‌دهد – تصرف و نگه داشتن میادین نفتی شرق سوریه تحت کنترل مسلحانه خود – در واقع یک راهزنی دولتی بین المللی است.»
سخنگوی وزارت دفاع روسیه در ادامه تاکید کرد که ذخایر نفتی سوریه و دیگر منابع معدنی آن صرفا متعلق به جمهوری عربی سوریه و نه تروریست‌های داعش یا «حافظان آمریکایی از آن برابر تروریست‌های داعش» است.
در این بیانیه همچنین آمده است نه قوانین بین المللی و نه قوانین خود آمریکا نمی‌توانند هدف نظامیان آمریکایی را برای محافظت از ذخایر نفتی سوریه مقابل خود سوریه و مردم این کشور توجیه کنند.
اطلاعات دریافتی از طریق ماهواره‌های نظارتی وزارت دفاع آمریکا قبل و بعد از شکست داعش نشان می‌دهد که نفت سوریه به طور فعالانه‌ای استخراج و به دیگر کشور‌ها تحت محافظت نظامیان آمریکایی قاچاق شده است.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه همچنین گفت: این نفت از طریق کاروان‌های نفتکش تحت محافظت نیرو‌های آمریکایی و مزدوران پیمانکاران نظامی خصوصیئ (PMCs) به خارج از سوریه قاچاق شدند.
در این بیانیه تاکید شده است که واشنگتن تحریم‌های نفتی را بر سوریه اعمال کرد که نه تنها شرکت‌های آمریکایی بلکه هر کس دیگری را شامل می‌شود، اما به رغم آن، استخراج نفت سوریه با استفاده از تجهیزات تامین شده از سوی «شرکت‌های برجسته آمریکایی» انجام می‌شود.
وی افزود در صورت حمله به این کاروان‌ها؛ ارتش آمریکا فورا از نیرو‌های عملیات ویژه و نیروی هوایی خود برای محافظت درخواست کمک می‌کرد.
سخنگوی وزارت دفاع سوریه در بیانیه خود تاکید کرد که استخراج نفت سوریه از سوی یک شرکت تحت کنترل آمریکا انجام شده که زیر نظر دولت موسوم به » دولت خودمختار شرق فرات » تشکیل شده است.
وی افزود درآمد حاصل از این قاچاق نفت نیز از طریق شرکت‌های واسطه به سازمان اطلاعاتی آمریکا و حساب‌های بانکی پیمانکاران نظامی خصوصی ریخته شده است.
در این بیانیه آمده است با در نظر گرفتن ۳۸ دلار برای هر بشکه نفت خام سوریه، درآمد ماهانه این شرکت‌های خصوصی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بیش از ۳۰ میلیون دلار است. برای چنین پولی که به دور از هر گونه کنترل دولتی و اخذ مالیات است؛ پنتاگون و مدیریت لانگلی – Langley اغلب به عنوان نام دیگر برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا » سیا » استفاده می‌شود- آماده خواهند بود تا برای مدت زمان نامحدود از چاه‌های نفتی سوریه برابر سلول‌های مخفی داعش محافظت کنند.

با تمام امکانات در برابر تجاوزات ترکیه علیه سوریه می ایستیم

معاون وزیر خارجه سوریه تاکید کرد تجاوزات نظامی ترکیه و ائتلاف آمریکا علیه سوریه محکوم است.

به گزارش العهد، فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه و رئیس هیئت این کشور در نشست کشورهای جنبش عدم تعهد در باکو تاکید کرد: تجاوزات نظامی ترکیه و ائتلاف آمریکا علیه سوریه محکوم است.

وی در ادامه افزود: این اقدامات نقض قطعنامه های شورای امنیت و منشور سازمان ملل به شمار می آید.

المقداد تصریح کرد سوریه مصمم است تا در برابر تجاوزات ترکیه با تمام امکانات موجود ایستاده و به هرگونه حضور خارجی نامشروع در این کشور پایان دهد.

وی افزود ما به اقدامات خود در زمینه مبارزه با تروریسم همزمان با تلاش برای تحقق راهکار سیاسی بدون مداخله خارجی ادامه می دهیم.

نئولیبرالیسم در آتش و عدم پوشش مناسب اعتراضات شیلی

وجود گذشت یک هفته از تحولات شیلی و بازداشت بیش از دو هزار نفر در این کشور اما رسانه های غربی آنگونه که باید این اعتراضات را پوشش نمی دهند.

شیلی یک هفته است که درگیر اعتراضات ضد دولتی شده و رسانه های غربی تلاش دارند تا این وضعیت را صرفا به اعتراضاتی که در خصوص افزایش بهای بلیط مترو است محدود کنند.

این در حالی است که در آخرین تظاهرات ضد دولتی برگزار شده در پایتخت شیلی که شب گذشته انجام شد بیش از یک ملیون نفر شرکت کرده بودند و رسانه های غربی همچون خبرگزاری فرانسه از اعلام آمار دقیق معترضین حاضر در خیایان ها امتناع کرده و از لفظ هزاران نفر برای آن استفاده کردند.

رسانه های غربی از آن رو که «سباستین پینیرا» رئیس جمهور شیلی، با سیاست های غرب همسو است، اعتراضات این کشور را پوشش چندانی نداده و یا آنکه سعی می کنند این اعتراضات را کم رنگ جلوه دهند.

رسانه های غربی در حالی تلاش دارند تا این اعتراضات را محدود به تظاهرات هایی در واکنش به افزایش قیمت بلیط مترو نشان دهند که بسیاری در این کشور خواهان استعفای سباستین پینیرا، از سمت ریاست جمهوری هستند.

در این میان رئیس‌جمهوری محافظه‌کار شیلی در پیامی در توئیتر در واکنش به تظاهرات یک میلیون نفری مردم این کشور اعلام کرد: دولت پیام معترضان را گرفته است.

پینیرا دستور افزایش حقوق‌ها را صادر کرده اما معترضان می‌گویند کشور به اصلاحات بیشتری نیاز دارد.

معترضان خواهان اقدام دولت برای کاهش نابرابری در شیلی هستند. از زمان آغاز ناآرامی‌ها، اعتراضات از سطح خواسته‌های اولیه فراتر رفته است و معترضان خواهان اصلاحات جدی اقتصادی و سیاسی شده‌اند. همزمان با ادامه تظاهرات در سانتیاگو و سرایت آن به دیگر شهرهای شیلی، دولت مستقر این کشور اقدام به وضع حکومت نظامی در پایتخت کرده است.

در حالی که اعتراضات در هفته گذشته عمدتا مسالمت‌آمیز انجام شده است، محله‌های عمدتا فقیرنشین شیلی شاهد حمله به فروشگاه‌ها و غارت اموال بوده است.

ناآرامی ها در روزهای اخیر در شیلی به کشته شدن ۱۷ تن، زخمی شدن صدها تن دیگر و دستگیری ۷۰۰۰ نفر منجر شده است.

برآورد می‌شود اقتصاد شیلی در پی این ناآرامی‌ها ۱.۴ میلیارد دلار ضرر کرده باشد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: