پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزيده

حماقت دلبستگان به آمریکا، درمان ندارد

نویسنده رای الیوم نوشت آمریکا به بهانه دموکراسی و آزادی در حال سرقت علنی چاه‌های نفت سوریه است و کسانی که برای دموکراسی و آزادی دست به دامن آمریکا شده اند دچار حماقتی هستند که درمانی ندارد.
ایگور کوناشنکف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است «کاری که اکنون واشنگتن انجام می‌دهد سلطه بر چاه‌های نفت در شرق سوریه و گسترش سلطه نظامی بر آن و به عبارت دیگر چپاول و غارت در سطح دولت است».
در همین خصوص مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا تصریح کرده است که واشنگتن مواضعش را در استان دیرالزور سوریه برای حفاظت از چاه‌های نفت تقویت می‌کند. اسپر افزوده است «ما اقداماتی را برای تقویت موضعمان در دیرالزور به عمل می‌آوریم تا اجازه ندهیم داعش به چاه‌های نفت دسترسی یابند».
همچنین پنتاگون تاکید کرده است تجهیزاتی را برای حفاظت از چاه‌های نفت ارسال می‌کند بی آنکه درباره حجم و اندازه آن توضیحی بدهد. او رسما هدف از این اقدام را جلوگیری از دستیابی داعش به چاه‌های بزرگ نفت در سوریه دانسته است که نیرو‌های سوریه دموکراتیک در استان دیرالزور در کنترل خود دارند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که پیشنهاد کرده بود یکی از بزرگترین گروه‌های نفتی را برای بهره برداری از نفت سوریه اعزام کند، توئیت کرد: «شمار کمی از نظامیان آمریکا در سوریه در مناطق دارای نفت خواهند ماند. ما امنیت نفت را تضمین کردیم و از آن حمایت خواهیم کرد و در آینده تصمیم خواهیم گرفت چکار کنیم».
از سوی دیگر برت مک گورک فرستاده ویژه سابق آمریکا به سوریه که در دسامبر گذشته استعفا کرده بود تاکید کرده است: «این امری غیر قانونی خواهد بود.. نفت سوریه چه بخواهیم و چه نخواهیم در مالکیت شرکت نفت دولت سوریه است».
نیک هراس کارشناس مسائل سوریه در یکی از مراکز امنیتی آمریکا گفت: «دولت آمریکا تلاش می‌کند بهترین منابع نفتی سوریه را به گروگان بگیرد و از آن برای چانه زنی استفاده کند تا نیرو‌های سوری و روس‌ها را مجبور کند خواسته‌های آمریکا را بپذیرند؟!
بنابراین این سخن مارک اسپر را که گفته است: «ما اقداماتی برای تقویت موضعمان در دیرالزور به عمل می‌آوریم تا اجازه ندهیم جهادیون داعش به چاه‌های نفت دسترسی یابند» دیر فهمیدیم. حال پرسش این است که آیا این امر برای مبارزه با تروریسم است یا گسترش سلطه؟
همیشه یادآور شدیم که آن‌ها «لولوخورخوره» داعش را ساختند تا از آن به عنوان اهرمی برای کسب منافع استفاده کنند.
حال باید پرسید دیدگاه کسانی که از آمریکا به عنوان داعیه دار دموکراسی‌ها و آزادی‌ها دم می‌زنند و دست به دامن این کشور می‌شوند؛ چه خواهد بود؟ هر دردی درمانی دارد جز حماقت که که علاج کنندگانش را ناتوان ساخته است؟

اعلام منع قانون آمد و شد در بغداد

ارتش عراق در بغداد پایتخت این کشور قانون منع آمد و شد اعلام کرده است.

تلویزیون عراق در این باره گزارش داد که قانون منع آمد و شد در بغداد از بامداد سه‌شنبه به مدت شش ساعت اجرا می‌شود.

بر اساس این گزارش، ممنوعیت تردد در بغداد شامل اشخاص، خودرو و موتور سیکلت و دوچرخه است.

این قانون از بامداد امروز در حالی اعمال می‌شود که هنوز طرف‌های مختلف سیاسی عراق نگران تلاش برخی برای منحرف ساختن تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز مردم هستند.

تظاهرات‌های مردمی عراق در اعتراض به وضعیت نابسامان معیشتی و خدمات‌رسانی و نیز فساد رو به رشد در این کشور، در شرایطی ادامه دارد که حتی نماینده سازمان ملل در عراق درباره وجود عناصر خرابکار در صفوف معترضان هشدار داده و بر ضرورت حفظ مسالمت آمیز بودن این تظاهرات‌ها تاکید دارد

توضیح عراق درباره دستگیری عناصر نفوذی مسلح

در ادامه تظاهرات‌های مردمی در استانهای مختلف عراق، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور طی کنفرانس خبری روز دوشنبه (امروز 28 اکتبر) به ارائه توضیحاتی درباره جدیدترین تحولات مربوط به این اعتراض‌ها پرداخت.

به نوشته پایگاه خبری «المسلة»، سرتیپ ستاد «عبدالکریم خلف» گفت: تداوم برگزاری تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز مردمی تا زمانی که از خشونت به دور است، منعی ندارد. ما مطالبات تظاهرات‌کنندگان را تایید می‌کنیم اما نمی‌توانیم رفتار برخی از آنها را بپذیریم.

این مقام نظامی توضیح داد، تجمع تظاهرات‌کنندگان در مکان‌هایی که مجوز برای آن صادر نشده، جایز نیست. ما تمامی اسناد و مدارک مربوط به حضور عناصر مسلح در صفوف تظاهرات کنندگان را در دست داریم و دستور بازداشت آنها نیز صادر شده است.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق با بیان اینکه سرویس‌های اطلاعاتی اقدامات لازم برای شناسایی این افراد مسلح و بازداشت آنها در زمان مناسب را انجام می‌دهند، تأکید کرد که اجازه نخواهند داد «تظاهرات به ضرر شهروندان عراقی تمام شود».

به گفته خلف، «نیروهای وزارت کشور اجازه ندارند از اسلحه استفاده کنند» و «تاکنون چهل مدرسه حقوق کودکان را زیر پا گذاشته‌اند و آنها را در موضع‌گیری‌های سیاسی دخیل کرده‌اند و به همین دلیل بازخواست خواهند شد».

این مقام عراقی همچنین درباره نقش نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم نیز توضیحاتی داد و گفت، نیروهای مبارزه با تروریسم مامور حفاظت از تاسیسات و نهادهای حیاتی و سیاسی هستند و هیچ نقشی در پایان دادن به شورش و تظاهرات‌ها ندارند.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق با اشاره به اینکه کشته‌ها و زخمی‌های هم از تظاهرات‌کنندگان و هم از نیروهای امنیتی بوده‌اند، تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد که خشونت در کشور رواج یابد و این امر از نظر ما مردود است. تلاش نیروهای امنیتی نباید منحرف شود و ما اجازه نخواهیم داد که به آنها تعدی شود.

وی در پایان به منع تردد اشاره کرد و توضیح داد که «اختیارات مربوط به مسئله وضع مقررات منع آمد و شد جزئی یا کلی، به استانداری‌ها واگذار شده که با توجه به شرایط موجود اجرایی می‌شود. هیچ فرد مشمول مصونیت نمی‌شود و امیدواریم، تظاهرات‌کنندگان مطالبات خود را به صورت مسالمت‌آمیز پیگیری کنند. تحقیقات درباره عاملان به خشونت کشیده شدن تظاهرات‌ها همچنان ادامه دارد و دستگاه قضائی مسئولیت این امر را برعهده می‌گیرد».

معترضان عراقی از ظهر جمعه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز کرده‌اند. درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در برخی از شهرهای عراق مقامات عراقی را مجبور به وضع مقررات منع آمد و شد در هفت استان کرده است.

اتهام ترکیه (حامی داعش) به کردهای سوری: «ی.پ.گ» در ازای دریافت پول داعشی‌ها را آزاد کرده‌ است

«مولود چاوش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه (ترکیه یکی از بزرگترین حامیان گروه های اسلام گرای افراطی مانند داعش و القاعده بوده و می باشد) روز دوشنبه گفت، برخلاف توافق با روسیه گروه‌ «ی.پ.گ» همچنان در نواحی مرزی سوریه و ترکیه حضور دارد و این گروه در ازای دریافت پول، جنگجویان زندانی داعش را آزاد کرده است.

چاوش‌اوغلو گفت: «بر اساس اطلاعات دریافتی، تروریست‌های ی.پ.گ جنگجویان داعش را در ازای دریافت پول آزاد کرده‌اند».

وی افزود: «می‌توانیم ببینیم که تروریست‌ها [ی.پ.گ] هنوز از منطقه خارج نشده‌اند. اگر آن‌ها تا موعد مقرر از منطقه فرات به سمت مرزهای عراق خارج نشوند، تروریست‌ها را پاکسازی می‌کنیم».

روز سه‌شنبه، «رجب‌طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه جلسه‌ای را در شهر سوچی برگزار کرده و به توافقی دست یافتندکه طبق آن شبه‌نظامیان ی.پ.گ در طول ۱۵۰ ساعت، ۳۰ کیلومتر از مرز ترکیه و سوریه عقب‌نشینی می‌کنند و نیروهای امنیتی ترکیه و روسیه گشت‌زنی‌های مشترکی را در این منطقه انجام می‌دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه همچنین درخصوص کشته شدن «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش گفت: «ترکیه و آمریکا در خلال عملیات کشتن البغدادی رهبر داعش با یکدیگر همکاری داشته‌اند».

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه نیز امروز (دوشنبه) به خبرنگاران گفت که پیش از ماموریت علیه البغدادی، هماهنگی نظامی فشرده‌ای با آمریکا وجود داشت.

از سال ۲۰۱۴ گزارش‌های متعددی در خصوص مرگ بغدادی منتشر شده است. پیش از این وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که بغدادی در سال ۲۰۱۷ و در نتیجه حمله هوایی نیروهای روس در شهر «رقه» کشته شده است اما با انتشار صدای او در دسپتامبر سال ۲۰۱۷ شک و تردیدهای جدیدی درباره مرگ یا زنده بودن رهبر داعش به وجود آمد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا هم عصر روز یکشنبه در یک نشست خبری در کاخ سفید از کشته شدن البغدادی خبر داد.

بخور بخور وزرا و دوستان بنام امام حسین، خانواده جهانگیری چگونه با پرواز اختصاصی به سفر غیررسمی رفتند؟

رسانه‌های داخلی ایران گزارش می‌دهند، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور روز 27 مهر به‌منظور حضور در آیین پیاده‌روی اربعین حسینی و زیارت عتبات عالیات به همراه اعضای خانواده‌اش شامل همسر، دو داماد، دو دختر، نوه دختری و دو فرزند پسر به عراق سفر کرده بود.

اما این تمام ماجرا نیست. همسران برخی وزرا، معاونان رئیس جمهور، اعضای دفتر جهانگیری و مشاوران وی نیز در این سفر حضور داشته‌اند و جهانگیری را تنها نگذاشته‌اند.

‏بر اساس اطلاعات سایت «فلایت رادار»، ایرباس321 متعلق به آشیانه جمهوری اسلامی با کال ساین مخصوص رئیس مجلس (IRAN04)در روز 27 مهر یعنی همان روز سفر آقای جهانگیری به عراق رفته و مجددا به تهران بازگشته است.

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور، کاظم پالیزدار و مهدی علیخانی مشاوران جهانگیری از شخصیتهای همراه وی بودند اما حضور خانواده آقای جهانگیری با پرواز اختصاصی به نجف جای بسی تامل دارد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: