پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

بی‌تدبیری، شوک‌درمانی، و اشک تمساح امپریالیست یانکی

افزایش بدون برنامه‌ریزی و ناگهانی قیمت بنزین در ایران بار دیگر باعث نارضایی توده‌های مردم از یک طرف و بهره‌برداری دشمنان ملت ما و در رأس آن‌ها امپریالیسم  آمریکا گردید.

گزارش رسانه‌های داخلی ایران حاکی از بروز ناآرامی‌هایی به مراتب گسترده‌تر از اعتراضات در دی‌ماه ۹۶ است.

درحالی‌که عده‌ای با ادعای تحلیل «کارشناسانه» کوشش می‌کنند عملکرد تصمیم‌گیران و مجریان افزایش قیمت بنزین را توجیه کنند، واقعیت امر نشان‌دهندهٔ این حقیقت است که اتفاقاً بی‌توجهی به وضعیت ویژهٔ کشور باعث اخذ و اجرای این تصمیم نابخردانه بوده است.

یک بررسی اجمالی نشان‌دهندهٔ این واقعیت است که ایجاد شوک قیمتی حامل‌های انرژی در بسیاری کشورهای جهان نه‌تنها باعث شورش‌های اجتماعی خشن، بلکه گاهی باعث براندازی گردیده است. وقتی این واقعیت غیرقابل انکار را با شرایط مشخص ایران در نظر بگیریم، اوج بی‌تدبیری تصمیم‌گیرندگان کاملاً آشکار می‌شود.

اولاً، کشور ما در یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار با نظام سلطه درگیر است و دشمن امپریالیست در چند سال گذشته با تشدید غیرانسانی تحریم‌ها از یک طرف و فرصت‌طلبی عوامل داخلی‌اش از طرف دیگر، کوشش کرده از نارضایی مردم بهره‌برداری کند.

ثانیاً، به دلیل عملکرد بسیار ضعیف دولت و انباشتگی شکاف مزدی طی سال‌های گذشته، اختلاف طبقاتی و تورم در میهن ما تشدید شده و حداقل دستمزد اکثریت توده‌های زحمتکش، اگر بیکار نباشند، به چیزی نزدیک به یکصدوپنجاه دلار در ماه تنزل یافته است.

بخش مهمی از این وضع نتیجهٔ بی‌توجهی به اجرای دقیق اصل ۴۱ قانون کار است که صراحتاً بر تعیین سطح دستمزدها بر اساس نرخ تورم و قابلیت تأمین معاش یک خانوار با ابعاد متوسط تأکید دارد.

ثالثاً، نباید از نظر دور داشت که سیاست نئولیبرالی «آزادسازی بهای حامل‌های انرژی» بخشی از سیاست تعدیل ساختاری است، که نهادهای مالی وابسته به امپریالیسم مانند صندوق بین‌المللی پول مروج و مبلّغ آن هستند.

اتحاد عدالت‌خواهان ایران ضمن محکوم‌کردن مداخله‌جویی امپریالیست‌ها و فرصت‌طلبی عوامل داخلی‌شان، اجرای سیاست‌های نئولیبرالی و شوک درمانی را محکوم می‌کند و مردود می‌داند. ما عمیقاً معتقدیم گام اول برای حل مشکلات اقتصادی کشور، برنامه‌ریزی علمی برای کاهش اختلاف طبقاتی و پرکردن درهٔ بین فقر و ثروت است. هرگونه تغییر در قیمت کالاهای اساسی مانند بنزین باید منطبق با سطح درآمد اکثریت ملت صورت گیرد.

تردیدی نیست که اکثریت قاطع ملت ما هوشیارانه هم توطئه‌های دشمنان استقلال ایران را با شکست مواجه خواهد کرد و هم در برابر دشمنان عدالت اجتماعی موضع خواهد گرفت.

شورای مرکزی اتحاد عدالت‌خواهان ایران

۲۷ آبان ۹۸

دسته‌بندی شده در: سياسى, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: