پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

رژیم اسرائیل درصدد توقف فعالیت «آنروا»

رژیم اسرائیل در راستای محدود کردن فعالیت آژانس امداد رسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطین «آنروا» به دنبال تصویب قانونی برای توقف کامل فعالیت های این نهاد بین المللی در بیت‌المقدس است.

«نیر برکات» عضو کنست (پارلمان) رژیم اسرائیل و شهردار پیشین بیت‌المقدس روز پنج شنبه گفت: آنروا در حال حاضر به عنوان ابزاری جهت تحریک و ایجاد نفرت از اسرائیل در بیت‌المقدس مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس این گزارش، پیش نویس قانون ممنوعیت فعالیت آنروا از ابتدای سال 2020 توسط روسای احزاب لیکود، «اسرائیل خانه ما» و چند حزب صهیونیستی دیگر امضا شده است.

آنروا در هشتم دسامبر سال 1949 بر اساس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل و با هدف امداد رسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی تاسیس شد .

آنروا اکنون به حدود پنج میلیون فلسطینی در اردن، سوریه، لبنان و اراضی اشغالی در کرانه باختری رود اردن و نیز باریکه غزه کمک‌رسانی می‌کند.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، 31 اوت 2018 با قطع تمامی کمک های مالی‌اش به آنروا اعلام کرد این سازمان معیوب است.

این اقدام به دلیل تحت فشار قرار دادن فلسطینی‌ها برای قبول طرح موسوم به «معامله قرن» صورت گرفت.

عربستان زد زیرش

سفارت عربستان سعودی در مصر روز پنج شنبه با صدور بیانیه ای مدعی شد که اظهارات منتسب به سفیر این کشور در قاهره پیرامون اوضاع عراق و حمله چهارشنبه شب به کنسولگری ایران در نجف «نادرست و بی اساس است».

در این بیانیه آمده است: «خبر مربوط به گفت‌وگوی اسامه بن احمد نقلی سفیر و نماینده دائم عربستان در اتحادیه عرب نادرست و بی اساس است، زیرا او ظرف روزهای گذشته با هیچ رسانه مصری یا خارجی مصاحبه نکرده است».

این در حالی است که روزنامه مصری «انباء الیوم» روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که سفیر عربستان در قاهره در گفت‌وگو با این روزنامه، مقامات تهران را تهدید کرد که با حوادثی به مراتب بدتر از حمله به کنسولگری ایران در نجف اشرف روبرو خواهند شد.

اما سفارت عربستان سعودی در قاهره با تکذیب خبر این مصاحبه، انتشار چنین سخنانی را مایه تأسف خواند و مدعی شد که این اظهارات با سیاست عربستان در احترام به حاکمیت و استقلال کشورها و دخالت نکردن در امور داخلی آنها درتضاد است!

سفارت عربستان در ادامه این بیانیه خواستار رعایت دقت و اعتبار (صحت و سقم) اخبار شد.

اما روزنامه مصری «انباء الیوم» به نقل از اسامه بن احمد نقلی نوشت که وی ضمن تکرار اتهامات همیشگی کشورش علیه ایران مدعی شد که مقامات تهران با حمایت از «شبه‌نظامیان در یمن» منطقه را بی‌ثبات می‌کنند. او همچنین ادعا کرد که «ایران از طریق تجهیز شبه‌نظامیان خود در یمن و دخالت در امور داخلی کشورهای مجاور مثل عراق و لبنان در بی ثبات سازی منطقه نقشی اساسی» ایفا می کند.

در این گفتگو، سفیر عربستان همچنین در واکنش به حمله افراد ناشناس به کنسولگری ایران در نجف اشرف و آتش زدن آن، به رویدادی مشابه که برای سفارت سعودی در تهران رخ داد، اشاره کرد و مدعی شد: «آنچه دیشب برای کنسولگری ایران در نجف رخ داد، پیامد چیزی است که رژیم ایران مرتکب شده و آنها باید منتظر اقدام های بیشتری باشند. آنچه بعدها رخ خواهد داد، کمتر از حادثه کنونی نخواهد بود».

این دیپلمات سعودی که کشورش به تازگی پس از بیست و پنج سال قطع روابط با عراق، سفارت خود در بغداد را بازگشایی کرد، مدعی شد که عراق باید «از دست ایران نجات یابد» و گفت: «آماده هرگونه کمک به عراق برای رهایی ملت این کشور از شر ایران و نفوذش هستیم».

گفتنی است که شامگاه چهارشنبه گروهی از مهاجمان نقابدار به کنسولگری ایران در نجف حمله کرده و بخش‌هایی از آن را به آتش کشیدند.

منابع محلی می گویند که مهاجمان نقابدار گروهی از آشوبگران حرفه‌ای بوده‌اند که با برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده دست به این حمله زده اند.

اسرائیل از احیای روابط با بولیوی استقبال کرد

اسرائیل روز پنجشنبه از تصمیم کودتای موقت بولیوی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با تل‌آویو استقبال کرد.

به نوشته پایگاه «تایمز اسرائیل»، «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم اسرائیل ضمن ابراز خرسندی از این تصمیم، گفت احیای روابط دیپلماتیک با بولیوی «به روابط خارجی و جایگاه بین‌المللی اسرائیل کمک می‌کند.»

به گفته وی، رایزنی‌ها در این خصوص از «مدت‌ها پیش» از طریق «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور راستگرای برزیل که روابط نزدیکی با تل‌آویو دارد، در جریان بوده است.

کاتص با ابراز خرسندی از برکناری «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی، این تحول را زمینه‌سازی برقراری روابط دو جانبه توصیف کرده و گفته است که مورالس «با اسرائیل خصومت داشت.»

ساعتی پیش دولت موقت بولیوی اعلام کرد بعد از یک دهه وقفه، روابط دیپلماتیک با رژیم اسرائیل را از سر می‌گیرد.

«مورالس» که ماه گذشته با کودتای امپریالیستی نظامیان و با وجود پیروزی در انتخابات مجبور به استعفا شد، در سال ۲۰۰۹ میلادی در اعتراض به عملیات خونبار ارتش رژیم اسرائیل در نوار غزه، روابط دیپلماتیک با تل‌آویو را قطع کرد.

دولت موقت بولیوی به ریاست «جینین آنز» پیش از این هم در اقدام دیگری که با استقبال آمریکا روبرو شده بود، «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور قانونی به رسمیت شناخته بود. دولت آنز روابط با آمریکا را هم بعد از یازده سال، احیا کرده است.

با وجود آنکه بسیاری از کشورها برکناری مورالس چپگرا را یک کودتا توصیف کرده‌اند، دولت آمریکا از تحولات در این کشور استقبال کرده و آن را «مبارزه برای دموکراسی» توصیف کرده است.

راشا تودی اسپانیولی در بولیوی ممنوع شد

به گزارش راشا تودی، دولت کودتای بولیوی پس از کودتای امپریالیستی علیه اوو مورالس و برکناری وی روابط رسمی خود را با امپریالیسم آمریکا و اسرائیل از سر گرفت و روابط خود را با ونزوئلا قطع نمود، در ادامه عملیات «انقلابی» دولت کدتا پزشکان کوبائی از بولیوی اخراج شدند و شبکه خبری راشا تودی یا روسیه امروز نیز بدستور خانم رئیس جدید بولیوی ممنوع اعلام شد.

آمادگی ارتش سوریه برای عملیات در ادلب؛ مقابله با حمله شدید ترکیه

ارتش سوریه نیروها و تجهیزات و ادوات نظامی بیشتری به محورهای ریف جنوبی و جنوب شرقی ادلب اعزام کرد که در زمان مناسب از آنها استفاده خواهد شد.

وی افزود: این نیروها و ادوات در طول روزهای گذشته وارد منطقه شدند و احتمال گسترش دامنه عملیات نظامی وجود دارد و امکان وقوع عملیات در هر لحظه در مقابل تنش آفرینی مداوم گروههای مسلح وجود دارد. این گروه‌ها در تلاش برای تقویت مواضع خود در نزدیک جبهه های نبرد با ارتش سوریه در جنوب ادلب هستند.

این منبع گفت: یگان‌های ارتش سوریه در آمادگی کامل برای برخورد با هرگونه وضعیت اضطراری احتمالی در جبهه‌های ریف ادلب هستند و نمی‌توان ادامه حضور گروه‌های مسلح در منطقه عاری از سلاح را پذیرفت و ارتش سوریه آزادسازی کامل استان ادلب از سیطره گروه‌های تروریستی را در کانون توجه خود دارد.

همچنین شمار دیگری از یگان‌های ارتش سوریه مستقر در ریف شمالی استان الحسکه به تقویت مقرهای خود در جاده بین المللی الحسکه به ادلب ادامه داده و وارد روستاهای الکوزلیه، تل اللبن و ام الخیر در ریف ناحیه تل تمر غربی شدند و مقرهای نظامی خود را برپا کردند.

این امر به تامین امنیت منطقه واقع بین این روستاها و ناحیه تل تمر به مساحت 12 کیلومتر کمک می کند.

اهالی این روستاها نیز از ارتش سوریه و بازگشت امنیت به روستاهای خود و رها شدن از دست گروههای تروریستی استقبال کردند.

یگان‌های ارتش سوریه همچنین با حمله شدید نیروهای ترکیه و مزدوران آنها به روستای تل اللبن جلوگیری کردند. این نیروها و مزدوران درصدد بازپس گیری روستای اللبن بودند اما ارتش با آنها مقابله و تلفات و خسارت هایی به آنها وارد کرد.

در حومه جنوب شرقی شهر القامسلی نیز یگان های ارتش سوریه یک پهپاد ارتش ترکیه را در روستای حامو سرنگون کردند.

یگان مهندسی ارتش ترکیه نیز یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهرک عین عیسی را خنثی کرد.

در همین حال، عناصر وابسته به ارتش ترکیه به ربودن جوانان از جمله در روستای تل حلف در حومه شهر راس العین ادامه دادند.

سازمان ملل اسرائیل/ گوترش: حزب‌الله خلع سلاح شود

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد این هفته در گزارشی درباره وضعیت لبنان، در موضعی مداخله‌جویانه خواستار خلع سلاح مقاومت لبنان شده است.

به نوشته پایگاه «آلگماینر»، گوترش در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شده، ادعا کرده است که نیروهای صلح‌بان سازمان ملل نمی‌توانند در مناطق جنوبی لبنان که تأمین آن بر عهده حزب‌الله لبنان است، وظایف خود را به درستی انجام دهند.

دبیر کل سازمان ملل در این گزارش بی‌اشاره به تجاوزهای مکرر پهپادها و جنگنده‌های رژیم اسرائیل به حریم هوایی لبنان، از پاسخ حزب‌الله به این اقدامات، ابراز نگرانی کرده است. حزب‌الله ۱۰ شهریور ماه امسال در واکنش به ورود یک فروند پهپاد مسلح به حریم هوایی لبنان و همچنین حمله رژیم اسرائیل به مواضع حزب‌الله در سوریه، یک خودروی نظامی رژیم اسرائیل را هدف قرار داد.

وی مدعی شده است که این حمله «نشانگر خطر فزاینده‌ای است که گروه‌های مسلح خارج از کنترل دولت لبنان، ایجاد کرده‌اند. دولت لبنان باید گام‌های لازم را برای خلع سلاح حزب‌الله و دیگر گروه‌ها در جنوب لبنان بردارد.»

پیش از این، رژیم اسرائیل و آمریکا بارها خواسته خلع سلاح مقاومت فلسطین را مطرح کرده‌اند. این در حالی است که ارتش لبنان سال‌هاست که عملا در تحریم غیررسمی طرف‌های غربی قرار دارد و آمریکا و کشورهای اروپایی از فروش جنگ‌افزارهای مؤثر به ارتش لبنان که توان دفاع را به این کشور بدهد، خودداری کرده‌اند. واشنگتن اذعان دارد که هدف از این کار، «حفظ دست برتر اسرائیل در منطقه» است.

رژیم اسرائیل تا سال ۲۰۰۰ میلادی بخش بزرگی از جنوب لبنان را در اشغال خود داشت و تنها به واسطه توان نظامی و قدرت تقابل حزب‌الله لبنان بود که مجبور به عقب‌نشینی از این مناطق شده است. همین امر موجب شده تا سلاح مقاومت، به عنوان عاملی بازدارنده در برابر تجاوزگری رژیم اسرائیل به شمار رفته و از حمایت عمومی در جامعه لبنان برخوردار باشد.

روسیه به غرب: فکر اینکه با ایران هر آنچه می‌خواهید بکنید را از سر بیرون کنید

ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در بخشی از کنفرانس خبری هفتگی خود درباره مسائل مختلف پیرامون توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» اظهار نظر کرد.

زاخارووا در بخشی از این کنفرانس خبری که مستقیماً از شبکه خبری «راشاتودی» پخش می‌شد به طرف‌های غربی توافق هسته‌ای هشدار داد فکر اینکه می‌توانند هر کاری می‌خواهند را با ایران انجام دهند، کنار بگذارند.

او اهداف جلسه کمیسیون مشترک برجام که قرار است روز ۱۵ آذر در شهر «وین» برگزار شود را به این صورت تشریح کرد: «اهداف اصلی [این جلسه] عبارتند از: ایجاد شرایط لازم برای اجرای گام به گام توافق هسته‌ای، بررسی وظایف محول‌شده به کشورهای طرف توافق و محافظت از پروژه‌های توافق‌شده در برابر هر گونه تهاجم خارجی به خصوص در برابر حمله آمریکا.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از تمامی اعضای توافق هسته‌ای خواست تلاش‌ها برای حفظ این توافق هسته‌ای را افزایش دهند.

زاخارووا همچنین اضافه کرد بعد از جلسه کمیسیون مشترک، کشورها در جلسه‌ای که روز ۱۲ دسامبر در نیویورک برگزار می‌شود به بررسی گزارش جدید دبیر کل سازمان ملل متحد درباره اجرای قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت در خصوص اجرای برجام خواهند پرداخت.

او در ادامه گفت: «همانند همیشه امیدواریم نظر دبیر کل سازمان ملل متحد متوازن و عینی باشد و به ایجاد ثبات در وضعیت برجام کمک کند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بخش دیگری از این نشست خروج آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) را «غیرقانونی» توصیف کرده و تصریح کرد که این اقدام به ایجاد مشکلاتی در اجرای توافق منجر شده است.

او تصریح کرد: «همان‌طور که می‌دانید از مه ۲۰۱۸ که آمریکا خروج از توافق هسته‌ای را اعلام کرد دوران آسانی برای اجرای این توافق پیش رو نداشته‌ایم. واشنگتن، از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سر باز زد و این چالشی جدی برای حفظ روابط بین‌الملل با اتکا به سازمان ملل و به محوریت شورای امنیت ایجاد کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه به خلف وعده کشورهای اروپایی در برخوردار کردن ایران از مزایای وعده‌داده‌شده در توافق هسته‌ای هم اشاره و از آن انتقاد کرد.

او گفت: «این واقعیت، در کنار عدم آمادگی کشورهای اروپایی برای ایجاد شرایط لازم جهت برخوردار کردن ایران از مزایای تجاری و اقتصادی ذیل برجام دلیل اصلی چالش‌هایی است که برجام با آن مواجه شده است.»

مقام روس در ادامه خاطرنشان کرد کشورهای غربی در تلاش هستند اذهان جامعه بین‌الملل را از این واقعیات منحرف کرده و در عوض آن را به سمت گام‌های تهران در کاستن از تعهداتش در برجام سوق دهند.

زاخارووا گفت: «جای شگفتی ندارد که همکاران ما در غرب ترجیح می‌دهند این مسائل را کوچک‌نمایی کنند یا در قبال آن ساکت بمانند. آنها در تلاشند توجه جامعه بین‌الملل را به سمت این معطوف کنند که ایران تعهداتش در برجام را معلق کرده است.»

وی اضافه کرد: «اما مطابق معمول کسی این را یادآوری نمی‌کند که برجام بر اساس توازن منافع و اصل دوجانبگی طراحی شده که در اثر اقدامات غیرقانونی آمریکا تضعیف شده‌اند؛ چون آنها از این توافق خارج شده و به ساز و کارهایی که بر سر آنها توافق شده بود احترام نگذاشتند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه یادآوری کرد مقام‌های ایران همواره گفته‌اند در صورت برخواردار شدن از منافع قانونی این کشور ذیل برجام آماده اجرای تعهداتشان هستند.

او همچنین تأکید کرد: «کسانی که از ایران بابت اقدامات هسته‌ای این کشور انتقاد می‌کنند جزئیات بسیار مهمی را پنهان می‌کنند، مانند اینکه ایران کاملاً به تعهداتش در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبند بوده و آنها بر اساس مفاد توافق هسته‌ای فعالیت‌هایشان را در حدی فراتر ملزومات «ان‌پی‌تی» و «توافق جامع پادمانی» معلق کرده‌اند.»

زاخارووا اضافه کرد: «ما بر این باوریم که همکاران ما باید این نوع نگاه به ایران به عنوان کشوری که می‌توانند با آن هر کاری بکنند را کنار بگذارند. می‌خواهم یادآوری کنم که ایران شریکی است که در حال همکاری در چارچوب برجام است.»

زاخارووا از همه طرف‌های توافق هسته‌ای خواست برای حفظ این توافق و اجرای کامل آن تلاش کنند.

آمریکا نفت سوریه مال سوری هاست ولی فعلا ما بالا می‌کشیم‌اش

نظامیان آمریکا در ادامه تلاش برای غارت نفت سوریه، تجهیزات جدیدی به اطراف میادین و چاه‌های نفتی این کشور در استان حسکه (شمال شرق) ارسال کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) پنجشنبه (هفتم آذر) در این خصوص گزارش داد که نظامیان آمریکایی ده‌ها خودرو و تجهیزات را از مناطق شمالی استان رقه و جنوب استان حسکه به منطقه نفتی «رمیلان» ارسال کرده و این تجهیزات در نزدیکی میادین نفتی مستقر شده‌اند.

وب‌سایت شبکه خبری «روودآو» نیز تعداد نظامیان آمریکایی را ۸۰ نفر اعلام کرد که در قالب کاروان نظامی به همراه تجهیزات نظامی گوناگونی مانند تجهیزات لجستیکی، خودروها، خودروهای زرهی و تانک وارد شهر رمیلان در استان حسکه سوریه شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای نظامی آمریکا تحت تدابیر امنیتی شدید در منطقه نظامی «قسرک» واقع در شمال تل‌تمر که نزدیک جاده بین‌المللی است، مستقر شده‌اند.

با آنکه سوریه کشور نفت‌خیزی نیست ولی عمده مناطق و میادین نفتی این کشور در شمال شرق است که از آغاز بحران و جنگ داخلی سوریه در ابتداء به کنترل داعش و سپس به کنترل شبه‌نظامیان کُرد سوری درآمد که مورد حمایت آمریکا طی این مدت بودند.

طی سال‌های گذشته داعش و شبه نظامیان کرد نفت سوریه را استخراج و به طرف‌های خارجی فروخته‌اند. اخیرا رئیس‌جمهور آمریکا که نیروهای کشورش با عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، این کشور را ترک کردند، اعلام کرد که تعدادی از این نیروها در سوریه و برای حفاظت از این میادین نفتی باقی خواهند ماند.

اخیراً «مایک پنس» معاون دونالد ترامپ حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در سوریه را این گونه توجیه کرد که این نیروها آنجا حضور دارند تا «مطمئین شویم که داعش و دولت سوریه و ایران بر چاه‌ها و میادین نفتی سوریه سیطره نخواهند یافت و این نفت متعلق به کردها است.»

دولت سوریه حضور نظامیان آمریکایی‌ها در خاک خود را غیر قانونی و اشغالگری توصیف کرده و اعلام کرده است که این اقدامات غیرقانونی در راستای سیاست‌های استعماری آمریکایی‌ها در غرب آسیا صورت می‌گیرد.

برای مقابله با آمریکا، ونزوئلا فروش نفت را با یوآن انجام می دهد

شرکت ملی نفت ونزوئلا(PDVSA) اعلام کرد که با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا معاملات خود با مشتریان چینی را بر پایه یوآن انجام می‌دهد.

به گزارش یورونیوز، ونزوئلا با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا معاملات خود با مشتریان چینی را بر پایه یوان انجام می‌دهد.

انجام معامله بر پایه یوآن به ونزوئلا این امکان را می‌دهد تا بدون فشار تحریم‌های مالی ایالات متحده به حضور خود در بازار چین ادامه دهد. البته در مقابل بانک‌های چینی نیز طی ماه‌های اخیر و با هدف تبعیت نسبی از تحریم‌های آمریکا شرایط افتتاح حساب برای شرکت‌های ونزوئلایی را دشوارتر کرده‌اند.

با این وجود بانک مرکزی ونزوئلا دارای حسابی قدیمی در چین است که موجودی آن حدود ۷۰۰ میلیون یوآن برآورد می‌شود. این حساب می‌تواند به عنوان پشتوانه شرکت‌های ونزوئلایی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین شرکت ملی نفت ونزوئلا نیز از سال‌ها پیش حسابی فعال در چین داشته که صادرات نفت این کشور به چین را پوشش می‌داده است.

با این حال شرکت ملی نفت چین که یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در بخش نفت ونزوئلا محسوب می‌شود، از ماه اوت به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا، فعالیت خود را در این کشور متوقف کرد.

پیشتر نهادهای عمومی ونزوئلا مبادلات خود را با شرکت‌های بخش خصوصی از طریق بولیوار یا دلار آمریکا انجام می‌دادند اما با تشدید تحریم‌های آمریکا مبادله دلاری با شرکت‌های خارجی که در بازار آمریکا فعال هستند بسیار پرریسک شده است.


حزب الله لبنان هفته آینده در آلمان ممنوع می‌شود

نشریه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی مدعی شد دولت فدرال این کشور قصد دارد، هفته آینده تمام فعالیت‌های جنبش مقاومت «حزب‌الله» لبنان در آلمان را ممنوع اعلام کند.

بر این اساس، وزارت خارجه، وزارت کشور و وزارت دادگستری آلمان هفته گذشته تصمیم گرفتند تمام شاخه‌های حزب‌الله در این کشور را تروریستی بدانند و از این به بعد اعضا و فعالیت‌های این گروه مانند دیگر گروه‌ها از جمله داعش و پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان) خواهد بود.

به نوشته اشپیگل، در پی ممنوع شدن تمام فعالیت‌های حزب‌الله در آلمان، حتی پرچم و نشانه این گروه هم اجازه نمایش در اماکن عمومی را ندارد.

این نشریه همچنین از طریق حلقه‌های نزدیک به دولت آلمان مطلع شده که وزارت دادگستری این کشور در ماه سپتامبر به دادستانی کل شهر «کارلسروهه» اختیاراتی در حد قدرت دادستانی کل یک کشور داده بود تا درباره فعالیت‌های حزب‌الله در آلمان تحقیق کند.

در پی این مجوز، دفتر دادستانی فدرال آلمان برای تحت پیگرد قرار دادن هر پرونده در خصوص فعالیت‌های حزب‌الله، نیازی به گرفتن اجازه از وزارت دادگستری نداشته و می‌تواند فعالانه عمل کند.

این تصمیم دولت فدرال آلمان در حالی است که اتحادیه اروپا تا کنون فقط فعالیت شاخه نظامی حزب‌الله در این قاره را ممنوع و تروریستی اعلام کرده و علی‌رغم تلاش‌های «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان برای قانع کردن این اتحادیه، دولت فرانسه مانع اجماع در این باره شد.

پیشتر «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان پیامی توئیتری خواستار «تروریستی» خواندن حزب‌الله لبنان توسط کشورهای اروپایی شده بود.

مخالفت آمریکا با پیشنهاد مبادله زندانیان با روسیه

به نقل از یورو نیوز، «پل ویلان» شهروند آمریکایی که گذرنامه‌های آمریکایی، بریتانیایی، کانادایی و ایرلندی دارد، روز ۲۸ دسامبر سال گذشته در هتلش در مسکو توسط نیروهای سرویس اطلاعاتی روسیه دستگیر شد.

پس از آن‌که روز چهارشنبه یک دیپلمات آمریکایی از وی در زندان دیدار کرد، سفارت آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از وضعیت سلامتی این تبعه آمریکایی در زندان ابراز نگرانی کرد و نحوه درمان او توسط مقامات روسی را «شرم‌آور» خواند.

مسکو می‌گوید پل ویلان را با یک فلش مموری حاوی اطلاعات طبقه‌بندی شده یافته است. ویلان می‌گوید این فلش مموری را یک آشنای روسی به وی داده است و او تصور می‌کرده حاوی تصاویر تعطیلات باشد.

پیشتر وکیل مدافع روسی ویلان از آمریکا و دیگر کشورها خواسته بود برای مبادله موکلش وارد عمل شوند. اما جلی فیشر، کاردار سفارت آمریکا در مسکو، این پیشنهاد را رد کرده است.

فیشر در این باره گفت: «نیازی به بحث درباره مبادله نیست. هیچ مدرکی وجود ندارد، هیچ گونه جرمی واقع نشده است. آنها باید او را آزاد کنند.»

دریافتی

اخبار و گزارشات کارگری 7 آذر ماه 1398

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

– نامۀ اتحادیه معلمان انگلستان در مورد سرکوب معترضان در ایران

– گزارشی درباره اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398 شیراز به بهانه افزایش قیمت بنزین

– چند پزشک : دستور کشتن معترضان هفته آخر آبان ماه98 به بهانه افزایش قیمت بنزین را داده بودند

– دادگاه حکم آنیشا اسدالهی را صادر کرد

– آخرین گزارش درباره خالد حسینی

– دستور جلب شماری از روزنامه نگاران و شاعران خوزستانی

– گزارشی درباره آخرین وضعیت حمیدرضا صفری دانشجوی کارشناسی ر‌شته تاریخ دانشگاه تهران

– آزادی موقت کامران ساختمانگربا تودیع وثیقه 200میلیون تومانی

*نامۀ اتحادیه معلمان انگلستان در مورد سرکوب معترضان در ایران

عالی‌جناب،

من به‌ نمایندگی از اتحادیه معلمان انگلستان (NASUWT ) بدین وسیله از اقدام‌های خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ایران علیه مردم در تظاهرات مسالمت‌آمیزشان در اعتراض به افزایش قیمت سوخت مراتب انزجارم را اعلام می‌دارم. شهروندان عادی ایرانی  برای ابراز خشم، ناامیدی، و مخالفت با تصمیم ناگهانی افزایش عظیم  قیمت سوخت، در ۲۳ استان کشور به خیابان‌ها آمدند. تصمیم به این افزایش به‌سختی معیشت، گرسنگی، و ناامنی بسیار میلیون‌ها ایرانی عادی منجر خواهد شد. اتحادیه معلمان انگلستان از اینکه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز با خشونت شدید و برنامه‌ریزی‌شده به‌وسیلهٔ  پلیس و نیروهای امنیتی ایران مواجه شد و به کشته شدن صدها نفر و زخمی شدن هزاران نفر منجر گردید، ابراز تأسف می‌کند. گزارش شده است که عدهٔ  بسیاری از معترضان دستگیر و  ناپدید شده‌اند و هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

اتحادیه معلمان بیانیه مورخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹ / ۲۸ آبان‌ماه ۹۸ کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت اعمال دولت ایران و ابراز نگرانی عمیق سازمان ملل درباره میزان خشونت استفاده شده علیه معترضان شرکت کننده در اعتراض‌های مسالمت‌آمیز، ازجمله استفاده از سلاح گرم که ناقض قوانین و موازین بین‌المللی است، را کاملاً تأیید می‌کند.

اتحادیه معلمان از دولت ایران رعایت اکید مفاد زیر را بی‌درنگ خواستار است:

۱.‌ خشونت علیه مردم خود را پایان دهید، ازجمله خشونت علیه معترضان در تظاهرات مسالمت‌آمیز؛

۲.‌ همه بازداشت شدگان تظاهرات اخیر علیه تصمیم افزایش قیمت سوخت را آزاد کنید؛

۳.‌  دسترسی فوری به کمک‌های پزشکی مستقل برای همه کسانی که مورد تعرض  پلیس و نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته‌اند اجازه دهید.

اتحادیه معلمان همچنین از هرگونه درخواست جامعه جهانی از دولت ایران که ثابت کند در خشونت علیه معترضان که به کشته، زخمی، و بازداشت شدن معترضان غیرمسلح منجر شده است، دست نداشته است، حمایت می‌کند.

با احترام کریس کیتس،‌ دبیرکل

*گزارشی درباره اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398 شیراز به بهانه افزایش قیمت بنزین

 “شلوغی‌های این شهر هم مانند شهرهای دیگر از همان روز اول [جمعه ۲۴ آبان] آغاز شد و بیشتر درگیری‌ها مربوط به منطقه صدرا بوده‌است.”

یکی از اهالی شهر شیرازبه کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید: «در همان منطقه صدرا چند نفر با شلیک مستقیم گلوله کشته‌شدند و بیشتر جان‌باختگان مربوط به همان منطقه است که با هلی‌کوپتر به متعرضان شلیک کرده‌اند.»

او اضافه می‌کند: «سمت شرق شیراز درگیری‌ها زیاد بوده و مردم چون بلوار را بسته‌بودند به سمت مردم تیراندازی کردند و یک‌نفر به نام محمدحسین داستان‌خواه که دانش‌آموز ۱۵ ساله آموزشگاه فردوسی بوده‌است، کشته شده و یک نفر دیگر که جوانی ۲۶ ساله‌ به نام امیر الوندی‌مهر اهل شهرک گویم یکی از روستاهای اطراف شیراز است که توسط نیروهای بسیج سلمان فارسی کشته شده و مراسم خاک‌سپاری او در تدابیر امنیتی شدیدی برگزار شد و بیشترین جان‌باختگان مربوط به این مناطق است.»

بنا به گفته شاهدان عینی در مناطق زرهی و مالی‌آباد (معالی‌آباد) هم درگیری‌ها شدید بوده: «از کلانتری مالی‌آباد به مردم تیراندازی کردند و مردم با سنگ به دفاع از خود پرداختند و یک‌نفر هم همان‌جا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.»

“در فرعی‌های اطراف منطقه زرهی نیز درگیری زیاد بوده و در واقع بیشترین درگیری‌ها مربوط به مناطق مالی‌آباد، زرهی و شهرک صدرا بوده‌است.”

این فرد در مورد تعداد زخمی‌ها آمار درستی ندارد، اما می‌گوید که “تعداد زخمی‌ها خیلی زیاد است و به چشمان آن‌ها تیر ساچمه‌ای اصابت کرده‌است.”

بنا به گفته وی: «بیشتر بازداشتی‌ها به ساختمان پلاک ۱۰۰ در بلوار ارتش و یک ساختمانی دیگر در خیابان زند منتقل می‌شوند و خبر دارم که بازجویی‌های سختی می‌شوند و حتی شنیده‌ام برخی مردم معترض روستای گویم و شهرستان کازرون را از ویدئوهای منتشر شده شناسایی کرده‌اند.»

وی در آخر به نقل از یکی از دوستانش که کازرون را به منطقه عسلویه تشبیه کرده‌بود می‌گوید: «کل شهر کازرون را شعله‌های آتش، پوشانده‌بود.»

*چند پزشک: دستور کشتن معترضان هفته آخر آبان ماه98 به بهانه افزایش قیمت بنزین را داده بودند

 سرکوب در شهرهای اطراف تهران و کرج مثل شهریار، قلعه حسن‌خان و تمام شهرک‌های بین تهران و کرج بسیار شدید بوده است.

 «در بیمارستان فیاض‌بخش پیرزنی را آورده بودند که از پنجره بیرون را تماشا می‌کرده است و تیر خورده بود به قلبش.»

این را یک پزشک می‌گوید در روزهایی که حکومت هیچ آمار رسمی از تعداد کشته‌ها و مجروحان اعتراضات خیابانی اخیر به گران شدن ناگهانی بهای بنزین ارایه نمی‌دهد. جمعی از پزشکانی که در بیمارستان‌های مختلف ایران مشغول به کار هستند و هویت‌ آن‌ها از سوی «ایران‌وایر» تایید شده است، از وضعیت بیمارستان‌های مختلف در روزهای اعتراضات گزارش می‌دهند.

آن‌ها که خود را با عنوان «پزشکان گم‌نام حقوق انسانی» معرفی می‌کنند، می‌گویند در جریان سرکوب این اعتراضات، هم از گلوله‌های جنگی و هم از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده است و بیشتر جمجمه و قلب معترضان هدف قرار گرفته‌اند.

یکی از آن‌ها می‌گوید: «انگار فقط به قصد کشت شلیک کرده بودند. حتی به آن‌هایی که از لب پنجره یا از روی پشت‌بام بیرون را نگاه می‌کردند هم شلیک شده بود؛ مثل پیرزنی که به بیمارستان فیاض‌بخش منتقل شد و تیر به قلبش خورد.»

تعدادی از این پزشکان که در بیمارستان‌های اطراف تهران کار می‌کنند، آماری را از کشته‌شدگان در بیمارستان‌های تامین اجتماعی در سه روز اول اعتراضات، یعنی تا روز دوشنبه ۲۷ آبان  ۱۳۹۸ تهیه کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که در بیمارستان‌های وابسته به تامین اجتماعی در اطراف تهران، در سه روز نخست اعتراضات ۱۰۴ نفر جان باخته‌اند که جزییات آن به این صورت است: «بیمارستان تامین اجتماعی شهریار ۱۵ نفر، بیمارستان سجاد شهریار ۳۶ نفر و بیمارستان فیاض‌بخش ۱۴ نفر. در بیمارستان‌های اسلام‌شهر ۹ نفر، رباط کریم ۱۰ نفر و قلعه حسن‌خان نیز ۲۰ نفر کشته شده‌اند.»

یکی از این پزشکان که در بیمارستان کوچکی در شهر قدس کار می‌کند، می‌گوید: «در یک شیفت کاری، ۱۲ نفر کشته شده را خودم دیدم که از بین آن‌ها ۱۰ نفرشان با شلیک گلوله به سر جان داده بودند. یک نفر گلوله به قلبش اصابت کرده بود و یک نفر هم به گردنش.»

به گفته این پزشک، سرکوب در شهرهای اطراف تهران و کرج مثل شهریار، قلعه حسن‌خان و تمام شهرک‌های بین تهران و کرج بسیار شدید بوده است.

آمار کشته‌های بیمارستان‌های «طالقانی»، «امام رضا» و «امام خمینی» کرمانشاه نیز از سوی این پزشکان در سه روز نخست اعتراضات ۱۶ نفر اعلام شده است: «در کرمانشاه در بیمارستان طالقانی هشت نفر، بیمارستان امام رضا سه نفر و بیمارستان امام خمینی پنج نفر کشته شده‌اند. توجه کنید که این آمار شامل بیمارستان‌های ارتش، سپاه و نیروی انتظامی نمی‌شود.»

به گفته این پزشکان، بیمارستان‌های تابع «دانشگاه علوم پزشکی ایران» که برخی مناطق تهران و بیمارستان‌های «امام سجاد» شهریار و «مرکز درمانی حضرت فاطمه» رباط کریم را نیز در برمی‌گیرند، ۶۴ کشته و بیش از ۶۰۰ نفر زخمی را به عنوان آمار قطعی اعلام کرده‌اند.

یکی از پزشکان می‌گوید: «تعداد زخمی‌هایی که گلوله‌های ساچمه‌ای به آن‌ها اصابت کرده بود، بسیار زیاد بودند. ما از اندام‌ها عکس می‌انداختیم و اگر گلوله به استخوان نرسیده بود، به آن‌ها می‌گفتیم بروند و خودشان بعدا برای در آوردن ساچمه به پزشک جراح مراجعه کنند. چون اگر ساچمه در بافت نرم باشد، فقط خطر عفونت بافت نرم را دارد که با آنتی بیوتیک مداوا می‌شود.»

به گفته این پزشکان، بیمارستان‌های جوانرود، بوکان و مریوان بیش از ۳۰ کشته داشته‌اند: «جوانرود ۱۵ نفر، مریوان حداقل ۱۰ نفر و بوکان حداقل هفت نفر کشته شده‌اند.»

یکی از پزشکان می‌گوید: «سرکوب، شدیدتر از آن‌چه دیدید و شنیدید، بود. این بار از روز اول دستور کشتن صادر شد؛ حکم تیر برای این که قلب و جمجه مردم معترض را هدف بگیرد.»

*دادگاه حکم آنیشا اسدالهی را صادر کرد

حکم بدوی آنیشا اسدالهی از بازداشت شدگان روز کارگر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر و ابلاغ شد.

آنیشا اسدالهی از اتهامات تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی تبرئه شد و به جرم اخلال در نظم عمومی به یکسال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است که ۶ ماه از مدت حبس و ۷۴ ضربه شلاق به صورت تعلیقی در آمده و ۳ ماه حبس تعزیری قابل اجراست ؛ ۳ ماه باقیمانده نیز به مجازات های جایگزین تبدیل شده است که مواردی از قبیل ۲ ماه خدمت به جانبازان و رونویسی از چند کتاب مورد نظر دادگاه مصادیق این مجازاتهای جایگزین هستند.

*آخرین گزارش درباره خالد حسینی

بر اساس خبر دریافتی سه روز از بازداشت خالد حسینی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به تشکل‌های کارگری، توسط پلیس امنیت سنندج می گذرد.

این در حالی است که روز گذشته، چهارشنبه ششم آذر ماه ۹۸، قرار بر این بوده که این فعال کارگری با وثیقه سی میلیون تومانی آزاد شود؛ اما دادسرا قرار را تبدیل به بازداشت موقت یک ماهه کرده است. خالد حسینی هم‌اکنون در بازداشتگاه وزارت اطلاعات سنندج بسر می‌برد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

*دستور جلب شماری از روزنامه نگاران و شاعران خوزستانی

شعبه دوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان آبادان برای داریوش معمار، کوروش کرمپور، ماندانا صادقی، سید حسن موسوی و هدی کریمی صدر دستور جلب صادر کرد.

پس از چند ماه تحقیق، بازداشت و بازجویی از شاعران، نویسندگان و روزنامه نگاران خوزستانی، روز گذشته، پنجم آذر، قرار نهایی توسط شعبه دوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان آبادان با صدور حکم جلب 5 تن از این افراد صادر شد.لازم به ذکر است در طول ماه‌های گذشته تعدادی از شاعران و روزنامه نگاران خوزستانی توسط قرارگاه امنیتی حضرت ابوالفضل سپاه ولیعصر خوزستان دستگیر و پس از بازجویی‌های مکرر با قرار وثیقه آزاد شده بودند. حال با توجه به شکایت این قرارگاه، شعبه دوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان آبادان در خصوص پرونده شماره ۹۷۰۹۹۸۶۳۱۴۹۰۱۱۳۹ طی حکمی دستور جلب پنج نفر را صادر و جداگانه به آنان ابلاغ کرده است.کوروش کرمپور، ماندانا صادقی، سید حسن موسوی، هدی کریمی صدر و داریوش معمار نویسندگانی هستند که دستور جلبشان توسط بازپرسی صادر شده است. تاکنون در تاریخ فرهنگی استان خوزستان سابقه نداشته است که حکمی به صورت جمعی برای جلب قضایی شاعران و نویسندگان و روزنامه نگاران خوزستانی صادر و به ایشان ابلاغ گردد. کوروش کرم پور شاعر و روزنامه نگار، ماندانا صادقی شاعر و روزنامه نگار، سید حسن موسوی شاعر و روزنامه نگار، داریوش معمار شاعر، روزنامه نگار و عضو کانون نویسندگان ایران و هدا صدر کریمی فعال فرهنگی هستند.

برگرفته از کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران

*گزارشی درباره آخرین وضعیت حمیدرضا صفری دانشجوی کارشناسی ر‌شته تاریخ دانشگاه تهران

حمیدرضا صفری دانشجوی کارشناسی ر‌شته تاریخ ورودی ٩٨ دانشگاه تهران که روز دوشنبه ٢٧ آبانماه هنگام خروج از دانشگاه تهران بازداشت شده، هم اکنون در زندان فشافویه در بازداشت موقت به سر می برد.

بازداشت موقت وی در شرایطی ادامه دارد که طی روزهای گذشته به دلیل فشارهای روانی حاصل از جو زندان فشافویه چندین بار دچار حمله عصبی شده و با این وجود تا به امروز اجازه هیچگونه پیگیری راجع به روند بازپرسی اش داده نشده است!

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*آزادی موقت کامران ساختمانگربا تودیع وثیقه 200میلیون تومانی

روز چهارشنبه 6 آذر،کامران ساختمانگرفعال کارگری سنندج با تودیع وثیقه 200میلیون تومانی آزادشد.

روز پنج شنبه 7آذر،مهرداد امین وزیری، فعال کارگری اهل سنندج در این رابطه به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «شعبه دوم بازپرسی دادسرای سنندج به ریاست قاضی «موسی شاه گلدی آل باقر» برای آزادی این فعال کارگری وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادر کرده بود که روز گذشته با تأمین آن توسط خانواده آقای ساختمانگر از زندان سنندج آزاد شد.»

امین وزیری پیش‌تر نیز به نقل از منابع آگاه گفته بود: «بر اساس تحقیقات انجام‌شده از سوی افراد نزدیک به آقای ساختمانگر متوجه شدیم که علیرغم تأمین وثیقه از سوی خانواده این فعال کارگری محبوس در زندان سنندج با آزادی وی مخالفت شده و به خانواده نیز گفته‌شده که طی هفته‌های آینده حکم آقای ساختمانگر صادر می‌شود و نیازی به سپردن وثیقه برای ایشان نیست.»

akhbarkargari2468@gmail.com


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: