پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

آتن: بحران پناهندگانی بدتر از سال ۲۰۱۵ در انتظار یونان است

نقل از هفته نامه «اشپیگل»، ماه هاست که شمار پناهندگانی که از طریق ترکیه به جزایر یونان می آیند افزایش پیدا کرده است. در سال آینده بر اساس اطلاعات دولت یونان شرایط بدتر هم می شود و هجوم پناهندگان به این جزایر شدت بیشتری پیدا می کند.

آتن برای سال 2020 انتظار هجوم حدود 100 هزار پناهنده به جزایر این کشور را دارد. «مانوس لوگوتتیس»، کمیسر دولت برای پذیرش اولیه پناهندگان این را در گفتگو با یک رسانه آلمانی پیش بینی کرده است.

وی تاکید کرد که این بحران جدی و فاجعه بار است. تنها در 6 ماه گذشته یونان حدود 45 هزار پناهنده جدید را پذیرفته است. این مقام دولتی در یونان از بحرانی سخن به میان می آورد که برای یونان بسیار بدتر از بحران سال 2015 است. در آن زمان پناهندگان به دیگر کشورهای اروپایی هم فرستاده می شدند اما این بار آن ها روی این جزایر باقی می مانند.

شرایط در اردوگاه های پذیرش و ثبت پناهندگان در جزایر یونان که ظرفیت آن کاملا پر شده است به صورت روزافزون از کنترل خارج شده و شرایط بر اساس گزارش های سازمان های حقوق بشری دراماتیک است. بر اساس اطلاعات وزارتخانه مسئول در یونان بیش از 41 هزار نفر در اردوگاه های این جزایر در انتظار به سر می برند. این بالاترین آمار از زمان اجرای توافق پناهندگان بین ترکیه و اتحادیه اروپا در ماه مارس سال 2016 است. در ماه آوریل در این جزایر تنها 14 هزار نفر اسکان داشتند.

«لوگوتتیس» همچنین اعلام کرد که دولت یونان در سال 2020 می خواهد حدود 10 هزار پناهنده را به ترکیه اخراج کند. برای این منظور باید 270 تصمیم گیرنده امور پناهندگی استخدام شوند. علاوه بر این مراکز پذیرش جدیدی برای پناهندگان در جزایر یونان ساخته خواهد شد.

بر اساس این گزارش آلمان در سال جاری میلادی نیروهای کم تری را به عنوان کمک برای ادارات پناهندگی یونان به جزایر این کشور اعزام کرده است.

یک روزنامه آلمانی اخیرا با استناد به یک گزارش محرمانه اتحادیه اروپا از اوضاع وخیم پناندگان در جزایر یونان خبر داد.

بر اساس این گزارش اردوگا‌ه‌های پذیرش پناهندگان در یونان به‌شدت پر شده است. در حالی که این اردوگاه‌ها تنها 8530 نفر ظرفیت دارند، اما بیش از 40هزار نفر در این اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند. حدود 5200 پناهنده نوجوان بدون همراه هم در حال حاضر در این جزایر یونان اقامت دارند که اکثر آنها در وضعیت دراماتیکی به‌سر می‌برند. در میان این پناهندگان کمبود شدید غذا، دارو، لباس و پزشک وجود دارد.

این گزارش محرمانه اروپا همچنین به شرایط اردوگاه‌های پناهندگان در جزایر یونان پرداخت و نوشت: در مرکز پذیرش پناهندگان و شناسایی‌(RIC) در جزیره لروس یونان بیش از 2‌ماه است که هیچ دکتری وجود ندارد و این مسئله شکستی برای فرآیند پناهندگی در این منطقه است.

«کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست‌وزیر یونان با توجه به شرایط فاجعه‌بار و دراماتیک پناهندگان در جزیره لیسبوس یونان از آلمان خواسته است پناهندگان بیشتری را بپذیرد.

هفته‌نامه «اشپیگل» هم روز پنج‌شنبه با همکاری یک گروه تحقیقاتی فیلمی را منتشر کرد که برای اولین‌بار اخراج‌های غیرقانونی پناهندگان موسوم به «پوش بک» (Pushback) در مرزهای بین ترکیه و یونان را نشان می‌داد که این مسئله انتقادهای فراوانی را از طرف سازمان‌های حقوق بشری و سیاستمداران به‌همراه داشته است.

اسنودن از درآمد فروش کتابش محروم می‌شود؟

اسنودن متهم به آن شده که قبل از انتشار کتابش، متن را برای دریافت مجوز به سیا ارسال نکرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «واشنگتن پست»، اسنودن متهم به آن شده است که قبل از انتشار کتابش، متن را برای دریافت مجوز به سازمان «سیا» ارسال نکرده است.

دولت آمریکا از کتاب «پرونده شخصی» ادوارد اسنودن شکایت کرده است. وزارت دادگستری آمریکا این کتاب را ناقض تعهد کاری اسنودن با نهادهای امنیتی می‌داند و می‌خواهند مانع از آن شود که اسنودن از این طریق درآمدی داشته باشد.

کتاب خاطرات ادوارد اسنودن 17 سپتامبر در ایالات متحده آمریکا و چندین کشور دیگر از جمله آلمان راهی بازار شد. اسنودن که با نهادهای امنیتی آمریکا همکاری می‌کرد‌ در پی انتشار مدارک فوق سری در سال 2013 میلادی تحت پیگرد قضایی در آمریکا قرار گرفت. اودر حال حاضر در روسیه زندگی می‌کند.

به ادعای دولت آمریکا ادوارد اسنودن با انتشار این کتاب تعهدی که برای همکاری با آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) و آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) امضاء کرده بود را نقض کرده است.وزارت دادگستری آمریکا با شکایت از کتاب خاطرات اسنودن اعلام کرده که او برخلاف تعهد خود بدون هماهنگی با نهادهای امنیتی آمریکا برای بررسی محتوای کتابی که نوشته، آن را منتشر کرده است. وزارت‌ دادگستری آمریکا خواستار توقف انتشار و پخش این کتاب است.از آن مهمتر برای دولت آمریکا، درآمد این کتاب برای ادوارد اسنودن است.

واشنگتن : تهران به خاطر حمله به تاسیسات نفتی عربستان پاسخگو باشد

کلی کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، اعضای شورا امنیت این سازمان را به محکوم کردن ایران به خاطر حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در ماه سپتامبر فرا خواند.

به گزارش اسپوتنیک، کرافت گفت: «خسارات وارده به تأسیسات نفتی عربستان نشان می دهد که این حمله از شمال و نه از جنوب و از جانب حوثی ها رخ داده است. شورای امنیت باید در نظر بگیرد که این به چه معنی است.»

وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران از قلمرو خود به یک کشور مستقل حمله كرده است . این عمل تحریک آمیز باید بدون توجه به موضع شما در مورد توافق هسته ای توسط همه کشورها محکوم شود. شورای امنیت باید ایران را به پاسخگویی فرا بخواند».

پیشتر سازمان ملل متحد در گزارشی توسط آنتونیو گوتریش، دبیرکل این سازمان اظهار داشت كه نمی تواند تأیید كند كه موشک ها و پهپاد های ایران در حمله به تأسیسات نفتی سعودی در ماه سپتامبر مورد استفاده قرار گرفته است .

در اواخر ماه سپتامبر امسال به تاسیسات نفتی عربستان حمله شد که در نتیجه آن این کشور بیش از نیمی از تولید نفت خود را از دست داد. جنبش انصارالله (حوثی ها) که کنترل شمال یمن و مناطق واقع در مرز عربستان سعودی در یمن را دردست دارد ، مسئولیت این حمله را به عهده گرفت اما ریاض مدعی شد که موشک های کروز مورد استفاده از جانب ایران شلیک شده اند. تهران این اتهامات را رد کرده است.

آقای سندرز، فقط نتانیاهو نژاد پرست نیست، تمامی سیاستمداران و کشور اسرائیل غیر قانونی، آپارتاید، اشغالگر و جنایتکار است!

سناتور «برنی سندرز» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا، بامداد امروز (جمعه) گفت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی اسرائیل «نژادپرست» است.

سندرز طی سخنرانی در پنجمین مراسم مناظره نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده آمریکا، ضمن نژادپرست دانستن نتانیاهو، گفت واشنگتن باید سیاستی در قبال اسرائیل داشته باشد که همزمان با تأمین امنیت آنها، چشم‌انداز حامی فلسطین نیز داشته باشد.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» وی در این باره توضیح داد: «اسرائیل حق موجودیتیِ خود را دارد، نه فقط وجود داشتن بلکه زندگی کردن در صلح و امنیت. اما سیاست خارجی آمریکا نباید فقط حامی اسرائیل باشد. ما باید حامی فلسطین نیز باشیم.»

این سناتور دموکرات با اشاره به رسمی شدن اتهامات فساد دولتی نتانیاهو، اظهار داشت: «ما باید درک کنیم که اکنون اسرائیل تحت رهبری نتانیاهو است، کسی که اخیراً به ارتشاء متهم شده، کسی که از نظر من یک نژادپرست است.»

سندرز ادامه داد که آمریکا باید سیاستی درخصوص اسرائیل اتخاذ کند که به «بحران فجیع در غزه که در آن 60 تا 70 درصد جوانان بیکار هستند» پاسخ دهد.

وی همچنین افزود که اگر وی به عنوان اولین رئیس‌جمهور یهودی آمریکا برگزیده شود، کمک‌ها به رژیم اسرائیل را محدود!!! می‌کند تا دستمایه‌ای شود برای ممانعت از گسترش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری و دیگر اقدامات که روابط اسرائیل-فلسطین را تنش‌بار می‌کند.

سندرز پیشتر هم طی سخنرانی در نشست «جامعه اسلامی آمریکای شمالی» با تاکید بر متوازن‌شدن رویکرد آمریکا در قبال فلسطین اشغالی، گفته بود: «ایالات متحده باید در زمینه این منازعه طولانی مدت رویکردی متوازن اتخاذ کند که نتیجه آن به پایان اشغالگری اسرائیل منجر شود و به مردم فلسطین استقلال و حق تعیین سرنوشت در کشور مستقل خودشان داده شود».

آمریکا کشورهایی را که تحریم های ضد بشری علیه ایران را اجرا نکنند، تهدید کرد

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد کشور وی در اجرای تحریم ها علیه ایران هیچگونه استثنایی برای کشورهای ثالث قائل نمی شود و این کشور ها در صورت انجام هر فعالیتی که طرف امریکایی آنها را ممنوعه بداند، مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، وی در پاسخ به این سؤال كه چگونه سایر كشورهای منطقه همچون روسیه یا آذربایجان می توانند در روابط خود با ایران از تحریم های آمریكا دوری كنند ، گفت: «ما هرگونه فعالیتی را كه مشمول تحریم باشد، تحریم می كنیم. این سیاست ما است و در همه موارد اعمال می شود ، هیچ استثنائی در آن وجود ندارد.»

این دیپلمات آمریکایی توضیح داد: «در بعضی موارد ، ما به طور مستقیم تحریم هایی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایران اعمال می كنیم ، اما مجازات های ثانویه نیز وجود دارد.» هوک افزود: «این سیاست تحریم های اولیه و ثانویه مدتی است که وجود دارد و ما واقعاً هیچ استثنائی برای اجرای آن قائل نیستیم.»

روز پنجشنبه ، مایکل پومپئو ، وزیر امور خارجه آمریكا اعلام كرد ایالات متحده علیه آن مقامات پیشین و فعلی ایران كه به گفته واشنگتن در سرکوب اعتراضات در ایران دست داشته اند، تحریم های روادیدی اعمال می کند . وزارت خزانه داری آمریکا به نوبه خود تحریم هایی را علیه محمد ناصر مقیسه و ابوالقاسم صلواتی، دو قاضی دادگاه انقلاب تهران اعمال کرد.

در تاریخ 5 نوامبر ، دستورالعمل دولت در ایران به اجرا درآمد که قیمت بنزین را تا لیتری 30،000 ریال (حدود 0.2 دلار) بالا برد که در واقع به معنای افزایش سه برابری هزینه سوخت است. پس از این تصمیم ، اعتراضاتی در تعدادی از شهرهای ایران صورت گرفت که به درگیری با پلیس کشانده شد. معترضین تعدادی از بانک ها و پمپ بنزین ها را آتش زدند. این اعتراضات در صدها نقطه مسکونی در ایران رخ دادند . هنوز اطلاعات رسمی در مورد تعداد کشته شدگان ارائه نشده است.

مسکو: ایران حق دارد به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط آمریکا پاسخ دهد

«واسیلی نبنزیا»، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه‌شب در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که به بحث درباره ایران پرداخته بود، تصریح کرد ایران حق دارد به‌ نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا پاسخ دهد.

به‌نوشته خبرگزاری تاس، نبنزیا اظهار داشت: «کسی نباید از ایران بخواهد که بدون قد و شرط آن دسته از تصمیمات شورای امنیت را که ایالات متحده خود آنها را تضعیف کرده، اجرا کند.»

وی افزود: «ایران این حق مشروع را دارد که به نقض منشور ملل متحد و قطعنامه 2231 شورای امنیت توسط ایالات متحده پاسخ دهد و بند 36 برنامه جامع اقدام مشترک نیز آن را پیش‌بینی کرده است.»

نبنزیا همچنین یادآوری کرد که کاهش تعهدات داوطلبانه ایران ذیل برجام با اطلاع به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحت نظارت بازرسان آژانس صورت پذیرفته است.

به گفته این دیپلمات روس، تمام اقدامات ایران می‌تواند در شرایطی منطقی یعنی انجام تعهدات ذیل برجام و منشور ملل متحد [توسط آمریکا] بازگردانده شود.

سخنان نماینده روسیه در شرایطی در نشست شورای امنیت مطرح می‌شد که نماینده آمریکا تلاش کرد بار دیگر با متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی موسوم به آرامکو، تهران را به ناامن‌سازی منطقه متهم کند. این اقدام نماینده آمریکا در حالی صورت گرفته که سازمان ملل می‌گوید نمی‌تواند ایرانی بودن تسلیحاتی را که با آن به آرامکو حمله شده، تائید کند.

واشنگتن از 18 اردیبهشت 1397، ضمن آغاز «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران، از برجام خارج شده و علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌های یکجانبه خود علیه تهران را گسترش داده است. در پاسخ به این اقدامات و پس از یک سال صبر راهبردی، ایران تاکنون در چهار گام از تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام کاسته است. اقدامات ایران بر اساس بندهای 26 و 39 توافق مزبور صورت گرفته است.

به درخواست ونزوئلا؛ روسیه ۲۰۰ هزار بسته داروی انسولین به ونزوئلا فرستاد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه (امروز) گفت: این کشور در چارچوپ کمک‌های بشر دوستانه ۲۰۰ هزار بسته انسولین به ونزوئلا فرستاده است.
ماریا زاخارووا گفت: ما تلاش می‌کنیم تا از هر راهی از مردم کشور دوست، ونزوئلا، در این شرایط سخت حمایت کنیم. در این خصوص خبر‌های خوبی داریم. هفته گذشته ونزوئلا اولین محموله شامل ۲۰۰ هزار بسته انسولین را که تولید شرکت گروفارم Geropharm روسیه بود، دریافت کرد.
وی گفت: ارسال این بسته‌های دارویی در سال ۲۰۱۹ -۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت و نهایتا قرار است بیش از ۵ میلیون بسته انسولین برای بیش از ۴۰۰ هزار نفر ونزوئلایی مبتلا به دیابت ارسال شود.

مورالس: قصد داریم یک مبارزه حقوقی بین المللی و ملی را آغاز کنیم

به نقل از شبکه تلویزیونی آ اف پ، اوو مورالس (Evo Morales) رئیس جمهور برکنار شده بولیوی گفت: قصد داریم یک مبارزه حقوقی بین المللی و ملی را آغاز کنیم.
مورالس در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین گفت: ما قصد داریم یک مبارزه حقوقی بین المللی و ملی را آغاز کنیم تا نشان دهیم آنچه آن‌ها انجام می‌دهند صرفا فعالان جنبش‌های اجتماعی را به تروریست تبدیل می‌کند. شما می‌دانید که بر اساس نظر حامیان سرمایه داری، جنبش‌های اجتماعی، تروریستی هستند و این جنبش‌ها فتنه گر هستند.
وی افزود: ما یک تیم حقوقی بین المللی با هدایت دکتر بالتازار (Baltasar) در اروپا داریم. بسیاری از کارشناسان حقوقی که برای مردم آمریکای جنوبی مبارزه می‌کنند به تیم ما ملحق شده اند.
او گفت: راه‌های زیادی هم اکنون برای مبارزه وجود دارد. اجازه بدهید که از اینجا و یا هر مکان دیگری در این مبارزه سهیم باشیم. اما به یاد داشته باشید که این مبارزه حقوقی به پیروزی منجر خواهد شد. این موضوع تنها به زمان نیاز دارد.
مورالس گفت: ما قصد داریم که در انتخابات برنده شویم. هر روز من نظرسنجی‌ها را به درستی دریافت می‌کنم. ما هنوز پیشتاز هستیم.

واکنش سوریه به اظهارات اردوغان درباره منطقه امن

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک منبع مسئول در وزارت خارجه سوریه امروز پنجشنبه در واکنش به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور آمریکا درباره منطقه امن در سوریه گفت: اردوغان بار دیگر از تریبون‌های بین المللی برای ترویج طرح مشکوک خود درباره منطقه امن ادعایی در سوریه سوء استفاده کرده است. او یکبار دیگر از مسئله پناهندگان به عنوان بهانه ای برای دور کردن یک میلیون سوری به مناطق اشغالی شمال شرقی سوریه استفاده می کند که این اقدام وی در چارچوب تبعید و کوچاندن اجباری ساکنان این مناطق صورت می‌گیرد.

وی افزود: علی‌رغم نقاب دروغین انسان دوستانه که اردوغان از آن برای درخواست حمایت بین‌المللی برای طرح‌های غیرقانونی و نقشه‌های مخرب خود در خاک سوریه استفاده می کند، اما درخواست وی برای سرقت منابع نفتی سوریه و استفاده از آن‌ها برای تامین مالی طرح‌های انحرافی اش، نیت حقیقی او برای اشغالگری، تجاوز و نقض قوانین بین‌المللی را آشکار می‌کند.

این منبع گفت: سیاست دروازه باز که رجب طیب اردوغان در مجمع جهانی پناهندگان در ژنو به آن اشاره کرده است در حقیقیت پوششی برای وارد کردن هزاران تروریست خارجی به سوریه و تسلیح و حمایت مالی آنها و و اجبار سوری‌ها به آواره شدن است. این سیاست ها نیز پوششی برای سوء استفاده از برگه پناهندگان و به دست آوردن منافع سیاسی و مالی از شرکای خود در توطئه علیه سوریه است و اردوغان از این سیاست ها برای قاچاق نفت سوریه و فروش آن در ترکیه به همدستی گروه های تروریستی استفاده کرد.

این منبع اعلام کرد: جمهوری عربی سوریه باردیگر مخالفت قاطع خود را با سیاست ها و طرح های اردوغان برای ایجاد منطقه آمن در شمال شرقی سوریه اعلام می‌کند.

وی افزود: سوریه از سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان می‌خواهد که موضع روشنی در قبال این برنامه‌ها و سیاست‌های ترکیه اتخاذ کنند که این سیاست‌ها نقض جدی اصول و اهداف منشور سازمان ملل و تعهدات قانونی ترکیه به عنوان یک طرف در توافقنامه‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون پناهندگان سال 1951 است.

این منبع در پایان گفت: سوریه از هیچ تلاشی برای دفاع از ملت و وحدت اراضی خود در برابر تجاوزات و طمع ورزی ها و جنایت های رژیم اردوغان دریغ نخواهد کرد.

ترکیه ۳۰۰تروریست و خانواده‌هایشان را در رأس العین سوریه اسکان داد

سیاست‌های نظامیان ترکیه برای تغییر بافت جمعیتی مناطق شمال و شمال شرق سوریه همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که «نیروهای اشغالگر ترکیه، دهها تروریست را به همراه خانواده‌هایشان وارد شهر رأس العین کردند که این مسئله در چارچوب طرح‌های آن (ترکیه) برای جایگزین کردن افراد (تروریستها) به جای ساکنان منطقه است».

منابع محلی حاضر در استان حسکه به سانا گفتند که «بیش از 300 نفر از مزدوران ترکیه اشغالگر امروز (پنجشنبه) به همراه زنان و کودکان خود، با اتوبوس، وارد شهر رأس العین شدند».

این منابع تأکید کردند، این تروریست‌ها به همراه خانوده‌هایشان در منازلی ساکن شدند که نیروهای وابسته به ترکیه، ساکنان آن را اخراج و رأس العین را تصرف کرده بودند.

از شمال حسکه نیز خبر می‌رسد که «نیروهای اشغالگر ترکیه، با خمپاره، اطراف شهرک ابوراسین را هدف قرار دادند و ارتش سوریه نیز با سلاح مناسب، پاسخ آنان را داده است».

خبرنگار سانا که در حسکه حضور دارد، خبر داد که نیروهای ترکیه‌ای، تجهیزات نظامی وارد پایگاه غیر قانونی خود بین رأس العین و روستای «علوک» کرده‌اند.

همزمان با تجهیزات نظامی، چند نفربر زرهی و تانک متعلق به نظامیان ترکیه، وارد ریف «بریدک» در منطقه «ابوراسین» در شمال حسکه شده است.

ترکیه از زمان آغاز تجاوز خود به خاک سوریه تحت عنوان «چشمه صلح» در اوایل اکتبر، صدها خانواده تروریست‌های وابسته به خود را وارد رأس العین کرده و آنان را در منازلی اسکان داده که ساکنان آن را آواره کرده است.

اخراج گروهی از پناهجویان مکزیکی از آمریکا

به نقل از شبکه «سی بی‌اس نیوز»، دولت آمریکا روز پنجشنبه اخراج پناهجویان مکزیکی به کشورشان را با پرواز مستقیم به شهر «گوادالاجارا» در غرب مکزیک آغاز کرد.

یک مقام ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا و یک مقام دولتی مکزیک در مصاحبه با رویترز این خبر را تایید کردند.

«دونالد ترامپ» یک ماه پس از انتخاب به عنوان رییس جمهوری آمریکا در نوامبر 2016، از طرح 10 ماده‌ای به عنوان شالوده سیاست مهاجرتی آمریکا در دوره ریاست جمهوری‌اش رونمایی کرد که از همان ابتدا با انتقادهای شدیدی رو به رو شد.

بند اول این طرح، اعزام نیروی نظامی و ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک با هدف مسدود کردن راه ورود مهاجران است.

مرز مکزیک، گذرگاه‌ اصلی ورود پناهجویان آمریکای مرکزی به ایالات متحده آمریکا است.

دونالد ترامپ که مخالف سرسخت ورود مهاجران به خاک آمریکا است، پیش تر نیز به دلیل اعمال سیاست ضد مهاجرتی «تحمل صفر» و جداسازی فرزندان مهاجران از خانواده‌هایشان در مرز مکزیک، مورد انتقاد گسترده‌ قرار گرفته بود.

در پی گسترش اعتراض ها به این سیاست، ترامپ دستور توقف جداسازی کودکان از خانواده‌های مهاجر را صادر کرد.

همچنین سیاست‌های سختگیرانه رئیس جمهور آمریکا در مناطق مرزی، تاکنون به مرگ تعدادی از مهاجران منجر شده است. وضعیت مهاجران در مراکز بازداشت نیز مناسب نیست.

تاکید کوبا بر مقاومت در مقابل تحریم‌های آمریکا

وزیر اقتصاد کوبا با تاکید بر مقاومت این کشور در مقابل تحریم‌های آمریکا گفت: اگر واشنگتن امیدوار است که با اعمال سیاست‌های تهاجمی موجب عقب گرد ما می‌شود، کاملا در اشتباه است.

«آلخاندرو گیل» امروز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه افزود: سال 2019 سال دشوار و پر از تنش بود اما از آنجا که ما 60 سال است با تحریم‌های آمریکا زندگی می‌کنیم، در سختی‌های امسال نیز به تحریم‌ها غلبه کردیم.

گیل تاکید کرد: کوبا نه تنها مقابل تحریم‌ها مقاومت می‌کند، بلکه توسعه را رها نکرده و در حال ادامه اصلاحات است.

وزیر اقتصاد کوبا روز چهارشنبه هم گفته بود، تحریم‌های آمریکا مانع از رونق گردشکری آن کشور نخواهد شد و کوبا در سال 2020 نزدیک چهار و نیم میلیون گردشگر را میزبانی خواهد کرد.

مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های غیرقانونی آمریکا، چند ماه است ونزوئلا را درگیر کرده است.

بحران اقتصادی در ونزوئلا باعث کمبود مواد غذایی و دارو و قطعی های مکرر و سراسری برق شده است.

همچنین کوبا از ماه اکتبر 2019 گذشته، به سبب فشارهای واشنگتن و جلوگیری از ورود سوخت به این کشور، با کمبود شدید انرژی مواجه شده است.

کوبا معمولا سوخت خود را از آمریکای جنوبی، اروپا و شمال آفریقا تامین می کرد که اکنون موانع بسیاری بر سر راه واردات سوخت پیدا کرده است.

کوبا از زمان انقلاب سال 1959 در معرض تحریم‌های آمریکا بوده و پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در ژانویه سال 2017 تحریم‌های واشنگتن علیه هاوانا تشدید شده است.

آمریکا با اعمال تحریم و فشار علیه کشورهای مخالف سیاست های خود در آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا و کوبا، می کوشد دولت های قانونی را در این کشورها سرنگون کند.

اگر این نشست را لغو نکنی تو را در فهرست تروریست قرار می‌دهیم.

حساب کاربری العهد الجدید در توئیتر فاش کرد که ملک سلمان پادشاه عربستان در خصوص عدم برگزاری نشست کوالالامپور به ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی فشار آورده است.

این حساب کاربری به خشم سران سعودی نسبت به برگزاری نشست کشورهای اسلامی در کوالالامپور اشاره کرد.

حساب کاربری «العهد الجدید» لبنان افزود: چرا و چگونه سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی به ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی فشار آورد تا برگزاری نشست کشورهای اسلامی را در کوالالامپور لغو کند و در تماس تلفنی بین پادشاه سعودی با نخست وزیر مالزی چه چیزهایی گذشت؟ نشست کشورهای اسلامی در مالزی با وجود نوپا بودن آن بن سلمان ولیعهد سعودی را به شدت آزرده خاطر کرد و او به شیوه‌های مختلف کوشید آن را به شکست بکشاند و مصرّانه از پدرش یعنی پادشاه سعودی خواست با ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی تلفنی گفتگو کند و او را تحت فشار قرار دهد و اگر زیر بار نرفت او را تهدید کند. تماس تلفنی بین پادشاه سعودی و نخست وزیر مالزی برقرار شد، اما ماهاتیر محمد زیر بار فشارهای سعودی نرفت و پادشاه عربستان در جواب او گفت: اگر این نشست را لغو نکنی تو را در فهرست تروریست قرار می‌دهیم.

در ابتدای تماس تلفنی بین پادشاه سعودی و ماهاتیر محمد قبل از اینکه بحث‌ آن‌ها شدت بگیرد، ماهاتیر محمد به پادشاه سعودی اطمینان داد که این نشست از نقش آفرینی عربستان پا را فراتر نخواهد گذاشت، اما پادشاه سعودی با برگزاری هرگونه نشست سران خارج از چتر سازمان همکاری اسلامی مخالفت کرد. نخست وزیر مالزی هم با درخواست پادشاه سعودی مخالفت کرد و بر این موضوع اصرار و پافشاری کرد که این نشست زیر چتر مالزی باشد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: