پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اعتراضات علیه سیاست‌های نئولیبرالی در اکوادور موفقیت‌آمیز بود

اعتراضات علیه سیاست‌های نئولیبرالی در اکوادور موفقیت‌آمیز بود  

ecuador

حزب کمونیست اکوادور: «با وقاحت بی‌حدی ريیس‌جمهور مورِنو تصمیمات اقتصادی خود را با به اصطلاح مالیات‌های ویژه برای مدت سه سال به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار می‌گشاید و اعلام می‌کند که این پول گویا صرف امنیت و فرهنگ و تأمین بهداشتی خواهد شد.» دولت مورِنو مو به مو از دستورات صندوق بین‌المللی پول پیروی می‌کند.


منبع: عصر ما

تارنگاشت عدالت


ريیس‌جمهور اکوادور «لنین مورِنو» در مقابل اعتراضات گسترده و پایدار علیه سیاست‌های نولیبرالی خود با خشونت پاسخ گفت. تا آخر هفته گذشته بیش از ۷۰۰ نفر در تظاهرات دستگیر شده، ۷۰ نفر زخمی و حداقل ۷ نفر به قتل رسیدند. سپس با کنفدراسیون ملیت‌های بومی اکوادور CONAIE توافق حاصل شد و افزایش قیمت مواد سوختی از طرف مورِنو پس گرفته شد.

قبل از آن ريیس‌جمهور به خاطر تظاهراتی که دو هفته به طول انجامیده بود، وضعیت اضطراری اعلام کرده بود که از جمله استفاده از ارتش را در داخل کشور مجاز می‌ساخت. مورِنو خود به طور موقت پایتخت را ترک کرده و به شهر بندری سنتاً محافظه‌کار «گوایاکیل» عقب‌‌‌نشینی کرده بود. با این حال اعمال خشونت باعث کاهش اعتراضات نشد. تنها در پایتخت کشور «کیتو» روز چهارشنبه هفته گذشته تقریباً ۱۰۰ هزار نفر در اعصاب عمومی شرکت کردند. CONAIE با ۵۰ هزار نفر شرکت کننده در مرکز شهر دست به تظاهرات زدند.

این تنها یکی از نقاط اوج اعتراض علیه سیاست‌های اقتصاد ریاضتی بود، که در «فرمان ۸۸۳» ترسیم شده بود. بسیاری از خیابان‌ها در طول روز از سوی تظاهرکنندگان مسدود بود و مجلس به طور گذرا اشغال شد.بسته کاهش بودجه مقرر می‌کرد که مرخصی کارمندان دولت از ۳۰ روز به ۱۵ روز در سال تقلیل یابد. حقوق کارمندان پیمانی ۲۰ درصد کاهش می‌یافت و علاوه برآن، يارانه‌های دولتی برای مواد سوختی که از ۴۰ سال پیش تاکنون ثابت بوده، قطع می‌شد و قیمت بنزین ۲۵ درصد و قیمت گازوئیل ۱۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کرد. این امر باعث می‌شد که قیمت حمل‌ونقل، مواد غذایی و مصرفی به شدت افزایش یابد. علاوه براین، در نظر گرفته شده بود ماهانه یک روز از درآمد به عنوان «اعانه» در اختیار دولت قرار گیرد. حزب کمونیست اکوادور PCE بیانیه‌ای در رابطه با طرح‌های دولتی منتشر کرد. در آن آمده بود: «با وقاحت بی‌حدی ريیس‌جمهور مورِنو تصمیمات اقتصادی خود را با به اصطلاح مالیات‌های ویژه برای مدت سه سال به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار می‌گشاید و اعلام می‌کند که این پول گویا صرف امنیت و فرهنگ و تأمین بهداشتی خواهد شد.» دولت مورِنو مو به مو از دستورات صندوق بین‌المللی پول پیروی می‌کند.


rt_ecuador

در واقع مورِنو بارها تأکید کرده که برای  تحقق بخشیدن به پیش‌شرط‌های صندوق بین‌المللی پول، آماده است کاهش‌های بیش‌تر بودجه را به اجرا درآورد.تا به قدرت رسیدن رییس‌جمهور قبلی رافائل کوره‌آ در سال ۲۰۰۷ اکوادور یک بار قربانی سیاست‌های ریاضتی صندوق بین‌المللی پول شده بود. به دنبال آن در سال‌های حول ۲۰۰۰ سهم شهروندان فقیر کشور از ۳۴ درصد به ۷۱ درصد رسیده بود. ولی «انقلاب شهروندان» رافائل کوره‌آ به حرکت صعودی فقر کشور خاتمه داد. مورِنو با بلیط جانشینی کوره‌آ و با وعده ادامه دادن به سیاست‌های چپ دولت در انتخابات پیروز شد، ولی پس از پیروزی در سال ۲۰۱۷ عقب‌گرد کرد و از آن زمان تلاش می‌کند روی شانه فقیرترین اقشار کشور سیاست‌های نولیبرالی خود را تحمیل نماید.

به گفته مورِنو و رییس CONAIE «خاییم وارگاس» اکنون دولت و مردمان بومی تلاش می‌کنند مشترکاً یک سلسله از اقدامات نوین به اجرا درآورند تا درآمد دولت را افزایش بخشیده و از مخارج دولت و کسری بودجه کشور بکاهند و بدهی‌های دولتی را کاهش بخشند. مورِنو اول در مورد پس گرفتن اقدامات در نظر گرفته شده که به وخیم‌تر شدن وضعیت معاش مزدوران می‌انجامد، اشاره‌ای نکرد.

با این‌حال، در آخر هفته، وی [مورِنو] رییس‌جمهور سابق کوره‌آ، که در حال حاضر در بلژیک به سر می‌برد و همین‌‌طور رییس‌جمهور ونزوئلا مادورو را متهم کرد که اعتراضات در اکوادور را رهبری می‌کنند تا کشور را بی‌ثبات کنند. مورِنو همین‌طور کسانی را که دیوان عالی محاسبات را در کیتو به اشغال خود درآورده اند متهم کرد، که آن‌ها فقط به آنجا رفته اند تا به اصطلاح ادله ادعایی موجود عليه پرونده فساد کوره را از بين ببرند.

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: