پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

اعتراف وزیر دارایی آمریکا: ‹تحریم جایگزین جنگ است›

بی بی سی فارسی هم مجبور شد اعتراف کند که آمریکا بر علیه مردم ایران جنگی گسترده را راه انداخته که نامش را تحریم گذاشته است:

منوچین وزیر دارایی آمریکا تحریم‌های دولتش علیه ایران را جایگزین جنگ خواند و گفت اگر ایران تمام شرایط آمریکا را بپذیرد واشنگتن این تحریم‌ها را لغو خواهد کرد.

آقای منوچین در اجلاس دوحه گفت آمریکا با فشار حداکثری خود توانسته توانایی تهران را برای حمایت از ‹گروه‌‌‌های تروریستی› به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

وزارت دارایی آمریکا که آقای منوچین در راس آن است مسئول پیاده کردن و نظارت بر اعمال تحریم‌ها علیه ایران است.

چین و اروپا فعالانه به دنبال آنند که به ويژه با احتمال گسترش سیاست‌‌های تحریمی و تعرفه‌ای آمریکا نرخ ارز خود را جایگزین دلار کنند.

براساس آمار وزارت دارایی آمریکا واشنگتن تا کنون۶۳۰۰ مورد تحریم ویژه اعمال کرده و همچنین علیه ۲۰ کشور نیز نوعی تحریم وضع کرده است.

اما آقای منوچین در این گردهمایی، استفاده از دلار به مثابه اسلحه را رد کرد. او درباره احتمال تضعیف دلار با استفاده گسترده آمریکا از تحریم علیه کشورها گفت تحریم جایگزین رویارویی های نظامی است «اما اگر در تحریم ها مراقب نباشیم مردم به استفاده از نرخ های ارز دیگر روی می آورند.»

آقای منوچین افزود «دیگران اجباری به استفاده از دلار ندارد وما حق داریم که استفاده آنها از دلار را محدود کنیم. اما اگر مراقب نباشیم آنها سراغ ارزهای دیگر می روند.»

وزیر دارایی آمریکا گفته سیاست تحریم‌های آمریکا جواب داده و تاکید کرده است که واشنگتن مسئولیت خود را چه در قبال کره شمالی یا ایران یا هر نقطه دیگر دنیا «جدی می گیرد.

اجلاس دوحه یک گردهمایی سالانه درباره «چالش های حیاتی روز دنیا» است و مقام‌های مختلفی از دنیا هر سال در آن شرکت می‌کنند.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت این گردهمایی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز امسال از سخنرانان این اجلاس خواهد بود.

کره جنوبی:تحریم‌های آمریکا مانع ارسال کمک‌های انسان دوستانه به ایران است

خبرگزاری یونهاپ گزارش داد که کره جنوبی در حال مذاکره با آمریکا در ارتباط با ازسرگیری صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران است.

این گزارش افزود: تراکنشهای مالی بین تهران و سئول برای انتقال کالاهای بشردوستانه از جمله کالاهای درمانی به ایران به طور موثری به دلیل سختتر شدن تحریمهای آمریکا علیه بانک مرکزی ایران در ماه سپتامبر ناممکن شده است.

یک روزنامه محلی کره جنوبی روز شنبه گزارش داد که تهران از سفیر سئول در تهران خواسته است که کره جنوبی دوباره تجارت کالاهای بشردوستانه به ایران را آغاز کند.

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفت: «طرف ایرانی موقعیت خود را برای ما توضیح داد و برای آغاز دوباره تجارت کالاهای بشردوستانه ابراز امیدواری کرده و درباره این مساله با ما رایزنی کرده است. ما در حال مذاکره با ایران و آمریکا هستیم آنقدر که بتوانیم انتقال کالاهای بشردوستانه مثل خدمات درمانی را دوباره با استفاده از معافیت سیستم تراکشنهای مالی صادر کنیم.»

یونهاپ در ادامه نوشت: ایران تحریم‌های شدید آمریکا را غیرانسانی و ظالمانه خوانده است و خواستار معافیت کالاهای بشردوستانه از تحریمهای یکجانبه آمریکا شده است.

به گفته منابع آشنا به موضوع در کره جنوبی، مقاماتی از وزارت خارجه، وزارت دارایی و وزارت صنایع در کره جنوبی هفته گذشته به آمریکا سفر کرده و مذاکراتی را با مقامات آمریکایی در این زمینه برگزار کرده‌اند.

یونهاپ در ادامه افزود: بانک مرکزی ایران در «ووری بانک» و «بانک صنایع» کره جنوبی حسابهایی بر پایه وون دارد که نه تنها برای پرداخت پول نفت است بلکه برای تراکنشهای مالی دیگر کالاهای بشردوستانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ماه ژوئن نیز مقامات کره‌ای دیدارهایی با طرف آمریکایی برای همکاری در زمینه ارسال کالاهای بشردوستانه به ایران برگزار کرده بودند.

ناتوانی کره جنوبی در ارسال کالاهای بشردوستانه از جمله دارو به ایران در حالی مطرح می‌شود که مقامات آمریکایی با ژستهای بشردوستانه و حقوق بشری مدعی هستند کالاهای بشردوستانه از تحریمهای این کشور علیه تهران معاف هستند.

از ماه آوریل سال جاری، آمریکا تصمیم گرفت معافیتهای تحریمی که به چند کشور از جمله کره جنوبی و ژاپن اعطا کرده بود را لغو کند. از آن زمان به بعد شرکتهای کره‌ای برای صادرات کالاهای درمانی و دیگر کالاهای بشردوستانه به ایران با سیستم مالی دوجانبه بر پایه وون (واحد پول کره) به مشکلات زیادی برخورد کرده‌اند.

سازمان ملل: اقدامات اسرائیل برای تغییر ماهیت جولان اشغالی سوریه باطل است

مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر از رژیم اسرائیل خواست که به قطعنامه‌های متعلق به جولان اشغالی سوریه به ویژه قطعنامه شماره ۴۹۷ صادره در سال ۱۹۸۱ عمل کند.

بر اساس قطعنامه ۴۰۷، تصمیم رژیم اسرائیل برای تحمیل قوانین و مدیریت قضایی و اداری خود بر جولان اشغالی، ملغی و باطل بوده و هیچ اثر حقوقی در سطح بین‌الملل ندارد.

مجمع عمومی سازمان ملل جمعه (روز گذشته) قطعنامه‌ای تحت عنوان «جولان اشغالی سوریه» تصویب کرد که ۱۵۷ کشور به آن رأی مثبت دادند و بیست کشور نیز رأی ممتنع دادند. این در حالی بود که فقط رژیم اسرائیل و آمریکا با آن مخالفت کردند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، مجمع عمومی سازمان ملل در این قعطنامه تأکید کرد که به موجب حقوق بین‌الملل از جمله منشور سازمان ملل، چپاول اراضی با توسل به زور، جایز نیست.

این مجمع از رژیم اسرائیل به عنوان طرف اشغالگر خواست که از تغییر در بافت جمعیتی و تغییر در بافت مسکن جولان و وضع قانون برای این منطقه از سوریه به ویژه ساخت شهرک، دست بردارد.

مجمع عمومی در قطعنامه خود تأکید کرد که تمامی اقدامات اداری و قانون‌گذاری که رژیم اسرائیل به عنوان یک اشغالگر، از آن با هدف تغییر ماهیت جولان استفاده می‌کند، ملغی و باطل است و آن را نقض فاحش حقوق بین‌الملل و معاهده ژنو مبنی بر حمایت از غیر نظامیان می‌داند.

این نهاد بین‌المللی همچنین از رژیم اسرائیل خواست که از «تحمیل تابعیت اسرائیلی و شناسنامه‌های اسرائیلی به شهروندان سوری حاضر در جولان اشغالی سوریه و همچنین از تدابیر سرکوبگرانه‌ای دست بردارد که علیه ساکنان جولان اشغالی به کار می‌گیرد».

در این قطعنامه، نقض معاهده ژنو که مربوط به حمایت از غیر نظامیان در زمان جنگ است، محکوم شد.

مجمع عمومی سازمان ملل از کشورهای عضو این سازمان خواست که هیچ یک از اقدامات مخالف حقوق بین‌الملل را که رژیم اسرائیل در جولان انجام می‌دهد، به رسمیت نشناسند.

جولان اشغالی، بخشی از استان «القنیطره» در جنوب غرب سوریه است. رژیم اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این منطقه را اشغال و در سال ۱۹۸۲ آن را ضمیمه خود کرد؛ جامعه و سازمان بین‌الملل هیچ‌گاه این اقدام را به‌رسمیت نشناخت.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پنجم فرودین ۱۳۹۸ در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با امضای اعلامیه‌ای، حاکمیت رژیم اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت.

رژیم اسرائیل قصد دارد طی ده سال آینده ترکیب جمعیت ساکن در جولان اشغالی را تغییر داده تا شهرک‌نشینان یهودی اغلب ساکنان این منطقه اشغالی باشند. در حال حاضر حدود چهل هزار نفر در جولان اشغالی ساکن هستند که پنجاه درصد آنان دروزی‌ هستند و خود را شهروندان سوریه می‌دانند.

اشغالگری در کرانه باختری از جیب فلسطینی‌ها

همایش تجارت و توسعه سازمان ملل طی گزارشی گفت حضور نظامی اسرائیل در بخش‌هایی از کرانه باختری و اراضی خصوصی فلسطینیان، سالانه 2.5 میلیارد دلار خرج روی تشکیلات خودگردان گذاشته است.

به نوشته روزنامه «جروزالم پست» گزارش این نشست در تاریخ دوم دسامبر، توضیح می‌دهد که اشغالگری رژیم اسرائیل در کرانه باختری از سال 2000 تا 2017، مجموعا 47.7 میلیارد دلار به اقتصاد فلسطینی‌ها ضرر زده است.

این گزارش می‌گوید اگر مبلغ مذکور به‌جای حضور نظامی اسرائیلی‌ها در کرانه باختری، برای اقتصاد فلسطین سرمایه‌گذاری و هزینه می‌شد، دو میلیون شغل برای فلسطینی‌ها ایجاد می‌شد.

بر این اساس، 47.7 میلیارد دلاری که در گزارش سازمان ملل تخمین زده شده، شامل درآمدهای عمومی از دست رفته (به دلیل اشغال منابع طبیعی کرانه باختری توسط اسرائیلی‌ها) و دریافت بهره (از تشکیلات خودگردان به بهانه تامین امنیت این منطقه) طی 18 سال اخیر است.

سازمان ملل بدان دلیل سال 2000 را برای آغاز تحقیق خود انتخاب کرد چون در آن سال دوره انتقالی در نظر گرفته شده برای تشکیلات خودگردان فلسطین در «معاهده اسلو 2» – که در سال 1995 برای انجام مذاکرات نهایی بین تشکیلات و رژیم اسرائیل منعقد شد – پایان یافت.

این معاهده کرانه باختری را به سه منطقه تقسیم کرد: منطقه الف که توسط تشکیلات خودگردان اداره می‌شد. منطقه ب که مشترکا توسط تشکیلات و رژیم اسرائیل اداره می‌شد و منطقه ج که شامل شهرک‌های یهودی نشین می‌شود، به‌صورت کامل در کنترل اسرائیلی‌ها قرار دارد.

گزارش سازمان ملل، این ضرر مالی به اقتصاد فلسطین را معلول اجرا نشدن «پروتکل روابط اقتصادی» موسوم به پروتکل پاریس، از سوی رژیم اسرائیل می‌داند. این توافق که در سال 1994 بین تشکیلات خودگردان و رژیم اسرائیل منعقد شد، قرار بود بر روابط اقتصادی بین دو طرف نظارت کند.

به نوشته جروزالم پست، این گزارش تاکید می‌کند اگر ضرر 47.7 میلیارد دلاری اشغالگری اسرائیلی‌ها به اقتصاد فلسطین وارد نمی‌شد، نه تنها کسری بودجه تشکیلات خودگردان (به میزان 17.7 میلیارد دلار) جبران می‌شد بلکه حدود دو برابر هم مازاد آن باقی می‌ماند.

۳ عضو «کلاه سفیدها» هنگام قاچاق مواد منفجره کشته شدند

سه نفر از اعضای گروه موسوم به کلاه سفیدها بر اثر انفجار یک محموله مواد منفجره که در حال انتقال آن با یک خودروی امدادی در ریف شمال غربی حماه بودند کشته شدند.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از منابع محلی خبر داد: «سه نفر از گروه کلاه سفیدها بر اثر وقوع انفجار شدید در داخل یک دستگاه خودروی امداد متعلق به آنها در پیرامون شهرک «قسطون» در «سهل الغاب» ریف شمال غربی حماه کشته شدند.»

منابع اسپوتنیک به نقل از یکی از اعضای کلاه سفیدها آورده است: «انفجار خودرو ناشی از اقدام سه عضو این گروه در انتقال مواد منفجره از ریف ادلب بود که به دلیل شدت انفجار این سه سرنشین خودرو در دم کشته شدند و خودروی آنها هم کاملا منهدم شد.»

منابع محلی گفتند که گروهک تروریستی «جبهه النصره» بلافاصله تلاش کرد این انفجار را ناشی انفجار یک بمب دستی کاشته اعلام کند تا بر علت واقعی کشته شدن این سه عضو کلاه سفیدها سرپوش گذارد.

کلاه سفیدها گروهی است که از سال ۲۰۱۳ در سوریه نقش زیادی در حمایت از تروریست‌ها دارد. این گروه که توسط انگلیس و آمریکا حمایت مالی می‌شود، مدعی کمک به افراد غیر نظامی در سوریه است، اما مدارک گسترده‌ای از همکاری این گروه به ظاهر امدادی به گروه‌های تروریستی وجود دارد.

کلاه سفیدها مدعى هستند که تنها مأموریت آن‌ها در سوریه امدادرسانى به شهروندان آسیب دیده است و اعضاى این گروه در قبال تمامى طرف‌هاى درگیر در سوریه موضع‌ اتخاذ کرده و مى‌کنند.

این گروه فعّال در سوریه حدود یک سال و نیم پیش یعنى زمانى که فیلم «کلاه‌سفیدها» توانست در جریان هشتاد و نهمین مراسم اهداى جوایز اسکار، این جایزه را دریافت کند، در کانون توجهات قرار گرفت.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) هم در توصیف کلاه سفیدها نوشت: «گروه کلاه سفیدها بازوی اطلاعاتی انگلیس و آمریکا در سوریه است که در پوشش اقدامات انسان دوستانه با همکاری گروهک تروریستی جبهه النصره در ادلب دست به اقدامات تروریستی می‌زند.»

وزارت دفاع روسیه هم دو روز پیش اعلام کرد که گروه‌های تروریستی جمع زیادی از عناصر خود را با تجهیزاتشان در منطقه ابوالضهور در ریف جنوبی ادلب و جنوب شهر حلب مستقر کرده و طی هماهنگی با گروه کلاه سفیدها به دنبال اقدامات تحریک آمیز شیمیایی جدیدی در استان ادلب است تا ارتش سوریه را در این خصوص متهم کند.

آلبا: آمریکا، عامل بی ثباتی در منطقه

به نقل از خبرگزاری شینهوا از هاوانا، کشور‌های شرکت کننده در هفدهمین اجلاس اتحاد بولیواری برای آمریکای لاتین (آلبا) روز شنبه در بیانیه پایانی خود آمریکا را به مداخله برای سرپا نگه داشتن قدرت‌های طرفدار آمریکا در منطقه متهم کردند.
برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا، سیاست‌های خصمانه و مداخله جویانه دولت آمریکا با مشارکت جرگه سالار‌های ملی و رسانه‌های جمعی را عامل اصلی بی ثباتی خطرناکی که در منطقه وجود دارد، دانست.
آلبا تحریم‌های آمریکا ضد ونزوئلا و کودتای اخیر که به برکناری اوو مورالس، نخستین رئیس جمهور بومی بولیوی، منجر شد، محکوم کرد.
آلبا افزود: حوادث اخیر بولیوی بازتاب آشکار راهبرد امپریالیستی آمریکا در نیمکره غربی و تلاش دائم آن برای نقض حقوق مردم آمریکای لاتین برای حفظ استقلالشان است.
آلبا اتهامات آمریکا را مبنی بر اینکه این گروه در اعتراض‌هایی که در سراسر منطقه گسترش یافته رد کرد و گفت: هدف از طرح این اتهامات سرپوش گذاشتن بر ناکامی دولت‌های نئو لیبرال است که تحت نفوذ واشنگتن قرار دارند.
هدف از فعالیت‌های آلبا که کوبا و ونزوئلا آن را در سال ۲۰۰۴ [۱۳۸۳]تاسیس کردند، کاستن از وابستگی آمریکای لاتین به کمک‌های غربی از طریق ارتقای اتحاد‌های درون منطقه‌ای و همکاری در بخش‌های کلیدی مانند انرژی و تجارت است.

درگیری شبانه در بیروت

پلیس لبنان اعلام کرد، در درگیری‌های شنبه شب (دیشب) بیروت بیست نیروی مجروح به علاوه سه افسر به بیمارستان منتقل شدند و تعداد بسیار دیگری از نیروها به صورت میدانی معالجه شدند.

دیروز پس از آنکه تعدادی از معترضان تلاش کردند وارد میدان «النجمه» نزدیک به مقر پارلمان لبنان شوند درگیری‌ها میان آنها و نیروهای امنیتی لبنان آغاز شد.

تعدادی از نیروهای ارتش لبنان نیز به کمک نیروهای ضد شورش آمدند؛ نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور برای متفرق کردند معترضان استفاده کردند و معترضان سنگ و هر چیزی امثال آن را به سمت نیروهای امنیتی پرتاب کردند.‌

میدان‌های «الشهدا» و «ریاض الصلح» بیروت نیز شاهد درگیری‌های شدیدی از همین دست بود. بر اساس گزارش شبکه «المیادین»، معترضان ویترین‌های تعدادی از مغازه‌ها را شکستند و صاحبان این مغازه‌ها از نیروهای امنیتی درخواست کردند که از اموالشان محافظت شود.

برخی رسانه‌ها مدعی درگیری میان نیروهای وابسته به «امل» و «حزب‌الله» با معترضان شدند. «محمد کاظم عیاد» از امامان جماعت منطقه «الخندق الغمیق» بیروت در این زمینه به المیادین گفت، سران حزب‌الله و أمل هر گونه ارتباط با نقاب‌دارانی را که با معترضان درگیر شدند، تکذیب می‌کنند.

وی افزود: در درگیری‌های دیشب از جوانان خواستیم از درگیری بپرهیزند اما بعدا مشخص شد که بسیاری از آنها از اهالی منطقه نیستند.

دیشب بسیاری از مسیرها در مناطق مختلف لبنان بسته بود.

این درگیری‌ها در حالی رخ می‌دهد که قرار است فردا جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب نخست‌وزیر برگزار شود و برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که «سعد الحریری» بار دیگر به عنوان نخست‌وزیر انتخاب می‌شود.

کودتاچی دست نشانده آمریکا: حکم بازداشت رئیس جمهور منتخب بولیوی صادر شده!

جینین آنز رئیس جمهور دست نشانده امپریالیسم آمریکا و کودتاچی بولیوی روز شنبه در اظهاراتی گفت: بولیوی طی روزهای آینده حکم بازداشت اوو مورالس رئیس جمهور چپگرای و منتخب و مردمی را به اتهام شورش صادر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش مورالس هم اکنون در آرژانتین به سر می برد و چند روز پس از مراسم تحلیف آلبرتو فرناندز رئیس جمهور جدید آرژانتین در این کشور پناهنده شده است.

مورالس ماه گذشته را در مکزیک سپری کرده است. وی پس از انتخابات کاملا قانونی و بدون تقلب که در آن به پیروزی رسید و مخالفان غربگرا و هواداران بازگشت سلطه امپریالیسم آمریکا او را به تقلب و دستکاری در نتایج انتخابات متهم کردند، مجبور به ترک کشور شده است. مورالس حدود ۱۴ سال با موفقیت زمام قدرت در بولیوی را در اختیار داشت و در این مدت بالاترین سطح زندگی را در تاریخ بولیوی برای زحمت‌کشان این کشور فراهم کرد.

رئیس جمهور کودتاچی و آمریکائی بولیوی بدون اشاره به کودتای نظامی و کشتار مخالفان هوادار مورالس در این باره گفت: مورالس می تواند هر موقع که بخواهد به کشور بازگردد. او کشور را ترک کرد چون می خواست این کار را انجام دهد. طی روزهای آینده حکم بازداشت وی صادر خواهد شد.

عربستان و امارات مزدور آمریکا هستند

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، یکی از رهبران جنبش انصار الله یمن ضمن متهم کردن آمریکا به حمایت از جنگ ائتلاف متجاوز سعودی علیه ملت یمن و اشاره به اینکه متجاوزان و حامیان آن‌ها تا کنون دلیلی برای دخالت ایران در جنگ یمن ارائه نداده اند، تأکید کرد: عربستان و امارات دست نشانده و مزدور آمریکا، انگلیس و رژیم اسرائیل هستند.


حمید عاصم در گفتگو با این شبکه در پاسخ به این پرسش مجری که: مخالفان معتقدند تا زمانی که مرجع تصمیم گیری حوثی‌ها ایران باشد، هیچ گونه پیشرفتی در مذاکرات آن‌ها با عربستان حاصل نمی‌شود و محمد علی الحوثی عضو شورای سیاسی جنبش انصار الله اندکی پس از توافقنامه ریاض طرف‌های درگیر در عدن را مورد حمایت عربستان و امارات توصیف کرد. ولی در مقابل، جنبش انصار الله نیز متهم است که از سوی ایران حمایت می‌شود و مذاکره بین شما و عربستان تا زمانی که عربستان در مذاکرات خود با ایران پیشرفتی کسب نکند، نتیجه‌ای نخواهد داشت. نظر شما درباره این دیدگاه چیست؟

گفت: ائتلاف متجاوز سعودی تا کنون حتی یک دلیل ارائه نکرده است که جنبش انصار الله از سوی ایران تغذیه می‌شود و از ایران طلب کمک می‌کند و یا به نیابت از ایران می‌جنگد. ما از ملت بزرگ یمن دفاع می‌کنیم که عربستان، آمریکا، رژیم اسرائیل و امارات آن را از سال ۲۰۱۵ تا کنون مورد هجوم قرار داده اند. ما از آن زمان تا کنون از ملت و کشور یمن دفاع کرده و اعلام می‌کنیم از وطن خود دفاع می‌کنیم و دفاع خواهیم کرد و به خاطر آزادسازی وطن خود از دست استعمار و اشغالگری عربستان و امارات و در پشت آن‌ها کشور‌های ابرقدرت جهان، هر هزینه‌ای را پرداخت خواهیم کرد.

همه می‌دانند و ما همیشه گفته ایم اگر عربستان خواهان مذاکره با ما است ما آماده مذاکره علنی و نه محرمانه هستیم. اظهارات روز شنبه محمد علی الحوثی عضو شورای سیاسی جنبش انصار الله واضح و روشن بود مبنی بر اینکه تماس‌ها با طرف سعودی به حد مذاکره و رایزنی نرسیده است و ملت یمن بر ادامه مسیر خود تا محقق ساختن پیروزی عظیم و آزادسازی خاک خود اصرار دارد.

عربستان جنگی وحشیانه را بر ما تحمیل کرده است و در عوض ما طرح‌های زیادی را برای دستیابی به صلح ارائه داده ایم,، اما عربستان اصرار دارد که جنگ ادامه داشته باشد. عربستان در حال حاضر خواهان وضعیت نه جنگ و نه صلح است به این معنی که جنگ در میان ملت یمن ادامه داشته باشد، ولی خودش از حملات موشکی و پهپادی ما در امان باشد. اما ما به صراحت اعلام می‌کنیم اوضاع آنگونه که خواسته آنهاست نخواهد بود و ما به دفاع از وطن، خاک و کرامت خود ادامه خواهیم داد. اما در خصوص ادعای دریافت سلاح از خارج باید بگویم زمان این ادعا‌ها و قیمومیت دیگران بر ملت یمن به پایان رسیده است و ما به آزادسازی خاک خود از سوی عربستان و حامیان آن ادامه می‌دهیم. ائتلاف متجاوز سعودی ادعا می‌کند جنبش انصار الله بازوی منطقه‌ای ایران است، ولی برعکس، آن‌ها خودشان دست نشانده رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس هستند. پمپئو اخیرا گفت: یمن، لبنان، سوریه و عراق تا زمانی که از سوی ایران حمایت شوند، روی ثبات را نخواهند دید. اما آن‌ها تا کنون نتواسته اند یک دلیل برای اثبات ادعا‌های خود ذکر کنند. ما به خاطر دفاع از ملت یمن می‌جنگیم و در سرزمین خود اسلحه می‌سازیم و به خاطر دفاع از خاک خود می‌جنگیم و به این مسیر ادامه خواهیم داد. در عین حال ما برای مذاکره آمده هستیم، ولی به شرطی که متوازن باشد.
وی در ادامه افزود: به صراحت اعلام می‌کنیم اگر ائتلاف متجاوز سعودی برای دستیابی به صلح تلاش نکند، ما به جنگ خود علیه آن‌ها ادامه خواهیم داد و در طول روز‌ها و هفته‌های آینده از اقدامات ما ضربه خواهند خورد. ما هیچ وقت در مقابل محاصره شدید علیه ملت یمن ساکت نخواهیم نشست. عربستان تا کنون چه اقداماتی انجام داده است تا ما به مذاکره تشویق و ترغیب شویم. عربستان هر روز توافقنامه‌ها را نقض می‌کند، مناطق مختلف یمن را بمباران می‌کند و به محاصره خود ادامه می‌دهد. با وجود این اوضاع و در صورت پیش نرفتن آن‌ها به سوی صلح، هیچ گزینه‌ای درمقابل ملت یمن جز پاسخ قاطع و کوبنده باقی نخواهد ماند. ما ملتی هستیم که به خاطر حفظ کرامت و عزت خود می‌جنگیم و جهاد می‌کنیم. آیا عربستان از ما می‌خواهد مذاکره کنیم و در نهایت بگوییم ما تسلیم می‌شویم؟ خیر، ما تا آخرین نفر تسلیم شما نمی‌شویم. اگر به سوی صلح حرکت نکنید و وارد مذاکرات سیاسی جدی نشوید، جنگ ادامه خواهد یافت.
حمید عاصم در پاسخ به این پرسش که وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است در جستجوی راه حلی برای متوقف کردن جنگ در یمن است,، ولی محمد علی الحوثی روز شنبه در اظهارات خود گفت: آمریکا عامل تداوم جنگ علیه یمن است و به عربستان و امارات دستور ادامه جنگ می‌می دهد. ارزیابی شما در مورد این مواضع چیست، گفت: شما می‌دانید آمریکا همیشه می‌گوید جنگ در یمن و لبنان و هر کشور دیگری تا زمانی که با ایران مرتبط باشند، متوقف نخواهد شد. همگان می‌دانند ما طرحی را پیشنهاد دادیم که در آن حملات پهپادی علیه سعودی‌ها را متوقف می‌کرد.

ما صراحتا اعلام می‌کنیم که آمریکا بخشی از مشکل و جنگ در یمن و طرفی است که این جنگ را با فروش تسلیحات و حمایت معنوی و لجستک از متجاوزان سعودی تغذیه می‌کند. آمریکا همیشه مدعی می‌شود که می‌خواهد جنگ را متوقف کند، ولی جنگ همچنان ادامه دارد و هر روز شدیدتر می‌شود. اگر آمریکا واقعا خواهان توقف جنگ است باید به عربستان و امارات دستور دهد جنگ علیه مردم یمن را متوقف کنند. در این صورت جنگ متوقف خواهد شد و ما، آمریکا، عربستان و امارات این را می‌دانیم. دشمن در مقابل طرح ما برای متوقف کردن حملات موشکی و پهپادی جنگ را متوقف نکرد. از این رو باید عامل بازدارنده‌ای برای حملات دشمن وجود داشته باشد. نبرد در مرز‌ها از زمان آغاز جنگ ادامه داشته است و ادامه خواهد یافت و اگر تجاوز سعودی‌ها علیه ملت یمن متوقف نشود، ان شاء الله وارد بخش بیشتری از خاک دشمن خواهیم شد. این اقدام ما پاسخ به ورود بدون توجیه ائتلاف متجاوز سعودی به خاک یمن است.

سنا به دنبال اعمال «تحریم های دوزخی» علیه روسیه

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح تحریم‌های گسترده و شدید علیه روسیه را به بحث می‌گذارد؛ اوایل ماه جاری میلادی این طرح جنجالی از رای‌گیری بازماند، اما به‌ نظر می‌رسد سناتورهای ایالات متحده قصد دارند آن را به جریان بیندازند.

بر اساس این گزارش، کمیته روابط خارجی سنا در تاریخ ۱۸ دسامبر/۲۷ آذر ماه طرح «دفاع از امنیت آمریکا در برابر ستیزه‌جویی‌های کرملین» (به‌ اختصار: داسکا) را به بحث می‌گذارد. طرحی که سناتور جمهوریخواه «لیندسی گراهام» آن را «تحریم‌های دوزخی» توصیف کرده‌ است.

این طرح فراحزبی بدهی‌های عمومی، پروژه‌های گاز مایع طبیعی در کشورهای خارجی و بانک‌هایی که به گفته کنگره به مسکو در مسیر «تضعیف نهادهای دموکراتیک در دیگر کشورها» یاری می‌رسانند را هدف قرار می‌دهد. این طرح همچنین ساز و کارهای سایبری و چهره‌ها و افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را نیز هدف قرار خواهد داد.

به موجب این طرح، قانونگذاران ایالات متحده دفتری را در وزارت خارجه تاسیس خواهند کرد با عنوان «دفتر فضای سایبر و اقتصاد دیجیتال»، که هدف آن پیشبرد اقدامات در زمینه امنیت بین‌المللی فضای مجازی، دسترسی و آزادی دسترسی به اینترنت، اقتصاد دیجیتال، مقابله با جرایم مجازی و تهدیدهای سایبری عنوان شده‌ است.

سنا قرار بود هفته پیش، به این طرح رای دهد، اما آن را عقب انداخت. البته در این بازه زمانی دو طرح دیگر را تصویب کرد که از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌خواهد تا در جهت استقلال از نفت و گاز روسیه تلاش کنند.

در لایحه بودجه دفاعی ایالات متحده نیز بخشی به تحریم‌های دو طرح خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا اختصاص یافته است.

ژان لوک ملانشون: محکومیتم سیرک رسانه‌ای و قضایی است

به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژاک-لوک ملانشون رهبر حزب «فرانسه تسلیم ناپذیر» محکومیت خود به زندان و پرداخت جریمه را، سیرک رسانه‌ای خواند و گفت: به آن قانونی پاسخ خواهد داد.
ملانشون در واکنش به صدور حکم محکومیت خود گفت: پلیس‌ها می‌توانند قضات را تهدید کنند بدون اینکه خانم بلوبه چیزی بگوید، آن‌ها به هیچ چیز محکوم نمی‌شوند، هرگز تحت پیگرد قرار نمی‌گیرند، هرگز محاکمه نمی‌شوند. ما هستیم که محکوم می‌شویم و می‌توانند ما را در اوج فعالیت سیاسی و اوج بحث سیاست ملی اینگونه ببرند.
وی افزود: من این سیاسی کاری دادگستری را محکوم می‌کنم، پلیس‌هایی که تهدید کردند مجازات نشدند و من متاسفم که هریک از این صحنه‌ها توجهی جنجالی جلب کرده است و امکان استفاده از تصاویر را بر ضد من و اتهام زنی بدون مدرک برضد من را فراهم می‌کند من به همه یادآوری می‌کنم اصلا نمی‌دانم به چه چیز متهم هستم.
ملانشون تصریح کرد: من در حال پاسخگویی قانونی به این سیرک رسانه‌ای و قضایی هستم در صورتی که همانطور که می‌دانید من در بحبوبه نبرد با این دولت هستم تا آن را به لغو لایحه اصلاح قانون بازنشستگی وادار کنم و صادقانه بگویم امروز این برایم لذت بخش است.
اما دیوید لوپیتی، وکیل طرف‌های غیر نظامی با استقبال از حکم صادره برای ملانشون این حکم را تصمیم مستقل دستگاه قضایی خواند.

کره شمالی: تهدیدات آمریکا و متحدانش جدی است

«پاک جونگ چون» فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح کره شمالی روز شنبه به آمریکا و کشورهای هم‌پیمان واشنگتن هشدار داد که باید از تحریک کردن پیونگ یانگ دست بردارند.

به نوشته خبرگزاری رسمی کره شمالی، فرمانده ارشد نیروهای مسلح این کشور گفت هدف از آزمایش‌های موشکی اخیر پیونگ یانگ، ایجاد بازدارندگی و رفع تهدیدات اتمی آمریکاست.

وی همچنین هشدار که «نیروهای متخاصم» از جمله آمریکا هشدار داد که اگر سال نویی آرام می‌خواهند، باید از تحریک کردن کره شمالی دست بردارند.

اظهارات این مقام نظامی ارشد کره شمالی ساعاتی پس از آن منتشر می‌شود که پیونگ یانگ اعلام کرد یک آزمایش مهم در زمینه موتورهای موشک انجام داده است. در دو هفته اخیر، این دومین آزمایش موشکی کره شمالی است.

در هفته‌های اخیر همزمان با بروز بن‌بست در مذاکرات اتمی آمریکا و کره شمالی، لحن مقام‌های دو کشور نسبت به یکدیگر دوباره تند شده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی را «مرد راکتی» خطاب و تهدید کرده است که اگر پیونگ یانگ اقدام اشتباهی انجام دهد، «همه‌چیز خود را از دست می‌دهد.»

با وجود آنکه ترامپ و کیم به اولین سران دو کشور بدل شده‌اند که با هم دیدار مستقیم انجام داده‌اند، اما این دیدارها نتوانسته قفل مناقشه اتمی را باز کند و مذاکرات این دو کشور بی‌نتیجه باقی مانده است.دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: