پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

احکام ظالمانه دادگاه تجدید نظر اعضای «پرونده هفت تپه» را محکوم می کنیم!

امروز خبر رسیده که اعضای نشریه گام که حامی کارگران هفت تپه بوده اند در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال زندان محکوم شده اند. دیروز خبر رسیده بود که علی نجاتی نیز به ۵ سال زندان محکوم شده است.
عدم پرداخت دستمزد کارگران، تهدید و اخراج آنان، زد و بند مالی و چپاول تسهیلات را تماما اسدبیگی کارفرمای نیشکر هفت تپه صورت داده است، در عوض قوه قضاییه به جای محاکمه و مجازات او به کارگرانی که در اثر سیاست های اسدبیگی و به بحران کشاندن نیشکر هفت تپه و خانواده هایشان دچار آسیب شده و برای تامین امنیت شغلی دست به اعتصاب زده اند و به حامیان این کارگران که مطالبات آنها را مطرح کرده اند، احکام سنگین داده است.

نه فقط از پیگیری پرونده اسدبیگی در قوه قضایی خبری نیست و او همچنان به قید وثیقه آزاد است که در برخی رسانه ها هم اخبار غیرواقعی در قالب رپرتاژ_آگهی پخش می کنند.

کارگران و مزدبگیران کشور همراهی و حمایت آشکار قوه قضاییه و سایر نهادهای حکومتی از کارفرمای مجرم و ضد کارگری نیشکر هفت تپه را فراموش نمی کنند و با اتحاد بزرگ هم سرنوشتان پاسخ می دهند.

کارگران و مزدبگیران زندان و سرکوب را پاسخ مطالبات برحق صنفی نمی دانند و به احکام ظالمانه دادگاه تجدید نظر که در پشت درهای بسته در غیاب حضور متهمان کارگری و اعضای گروه گام برگزار شده معترض اند و خواستار آزادی بی قید و شرط همه اعضای «پرونده هفت تپه» هستند.
۹۸/۹/۲۳

آمریکا خریداران آب سنگین ایران را تهدید به تحریم کرد

چند مقام آمریکایی اذعان داشتند که دولت ایالات متحده در حال رصد صادرات آب سنگین ایران است و ممکن است که مشتریان خارجی را مشمول تحریم کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، بعضی از مقامات دولتی آمریکا اخیرا به یک نشریه آمریکایی گفتند، که دولت این کشور در پی تحریم خریداران خارجی آب سنگین ایران است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که مایل به افشای نامش نبود، در گفت‌وگو با نشریه «واشنگتن فری بیکن» گفت، که مقامات آمریکایی نگران گزارش‌ هایی در زمینه تعاملات هسته‌ ای ایران هستند و به همین دلیل در پی تعیین «ناقضان تحریم‌ های ایران» خواهند بود.

اشاره این مقام آمریکایی به تحریم، ممنوعیت‌ هایی است که آمریکا به صورت یکجانبه و بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق هسته‌ای، علیه خرید آب سنگین از ایران وضع کرده است.

به نوشته فری بیکن، ایران در ماه‌‌ های اخیر ذخایر آب سنگین خود را افزایش داده است. در حالیکه دولت آمریکا محدودیت‌ ها بر صادرات آب سنگین ایران را افزایش داده، بازرسان بین‌ المللی اخیرا متوجه شدند که ایران در چهار نوبت آب سنگین خود را از ماه مه به یک خریدار خارجی فروخته‌ است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفت که خریداران آب سنگین ایران ممکن است با تحریم مواجه شوند.

این مقام آمریکایی در این زمینه گفت: ما گزارش‌هایی مبنی بر ادامه فروش آب سنگین از سوی ایران به خریداران بین‌ المللی دریافت کرده‌ایم. ما به طور واضح گفته‌ ایم که چنین معاملاتی به طور بالقوه قابل تحریم هستند. ایران دلیل موجهی برای فعالیت در تولید آب سنگین ندارد. ایران از برنامه هسته‌ ای خود برای تحت فشار گذاشتن جامعه بین‌ المللی و تهدید امنیت منطقه‌ ای استفاده می‌کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرده که شدت یافتن موضوع هسته‌ ای نه تنها مواضع ایران را تقویت نمی‌ کند بلکه بیشتر به انزوا و فشار این کشور منجر می‌شود.

به نوشته این وبگاه، کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا تاکنون به هویت خریداران آب سنگین ایران اشاره نکرده‌ اند.

ایران بر اساس توافق هسته‌ای سال 2015 اجازه یافت تا آب سنگین هسته‌ ای مازاد خود را بدون این که با تحریمی مواجه شود به بازار بین‌ المللی بفروشد. در زمان دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا، واشنگتن دستکم 8.6 میلیون دلار آب سنگین از ایران خریداری کرد.

این وبگاه در پایان بر اساس اخبار تایید نشده کارشناسان هسته‌ ای نوشت که به احتمال بسیار زیاد «روسیه» خریدار آب سنگین ایران است.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چهار گام از تعهدات خود کاسته است. گام چهارم چندی قبل با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب‌ شده در تاسیسات فردو و غنی‌سازی 4.5 درصدی در این تاسیسات آغاز شد.

قطع شدن اینترنت در پی ناآرامی ها در هند

مقامات هند پس از اعتراضات گستره شب گذشته در این کشور، دسترسی ساکنان برخی از مناطق این کشور را به اینترنت مسدود کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ان دی تی وی، دولت هند پس از نا آرامی ها به دلیل لایحه شهروندی جدید در این کشور، دسترسی ساکنان برخی از مناطق شمال و شمال شرقی این کشور به اینترنت مسدود کرد.

براساس این گزارش، این محدودیت ها در مناطقی که اعتراضات گسترده و درگیری با پلیس طی چند روز گذشته ادامه داشته، اعمال شده است.

پیش از این گزارش شده بود که حدود 60 نفر از جمله نیروهای امنیتی در این درگیری ها زخمی شده اند. همچنین طی روز گذشته حدود 100 دانشجو بازداشت شدند که بیشتر آنها آزاد شده اند.

لایحه جنجالی شهروندی هند به دنبال اعطای حقوق شهروندی به اقلیت های غیر مسلمان از کشور های بنگلادش، پاکستان و افغانستان است که قبل از سال 2015 وارد هند شده اند.

این لایحه ابتدا در سال 2016 در پارلمان هند مطرح شد اما به دلیل اعتراضات گسترده، رسیدگی به آن به زمان دیگری انتقال یافت. این لایحه اکنون بار دیگر توسط آمیت شاه وزیر کشور هند در پارلمان این کشور مطرح شد و توانست در مجلس لوک سابها(مجلس پایین) 311 رای موافق کسب کند.

این لایحه روز  پنجشنبه در مجلس علیای هند نیز تصویب نهایی را به دست آورد تا مسیر ورود آن به قانون اساسی هند هموار شود. اما همزمان با  این  اقدام، مناطق شمال شرق از جمله ایالت آسام هند روز گذشته و امروز شاهد اعتراضات گسترده و همچنین بروز خشونت های متعدد بود.

سفارت آمریکا درصدد فراری دادن جاسوس اسرائیل از لبنان

روزنامه لبنانی «الاخبار» خبر داد، سفارت آمریکا در بیروت به شدت و به شکلی محرمانه تلاش می‌کند «عامر الفاخوری» معروف به قصاب الخیام و جاسوس دانه درشت رژیم اسرائیل را از لبنان فراری دهد.

به نوشته الاخبار، در همین راستا آمریکایی‌ها اخیرا الفاخوری را به بهانه اینکه به بیماری سرطان مبتلا شده به بیمارستان «اوتیل دیو» منتقل کردند و می‌گویند او باید برای ادامه درمان به خارج منتقل شود.

این در حالی است که به گفته منابع الاخبار و بر اساس داده‌های پزشکی الفاخوری اصلا به سرطان مبتلا نیست و بستری شدن او در بیمارستان به منظور مقدمه چینی برای فراری دادن قریب الوقوع او از لبنان با سوء استفاده از شرایط ناآرام کنونی در این کشور است.

الفاخوری که به «قصاب بازداشتگاه الخیام» معروف است اواخر دهه هفتاد مسؤول بازداشتگاه «الخیام»، از مهم‌ترین زندان‌های رژیم اسرائیل در جنوب لبنان، قبل از آزاد‌سازی در سال ۲۰۰۰ بود و نقش اساسی در شکنجه زندانیان این بازداشتگاه داشت، از این رو به «قصاب الخیام» معروف است.
الفاخوری که در بازجویی‌های خود به همکاری با رژیم اسرائیل و انجام اقداماتی به نفع این رژیم اعتراف کرده گفته در سال ۲۰۰۰ پس از رها شدن جنوب لبنان از اشغال رژیم اسرائیل به فلسطین اشغالی‌گریخته، شناسنامه و گذرنامه اسرائیلی دریافت کرده و پس از آن اراضی اشغالی فلسطین را هم ترک کرده است. او سال‌ها در آمریکا فراری بود.

دستگاه قضایی لبنان با انتقال الفاخوری از محل بازداشتش به بیمارستان نظامی و به بهانه انجام معاینات پزشکی موافقت کرده، اما این معاینات چندین هفته به طول انجامیده است.

الاخبار نوشت: بازداشتی‌هایی که پشتشان قرص است بخش زیادی از مدت بازداشت خود را در بیمارستان سپری می‌کنند؛ اما انتقال الفاخوری به اوتیل دیو، جزو نقل و انتقالات معمولی برای کاستن از سختی شرایط بد بازداشتگاه‌ها برای زندانی‌ها نیست، بلکه مقصود از انتقال وی، فراری دادنش به خارج به بهانه ابتلا به یک بیماری صعب العلاج است.

به نوشته الاخبار برنامه آمریکا برای فراری دادن الفاخوری با کمک دستگاه قضایی و نظامی لبنان در دست اجراست.

اداره کل امنیت عمومی لبنان 22 شهریور ماه گذشته اعلام کرد که اداره مذکور در راستای تعقیب مزدوران اسرائیل، «عامر الیاس فاخوری» مسئول سابق بازداشتگاه الخیام را بازداشت کرد و او در بازجویی‌ها به همکاری با اسرائیل و انجام اقداماتی به نفع این رژیم اعتراف کرده است.

نامبرده در اعترافات خود گفته است که در سال ۲۰۰۰ پس از فرار به فلسطین اشغالی، شناسنامه و گذرنامه اسرائیلی دریافت کرده و پس از آن اراضی اشغالی فلسطین را ترک کرده است.

روزنامه «الأخبار» آن زمان نوشت که نیروهای امنیتی در فرودگاه رفیق الحریری در جریان بازرسی گذرنامه آمریکایی الفاخوری متوجه شدند که وی تحت تعقیب است اما پس از بررسی‌ها مشخص شد که با وجود صدور حکم غیابی ۱۵ ساله برای فاخوری، قرار بازداشت وی موجود نیست. بررسی‌ها نشان داد برخی شخصیت‌های صاحب نفوذ در درون دولت با پاکسازی کارنامه فاخوری، اجازه بازگشت او به کشور را صادر کرده‌ بودند و اگر اداره کل امنیت عمومی گذرنامه فاخوری را بازرسی نمی‌کرد، او بی‌سروصدا وارد لبنان شده بود.

دومین شب درگیری میان معترضان و نیروهای ضد شورش در بیروت

درگیری میان نیروهای ضدشورش لبنان با معترضان در مرکز شهر بیروت، پایتخت لبنان دست کم دهها زخمی برجای گذاشت.

به گزارش رویترز، نیروهای ضد شورش لبنان با تعقیب معترضانی که برای دومین شب پیاپی در منطقه ای نزدیک به پارلمان لبنان دست به تجمع اعتراضی زده بودند، به سوی آنان گاز اشک آور شلیک کردند که در پی آن، دهها تن زخمی شدند.

این درگیریهای خشونت بار در حالی صورت می گیرد که معترضان به رغم سرکوب شدید نیروهای ضد شورش در شب گذشته (شنبه شب) و زخمی شدن چندین نفر بار دیگر به خیابانها بازگشتند.

این درگیرها خشونت آمیزترین ناآرامی ها در پایتخت لبنان از زمان شروع اعتراضات در این کشور (هفدهم اکتبر) است؛ اعتراضاتی که «سعد حریری» را وادار کرد از مقام نخست وزیری لبنان استعفا دهد.

سازمان دفاع مدنی لبنان اعلام کرد که تاکنون ۴۶ نفر مجروح را تحت مداوا قرار داده و ۱۴ تن دیگر را به بیمارستان منتقل کرده است.

بنابر گزارشها، این درگیریها در ساعات پایانی یکشنبه شب در یک منطقه تجاری در بیروت به اوج خود رسید و نیروهای ارتش برخی خیابانها را مسدود کردند.

به گفته نیروهای امنیت داخلی لبنان، شلیک گاز اشک آور در واکنش به پرتاب سنگ و وسایل محترقه از سوی معترضان که به زخمی شدن چندین مأمور انجامید، صورت گرفته است. نیروهای امنیت داخلی لبنان در یک پیام توئیتری از مردم خواستند تا خیابانها را ترک کنند.

حضور عوامل نفوذی در درگیری های شب گذشته بیروت

وزیر کشور دولت پیشبرد امور لبنان به نقش نفوذی ها در درگیری های شب گذشته در بیروت اشاره کرد.

«ریا الحسن» وزیر کشور دولت پیشبرد امور لبنان در واکنش به درگیری های شب گذشته در بیروت به نقش نفوذی ها در این درگیری ها اشاره کرد.

الحسن معترضان مسالمت‌جو را به ترک تجمعات در مرکز بیروت و میدان‌های مختلف دعوت کرد.

این وزیر لبنانی تصریح کرد که نفوذی‌ها، درگیری‌هایی را بین معترضان و نیروهای امنیتی ایجاد کرده اند. بیم آن می‌رود که برنامه‌ای برای تحت تاثیر قرار دادن رایزنی‌های پارلمانی مربوط به انتخاب نخست وزیر وجود داشته باشد.

الحسن بر آمادگی خود برای گفتگو با تظاهرات کنندگان لبنانی تاکید کرد.

شب گذشته درگیری های خشونت باری در میدان های مهم بیروت و دیگر مناطق به وقوع پیوست.

مادورو : دیپلمات آمریکایی در توطئه علیه من دست داشت

به نقل از خبرگزاری فرانسه از کاراکاس، به گفته مادورو در این توطئه حمله به دو پادگان ارتش این کشور پیش بینی شده بود.
دولت ونزوئلا اعلام کرد این توطئه توسط دو نماینده مخالف دولت به نام‌های یانت فرمین و فرناندو اوروزکو تدارک دیده شده بود.
مادورو در سخنرانی روز یکشنبه خود در جمع نمایندگان مجلس مؤسسان ونزوئلا که بیشتر کرسی‌های آن در اختیار نمایندگان طرفدار حکومت است، گفت: عوامل اطلاعاتی ارتش ونزوئلا عصر جمعه به خانه یانت فرمین رفته بودند که متهم به اجرای این طرح با همکاری فرناندو اوروزکو بود.
نیکولاس مادورو خاطر نشان کرد یک دیپلمات آمریکایی به نام جیمز استوری با یک مقام دولتی ونزوئلا یعنی کارلوس ران، معاون وزیر امور خارجه در امور آمریکای شمالی تماس گرفته است تا از سرنوشت این نماینده با خبر شود.
وی گفت: دیپلمات آمریکایی به کارلوس ران گفته است چه به سر این نماینده آمده است؟ رئیس جمهور ونزوئلا در بخش دیگر از سخنان خود در همین ارتباط گفت: چرا جیمز استوری با آغاز عملیات [اطلاعات ارتش]نگران حال این نماینده می‌شود؟ آن هم یک نماینده کسل کننده و بی روح که کسی او را نمی‌شناسد؟ رئیس جمهور ونزوئلا با گفتن این جملات به صورت تلویحی اعلام کرد این دیپلمات آمریکایی بخشی از توطئه بوده است.
جیمز استوری، سفیر آمریکا در کاراکس بود، اما سفارت این کشور در ونزوئلا به دلیل روابط پر تنش بین ونزوئلای نیکلاس مادورو و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تعطیل شده است. وی رئیس دفتر امور ونزوئلا است که ماه اوت در سفارت آمریکا در بوگوتا ایجاد شد.
خورخه رودریگز، وزیر ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا، روز شنبه از وجود توطئه‌ای علیه مادورو خبر داد که احتمالا توسط یانت فرمین و فرناندو اوروزکو تدارک دیده شده بود.
به گفته این وزیر، هدف از این توطئه انجام حملات به دو پادگان ارتش در ایالت سوکر در شرق ونزوئلا بود.
مادورو مسئولیت این توطئه را به خوان گوایدو، رئیس پارلمان تحت سلطه مخالفان نسبت داد که خود را از ماه ژانویه سال گذشته رئیس جمهور موقت کشور می‌داند و حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا نیز او را در این سمت به رسمیت شناخته اند. دولت سوسیالیست ونزوئلا هر از چند گاهی خبر از توطئه‌هایی برای سرنگونی یا ترور مادورو می‌دهد.
با این حال خوان گوایدو، رهبر مخالفان اتهامات مطرح شده علیه این دو نماینده مجلس را «داستان سرایی» توصیف و اعلام کرد این نوع اتهامات با هدف ارعاب نمایندگان به منظور جلوگیری از انتخاب دوباره وی در سمت رئیس پارلمان در پنج ژانویه است.

مزدوری مفت و مجانی؟ هرگز به کُردهای سوریه وعده خودمختاری ندادیم News

وزیر دفاع آمریکا خطاب به کُردهای سوریه گفت که واشنگتن هیچوقت به‌ آنها وعده خودمختاری نداده است.

به گزارش راشاتودی، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با خبرنگاران عنوان کرد که کشورش هرگز به کُردهای سوریه وعده خودمختاری نداده است.

وی افزود: ما نه به کُردها گفته ایم که برای برپایی یک دولت مستقل کُرد در سوریه به آنها کمک می کنیم و نه اینکه در مبارزه با ترکیه که هم پیمان قدیمی ما محسوب می شود در کنار آنها می ایستیم.

ما به کُردها گفتیم که در مبارزه با داعش به آنها کمک خواهیم کرد.

اسپر با اشاره به سابقه روابط آمریکا با ترکیه گفت: کشورش به وظایف، پیمان‌ها و تعهداتش عمل می‌کند.


مخالفت انگلیس با برگزاری همه پرسی استقلال اسکاتلند

دولت بوریس جانسون با همه پرسی مجدد استقلال اسکاتلند مخالف است.

براساس این گزارش «مایکل گاو» وزیر کابینه انگلیس روز یکشنبه اعلام کرد که پس از پیروزی بزرگ حزب محافظه کار در انتخابات پارلمانی این هفته، دولت این کشور با برگزاری همه پرسی جدید درباره استقلال اسکاتلند موافقت نخواهد کرد. حزب ناسیونالیست اسکاتلند (SNP) که در صدر آراء ظاهر شد، بلافاصله بحث استقلال را با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مطرح کرده است، چراکه اکثراً مردم اسکاتلند، مخالف آن هستند.

«مایکل گاو» که در کانال تلویزیونی «اسکای» (Sky) سخن می‌گفت، هشدار داد، پنج سال پس از رد استقلال توسط ۵۵ درصد از رای دهندگان اسکاتلندی، لندن از برگزاری مجدد همه پرسی استقلال پشتیبانی نخواهد کرد. «نیکولا استورجن» نخست وزیر اسکاتلند، نیز در بی بی سی پاسخ داد که گفتن «نه» کافی نخواهد بود.

وی گفت: «شما نمی‌توانید برخلاف خواست اسکاتلند، آن را در پادشاهی متحد (انگلیس) نگه دارید.» وی ادامه داد: «اگر بوریس جانسون به موضوع اتحاد اطمینان داشته باشد، می‌بایست به اندازه کافی نیز اطمینان داشته باشد تا (..) اجازه دهد خود مردم تصمیم بگیرند.» «مایکل گاو» به نوبه خود تأکید کرد که اولویت دولت محافظه کار «بوریس جانسون»، که اکنون دارای اکثریت مطلق در پارلمان «وست مینستر» است، اقدام به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ ژانویه است. وی تصریح کرد، توافق مذاکره شده توسط نخست وزیر با بروکسل، به سرعت برای رأی نمایندگان تحویل می‌شود. وزیر کابینه انگلیس همچنین اطمینان داد که لندن قصد دارد مذاکرات مربوط به روابط تجاری آینده بین انگلستان و اتحادیه اروپا را تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی انجام دهد.

کوبا: امیدی به تغییر رویکرد آمریکا پس از انتخابات ۲۰۲۰ نیست

یک مقام ارشد دولت کوبا روز یکشنبه در خصوص ادامه روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت، تا زمانی‌که واشنگتن تحریم‌های اقتصادی را علیه کوبا حفظ کند، خیلی دشوار است که بتوان درباره پیشرفت درباره روابط دوجانبه به طور جدی فکر کرد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، «کارلوس فرناندز کاسیو» دیپلمات ارشد کوبا در امور آمریکا با اشاره به تنش‌های موجود بین دو کشور گفت که ممکن است روابط دیپلماتیک کشورش با آمریکا وخیم‌تر شود.

وی در این زمینه گفت: «افراد مسئول در سیاست ایالات متحده در قبال نیمکره غربی (آمریکای لاتین) دارای نگرش‌ها و مواضعی تهاجمی نسبت به کشور ما هستند. شاهدیم که آن‌ها می‌خواهند تمام ارتباطات موجود را از بین برند.»

این دیپلمات کوبایی در ادامه افزود: «امیدواریم که این اتفاق نیافتد اما نمی‌توانیم جلوی آن‌را بگیریم. ما آماده چنین مواردی هستیم ، اما میلی هم در انجام آن نداریم.»

دیپلمات ارشد کوبا در امور آمریکا گفت تا زمانی که واشنگتن تحریم‌های اقتصادی را علیه کوبا حفظ کند، خیلی دشوار است که بتوان درباره پیشرفت درباره روابط دوجانبه به طور جدی فکر کرد.

بر اساس این گزارش، سفارتخانه‌های دو کشور در سال ۲۰۱۵ چند ماه پس از توافق «باراک اوباما » رئیس جمهور سابق آمریکا و «رائول کاسترو» رئیس جمهور سابق کوبا مبنی بر ازسرگیری روابط دوجانبه که از سال ۱۹۶۱ قطع شده بود، بازگشایی شدند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این دیپلمات ارشد کوبایی همچنین به تداوم روابط هاوانا با ونزوئلا و اتحاد دیرینه دو کشور اشاره کرد و با رد اتهام‌زنی آمریکا افزود که کوبا نیروی نظامی در ونزوئلا ندارد.

کارلوس فرناندز کاسیو همچنین در زمینه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفت که نباید انتظار تغییری در آمریکا داشت.

وی در این باره نیز گفت: «هیچکس نمی‌داند در سال ۲۰۲۰ در ایالات متحده چه اتفاقی می‌افتد.»

وزیر خارجه کوبا نیز چندی قبل با انتقاد از سیاست‌های آمریکا گفت که افزایش محاصره اقتصادی، محور اصلی سیاست‌های تجاوزکارانه ایالات متحده در قبال کوباست.

آرژانیتن: مورالس آزاد است بیانیه سیاسی صادر کند

«سانتیاگو کافیرو» دبیر کابینه آرژانتین روز یکشنبه گفت که به «اوو مورالس» رئیس جمهور قانونی بولیوی که روز پنجشنبه وارد آرژانتین شده و به وی پناهندگی داده شده، اجازه داده خواهد شد تا در مدت اقامت خود بیانیه‌های سیاسی صادر کند.

کافیرو که با روزنامه «لا ناسیون» مصاحبه می‌کرد، گفت: « پناهندگان در زمینه آزادی بیان از همان حقوقی برخوردار هستند که شهروندان آرژانتینی برخوردار هستند.»

کافیرو در حالی اجازه فعالیت سیاسی مورالس را صادر کرده که «فلیپه سولا» وزیر امور خارجه آرژانتین روز پنجشنبه گفت که وی از مورالس خواسته تا از صدور بیانیه‌های سیاسی در این کشور خودداری کند.

«آلبرتو فرناندز» رئیس جمهور آرژانتین که روز سه‌شنبه مراسم تحلیف خود را برگزار کرد گفته بود که از حضور مورالس در این کشور استقبال می‌کند.

مورالس اخیر در پیامی در توئیتر نوشته بود که وی درصدد کمک به راهبرد حزب خود برای انتخابات آتی است.

«جنینه آنز» رئیس‌جمهور کودتاچی و دست‌نشانده بولیوی نیز روز گذشته (شنبه) هشدار داد که دولت بولیوی ظرف چند روز آینده علیه اوو مورالس حکم بازداشت صادر خواهد کرد.

اواخر آبان ماه، مورالس که از سوی کمیسیون انتخابات بولیوی برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه اکتبر اعلام شده بود، پس از اعتراضات خشونت آمیز مخالفان و اتهامات آنها علیه وی از سمتش استعفا داد.

آمریکا، آتش بیار معرکه لبنان

عضو شورای مرکزی حزب الله لبنان تاکید کرد: دستیابی به راه حل برای اوضاع لبنان در این مرحله محال نیست و فرصت برای این کار وجود دارد و هنوز حل و فصل مسائل امکان پذیر است.به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، شیخ نبیل قاووق در سخنانی در نشستی سیاسی که حزب الله در شهر النبطیه با مشارکت شخصیت‌ها و گروه‌های فعال منطقه برگزار کرده بود، تاکید کرد: هدف مطلوب تشکیل دولت نجاتی است که خواسته‌های مردم را پاسخ دهد و برای تامین منافع میهن قابل اعتماد باشد. وی هشدار داد، دیدار آتی دیوید هیل دستیار وزیر خارجه آمریکا از لبنان با هدف تحریک مردم لبنان و ریختن بنزین روی آتش فتنه داخلی است.
شیخ نبیل قاووق گفت: «ما بسیار علاقه مندیم و شدیدا امیدواریم دولت نجات قابل اعتماد تشکیل شود، که بتواند مانع از فروپاشی کشور شود و فساد و هدر دادن بیت المال را متوقف کند و اموال به غارت رفته را بازگرداند. دولتی قابل اعتماد که پیش از جلب اعتماد خارجی‌ها اعتماد داخلی‌ها را جلب کند. افرادی هستند، که مدام به این فکر می‌کنند که چگونه اعتماد آمریکا، ترامپ و (دیوید) شنکر را جلب کنند.»

دست داشتن سفیر فرانسه در ترور مهندس تونسی گردان‌های «القسام»

هیأت دفاع از مهندس الزواری، سفیر فرانسه در تونس را متهم به دست داشتن در ترور الزواری کرد.

«عبدالرؤوف العیادی» از اعضای این هیأت اعلام کرد: ما در این خصوص دو پرونده تشکیل دادیم یکی مربوط به مسأله جاسوسی و دوم مربوط به قضیه ترور.

وی ضمن اعلام اینکه دولت در پرونده ترور مهندس الزواری کم‌کاری می‌کند، افزود: طرف‌هاسی سیاسی، تاجران و روزنامه‌نگاران در این پرونده دست دارند و از جمله آنها سفیر فعلی فرانسه است که نقشی پررنگ بازی کرده است.

العیادی ادامه داد، «آمال کربول» وزیر گردشگری پیشین تونس و «رونی الطرابلسی» وزیر گردشگری فعلی نیز رابطه‌ای مستقیم با جاسوس زن اسرائیلی داشته‌اند.

وی تصریح کرد، قرار است خانواده الزواری با «قیس سعید» رئیس‌جمهور تونس دیدار کند. سعید در تبلیغات انتخاباتی خود قول مساعدت در این پرونده را داده است.

در پی انجام این ترور، حماس در آن زمان اعلام کرد تحقیقات از همان لحظه اول در این باره آغاز شد و موساد در پشت پرده این ترور قرار دارد.

حماس افزود، عملیات ترور الزواری در ۳ مرحله انجام و از سال ۲۰۱۵ آغاز شد؛ افرادی که تابعیت‌هایی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارند، در این ترور شرکت کردند.

در آن زمان ، وزارت کشور تونس هم در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، یکی از مجریان عملیات ترور مهندس الزواری، یک تبعه اتریشی به نام «کریستوفر» است که خود را به عنوان فردی که به اختراعات الزواری به خصوص کنترل از راه دور زیردریایی علاقه‌مند است، معرفی کرده بود و علاوه بر آن دو نفر دیگر تبعه بوسنی به نام‌های «الویر ساراک» و «آلن کانزیچ» بوده‌اند.

شاخه نظامی حماس پس از ترور وی اعلام کرد الزواری، قبل از آغاز جنگ ۲۰۰۸ علیه نوار غزه حدود ۳۰ پهپاد برای مقاومت فلسطین ساخته بوده است.

مامور گرسنگی دادن به ایرانیان: به تقویت بنیه نظامی عربستان در برابر ایران ادامه می‌دهیم

«برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با سی ان بی سی، با تکرارا ادعای ثابت نشده دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، عنوان داشت که آمریکا به تقویت بنیه نظامی عربستان در برابر ایران ادامه می دهد.

این در حالی است که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز ۱۹ آذرماه در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد که قادر نیست به طور مستقل تایید کند موشک‌ها و پهپادهای مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، منشا ایرانی داشته‌اند.

هوک در ادامه با اشاره مجدد به موضوع حمله به تاسیسات آرامکو گفت: ما بنیه دفاع هوایی عربستان و سایر کشورها را تقویت کرده‌ایم، و به تقویت قابلیت‌های دفاعی سعودی و خودمان در منطقه ادامه خواهیم داد، تا جلوی تکرار این وقایع را بگیریم.

هوک روز گذشته نیز در اظهاراتی که در حاشیه نشست دوحه داشت؛ مدعی شد حتی با وجود تحریم‌ها علیه ایران، آمریکا همچنان از ایده گفتگو با این کشور استقبال می‌کند.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: ایران همچنان تهدیدی علیه صلح و ثبات جهانی است. اینکه ایران پشت حمله ماه سپتامبر به تسهیلات نفتی عربستان سعودی است موضوعی شناخته‌ شده است و دولت سعودی شواهدی از مشارکت ایران در این مسئله را به شورای امنیت ارائه خواهد داد.


دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: