پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزيده

افزایش قیمت نان از امروز در ایران

نرخ‌های جدید اعلام شده برای نان با آرد یارانه‌ای و آرد نیمه یارانه‌ای افزایش یافته و این افزایش نرخ از امروز سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه اجرایی می شود.

افزایش هزینه‌های نانوایی‌ها باعث شده است که مالکان نانوایی‌ها برای افزایش نرخ درخواست نمایند.
بنا بر اطلاعیه منتشر شده اتحادیه صنف نانوایان، نرخ‌های جدید اعلام شده برای نان با آرد یارانه‌ای و آرد نیمه یارانه‌ای از سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه اعمال می گردد: 

افزایش نرخ نان با آرد نیمه یارانه‌ای به شرح زیر است:
تافتون ماشینی(ماشینی دوار) ۲۸۰ گرم ۶۵۰ تومان
عراقی/تنوری سنتی نازک ۲۷۰ گرم ۶۰۰ تومان
بربری ماشینی ۳۸۰ گرم ۸۰۰ تومان
بربری سنتی ۳۵۰ گرم ۸۰۰ تومان
لواش ماشینی ۱۵۰ گرم ۳۵۰ تومان
لواش سنتی ۱۴۰ گرم ۳۵۰ تومان
بربری خراسانی ۳۹۰ گرم ۹۰۰ تومان
تنوری خراسانی(تافتون خراسانی) ۳۴۰ گرم ۸۰۰ تومان
سنگک سنتی ۴۲۰ گرم ۱۴۰۰ تومان

افزایش نرخ نان با آرد یارانه‌ای به شرح زیر است:
تافتون ماشینی(ماشینی دوار) ۲۸۰ گرم ۴۵۰ تومان
عراقی/تنوری سنتی نازک ۲۷۰ گرم ۴۵۰ تومان
بربری ماشینی ۳۸۰ گرم ۶۰۰ تومان
بربری سنتی ۳۵۰ گرم ۶۰۰ تومان
لواش ماشینی ۱۵۰ گرم ۲۷۵ تومان
لواش سنتی ۱۴۰ گرم ۲۷۵ تومان
بربری خراسانی ۳۹۰ گرم ۷۰۰ تومان
تنوری خراسانی(تافتون خراسانی) ۳۴۰ گرم ۶۰۰ تومان
سنگک سنتی ۴۲۰ گرم نان ۱۰۰۰ تومان

آمریکا مانع کاهش فقر جهانی است/ فقرزدایی وظیفه همه نهادهاست

آبیجیت بانرجی» استاد دانشگاه MIT آمریکا و برنده نوبل اقتصاد با اشاره به اینکه فقر جهانی رو به کاهش بوده است، گفت: اقدامات دولت کنونی آمریکا روند کاهش فقر جهانی را کند کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-جواد حیران نیا: جایزه نوبل اقتصاد امسال (۲۰۱۹) به «آبیجیت بانرجی» محقق هندی-آمریکایی، «استر دوفلو» محقق فرانسوی-آمریکایی و «مایکل کرمر» از آمریکا به دلیل رویکرد تجربی آنها برای کاهش فقر جهانی تعلق گرفت.

برندگان این جایزه رویکرد جدیدی را برای به‌دست آوردن پاسخ‌های معتبر در مورد بهترین راه‌های مقابله با فقر جهانی ارائه داده‌اند که به‌طور خلاصه شامل تقسیم این مشکلات به پرسش‌های کوچک‌تر، قابل کنترل‌تر و موثرتر برای بهبود نتایج آموزشی یا سلامت کودکان می‌شود.

این سه اقتصاددان سعی کرده‌اند روش‌های تحقیقی مناسبی را برای پاسخ به این پرسش ارائه دهند. شهرت علمی آنها عمدتا به «ارزیابی اثربخشی» (Impact evaluation) در پروژه‌های فقرزدایی مربوط می‌شود. این ۳ نفر در ارزیابی اثربخشی پروژه‌های فقرزدایی، بر رویکرد موسوم به «آزمایش تصادفی کنترل‌شده» (RCT) تاکید دارند.

در واقع تحقیقات آنها به طور قابل توجهی توانایی برای مبارزه با فقر را بهبود بخشیده است. آکادمی علوم سوئد گفته است که تنها در دو دهه، این رویکرد جدید مبتنی بر آزمایش آنها، اقتصاد توسعه را دگرگون کرده و زمینه‌ای مناسب برای تحقیقات تازه ایجاد کرده است.

مطالعات آنها تحت تاثیر دستاوردهای آمارتیا سِن، فیلسوف و اقتصاددان شهیر هندی بوده که در سال ۱۹۹۸ جایزه نوبل اقتصاد را از آن خود کرده بود.

«آبیجیت بانرجی» و همسرش «استر دوفلو» هم مطالعاتی مربوط به فقر در کشورهای دیگر انجام داده‌اند.

«آبیجیت بانرجی» معتقد است نسخه‌ای که تاکنون رایج بوده [کاهش مالیات] در عمل تنها ثروتمندانی را هدف می‌گرفته که در پول غلت می‌زدند ولی رویکرد بهتر این است که با افزایش مالیات‌ها توزیع پول در میان مردم بیشتر شود. رشد اقتصادی با کاهش مالیات افزایش پیدا نمی‌کند بلکه با افزودن بر قدرت خرید مردم بالا می‌رود چون که سرمایه‌گذاری به رشد تقاضا حساس است و واکنش نشان می‌دهد.

خبرنگار مهر در گفتگو با پروفسور «آبیجیت بانرجی» از برندگان جایزه نوبل اقتصاد به بررسی ابعاد پروژه ای که توانست نوبل را به خود اختصاصی دهد پرداخته که در ادامه می آید.

پروفسور «آبیجیت بانرجی» اقتصاددان آمریکایی هندی الاصل، متولد سال ۱۹۶۱ در شهر کلکته هند است. او تحصیلات خود را در دو دانشگاه جواهر لعل نهرو و هاروارد انجام داده و در حال حاضر استاد مؤسسهٔ فناوری ماساچوست(ام‌آی‌تی) است. تخصص اصلی وی اقتصاد توسعه است.

کتاب «اقتصاد فقیر: بازاندیشی بنیادین در شیوه مبارزه با فقر جهانی» از جمله آثار «بانرجی» و همسرش «استر دوفلو» است که از سوی نشریه فایننشال تایمز و شرکت گلدمن ساکس برنده عنوان بهترین کتاب سال در زمینه کسب‌وکار در ۲۰۱۱ شد و توانست از سوی اقتصاددان برجسته جهان مورد ستایش قرار گیرد. این کتاب حاصل سال‌ها پژوهش میدانی برای بررسی جزئیات زندگی‌ بسیار پیچیده فقرا و مسائل درهم‌تنیده با آن مانند سطح پایین بهداشت و تحصیلات در مناطق فقیرنشین کشورهای در حال توسعه است.

*پروژه شما برای مقابله با فقر جهانی بوده است. به نظر می رسد اهمیت موضوع بیش از پیش برای جهانیان مشخص شده است. به نظر شما راهکار عملیاتی برای کاهش فقر جهانی چیست؟

فقر جهانی رو به کاهش بوده است. حالا نه به این اندازه و به این سرعت که بتواند خیلی زود فقر را از میان بردارد، اما خب در کل فقر جهانی روند روبه کاهشی دارد.

اقدامات و تلاش‌های فعلی آمریکا که تجارت جهانی را به تحلیل می‌برد، در عین حال ممکن است روند کاهش فقر را نیز کند و آهسته تر کند.

*مبارزه با فقر جهانی در وهله اول وظیفه کیست؟ نهادهای زیر ملی، دولتها یا نهادهای بین المللی؟

همه افراد نقش دارند. حکومت، ائتلاف‌ها و نهادها و سازمانهای چندجانبه، سازمانهای مردم نهاد بین المللی(NGO)، شرکت های خصوصی و سازمان‌های خیریه، هرکدام نقشی را برعهده دارند.

با این حال از آن جا که حکومت به طور معمول دارای بیشترین منابع، بیشترین اثرگذاری بر ورودی‌های مهم برای توسعه و بیشترین جای پا بر روی زمین است، لذا حکومت نقشی محوری را برعهده دارد.

*آیا تمرکز شما صرفا بر قشر فقیر جامعه است یا با بهره مند کردن سایر اقشار جامعه زمینه های از بین فقر را فراهم می سازید؟

من تصور می کنم که قشر فقیر به توجه و حمایت مستقیم نیاز دارند. شما نمی توانید برای فقرزدایی صرفاً به کمک به ثروتمندان تمرکز کنید و متعاقبا منتظر بهره مندی فقرا از این فرآیند باشید[فرآیندی که در آن فقرا هم به تدریج با ثروتمند شدن ثروتمندان بهره مند می شوند].

*در مباحث توسعه ابتدا تمرکز بر توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی بود. در حال حاضر در مباحث توسعه صحبت از توسعه مشارکتی است. یعنی همه افراد جامعه در توسعه جامعه نقش داشته باشند. نظر شما در این خصوص چیست؟

بله قطعاً همین طور هست و همه افراد جامعه در توسعه جامعه نقش دارند. حضور همه افراد برای توسعه اقتصادی یک جامعه اهمیت دارد و لازم و ضروری است. در خصوص توسعه سیاسی نیز چنین است. همه افراد جامعه باید برای توسعه سیاسی یک جامعه حضور داشته باشند.

*تمرکز پروژه شما در خصوص از بین بردن فقر جهانی بر توسعه سیاسی است یا اقتصادی؟

تمرکز ما بر هر دو بوده است. این دو مقوله ظرفیت تغذیه کردن یکدیگر را دارند و می توانند باعث غنای یکدیگر شوند. یک سیاست خوب و قوی می تواند باعث ایجاد اقتصادی قوی شود.

همچنین یک اقتصاد قوی و خوب می تواند منجر به سیاست خوب و قوی شود.

ما[من و همسرم] این موضوع را در کتاب «اقتصاد فقیر» مورد بحث و بررسی قرار داده ایم.

تداوم اعتراضات شیلی برای سومین هفته؛ رئیس جمهوری استعفا نمی‌دهد

«سباستین پینیه‌را» رئیس جمهوری دست راستی و نولیبرالی شیلی در مصاحبه با بی‌بی‌سی از عزم خود برای عدم استعفا خبر داد.

اعتراضات گسترده در شیلی وارد سومین هفته خود شده و وی در این مصاحبه گفت که همه توانش را برای گوش دادن به خواسته های معترضان انجام داده است.

در حالی که پینه‌را ادعا کرده افزایش دستمزدها، بازنشستگی و بهبود خدمات عمومی را داده است، بسیاری از معترضان راضی نشده و خواهان کناره گیری او از قدرت شدند.

همچنین نحوه برخورد سختگیرانه و شدید نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان با انتقادهای زیادی رو به رو شده است.

دستکم ۲۰ نفر در این تظاهرات کشته شده‌اند. معترضان همچنین خواهان تغییر قانون اساسی هستند که مربوط به زمان «آگستو پینوشه» دیکتاتور سابق شیلی است.

اکسپرس: حمله به آرامکو، ۵۰۰ میلیارد پوند برای سعودی‌ها هزینه داشت

شروع روند فروش سهام شرکت «آرامکو» در بورس و ادامه گمانه‌زنی‌ها درباره ارزش این سهام، یک رسانه غربی به توضیح دلایل عصبانیت شدید سعودی‌ها درباره حمله شهریورماه به تاسیسات نفتی این کشور پرداخته و از ضرر ۵۰۰ میلیارد پوندی این حمله خبر داده است.

پایگاه خبری «اکسپرس» درباره آغاز روند عرضه شرکت آرامکو ضمن تکرار ادعای دست داشتن ایران در حمله ۲۳ شهریور ماه یمنی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، گزارشی با این عنوان منتشر کرد: «خشم عربستان سعودی: چطور ایران روی دست ولی‌عهد در ارائه سهام این شرکت نفتی به بازار بورس، ۵۰۰ میلیارد پوند هزینه گذاشت؟»

در گزارش این رسانه انگلیسی با اشاره به حمله به پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» آرامکو آمده است: «عربستان سعودی دارد بزرگترین دارایی این کشور یعنی آرامکو را در بازار بورس قرار می‌‌دهد تا برای تغییر اقتصادش سرمایه‌ جذب کند، اما ارزش این شرکت از زمان حمله ایران به دو پالایشگاه آرامکو کاهش یافته است».

ادعای اکسپرس در حالی مطرح شده که مقام‌های یمنی بارها اعلام کرده‌اند که عملیات ۲۳ شهریورماه توسط یگان پهپادی یمن و در پاسخ به حملات متجاوزان سعودی انجام شده است.

این رسانه انگلیسی در ادامه گزارش می‌نویسد: «محمد بن سلمان ولی‌عهد [عربستان سعودی] به دنبال فروش بزرگترین دارایی پادشاهی به ارزش حدود ۱.۱ تریلیون پوند خواهد بود. این رقم در قیاس با تخمینی که در نیمه اول سال ۲۰۱۹ زده شد، افت شدیدی را نشان می‌دهد. پیش از این، ارزش آرامکو بیش از ۱.۵ تریلیون پوند تخمین زده شده بود».

اکسپرس باز هم مدعی شد: «به نظر می‌رسد که حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی یک آسیب جدی بر اقتصاد ریاض برجای گذاشته است».

بنا بر گزارش این رسانه، حملات به ۲۳ شهریورماه به تاسیسات نفتی ارامکو سبب شد که «فورا نیمی از فروش نفت سعودی متوقف شود و همچنین سبب افزایش شدید اما مقطعی بهای نفت در بازارهای جهانی شد».

در ادامه این گزارش با اشاره به ادعاهای اخیر مقام‌های سعودی از قبیل «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی درباره دست داشتن ایران در این حمله می‌نویسد: «عصبانیت ریاض شاید به خاطر تاثیر شدید (حمله به آرامکو) روی طرح‌های اقتصادی‌شان در آینده باشد».

اکسپرس سپس ادعا کرد: «ایران شاید حفره بزرگی در جاه‌طلبی‌های اقتصادی عربستان سعودی ایجاد کرده باشد اما غلبه مالی آرامکو بدان معناست که عرضه سهام آن هنوز هم می‌تواند تبدلی به بزرگترین عرضه سهام در تاریخ شود».

انتشار گزارش این رسانه انگلیسی درباره عرضه سهام آرامکو در شرایطی صورت گرفته که پیشتر کارشناسان بانکی با جدی شدن طرح عرضه اولیه سهام آرامکو ارقام متفاوتی را نسبت به ارزش واقعی این شرکت اعلام کرده‌اند که با یکدیگر اختلاف جدی دارند.

نتایج تحقیقات انجام شده حاکی از چالش بزرگی است که ولیعهد عربستان سعودی در رسیدن به اهداف خود در تامین منابع مالی از محل فروش سهام آرامکو با آن روبرو است. چراکه در حالی بن سلمان ارزش آرامکو را ۲ هزار میلیارد دلار اعلام کرده که بسیاری از بانک‌ها ارزش این شرکت را حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار تخمین زدند

نارضایتی ساکنان آلمان شرقی سابق از شرایط زندگی خود، غرب آزاد نیست!

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که حدود ۳۰ سال بعد از بازگشایی دیوار برلین بسیاری از شهروندان ساکن آلمان شرقی و غربی به ندرت پیشرفت هایی در زمینه آزادی بیان می بینند. همچنین بسیاری از شهروندان آلمانی درباره شانس مشارکت دموکراتیک ابراز تردید کرده‌اند. در این راستا بخصوص ساکنان شرق آلمان نظر انتقادی تری دارند.

بر این اساس، تقریبا از هر دو شهروند آلمانی یک نفر بعد از برداشتن دیوار برلین و اتحاد ساختگی دوباره آلمان به ندرت بهبودی در آزادی بیان و مشارکت های دموکراتیک در این کشور می بینند.

این نظرسنجی که به مناسبت سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین از طرف موسسه «اینفراتست دیامپ» انجام شده است نشان می دهد که حدود ۴۶ درصد شهروندان شرق و غرب آلمان به ندرت بهبودی در مسئله آزادی بیان و مشارکت دموکراتیک می دیدند.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که بخصوص ساکنان شرق آلمان تحولات در زمینه انسجام و اتحاد آلمان را با دیده انتقادی می بینند. به اعتقاد ۵۷ درصد ساکنان شرق آلمان در ۳۰ سال گذشته این روند بدتر شده است. ۲۳ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی هم به ندرت تغییری در این راستا می بینند.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که ۴۲ درصد ساکنان شرق آلمان امروز خود را به عنوان شهروند درجه ۲ ارزیابی می کنند. سه چهارم شهروندان این منطقه هم اعتقاد دارند که برابری شرایط زندگی و اقتصادی با غرب هنوز بیش از ۱۰ سال در این کشور به طول خواهد انجامید.

یمن: ائتلاف سعودی مانع انتقال بیماران به خارج از کشور می‌شود

طه المتوکل» وزیر بهداشت یمن روز شنبه در سخنانی گفت که متجاوزان مانع فرود هواپیماهای مخصوص انتقال بیماران صعب‌العلاج در فرودگاه بین‌المللی صنعاء می‌شوند.

المتوکل اعلام کرد که «ده‌ها نفر از بیماران یمنی از عدم وجود امکانات پزشکی در کشور رنج می‌برند و دست‌کم 30 هزار بیمار سالانه نیاز به درمان در خارج از کشور دارند».

وزیر بهداشت یمن افزود: «ائتلاف سعودی اخیرا مانع فرود هواپیماها به فرودگاه صنعاء شده است، این در حالی است که توافقات زیادی با سازمان ملل برای نقل و انتقال بیمارانی که برای درمان باید به خارج از کشور سفر کنند، وجود دارد».

به گزارش المنار،‌ وی گفت: «به دلیل این مانع‌تراشی‌های ائتلاف متجاوز، تعدادی از بیمارانی که قرار بود برای معالجه به خارج از کشور بروند، فوت کردند».

وزیر یمنی تاکید کرد که بیماران یمنی همچنان در برخی از هتل‌های پایتخت منتظر سفر به خارج از این کشور هستند و دیروز در این زمینه توافقاتی با سازمان ملل برای انتقال آنها صورت گرفته است.

شورای پناهندگان نروژ و سازمان غیرانتفاعی «مراقبت و تسهیل همکاری‌ها» اخیرا در بیانیه مشترکی محاصره هوایی یمن از سوی ائتلاف سعودی را موجب مرگ ۳۲ هزار یمنی در سه سال گذشته اعلام کرده است.

به گفته این دو نهاد حقوق بشری، ائتلاف سعودی با محاصره حریم هوایی یمن تا کنون موجب مرگ 32 هزار بیمار یمنی شده است.

در این بیانیه آمده است که محاصره حریم هوایی یمن مانع ارائه خدمات پزشکی به یمنی‌ها شده و از زمان بسته شدن فرودگاه صنعاء در نهم آگوست ۲۰۱۶ تا کنون نزدیک به ۳۲ هزار بیمار یمنی به علت ناتوانی برای سفر به خارج از یمن به مرگ زودرس دچار شده‌اند.

اردوغان: آمریکا برای فتح الله گولن پروژه دیگری تعریف کرده است

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه در پارلمان با اشاره به عملیات چشمه صلح در شمال سوریه گفت: پاسخ ما به کسانی که می‌کوشند ترکیه را با گروه‌های تروریستی محاصره کنند، ورود به مرکز استقرار تروریست‌ها و نابودی آنها بود.

اردوغان وی همچنین درباره فعالیت فتح الله گولن در آمریکا نیز با طرح این سوال که چرا فتح الله گولن که از سال 1999 به آمریکا پناهنده شده علیرغم همه درخواستهای ما نگهداری می‌شود؟ گفت: وی در آمریکا در ویلایی به مساحت 400 هکتار زندگی می‌کند، گویا پروژه‌ دیگری وجود دارد که پروژه فتو است.

وی با اشاره به پرونده‌هایی که در محاکم قضایی ترکیه علیه فتح الله گولن گشوده شده است، اظهارداشت: با وجود این پرونده‌ها او را همچنان نگهداری می‌کنند. شما رهبر گروه تروریستی داعش را از بین بردین و دنیا به پا خواست. او چقدر برای شما مهم بود، فتح الله گولن نیز برای ما همانقدر مهم است. این فرد 251 نفر از برادران و خواهران مرا شهید کرده است.

استقرار ارتش سوریه در «القامشلی» برای اولین بار پس از ۷ سال

شبکه المیادین به نقل از خبرنگار خود در سوریه از آغاز استقرار نیروهای ارتش در حومه شرقی شهر القامشلی خبر داد.

استقرار نیروهای ارتش برای اولین بار پس از هفت سال در این منطقه صورت گرفته است.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد یگان‌های مسلح کُردی(قسد) از منطقه مرزی شمال سوریه تا عمق 30 کیلومتر عقب نشینی کرده‌اند.

چین مخالف تحریم های جدید آمریکا علیه ایران است

گنگ شوآن سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز سه شنبه با اظهار نظر در مورد تحریم های جدید ایالات متحده علیه ایران گفت: چین مخالف تحریم های یک جانبه است و آنها به حل مشکلات کمکی نمی کنند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد: واشنگتن تحریم هایی را علیه 9 شهروند ایرانی، از جمله فرزند ارشد رهبر این کشور و همچنین علیه کارکنان کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعمال کرده است. در این فهرست نه نام وجود دارد که یکی از آنها مجتبی خامنه ای، متولد سال 1969، فرزند علی خامنه ای است.

در این لیست همچنین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران محمد باقری، رئیس دادگستری ایران ابراهیم رئیسی، دفتر مقام معظم رهبری، شماری از سیاستمداران و روحانیون قرار گرفته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عباس موسوی، تحریم های جدید را بی فایده خواند.

گنگ شوانگ در یک جلسه توجیهی گفت: «چین همواره با تحریم های یک جانبه و صلاحیت های برون مرزی مخالف بوده و مخالف است. ما اعتقاد داریم که تحریم ها به هیچ وجه نمی توانند مشکل را حل کنند، فقط مذاکرات راه درستی است.»
وی ابراز امیدواری کرد که طرفین درگیر، براساس احترام متقابل و برابری از طریق مذاکرات، اختلافات خود را برطرف کنند و در کنار هم از صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی حمایت کنند.

روسیه و انتقاد از طرح آمریکا برای میادین نفتی سوریه

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت تلاش آمریکا برای کنترل میادین نفتی در شمال سوریه غیرقانونی و نامشروع است.
وی همچنین افزود هیچ گونه مجالی برای توافق با واشنگتن درباره اوضاع شمال شرق سوریه وجود ندارد.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه گفت یگان‌های مسلح کُرد از منطقه مرزی شمال شرق سوریه در عمق ۳۰ کیلومتری عقب نشینی کردند.
در همین حال، سرگئی ورشنین معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو معتقد است که تلاش ها آمریکا برای حفظ حضور خود نظامی در شمال شرقی سوریه و به ویژه در نزدیکی حوزه های نفتی، غیرقابل قبول و بر خلاف قوانین بین الملل است.

کوبا: به مقاومت در برابر فشارهای آمریکا ادامه می‌دهیم

وزیر خارجه کوبا با انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه کشورش گفت که افزایش محاصره اقتصادی، محور اصلی سیاست‌های تجاوزکارانه ایالات متحده در قبال کوباست.

به نوشته خبرگزاری «پرنسا لاتینا» «برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا دوشنبه در حساب توییتری خود نوشت که این اقدامات یکجانبه آمریکا علیه کوبا از 60 سال پیش به این سو به طور عمدی و با هدف آسیب رساندن به زندگی روزمره کوبایی‌ها انجام شده است.

بر اساس این گزارش، کوبا از جمله کشورهایی است که به دلیل اتخاذ مواضع ضد امپریالیستی، همواره با اعمال فشار و تهدید از سوی دولت‌های آمریکا مواجه شده است. رئیس جمهور کوبا نیز چندی قبل با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه مردم کشورش گفت که تحت فشار و تهدید تن به مذاکره با «دونالد ترامپ» نمی‌دهد.

«میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا در این زمینه اظهار داشت که هاوانا سیاست‌های تجاوزکارانه دولت آمریکا علیه خود را نمی‌پذیرد.

به نوشته پرنسا لاتینا، وزیر خارجه کوبا در توییت روز دوشنبه خود ضمن اشاره به افزایش فشار‌های اقتصادی ایالات متحده علیه مردم کشورش، بر تداوم مقاومت دولت و مردم کوبا برابر اقدامات آمریکا اشاره کرد و نوشت، ما کوبایی‌ها مقاومت را ادامه می‌دهیم.

محاصره اقتصادی آمریکا علیه کوبا از آوریل (فروردین) 2018 تا مارس (اسفند) 2019، موجب وارد آمدن خسارت مالی هنگفتی بر این کشور شده است.

وزارت خارجه کوبا نیز چندی قبل اعلام کرد که اقدامات کاخ سفید علیه صلح و امنیت جهان بوده و موجب برهم زدن توازن اقتصادی جهان می‌شود.

عریقات: اسرائیل ۹۰ درصد بخش شرقی کرانه باختری را دزدیده است

صائب عریقات» دبیرکل اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین روز دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت اسرائیل حدود ۹۰ درصد از مساحت دره اردن را دزدیده و با چنگ‌اندازی بر املاک فلسطینی و سیاست غارت، ۴۵۰ میلیون دلار سود به دست آورده است.

به نوشته خبرگزاری فلسطینی «سما»، وی افزود: «خطر بزرگتر هنگام صحبت از پروژه‌های شهرک‌سازی در دره اردن تلاش اسرائیل برای تحمیل سیاست‌هایش و توجیه آن با بهانه‌های امنیتی برای خفه کردن فلسطینی‌هاست.»

عریقات گفت اسرائیل در زمینه تقویت شهرک‌سازی در دره اردن با شراکت بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی کار می‌کند تا آب و زمین فلسطینی‌ها را بدزدد.

منطقه «الأغوار الفلسطینیه» و شمال «بحر المیت» که به «غور اردن» (دره اردن) معروف است بخش شرقی کرانه باختری به طول ۱۲۰ کیلومتر و عرض ۱۵ کیلومتر است و حدود ۳۰ درصد مساحت کرانه باختری را تشکیل می‌دهد.

بر اساس آخرین آمارها حدود ۶۵ هزار فلسطینی و ۱۱ هزار شهرک‌نشین اسرائیلی در این منطقه زندگی می‌کنند. ۹۰ درصد این منطقه بر اساس توافق «اسلو» امضا شده میان تل‌آویو و سازمان آزادی‌بخش فلسطین «ساف» جزء مناطق «c» به شمار می‌رود. این مناطق از نظر امنیتی و اداری کاملا تحت کنترل رژیم اسرائیل هستند.

«ولید عساف» رئیس کمیته مقاومت علیه دیوار نژادپرستانه و شهرک‌سازی اسرائیل دیروز (دوشنبه) گفت رژیم اسرائیل درسه روز اخیر ۱۶ دستور برای ادغام مناطق گسترده‌ای از کرانه باختری به فلسطین اشغالی صادر کرده است.

خبرگزاری فرانسه: هنوز نزدیک به ۱۰۰۰ نظامی آمریکایی در سوریه حضور دارند

با گذشت سه هفته از فرمان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج اغلب نظامیان این کشور از سوریه، یک مقام آمریکایی روز دوشنبه به رسانه‌ها گفته است که تعداد نیروهای آمریکایی در سوریه در عمل تغییر چندانی نکرده و هنوز کمی کمتر از ۱۰۰۰ نظامی آمریکایی در این کشور حضور دارند.

ماه گذشته ترامپ پس از گفت‌وگوی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، اعلام کرد نظامیان آمریکایی شمال سوریه را ترک می‌کنند. در پی این تصمیم، ترکیه به بهانه «مبارزه با تروریسم» و «ایجاد منطقه امن برای اسکان آوارگان سوری» در شمال سوریه و علیه شبه نظامیان کرد دست به عملیات نظامی زد.

دو هفته بعد، این عملیات با دو توافق آتش‌بس با آمریکا و روسیه تعلیق شد. همزمان، ترامپ هم در اظهاراتی خلاف گفته‌های اولیه‌اش، اعلام کرد که «گروه کوچکی» از نظامیان آمریکایی برای حفاظت از چاه‌های نفت در شمال و شمال شرق سوریه حضور خواهند داشت.

یک مقام آمریکایی در مورد تعداد کنونی نیروهای این کشور در سوریه گفته است: «ما زیر ۱۰۰۰ نفر نیرو داریم و به خروج ادامه می‌دهیم.»

روز جمعه «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سؤالی در مورد مأموریت نظامیان آمریکایی در سوریه، گفت هدف از استقرار این نیروها جلوگیری از دسترسی داعش و «دیگر بازیگران در این منطقه» به نفت سوریه است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، حتی در داخل پنتاگون هم در مورد قانونی بودن این حضور که بهانه آن صرفا محافظت از نفت است، اختلاف نظر وجود دارد. بر اساس این گزارش، مقام‌های پنتاگون در نشست‌های غیرعلنی خود اذعان کرده‌اند که اگر شبه نظامیان کرد با دولت مرکزی سوریه به توافق برسند، واشنگتن نمی‌تواند از دسترسی دمشق به منافع نفتی سوریه جلوگیری کند.

تاکید مکزیک بر بی طرفی!!! در اختلاف السالوادور و ونزوئلا

به نقل از خبرگزاری رویترز؛ پس از اینکه دو کشور السالوادور و ونزوئلا در روز‌های اخیر دیپلمات‌های یکدیگر را اخراج کردند، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک روز دوشنبه اعلام کرد، در اختلاف کنونی میان السالوادور و ونزوئلا از هیچکدام جانبداری نخواهد کرد.
لوپز اوبرادور در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «قرار نیست بیانیه‌ای به نفع هیچ کدام از طرفین صادر کنیم، چراکه آن دو کشور دوست ما هستند و دولت‌هایی دارند که ما به آن‌ها احترام می‌گذاریم.»

مسدود شدن حساب کاربری توئیتری المنار، حزب الله لبنان، حماس و انصارالله یمن

بعد از مسدود شدن حساب کاربری تلویزیون المنار در توئیتر، حساب‌های حزب الله لبنان و حماس فلسطین و انصارالله یمن نیز در توئیتر مسدود شدند.
عبدالباری عطوان نویسنده برجسته عرب در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر با محکوم کردن مسدود شدن صفحه شبکه تلویزیونی المنار نوشت: آن را موشک باران کردند نتواستند صدای آن را ساکت کنند و الان با همان هدف آن را در توئیتر فیلتر می کنند.. شبکه المنار یکی از رسانه های برجسته مقاومت باقی خواهد ماند و ما مسدود شدن صفحه آن را در توئیتر محکوم می کنیم چرا که با کمترین سطح آزادی بیان در تضاد است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: