پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

دو خبر

به علت شکنجه جولیان آسانژ، خطر مرگ وی جدی است

بر اساس گزارشهای خبرگزاری های کشورهای غربی جولیان آسانژ که در زندانی در لندن تحت شکنجه و آزار روحی و جسمی قرار دارد و بر اساس اقامت طولانی در دوران پناهندگی در سفارت اکوادور و سپس دستگیری و زندانی اش در زندانی در بریتانیا سلامتی اش به شدت به خطر افتاده است، بر اساس این گزارش ها ژولیان آسانژ در معرض از دست دادن کامل سلامتی خود قرار داشته و خطر مرگ وی را تهدید می کند.

قبلاً پدر رویان آسان اعلام کرده بود که به شدت نگران است که پسرش در زندان بریتانیا به قتل برسد:

«جان شیپتون» پدر «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار وبسایت افشاگر «ویکی‌لیکس»، در مصاحبه‌ای با وب‌سایت خبری «ورلد سوشالیست»، گفت نگران است که پسرش تحت شرایطی که در زندان «بلمارش» لندن دارد، جانش را از دست دهد.

براساس گزارش وبسایت «ورلد سوشالیست»، اظهارات شیپتون اغراق‌آمیز نیست. کسانی که از زمان ورود آسانژ به زندان بلمارش با او ملاقات داشتند، درباره سلامت جسم و روح او ابراز نگرانی کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده، نتیجه‌ای که از این وضعیت جولیان آسانژ می‌توان گرفت این است که دستگاه‌های دولتی آمریکا، انگلیس و استرالیا به صورت تدریجی او را به قتل می‌رسانند.

دلایل فراوانی برای متهم کردن واشنگتن، لندن و کانبرا در این زمینه وجود دارد، مبنی براینکه مرگ آسانژ در روند سیاسی طولانی مدت استرداد وی از انگلیس به آمریکا، بهتر از محاکمه او به اتهام جاسوسی است.

طبق این گزارش، آسانژ در یک سلول انفرادی به مدت ۲۱ تا ۲۳ ساعت در روز محبوس می‌شود. او هیچ دسترسی‌ای به اطلاعات بیرونی، تماس تلفنی، کتابخانه و ارتباط با دیگر زندانیان ندارد. او تنها اجازه داشتن دو ملاقات یک ساعته شخصی در ماه دارد. آسانژ در این مدت دچار کاهش وزن قابل توجهی شده و به گفته نزدیکان وی برخی از نشانه‌هایی از اختلالات روحی را نیز نشان می‌دهد.

طبق گزارش این وبسایت خبری، این نوع رفتارها نحوه برخورد با مردی است که به جرم گفتن حقیقت مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. او قدرت دولت آمریکا و هم‌پیمانانش را به چالش کشید و به همین دلیل در معرض اتهامات شخصی و شکنجه‌های دولتی بی‌رحمانه قرار گرفت.

آسانژ که در سال ۲۰۰۶ سایت ویکی لیکس را تأسیس کرد، در سال ۲۰۱۰ با انتشار تصاویر و ویدئوهای کشتار غیرنظامیان توسط ارتش آمریکا در عراق و افغانستان مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت. اندکی بعد دولت آمریکا علیه سایت ویکی‌لیکس تحقیقات جنایی را آغاز کرد و از متحدان خود خواست به این تحقیقات کمک کنند. اندکی بعد دولت سوئد آسانژ را به «تجاوز جنسی» به یک زن متهم و علیه او حکم بازداشت در سرتاسر جهان صادر کرد.

آسانژ با رد این اتهام و بیان اینکه ادعای سوئد انگیزه‌های سیاسی دارد و هدف از آن خاموش کردن ویکی لیکس است، در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. از آن زمان دولت اکوادور به وی در سفارت پناه داده بود، تا اینکه «لنین مورنو» رئیس‌جمهور اکوادور اعلام کرد این کشور در واکنش به «رفتارهای غیرمحترمانه و تهاجمی» آسانژ و تهدیداتی که او علیه متحدان اکوادور ایجاد کرده، وضعیت پناهندگی وی را رد کرده است.

در سال‌های گذشته با وجود پناهندگی آسانژ به سفارت اکوادور، سایت ویکی لیکس به انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده کشورهای مختلف از جمله آمریکا و انگلیس ادامه داده و به همین دلیل واشنگتن و لندن اکوادور را به شدت تحت فشار قرار داده بودند تا به وضعیت پناهندگی او پایان دهد.

پلیس انگلیس نیز پس از خروج آسانژ از سفارت اکوادور در لندن او را بازداشت کرده است.


برای اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت جولیان آسانژ دستگیری شکنجه و محاکمه وی به مقاله ذیل نگاه کنید

شکنجه آسانژ در زندان بریتانیادر «اخبار ویژه»

آسانژ با نشانه های آشکار شکنجه روحی و مواد مخدر در بیدادگاه بریتانیادر «اخبار ویژه»

پدر آسانژ: نگرانم پسرم را بکشنددر «اخبار ویژه»

آرژانتین: مورالس پناهنده سیاسی است و از حمایت کامل ما برخوردار است.

مجله هفته: بر اساس گزارش شبکه رسانه ای تله سور، رئیس جمهور چپ گرای جدید آرژانتین در دیداری با اوو مورالس رئیس جمهور قانونی و برکنار شده بولیوی اعلام کرد که حکم دادستانی بولیوی را مبنی بر دستگیری رئیس جمهور قانونی بولیوی به اتهام فعالیتهای تروریستی را به رسمیت نمی شناسد و و معتقد است که دستگاه قضایی بولیوی زیر فشار و سلطه رژیم کودتا ای بولیوی قرار داشته و استقلالی از خود ندارد.

بنابر سخنان مدیر دولتی عالیرتبه دولت چپ گرای آرژانتین مورالس از تمامی حقوق یک پناهنده سیاسی در آرژانتین بر خوردار بوده و از جمله این حقوق حمایت از جان و ابراز عقاید این رئیس جمهور برکنار شده میباشد.

این کارمند عالی رتبه در ادامه گفت که رئیس جمهور آرژانتین برحسب توافقی با رئیس جمهور مورالس، خود را متعهد به حفظ سلامتی و جان وی کرده و از هیچ کمکی برای ادامه فعالیتهای مورالس در آرژانتین در جهت ایجاد صلح و برگزاری انتخابات آزاد در بولیوی کوتاهی نخواهد کرد.

نماینده دولت آرژانتین اعلام کرد که تمامی ادعای دولت جدید کودتایی در بولیوی برای صدور حکم دستگیری مورالس به عنوان آشوبگر و تروریست تنها در یک ویدیو منتشر شده توسط مخالفان مورالس استوار است که در این ویدیو صدایی شبیه صدای اوو مورالس به گوش می رسد که مردم را تحریک به مقاومت در مقابل زور دولتی می کند از آنجایی که دستگاه قضایی بولیوی پس از کودتا تحت سیطره کودتاچیان بوده و از خود استقلالی نداشته و دادستان عالی بولیوی دست نشانده دولت کودتا میباشد و از آنجا که این ویدیو توسط همین دولت کودتا منتشر شده و از سوی هیچ منبع مستقل دیگری تایید نشده است و از آنجا که صحت و سقم این ویدیو غیر قابل تایید و احتمالاً تمامی آن ساختگی می باشد دولت آرژانتین هیچ تعهدی در مقابل این حکم صادر شده از سوی دادستانی بولیوی احساس نکرده و تمامی تلاش خود را برای حفظ جان و فعالیت سیاسی رئیس جمهور قانونی ولی برکنار شده بولیوی در خاک آرژانتین انجام خواهد داد.

گفتنی است که رئیس‌جمهور مورالس، پس از یک کودتای آمریکایی در بولیوی برای حفظ امنیت و صلح داخلی مجبور به ترک این کشور گشته و به دعوت رئیس جمهور مکزیک به مکزیک پناهنده شد اما از آنجا که مکزیک با آمریکا همسایه بوده و دارای مرزهای طولانی و غیر قابل کنترل می باشد خطر ترور رئیس جمهور مردمی بولیوی در این کشور توسط عوامل سیا و آمریکا بسیار بالا بود مورالس تصمیم گرفت که به جای پناهندگی در مکزیک به دعوت رئیس جمهور جدید چپگرای آرژانتین به این کشور رفته و در آرژانتین اقامت کند.

قبل از سفر و تقاضای پناهندگی به آرژانتین ایشان در سفری کوتاه به کوبای سوسیالیستی مورد معالجه پزشکی قرار گرفته و با رهبران حزب کمونیست کوبا و متحد دائمی و همیشگی زحمتکشان در آمریکای لاتین به گفتگو نشسته و پس از آن به عنوان پناهنده سیاسی وارد آرژانتین شد.

دولت کودتا چی بولیوی اخیراً با برسمیت شناختن رژیم نژادپرست و مذهبی اسرائیل از نیروهای انتظامی ارتش جنایتکار اسرائیل درخواست کرده است که برای آموزش نیروهای انتظامی کودتا در این کشور وارد فعالیت شده تا سرکوب مخالفان و هواداران مورالس و حزب وی «به سوی سوسیالیسم» را آسانتر کرده تا پایه‌های کودتای امپریالیستی ضد کارگری خود را با کمک امپریالیسم آمریکا و متحداش، رژیم صهیونیستی اشغالگر اسرائیل محکم کند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: