پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

تظاهرات صدها هزار نفری کارگران در فرانسه

صدها هزار کارگر، معلم و کارمند بخش اورژانس بیمارستان‌ها، روز پنجشنبه با شرکت در یکی از بزرگ‌ترین اعتصابات دولتی فرانسه طی دهه‌های اخیر، اعتراض خود را نسبت به طرح بازنشستگی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نشان دادند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کارگران بخش حمل‌ونقل ریلی با تهدید به ادامه دادن به اعتصاب تا روز دوشنبه و فلج کردن فرانسه، اصلاحات دولت ماکرون را با بزرگ‌ترین چالش از زمان اتمام اعتراضات «جلیقه‌زردها» مواجه کرده‌اند.

در شهر «نانتس» واقع در غرب فرانسه، اعتراضات خیابانی به درگیری کشیده شد و معترضان در برابر پرتاب گاز اشک‌آور از سوی پلیس، اقدام به پرتاب سنگ به سوی مأموران کردند. در شهرهای «لیون» و «مارسی» نیز هزاران معترض پارچه‌نوشته‌های بزرگی را برافراشته‌اند که بر روی آن نوشته شده است: «ماکرون گم شو» و «به حقوق بازنشستگی ما دست نزن».

رهبر یکی از اتحادیه‌های کارگری فرانسه در این باره گفت: «کاری که باید انجام دهیم تعطیل کردن اقتصاد فرانسه است. مردم مشتاق شروع یک مبارزه هستند».

کارگران فرودگاه‌ها، راننده‌های کامیون و نیروهای پلیس نیز در حال پیوستن به این اعتصاب گسترده هستند.

ماکرون معتقد است سیستم فعلی مستمری بازنشستگان بسیار پرهزینه و ناعادلانه است. او می‌گوید قصد دارد سیستمی ساده طراحی کند که در آن همه مستمری‌بگیران از حقوق برابر برخوردار باشند.

اعتصاب سراسری فرانسه وارد دومین روز خود شد

اعتصاب سراسری اتحادیه های تجاری فرانسه علیه اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور روز جمعه وارد دومین روز خود شد.

این اعتصاب سیستم حمل و نقل عمومی فرانسه را فلج کرد و مدارس را در سراسر این کشور به تعطیلی کشاند.

در این میان، دولت ماکرون به همراه شمار زیادی از شهروندان عادی فرانسه، درصدد طراحی برنامه هایی برای کنار آمدن با این اعتصابها در روزهای پایانی هفته هستند.

گفتنی است که کارگران خدمات حمل و نقل ریلی به تمدید اعتصاب خود در روز جمعه رأی دادند و اتحادیه های کارگری در بخش اتوبوس و مترو پاریس نیز اعلام کردند که اعتصاب آنها تا روز دوشنبه ادامه می یابد.

سایر اتحادیه های تجاری نیز قرار است اوایل روز جمعه در مورد مدت زمان اعتصاب خود تصمیم بگیرند.

دولت فرانسه با ناکارآمد عنوان کردن سیستم بازنشستگی فعلی، اعلام کرده است که در نظر دارد تا سیستمی ساده طراحی کند تا در آن همه مستمری‌بگیران از حقوق برابر برخوردار باشند، اما این طرح با مخالفت‌ها و انتقادات گسترده در این کشور روبرو شد.

موج اعتصاب اخیر در فرانسه که همراه با اعتراضات در لیون و مارسی نیز بوده است، بزرگترین اعتراض در فرانسه از زمان شکل گیری جنبش جلیقه زردها در سال گذشته به شمار می‌رود.

نتانیاهو: اسرائیل «کاملا حق دارد» غور اردن را به اراضی‌اش ملحق کند!

نخست‌وزیر رژیم اسرائیل مدعی شد که اسرائیل «کاملا حق دارد» غور اردن را به اراضی‌اش ملحق کند!

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، به رغم هشدار دادستان در دیوان کیفری بین المللی نسبت به الحاق غور اردن به اراضی اشغالی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت: ما «کاملا حق داریم» غور اردن را به اراضی خود ملحق کنیم!

وی گفت که پیشنهادش برای الحاق بخش استراتژیکی از کرانه باختری طی نشستش با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در پرتغال مورد بررسی قرار گرفته است.

دادستان کل دیوان کیفری بین المللی پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که دفترش با نگرانی پیشنهاد اسرائیل را دنبال می‌کند.

نتانیاهو گفت که طی دیدار با پامپئو با طرح امضای معاهده دفاع مشترک توافق کرده است.

خوشوقتی مقام آمریکایی از گرسنگی، گرانی و کمبود در ایران

برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه در امور ایران، گفت كه مقامات ایران می توانند از تنها 10٪ از ذخایر ارزی به دلیل تحریم ها استفاده كنند. با این پیش زمینه، مقامات واشنگتن یک بحران مالی برای تهران پیش بینی می کنند.

به گزارش اسپوتنیکبه نقل از Wall Street Journal، معیار اصلی پیش بینی چنین وضعیتی میزان ذخایر ارزی ایران است. حجم آنها طبق گزارش صندوق بین المللی پول 86 میلیارد دلار است. این میزان 20٪ پایین تر از سال 2013 است، فشار اقتصادی بین المللی ایران را وادار به مذاکره درباره برنامه هسته ای خود کرد. با این حال، اوضاع از نظر ایالات متحده آمریکا پیچیده تر به نظر می رسد. براساس اطلاعات، هوک در گفتگو با وال استریت ژورنال اعتراف كرد كه مقامات ايران به دليل مجازات های بين المللی عليه بخش مالی كشور، تنها به 10 درصد از ذخاير ارز خارجی دسترسی دارند. به گفته کاخ سفید، اکنون تهران در تلاش است تا از ذخیره ارزی خود استفاده کند.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه در امور ایران، گفت كه مقامات ایران می توانند از تنها 10٪ از ذخایر ارزی به دلیل تحریم ها استفاده كنند. با این پیش زمینه، مقامات واشنگتن یک بحران مالی برای تهران پیش بینی می کنند.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران معتقد است: اگر ایران قصد جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت ها را دارد، باید ذخایر بیشتری را نیز به آتش بکشد. با توجه به تحریم ها علیه منابع اصلی درآمد ایران، می توان گفت که رژیم در حال از دست دادن ثبات است.

این روزنامه با استناد به کارشناسان ادعا می کند که نبود ذخایر ارزی می تواند بحران تراز پرداخت در ایران را برانگیزد و سقوط ارز ملی و افزایش بیش از حد تورم و بیکاری را به همراه داشته باشد.

شایان ذکر است که در ارزیابی چشم اندازهای اقتصادی ایران ناشناخته های بسیاری وجود دارد: آمارهای این کشور مبهم به حساب می آید و نخبگان ایرانی مظنون به داشتن ابزارهای فراقانونی هستند که در یک بحران مفید خواهد بود.
نمایندگان اجرایی ایالات متحده، با این حال معتقدند که رهبری ایران به لحظه ای نزدیک می شود که تنها دو گزینه برای غلبه بر بحران داشته باشد؛ شروع مذاکرات با ایالات متحده برای کاهش تنش یا متوسل شدن به سناریوی تشدید، مواردی که بنظر می رسد در طول حمله به پالایشگاه های نفتی عربستان سعودی مشخص شد.

هشدار پیونگ یانگ به حماقت رئیس جمهور آمریکا

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پیونگ یانگ از اظهارات گستاخانه و توهین آمیز اخیر ترامپ در مورد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی انتقاد کرد و در مورد عود دوباره حماقت رئیس جمهور آمریکا ابراز نگرانی کرد.
پیونگ یانگ تا پایان سال به واشنگتن مهلت داده است در مذاکرات در مورد پرونده هسته‌ای که در حال حاضر به بن بست رسیده است، امتیازاتی پیشنهاد دهد. کره شمالی تهدید کرده است اگر هیچ پیشنهاد دیپلماتیک جدیدی از سوی آمریکا ارائه نشود رویکرد خود را تغییر خواهد داد.
ترامپ و کیم جونگ اون که کشورهایشان در جنگ ویرانگر سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۵۳ با یکدیگر جنگیده اند در سال ۲۰۱۷ به تبادل توهین و تهدیدات هسته‌ای پرداختند، اما یک سال بعد با یکدیگر دیدار کردند. اما مذاکرات در مورد خلع سلاح هسته‌ای از زمان برگزاری نشست دوم آن‌ها در هانوی در ماه فوریه به بن بست رسیده است.
ترامپ روز سه شنبه در حاشیه نشست ناتو در انگلیس اعلام کرد اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ همچنان امکان پذیر است.
ترامپ گفت: واضح است که او شلیک موشک را دوست دارد. این طور نیست؟ به همین دلیل است که من او را مرد راکتی می‌نامم.
چوئه سون هویی معاون وزیر خارجه کره شمالی پنجشنبه شب در واکنش به این اظهارات گفت: این اظهارات بی ادبی نسبت به رهبر کره شمالی است. وی در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد گفت: اگر هدف این کار یادآوری دو سال گذشته و زمانی است که که تنش‌ها میان واشنگتن و پیونگ یانگ بسیار زیاد بود، این اقدامی بسیار خطرناک است. وی تاکید کرد تکرار اصطلاح به کار گرفته شده توسط رئیس جمهور آمریکا نشانه عود دوباره حماقت در نظر گرفته خواهد شد.
در واکنش به اظهارات ترامپ در مورد استفاده احتمالی از زور علیه پیونگ یانگ هم کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرد در این صورت این کشور هم اقدامی مشابه، در هر سطحی خواهد داشت.
در نشست ناتو، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ما قوی‌ترین ارتش جهان را داریم و با فاصله زیاد قدرتمندترین کشور جهان هستیم. وی افزود ما امیدواریم که ناچار نشویم از آن استفاده کنیم، اما اگر لازم شود این کار را خواهیم کرد

پاداش ۱۵ میلیون دلاری برای دریافت اطلاعات در باره سرتیپ عبدالرضا شهلایی

اسپوتنیک: آمریکا جهت دریافت اطلاعاتی در باره سرتیپ عبدالرضا شهلایی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران جایزه چند میلیون دلاری تعیین کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز 5 دسامبر به خبرنگاران گفت که آمریکا جهت دریافت اطلاعاتی در باره سرتیپ عبدالرضا شهلایی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران جایزه چند میلیون دلاری تعیین کرده است.

به گفته وی پاداش 15 میلیون دلاری در ازای اطلاعاتی در باره فعالیت مالی شرکت های تحت کنترل فرمانده سپاه پاسداران پرداخت خواهد شد. منظور «فرماندهی سرویس ویژه «قدس» مستقر در یمن است» است. به گفته کارمند وزارت خارجه آمریکا، مقامات ایالات متحده سعی می کنند اطلاعاتی در باره او بدست آورند و با کمک آن«عملیات سپاه پاسداران» را نافرجام بگذارند.

هوک گفت:«شهلایی سازمان های زیادی را کنترل می‌کند که مسئول حملات به آمریکایی ها و متحدان آنها در سراسر جهان هستند. او قتل تعداد زیادی از سربازان ائتلاف در عراق را برنامه‌ریزی کرده است و مهمات و اسلحه گروهک های افراطی شیعه را تأمین می کند که در عملیات 20 ژانویه 2007، در کربلا، 5 سرباز آمریکایی کشته و 3 سرباز دیگر مجروح شدند. در سال 2011 او سوءقصد به جان عادل الجبیره سفیر عربستان در آمریکا را رهبری کرده بود.

پیشتر سایت اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا در یک آگهی، پاداش چند میلیون دلاری برای دریافت اطلاعاتی که به متلاشی کردن چرخه مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منجر شود، وعده داده بود.

گفتنی است که پیش از این دولت آمریکا سپاه پاسداران را در لیست «سازمان تروریستی خارجی» قرار داده بود. در پاسخ شورای عالی امنیت ملی ایران نیز ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه و شرق آفریقا موسوم به «سنتکام» و نیز کلیه نیروهای وابسته به آن را تروریستی اعلام کرد.

فرانسه بازهم علیه برنامه قانونی دفاع موشکی ایران موضع گرفت

دولت فرانسه روز پنجشنبه بار دیگر هم راستا با واشنگتن علیه برنامه دفاعی و متعارف موشکی ایران موضع گرفت.

«اگنس فن در مول»،Agnes von der Muhll سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست خبری هفتگی خود با ادعای اینکه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است از فعالیت‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کرد.

فرانسه روز چهارشنبه نیز همراه با بریتانیا و آلمان در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد مدعی شده بود برخی از موشک‌های ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت این سازمان، «ناهمخوان» است.

تروئیکای اروپایی در این نامه، به گوترش توصیه کردند در گزارش بعدی خود درباره برنامه موشکی ایران، این موشک‌ها را در تناقض با مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت معرفی کند.

این کشورها تاکنون این ادعا را بارها مطرح کرده‌اند، اما به دلیل عدم انطباق آن با متن قطعنامه 2231 نتوانسته‌اند شورای امنیت را به صدور قطعنامه یا بیانیه راضی کنند.

آمریکا و متحدانش که همواره به دنبال انحصار تکنولوژی‌های پیشرفته برای خود هستند، مدعی‌اند اقدام ایران در پرتاب موشک و ماهواره‌ به فضا در تناقض با قطعنامه 2231 شورای امنیت است.

«محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران بارها در واکنش به این نوع ادعا، اعلام کرده است: کسانی که با برجام آشنا هستند می‌دانند پرتاب ماهواره‌بر توسط ایران و آزمایش‌های موشکی نقض قطعنامه 2231 نیست.

«ظریف» با بیان اینکه قطعنامه 2231 شورای امنیت فقط از ایران می‌خواهد موشک حامل کلاهک هسته‌ای نسازد تصریح کرده است، ایران برنامه هسته‌ای نظامی ندارد.

این اظهارات ظریف بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تایید شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در شانزده گزارش پایبندی ایران به برجام وصلح آمیز بودن فعالیت های هسته ایران را تایید کرده است.

«سرگی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه اخیرا از موضع‌گیری آمریکا در قبال برنامه موشکی ایران انتقاد و تاکید کرد، ایران با آزمایش های فضایی و موشکی خود هیچ گونه اقدام ممنوع از نظر قوانین بین المللی انجام نمی دهد.

باج آمریکا به ترکیه بعد از دیدار ترامپ و اردوغان

«کوین کرامر» سناتور جمهوریخواه در کنگره آمریکا روز پنج شنبه مانع از برگزاری مراسم رأی گیری برای قطعنامه ای شد که کشته شدن ارامنه در اوایل قرن بیستم میلادی را به مثابه یک نسل کشی به رسمیت می شناسد.

کرامر در توضیح این اقدام خود مدعی شد که اکنون زمان مناسبی برای تصویب این لایحه- که به طور حتم خشم مقامات ترکیه را برخواهد انگیخت- نیست.

گفتنی است که مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت اعضای دموکرات خود این قطعنامه را به اتفاق آرا (۴۰۵ رأی موافق در برابر ۱۱ رأی مخالف) اواخر ماه اکتبر به تصویب رساند. اما هنوز مجلس سنا که تحت سیطره جمهوریخواهان قرار دارد، این قطعنامه را به رأی نگذارده است.

برخی از اعضای کنگره می گویند که مقامات کاخ سفید در میانه گفتگوهای خود با آنکارا بر سر موضوعات حساسی همچون عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای نظامی کُرد در شمال سوریه و خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه، تمایلی ندارند که این لایحه در کنگره آمریکا به بحث و رأی گیری گذارده شود.

شایان ذکر است که به موجب این قطعنامه، رویه و سیاست جاری آمریکا کشته شدن ۱.۵ میلیون ارامنه به دست نیروهای امپراطوری عثمانی در فاصله سالهای ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ میلادی را به مثابه نسل کشی قلمداد می کند.

در مقابل ترکیه می پذیرد که شمار بسیاری از جمعیت ارامنه ای که در قلمرو امپراتوری عثمانی زندگی می کردند، در دوران جنگ جهانی اول و در جریان درگیری با نیروهای عثمانی جان خود را از دست دادند. اما رقم اعلامی کشته شدگان این رویداد را به زیر سؤال می برد و این موضوع که کشتن ارامنه یک اقدام هماهنگ و سیستماتیک بوده و مشخصه های یک نسل کشی را داراست، به شدت رد می کند.

در واقع آنکارا مداخله خارجی در خصوص این موضوع را تهدیدی علیه حاکمیت خود می داند و از این رو، تصویب این قطعنامه در مجلس نمایندگان آمریکا را فوراً محکوم کرد.

با این حال، «باب منندز» سناتور دموکرات و «تد کروز» سناتور جمهوریخواه تلاش کردند تا این قطعنامه را روز پنج شنبه در صحن مجلس سنا به رأی گذارند؛ اما سناتور کرامر مانع از این کار شد و مدعی شد که پس از گفتگوهای ترامپ با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در نشست ناتو در لندن، اکنون زمان مناسبی برای انجام این رأی گیری نیست.

همگام با آمریکا و اسرائیل: نامه سه کشور اروپایی به سازمان ملل علیه توان موشکی ایران

سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، آن چه را که «توسعه موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای ایران» خواندند را بر خلاف قطعنامه شورای امنیت عنوان کردند.

سه کشور اروپایی در نامه خود که در میان اعضای شورای امنیت منتشر شده، از دبیر کل سازمان ملل خواسته‌اند تا در گزارش بعدی خود، شورای امنیت را از این موضوع مطلع کند که فعالیت‌های موشک بالیستک ایران ناسازگار با قطعنامه‌ای است که در سال ۲۰۱۵ توافق هسته‌ای ایران را تائید کرد.

انتشار این نامه در شرایطی مطرح شده که ایران پیش از این با تکذیب اتهامات کشورهای اروپایی و آمریکا، توسعه توان موشکی خود را موضوعی داخلی و حق مسلم خود عنوان کرده است.

آمریکا آهسته و بی سرو صدا ایران را محاصره نظامی می‌کند

روزنامه «وال استریت ژورنال» روز چهارشنبه به نقل از منابع مطلع از احتمال افزایش قابل توجه شمار نیروهای آمریکایی در غرب آسیا به بهانه «ایجاد بازدارندگی در برابر ایران» خبر داده است.

مقام‌های آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند که در صورت تأیید نهایی این طرح، ده‌ها کشتی، تجهیزات نظامی تازه و شاید تا ۱۴۰۰۰ نیروی نظامی دیگر به غرب آسیا اعزام شود.

به گفته این مقام‌ها، انتظار می‌رود «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به زودی، شاید در همین ماه جاری، در مورد این طرح تصمیم‌گیری کند.

هرچند که کاهش حضور نظامی خارجی یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ در رقابت‌های سال ۲۰۱۶ بود، اما به نوشته وال استریت ژورنال، مقام‌های آمریکایی می‌گویند ترامپ، تا حدی به واسطه رژیم صهیونیستی، به این نتیجه رسیده است که آمریکا باید برای ایجاد بازدارندگی در برابر ایران، حضور نظامی خود را در غرب آسیا افزایش دهد. این مقام‌ها می‌گویند ممکن است تعداد نظامیانی که ترامپ با اعزام آن‌ها موافقت می‌کند، از آنچه در طرح اصلی ارائه شده، کمتر باشد.

آمریکا از ماه می (اردیبهشت-خرداد) سال جاری تاکنون هم مجموعا ۱۴۰۰۰ نیروی نظامی را به همین بهانه به منطقه اعزام کرده است. تصویب طرح ادعایی وال استریت ژورنال، این رقم را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

روز چهارشنبه «جان رود» از مقام‌های ارشد بخش سیاستگذاری وزارت دفاع آمریکا تلویحا تأیید کرد که احتمال افزایش تعداد نیروهای آمریکایی در منطقه وجود دارد. وی در جمع گروهی از خبرنگاران گفت: «بازدارندگی امری پویاست، پاسخ ما پویا خواهد بود.»

ده‌ها پناهجوی دیگر در دریا غرق شدند، این بار در سواحل موریتانی

آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد می‌گوید روز چهارشنبه ده‌ها پناهجو بر اثر واژگون شدن قایق حامل آن‌ها در نزدیکی سواحل موریتانی، جان خود را از دست داده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مقام‌های محلی می‌گویند در این حادثه تا ۵۷ نفر کشته شده‌اند.

این قایق از گامبیا واقع در غرب آفریقا به سمت شمال در حرکت بوده که در همان اوایل مسیر دچار حادثه شده و زیر آب رفته است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت در توییتی در این مورد، گفته است: «مقام‌های موریتانی می‌گویند در پی غرق شدن یک قایق حامل مهاجرین در نزدیکی سواحل این کشور، تا ۵۷ نفر کشته شده‌اند.»

پناهجویان آفریقایی که در کشورهای خود با مشکلات امنیتی و اقتصادی روبرو هستند، به امید دستیابی به شرایطی بهتر سوار بر قایق‌های قاچاقچی‌های انسان می‌شوند و تلاش می‌کنند از مسیر ناامن اقیانوس اطلس یا دریای مدیترانه خود را به قاره اروپا برسانند.

مسیری که این قایق در آن دچار حادثه شده، از اوایل دهه نخست قرن جاری که اسپانیا برای مقابله با ورود پناهجویان گشت‌های دریایی راه‌اندازی کرد، کمتر برای قاچاق انسان به کار گرفته می‌شد. حادثه روز چهارشنبه یکی از مرگبارترین حوادث دریایی در این مسیر به شمار می‌آید.


آدمکشی در یمن با سلاح‌های اروپایی

دادگاهی در آلمان ممنوعیت فروش کامیون‌های رزمی به عربستان را لغو کرد.
این در حالیست که برخی کشور‌های اروپایی از جمله آلمان پس از قتل فجیع روزنامه نگار منتقد سعودی، مجوز صادرات تجهیزات نظامی به عربستان را ممنوع کرده بودند.
بر اساس گزارش موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری)، آلمان در کنار آمریکا، روسیه، چین و فرانسه بیشترین سلاح را به جهان فروخته است و عربستان با صرف هزینه ۶۹.۵ (شصت و نه و نیم) میلیارد یورو یعنی ۸.۸ (هشت و هشت دهم) درصد از تولید ناخالص داخلی اش بزرگترین خریدار اسلحه در جهان به شمار می‌رود.
جنگ یمن در چهارمین سال خود قرار دارد و براساس آمار تا کنون ۱۰۰ هزار نفر با سلاح‌های آمریکایی و اروپایی جانشان را از دست داده اند و این در حالیست که کشور‌های غربی هیچ حق دفاعی را برای مردم بی پناه یمن قائل نیستند.

شاهد کلیدی مولر به تزریق غیرقانونی پول به کارزار هیلاری کلینتون متهم شد

به گزارش یورنیوز هشت نفر از جمله یک لابی‌گر سیاسی با سابقه و مدیرعامل یک شرکت مالی، به اتهام تزریق غیرقانونی پول به کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی و برخی دیگر از گرو‌های سیاسی متهم شدند.

مطابق کیفرخواست صادر شده، جورج نادر که سال‌ها با نخبگان سیاسی مراوده داشت و به شاهد قابل اعتماد رابرت مولر بدل شده بود، به همراه اندی خاواجا مدیرعامل شرکت اَلاید وَلِت، میلیون‌ها دلار به کمیته‌های تصمیم‌ساز سیاسی کمک کرده‌اند، بدون آن که منبع اصلی این کمک‌ها مشخص شود.

آقای نادر همچنین متهم شده که همزمان با اعطای این کمک‌ها، با برخی کشورهای خاورمیانه ارتباط‌های خاصی داشته است.

طبق اسناد ثبت شده در کمیسیون انتخابات، این کمک‌های نقدی نخستین بار با حمایت از فعالیت‌های انتخاباتی خانم کلینتون در سال ۲۰۱۶ میلادی به جریان افتاده و سپس به کمیته‌های سیاسی نیز سرایت کرده است.

تاکنون وکلای مبارزات انتخاباتی خانواده کلینتون، حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده‌اند.

آقای نادر و خاواجا در این کیفرخواست متهم شده‌اند که با تزریق ۳.۵ میلیون دلار به کمیته‌های سیاسی، قصد داشتند ضمن نفوذ در کارزار انتخاباتی خانم کلینتون، منافع کشور خاصی را از طریق تقویت ارتباط با نامزد دموکرات‌ها دنبال کنند.

در یک مورد ذکر شده در این کیفرخواست، آقای نادر ضمن دعوت از بیل کلینتون در خانه خود، میزبان حامیان مالی کارزا نامزد دموکرات‌ها بود و در همان میهمانی ۱ میلیون دلار به خزانه ستاد خانم کلینتون تزریق شده است.

آقای نادر چنین نشست‌هایی را بارها با سایر سیاستمداران برجسته آمریکایی برگزار کرده و در آغاز فعالیت‌های انتخاباتی دونالد ترامپ ۱ میلیون دلار نیز به کارزار او اهدا کرده است.

البته بخشی از اطلاعات این کیفرخواست در جریان تحقیقات رابرت مولر در مورد مداخله روسیه در انتخابات آمریکا به دست آمده است. تحقیقاتی که ابعادی از تلاش‌های غیرقانونی سیاستمداران آمریکایی به ویژه جمهوری‌خواهان و کشورهای مختلف از جمله روسیه را برای تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا و پیشبرد اهدافشان مشخص کرد.

در تحقیقات آقای مولر، نادر به یک شاهد کلیدی بدل شده بود، مهره‌ای که اطلاعات گسترده‌ای در مورد ارتباط کارزار انتخاباتی آقای ترامپ با یک فرد روس در اختیار او قرار داد. نادر پس از پایان همکاری خود با مولر، به دلیل انتشار تصاویر تعرض جنسی به کودکان زیر سن قانونی بازداشت و با وجود ابراز ندامت راهی زندان شد.

به نظر می‌رسد که توجه آقای مولر به جورج نادر به دلیل روابط نزدیک او با دولت امارات عربی متحده و یک تاجر روس نزدیک به ترامپ جلب شده بود.

البته گزارش آقای مولر در مورد مداخلات روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی پیش‌تر منتشر شده بود و نتایج آن اتهام تبانی با دولت روسیه را متوجه آقای ترامپ نکرد.

دولت آمریکا برنامه تغذیه رایگان فقرا را قطع می‌کند

دولت آمریکا قصد دارد به بهانه بهبود اوضاع کسب و کار و اقتصاد، حدود ۳ میلیون نفر از فقرا را از برنامه تغذیه رایگان خارج کند.
نیویورک تایمز نوشت: دولت ترامپ رئیس جمهور آمریکا با نادیده گرفتن ده‌ها هزار نامه اعتراض آمیز چهارشنبه قانونی را نهایی کرد که نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر را از برنامه تغذیه رایگان فدرال از طریق اجرای بازرسی درباره درآمد و سرمایه هایشان، محروم خواهد کرد.
این قانون که وزارت کشاورزی آمریکا در فوریه پیشنهاد داد، از ایالت‌های آمریکا می‌خواهد درباره وضعیت اشتغال بزرگسالان بدون معلولیت و فرزند تحقیق کنند؛ پیشتر فرمانداران به ویژه در مناطق دارای مشکلات اقتصادی به شکل معمول درخواست این افراد را برای دریافت کوپن غذای رایگان می‌پذیرفتند. این وزارتخانه ادعا کرده است در دولت ترامپ اوضاع اقتصادی بهبود یافته است و در بازاری دارای فرصت‌های شغلی بسیار، دیگر کمک کردن به افراد بیکار و بزرگسالان بدون معلولیت ضرورتی ندارد.
انتظار می‌رود این تغییر قانون ظرف پنج سال نزدیک به ۵.۵ میلیون نفر را از دریافت کوپن تغذیه رایگان محروم کند.
در حال حاضر، در یک ایالت بدون معافیت، بزرگسالان بدون معلولیت و فرزند نمی‌توانند بیش از سه ماه طی یک دوره ۳۶ ماهه بیکاری یا مشارکت در یک برنامه کاری کوپن تغذیه رایگان دریافت کنند. ایالت‌ها می‌توانند به برخی مناطق که فرصت‌های شغلی کافی ندارند یا میانگین بیکاری در آن‌ها ۲۴ ماه است، معافیت‌هایی بدهند.
گروه‌های مخالف فقر معتقدند تمرکز دولت بر نرخ بیکاری گمراه کننده است. استیسی دین معاون رئیس سیاست کمک غذایی در مرکز اولویت‌های سیاستی و بودجه گفت: «نرخ کلی بیکاری در واقع مقیاسی از کل بازار کار است نه افراد زیر دیپلمی که به شکل قابل توجهی فقیر هستند. درباره گروه متفاوتی صحبت می‌کنیم که با بازار کار متفاوتی نیز مواجهند. »
این قانون، نخستین قانون از تلاش‌های سه گانه وزارت کشاورزی آمریکا برای محدود کردن برنامه تغذیه رایگان است. تا کنون مقامات دولت ترامپ به علت اعتراضات به این پیشنهاد در این خصوص دست به کار نشده اند. بیش از ۱۴۰ هزار اظهار نظر درباره این قانون ارائه شده است که با نهایی شدن آن در چهارشنبه همه این اظهار نظر‌ها به طور کامل نادیده گرفته شده است.
این وزارتخانه همچنین پیشنهاد کرده است درخواست خانواده‌های چهار نفره با درآمد ۵۰ هزار دلار در سال برای دریافت کوپن غذای رایگان رد شود. این قانون همچنین از دسترسی خانواده‌هایی با دارایی‌های بیش از ۲۲۵۰ دلار یا ۳۵۰۰ دلار برای یک خانواده دارای یک معلول به کوپن تغذیه رایگان جلوگیری می‌کند. وزارت کشاورزی آمریکا گفت: این تغییرات موجب خواهد شد نزدیک به سه میلیون نفر از مردم آمریکا از این مزایا و نزدیک به یک میلیون کودک از اخذ خودکار مجوز دریافت غذای رایگان یا ارزان قیمت در مدارس محروم شوند. ۷۵ هزار اظهار نظر درباره این پیشنهاد مطرح شده است که تقریبا همه آن‌ها منفی بودند.
در پیشنهاد دیگر ۴.۵ میلیارد دلار از بودجه این برنامه ظرف پنج سال و از طریق اصلاح فرمول تعیین صلاحیت افراد برای دریافت کوپن غذای رایگان، کاهش خواهد یافت که موجب می‌شود تقریبا از هر پنج خانواده مشکل دار، یک خانواده از این برنامه حذف شود. برای این پیشنهاد ۹۰ هزار اظهار نظر مردمی دریافت شده است.
به احتمال زیاد دو پیشنهاد اول تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تصویب خواهند شد. بر این اساس بزرگسالان بدون معلولیت و فرزند باید ۲۰ ساعت یا بیشتر در هفته کار کنند تا برای دریافت کوپن غذای رایگان مجوز بگیرند. این کارشناسان معتقدند این پیش شرط ها، اوضاع را برای افراد بی خانمان و به ویژه کارگران با دستمزد‌های پایین که در اغلب موارد کمتر از ۲۰ ساعت در هفته می‌توانند کار کنند و یا کار ثابتی ندارند، مشکل می‌کند.

فقر و تنگدستی در انتظار بازنشستگان آلمان

نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که بسیاری از آلمانی ها ترس زیادی از فقر در سنین بالا دارند.

بر این اساس، بسیاری از شهروندان آلمانی نگران این مسئله هستند که حقوق بازنشستگی در سنین بالا برای آن ها کافی نباشد. به این ترتیب ترس از فقر در سنین پیری برای شهروندان آلمانی بسیار بالا است و حدود نیمی از شهروندان آلمانی این نگرانی را دارند. از طرفی بسیاری افراد بودجه و امکانات کافی برای تامین خصوصی خود در این سنین را ندارند.

این نتیجه یک نظرسنجی انجام گرفته توسط موسسه ایپسوس است که در فرانکفورت منتشر شده است.

بر این اساس در بخش های وسیعی از شهروندان آلمانی این دیدگاه در حال گسترش است که حقوق بازنشستگی قانونی دیگر برای گذران زندگی کافی نیست.

«توماس هورتر» رئیس این پروژه تحقیقاتی در این باره گفته است که ما یک اعتماد متزلزل به حقوق بازنشستگی قانونی در کشور از طرف شهروندان را می بینیم.

نتایج این بررسی نشان می دهد که تنها 17 درصد حدود 3200 شرکت کننده در سنین بین 20 تا 65 سال در این نظر سنجی از این حقوق بازنشستگی قانونی راضی بودند و آن را کافی می دانستند. 70 درصد معتقد بودند که تنها یک بخشی از نیازهای آن ها با این حقوق مرتفع می شود. 54 درصد شهروندان هم بر این باور بودند که سیستم بازنشستگی قانونی در کشورشان دیر و یا زود دچار فروپاشی شود.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می داد که حدود سه چهارم شهروندان ( 71 درصد) بر این باور بودند که بازنشستگی خصوصی ضرورت دارد تا آن ها بتوانند استانداردهای زندگی خود را در سنین بالا برآورده کنند که البته امکان آن برای همه فراهم نیست. تقریبا 47 درصد شهروندان آلمانی هم گفته بودند که علاقمندند برای سنین بازنشستگی خود پس انداز کنند اما هیچ پولی برای این کار برای آن ها باقی نمی ماند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: