پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزيده

🍃🍃
🖌سال و ماه از پی هم می گذرد، خط فقر از ۸ میلیون تومان عبور می کند، مشکلات معیشتی همچنان گریبان بازنشستگان را گرفته است و بیمه کم ارزشی که بر ما تحمیل شده بازنشستگان را در شرایط ناگواری قرار داده است اما هیچ یک از مواردی که دولت و مجلس در قبال آنها تعهد دارند، اجرا نشده است.
بنابراین تجمعی دیگر که نشان از اعتراض ما به این رویه غیرانسانی دارد برگزار می کنیم.

زمان: ۱۹ آبان. ساعت ۱۰

مکان: مجلس و سازمان برنامه

اتحاد بازنشستگان
🌈🌈

 

تجمع کارگران بازنشسته هفت تپه

#نان_کار_آزادی_ 

#شادی_رفاه_آبادی 

حدود صد نفر از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه امروز صبح یازده آبان، روبروی دفتر مدیریت شرکت جهت دریافت سنوات سال های ۹۶ و ۹۷ دست به  تجمع زدند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۱۱  ابان  ۹۸

🔴 سندیکای کارگران شرکت واحد آزادی اسماعیل بخشی را شاد باش می‌گوید

امروز چهارشنبه ۸ آبان اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت تپه با قرار وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی موقتا از زندان اوین آزاد شد.
اسماعیل بخشی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران باحکم قاضی مقیسه به۱۴سال زندان محکوم شده است.

محمد خنیفر دیگر نماینده کارگران نیشکر هفت تپه به ۶سال زندان محکوم شده است و قرار است علی نجاتی نیز محاکمه گردد.

به رغم آزادی اکثر بازداشت شدگان روز جهانی کارگر همچنان ندا ناجی از بازداشت شدگان روز کارگر بدون توجیه قانونی با قرار بازداشت موقت بلاتکلیف، زندانی است. همچنین عسل محمدی در ارتباط با پرونده کارگران نیشکر هفت تپه به دلیل ناتوانی در تامین قرار وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی همچنان در زندان است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه آزادی موقت اسماعیل بخشی را به خانواده ایشان و کارگران نیشکر هفت‌تپه و جامعه کارگری شاد باش می‌گوید و خواهان مختومه شدن پرونده قضایی ایشان و دیگر کارگران و حامیان کارگری و آزادی قطعی‌شان می‌باشد.

کارگر زندانی، معلم زندانی و حامیان طبقه کارگر آزادباید گردد

t.me/vahedsyndica

 

آخرین مزد و حقوق کارگر مبنای محاسبه حق سنوات خدمت می‌باشد

مطابق قانون کار مبنای محاسبه حق سنوات خدمت، آخرین «مزد کارگر» (شامل کل دریافتی ماهیانه بجز اضافه کار و تعطیل کاری) می‌باشد. اما در حال حاضر با استناد به نامه‌های صادره از وزارت‌کار و ادارات تابعه، «مزد مبناء» مبنای محاسبه حق سنوات خدمت قرار می‌گیرد.
در دادنامه شماره ۱۸۶ مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیز با بررسی مواد ۳۵ و ۳۶ قانون‌کار، مبنای محاسبه حق سنوات خدمت، آخرین حقوق و مزد تشخیص داده شده است. مطابق ماده ۳۵ قانون کار: «مزد عبارت است از وجوه نقدی یا غیرنقدی و یا مجموع آنها که در مقابل انجام کار به کارگر پرداخت می‌شود.» اما وزارت‌کار در راستای رویه‌ی موجود مبنی بر محدود سازی مزد و دریافتی کارگر با صدور دستورالعمل‌ها و نامه‌هایی مغایر با قانون‌کار اقدام به محدود کردن حق سنوات خدمت کرده است. این امر با سوء استفاده از تعاریفی که در تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۳۶ قانون‌کار آمده است انجام می‌شود. اما این تبصره‌ها صرفاً به‌منظور وسعت بخشیدن به دامنه‌ی تعریف مزد، در کارگاه‌هایی که طرح طبقه بندی مشاغل در آن به اجراء درآمده و یا فاقد طرح طبقه بندی مشاغل می‌باشند، در قانون گنجانده شده است.
در سال‌های گذشته نیز هیات عمومی دیوان عدالت اداری در دادنامه‌هایی دیگر با استناد به قانون‌کار تشخیص داده بود که محاسبه حق سنوات کارگر می‌بایست بر مبنای آخرین حقوق دریافتی باشد. اما وزارت‌کار که همواره در سیاست گذاری‌های خود منافع سرمایه‌داران را در نظر دارد و مصداق بارز آن تعیین حداقل مزد ناچیز برای کارگران می‌باشد، برای محاسبه حق سنوات خدمت «مزد مبناء» را مبنای محاسبه قرار داده است. البته وزارت‌کار در لایحه‌ی دفاعیه‌ی خود به دیوان عدالت اداری که ضمیمه‌ی رای هیات عمومی دیوان (پیوست ۱) می‌باشد تلاش کرده است، دستوارت صادره‌اش مبنی بر معیار قراردادن مزد مبناء برای محاسبه حق سنوات خدمت را کتمان کند به این هدف که از صدور رای مجدد و تاکید دوباره بر محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای آخرین حقوق دریافتی جلوگیری کند.
فریب‌کاری وزارت‌کار در این خصوص آنجا مشخص‌تر می‌شود که به‌فاصله‌ی کوتاهی از ارسال لایحه‌ی دفاعیه به دیوان عدالت اداری که در آن مدعی شده بود محاسبه حق سنوات کارگر بر مبنای آخرین حقوق دریافتی صورت می‌پذیرد، اداره کل کار استان تهران در نامه‌ی شماره ۹۸۲/۲۰/۴۱۷۱۸ مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ (پیوست ۲) بر محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای مزد (مبناء) تاکید کرده است. همچنین، در رسیدگی به پرونده‌های کارگران بازنشسته‌ی شرکت واحد با موضوع محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای آخرین حقوق دریافتی، ادارات کار شمال غرب، جنوب و شرق تهران رای به محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای «مزد مبناء» صادر کرده‌اند.
در ضمن نماینده‌ی کارگران در هیات تشخیص که توسط کانون شورای اسلامی کار استان معرفی می-شود، و می‌بایست حافظ منافع کارگران باشد این آرای ضد کارگری و خلاف قانون را امضا و تایید (پیوست ۳) کرده است. گفتنی است هیات تشخیص از نماینده وزارت کار و نماینده‌ی کارفرمایان و نماینده‌ی کارگران تشکیل می‌شود.
ما کارگران با طرح شکایات متعدد قطعاً می‌توانیم این رویه خلاف قانون‌کار را در محاسبه حق سنوات خدمت تغییر داده و با اتحاد و همبستگی به حقوق قانونی خود برسیم. این رویه و رویه‌های دیگر شبیه به آن در غیاب تشکل‌های واقعی ما کارگران رخ داده است، دولت نیز با ایجاد تشکلات فرمایشی کارگری و ممانعت از ایجاد سندیکاهای مستقل کارگری از پیگیری منسجم و تشکیلاتی حقوق کارگران جلوگیری می‌کند. اما ما کارگران می‌توانیم با آگاهی بخشی در مورد این رویه‌های ضد کارگری در محیط‌های کار و تلاش برای ایجاد سندیکاهای مستقل در راستای حقوق خود حرکت کنیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

برای مشاهده تصاویر پیوست همراه با متن کامل اینجا کلیک کنید

🔴 کم کردن اضافه کاری کارگران تعمیرگاه سامانه شش شرکت واحد

ریس تعمیرگاه سامانه شش شرکت واحد اضافه کار کارگران فنی را کم کرده است همچنین مانند سابق به همه کارگران اجازه کار در روز پنجشنبه و دیگر روزهای تعطیل رو نمی دهد. اما به کارگران نورچشمی و خاص اضافه کاری می‌دهد. متاسفانه در گذشته در بخش‌هایی از شرکت واحد مشاهده شده است که مدیران و مسئولین به برخی کارگران خاص اضافه‌کاری و پاداش داده‌اند و در عوض از آنان مبالغی نقدی و یا اجناس و خدماتی را برای شخص خودشان دریافت می‌کردند.

در شرایطی حقوق کارگران با انجام اضافه‌کاری و کار در ایام تعطیل کفاف مخارج‌شان را نمی‌دهد در شرکت واحد مدیریت با اقدامات سازمان یافته اقدام به کم کردن اضافه‌کاری کارگران می‌کند و در بخش‌هایی از شرکت واحد مسئولین مدیریتی جزء پا فراتر گذاشته و بیشتر از اقدامات سازمان یافته مدیریت شرکت واحد به کارگران فشار وارد می‌کنند.

💢همکاران به سندیکای خود بپیوندید و با پرداخت حق عضویت همکاران خود را در سندیکا یاری و همراهی کنید.

اخبار، تصاویر، پیشنهادات و مشکلات در محل کار خود را با کلیک در اینجا برای ما ارسال کنید.

لینک کانال

t.me/vahedsyndic

عقب‌نشینی تروریست‌ها از همه نقاط تازه اشغال‌شده در لاذقیه

جبهه شمال استان لاذقیه مدتی است بار دیگر داغ شده و ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی بشدت درگیر هستند.

درگیری در شمال استان لاذقیه در محور «جبل الترکمان و جبل الاکراد» و مسیرهای منتهی به آن در شمال شرق استان لاذقیه است. درگیری‌ها از حدود ده روز پیش تشدید شده و دو طرف خسارت و تلفات به یکدیگر وارد کرده‌اند.

روز گذشته (صبح جمعه) گروه‌های تروریستی «الجیش الوطنی» و «غرفة عملیات «وحرّض المؤمنین»» با حمله‌ای شدید به مواضع ارتش سوریه موفق شدند در هفت نقطه پیشروی کنند اما صبح امروز با تشدید حملات هوایی به مواضع آنان، این گروه‌ها از مواضع تصرف کرده، عقب نشستند.

محورهایی که شاهد عقب نشینی گروه‌های مسلح بود، منطقه کبانة، تلة الملک، تلة الشیخ یوسف، بیت العضم و تلة رشو است.

محور کبانه در ریف شمال شرق لاذقیه امروز شاهد حملات شدید هوایی روسیه به مواضع گروه‌های مسلح در جبل الاکراد و جبل الترکمان و سهل الغاب بود. محورهای غرب ابوالظهور در ریف شرقی استان ادلب تا ریف جنوبی ادلب نیز شاهد پرواز پهپادهای شناسایی است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: