پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

وقتی وزیر جنگ اسرائیل نگران مردم ایران می‌شود!

یک مقام اسرائیلی با انتشار پیامی ویدئویی از کارشناسان سراسر جهان خواست زمینه دسترسی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی را فراهم کنند.

به گزارش جزوزالم پست، «نفتالی بنت» وزیر جنگ اسرائیل با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود از کارشناسان عرصه فناوری در سراسر جهان خواست در همکاری با یکدیگر، شرایط دسترسی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی را فراهم کنند.

گفتنی است این پیام در واکنش به تحولات اخیر ایران که نتیجه شماری از مخالفان و هواداران حکومت ایران از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم به افزایش نرخ بنزین بود؛ منتشر شد.

بنت در انتهای پیام مداخله‌جویانه خود مدعی است: در همراهی با یکدیگر می‌توانیم به دیکتاتوری ایران نشان دهیم که مردم قویتر از آنهایی هستند که در راس قدرت قرار دارند.

راهپیمايی تشکر از ترامپ در هنگ کنگ

صدها نفر از معترضان خشن در هنگ کنگ امروز (یکشنبه) به سمت کنسولگری آمریکا راهپیمایی کردند تا از جدیدترین اقدام دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در امضای قانون حمایت از معترضان هنگ کنگ قدردانی کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان هنگ کنگ در حالی که پرچم آمریکا را روی دستان خود تکان می‌دادند و برخی از آنها کلاه‌ها و تی‌شرت‌هایی با آرم دونالد ترامپ پوشیده بودند، پرچمی را با خود حمل می‌کردند که بر روی آن تصویر تانکی ترسیم شده بودند که نام ترامپ بر روی آن نوشته شده بود و رئیس‌جمهور آمریکا بر روی آن ایستاده بود و در پشت وی پرچم آمریکا قرار گرفته بود.

در یکی دیگر از پرچم‌هایی که معترضان حمل می‌کردند، نوشته بود: «رئیس‌جمهور ترامپ، لطفاً هنگ کنگ را آزاد کن».

ترامپ در هفته جاری علیرغم مخالفت‌های پکن، قانون مصوب کنگره این کشور در حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ را به امضا درآورد.

یکی از معترضان که میکروفونی را به دست داشت و برای معترضان هنگ کنگ سخنرانی می‌کرد، فریاد می‌زد: «رئیس‌جمهور ترامپ برای هدیه بزرگی که به هنگ کنگ دادی، از شما متشکریم و خدا آمریکا را حفظ کند».

اوایل امروز، صدها معترض هنگ کنگی نیز علیه نیروهای امنیتی پلیس این شهر تظاهرات برپاکردند.

هنگ‌کنگ تا سال ۱۹۹۷ تحت حاکمیت انگلیس قرار داشت. از آن سال حاکمیت چین بر این منطقه اعاده شد، اما ساختار سیاسی این منطقه همچنان دست‌نخورده باقی مانده و اصطلاحا شرایط «یک کشور، دو سیستم» در روابط میان پکن و هنگ‌کنگ برقرار است. این منطقه از لحاظ نظام سیاسی در امور داخلی مستقل است و صرفا در سیاست‌های کلان نظامی و امنیتی از پکن پیروی می‌کند.

اعتراضات امروز بعد از آن صورت گرفت که یکی از مقامات هنگ کنگ اعلام کرد که دولت این منطقه خودمختار به دنبال تشکیل یک کمیته مستقل برای رسیدگی به بحران به وجود آمده در هنگ کنگ است.

معترضان تحت حمایت غرب به ویژه آمریکا، پکن را به مداخله در امور داخلی هنگ کنگ متهم کرده‌اند و خواستار جدایی از چین هستند.

با اینحال، پکن اتهامات مداخله را رد می‌کند و تأکید دارد که به قاعده «یک کشور، دو نظام» معتقد است و کشورهای خارجی را به دامن زدن به ناآرامی‌های هنگ کنگ متهم کرده است.

هنگ کنگ از پنج ماه پیش درگیر بحرانی است که با اعتراض به قانون استرداد مجرمین به خاک اصلی چین آغاز شد. بر اساس آن هنگ‌کنگ می‌توانست برخی مجرمین را برای ادامه محاکمه یا اجرای مجازات، به سرزمین اصلی چین بفرستد. هرچند آن قانون اکنون به طور کلی کنار گذاشته شده، اما اعتراضات در این منطقه ادامه دارد و در هفته‌های اخیر رنگ آشوب و خرابکاری به خود گرفته است. برخی از معترضین نیز در تلاشند که هنگ‌کنگ را به‌طور کلی از چین جدا کنند، چیزی که وزیر خارجه چین در مورد آن هشدار داده است.

PHOTOS REUTERS

همکاری روسیه با ایران نیازی به اجازه آمریکا ندارد

«لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران در گفتگو با پرس تی وی، روسیه را کشوری مستقل توصیف و عنوان کرد که این کشور برای همکاری با ایران نیازی به اجازه‌ای از سوی آمریکا و یا هیچ کشور دیگری ندارد.

لوان جاگاریان عملیات ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر را یکی از مهم‌ترین پروژه های همکاری دوطرفه میان روسیه و ایران توصیف کرد و افزود: کشورهایی همانند آمریکا به روسیه فشار می آورند تا همکاری خود را با ایران نه‌تنها در این زمینه، بلکه در سایر بخش ها نیز متوقف کنیم اما باید بگویم که روسیه، کشوری مستقل است و سیاست خارجی مستقل خود را دنبال می کند. روسیه کشوری نیست که بخواهد برای همکاری خود با ایران از فرد و یا کشوری به ویژه آمریکا اجازه بگیرد.

سفیر روسیه در ایران در خصوص خروج یک‌طرفه آمریکا از معاهده برجام و واکنش روسیه در قبال اقدام احتمالی آمریکا و متحدانش برای ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت گفت: روسیه، چین و دیگر کشورهای اروپایی تلاش خواهند کرد تا این سناریوی منفی محقق نشود. همه دنیا می دانند که این معاهده در خطر است و تنها کشور مسئول این فاجعه، آمریکاست. ما اقدام آمریکا در خروج از این توافق بین‌المللی را محکوم می کنیم. آمریکایی ها در این موضوع، قوانین بین المللی آشکار را نقض کردند و ایران مجبور شد تا اقداماتی را در این زمینه انجام دهد چرا که راه دیگری پیش روی آن وجود نداشت و نفعی از این توافق عاید ایران نشد.

وی ادامه داد: روسیه به همراه چین تمامی تلاش خود را برای حفظ برجام بکار می بندد و در این راه، کشورهای آزاد اتحادیه اروپا به ما ملحق خواهند شد و از ما حمایت خواهند کرد. اگرچه این کار بسیار سخت است اما ما همکاری های خود را با ایران ادامه می دهیم. ایران بارها تعهد خود را به این توافق نشان داد و چندین بار نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر این مساله صحه گذاشت.

وی در خصوص عدم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان در برجام و اقدامات روسیه برای حفظ این معاهده گفت: همانطور که پیشتر نیز اشاره کردم، همکاری ما با ایران در زمینه های مختلف همانند ساخت نیروگاه هسته ای جدید در بوشهر ادامه خواهد داشت. همچنین پروژه های بزرگی را نیز در پیش داریم که از جمله آن ها می توانم به برقی سازی راه آهن گرمسار-اینچه برون و راه‌اندازی نیروگاه حرارتی در هرمزگان اشاره کنم. علاوه بر این ها، پروژه های دیگری نیز وجود دارد که با طرفین ایرانی در خصوص آن ها مذاکره کردیم و این‌ها نشان می دهد که روابط ما با ایران همانند قبل روال عادی خود را طی می کند.

وی درباره گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی خود گفت: در این مسئله، آمریکا را باید مقصر دانست زیرا این آمریکا بود که ابتدا از برجام خارج شد. متاسفانه می بینم که برخی از همکاران اروپایی ما به جای انتقاد از آمریکا، از ایران انتقاد می کنند. درواقع، آن ها می بایست منتقد آمریکا باشند چراکه ایران به تعهدات خود پایبند بود و در این قضیه، به ناچار به کاهش تعهدات برجامی روی آورد.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در مورد تحولات اخیر در شمال سوریه و اقدام آمریکا در خروج نیروهای خود از این منطقه گفت: در ابتدا باید تاکید کنم که حضور آمریکا در سوریه، غیرقانونی است و پیام من به آن ها این است که به خانه‌هایشان برگردند. این روسیه و ایران هستند که توسط دولت مشروع و قانونی سوریه به حضور در این کشور دعوت شدند و آمریکا جایی در این کشور ندارد.

وی ادعاهای آمریکا مبنی بر منجر شدن همکاری ایران، روسیه و چین به جنگی دیگر در منطقه را بی‌اساس خواند و عنوان کرد: این اتهامات کاملا بی‌پایه و اساس هستند چراکه این آمریکا بود که لیبی، عراق و افغانستان را نابود کرد. پیشنهاد می کنم تا آمریکایی‌ها برای یافتن پاسخ خود در قبال اتهاماتی که مطرح کرده‌اند، نگاهی به اقدامات خود در طی سال های اخیر بیاندازند که در این صورت، قطعا پاسخ سوال های خود را خواهند یافت و می فهمند که چه کسی از بین برنده ثبات منطقه است.

جاگاریان در خصوص اتفاقات کشور یمن و راهکار برون‌رفت از بحران در این کشور گفت: ما از همان ابتدا پیگیر مسائل یمن بودیم و کمک هایی را نیز برای مردم این کشور ارسال کردیم. اما خوشبختانه تلاش ها و میانجی‌گری آقای گرفیت، فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن، نتایج خوبی داشت. اخیرا نیز رئیس جمهور روسیه به عربستان سعودی و امارات سفر کرد. ما به دنبال راه‌حل سیاسی برای رفع این بحران هستیم و با توجه به ارتباط هایی که با طرفین حاضر در جنگ یمن داریم، تلاش می کنیم تا به راهکاری صلح‌آمیز در این زمینه دست یابیم.

وی با محکوم کردن اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا در عراق و صدور بیانیه از سوی این کشور مبنی بر برگزاری انتخابات مجدد در عراق گفت: آمریکایی ها همواره سایر کشورها را به دخالت در امور خود نظیر انتخابات متهم می کنند؛ همانند ادعاهای بی‌اساسی که در مورد دخالت روسیه در انتخابات این کشور مطرح کردند. اما این آمریکایی ها هستند که در امور داخلی بسیاری از کشورهای دنیا همچون روسیه، ایران و اکنون نیز عراق دخالت می کنند. آن ها از سال ۲۰۰۳ به دنبال ضربه زدن به دولت عراق بودند و حق ندارند خواست خود را به دولت و یا مردم عراق تحمیل کنند. مردم و دولت عراق قادرند به تنهایی تمامی مشکلات داخلی خود را حل کنند و نیازی به دخالت هیچ کشوری ندارند.

وی در رابطه با ادعاهای آمریکا مبنی بر کشتن ابوبکر البغدادی رهبر داعش توسط نیروهای این کشور گفت: حتما می دانید که چندی پیش وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که البغدادی طی یک حمله هوایی نیروهای روس و نه آمریکایی ها، کشته شد. با این حال، تهدید داعش همچنان وجود دارد و ما باید همکاری های خود را برای مبارزه با این گروه تروریستی ادامه دهیم و این تلاش ها را تنها به سوریه محدود نکرده و به کل منطقه تعمیم دهیم.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در پایان آینده روابط ایران و روسیه را مثبت توصیف کرد و افزود: روابط دوجانبه خوبی میان روسیه و ایران حاکم است. روسای جمهور دو کشور در موقعیت های مختلف چه در ایران، روسیه و یا کشور سوم با یکدیگر دیدار می کنند و به ارائه دیدگاه های خود در خصوص موضوعات مختلف می پردازند. آخرین بازدید میان روسای جمهوری روسیه و ایران در ایروان پایتخت ارمنستان و در حاشیه نشست اجلاس سران اتحادیه اورآسیا اتفاق افتاد. خوشبختانه این همکاری ها را در زمینه های مختلفی همچون اقتصادی، سیاسی و همینطور فرهنگی شاهد هستیم.

چند نظامی ترکیه‌ای بر اثر انفجار در سوریه کشته یا زخمی شدند

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) شنبه شب از وقوع یک انفجار در نزدیکی شهر «رأس العین» واقع در استان «الحسکه» در شمال سوریه خبر داده است.

بر اساس این گزارش، در این انفجار که در یک ساختمان در منطقه «تل حلف» رخ داده، تعدادی از نیروهای نظامی ترکیه و متحدان آن‌ها در گروهک تروریستی «ارتش آزاد سوریه» کشته و شماری دیگر از آن‌ها زخمی شده‌اند.

دولت ترکیه هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است.

سه روز پیش هم در همین منطقه انفجار دیگری رخ داده بود که بر اثر آن ده‌ها نفر کشته یا زخمی شدند. آنکارا آن بمبگذاری را به گروه‌های کردی وابسته به «پ‌ک‌ک» نسبت داد، اما پ‌ک‌ک این ادعا را رد کرد.

رأس العین که در نزدیکی مرز ترکیه واقع شده، از جمله مناطقی است که در جریان عملیات موسوم به «چشمه صلح» ارتش ترکیه، به کنترل این کشور درآمده است.

دولت سوریه حضور نیروهای ترکیه‌ای را اشغالگری خوانده و خواستار خروج فوری نیروهای ترکیه‌ای و متحدان آن‌ها از خاک سوریه شده است.

عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال و شمال شرق سوریه مهر ماه امسال به بهانه به عقب راندن شبه نظامیان کرد سوری آغاز شد. هرچند این عملیات با دو توافق ترکیه، یکی با آمریکا و یکی با روسیه، متوقف شده، اما نیروهای ترکیه‌ای هنوز در مناطقی که به کنترل خود درآورده بودند، حضور دارند.

مقتدی صدر: از خرابکاران اعلام برائت می کنم

رهبر جریان صدر عراق ضمن اعلام برائت از خرابکاران، از تظاهرات کنندگان به ویژه صدری ها خواست که به خشونت روی نیاورند.

به گزارش خبرگزاری السومریه، مقتدی صدر رهبر جریان صدر از تظاهرات کنندگانی که دست به قتل و آتش زدن و در معرض خطر قرار دادن جان غیرنظامیان می زنند و به مقدسات و علمای و مراقد آنها تعرض می کنند اعلام برائت کرد.

وی اعلام کرد که اجازه بازگشت مفسدان با نامهای دیگر را نخواهد داد.

مقتدی صدر گفت: برخی از تظاهرات کنندگان از حامیان آل صدر هستند و من به آنها نخواهم گفت که به منازلتان برگردید و تظاهرات نکنید زیرا این حق آنهاست. من به آنها گفته ام که ابدا به خشونت روی نیاورید و به اعتصاب و تحصن مسالمت آمیز ادامه دهید. من از خشونت طلبان و خرابکاران اعلام برائت می کنم. من میان عراقی ها تفاوتی قائل نمی شوم.

رهبر جریان صدر از تظاهرات کنندگان خواست که روند مسالمت آمیز اعتراضات را حفظ کنند و از خشونت به ویژه در استانهای مقدس(نجف و کربلا) پرهیز کنند.

مقتدی صدر افزود: اجازه بازگشت مفسدان در جامه دیگر و تحت نامهای دیگر را نخواهم داد.

وی از عدم مشارکت جریان صدر در روند دولت آتی هم خبر داد.

آنتونوف: واشنگتن مرکز دروغ‌پراکنی درباره روسیه است

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشت: «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در ایالات متحده معتقد است که تمرکز به روی دروغ‌پردازی درباره روسیه در واشنگتن، از هر جای دیگری بیشتر است. به گفته وی، پوشش خبری درباره روسیه در مطبوعات آمریکایی بشدت جنبه مغرضانه و غیرواقعی به خود گرفته است.

وی در نشست جوانان روس‌زبان در نیویورک گفت: «احتمالاً در هیچیک از پایتخت‌های جهان، به اندازه واشنگتن، بیشترن اطلاعات دروغ درباره روسیه و سیاست خارجی این کشور منتشر نمی‌شود. در نیمه نخست سال جاری در رسانه‌های معتبر آمریکایی از 12.5 هزار مطلبی که درباره روسیه منتشر شده، 90 درصد آنها منفی و تنها 2 درصد مثبت بوده است.

آنتونوف سیاست مبتنی بر اصل «بازدارندگی روسیه» را رویکردی غیر واقع‌بینانه و خطرناک ارزیابی کرده و افزود: «در فضای اطلاعاتی آمریکا غالباً شنیده می شود که روسیه،خطرناک ترین و غیرقابل پیش بینی‌ترین دشمن است که باید از هر راه ممکن مهار شود. بعید است بتوان چنین برخوردی را دور اندیشی نامید. این رویکرد غیرواقع بینانه و حتی برای نقش تعیین کننده دو کشور در جهان خطرناک است.»

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد که چنین رویکرد یک جانبه‌ای تنها به روابط دو کشور آسیب می رساند، به همین دلیل روسیه باید به دنبال یک دیدگاه واقع بینانه و بی طرفانه نزد آمریکایی‌ها باشد.

آنتونوف افزود: «می‌خواهم تاکید کنم که در سیاست روسیه هیچ ضدیتی با آمریکا وجود ندارد. ما تا جایی که طرف آمریکایی آمادگی داشته باشد، حاضر به همکاری سازنده با این کشور هستیم. آنچه ما به دنبال آن هستیم، روابطی همراه با احترام به منافع ما و گفت‌و‌گوهای صادقانه و برابر است.»

سفیر روسیه در ماه اکتبر گذشته نیز سیاستمداران آمریکایی را به داشتن تمایل برای در مقابل یکدیگر قرار دادن مردم آمریکا و روسیه متهم کرده بود.

علاوه بر این، سفارت روسیه در واشنگتن نیز در واکنش به اعلام وزارت امور خارجه آمریکا درباره تصویب اقدامات جدید درباره «عوامل خارجی» در شورای فدراسیون (سنای) روسیه، از دولت ایالات متحده خواست تا در امور داخلی روسیه دخالت نکند.

در مطلبی که در توییتر سفارت روسیه منتشر گردید، تاکید شده: «دولت فدراسیون روسیه از طرف آمریکایی می خواهد تا دخالت در امور داخلی این کشور را متوقف کند.»

سفارت روسیه همچنین یادآور شد: «از زمان بازداشت «ماریا بوتینا» (تبعه روس) به اتهام جاسوسی در آمریکا، هیچیک از شهروندان روسی ساکن ایالات متحده نمی‌‌تواند خود را در امنیت احساس کرده و از آزادی بیان برخوردار باشند.

لازم به ذکر است شورای فدراسیون (سنای) روسیه به تازگی تصویب قانونی را مورد تایید قرار داده که اجازه می‌دهد افرادی که از خارج تامین مالی شوند را «عوامل خارجی» بشناسد.

روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور نگران تصویب قانون مربوط به عوامل خارجی در روسیه است و از مقامات مسکو انتظار می‌رود تا به تعهدات خود در تامین آزادی بیان پایبند باشند.


حمله هوایی اسرائیل به اهدافی در غزه

جنگنده های اسرائیلی بامداد روز شنبه به مناطقی از نواره غزه حمله کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از معا، جنگنده‌ های اسرائیل، بامداد امروز شنبه با پرتاب 3 فروند موشک، پایگاهی در شهرک «بیت لاهیا» در شمال نوار غزه را مورد هدف قرار دادند که در نتیجه آن، این پایگاه کاملا در آتش سوخت و خسارات مادی زیادی به اموال مردمی، که در مجاورت پایگاه بودند، وارد شد. توپخانه و جنگنده‌ های اسرائیلی، اواخر شب گذشته نیز دو پایگاه در شرق شهر غزه را مورد حمله قرار دادند.

رسانه‌ های اسرائیلی نیز ادعا کردند که یک راکت در منطقه باز در «اشکول» اصابت کرده که تلفاتی نداشته است و همچنین، آژیرهای خطر در شهرک «عسقلان» به صدا درآمدند. در همین رابطه، ارتش اسرائیل مدعی شد این چهارمین راکتی است که طی یک هفته به سمت اراضی اشغالی شلیک می‌شود.

تلویزیون «المیادین» نیز گزارش داد که به دنبال تیراندازی نیروهای اسرائیلی عصر جمعه در شرق شهرک «خزاعه» در جنوب نوار غزه، یک کودک شهید و 5 تن دیگر جراحت دیدند.

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد که «فهد محمد الاسطل» کودک 16 ساله در جریان مشارکت در راهپیمایی بازگشت در مرزهای نوار غزه، از ناحیه شکم هدف گلوله نظامیان اسرائیلی قرار گرفت و در نتیجه این جراحت، جانش را از دست داد.

مردم چین هرگز تسلیم هیچگونه تهدید خارجی نخواهند شد

رادیو و تلویزیون مرکزی چین روز جمعه 8 آذر/ قوس، 29 نوامبر تفسیری تحت عنوان « مردم چین هرگز تسلیم هیچگونه تهدید خارجی نخواهند شد» منتشر کرد.

در این تفسیر آمده است: درست در زمان کلیدی برای خاتمه خشونت و ازسرگیری نظم و ترتیب در هنگ کنگ، آمریکا لایحه به اصطلاح حقوق بشر و دمکراسی هنگ کنگ را قانونی کرد که قصد دارد راه را برای جنایتکاران خشونتمدار و افراطگرای هنگ کنگ هموار کرده و ضمن تخریب شکوفایی و ثبات هنگ کنگ، در راه اجرا و عملی کردن موفق سیاست یک کشور دو نظام مانع تراشی و از روند تاریخی تحقق رستاخیز عظیم ملت چین جلوگیری کند. مردم چین هرگز ساکت نخواهند نشست.

در این تفسیر خاطر نشان شد: آمریکا طی مدتهای طولانی در امور هنگ کنگ دخالت کرده و با برقراری ارتباط با آشوبگران ضد چین در هنگ کنگ، در صدد ایجاد ناآرامی در هنگ کنگ و کسب منافع برای خود است. اقدام آمریکا نشان می دهد که واشنگتن بزرگترین توطئه گر در ناآرامیهای هنگ کنگ بوده و نیت زشت این کشور ایجاد آشوب در هنگ کنگ و جلوگیری از توسعه چین است.

در این تفسیر تاکید شد: مردم چین هرگز تسلیم هیچگونه تهدید خارجی نخواهند شد و این به اصطلاح لایحه تنها باعث می شود مردم چین بیش از پیش با نیات زشت و ماهیت سلطه جوی آمریکا آشنا و بیش از پیش متحد شوند و عزم راسختری برای مقابله با تهدیدات خارجی از خود نشان دهند.

جنبش انصارالله: اسرائیل و آمریکا مانع اصلی پایان جنگ یمن هستند

ائتلاف سعودی موضع خود را در قبال جنگ یمن تغییر داده است اما «اسرائیل» و آمریکا در مسیر پایان جنگ مانع‌ تراشی می‌کنند.

به گزارش پارس تودی؛ «محمد البخیتی» جمعه شب در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «المیادین» با بیان اینکه راهبرد یمن تحقق صلحی پایدار و همه‌جانبه است، افزود، ائتلاف متجاوز سعودی با تغییر موازنه قدرت، عملا» در جنگ شکست خورده است.

«البخیتی» به سرنگونی یک فروند بالگرد آپاچی ائتلاف سعودی توسط پدافند هوایی یمن اشاره کرد و گفت: به نفع عربستان است که این پیام قوی را دریافت کند وگرنه خسارات بیشتری خواهد دید.

مقاومت ارتش و کمیته های مردمی یمن موجب شکاف در ائتلاف متجاوز سعودی شده است؛ بطوری که برخی متحدان اصلی ریاض نیروهای خود را از یمن خارج و یا شمار نیروهایشان را کاهش داده اند.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

رژیم سعودی و متحدانش تاکنون به دلیل مقاومت مردم یمن نتوانسته‌اند به اهداف خود در این کشور(به قدرت رساندن دست نشاندگان خود) برسند

امیل لحود: آمریکا و اسرائیل بدنبال ایجاد اختلافات مذهبی و طایفه‌ای در لبنان

رئیس جمهور اسبق لبنان درباره تشدید اختلافات مذهبی و طائفه‌ای در نتیجه منحرف شدن مسیر اعتراضات لبنان هشدار داد.

«امیل لحود» در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «المیادین» اظهار داشت: «جنبش اعتراضی بزرگی را که لبنان به خود دید، همان خواسته‌هایی بود که بنده هم همیشه آن را تکرار می‌کردم.»

وی با تاکید بر اینکه تشدید اختلافات مذهبی و طائفه‌ای در همه منطقه از جمله لبنان فقط به نفع اسرائیل است، گفت: «آنچه از هرج و مرج و آشوب که امروز در لبنان اتفاق می‌افتد بسیار شبیه به آن چیزی است که پس از ترور رفیق الحریری نخست وزیر فقید در سال ۲۰۰۵ رخ داد یا مشابه آن چیزی است که در سوریه اتفاق افتاد.»

لحود با اشاره به تلاش تل آویو و واشنگتن برای ایجاد شکاف در جامعه لبنان گفت: آنها خواهان تغییر طبقه سیاسی لبنان نیستند، سلاح حزب الله را هدف قرار داده‌‌اند، اما ارتش ضامن اتحاد لبنان است.

لحود اکثریت طبقه سیاسی در لبنان را از سال ۱۹۸۲ درگیر فساد خواند و گفت: «در عین حال افراد پاکدست زیادی هم در دولت لبنان نظیر شخص سید حسن نصرالله وجود دارد که فرزندش را فدا کرد.»

رئیس جمهور اسبق لبنان، «فؤاد السنیورة​» نخست وزیر اسبق این کشور را در یک سرقت ۳۰ میلیارد دلاری دخیل دانست و گفت: «هر چهره‌ای خارج از تیم سیاسی فعلی نخست وزیر از السنیوره درباره ۳۰ میلیارد دلار خواهد پرسید.»

السنیوره از ژوئن ۲۰۰۵ تا نوامبر ۲۰۰۹ در دوره ریاست جمهوری امیل لحود و میشل سلیمان، نخست وزیر لبنان بود. او حالا عضو پارلمان لبنان و رهبر فراکسیون جریان المستقبل در پارلمان است.

رئیس جمهور اسبق لبنان راه حل کنونی بحران لبنان را تشکیل دولت انتقالی خواند و گفت: در غیر این صورت ما به سمت شکست می‌رویم.

وی با تاکید بر اینکه از بین بردن میثاق لبنان ممکن نخواهد بود، گفت: تلاش‌ها در این جهت شکست خواهد خورد. کما وقتی که من رئیس جمهور بودم این قضیه ناکام ماند.

لحود بازگشت «سعد الحریری» نخست وزیر مستعفی لبنان به راس دولت جدید پیش روی این کشور را بزرگ‌ترین اشتباه خواند و گفت: هدف از این کار پایان دادن به مقاومتی است که موجودیت آن ضامن عدم وقوع جنگ داخلی در لبنان است.

رئیس جمهور اسبق لبنان در عین حال شخصیت‌های زیادی را لایق نخست وزیری دولت آتی لبنان دانست و نام اسامه سعد از اعضای پارلمان لبنان را نمونه گزینه مناسب برای این منصب دانست.

تظاهرات در لبنان در اعتراض به مسایل اقتصادی از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز شد و در چند روز گذشته به درگیری خیابانی میان طرفداران برخی احزاب منجر شد.


نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: