پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

بولیوی: ارتجاع، امپریالیسم و صهیونیسم دست در دست هم!

ماریا مولر

ترجمه آزاد و تلخیص از مهری شیبانی

دولت جدید کودتایی بولیوی که با حمایت امپریالیسم آمریکا و ارتش این کشور به قدرت رسیده است از رژیم اسرائیل رسما دعوت کرده است که در سرکوبه مخالفان سیاسی کشور بااین دولت همکاری کند.

پس کودتای ارتش و نیروهای پلیس بولیوی بر علیه اوو مورالس رئیس جمهور قانونی و منتخب بولیوی، دولت دست نشانده امپریالیزم آمریکا در این کشور از رژیم اسرائیل که تجربه طولانی در قتل عام مخالفان سیاسی عرب و از جمله فلسطینی‌ها دارد دعوت کرده است که برای آموزش نیروهای انتظامی و نظامی این کشور در سرکوب مخالفان و هواداران رئیس جمهور قانونی این کشور یعنی همکاری کند.

لازم به تذکر است که تا زمانی که مورالس به عنوان رئیس جمهور بولیوی بر سر کار بود و روابط خود را با رژیم سرکوبگر اشغالگر و نژادپرست و مذهبی اسرائیل به دلیل زیر پا نهادن حقوق فلسطینی‌ها قتل عام مردم در غزه و تجاوز به کشورهای همسایه قطع کرده بود پس از به قدرت رسیدن کودتاچیان در بولیوی یکی از اولین کارهایی که دولت جدید انجام داد برقراری روابط دیپلماتیک دوستانه با رژیم اسرائیل بود.

وزیر امور خارجه اسرائیل با استقبال از این دعوت آن را افتخاری برای اسرائیل نامیده و معتقد است که دعوت دولت جدید بولیوی اعتبار بین المللی اسرائیل را بسیار بالا خواهد برد.

ادعای دولت دست نشانده جدید بولیوی بر یک سری دروغ پردازی ها و سناریو های ساختگی استوار است به این ترتیب که مخالفان سیاسی توسط گروهی رهبری می شوند که این گروه ارتباط مستقیمی با دولت ونزوئلا و شخص مادورو رئیس جمهور این کشور داشته و دست به خرابکاری در بولیوی می زند به ادعای دولت دست نشانده بولیوی تا کنون ۳۶ نفر توسط این گروه ترور و کشته شدند.

این ادعا که چنین گروه فرضی خشن و بی رحمی در کشورهای بولیوی و یا کلمبیا وجود دارد مدت‌هاست که توسط جناح های مختلف راستگرایان آمریکای لاتین تکرار شده و کمترین سند و مدرکی برای آن ارائه نمی‌شود.

رئیس جمهور خودخوانده و دست نشانده امپریالیسم آمریکا در بولیوی مدعی است که این گروه از افراد مختلفی از جمله از ونزوئلایی ها کلمبیایی ها و بولیویائی‌ها تشکیل شده است.

گزارش سازمان حقوق بشری آمریکایی لاتین اما خلاف ادعای رئیس جمهور و دولت کودتاچی بولیوی را ترسیم می کند بر اساس این گزارش درگیری‌های بولیوی معمولاً بین کشاورزان و تنگدستان این کشور با نیروهای انتظامی و ارتش مسلح بولیوی صورت گرفته است در بسیاری از موارد اسناد و مدارک کافی ارائه شده است که کشاورزان و تهیدستان در حالی که به دفاع از مورالس رئیس جمهور قانونی و منتخب بولیوی برخاسته‌اند توسط نیروهای پلیس و ارتش بولیوی که مسلح به سلاح های جنگی و مرگبار بوده‌اند قتل عام شده‌اند.

سازمان حقوق بشری آمریکای لاتین حتی ادعای دولت کودتاچی را در گزارش خود منعکس کرده است که «مخالفان مسلح بودند» اما بلافاصله تاکید کرده است که سند و مدرکی برای اثبات این ادعا نمی تواند ارائه دهد و از سوی نیروهای نظامی نیز برای این ادعا سند و مدرکی ارائه نداده‌اند.

گفتنی است که سازمان حقوق بشری کشورهای آمریکای لاتین بهر صورت یک جریان مدافع راست گرایان بوده و توسط اندیشکده‌های امریکایی حمایت نیز می‌شود.

ادعای دیگر دولت کودتای بولیوی مبنی بر اینکه مخالفان و موافقان مورالس به سوی یکدیگر تیراندازی کرده‌اند نیز در این گزارش منعکس شده است اما بازهم سازمان حقوق بشری بولیوی تاکید کرده است که نزد هواداران مورالس سلاح گرم پیدا نکرده است.

برعکس در بدن اجساد هواداران مورالس گلوله های جنگی ارتش و پلیس مزدور دولت کودتا به اندازه کافی مشاهده شده است.

در مناطقی که هواداران مورالس بالاترین آرا را به دست آورده‌اند، مردم که مرکب است که کشاورزان و کارگران معدن بودند به ادارات پلیس حمله کرده و بدون درگیری و تیراندازی نیروهای پلیس که هوادار دولت کودتا بودن را از آن منطقه بیرون کرده و تامین امنیت و نظم عمومی را خود به عهده گرفته اند.

دولت کودتا بدون اشاره به این مطلب که مردم توانسته اند بدون درگیری و خونریزی نیروهای انتظامی فاسد را از پایگاه ها و کلانتری ها بیرون کنند اعلام کرده است که این حرکت خودجوش مردمی باعث می شود که در مناطقی که حزب به سوی سوسیالیسم یا حزب مورالس بیشترین آرا را در اختیار دارد انتخاباتی برگزار نشود چرا که در این مناطق هژمونی دولتی تامین نیست، در واقع دولت کودتای آمریکایی در بولیوی در نظر دارد به بهانه دخالت مستقیم مردم در سرنوشت خود و به دست گرفتن امنیت منطقه شان که فقط به دلیل فساد و بی اعتباری نیروهای انتظامی و پشت کردنشان به مردم و همبستگی آنها با دولت کودتا صورت گرفته است از برگزاری انتخابات در این مناطق که بیشترین آرا را برای حزب به سوی سوسیالیسم در بولیوی به همراه خواهد داشت جلوگیری کند و به این ترتیب ضربه مستقیم به این حزب و هواداران مورالس در انتخابات آتی ریاست جمهوری و پارلمان بزند.

به روشنی می توان یک همکاری بین المللی بین راست افراطی حاکم‌بر بولیوی که در خدمت امپریالیسم امریکا و صهیونیسم بین‌المللی قرار دارد را مشاهده کرد در حالی که راست ها و امپریالیست ها علیه تهیدستان و چپ های ضد امپریالیستی متحد می‌شوند بسیاری از چپ‌های ایرانی، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی و اروپا در خدمت اهداف امپریالیستی قرار گرفته و به جای دفاع از حقوق زحمتکشان و تهیدستان و استقلال کشورهایشان از امپریالیسم به دفاع از دموکراسی حقوق بشر پرداخته و به خدمت همکاری با تاریک ترین نیروهای تاریخی معاصر در آمده اند.

دسته‌بندی شده در: بین المللی, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: