پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

اعتراضات وسیله‌ای برای ایجاد ناامنی در عراق و بازگشت داعش

روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد که عناصر داعش قصد دارند عملیات بزرگی را برای یورش به زندان‌های عراق انجام دهند و هزاران نفر از عناصر بازداشتی از جمله چندین سرکرده خود را فراری دهند. گفتنی است که بیش از هجده هزار عنصر از گروههای تروریستی مختلف در زندان‌های عراق حضور دارند.

به گزارش این روزنامه، بازداشت این هجده هزار نفر، حاصل بیش از پانزده سال تعقیب گروه‌های مختلف تروریستی از جمله گروه‌های «القاعده»، «انصار السُنّة»، «داعش»، «الجیش الاسلامی»، «جیش الراشدین»، «جیش الفاتحین»، «حماس العراق» و «جیش المصطفى» است که طی این بازه زمانی، شمار زیادی از سرکرده‌های این گروه‌ها بازداشت و روانه زندان شدند.

طرح داعش برای حمله به زندان «الحوت» در الناصریه

شهر الناصریه در ۳۷۵ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد و مرکز استان «ذی قار» عراق است. بافت این شهر، قبیله‌ای است و ساکنان آن، با وجود برخورداری این استان از میادین نفتی، با بیکاری و فقری گسترده‌ روبه‌رو هستند.

بنا بر این گزارش، این مسائل سبب شده است که حضور ساکنان الناصریه در اعتراضات جنوب عراق پررنگ باشد؛ چرا که میدان «الحبوبی» این شهر، از آغاز اعتراضات، شاهد حضور گسترده معترضان بوده و هست.

الاخبار ادامه داد، اعتراضات در الناصریه در بدو امر، مسالمت‌آمیز و بسیار منضبط بود و معترضان شعارهایی برای اصلاحات در عراق سر می‌دادند، ولی از ۲۸ آبان ماه گذشته، در شبکه‌های اجتماعی صفحات جعلی ایجاد شد که بیشتر از خارج ادامه می‌شد و در این صفحات، بر طبل افزایش دامنه اعتراضات کوبیده شد.

این صفحات مجازی، علنا حمایت از گروه کوچکی از افراد نقابدار را کلید زدند که برخی از منازل مسئولان دولتی را به آتش کشیده بودند. این تبلیغات هدفمند، کار را به جایی رساند که دولت مرکزی عراق مجبور شد نیروهای امنیتی بیشتری به این شهر اعزام کند.

به گزارش این روزنامه، از هفتم آذر ماه، نقابداران در الناصریه، با نیروهای امنیتی درگیر شدند و همین مسئله باعث درگیری‌های گسترده‌ای شد و در پی آن، نیروهای امنیتی مجبور شدند از این شهر خارج شدند. این در حالی بود که شمار زیادی از جوانان به سمت مرکز پلیس الناصریه حرکت کردند تا به آن حمله کنند.

یکی از افسران سرویس اطلاعاتی عراق به الاخبار گفت که هدف از این درگیری‌ها، «ایجاد خلأ امنیتی بود که از رهگذر آن، دهها نفر از عناصر داعش بتوانند از طریق مناطق بیابانی حرکت کنند و خود را به زندان «الحوت» برسانند و وارد آن شوند».

در الحوت که در یازده کیلومتری شرق الناصریه قرار دارد، بیش از شش هزار و دویست زندانی حضور دارند که بیشتر آنان وابسته به گروههای تروریستی به ویژه داعش هستند. کما اینکه در این زندان، سرکرده‌های تروریستی حضور دارند که محکوم به اعدام شده‌اند. به گفته این افسر، سرویس اطلاعات عراق، «چندین تماس و پیام‌ نوشتاری بین سرکرده های داعش را رهگیری کرده که نشان می‌دهد. انگیزه واقعی برای یورش به زندان مرکزی الناصریه و فراری دادن زندانیان آن وجود دارد».

وی با بیان اینکه «این طرح داعش، تحت حمایت طرفهای خارجی ناشناس قرار دارد»، خاطر نشان کرد، هدف این طرح، ایجاد هرج‌ومرج در الناصریه و درگیری با نیروهای امنیتی است. به همین دلیل، سرویس اطلاعاتی عراق از سرویسهای امنیتی در الناصریه خواسته است که حراست از زندان الناصریه را افزایش دهند.

کما اینکه، برخی از شیوخ عشایر نیز، از تدارک دیدن این توطئه برای الناصریه، خبر می‌دهند. شیوخ عشایر استان ذی قار اواخر هفته گذشته خبر دادند که چنین طرح تروریستی برای این استان برنامه‌ریزی شده است تا بتوانند عناصر داعش را از زندان الحوت، فراری دهند.

عشایر بلافاصله پس از اعلام این طرح، به اتفاق سرویس‌های امنیتی حاضر در الناصریه به ویژه رئیس پلیس این شهر، گروههای محلی حامی نیروهای امنیتی را تشکیل دادند و فورا صدها نفر از این گروهها، در اطراف زندان الناصریه مستقر شدند تا امنیت آن را تأمین کنند.

در همین ارتباط، ریاست پلیس نینوی در ۲۷ نوامبر گذشته خبر داد که تلاش برای فراری داعش زندانیان تروریستی حاضر در زندان «التسفیرات» واقع در مرکز شهر موصل ناکام ماند. پیش از آن نیز، ریاست سرویس اطلاعات و مبارزه با تروریسم در استان صلاح الدین (۱۷۵ کیلومتری شمال بغداد) در یک عملیات پیش‌دستانه، عملیات داعش برای حمله به «مرکز تکریت» را ناکام گذاشته بود. در این منطقه، یک زندان زنان وجود دارد.

یکی از افسران بلندپایه وزارت کشور عراق خبر داد که این عملیات‌ها تصادفی نیست، بلکه هدف داعش این است که توجه نیروهای امنیتی عراق از یک «عملیات بزرگ» برای حمله به زندان الناصریه منحرف شود.

روزنامه کویتی: وزیر خارجه عمان در تهران سه موضوع را بررسی کرد

«یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان روز دوشنبه در سفر به تهران با مقامات کشورمان از جمله «حسن روحانی» رئیس‌جمهور، دیدار کرد.

روزنامه کویتی«الجریده» به نقل از یک منبع در دفتر ریاست‌جمهوری ایران نوشت که گفت‌وگوهای بن علوی در تهران شامل سه محور بود: طرح صلح هرمز، بحران یمن و نزاع بین واشنگتن و تهران.

این منبع که به نام آن اشاره‌ای نشده است، افزود که بن علوی طرح صلح هرمز را ستود و به مقامات ایرانی تأکید کرد که پذیرش این طرح‌ در هر کشوری جز با حل اختلافات با ایران و کشورهای عربی همسایه به خصوص عربستان، ممکن نیست.

به گفته این منبع، بن علوی همچنین بار دیگر بر پیشنهاد کشورش برای ایفای نقش در نزدیک کردن دیدگاه‌های بین تهران و ریاض تأکید کرد.

طبق گفته این منبع، بن علوی درباره بحران یمن نیز از مقامات ایرانی برای کمک به حل این بحران از طریق هدایت انصارالله به سمت نشان دادن انعطاف در مذاکرات مستقیم بین گروه‌های یمنی و ریاض در عمان، درخواست کرد اما مقامات ایرانی با این پیشنهاد او موافقت نکردند و گفتند که شروط کنونی عربستان به معنای شکست انصارالله است و بحران یمن نیز جز با مذاکرات داخلی یمنی‌ها بدون دخالت خارجی، حل نخواهد شد.

این منبع همچنین گفت که وزیر خارجه عمان درباره روابط با واشنگتن نیز به تشریح نتایج سفر خود به واشنگتن و گفت‌وگو با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا پرداخت.

بنابر گفته این منبع، بن علوی به مقامات ایرانی گفت که از دیدگاه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور آمریکا، سیاست فشار حداکثری بر ایران در حال نتیجه دادن است و ایرانی‌ها دیر یا زود مجبور می‌شوند پای میز مذاکرات حاضر شوند لذا دولت آمریکا در حال حاضر عجله‌ای برای مذاکره ندارد اگر چه باب مذاکرات بسته نیست اما بستگی به اراده تهران برای گفت‌وگوی بدون پیش‌ شرط دارد.

الجریده به نقل از این منبع مدعی شد: «بن علوی به روحانی ابلاغ کرد که ترامپ پس از اعتراضات اخیر در ایران، روحانی را در عرصه سیاست داخلی ضعیف می‌داند و به همین دلیل دیدار با او یا مذاکره با ایران دیگر اولویت ترامپ نیست اما با این حال باب گفت‌وگو با ایرانی‌ها را نبسته است».

این روزنامه کویتی هفته گذشته نیز در خبری از تلاش‌های جدید اروپا برای برگزاری دیدار بین روحانی و ترامپ به ابتکار فرانسه، ایتالیا و آلمان خبر داده بود.

درخواست آمریکا از ۴ کشور عربی برای امضای توافقنامه با اسرائیل

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل گزارش داد که «آمریکا از چهار کشور عربی که با تل آویو روابط دیپلماتیک ندارند خواسته تا امضای توافقنامه جدید با اسرائیل را بررسی کنند».

در ادامه این گزارش آمده است: دولت آمریکا از کشورهای امارات، بحرین، عمان و مراکش خواسته تا توافقنامه عدم تجاوز با اسرائیل امضا کنند.

در گزارش تلویزیون رژیم اسرائیل آمده است: مسئولان کاخ سفید با سفرای چهار کشور عربی مذکور در خصوص امضای توافقنامه جدید با اسرائیل رایزنی کرده اند تا بدین ترتیب بنیان عادی سازی کامل روابط با تل آویو گذاشته شود.

دیپلماتهای کشورهای مذکور نیز اعلام کرده اند به زودی پاسخ این درخواست را خواهند داد.

این در حالی است که کشورهای اسلامی و به ویژه گروه های مقاومت فلسطین اقدامات برخی کشورهای عربی در برقراری روابط با رژیم اسرائیل را محکوم کرده اند.

نفت سوریه را به خانه مان می بریم

رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه درباره حضور نظامیان آمریکا در سوریه گفت ما میادین نفتی را تصرف کردیم. ما نفت را در اختیار داریم و مقداری از آن را به خانه آوردیم. ما در آینده هم نفت را به خانه می‌آوریم.

ترامپ در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره ناتو گفت: ما درباره ناتو هم صحبت کردیم. این ائتلاف در حال قدرتمندتر شدن است. بسیاری از کشورها به عدد دو درصد (تولید ناخالص داخلی) متعهد شده اند و در نهایت من فکر می کنم این عدد باید افزایش یابد. رئیس جمهور مکرون و من فکر می کنیم که ما باید انعطاف پذیری بیشتری داشته باشیم. ما باید از این ائتلاف برای مسائل دیگر هم استفاده کنیم و نباید صرفاً به یک کشور نگاه کنیم. بسیاری می گویند هدف ائتلاف ناتو ابتدا اتحاد جماهیر شوروی و روسیه بوده است. اما ما مسائل دیگری نیز داریم که باید به آنها نگاه کنیم. اسلام افراطی، رشد بیش از حد چین و بسیاری از مسائل دیگر. ناتو در حال تغییر کردن است. ناتو در حال بزرگتر شدن است. ناتو در حال قدرتمند تر شدن است، زیرا بسیاری از کشورها اکنون در حال تحقق تعهداتشان هستند. آن دسته از کشورهایی که به تعهداتشان عمل نمی کنند ممکن است با برخورد تجاری من روبرو شوند. من به شیوه ای متفاوت با آنها برخورد می کنم. ما نمی خواهیم که این کشورها در انجام وظیفه شان کوتاهی کنند. ما و شاید فرانسه می توانیم با کشورهایی که سهم خودشان را کمتر از یک درصد (تولید ناخالص داخلی) می پردازند برخورد کنیم. این منصفانه نیست. ناتو طی سه سال گذشته پیشرفت های زیادی داشته است. استحکام ناتو بیشتر شده است و این مسئله مهمی است. آنها قبلاً به یک حوزه نگاه می کردند اما اکنون به تمام نقاط دنیا توجه دارند. این موضوع برای من بسیار مهم است.

ترامپ در ادامه گفت: ما تا حدودی در حال تغییر دادن شرایط هستیم و این مهم است. بدون تردید، بدون حضور آمریکا، ناتو دیگر آن ناتوی قدیمی نمی شود. ما به طور مفصل در مورد این مسئله با استولنبرگ گفتگو کرده ایم. اینکه همه کشورها اکنون قصد دارند سهم شان را افزایش دهند چیز خیلی مهمی است، اما ما اکنون اهداف متفاوتی داریم. ما یک تصویر بزرگ تر داریم که – همانطور که شما گفتید – شامل عراق می شود ولی من می گویم شامل ایران هم می شود.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: با کشته شدن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش به اطلاعاتی دست یافتیم که نشان می‌دهد افراد ثروتمندی بوده اند که به این گروه تروریستی کمک مالی می‌کرده اند.
ترامپ گفت: ما تعداد زیادی زندانی داعشی در سوریه داریم که بسیاری از آن‌ها اهل فرانسه و آلمان و انگلیس هستند. بیشتر آن‌ها اهل اروپا هستند. من با رئیس جمهور مکرون در مورد این مسئله صحبت نکرده ام.
ترامپ خطاب به مکرون گفت: دوست دارید چند تا جنگجوی داعشی داشته باشید؟
مکرون در پاسخ گفت: اجازه دهید جدی باشم. جنگجویان زیادی هستند که اهل سوریه، عراق و منطقه هستند. تعداد اندکی از این جنگجو‌ها اهل اروپا هستند. این اولویت نخست ماست، زیرا هنوز مسئله تمام نشده است.
ترامپ در ادامه گفت: ما کنترل کامل میادین نفتی را در اختیار داریم، بنابراین داعش نمی‌تواند از آن استفاده کند. آن‌ها از این نفت برای تامین مالی خود استفاده کردند. نفت منبع اصلی درآمد آن‌ها بود. البته آن‌ها کمک‌هایی را هم دریافت می‌کردند. ما فهرست منشأ این کمک‌ها را اکنون در دست داریم. این موضوع خیلی مهمی است. شاید باور نکنید، ولی افرادی بودند که به داعش کمک مالی می‌کردند. برخی از این افراد، بسیار ثروتمند هستند و به داعش کمک مالی می‌کردند. ما فهرستی از آن‌ها در اختیار داریم. ما اطلاعات زیادی داریم. زمانی که ما البغدادی را کشتیم اطلاعات زیادی به دست آوردیم. فرانسه بسیار زیاد به ما کمک کرده است.
ترامپ در مورد ترکیه گفت: ما رابطه بسیار خوبی با ترکیه داریم. من رابطه بسیار خوبی با رئیس جمهور اردوغان دارم. ما زمانی که سربازان خود را از مرز ترکیه و سوریه خارج کردیم به آن‌ها گفتیم خودتان در مرزتان گشت زنی کنید. ما گفتیم که قصد نداریم سربازانی را برای گشت زنی در آن مرز بگماریم. آن‌ها بیش از دو هزار سال است که این کار را انجام داده اند. ما برخی از این سربازان را در اطراف میادین نفتی مستقر کردیم. ما میادین نفتی را تصرف کردیم. ما نفت را در اختیار داریم و مقداری از آن را به خانه آوردیم. ما در آینده هم نفت را به خانه می‌آوریم و مقداری هم به سایر مناطق می‌فرستیم. ما رابطه خوبی با ترکیه داریم.

ترامپ در مورد اوکراین گفت: اوضاع اوکراین بسیار مهم است. من فکر می‌کنم دیدار‌هایی که میان اوکراین و روسیه قرار است اتفاق بیفتد چیز خیلی خوبی است. این احتمال وجود دارد که پیشرفت‌های زیادی حاصل شود. این مسئله برای اوکراین مهم است. برای روسیه هم این مسئله مهم است. آن‌ها مدت زمان زیادی است که با یکدیگر می‌جنگند. من فکر می‌کنم این فرصت خوبی است که دارد اتفاق می‌افتد. در خصوص تسلیحات هسته ای، من با رئیس جمهور پوتین صحبت کرده ام و با آن‌ها ارتباط برقرار کرده ام. او و ما می‌خواهیم در زمینه سلاح‌های هسته‌ای به نوعی توافق دست پیدا کنیم که البته شامل چین و شما (فرانسه) و برخی کشور‌های دیگر نیز می‌شود. ما می‌خواهیم کاری کنیم که جلوی اشاعه سلاح‌های هسته‌ای را بگیریم. زیرا ما در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای زیادی هستیم، ما در حال مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای زیادی هستیم؛ صادقانه بگویم، اوضاع تسلیحات هسته ای، اوضاع خوبی نیست.
وی افزود: ما به معاهده خود با روسیه پایان دادیم، زیرا طرف مقابل به آن پایبند نبود. اما آن‌ها می‌خواهند توافق کنند و این چیز خوبی است. این یکی از کار‌های بزرگی است که ما می‌توانیم انجام دهیم. ما با روسیه در مورد معاهده‌ای گفتگو می‌کنیم که تمرکزش روی سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های هسته‌ای است. ما فکر می‌کنیم که می‌توان در این زمینه کار انجام داد. آن‌ها می‌خواهند که این کار را بکنند و ما این را می‌دانیم. من با چین در مورد این مسئله صحبت کرده ام. در طول مذاکرات تجاری، چین ابراز علاقه کرد که در این امر سهیم باشد. در این زمینه اتفاقات خوبی رخ خواهد داد. من فکر می‌کنم این اتفاق خواهد افتاد. کل بحث هسته‌ای بسیار بسیار مهم است.

کمی «تروریست مهربان داعش» برای فرانسه

ترامپ به مکرون پیشنهاد داد که کمی «تروریست مهربان داعش» را برایش ارسال کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری هیل، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک رئیس جمهور آمریکا با همتای فرانسه ای خود امانوئل ماکرون ، رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ اعلام کرد که می تواند به مکرون شبه نظامیان «مهربان» سازمان تروریستی داعش را که ایالات متحده در سوریه و عراق اسیر کرده بود ، ارسال کند.

ترامپ رو به مکرون به شوخی گفت: «آیا شما برخی از مبارزان داعش را برای خود نمی خواهید؟ من می توانم آنها را به شما بدهم. شما می توانید هر تعداد که می خواهید ، بگیرید».

در پاسخ ، ماکرون از ترامپ خواست تا جدی صحبت کند (البته آنکه شوخی می‌کند ماکرون است، چراکه واقعا بسیاری از تروریست‌های فعال در سوریه تابعیت فرانسه را دارند) و اظهار داشت که اکثر مبارزان داعش مستقیماً از کشورهای خاورمیانه به اروپا می آیند.

پیش از این ترامپ گفته بود که نیروهای آمریکایی کنترل میدان نفتی سوریه را به دست گرفتند و هر کاری را که می خواهند با آن انجام می دهند.

از سال 2011 در سوریه، درگیری های مسلحانه ادامه دارد. روسیه، ایران و ترکیه برای حل و فصل اوضاع وساطت کردند و ضامن آتش بس هستند. در این مدت، سوریه توانست تقریبا تروریست ها را به طور کامل شکست دهد، یک تسویه حساب سیاسی را آغاز کند، پناهندگان را بازگرداند و زیرساخت های نابود شده از جنگ را احیا کند. کمیته قانون اساسی ایجاد شد که اپوزیسیون حکومت را هم شامل می شد. اولین جلسه این کمیته در تاریخ 30 اکتبر در ژنو برگزار شد.


بازداشت رئیس سازمان جمعیت هلال احمر ایران

علی‌اصغر پیوندی رئیس سازمان جمعیت هلال احمر به‌دلیل تخلفات مالی از سوی مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بازداشت شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری «آنا»، پیوندی قصد سفر به ژنو را داشت که متوجه ممنوع‌الخروجی خود می‌شود و در نهایت در ساعات پایانی سه‌شنبه(۱۲ آذر ماه ۹۸) بازداشت می‌شود. پیوندی پیش از این نیز برای توضیحات درباره بروز تخلفات مالی در هلال احمر از سوی مراجع قضائی احضار شده بود و درحال حاضر نیز با قرار وثیقه آزاد بود.

قابل ذکر است، ظهر سه‌شنبه (۱۲ آذر ماه ۹۸)خبر استعفای پیوندی از سوی اسماعیل رمضانی رئیس روابط‌عمومی سازمان جمعیت هلال احمر منتشر و رسانه‌ای شده بود که البته رمضانی دلیل استعفای پیوندی را مشغله‌های دیگر و در راستای پیشرفت سازمان هلال احمر عنوان کرد. اما مشخص بود که دلیل این استعفا به‌دلیل همان مسائل و تخلفات مالی بود که در زمان تصدی‌گری پیوندی در سازمان هلال احمر در این سازمان رخ داده بود.

براساس این گزارش، یک منبع در قوه قضائیه نیز خبر بازداشت علی‌اصغر پیوندی رئیس سازمان جمعیت هلال احمر به‌دلیل تخلفات مالی را تأیید کرد.

اعتراف ژنرال:حمایت اسرائیل از گروه‌های تروریستی در سوریه

به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه؛ رئیس سابق ستاد ارتش رژیم اسرائیل به حمایت همه جانبه این رژیم از تروریست‌ها در خاک سوریه و تلاش برای بالا بردن روحیه گروه‌های تروریستی در برابر ارتش سوریه اذعان کرد. گادی آیزنکوت رئیس سابق ستاد ارتش رژیم اسرائیل اذعان کرد. اسرائیل عملا از تروریست‌ها در سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی کرد.
گزارشگر الاخباریه گفت: هر روز ادله بیشتری درباره حمایت اسرائیل از گروه‌های تروریستی وهابی در سوریه بر ملا می‌شود. اظهارات گادی آیزنکوت رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل که در آن از کمک مالی و تسلیحاتی به تروریست‌ها خبر داد، آخرین ادله (در این زمینه) نیست. آیزنکوت در مصاحبه با روزنامه ساندی تایمز انگلیس که نشانه جدیدی درباره پیمان مستحکم میان رژیم اسرائیل و گروه‌های تروریستی در سوریه است، اذعان کرد اسرائیل گرو‌ههای تروریستی را برای ارتکاب جنایت علیه سوری‌ها به سلاح‌های مختلف، پول و تجهیزات مجهز می‌کرد. این اظهارات، بسیاری از گزارش‌ها و ادله موثق درباره این کمک‌ها را تأیید کرد.
پس از آنکه یگان‌های ارتش سوریه و گروه‌های متخصص در سال‌های گذشته مقادیر فراوانی مسلسل، مهمات و توپخانه‌های ساخت اسرائیل و مقادیری مواد سمی و شیمیایی پیدا کردند، اظهارات آیزنکوت به مثابه تأیید آن است. این مقام اسرائیلی نه تنها به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی اذعان کرد بلکه به دخالت‌های مستقیم اسرائیل برای بالا بردن روحیه از هم گسیخته گروه‌های تروریستی و نجات آن‌ها از سرنوشت حتمی در برابر حملات ارتش سوریه از طریق انجام بسیاری از تجاوزات در خاک سوریه هم اقرار کرد.
روزنامه ساندی تایمز نوشت: اعتراف‌های مسئول اسرائیلی درباره حمایت رژیم اسرائیل از گروه‌های تروریستی در سوریه، ادعا‌های مقامات این رژیم را مبنی بر اینکه در جنگ تروریستی علیه سوریه دست ندارند، رد می‌کند.

ژاپن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس می‌پیوندد

دولت ژاپن قصد دارد یک ناوشکن به خلیج فارس اعزام کند.

هدف اصلی این اقدام کمک به متحد اصلی ژاپن یعنی آمریکا بیان شده است.

با بالاگرفتن تنش‌ها در خلیج فارس دولت ژاپن در تلاش بود همراهی خود با آمریکا در خلیج فارس را نشان دهد.

پیش از این در ماه اکتبر دولت ژاپن خبر اعزام نیروی دریایی ژاپن به خلیج فارس برای محافظت از کشتی‌های ژاپنی بدون پیوستن به ائتلاف آمریکایی را اعلام کرده بود. دولت ژاپن به دلیل رابطه دوستی قدیمی با دولت ایران تلاش داشت از تحریک ایران خودداری کند.

حزب «کمیتو» که از احزاب ائتلاف حاکم بر ژاپن است با اعلام اینکه به اندازه کافی نیروی نظامی از سایر کشورها برای همراهی با آمریکا در منطقه حضور دارند با اعزام نیروی دریایی ژاپن به خلیج فارس مخالفت کرده است.

یک هواپیمای شناسایی ژاپنی که در ماموریت خلیج عدن است به ناوشکن ژاپنی در خلیج فارس ملحق خواهد شد.

چین نیروی دریایی آمریکا و چند سازمان غیردولتی آمریکایی را تحریم کرد

به نقل از فرانس پرس، چین روز دوشنبه از تعلیق فوری توقف ناوهای آمریکایی در هنگ کنگ و تحریم چند سازمان غیردولتی آمریکایی خبر داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد این تحریم ها در پاسخ به تصویب قانونی در آمریکا در حمایت از تظاهرات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ که از شش ماه پیش این منطقه خودمختار چین را به لرزه درآورده ، وضع شده است

نشست سازمانهای اطلاعاتی برخی کشورهای غربی در اربیل

شهر اربیل در شمال عراق دیروز (یکشنبه) میزبان نشست فوق العاده سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و برخی کشور‌های غربی بود.
برخی منابع از برگزاری نشست فوق العاده سازمان‌های اطلاعاتی امریکا، انگلیس و برخی کشور‌های غربی برای بررسی اوضاع عراق در شهر اربیل در شمال این کشور خبر دادند.
این نشست دیروز (یکشنبه) در شرایطی برگزارشد که هشدار‌ها درباره فعالیت‌های آمریکا در عراق بویژه افزایش شمار نیرو‌های امریکایی در برخی از استان‌ها افزایش یافته است.

رئیس جمهور مکزیک: اوو مورالس قربانی یک کودتا شد

نقل از خبرگزاری فرانسه، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهور مکزیک یکشنبه اعلام کرد اوو مورالس رئیس جمهور سابق بولیوی که پس از آنکه مجبور به استعفا شد به مکزیک پناهنده شد، قربانی یک کودتا شده است.
این نخستین بار است که رئیس جمهور چپگرای مکزیک که نخستین سالگرد به قدرت رسیدنش را جشن گرفته بود، مستقیما در مورد شرایطی که به کناره گیری اوو مورالس از قدرت منجر شد، اظهارنظر کرد.
لوپز اوبرادور در جمع ده‌ها هزار هوادارش در میدان مرکزی پایتخت مکزیک گفت: اوو (مورالس) قربانی یک کودتا شد! ما از مکزیکوسیتی به جهان اعلام می‌کنیم که ما از دموکراسی و نه از نظامی گری حمایت می‌کنیم.
وی همچنین ترازی از عملکردش در نخستین سال در قدرت بودن خود ارائه کرد و در اشاره به بخش سیاست خارجی خود، تصمیم دولت خود برای اعطای پناهندگی به اوو مورالس را یادآور شد.
مورالس ۱۲ نوامبر به همراه آلوارو گارسیا معاون خود وارد مکزیک شد.
آندرس مانوئل لوپز ابرادور گفت: اوو مورالس برادر ماست که با شایستگی نماینده مردم عمدتا بومی بولیوی است.


وضعیت بیماران در غزه به دلیل محاصره وخیم است

«خلیل الحیه» عضو دفتر سیاسی حماس سه شنبه شب در گفت وگو با شبکه المیادین گفت، باریکه غزه از کمبود دارو در مضیقه است و بیماران این منطقه به ویژه بیماران سرطانی به دلیل محاصره غزه ، قادر به خروج از این منطقه نیستند.

عضو حماس تصریح کرد، حماس برای ایجاد گذرگاه آبی چند ایده ارائه کرده است و اهالی غزه می‌خواهند به دنیای بیرون دسترسی داشته باشند.

پیش از این وزارت بهداشت فلسطین، اوضاع انسانی در باریکه غزه را فاجعه بار برشمرد و از جامعه بین الملل خواست برای فراهم کردن داروی بیماران غزه اقدام کنند.

رژیم اسرائیل از سال 2006 پس از پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی، باریکه غزه را تحت محاصره خود درآورد و از ورود کالاهای اساسی از جمله سوخت، غذا، دارو و مصالح ساختمانی به این منطقه جلوگیری می‌کند

وبگاه آمریکایی: ارتش آمریکا موشک محرمانه «نینجا» را مجددا در سوریه آزمایش کرد

همزمان با مخالفت کشورهای مختلف با تداوم حضور نظامیان آمریکایی در سوریه، اکنون گفته می‌شود ارتش آمریکا در حال آزمایش موشکی محرمانه و مخفی در عملیات‌های هوایی خود در شمال سوریه است.

بخش مجله «وارزُن» در وبگاه «درایو» بامداد امروز (چهارشنبه) گزارش داد نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه، در جریان عملیات هوایی در منطقه «اطمه» واقع در استان ادلب (در فاصله 8 کیلومتری مرز ترکیه) موشک موسوم به «نینجا» را مجددا آزمایش کرده است.

بر اساس این گزارش، در حمله روز سه‌شنبه جنگنده آمریکایی با موشک نینجا، حداقل دو عنصر مسلح کشته شدند. با اینکه هویت این دو عنصر مسلح یا وابستگی‌شان به یک گروه خاص گزارش نشده اما برخی منابع می‌گویند حداقل یکی از کشته‌شدگان از اعضای ارشد گروه تروریستی هیأت تحریرالشام (جبهة‌النصره سابق) بودند.

گزارش وارزُن که بیشتر روی حجم تخریب اعمال‌شده توسط این موشک تمرکز دارد، حاوی تصاویری از محل برخورد موشک است که نشان می‌دهد خودروی هدف قرار داده شده تقریبا از وسط به دو نیم تقسیم شده، آسیب بیشتر به سرنشینان جلو رسیده و صندلی‌های عقبی ماشین آسیب کمتری دیده‌اند.

بر این اساس، منابع محلی می‌گویند دو عنصر مسلحی که در این خودرو بودند،‌ بر اثر شدت این حمله تقریبا به صورت کامل خرد و تکه‌تکه شده بودند؛ اتفاقی که جزو ویژگی‌های نسبت داده شده به موشک‌های نینجا است.

این پایگاه خبری همچنین توضیح می‌دهد که برخی شباهت‌های خاص این حمله، با عملیات کشتن «احمد حسن ابو خیر المصری» یکی از معاونان گروه تروریستی القاعده به تاریخ فوریه 2017 حین رانندگی با خودرو در ادلب، هم‌پوشانی دارد. به گونه‌ای که خودروی المصری نیز در بخش صندلی‌های جلو دچار آسیب جدی شده اما به مابقی آن آسیب حداقلی رسیده بود.

بر اساس توضیحاتی که وزارت دفاع آمریکا درباره موشک پایه هل‌فایر ارائه داده، این موشک می‌تواند حملات دقیقی را به تانک‌ها، سنگرها،‌ سازه‌های محافظت‌شده و بالگردها انجام دهد. این موشک را همچنین می‌توان با استفاده از لیزر به سمت هدف هدایت کرد.

موشک مخفی و محرمانه نینجا (AGM-114R9X)، نوع ارتقا یافته‌ای از موشک «هِل‌فایر» – تولید مشترک کمپانی‌های لاکهید مارتین، بوئینگ و نورثروپ گرومن – است که دارای کلاهک جنگی غیرانفجاری برای نفوذ به عمق حجمی از 45 کیلوگرم فلز، بتن یا هر سازه‌ای با دقت حداکثری است.

کشورهایی که گفته می‌شود آمریکا موشک نینجا را در آنها آزمایش کرده، شامل سوریه، یمن، لیبی، عراق و سومالی می‌شود.

پوتین ناتو را تهدیدی علیه روسیه می داند

رئیس جمهور روسیه گفت: نزدیک شدن ناتو به مرز‌های روسیه به منزله تهدید احتمالی علیه امنیت کشورمان است.
ولادیمیر پوتین در نشست نظامی در سوچی گفت: ناتو با هدف مقابله با اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد؛ اما با وجود اینکه این اتحاد یا توافق ورشو اکنون وجود ندارد؛ باز هم ناتو همچنان در حال توسعه است.پوتین گفت: «گسترش ناتو و افزایش زیرساخت‌های نظامی آن نزدیک مرز‌های روسیه به منزله یکی از تهدید‌های احتمالی علیه کشور ماست. از این رو، اجازه دهید بگویم که به اهتمام گسترده در زمینه تجهیزات تکنولوژیکی برای نیرو‌های نظامی ادامه می‌دهیم.»

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه «تحریم مقامات چین» را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه لایحه ای را به بحث گذاشت که به بهانه نحوه برخورد پکن با افراطیون اویغور دولت «دونالد ترامپ» را به تشدید واکنشهای واشنگتن در قبال چین ملزم می کند و خواهان وضع تحریمها علیه مقامات بلندپایه چین و تحریم صادرات به این کشور می شود.

این لایحه موسوم به «سند اویغور ۲۰۱۹» که با ۴۰۷ رأی موافق در برابر تنها یک رأی مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را ملزم می کند که سوء استفاده های ادعایی از اقلیت مسلمان چین را محکوم کرده و خواستار بسته شدن اردوگاههای بازداشت دسته جمعی در منطقه شین جیانگ در شمال غربی چین شود.

در واقع «سند اویغور ۲۰۱۹» نسخه ای سختگیرانه از لایحه ای است که پس از تصویب در مجلس سنا در ماه سپتامبر خشم مقامات پکن را برانگیخت.

این لایحه همچنین از رئیس جمهور دونالد ترامپ می خواهد تا برای نخستین بار علیه عضوی از هیأت سیاستگذاران چین تحریمهایی وضع کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ درصدد است برای پایان دادن به جنگ ویرانگر تجاری میان واشنگتن- پکن که اقتصاد جهانی را با چالشی جدی مواجه کرده، با چین به توافق برسد.

این لایحه همچنین خواستار تحریم مقامات بلندپایه چین به ویژه «چن کوآنگو» دبیر حزب کمونیست شین جیانگ شده است.

این در حالی است که چین پیوسته هرگونه بدرفتاری با مسلمانان اویغور را رد کرده و می گوید که در این اردوگاهها دوره آموزش مهارتهای شغلی برگزار می شود.

پکن همچنین هشدار داد که در صورت وضع تحریم علیه چن کوآنگو، این کشور به اقدام تلافی جویانه و متناسب علیه آمریکا دست خواهد زد.

انتقاد مقام سازمان ملل از عدم پیگیری پرونده ترور «جمال خاشقجی»

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل نسبت به ناکامی در تحت پیگرد قرار دادن عاملان ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد نظام سعودی اذعان کرد.

وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا و آمریکا باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام دهند.

کالامارد تصریح کرد که جهان در انجام وظیفه خود در محاکمه و مجازات عاملان قتل خاشقجی ناموفق بوده است.

خاشقجی توسط عوامل نظام سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترور شد.


دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: