پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

اروپا پناهجویان را به حال خود رها کرده تا بیمار شوند تا بمیرند!

هفته نامه دست‌راستی «اشپیگل» در مطلبی با عنوان آن انسانیتی که اروپا درباره آن صحبت می‌کند کجاست؟ به وضعیت فاجعه بار اردوگاه‌های پناهندگان در جزایر یونان به ویژه جزیره لروس پرداخته و نوشت: اردوگاه پناهندگان در این جزیره یونان مدتی به عنوان یک الگو برای اقامتگاه‌های پناهندگان اعتبار داشت اما هجوم پناهندگان به این جزیره شرایط را تغییر داد و حالا صدها پناهنده در این جزیره یونان در چادرهای بدون برق و آب زندگی می‌کنند.

تا همین چندی پیش جزیره لروس یونان به عنوان یک پروژه الگو برای تامین نیازهای پناهندگان مطرح بود و حداقل اوضاع آن به اندازه جزایر ساموس و یا لسبوس یونان وخیم نبود.

اما در حال حاضر شرایط برای پناهندگان در این جزیره یونان هم بسیار بد شد است. هجوم پناهندگان از سمت ترکیه به جزایر یونان همچنان ادامه دارد.

تلویزیون دولتی یونان با استناد به توضیحات پلیس این کشور اعلام کرده است که تنها در عرض یک هفته حدود 2793 مهاجر از ترکیه به جزایر لسبوس، خیوس و ساموس یونان وارد شده‌اند.

بر اساس اعلام اداره مهاجرت یونان در مجموع در این سه جزیره و اردوگاه‌های ثبت نام پناهندگان 39.161 پناهنده حضور دارند. این در حالی است که در ماه آوریل در این منطقه تنها 14 هزار پناهنده حضور داشتند.

تنها در اردوگاه پناهندگان لروس بر اساس آمارهای اعلام شده از طرف دولت یونان از ماه نوامبر بیش از 2200 پناهنده زندگی می‌کنند که تعداد آن‌ها بیش از دو برابر حجم و ظرفیت این پناهگاه است. کسی که نمی‌تواند هیچ جای مناسبی را پیدا کند خارج از کمپ پناهندگان بدون آب و برق و سرویس بهداشتی زندگی می‌کند. برخی هم در چادرها و ساختمان‌های متروک به سر می‌برند.

مسئله هجوم پناهندگان به جزایر یونان و شرایط بد آن‌ها در این مناطق به صورت روزافزون دولت جدید یونان را گرفتار چالش کرده است. یک وزیر دولت آلمان شرایط در این مناطق را انفجاری و غیر قابل کنترل ارزیابی کرده است.

سازمان امداد و نجات درباره ماه‌های سرد زمستان هشدار داده و خواستار انتقال هر چه سریع‌تر پناهندگان به یونان شده است.

«دیناه روتنبرگ»، یک خبرنگار غربی است که در ماه اکتبر همراه با برادر خود و یک عکاس شرایط در جزیره لروس یونان را مورد بررسی قرار داد. وی از جمله با یک مادر سوری برخورد کرد که این سوال را مطرح کرده بود که انسانیتی که اروپا از آن دم می‌زند کجاست؟

روژآوا در مکه؟

منابع خبری وابسته به گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» از سفر یک هیأت نظامی و سیاسی از کردهای سوریه به عربستان سعودی خبر دادند.

به نوشته وبگاه العربی الجدید، این منابع گفتند که هیأت مذکور روز دوشنبه (دیروز) وارد کردستان عراق شده‌ است تا آماده سفر به عربستان شود. به ادعای این منابع، قرار است در این سفر کردهای سوریه با مقامات سعودی در خصوص «شرایط منطقه» و «تهدیدات ایران» گفت‌و‌گو کنند.

«غسان یوسف» رئیس شورای شهر دیرالزور که وابسته به نیروهای قسد است، نیز در این هیأت حضور دارد. اما منابع خبری نامی از دیگر اعضای هیدت نبرده‌اند.

برخی منابع دیگر نیز گفتند که هیأت کردهای سوری از کردستان عراق به اردن خواهد رفت تا از آنجا وارد عربستان شود. هنوز مشخص نیست که آیا آنها در اردن نیز در نشست یا دیداری شرکت خواهند کرد یا نه.

این سفر در شرایطی که منطقه غرب آسیا در آن به سر می‌برد، می‌تواند بسیار معنا دار باشد. حمایت ریاض از کردهای سوریه به طور مشهود را می‌توان از سال ۲۰۱۸ بدین سو رصد کرد.

دولت سعودی در آگوست ۲۰۱۸ از کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به شبه‌نظامیان کرد سوریه خبر داد و خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در این مورد نوشت که این مبلغ بیشترین کمکی بوده تا کنون دولت ریاض برای مناطق آزاد شده از اشغال داعش در سوریه هزینه کرده است.

«ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس نیز در ۲۲ خرداد به همراه «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین به استان «دیرالزور» در شرق سوریه رفته و با فرماندهان کُرد و عشایر عرب منطقه دیدار کردند.
در آن دیدار ثامر السبهان به رهبران عشائر گفته بود که در ازای عدم درگیری با کردها و قطع ارتباط با ترکیه و قطر، عربستان سعودی نیز از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی و بازسازی روستاها و پرداخت غرامت به خسارت دیدگان و همچنین مشارکت دادن عشائر در اداره منطقه از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

در همین حال اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نیز روز دوشنبه (دیروز) وارد دوحه شد و از پایان کار ساخت دومین پایگاه نظامی این کشور در قطر با نام «خالد بن ولید» خبر داد. اردوغان همچنین در پنجمین نشست راهبردی بین ترکیه و قطر شرکت کرد. سفری که به گفته ناظران نشان از تثبیت بلوک سیاسی قطر و ترکیه در مقابل بلوک سعودی و امارات دارد.

اردوغان همچنین در پنجمین نشست راهبردی بین ترکیه و قطر شرکت کرد. سفری که به گفته ناظران نشان از تثبیت بلوک سیاسی قطر و ترکیه در مقابل بلوک سعودی و امارات دارد.

دولت‌های ریاض و ابوظبی پیش از این بارها از حضور نیروهای ترکیه‌ای در همسایگی آنها و در خاک قطر ابراز نگرانی کرده بودند؛ دغدغه‌ای که روز گذشته اردوغان با اشاره به آن گفت که نیروهای ترکیه‌ای نه برای تحت کنترل در آوردن قطر؛ بلکه برای دفاع از آن در این کشور حضور یافته‌اند.

بنابراین در شرایطی که ترکیه با شبه‌نظامیان کرد سوریه در شمال این کشور درگیر شده، حضور هیأت کردهای سوریه در ریاض، بیش از پیش صف‌بندی‌های دو بلوک را روشن می‌کند

عربستان در پی آخرین تلاش‌ها

نکته دوم در سفر هیأت کردهای سوریه به عربستان سعودی، این است که بسیاری از گروههای مسلح وابسته به عربستان سعودی در سوریه یا از بین رفته یا دیگر قدرتی ندارند؛ بنابراین ریاض به دنبال همپیمانان جدید در شمال و شرق سوریه می‌گردد.

جنگی که پس از هفت سال با صرف میلیاردها دلار، عائدی تقریبا هیچ برای سعودی‌ها در پی داشته جز اینکه اکنون بسیاری از کشورها برای برقراری روابط دیپلماتیک با دمشق خیز برداشته‌اند. حتی کشورهای بحرین و امارات بعنوان کشورهایی که سیاست خارجی آن‌ها در بیشتر مواقع تابع سیاست‌های دولت سعودی است، روابط دیپلماتیک خود را با سوریه از سر گرفته‌اند.

خبر بد دیگر برای سعودی‌ها اینکه ترکیه در تلاش برای بسط نفوذ خود در شمال سوریه است و سعودی‌ها هیچ منطقه تحت نفوذی ندارند و خبر هولناک‌تر اینکه ایران نفوذ خود را در سوریه دیگر تثبیت کرده و از این رو می‌توان گفته منابع کردهای سوری مبنی بر اینکه محور اصلی رایزنی‌ها در ریاض «مقابله با ایران» خواهد بود را به خوبی درک کرد.

بنابراین تلاش برای ایجاد موازنه قوا در برابر ترکیه و همچنین سهم‌خواهی از بحران سوریه دو هدف عمده دولت سعودی از میزبانی هیأت کردهای سوری می‌تواند باشد.

نگرانی صهیونیست‌ها از احتمال پیروزی کوربین در انتخابات پارلمانی بریتانیا

افزایش اقبال عمومی به رهبر حزب کارگر بریتانیا (حزب سوسیال دمکرات بریتانیا)، در انتخابات پارلمانبریتانیای این کشور موجب نگرانی محافل صهیونیستی شده است.

محافل صهیونیستی از افزایش طرفداران «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر بریتانیا که بار‌ها در حمایت از حقوق فلسطینیان و علیه حملات صهیونیست ها به باریکه غزه موضع گیری کرده، ابراز نگرانی کرده اند.

با نزدیک‌ تر شدن رقابت میان حزب کارگر بریتانیا و حزب محافظه کار این کشور به ریاست «بوریس جانسون» نخست وزیر این کشور، تلاش‌ ها برای کاهش آرای حزب کارگر در انتخابات پارلمانی پیش روی بریتانیا شدت گرفته است.

علاوه بر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که با دخالت آشکار در انتخابات بریتانیا، کوربین را فردی نامناسب برای بدست گرفتن قدرت در این کشور دانست.

«افرایم میرویس» خاخام اعظم بریتانیا نیز کوربین را به ضدیت با یهودیان متهم کرد و او را شایسته نخست‌ وزیری این کشور ندانست.

میرویس افزود: در صورت نخست‌ وزیری کوربین، آینده بریتانیا به مخاطره خواهد افتاد.

«ریچارد دیرلاو»، رئیس سابق سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا «ام‌آی۶» نیز به تازگی کوربین را تهدیدی برای آینده این کشور توصیف کرد.

حزب کارگر از نظر جمعیت، بزرگترین حزب بریتانیا محسوب می‌شود و رئیس این حزب بار‌ها از فلسطینیان حمایت کرده و به تازگی هم در نطق انتخاباتی تاکید کرد در صورت بدست گرفتن قدرت، فروش سلاح به رژیم‌های صهیونیستی و عربستان را به حال تعلیق درخواهد آورد.

سومین انتخابات پارلمانی بریتانیا، پس از همه پرسی خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) قرار است 12 دسامبر در بریتانیا برگزار شود.


تحریم آمریکا مانع تهیه دارو برای قربانیان شیمیایی

غلامحسین دهقانی معاون حقوقی – بین المللی وزارت امور خارجه ایران، دیروز در بیست و چهارمین نشست کنفرانس سالانه اعضاء کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، در سخنرانی خود ضمن یادآوری سی و دومین سالگرد حملات شیمیایی حکومت صدام علیه غیر نظامیان ایرانی در سردشت و بیست و دومین سالگرد لازم الاجرا شدن کنوانسیون بین المللی سلاح‌های شیمیایی، کمک‌های بین المللی به قربانیان حملات شیمیایی را ناچیز دانست و در این زمینه تحریم‌های یک جانبه آمریکا را غیر انسانی و شرم آور خواند.

تحریم‌هایی که در مسیر تهیه دارو و دیگر نیاز‌های ضروری پزشکی قربانیان سلاح‌های شیمیایی ایجاد مشکل کرده است. وی از جامعه بین المللی درخواست کرد تا با این تحریم‌ها که تروریسم اقتصادی بشمار آمده و نقض آشکار کنوانسیون بین المللی منع سلاح‌های شیمیائی است، مقابله نمایند.
دهقانی همچنین خواهان تلاش‌های هرچه بیشتر کشور‌های عضو سازمان برای کمک به مصدومین شیمیایی از محل صندوق کمک‌های داوطلبانه به قربانیان شیمیایی شد. وی بر ضرورت مقابله اعضاء با اقدامات آمریکا در جلوگیری از انتقال مواد و تجهیزات شیمیائی از جمله مواد اولیه دارویی به کشور‌های عضو به عنوان جنایت علیه بشریت، تاکید کرد.
علاوه بر آن دهقانی ضمن یاد آوری این امر که وضعیت آمریکا به عنوان تنها کشور دارنده سلاح‌های شیمیایی در جهان، تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی بشمار می‌رود، خواهان انهدام هرچه سریع‌تر این سلاح‌ها و نظارت هرچه بیشتر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بر روند امحاء سلاح‌های شیمیایی آمریکا قبل از ضرب العجل تعیین شده گردید.
وی همچنین ضمن تاکید بر جهانشمولی کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و اهمیت این امر، امتناع لجوجانه رژیم صهیونیستی در الحاق به کنوانسیون مذکور را مانع اصلی تحقق جهانشمولی کنوانسیون مذکور عنوان نمود و ضمن یادآوری این امر که رژیم صهیونیستی دارای ذخایر فراوان سلاح‌های کشتار جمعی می‌باشد، خواهان انجام تمامی اقدامات لازم از سوی کشور‌های عضو برای وادار نمودن این رژیم جهت پیوستن به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی شد.
معاون حقوقی – بین المللی وزارت خارجه ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان آخرین کشور قربانی کاربرد وسیع این گونه سلاح‌ها در قرن بیستم، بر ضرورت رعایت اصل اجماع در تصمیم گیری‌های سازمان تاکید و از رویه جدید دول غربی مبنی بر سیاسی کردن موضوعات مربوط به سازمان تخصصی منع سلاح‌های شیمیایی و سوء استفاده از سازمان، انتقاد و آن را برای آینده سازمان و اجرای موثر کنوانسیون بسیار مخرب توصیف کرد.
بیست و چهارمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی روز دوشنبه مورخ ۴ آذرماه در محل اجلاس‌های بین المللی لاهه هلند آغاز به کار کرد و تا روز جمعه ۸ آذر ماه به کار خود ادامه خواهد داد. قابل ذکر است، سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه قربانیان شیمیایی کشورمان در حاشیه نشست سالجاری کنفرانس اعضا، نمایشگاهی را ترتیب داده اند تا اعضاء کنفرانس را با آخرین تحولات مربوط به قربانیان سلاح‌های شیمیایی آشنا سازند.
کنفرانس اعضای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، مهمترین نهاد سیاستگذار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است که در نشست‌های سالیانه آن، ۱۹۳ کشور عضو آخرین تحولات و سیاستگذاری‌های بین المللی در خصوص مقابله با کاربرد سلاح‌های شیمیایی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

خودسوزی دانشجوی فرانسوی و اعتراضات دانشجویان

طبق گزارش اتحادیه ملی دانشجویان فرانسه در سال ۲۰۱۷ از هر پنج دانشجوی فرانسوی، یک نفر زیر خط فقر زندگی می‌کرد و تقریبا نیمی از آنان برای تامین هزینه‌های تحصیلشان کار می‌کردند».

آناس کِی پیش از خودسوزی در صفحه فیس بوک خود درباره آینده و امکان یافتن شغل در فرانسه با توجه به «بیکاری‌های گسترده» در کشورش به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

او در آخرین مطلب منتشر شده در شبکه مجازی خود درباره دلیل خودسوزی گفته بود که «آخرین خواسته من ان است که هم قطارانم (دانشجویان فرانسوی) به مبارزه ادامه دهند تا ما بتوانیم یک بار برای همیشه (بلاتکلیفی و ناامنی مالی) را از بین ببریم».

دولت فرانسه به خودسوزی این دانشجوی جوان، واکنشی دیر هنگام داشت و واکنش اولیه دولت این بود که «استفاده ابزاری» از خودسوزی این جوان را تقبیح کند.

«آمیلی دو مونتچالین» وزیر امور اروپایی دولت فرانسه با شدت گرفتن انتقادها از مواضع دولت «امانوئل ماکرون» درباره این خودسوزی به انتقاد از مواضع کنشگران اجتماعی پرداخت و «استفاده از وضعیت» جاری را در رابطه با خودسوزی جوان دانشجو را «کاری خطرناک» خواند.

به نوشته نیویورک تایمز، در حالی که اعتراضات جنبش «جلیقه زردها» هفته گذشته اولین سالگرد خود را پشت سر گذاشته و همچنان ادامه دارد، اعتراضات دانشجویی در فرانسه، اکنون به یک مشکل دیگر و تازه برای دولت ماکرون تبدیل شده است.

با شدت گرفتن اعتراضات داشنجویی در فرانسه، «فردریک ویدال» وزیر آموزش این کشور طی روزهای اخیر با نمایندگان نهادهای دانشجویی دیدار کرده و به آنها درباره کمک دولت به دانشجویان فرانسوی تا پایان سالجاری میلادی وعده‌هایی داده است.

خودسوزی این دانشجو واکنش امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه را هم در پی داشته است.

ماکرون درباره این خودسوزی گفت: «چنین اقداماتی همیشه غیرقابل تحمل و غیرقابل توضیح هستند. رنج او به ما مشکلات زندگی یک دانشجو را یادآوری می‌کند».

رئیس‌جمهور فرانسه با یادآوری کارهای دولت او برای دانشجویان از قبیل کاهش دادن هزینه‌های گرفتن گواهینامه رانندگی و آسان کردن سیستم بورسیه افزود: «در حال حاضر، کشور ما درباره خودش خیلی بیش از حد منفی فکر می‌کند».

صحبت‌های ماکرون با واکنش سرد دانشجویان فرانسوی روبرو شده و بسیاری از دانشجویان گفته‌اند که از مواضع دولت او ناراضی هستند.

«سوفی لا تویکس» که دوست آناس کی است، ضمن رد مواضع دولت فرانسه شرایط اقتصادی کنونن کشورش را ناگوار خوانده است.

این جوان ۲۵ ساله فرانسوی گفت: «ما در در برهه از وضعیت بلاتکلیفی اقتصادی زندگی می‌کنیم، ما به طور دائم داریم اصلاحاتی را تجربه می‌کنیم که وضعیت شغل و بازنشستگی را بی‌ثبات‌تر و بلاتکلیف‌تر از قبل می‌کنند. ما نمی‌دانیم که این همه سختی و مشقتی که ما روی درس خواندمان می‌گذاریم، ارزشش را دارد چرا که ما می‌دانیم تعداد افراد زیادی که مدارک تحصیلی دارند، قادر به پیدا کردن شغل نیستند و مهم‌تر از همه چیز، درباره اوضاع یک بلاتکلیفی وجود دارد».

وزارت دفاع عراق: گلوله‌های گاز اشک‌آوری که در تظاهرات‌‌های اخیر این کشور استفاده شده، را این وزارت‌خانه وارد نکرده است.

وزارت دفاع عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد گلوله‌های گاز اشک‌آوری که در تظاهرات‌‌های اخیر این کشور استفاده شده، را این وزارت‌خانه وارد نکرده است.

به نوشته خبرگزاری آلمان، بر اساس این بیانیه، وزارت دفاع کنونی عراق بمب‌های دودزایی را که وزن آنها سه‌برابر بمب‌های عادی و کشنده است وارد نکرده است و «نجاح الشمری» وزیر دفاع کنونی عراق، از زمان تصدی این پست تاکنون، هیچ قراردادی با هیچ کشوری برای خرید یا وارد کردن تسلیحات امضاء نکرده است.

در این بیانیه آمده است: طرف سوم مسئول کشتار و هدف قرارگرفتن تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی با هدف ایجا هرج و مرج و فتنه در کشور، است و این طرف معتقد است که هیچ‌کس جرأت ندارد، طرحش علیه عراق را فاش کند. وزارت دفاع و وزیر آن به صراحت در کنار تظاهرات‌کنندگان و مطالبات قانونی آنها است و حق قانونی آنها در برگزاری تظاهرات و اعتصاب قرار دارد.

در این بیانیه تاکید شد: وزیر دفاع کاملا به دستورات «عادل عبدالمهدی» فرماندهی کل نیروهای مسلح مبنی بر عدم تعدی به تظاهرات‌کنندگان و نیز کمک به آنها و حمایت از تظاهرات‌های مسالمت آمیز متعهد است.

اعتراضات در عراق از ابتدای ماه اکتبر آغاز شد و به دلیل ایام زیارت اربعین حسینی -علیه السلام- برای چند روز متوقف شد و از بیست و پنجم اکتبر از سر گرفته شد.

طبق گفته کمیته حقوق بشر پارلمان، تاکنون بیش از دویست و پنجاه نفر در جریان اعتراضات خیابانی که برخی از آنان به گلوله افراد مسلح ناشناس کشته شده‌اند، جان باخته‌اند.

وزیر دفاع عراق حدود ده روز پیش نیز اعلام کرده بود که ارتش این کشور وظیفه حفاظت از معترضان را به پلیس فدرال محول کرده است، اما افرادی از هر دو طرف، توسط طرف سومی هدف قرار گرفته‌اند.

وزارت دفاع نیز در توضیح این اظهارنظر وزیر بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد که مقصود الشمری از طرف سومی که تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی را هدف قرار داده، باندهای است که با استفاده از اسلحه و بمب‌های کشنده دست ساز، معترضان و نیروهای امنیتی را هدف قرار داده و کشته‌اند.

بازگشت عناصر «القاعده» و «داعش» به جنوب یمن با نظارت سعودی

بر اساس گزارش شبکه «المیادین»، وزارت کشور دولت نجات ملی یمن افزود، ۷۵ نفر از خارجی‌های وابسته به القاعده و داعش وارد تعدادی از شهرهای دو استان «شبوه» و «ابین» در جنوب یمن شده‌اند.

این وزارت‌خانه تأکید کرد: سعودی در راستای استقرار مجدد گروهک‌های تکفیری در ابین و شبوه کار می‌کند با این هدف که از آنها علیه معارضانش استفاده کند.

وزارت کشور دولت نجات ملی یمن افزود، اردوگاهی آموزشی در شهر «جعار» (در استان ابین) شامل عناصر یمنی و سعودی برای آموزش و اسکان عناصر تکفیری است.

توافق ریاض میان دولت مستعفی «عبد ربه منصور هادی» و شورای انتقالی جنوب که هر کدام به ترتیب منافع دولت سعودی و امارات را در جنوب یمن پیش می‌برند، چهاردهم آبانماه در شهر ریاض امضا شد.

پیش از این گروه‌های مختلف جنوب یمن هم ضمن اعلام مخالفت با توافق «ریاض» میان عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب، درباره پیامدهای آن برای ائتلاف سعودی هشدار دادند. آنها این توافق را مقدمه‌چینی عربستان و امارات برای تقسیم یمن توصیف کردند

افشاگری درباره نقش پول‌های آمریکا در انحراف اعتراضات اخیر عراق

محمد البلداوی» یک عضو پارلمان عراق گفت که پول‌های زیادی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و آمریکا برای کمک به نفوذی‌ها در اعتراضات عراق وارد این کشور شد.

البلداوی که عضو ائتلاف الفتح است در گفت‌وگو با بغداد الیوم تاکید کرد: آمریکا و شماری از کشوهای عربی حوزه خلیج (فارس) و در راس آن امارات از برخی شخصیت‌های سیاسی در عراق برای ایجاد هرج و مرج در این کشور و منحرف کردن مسیر اعتراضات به سمت و سویی دیگر حمایت کردند.

وی افزود: پول‌های زیادی از طریق حواله از امارات، کویت و آمریکا برای کمک به برخی شخصیت‌های وابسته به این کشورها و نفوذی‌ها در بین معترضان وارد عراق شد.

عضو ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری تصریح کرد: بیانیه اخیر آمریکا درباره ربوده شدن و تصفیه فعالان غیرنظامی و شماری از معترضان و خبرنگاران تلاش برای تشدید بحران و سرنگونی دولت و نخست وزیر عراق است در حالی که طرف‌هایی مورد حمایت آمریکا و شیخ نشین‌های حاشیه خلیج (فارس) عامل ربودن و تصفیه معترضان هستند.

جان رود زار معاون وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه آنچه به ادعای وی کشتار و ربوده شدن معترضان و تهدید علیه آزادی بیان در عراق است را محکوم کرد.

سفارت آمریکا در بغداد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که جان سی رود معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست‌گذاری روزهای ۲۴ و ۲۵ نوامبر به بغداد و اربیل سفر کرد.

بر اساس این بیانیه رود در جریان سفر به عراق با مقامات این کشور درباره همکاری امنیتی آمریکا در منطقه و نقش آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش گفت‌وگو کرده است.

معاون سیاسی وزارت دفاع آمریکا در دیدار با مقامات عراقی همچنین ضمن محکومیت «ربودن و تهدیدها علیه آزادی بیان و خشونت» بر حمایت کشورش از مطالبات ملت عراق تأکید کرد.

پمپئو: اقدام ترکیه در آزمایش سامانه اس-۴۰۰ «نگران کننده» است!

«مایک پمپئو» روز سه شنبه در واکنش به آزمایش سامانه پدافند هوایی «اس-۴۰۰» روسیه توسط ترکیه، آن را اقدامی «نگران کننده» خواند و اظهار داشت که گفتگوها میان مقامات واشنگتن و آنکارا برای حل و فصل این مسئله همچنان ادامه دارد.

پمپئو در یک کنفرانس خبری گفت که مقامات آمریکا برای همتایان ترکیه ای خود این نکته را روشن ساخته اند که خواهان کناره گیری آنکارا از راه اندازی کامل سامانه پدافندی «اس- ۴۰۰» روسیه هستند.

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به انتشار گزارشهایی مبنی بر پرواز جنگنده های «اف-۱۶» بر فراز آنکارا در روز دوشنبه برای آزمایش سامانه های پدافند هوایی اس- ۴۰۰ روسیه گفت: «بله این اقدامی نگران کننده است».

وی در ادامه افزود: «ما امیدواریم. ما همچنان با مقامات ترکیه درحال گفتگو هستیم و هنوز تلاش می کنیم تا این مسئله را حل و فصل کنیم».

گفتنی است که مقامات آنکارا و واشنگتن بر سر خرید سامانه اس ۴۰۰ روسیه توسط ترکیه اختلاف نظر اساسی دارند. مقامات آمریکا معتقدند که این سامانه با سامانه های پدافندی ناتو سازگار نیست و تهدیدی علیه جتهای جنگنده شناساگریز اف-۳۵ ناتو بشمار می رود.

هواپیماهای سوریه تأسیسات نفتی کردها را بمباران کردند

نیروی هوایی سوریه چندین حمله هوایی را به تأسیسات زیربنایی نفت تحت کنترل نیروهای کرد وارد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری سانا، نیروی هوایی سوریه به کاروان های حمل و نقل نفتی ، تانک ها و مراکز پالایش در استان الحسکه در شمال شرقی این کشور حمله کرد.

این کار پس از تأیید وزارت دفاع سوریه انجام شد كه گروههای كرد قاچاق نفت سوریه را از طریق شهر مرزی جرابلس به ترکیه انجام دادند.

پیش از این در خبرها آمده بود که سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام نمود که تلاش های آمریکا در سرقت نفت سوریه تهدیدی برای روند حل و فصل بحران سوریه است. سرگی لاوروف روز 11 نوامبر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «ظهراب مناتساکانیان» وزیر امور خارجه ارمنستان در ایروان گفت: تلاش‌های آمریکا برای سرقت سوریه و تحت کنترل گرفتن میادین نفتی این کشور، برای روند حل و فصل مسائل سوریه هیچ نتیجه خوبی نخواهد داشت.

آمریکا، کوبا را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا امروز سه شنبه اعلام کرد که تحریم های جدیدی را علیه کوبا به دلیل همکاری با ونزوئلا اجرائی می کند.

بر اساس دستور امروز وزارت خزانه داری آمریکا، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه‌ داری آمریکا (OFAC/ اوفک) شرکت کوبائی «پان آمریکن» (Panamericana) را به بهانه واهی فعالیت در بخش نفتی ونزوئلا تحریم کرده است.

گفتنی است، آمریکا به بهانه های واهی از قبیل کمک های کوبا به دولت قانونی و منتخب ونزوئلا پیشتر نیز تحریم هائی را علیه هاوانا اعمال کرده بود.

کوبا: سفارت آمریکا در هاوانا در امور داخلی ما دخالت می‌کند

وزیر امور خارجه کوبا روز سه شنبه هشدار داد که فعالیت‌های غیرقانونی «سفارت آمریکا» در کوبا مداخله در امور داخلی و تضعیف قانون اساسی این کشور است.

به نوشته وبگاه «رادیو هاوانا»، «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه در توییتی در این زمینه نوشت که این اقدامات آمریکا، نقض «کنوانسیون وین» در خصوص برقراری روابط بین کوبا و ایالات متحده است.

وزیر خارجه کوبا در این توییت نوشت: «وزیر خارجه آمریکا کودتا را تحسین می‌کند و قتل‌ها، اقدامات وحشیانه، سرکوب و نقض حقوق بشر متحدان خود را نادیده می‌گیرد و از سفارت خود در کوبا می‌خواهد که در امور داخلی کشوری مستقل مداخله کند، اما کوبا اجازه چنین عملی را نخواهد داد.»

وزیر خارجه کوبا چندی قبل نیز با انتقاد مجدد از سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا، بر ایستادگی دولت و مردم این کشور برابر فشارهای مختلف دولت آمریکا تاکید کرد.

به گزارش رادیو هاوانا، بعد از این که مقامات کوبا «مارا تکاچ» کاردار نظامی آمریکا در کوبا را متهم به دخالت در امور داخلی کشور کردند، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از وی دلجویی کرد.

پامپئو در حمایت از کاردار نظامی آمریکا در کوبا گفت که این فرد مأموریت محوله از سوی ریاست جمهوری آمریکا برای حمایت از حقوق بشر و پیشبرد دموکراسی در کوبا را را انجام می‌داده است.

رسانه‌های کوبایی در روزهای گذشته به حمایت سفارت آمریکا از «خوزه دانیل فرر» یکی از مخالفان دولت این کشور اشاره کردند.دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: