پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

جرمی کوربین حمله به ژنرال سلیمانی را «ترور» خواند

رهبر حزب کارگر بریتانیا با ترویستی خواندن حمله هوایی آمریکا به سردار سلیمانی از دولت بریتانیا خواست تا در برابر تصمیمات جنگ طلبانه آمریکا مقاومت کند.


جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر به دنبال ترور قاسم سلیمانی توسط آمریکا و ارسال 3 هزار نیروی نظامی از سوی پنتاگون به خاورمیانه خواستار تشکیل جلسه شورای سلطنتی شد.

رهبر حزب کارگر در نامه‌ای به نخست وزیر بریتانیا سوالاتی را در مورد میزان اطلاعات دولت بریتانیا پیش از ترور سردار سلیمانی مطرح کرده است.

کوربین همچنین از نخست وزیر بریتانیا پرسیده که آیا با سازمان ملل درباره عواقب صلح و ثبات و امنیت و اتخاذ اقدامات لازم برای اطمینان از حفظ امنیت اتباع بریتانیا صحبتی داشته است؟

کوربین در این نامه نوشته است: باتوجه به ماهیت موضوعاتی که کشور ما و دنیا به عنوان عواقب حمله آمریکا با آنها مواجه است، از یک پاسخ سریع به این درخواست و حفظ آمادگی برای هرگونه جلسه توجیهی در اسرع وقت استقبال می‌کنم.

این عملیات آمریکا باتوجه به حضور صدها نیروی نظامی انگلیسی در عراق، با واکنش های شدیدی به دلیل عدم اطلاع رسانی به بریتانیا همراه بوده است.

کوربین با «ترور» خواندن این حمله از دولت بریتانیا خواست تا در برابر تصمیمات جنگ طلبانه آمریکا مقاومت کند.

در جریان حمله هوایی ارتش آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد در بامداد جمعه، کاروان تشریفات نیروهای الحشد الشعبی هدف قرار گرفت و علاوه بر ژنرال سلیمانی و المهندس، «محمدرضا الجبری»، مسئول روابط عمومی و تشریفات این سازمان بعلاوه تعدادی از همراهان ایشان کشته شدند.

تظاهرات دمکرات ها، چپگرایان و مخالفان جنگ در شهرهای آمریکا در محکومیت سیاست جنگ طلبانه ترامپ

گروه‌های دمکرات، چپگرا و مخالفان جنگ طلبی امپریالیسم آمریکا، روز شنبه در واشنگتن و دیگر شهر‌های آمریکا به خیابان‌ها آمدند تا حمله هوایی در عراق را که به دستور دونالد ترامپ صورت گرفت و طی آن قاسم سلیمانی فرمانده نظامی ایرانی کشته شد و نیز تصمیم ترامپ برای اعزام ۳۰۰۰ نظامی دیگر به خاورمیانه (غرب آسیا) را محکوم کنند.
صد‌ها تظاهرکننده در مقابل کاخ سفید شعار دادند «نه عدالتی، نه صلحی. آمریکا باید از خاورمیانه (غرب آسیا) بیرون بیاید.»
آن‌ها سپس به سمت هتل بین المللی ترامپ تظاهرات کردند.
اعتراضات مشابهی نیز در نیویورک، شیکاگو، و دیگر شهر‌ها برگزار شد.
سازمان دهندگان این اجتماعات در کدپینک Code Pink، که یک گروه ضدجنگ با فمینیستی است گفتند اعتراضاتی در روز شنبه در شهر‌های متعدد آمریکا برنامه ریزی شده بود.
معترضان در واشنگتن تابلو‌هایی در دست داشتند که روی آن نوشته بودند «نه به جنگ یا تحریم علیه ایران» و «نظامیان آمریکایی از عراق بیرون بیایند.»
یکی از سخنرانان مراسم واشنگتن جین فوندا هنرپیشه و فعال زن آمریکایی بود که سال گذشته میلادی در یک اعتراض علیه تغییرات آب و هوایی در محل کنگره آمریکا بازداشت شد.
فوندای ۸۲ ساله در میان جمعیت گفت: «جوانتر‌ها باید بدانند که همه جنگ‌هایی که از زمان تولد شما راه افتاده بر سر نفت بوده است.»
وی افزود: «ما دیگر نمی‌توانیم به خاطر نفت، جان از دست بدهیم، مردم را بکشیم و محیط زیست را خراب کنیم.»
استیو لین ساکن مریلند گفت: «رفتن به یک راهپیمایی کار چندانی صورت نمی‌دهد، اما دست کم می‌توانم بیرون بیایم و بگویم مخالف این وضع هستم؛ و احتمالا اگر تعداد کافی از افراد این کار را بکنند وی (ترامپ) گوش خواهد کرد.»
نظرسنجی از افکار عمومی نشان می‌دهد آمریکایی‌ها عموما مخالف دخالت نظامی این کشور در خارج هستند.
یک پیمایش در سال گذشته میلادی توسط شورای امور جهانی شیکاگو نشان داد ۲۷ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند دخالت نظامی موجب می‌شود آمریکا امن‌تر شود و تقریبا نیمی از آن‌ها گفتند این کار موجب می‌شود کشورشان ایمنی کمتری داشته باشد.

آمریکا برای حمله به ۵۲ هدف در ایران آماده است

ترامپ ایران را با پاسخ سریع و نیرومندی از سوی واشنگتن در صورت حمله تهدید کرد.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به یادداشت منتشره رئیس جمهور آمریکا در توییتر، دونالد ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده حملات سریع و نیرومندی به ۵۲ هدف در ایران در پاسخ به هرگونه حمله بالقوه ایران به دلیل ترور ژنرال قاسم سلیمانی انجام خواهد داد.

در توییت ترامپ آمده است:«این یک هشدار است. اگر ایران به آمریکایی ها و یا تأسیسات آمریکایی حمله کند ، ما ۵۲ هدف در ایران (اشاره ای به ۵۲ گروگان آمریکایی که چند دهه قبل توسط ایران به گروگان گرفته شده بودند) را مورد حمله سریع قرار خواهیم داد. بعضی از این اهداف برای ایران و فرهنگ ایرانی مهم هستند. حملات به این اهداف و دیگر اماکن در ایران با سرعت و با قدرت زیاد وارد خواهد شد. آمریکا دیگر تحمل خطرات را ندارد!».

به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، بالگردهای آمریکایی به کاروانی که در آن سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌همراه ابومهدی المهندس معاون نیروهای الحشد الشعبی، سردار سرتیپ پاسدار حسین جعفری‌نیا، سرهنگ پاسدار شهرود مظفری‌نیا، سرگرد پاسدار هادی طارمی، سروان پاسدار وحید زمانیان و چند نفر از اعضای این سازمان حضور داشتند شلیک کردند.

پس از این حادثه در واشنگتن گفته شد که این اقدام آنها دفاعی بوده است. ترامپ مدعی شد که سردار سلیمانی در حال آماده سازی برای «حمله به دیپلمات ها و پرسنل ارتش آمریكا» بود.

ژنرال قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه، نقش بسیار برجسته ای در تحولات چند سال اخیر در خاورمیانه داشت. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز درباره وی گفت: سردار سلیمانی نه تنها یک فرمانده جنگی و طراح عملیات‌های بزرگ بود بلکه یک سیاستمدار و استراتژیست بی‌نظیر و با استعداد بود.

ریسک زنده گذاشتن سردار سلیمانی بیشتر از ترور وی بود!

رئیس ستاد مشترک ارتش تروریستی آمریکا مدعی است به عواقب ترور سردار قاسم سلیمانی واقف بوده حال آنکه عدم اقدام علیه وی را ضرری برای نظامیان آمریکایی تلقی کرد.

به گزارش رویترز، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش تروریستی آمریکا در تائید اظهارات واهی دیگر مقامات این کشور، مدعی شد واشنگتن اطلاعات واضح و بدون ابهامی داشته مبنی بر اینکه سردار قاسم سلیمانی در حال طرح اقدامی خشونت ‎آمیز علیه نظامیان آمریکایی بوده حال آنکه هشدار داد طرح‌های وی هنوز هم امکان اجرایی شدن دارد.

میلی در ادامه ادعاهای خود افزود: به طور کامل عواقب راهبردی ناشی از حمله به عالی‌ترین فرمانده نظامی ایران را درک می‌کنیم حال آنکه خطر عدم اقدام علیه وی از خطر ترور وی که به افزایش شدید تنش‌ها با تهران منجر می‌شد؛ بیشتر بوده است.

وی همچنین وعده تلاش برای کاهش خطرات ناشی از این اقدام را داد!

گفتنی است پهپادهای آمریکایی بامداد جمعه در اقدامی تجاوزکارانه نیروهای حشدشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار دادند که در این حمله سردار حاج قاسم سلیمانی به همراه تعدادی از فرماندهان حشدشعبی به فیض شهادت نائل شدند.

پارلمان عراق از آمریکا شکایت می‌کند

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز (یکشنبه) اعلام کرد قصد دارد از حمله آمریکا به شورای امنیت شکایت کند.

«فالح الخزعلی» کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در این رابطه اظهار داشت: این کمیته موضوعات مختلفی را برای بررسی در جلسه امروز پارلمان آماده کرده که از جمله آنها پیش‌نویس قانون توافقنامه استراتژیک امنیتی و الزام دولت برای شکایت به شورای امنیت پیرامون حمله اخیر آمریکا به خاک عراق است.

وی افزود: وجود پایگاه‌های آمریکایی در عراق اشغالگری در پوششی قانونی بوده و منشأ نگرانی کشورهای همسایه است. الخزعلی گفت: کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان با هرگونه توافق در زمینه تجاری، اقتصادی و فرهنگی مخالف نیست. توافقنامه امنیتی نیز بر عدم مداخله نیروهای آمریکایی در امور داخلی تصریح دارد و مقصود از این توافقنامه تنها آموزش و تجهیز نیروهای عراقی است.

همچنین «ریاض المسعودی» نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق گفت: پارلمان در آمادگی کامل قرار داشته و برای پاسخ به درخواست‌های دولت فدرال در مورد توافقنامه امنیتی میان آمریکا و عراق مصمم است. چه این درخواست اصلاح این توافقنامه یا لغو آن باشد.

پارلمان عراق برای بررسی حضور نیروهای آمریکایی در این کشور هم اکنون در حال برگزاری است.

ائتلاف آمریکایی حمله به دو پایگاه خود در عراق را تایید کرد

ائتلاف بین‌المللی آمریکایی موسوم به «ضد داعش»، طی بیانیه‌ای درباره هدف قرار گرفتن دو پایگاه خود در عراق توضیح داد.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «بغداد الیوم» منتشر شد، آمده است: حمله صورت گرفته به دو پایگاه عراقی که میزبان نیروهای ائتلاف است، هیچ زخمی و کشته‌ای به همراه نداشت.

در این بیانیه آمده است: ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، دو حمله صورت گرفته به پایگاه‌های عراقی میزبان نیروهای ائتلاف در ساعت ۱۹:۴۶ به وقت بغداد را تایید می‌کند. اما تاسیسات ائتلاف هیچ آسیبی ندیده اما احتمال دارد که شهروندان عراقی متضرر شده باشند.

بر اساس این بیانیه در ساعت ۱۹:۵۰ به وقت بغداد نیز، موشک‌هایی به نزدیک پایگاه هوایی «البلد» اصابت کرد که هیچ یک از نظامیان ائتلاف کشته یا زخمی نشدند و نیروهای عراقی در حال تحقیق در این‌باره هستند.

ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش در ادامه این بیانیه، حمله به مرکز عملیاتی این نیروها در نزدیکی موصل را تکذیب کرد.

روز شنبه، همزمان با مراسم تشییع حمله روز جمعه آمریکا به خودروهای الحشد الشعبی در جاده فرودگاه بغداد، پایگاه هوایی بلد در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد و جنوب استان صلاح‌الدین که گفته می‌شود میزبان نیروهای آمریکایی است، هدف اصابت چندین فروند راکت قرار گرفت.

منابع خبری همچنین از به صدا در آمدن صدای آژیر خطر در این پایگاه خبر می‌دهند. برخی منابع تعداد موشک‌های اصابت کرده به این پایگاه هوایی را تا شش فروند اعلام کردند و برخی منابع نیز شمار آنها را سه فروند اعلام می‌کنند.

پاسخ ایران به آمریکا، قطعا واکنشی نظامی خواهد بود

«حسین دهقان»، مشاور نظامی آیت الله خامنه ای روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری آمریکایی سی.ان.ان اعلام کرد که واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی، قطعا پاسخی نظامی علیه اماکن نظامی آمریکا خواهد بود.

مشاور رهبری ایران در جریان این گفتگو که در تهران صورت گرفت، در عین حال تاکید کرد: همان گونه که مقام معظم رهبری نیز به صورت رسمی اعلام کرده که هرگز به دنبال جنگ نیستیم، ما نیز به دنبال جنگ نخواهیم بود.

به گفته سردار دهقان، این آمریکا است که جنگ را شروع کرده است و بنابراین آن‌ها باید واکنش متناسب به اقدام‌شان را بپذیرند. در این ارتباط سردار دهقان افزود: تنها چیزی که در حال حاضر می‌تواند چرخه جنگ را پایان دهد، این است که آمریکا ضربه‌ای متناسب با اقدام خود را دریافت کند، اما پس از آن واشنگتن دیگر نباید به دنبال چرخه جدید (جنگ) باشد.

سردار دهقان در ارتباط با توئیت تهدید آمیز و خصمانه اخیر ترامپ نیز که در آن رئیس جمهور آمریکا مدعی هدف قراردادن ۵۲ هدف احتمالی در ایران شده بود، گفته است: او نه چیزی از حقوق بین‌الملل و نه از منشور سازمان ملل متحد نمی‌داند. او یک سیاستمدار نیست و ثبات عقلی ندارد.

مشاور نظامی مقام معظم رهبری همچنین با اشاره به قطعنامه ۲۳۴۷ سازمان ملل که در آن تخریب میراث فرهنگی غیرقانونی اعلام شده، گفت: اگر ترامپ، منطق، عقلانیت و قانون را بر تصمیمات خود قبول کند، او باید بپذیرد که یک جنایتکار جنگی است و باید در دادگاه مربوطه محاکمه شود.

وزیر دفاع سابق جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به این سوال که اگر ترامپ تهدیدات خود را در ارتباط با حمله به اماکن فرهنگی عملی کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ گفت: به یقین، هیچ کدام از کارکنان نظامی آمریکا، هیچ مرکز سیاسی آمریکا، هیچ پایگاه نظامی آمریکا و هیچ کدام از کشتی‌های آمریکایی در امنیت نخواهد بود، چون همه آن‌ها برای ما در دسترس هستند.

درخواست عمان از ایالات متحده و ایران برای گفتگو درباره ترور سردار سلیمانی

عمان خواستار خویشتنداری از جانب آمریکا و ایران در پی ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه شد.

به گزارش اسپوتنیک، در روز یکشنبه به نقل از خبرگزاری های عمان، مقامات عمانی از آمریكا و ایران خواستند كه درگیری بین كشورها پس از كشته شدن سردار ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران؛ که توسط حمله پهپادی نیروی هوایی آمریكا انجام شد به گفتگو دعوت کرد.

خبرگزاری عمان در پیامی در توئیتر نوشت: سلطان از هر دو طرف می خواهد تا با گفتگو و راه های دیپلماتیک، تنش پیش آمده را حل کنند.

روز جمعه، پنتاگون عملیاتی را انجام كرد كه در آن سردار قاسم سلیمانی در منطقه فرودگاه بغداد كشته شد. این حمله موشکی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا به خودروی حامل فرماندهین نیروی قدس و حشدالشعبی صورت گرفت. به گفته دولت آمریكا، طبعا این عملیات تدافعی بوده است، زیرا هدف آن محافظت از نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه بود.

در پی این حمله، شورای امنیت عالی ایران، پس از جلسه اضطراری، قول داد از کسانی که سردار سلیمانی را کشتند، انتقام بگیرد. شورای امنیت عالی در بیانیه خود همچنین خاطرنشان كرد: آمریكا مسئولیت عواقب این ماجراجویی جنایی را بر عهده دارد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونی گوترش، این حمله را مظهر تروریسم توسط ایالات متحده خواند.

نگرانی بخشی از سیاستمداران آمریکائی در مورد تصمیمات اخیر ترامپ در مورد حمله به ایران

نانسی پلوسی

در واکنش به این لفاظی ترامپ «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد یکشنبه در بیانیه‌ای اظهار داشت که اقدامات نظامی و تحریک آمیز دولت ترامپ نظامیان و دیپلمات‌های این کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد.

«نانسی پلوسی» در واکنش به اطلاع رسانی رسمی کاخ سفید به کنگره درباره حمله هوایی اخیر آمریکا در بغداد که منجر به شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گردید، این گزارش را موجب برانگیختن پرسش‌های فوری و جدی درباره زمان بندی، شیوه و توجیه تصمیم دولت ترامپ برای دست زدن به اقدام خصمانه علیه ایران دانست.

وی ضمن انتقاد شدید از این اقدام نظامی غیرمعمول که بدون اطلاع کنگره صورت گرفت، آن را باعث بالا رفتن خطر برای شهروندان آمریکایی و ابهام در امنیت آنان برشمرد.

پلوسی گفت: من به عنوان رئیس مجلس نمایندگان مجدداً تاکید می‌کنم که دولت یک گزارش توجیهی جامع و فوری درباره اقدام نظامی مرتبط با ایران و گام‌های مورد نظر بعدی به کنگره ارائه دهد.

کاخ سفید روز شنبه به صورت رسمی کنگره را در جریان حمله هوایی بامداد جمعه در نزدیکی فرودگاه بغداد قرار داد.

گفتنی است که بامداد جمعه ۱۳ دی ماه سردار قاسم سلیمانی و جمعی از اعضای نیروهای بسیج مردمی عراق موسوم به حشدشعبی از جمله ابومهدی المهندس معاون رئیس هیأت این نیروها در حمله هوایی ناجوانمردانه آمریکا در بغداد به شهادت رسیدند.

کریس مورفی

«کریس مورفی» سناتور دموکرات در پیامی توئیتری به ترامپ یادآوری کرد که هدف قرار دادن اماکن فرهنگی و غیرنظامی دقیقاً همان اقدامی است که تروریست‌ها انجام می‌دهند و جنایت جنگی تلقی می‌شود.

وی در ادامه توئیت خود می‌افزاید: ترامپ در حال افتادن به دامان جنگی خودخواسته است. جنگی که تمام و کمال محصول دست او است. جنگی که به قیمت جان هزاران آمریکایی تمام خواهد شد.

لحظه‌ای که از آن وحشت داشتیم پیش روی ماست. رئیس جمهوری نامتعادل و مضطرب فرماندهان خارجی را ترور می‌کند و از طرحش برای بمباران غیرنظامیان خبر می‌دهد

الیزابت وارن

«الیزابت وارن» نامزد مطرح دموکرات‌ها در رقابت ۲۰۲۰ آمریکا نیز در پیامی توئیتری خطاب به ترامپ نوشت: تهدید به انجام جنایت جنگی می‌کنی. ما با ایران در جنگ نیستیم. مردم آمریکا خواهان جنگ با ایران نیستند. این (آمریکا) یک دموکراسی است. قرار نیست با ایران جنگی را شروع کنی و تهدیدهایت نظامیان و دیپلمات‌های آمریکایی را با خطر بیشتری مواجه می‌کند. بس کن.

جو بایدن

«جو بایدن» معاون اسبق ریاست جمهوری آمریکا و از مدعیان اصلی ورود به کاخ سفید در رقابت انتخابی ۲۰۲۰، در واکنش به ادعای ترامپ، در پیامی توئیتری نوشت: هرچه عرصه بر این مرد تنگ‌تر می‌شود، غیرمعقول‌تر رفتار می‌کند.

این توئیت معنادار بایدن را می‌توان اینگونه تعبیر کرد که ترامپ گرفتار در دام استیضاح و شکست‌خورده در عرصه سیاست خارجی، در راستای فریب افکار عمومی آمریکا به حمایت از وی در انتخابات ۲۰۲۰، به حربه تهدید امنیتی روی آورده است.

گفتنی است ساعتی بعد از نیمه شب جمعه پهپادهای آمریکایی در اقدامی تروریستی خودروهای فرماندهان سپاه قدس و حشد شعبی را در فرودگاه بغداد را هدف قرار دادند که در این حمله سردار حاج قاسم سلیمانی به همراه تعدادی از فرماندهان حشدشعبی از جمله ابومهدی المهندس معاون عملیات این نیرو به شهادت رسیدند.

پیشتر بسیاری در آمریکا از اقدام دولت ترامپ در ترور سردار سلیمانی انتقاد کرده و این اقدام را باعث تشدید تنش‌ها و در خطر افتادن منافع آمریکا در منطقه عنوان کرده بودند.

ولی نصر مشاور رئیس جمهور سابق آمریکا

این تهدیدها متوجه همه ایرانیان است نه فقط حاکمان آنها؛ این اقدام فقط ایرانی‌ها را در یک مقاومت ملی گرایانه در برابر آمریکا متحد می‌کند.

باربارا لی از نمایندگان کنگره آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد و نمی‌توان بر اساس اطلاعات مشکوک، جنگی را تحمل کرد.

نیویورک‌تایمز: ترور ژنرال سلیمانی آغاز خروج نظامیان آمریکا از عراق؟

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی از احتمال تجدیدنظر عراق در روابط با ایالات متحده آمریکا در پی ترور ژنرال «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان «الحشد الشعبی» در نزدیکی فرودگاه بغداد خبر داد.

در این گزارش اینگونه آمده است که ترور سردار سلیمانی احتمالاً به خروج نظامیان آمریکایی از عراق تسریع می‌بخشد.

این روزنامه آمریکایی در تحلیل تحولات اخیر در منطقه غرب آسیا نوشت که کارکنان نفتی آمریکا روز جمعه از ترس وقوع جنگ میان آمریکا و ایران، از عراق گریختند.

از طرف دیگر، مردم عراق در مراسم عزاداری برای قربانیان این ترور در شهر کربلا، شعار «مرگ بر آمریکا» سردادند. مردم عراق، صبح روز جمعه با خبر ترور سپهبد سلیمانی به همراه هفت نفر دیگر از خواب بیدار شدند و برخی گروههای مقاومت در عراق متعهد شدند که انتقام خونینی از آمریکا بگیرند.

طبق این گزارش، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، حمله تروریستی آمریکا را بعنوان «نقض ظالمانه حاکمیت عراق» توصیف کرد و گفت که پارلمان این کشور برای بحث درباره آینده حضور آمریکا در عراق تشکیل جلسه خواهد داد.

نیویورک‌تایمز در ادامه نوشت که تحولات اخیر یک سؤال را مطرح می‌کند و آن این است که آیا آمریکا می‌تواند با توجه به تحرکاتی که در پی حادثه تروریستی عراق به وجود آمده، همچنان روابط امنیتی مشارکتی را با عراق حفظ کند؟

این گزارش به اظهارات اخیر نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق اشاره کرد که تأکید کرد که حمله هوایی به سردار سلیمانی «نقض آشکار شرایط حضور نیروهای آمریکایی بوده است».

وی تصریح کرد که پارلمان عراق در روزهای آتی تشکیل جلسه می‌دهد تا «اقدامات مناسب برای حفظ شأن و امنیت و حاکمیت عراق» را مورد برررسی قرار دهند که این شامل درخواست خروج آمریکا از عراق نیز می‌شود.

یکی از تحلیلگران سازمان غیرانتفاعی گروه بحران بین‌المللی (ICG) در این خصوص گفت: «حتی اگر ارتش آمریکا خیلی فوری از عراق خارج نشود، تصور اینکه آنها بتوانند به صورت کارآمد به مقابله با داعش ادامه دهند، سخت ودشوار است».

طبق این گزارش، آمریکا در حال حاضر پنج هزار نظامی در شماری از پایگاههای خود در عراق دارد اما این نظامیان چه در عراق بمانند یا از این کشور خارج شوند، قدرت آمریکا در عراق احتمالاً تضعیف می‌شود.

«ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی و دیپلمات سابق آمریکایی در یک پیام توییتری نوشت: «یکی از نتایج قطعی حمله آمریکا، این است که عصر همکاری آمریکا-عراق به پایان رسیده است. حضور دیپلماتیک و نظامی آمریکا به پایان خواهد رسید زیرا عراق از ما می‌خواهد از این کشور خارج شویم یا اینکه حضور ما تحت نظر قرار می‌گیرد یا هر دو اینها اتفاق می‌افتد».

نیویورک‌تایمز در بخش پایانی گزارش خود ادامه داد که برخی احتمال می‌دهند که دولت عراق گزینه اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را برگزیند.

فرمانده کل سپاه ایران روز گذشته (شنبه) و در واکنش به اقدام تروریستی واشنگتن در ترور سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب به آمریکا هشدار داد: «ترور سردار شهید قاسم سلیمانی یک انتقام گیری راهبردی را در پی دارد که مطمئناً به حضور آمریکا در منطقه پایان خواهد داد.»

انگلیس از اقدام تروریستی آمریکا دفاع کرد

به نقل از رویترز، انگلیس در واکنش به شهادت سردار قاسم سلیمانی به دست ارتش تروریستی آمریکا، اگرچه همه طرفین را به خویشتنداری دعوت کرد؛ در اقدامی جانبدارانه مدعی شد واشنگتن در مقام نزدیکترین متحد لندن حق دفاع از خود در برابر تهدیدهای قریب‌الوقوع را دارد.

در همین راستا، «بن والس» وزیر دفاع انگلیس بعد از گفتگو با «مارک اسپر» همتای آمریکایی، مدعی شد طبق قوانین بین‌المللی، ایالات متحده حق دارد در برابر آنهایی که این کشور و شهروندانش را با تهدید قریب‌الوقوع مواجه می‌کنند؛ از خود دفاع کند.

جالب آنکه انگلیسی‌ها درحالی با استناد به قوانین بین‌المللی، از حق و حقوق آمریکایی‌ها صحبت می‌کنند که طبق همان قوانین، اقدام برای ترور مقامات یکی از کشورهای عضو سازمان ملل آن هم در یک کشور ثالث (عراق) که از تمامیت ارضی مستقل برخوردار است، مذموم و محکوم است.

گفتنی است پهپادهای آمریکایی بامداد جمعه در اقدامی تجاوزکارانه نیروهای حشد شعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار دادند که در این حمله سردار حاج قاسم سلیمانی به همراه تعدادی از فرماندهان حشدشعبی به فیض شهادت نائل شدند.

کی بود میخواست از خاورمیانه خارج شود؟ طرح آمریکا برای اعزام ۱۳۰ تا ۷۰۰ نظامی به لبنان

یک مسئول نظامی آمریکایی اعلام کرد که آمریکا صدها نیروی نظامی خود را در حالت آماده‌باش قرار داده است تا برای حفاظت از سفارت آمریکا، عازم بیروت شوند.

این مسئول آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری «آسوشیتد پرس» تصریح کرد، این نیروها که در ایتالیا مستقر هستند به عنوان گامی در راستای اقدامات نظامی برای حفاظت از منافع آمریکا در خاورمیانه در حالت آماده‌باش قرار دارند.

وی، که نخواست نامش فاش شود، تأکید کرد، احتمالا وزارت دفاع آمریکا 130 تا 700 نظامی را به بیروت اعزام می‌کند.

این در حالی‌ است که سفارت آمریکا در بیروت، شب گذشته با صدور بیانیه‌ای به شهروندان این کشور در لبنان هشدار داد که مراقب خود باشند.

در بیانیه سفارت آمریکا آمده است: «با توجه به افزایش سطح تنش در عراق و خاورمیانه، ضرورت دارد که شهروندان آمریکایی در لبنان در جریان تازه‌ترین اخبار و تحولات این منطقه قرار بگیرند و در حالت آماده‌باش به سر ببرند.

همچنین در این بیانیه به شهروندان آمریکایی در لبنان تأکید شده است از تردد در مناطق حساس و پرخطر اجتناب کنند و با سفارت در ارتباط باشند.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده بود که تیپ 82 هوابرد ارتش آمریکا 3 هزار و 500 سرباز دیگر به خاورمیانه اعزام کرده است.

در این گزارش به محل اعزام نیروهای آمریکایی اشاره‌ای نشده است اما احتمال می‌رود که این نیروها در کویت مستقر شوند.

سناتور روس: فعالیت‌های انتخاباتی ترامپ با ترور سردار سلیمانی کلید خورد

به نقل از خبرگزاری «تاس»، «کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه شنبه شب در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راسیا-24» چنین ابراز عقیده کرد که ترور ژنرال «قاسم سلیمانی» یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در عراق، در واقع تلاشی برای شروع مؤثر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سوی «دونالد ترامپ» است.

لازم به یادآوری است که دستور عملیات حمله موشکی به فرودگاه شهر بغداد و ترور سردار «قاسم سلیمانی» مستقیماً از طرف رئیس جمهوری آمریکا صادر شد.

کاساچوف در تفسیر این حمله نظامی آمریکا که منجر به کشته شدن (شهادت) این ژنرال بلندپایه ایرانی شد، گفت: «به عقیده من ، ترامپ از این طریق تلاش می کند، حال موفقیت آمیز یا ناموفق (این مسئله را تنها گذشت روشن خواهد کرد)، در هر صورت او تلاش دارد تا تبلیغات انتخاباتی موثری را آغاز کند.»

ناکامی ترامپ برای تضعیف موقعیت ایران در خاورمیانه و نتیجه عکس تلاش‌های او

این سناتور بلندپایه ابراز اطمینان کرد: «دونالد ترامپ سعی دارد خاورمیانه را به «نقشه‌ای در مبارزات انتخاباتی» خود تبدیل کند. او در تلاش است تا آنچه را که هیچ یک از پیشینیان خود نتوانستند انجام دهد ، یعنی به اصطلاح «دموکراتیزه کردن خاورمیانه بزرگ» طبق نظریات آمریکایی‌ها را تحقق ببخشد. البته او در این جهت گیری با مانع بسیار جدی به نام «ایران» مواجه است که سعی دارد به نوعی آن را از سر راه خود بردارد.»

این مقام پارلمانی در عین حال یادآور شد: «البته واشنگتن با اقدامات خود در خاورمیانه تنها موقعیت تهران در منطقه را تقویت می کند. از طرف ایالات متحده ، این یک کار سیستماتیک برای سرکوب هرگونه تلاش ایران در جهت تأثیرگذاری بر اوضاع منطقه یا مخالفت با ایالات متحده است که تاکنون موفقیتی در اجرای این نقشه خود نداشته است.»

کاساچوف همچنین تاکید کرد که ترور ژنرال سلیمانی توسط ارتش آمریکا، روشی برای از بین بردن سیستم فعلی قوانین بین المللی است که بعنوان نتیجه جنگ جهانی دوم در جهان بوجود آمد که در چارچوب آن باید از هر اقدام نظامی در خاک سایر کشورها، بدون موافقت دولت آن خودداری کرد.

تاکید لاوروف و«وانگ یی»بر همکاری در شورای امنیت در خصوص خلیج فارس

وزیران خارجه روسیه و چین در گفتگویی تلفنی بر همکاری دو کشور در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تنش های خلیج فارس تاکید کردند.

به گزارش گلوبال تایمز، «وانگ یی» وزیر خارجه چین و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، در گفتگوی تلفنی خود در خصوص تنش‌های موجود در خلیج فارس رایزنی کرده و بر همکاری دو کشور در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص مسائل خلیج فارس تاکید کردند.

گلوبال تایمز توضیح بیشتری در این رابطه نداده است.

روز گذشته اعلام شده بود که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز شنبه در تماسی تلفنی با «وانگ یی» همتای چینی خود پیرامون شهادت سردار سلیمانی توسط تروریست‌های آمریکایی در عراق تأکید کردند که این اقدام غیرقابل قبول بوده و نقض قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود.

پایگاه‌های حشد الشعبی در مرز سوریه و عراق مورد حمله هوایی قرار گرفتند

رسانه لبنانی از حمله هوایی به پایگاه‌های حشد الشعبی و نیروهای مردمی در مرز عراق با سوریه خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، شبکه المیادین از حمله هوایی به پایگاه‌های حشد الشعبی و نیروهای مردمی در مرز عراق با سوریه خبر داد.

گفته می‌شود برخی پایگاه‌های حشد الشعبی در مرز عراق و سوریه هدف حمله هوایی قرار گرفته است.

این شبکه تاکید کرد که این حملات در داخل مرزهای سوریه بوده است و حملات پایگاه‌های نیروهای مردمی را هدف قرار داده است.

سفارت آمریکا و پایگاه هوایی «بلد» در عراق هدف حمله راکتی قرار گرفت

سفارت آمریکا در بغداد مورد حمله یک موشک کاتیوشا قرار گرفته است، اما تلفات ببار نیاورده است.

پایگاه هوایی «بلد» در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد و جنوب استان صلاح‌الدین که گفته می‌شود میزبان نیروهای آمریکایی است، هدف اصابت چندین فروند راکت قرار گرفت.

منابع خبری همچنین از به صدا در آمدن صدای آژیر خطر در این پایگاه خبر می‌دهند. هنوز جزئیاتی از این حمله راکتی منتشر نشده اما برخی منابع تعداد موشک‌های اصابت کرده به این پایگاه هوایی را تا شش فروند اعلام کرده‌اند.

شبکه المیادین نیز گزارش داده است که سه فروند راکت به اطراف پایگاه هوایی بلد اصابت کرده است. گفته می‌شود این پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی است.

وبگاه السومریه نیز گزارش داده است که چهار راکت به نزدیکی درب چهارم پایگاه هوایی بلد اصابت کرده است. هنوز از تعداد تلفات این حمله راکتی خبر موثقی منتشر نشده اما شبکه العربیه از مجروحیت سه سرباز ارتش عراق خبر داده است.

این رخداد در حالی است که همزمان دو خمپاره نیز به اطراف منطقه سبز بغداد که سفارت آمریکا در آن قرار گرفته، اصابت کرده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: