پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

به نقل از فرزانه زیلابی وکیل کارگران(اسماعیل بخشی و محمد خنیفر):
✍️امروز بیست و پنجم آذرماه ،احکام نا عادلانه ی حبس و شلاق کارگران هفت تپه :آقایان اسماعیل بخشی و محمد خنیفر که در فرآیند دادرسی ای غیرمنصفانه از سوی شعبه سی و شش دادگاه های تجدید نظر استان تهران به صورت قطعی صادر شده بود ، ابلاغ گردید و در نظر داریم درخواست اعاده دادرسی از حکم صادره را ارائه دهیم.
📌در حالی که آقای رئیسی ،پس از صدور احکام سنگین در پرونده ی هفت تپه از سوی شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب ،که احساسات عمومی را جریحه دار نموده بود، وعده رسیدگی در دادگاه منصفانه را داده بود.در کمال ناباوری بدون تشکیل جلسه ،همان دادنامه ی نخستین را ضمن اصلاح ، در ماهیت امر تٲیید نمود. با این توضیح که در دادنامه ی نخستین ، از محکومیت اسماعیل بخشی هفت سال و محمد خنیفر پنج سال قابل اجرا بود و در حکم دادگاه تجدیدنظر از میزان حبس اسماعیل بخشی و محمد خنیفر ،هر کدام پنج سال اعمال می شود.
📌افزون بر آن، به تازگی، برای رسیدگی به شکایت وزیر اطلاعات از اسماعیل بخشی در تاریخ دوم دی ماه ،تعیین وقت رسیدگی به عمل آمده است.
و محمد خنیفر نیز چهار پرونده کیفری دیگر مرتبط با اعتصابات و تجمعات هفت تپه در شعب دادسرا و دادگاه باز شده است.
📌مسٸولین ارشد قوه قضاٸیه در حالی وعده رسیدگی منصفانه را داده بودند که در این پرونده و پرونده های مشابه، به تکرار و آشکارا،معیارهای دادرسی منصفانه گاه به صورت مصوب و گاهی سلیقه ای زیرپاگذاشته شده و اساسا غیر ممکن بود که چنین دادرسی به انصاف بیانجامد.
چه آنکه بارزترین معیارهای دادرسی منصفانه ،برگزاری جلسه دادگاه و برخورداری متهمان از حق دفاع ، علنی بودن محاکمه،دسترسی آزاد به وکیل،محاکمه در مراجع صالح (دارای صلاحیت قانونی)،رعایت اصل بی طرفی و…..می باشند.
📌عدم دسترسی آزاد متهمان به وکیل: در حساس ترین مرحله که یک متهم نیاز به حضور وکیل در کنار خود دارد ،در دادسرا و زمان انجام تحقیقات به صورت مصوب براساس تبصره ماده 48قانون آیین دادرسی کیفری حق داشتن وکیل از آن ها سلب که در واقع حق دفاع از آن ها سلب شده است.
📌دادگاه تجدیدنظر براساس ماده 450قانون آیین دادرسی کیفری، ملزم به تشکیل جلسه هستند اما دادگاه های تجدیدنظر قانون مصوب مجلس را به کنار گذاشته اند و با ارجاع به دستور رٸیس قوه بر اساس استیذان از رهبر ،خود را ملزم به تشکیل دادگاه تجدیدنظر نمی بینند.
📌از رعایت علنی بودن دادگاه ها که به صراحت در قانون اساسی و قانون آیین دادرسی کیفری کشورمان پیش بینی شده،در شعبه بیست و هشتم دادگاه انقلاب ، با برخورد سلیقه ای آشکارا خودداری به عمل آمده بود و حتی متهمان تک تک و به صورت جداگانه محاکمه شدند در حالی که ماهیت یکی از اتهامات که اجتماع و تبانی است ،محاکمه توٲمان و همزمان را ایجاب می کرد.
📌دادگاه انقلاب ،صلاحیت رسیدگی به برخی اتهام های اسماعیل بخشی (اخلال در نظم عمومی و سلب آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) را نداشته است ولی قاضی مقیسه به دارا بودن ابلاغ ویژه از سوی رٸیس قوه استناد می کند در حالی که استناد قاضی باید به قانون باشد و صلاحیت دادگاه ها را قانون مشخص می کند نه رئیس قوه….
و موارد صلاحیت دادگاه انقلاب در قانون احصاء شده است.

📌وقتی شکایت موکل من از مٲمورین امنیتی وزارت اطلاعات با موضوع شکنجه ( اخذ اقرار زیر شکنجه) مستند به شهادت شاهدان در جریان هست و وزیر اطلاعات نیز شاکی خصوصی موکل من می باشد ، دیگر مٲمورین وزارت اطلاعات بی طرف نیستند و حکمی که بر اساس گزارش این ضابطین علیه موکل صادر شده ،به وضوح ،غیر منصفانه و چنین دادگاهی اصل بی طرفی را زیر پا گذاشته است.
با وجود این موارد و ناگفته های دیگر ،آقای رٸیسی بر چه اساسی و باچه بضاعتی، وعده دادرسی عادلانه را داده بود؟؟؟؟!!!!
که خانه از پای بست ویران است…..
📌لازم به ذکر است که با توجه به جابجایی و اشتباه در درج اتهام های انتسابی موکلانم در متن حکم ،تصحیح دادنامه و صدور و ابلاغ رٲی تصحیحی را تقاضا نمودم….
فرزانه زیلابی وکیل کارگران نیشکر هفت تپه
۲۵/ آذر/ ۹۸
سندیکای کارگران نیشکرهفت تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

🔴 در ایران کارگران به دلیل فعالیت سندیکایی زندانی می‌شوند اما در کره جنوبی رئیس شرکت سامسونگ به دلیل ممانعت از فعالیت سندیکایی کارگران زندانی شد.

دادگاهی در کره جنوبی لی سانگ-هون، رئیس هیئت مدیره شرکت سامسونگ را در ارتباط با اتهام «اخلال و خرابکاری» در فعالیت های سندیکایی کارگران و برنامه های اتحادیه های کارگری مجرم شناخته و به هجده ماه حبس محکوم کرده است.

علاوه بر آقای لی، بیست و پنج نفر دیگر از کارکنان کنونی و سابق این شرکت فعال در صنایع الکترونیک هم به همین اتهام محاکمه و مجازات شده اند.

قاضی دادگاه بخش در سئول، پایتخت، گفته است که متهمان مانع از آن شدند که کارگرانی که به صورت قراردادی برای بخش تعمیرات استخدام شده بودند به فعالیت های مرتبط با اتحادیه کارگری مبادرت ورزند.

به گفته دادستانی، متهمان پرونده همچنین در یافتن اطلاعات شخصی در مورد اعضای اتحادیه از جمله مسایل مربوط به وضعیت ازدواج و شرایط مالی آنها دست داشتند و از این اطلاعات برای فشار بر آنان برای خودداری از پیوستن به اتحادیه ها و فعالیت های سندیکایی سوء استفاده می کردند.

مدیران شرکت سامسونگ متهم هستند که در سال ٢٠١٣ در دفتر «نخبگان راهبردی» شرکت به برنامه ریزی برای سنگ اندازی در برابر فعالیت سندیکایی مبادرت ورزیدند. این دفتر بعدا تعطیل شد.

این در حالی است که نه تنها مدیران در ایران برای ممانعت از فعالیت سندیکایی کارگران از هیچ اقدام پستی فروگذار نیستند بلکه مقامات دولتی و دستگاه امنیتی و قضایی نیز در جهت ممانعت کارگران از فعالیت سندیکایی و حق طلبانه کارگران با پرونده‌سازی کارگران را زندانی می‌کنند. برخی از نمونه‌های اخیر، زندانی کردن اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، فعالین کارگری نیشکر هفت تپه، معلمان و حامیان کارگران در روز کارگر و حامیان کارگر در پرونده نیشکر هفت تپه می‌باشد.

لینک کانال
t.me/vahedsyndica (https://t.me/vahedsyndica)

لابی ضد مردم ایران و نقشش در گرسنگی و مرگ بیماران در کشورمان

رسانه نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکایی در گزارشی به بررسی تلاش‌های گروه موسوم به «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» (یوآنی) برای جلوگیری از تجارت شرکت‌های بین‌المللی با ایران پرداخته است.

پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» می‌نویسد: «هنگامی که شرکت‌های بین‌المللی می‌خواهند با ایران تجارت کنند یک سازمان آماده است آنها را انگشت‌نما و رسوا کند.»

به نوشته این رسانه، یوآنی به عنوان یک سازمان لابی‌گر مستقر در آمریکا کارزاری مخفیانه برای نفوذ به نمایشگاه‌های تجاری در ایران و آشکار کردن نام شرکت‌هایی کرده که در حال ادامه تجارت با ایران هستند.

این تلاش‌ها، به ادعای واشنگتن‌فری‌بیکن ثمربخش بوده‌اند و در چند سال گذشته ده‌ها شرکت از بیم متهم شدن به همکاری با ایران نمایشگاه‌های تجاری در ایران را ترک و مراودات بازرگانی با این کشور را قطع کرده‌اند.

طبق این گزارش، یوآنی توانسته شرکت بیمه پارتنر ری (PartnerRe) مستقر در «برمودا»، گروه بانکداری چند ملیتی «سانتاندر»، مستقر در اسپانیا، شرکت پتروشیمی «دالیم» در کره جنوبی، شرکت حمل و نقل دریایی «یانگ مینگ» در تایوان، و شرکت کشتی‌رانی «سی‌ام‌ای سی‌جی‌ام» در فرانسه را از مراوده با ایران منصرف کرده است.

به ادعای فری‌بیکن، تلاش‌های گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، نظام تحریم دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران را تقویت کرده و مانع دستیابی تهران به میلیون‌ها دلار پول نقد شده است.

رسانه محافظه‌کار آمریکایی در بخش دیگری از این گزارش، ضمن ابراز خرسندی از تلاش‌های یوآنی مدعی شده این سازمان با اعزام مأموران مخفی به ایران و اروپا موفق به نفوذ در نمایشگاه‌های بازرگانی ایران شده است. مطابق این ادعا، مأموران مذکور به علاوه قادر بوده‌اند شرکت‌هایی که هنوز در حال همکاری با ایران هستند را شناسایی کنند.

اسناد داخلی «یوآنی» نشان می‌دهند سال ۲۰۱۸ که ۶۰۰ شرکت از ۳۸ کشور خارجی برای شرکت در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت ایران ثبت نام کرده بودند، این سازمان اقدام به گردآوری اطلاعات از این شرکت‌ها کرده است.

یوآنی سپس از این اطلاعات در جهت هشدار به تقریباً تمامی این شرکت‌ها درباره تعامل با تهران استفاده کرده است.

طبق ادعای واشنگتن‌فری‌بیکن، ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت سال جاری) که این نمایشگاه دوباره برگزار شد فقط ۴۴ شرکت در آن حضور پیدا کردند که معادل ۹۰ درصد کاهش بوده است.

واشنگتن‌فری‌بیکن در حالی این ادعا را مطرح کرده که نمایشگاه نخست (سال ۲۰۱۸)، روز ۱۶ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ یعنی دو روز قبل از خروج آمریکا از برجام آغاز به کار کرده است. تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران چند ماه بعد از خروج از برجام آغاز شد و بنابراین، نمایشگاه دوم در حالی برگزار شده که ایران تحت تحریم‌ نفتی قرار داشته است.

یوآنی با ارسال نامه به مدیران شرکت‌ها یا چاپ تبلیغات تمام‌صفحه در روزنامه‌ها به آنها هشدار می‌دهد تعاملات آنها با ایران را زیر نظر دارد.

شرکت‌هایی که در اروپا مستقر هستند از جمله شرکت آلمانی «زیمنس» و چندین شرکت دیگر در هلند، روسیه و فرانسه توسط گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» تهدید شده‌اند. فری‌بیکن مدعی شده که این گروه موفقیت‌های مشابهی در اهدافش در سراسر اروپا داشته است.

بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، اتحاد علیه ایران هسته‌ای تحقیقاتی را برای مشخص کردن نام شرکت‌های مشارکت‌کننده در نمایشگاه‌های تجاری ایران در سراسر اروپا انجام داد. یوآنی با ارسال نامه‌هایی به این شرکت‌ها به آنها هشدار داده تعاملاتشان با تهران افشا خواهد شد. یوآنی علاوه بر این، مقام‌هایی را روانه این نمایشگاه‌ها کرده است.

فری‌بیکن ادعا کرده نتیجه این تلاش‌ها این بوده که همایش‌های ایران و اروپا در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به دلیل انصراف شرکت‌ها لغو شده است.

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای چند ماه پیش هم نشستی ضدایرانی با حضور سازمان مجاهدین خلق برگزار کرد.

وزارت خارجه ایران قبل از برگزاری این نشست در مهرماه سال جاری اعلام کرد تهران قصد دارد «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» را تروریستی اعلام کند.

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای همکاری نزدیکی با سایر سازمان‌های لابی ضد ایرانی مانند «بنیاد دفاع از دموکراسی» (لابی اف‌دی‌دی) و «موسسه علوم و امنیت بین‌الملل» دارد.

حدود ۲ میلیون فرانسوی در تظاهرات ضددولتی شرکت کردند

یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در چهارمین تظاهرات ملی و سراسری ضد سیاست های دولت امانوئل مکرون شرکت کردند که ۳۰۰ هزار نفر از تظاهرات هفته گذشته بیشتر است.
بنا بر اعلام اتحادیه چپگرای نزدیک به حزب کمونیست فرانسه CGT نرخ مشارکت در تظاهرات پاریس ۳۵۰ هزار نفر بوده است. این در حالیست که وزارت کشور فرانسه جمعیت حاضر در تظاهرات امروز را ۶۱۵ هزار نفر در سراسر فرانسه اعلام کرد که شامل ۷۶ هزار نفر در پاریس است.
در تظاهرات روز ۱۷ دسامبر که همزمان با سیزدهمین روز متوالی اعتصابات برپا شد؛ همچنین حدود ۳ هزار نفر مورد تفتیش قرار گرفتند، ده ها نفر بازداشت و ۲۳ نفر هم روانه زندان شدند. هنوز آماری از زخمی ها منتشر نشده است.
بنابر اعلام اتحادیه های کاری و کارگری اعتصابات ضد برنامه های اصلاحی دولت فرانسه ادامه می یابد‌. فردا چهارشنبه قرار است نشست اتحادیه هاو کارفرمایان به دعوت ادوار فیلیپ نخست وزیر و به منظور برون رفت از بحران اعتصابات برگزار شود.

بیش از ۹۰ درصد از مردم شیلی خواستار تغییر قانون اساسی این کشور هستند

به گزارش تله سور، بر اساس نظرسنجی های جدید مردم شیلی با تغییر قانون اساسی این کشور و بهبود آن به نفع مردم توافق کامل دارد. این نظرسنجی ها نشان می دهد که نود و دو و نیم درصد مردم شیلی خواستار تغییر قانون اساسی نئولیبرالی این کشور بوده و و معتقدند که قانون اساسی این کشور می بایستی بر عدالت اجتماعی و همبستگی ملی استوار باشد.

بیشتر از ۸۵ درصد مردم شیلی خواستار تغییر فوری و برگزاری رفراندوم برای تغییر قانون اساسی در سال ۲۰۲۰ می باشد این نظرسنجی توسط سازمان نظرسنجی شهرداریهای شیلی صورت گرفته و نزدیک به دو میلیون نفر در آن شرکت داشتند.

دولت چپگرای آرژانتین بالارفتن قیمت انرژی و گاز را متوقف کرد

بر اساس گزارش خبرگزاری تله سور دولت جدید آرژانتین امروز لایحه‌ای را به مجلس این کشور تقدیم کرد تا بر اساس این لایحه برای شش ماه آینده قیمت سوخت و انرژی و گاز در آرژانتین ثابت مانده و افزایش آن تا ۶ ماه آینده متوقف شود.

این لایحه در چارچوب برنامه بلندمدت دولت جدید آرژانتین می باشد که با آثار ومضرات سیاست‌های نئولیبرالی دولت قبلی مقابله کرده و بر اساس این برنامه دراز مدت قرار است طرحی برای همبستگی ملی و ایجاد جامعه ای عادلانه ارائه شود.

تخریب خانه فلسطینی‌ها ادامه دارد

بلدوزرهای اسرائیلی خانه یک فلسطینی واقع در منطقه الخضر در کرانه غربی را پس از بیرون کردن ساکنانش تخریب کردند. با این اقدام، ساکنان این خانه در این فصل سرد سال، آواره و بی سرپناه شدند. این خانه، در منطقه ای واقع شده بود که زمین های آن فلسطینی و تحت کنترل تشکیلات خود گردان فلسطین است.
کمی آنطرف تر رژیم اسرائیل اقدام به احداث واحدهای مسکونی برای یهودیان مهاجر در این کشور می کند. این واحدها در زمین های فلسطینی در منطقه الخضر احداث شده اند، اسرائیلی ‌ها فلسطینیها را از این منطقه بیرون میکنند و به جای آنها اسرائیلی های بیگانه را اسکان می دهند.

کمک مالی آمریکا به اسرائیل

به نقل از پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا،کنگره مجوز اختصاص ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه همکاری‌های آمریکا و رژیم اسرائیل در زمینه تقویت توان موشکی این رژیم را صادر کرد. قرار است این مبلغ در زمینه تقویت سیستم‌های لازم برای امنیت رژیم اسرائیل در حال حاضر و نیز در زمینه تحقیق و توسعه برای مقابله با تهدیدات موشکی در آینده سرمایه گذاری شود.
لابی ایپک در حساب توئیتری خود با اشاره به جزئیات و نحوه هزینه کرد این مبلغ نوشت: سیصد میلیون دلار از این مبلغ برای تحقیق و توسعه توان موشکی (R&D)، نود و پنج میلیون دلار برای تقویت گنبد آهنین (Iron Dome)، پنجاه میلیون دلار برای پرتابگر‌های دیوید (David’s Sling)، پنجاه میلیون دلار برای موشک‌های بالستیک ارو ۳ (Arrow-۳) و بیست و پنج میلیون دلار جهت تقویت سیستم‌های مقابله با هواپیما‌های بدون سرنشین (Unmanned Aerial Systems) صرف خواهد شد.

حملات توپخانه‌ای گسترده رژیم عربستان به یمن

سلسله تجاوزهای نظامی رژیم سعودی علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، متجاوزان سعودی بار دیگر مناطق مسکونی در برخی نقاط یمن را هدف حملات خود قرار دادند.

رسانه های عربی اعلام کردند که توپخانه های رژیم متجاوز سعودی منطقه محاصره شده «الدریهمی» در الحدیده را به شدت زیر آتش گرفتند.

این درحالی است که منطقه الدریهمی مدتها است که تحت محاصره ائتلاف متجاوز سعودی قرار دارد.

صبح امروز نیز استاندار الحدیده تداوم محاصره الدریهمی توسط متجاوزان را به شدت محکوم کرده بود.

وزیر خارجه لبنان: آنچه در سوریه رخ داد در حال تکرار شدن در لبنان است

جبران باسیل وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان درباره تکرار بحران سوریه در لبنان هشدار داد.

وی افزود: اوضاع گواهی دهنده شرایط خوبی نیست و آنچه در سوریه رخ داد در حال تکرار شدن در اینجا یعنی لبنان است.

باسیل که در نشستی بین المللی درباره آوارگان سخن می گفت، تاکید کرد: فاجعه لبنان سبب خواهد شد که هیچ کشوری در دنیا جرات پذیرش آواره ای را نداشته باشد.

وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان هشدار داد: آنچه بسیار خطرناک است استفاده از آوارگان به عنوان هیزمی برای جنگ دیگران در اراضی ماست.

این در حالی است که ساعاتی قبل هم نبیه بری رئیس پارلمان و سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان پس از دیداری که در عین التینه(دفتر نبیه بری در بیروت) انجام گرفت، بیانیه مشترکی صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: ضرورت آگاهی و بیداری لبنانی ها و عدم سوق به سوی فتنه ای که برخی در راستای کشاندن کشور به سوی آن حرکت می کنند، ضروری است.

همچنین در این بیانیه خواسته شده است که به نیروهای امنیتی و ارتش اجازه انجام ماموریت هایشان در راستای حفظ امنیت کشور داده شود.

شایان ذکر است که شب گذشته برای سومین شب متوالی بیروت شاهد درگیری هایی بود موضوعی که ناظران امور را بسیار نگران کرده است.

هند آهسته بسوی فاشیسم هندو: ادامه اعتراضات و درگیری‌ها در هند در اعتراض به لایحه ضد اسلامی و مسلمانان

در ادامه اعتراضات یک هفته‌ای در مخالفت با قانون جدید و تبعیض مذهبی پارلمان هند در اعطای شهروندی به پناهجویان غیرمسلمان سه کشور بنگلادش، افغانستان و پاکستان، امروز (سه‌شنبه) درگیری‌هایی میان هزاران نفر از معترضان به این قانون و نیروهای امنیتی در «دهلی نو» صورت گرفت.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان پارلمان هند روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه لایحه جنجالی اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان که به صورت غیرقانونی از پاکستان، بنگلادش و افغانستان به هند آمده بودند را به تصویب درآورد.

در پی تصویب این لایحه، موجی از اعتراضات در شهرهای مختلف هند شکل گرفت که با ورود نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

بسیاری از منتقدان دولت «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند معتقدند که این طرح در راستای انزوای بیشتر مسلمانان هند و برتری دادن به هندوها تهیه و تصویب شده است.

با اینحال، دولت «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند می‌گوید که قانون جدید با اعطای شهروندی، اقلیت‌های مذهبی همچون هندوها و مسیحیان را از شکنجه و آزار و اذیت در کشورهایشان یعنی بنگلادش و پاکستان و افغانستان نجات می‌دهد.

طبق این گزارش، قانون جدید هند، چنین امتیازی را به مسلمان‌ها ارائه نمی‌کند و منتقدان می‌گویند، این امر پایه‌های سکولار هند را تضعیف می‌کند.

در ادامه اعتراضات به این قانون جنجالی، نیروهای امنیتی در بخش «سیلامپور جدید» در پایتخت هند به سمت معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند و معترضان نیز در پاسخ به این اقدامات به سمت نیروهای امنیتی سنگ و دیگر اقلام پرتاب می‌کردند.

یکی از ساکنان منطقه سیلامپور جدید به خبرنگاران گفت: «اعتراض صلح‌آمیزی علیه لایحه شهروندی آغاز شد….اما از کنترل خارج شد».

در پی اعتراضات روز سه‌شنبه، خساراتی به خودروهایی وارد شد و در سراسر خیابان‌ها، سنگ و آجر پراکنده شده است و دودهایی از آتش‌هایی که در خیابان‌ها برپاشده بوده، به هوا برخاسته بود.

طبق این گزارش، گروههای کوچکی از جوانان که برخی از آنها صورت‌های خود را با نقاب پوشانده بودند، به سمت نیروهای پلیس سنگ و بطری پرتاب می‌کردند.

«عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در واکنش به لایحه جنجالی هند گفت که اقدامات دولت هند در کشمیر و قانون جنجالی اعطای شهروندی می‌تواند، مسلمانان را از هند فراری دهد و به بحران پناهجویان منجر شود.

خشم معترضان بعد از اقدام روز یکشنبه نیروهای امنیتی شهر دهلی در ورود به محوطه دانشگاه «جامعه ملیه اسلامیه» و شلیک گاز اشک‌آور به سمت دانشجویان و معترضان تشدید شده است.

نیروهای پلیس در پایتخت روز یکشنبه به سمت دانشجویان معترض گاز اشک‌آور پرتاب کردند که در نتیجه آن دستکم ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

اعتراضاتی پس از تصویب این لایحه جنجالی در شمال شرقی ایالت «آسام» آغاز شد که در نهایت به خشونت کشیده شد و ساختمان‌هایی به آتش کشیده شد و سپس این اعتراضات به دهلی نو کشیده شد.

بحران در شهرهای مختلف هند در پی تصویب این لایحه جنجالی به حدی پیشروی کرده است که سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی گفت که این قانون اساساً تبعیض آمیز است و خواستار بازنگری در آن شد.

مملکت بی صاحب، سیاستمدار بی همه چیز/ اردوغان: می‌گویم بیایید نفت سوریه را با هم استخراج کنیم!

اگر هوشیار و مراقب نباشیم می تواند آینده ایران با این حکومت و این اپوزیسیون امپریالیستی بدتر از این باشد.

به نقل از آناتولی، رجب طیب اروغان رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه در نخستین اجلاس پناهجویان در ژنو سوئیس با اشاره به اینکه مساله پناهجویان تنها با تلاش‌ چند کشور حل شدنی نیست، گفت: حل پایدار بحران پناهجویان که وجدان‌های بیدار را جریحه دار کرده تنها با اقدامات جامعه جهانی قابل دستیابی است.

رئیس جمهوری ترکیه بی اشاره به نقض منشور ملل متحد در حمله ارتش این کشور به بخشی از خاک یک کشور مستقل بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق در این خصوص ادعا کرد: ما درهای خود را بدون توجه به نژاد و قومیت برای تمامی پناهجویان گشوده ایم! ترکیه برای کودکان پناهجوی سوری امکان تحصیل و آموزش را فراهم کرد! پناهجویانی که به ترکیه پناه آورده‌اند را از شهروندان کشورمان مجزا نکردیم!

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: نمی توان تنها راه حل بحران پناهجویان ناشی از درگیری‌های سوریه را نگهداشتن آنان در داخل مرزهای ترکیه دانست. تلاش‌های ما برای فراهم کردن شرایط جهت خودکفایی سوری‌ها ادامه دارد. بازگشت آوارگان سوری در روند ایجاد ثبات پایدار و عادی سازی وضعیت در سوریه به اندازه مبارزه با تروریسم مهم است.

وی اظهار داشت: حل پایدار بحران پناهجویان که وجدان‌های بیدار را جریحه دار کرده تنها با اقدامات جامعه جهانی قابل دستیابی است. بهره برداری سیاسی از کسانی که همه چیز خود را از دست داده‌اند و تلاش برای ایجاد رانت سیاسی با تقویت پیش داوری‌های جامعه، شرم آور است. می‌گویم که بیایید نفت را با هم استخراج کنیم. سپس با اجرای پروژه‌هایی در مناطق تروریستی، این افراد که حالا به صورت مهاجر زندگی ‌می‌کنند را در خانه‌ها، مدارس و بیمارستان‌هایی که ساخته‌ایم مستقر کنیم ولی موافقت نمی‌کنند.

شرکت نفتی سعودی برای غارت نفت سوریه با آمریکا قرارداد می‌بندد

پایگاه خبری «دیرالزور-24» به نقل از «منابع ویژه» گزارش داد که شرکت نفتی «آرامکو» عربستان سعودی قصد دارد «از میادین و چاههای نفتی دیرالزور سوریه بهره‌برداری کند».

این منابع تأکید کردند که «اقدامات عملی آرامکو در این زمینه، اجرایی شده است و یک هیئت رسمی از سوی این شرکت وارد میدان نفتی العمر شده است».

به گفته این منابع، عملیات بهره‌داری «از طریق قراردادهایی صورت خواهد گرفت که آرامکو با دولت آمریکا منعقد خواهد کرد؛ دولتی که نیروهایش بر اکثر میادین نفتی و گازی در شمال شرق سوریه تسلط دارند».

در همین ارتباط، منابع محلی حاضر در سوریه از اقدامات جدید ایالات متحده آمریکا به همراه مصر و عربستان برای غارت نفت سوریه خبر دادند.

مهندسان سعودی و مصری در دیرالزور برای چپاول نفت سوریه

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، به خبرگزاری آناتولی گفتند که 15 مهندسی مصری و سعودی دوشنبه (روز گذشته) وارد میدان نفتی «العمر» شدند.

این میدان نفتی در استان دیرالزور واقع در شرق سوریه قرار دارد. شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» این میدان را به همراه آمریکا در اشغال خود دارند.

منابع مذکور تأکید کردند که این مهندسان شامگاه جمعه گذشته با بالگردهای آمریکایی وارد این منطقه از سوریه شده بودند.

گفته می‌شود که مأموریت این مهندسان و تکنسین‌ها، بازسازی میدانی نفتی، افزایش تولید نفت در آن و آموزش کارکنان آن است.

این در حالی است که کُردهای حاضر در میدان العمر هفته گذشته گفته بودند که به چند تکنسین برای فعالیت در این میدان نیازمند هستند.

میدان العمر بزرگترین میدان نفتی سوریه است. تولید نفت در این میدان پیش از جنگ علیه سوریه در سال 2011، حدود 27 هزار بشکه در روز بود.

نیروهای دموکراتیک در حالی وابسته به آمریکا هستند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اکتبر گذشته مدعی شد که قصد دارد هزار سرباز آمریکایی را از سوریه خارج کند که کُردها این اقدام را خنجر از پشت تلقی کردند.

ترامپ اما پس از چند هفته گفت که 500 سرباز را در سوریه باقی نگه می‌دارد. در واقع هدف آمریکا از ابقای این سربازها، سرقت نفت سوریه است.

مسئولان سوری نیز بارها ضمن انتقاد از اشغالگری آمریکا تأکید کردند که اشغالگران متجاوز را از خاک کشور خود اخراج خواهند کرد.

چرت گورباچف بعد از چند دهه پاره شد.

«میخائیل گورباچف» آخرین رئیس‌جمهوری اتحاد جماهیر شوروی در مصاحبه‌ای با روزنامه «آساهی» ژاپن که روز سه‌شنبه (امروز) منتشر شد، گفت، آمریکا با کنار گذاشتن معاهدات کنترل تسلیحات هسته‌ای، به دنبال دستیابی به برتری نظامی مطلق است.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، گورباچف گفت: «دلیل اصلی خروج آمریکا از این معاهدات، از بین بردن انواع محدودیت‌ها در حوزه نظامی و دستیابی به برتری مطلق نظامی است. به هر حال در دنیای مدرن، هژمونی یک کشور غیرممکن است.»

وی افزود: «اگر هرگونه ناپایداری در حوزه امنیتی وجود داشته باشد تمام سیاست‌های جهانی در نتیجه یک مسابقه تسلیحاتی جدید، دچار هرج و مرج و بی‌ثباتی خواهند شد. این موضوع، امنیت تمام ملل جهانی از جمله آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.»

به گفته گورباچف، روسیه و آمریکا باید مذاکرات پیرامون مسئله کنترل تسلیحاتی را از سر بگیرند و به سمت جهانی عاری از سلاح هسته‌ای پیش بروند.

کشورهای آمریکا و روسیه بعد از ماه‌ها متهم کردن یکدیگر به نقض مفاد معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، روز جمعه (یازده مرداد) رسما از آن خارج شدند. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ – ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کند. این پیمان در دهه هشتاد میلادی و در دوران ریاست‌جمهوری «رونالد ریگان» و «میخائیل گورباچف» روسای جمهوری وقت آمریکا و شوروی سابق منعقد شد.

شکایت از گوگل، دل، اپل، مایکروسافت، تسلا به دلیل سودجویی از کار کودکان

به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیویورک، یک سازمان مدافع حقوق بشر شرکت‌های اپل، مایکروسافت، تسلا و شرکت‌های مادر گوگل و دل را به سودجویی از کار کودکان در معادن کبالت جمهوری دموکراتیک کنگو متهم و شکایتی جمعی را بر ضد آن‌ها ارائه کرد.
«وکلای حقوق بین الملل» به نمایندگی از ۱۴ قربانی ناشناس، اعضای خانواده کودکانی که به علت فروریختن تونل‌ها یا دیوار‌های معادن کشته شده اند، روز یکشنبه شکایتی را به دادگاهی در واشنگتن ارائه کرد.
کبالت یک فلز کمیاب است که در ساخت باطری تلفن‌های همراه و خودرو‌های برقی نقش مهمی دارد. اما اعتراضات شدیدی به شرایط استخراج و تجارت آن در جمهوری دموکراتیک کنگو که اولین تولید کننده کبالت جهان است، وجود دارد.
وکلای حقوق بین الملل در بیانیه‌ای تصریح کردند: «رشد انفجاری این فناوری‌ها به افزایش شدید تقاضای کبالت منجر شده است».
این انجمن افزود: «متاسفانه کودکان این کبالت را در شرایط به شدت خطرناک استخراج می‌کنند، آن‌ها روزی یک یا دو دلار دستمزد می‌گیرند تا کبالت مورد استفاده در کالا‌های گران قیمت ساخت ثروتمندترین شرکت‌های جهان را تامین کنند».
طبق متن شکایت ارائه شده، شرکت‌هایی که از آن‌ها شکایت شده است از شرایط استخراج کبالت کاملا آگاه هستند. این متن تاکید می‌کند: «اگر خطرات این قدر جدی نبودند، اقدامات وسوسه انگیز پیشنهادی آن‌ها برای رفع مشکل بسیار خنده دار می‌شد».
وکلای حقوق بین الملل قصد دارند شرکت‌های دیگری را به این فهرست اضافه کنند.
جمهوری دموکراتیک کنگو که منابع معدنی بسیاری دارد هنوز از عقب مانده‌ترین کشور‌های جهان به لحاظ توسعه است و معادن آن به مناقشات مسلحانه دامن زده است، مناقشه‌ای که از بیش از ۲۰ سال پیش در شرق این کشور ادامه دارد.


دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: