پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار ویژه

سفر وزیر خارجه قطر به ایران

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره ، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر راهی ایران شد.

رویترز: سوئیس پیامی از آمریکا به ایران منتقل کرد

رویترز اعلام کرد که یک دیپلمات سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، روز جمعه پیامی را از سوی آمریکا به ایران تحویل داده است.

به گزارش رویترز، یک دیپلمات سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، روز جمعه پیامی را از سوی آمریکا به ایران تحویل داده است.

وزارت امور خارجه سوئیس به خبرگزاری رویترز گفته است کاردار سوئیس در تهران از مواضع ایران باخبر شده و در مقابل پیام آمریکا را به ایران منتقل کرده است.

این وزارتخانه توضیح بیشتری در مورد پیام مبادله شده نداده است.

رای الیوم: سه نامه آمریکا به ایران و ۴ سناریوی احتمالی ایران برای انتقام سخت از آمریکایی‌ها

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» به تشریح گزینه‌های احتمالی ایران برای انتقام از آمریکا در پی ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله جنایتکارانه ارتش تروریست آمریکا در بغداد، پرداخته است.

عطوان نوشته است: انتظار اجرای حکم اعدام «دردناک‌تر» از خود اجرای حکم است، و این قاعده در حال حاضر درباره ایالات متحده و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آن صدق می‌کند، پس از آن‌که رهبری ایران قاطعانه تاکید کرد که انتقام ترور مرد قدرتمند خود سردار «قاسم سلیمانی» رئیس نیروی قدس سپاه پاسداران و همرزم وی «ابو مهدی المهندس» را، که در پی حمله پهپاد آمریکایی در مسیر فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند، خواهد گرفت.

عطوان در ادامه نوشت: آنچه اراده قوی ایران برای انتقام از این ترور را تایید می‌کند این حقیقت است که دولت آمریکا ۳ پیام به رهبری ایران فرستاده و در آنها تلاش کرده است ایران را برای خودداری از پاسخ متقاعد و یا حتی تهدید علیه ایران در صورت پاسخ، کند. دو پیام از این سه پیام را سفیر سوئیس، که دولتش حافظ منافع آمریکا در ایران است، به مقامات ایران منتقل کرد و حامل پیام سوم نیز «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر بود که صبح روز شنبه در سفری غیرمنتظره وارد تهران شد. اطلاعات درز شده به بیرون حاکی‌ است که رهبری ایران از باز کردن این نامه‌ها خودداری و تأکید کرد که میانجی‌گری را نمی‌پذیرد؛ زیرا ایران تصمیم خود را برای پاسخ به آمریکا گرفته است و از آن چشم‌پوشی نمی‌کند.

سوال‌هایی درباره ماهیت، سطح و زمان پاسخ ایران به آمریکا و پیامدهای این پاسخ و به‌ویژه واکنش‌های آمریکا مطرح می‌شود، ولی پس از بررسی بخش اعظمی از اظهارات ایران و سوابق ایران، به چند گزینه و یا سناریوهایی در این‌باره اشاره کرد:

1 – ترور یک شخصیت سیاسی یا یک مقام ارشد نظامی آمریکا یا بیشتر از این تعداد در داخل آمریکا یا خارج از آن.

2- انجام حملات موشکی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق که شامل 15 پایگاه است که در آنها حدود 5300 سرباز و بیش از یک‌هزار بازنشسته غیرنظامی مستقر هستند، که همچنین می‌توان به پایگاه «التنف» در مرز سوریه و عراق اشاره کرد که مانع اتصال جغرافیایی عراق و سوریه به یکدیگر شده است.

3- هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه خلیج‌فارس نظیر پایگاه هوایی «العدید» در قطر یا پایگاه ناوگان پنجم دریایی آمریکا در منامه یا پایگاه زمینی «دوحه» در کویت و یا پایگاه دیگرش در ابوظبی.

4- بمباران اهدافی نظامی متعلق به رژیم اشغالگر اسرائیل در عمق فلسطین اشغالی؛ به‌ویژه که گزارش‌ها موید آن است که اسرائیل به نحوی در عملیات ترور سردار سلیمانی مشارکت داشته است و مطبوعات و شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل نیز فاش کردند که ترامپ، چهارشنبه‌شب با نتانیاهو( نخست‌وزیر اسرائیل) گفت‌وگوی تلفنی داشته و طی آن، با او عملیات ترور را هماهنگ کرده است. این رسانه‌ها جزئیاتی از این گفت‌وگو را فاش نکرده‌اند.

عطوان تصمیم جریان‌های سیاسی در عراق برای ارائه و تصویب قانونی برای اخراج تمامی نیروهای آمریکایی از این کشور و لغو توافقنامه‌هایی که حضور این نیروها را قانونی می‌کند، را یک پیروزی برای ایران قلمداد کرده و نوشته است که به دنبال ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس، قرار است پارلمان عراق، یکشنبه( امروز) نشست فوق‌العاده‌ای به درخواست «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر برای اتخاذ تصمیم در این‌باره برگزار کند؛ چرا که عراقی‌ها تأکید دارند حضور نیروهای آمریکایی در عراق فقط در زمینه آموزش نیروهای عراقی است نه اینکه اقدام به کشتار عراقی‌ها کند. در این میان، موافقت ائتلاف «السائرون» تحت رهبری «مقتدی صدر» با این تصمیم، می‌تواند مانع بزرگی را در روند گسسته کردن پیوند عراق و آمریکا بردارد و بسترساز تصویب قانونی در پارلمان با رای اکثریت بالا باشد.

یکی از شگفتی‌های سرنوشت این است که ترامپ که مخالف جنگ علیه عراق بود و متعهد شده بود که در صورت پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری، تمامی نیروهای آمریکایی را از خاورمیانه خارج می‌کند، به عنوان یک جنایتکار به صحنه جنایات بازگشته است و به تجاوز و اشغالگری جدیدی نیاز دارد تا بتواند خسارات کشورش در عراق را، که بالغ بر 6 تریلیون دلار و بیش از 5 هزار کشته و 33 هزار زخمی بود، کاهش دهد. ولی اکنون او 3500 سرباز دیگر آمریکایی را می‌فرستد تا مقدمه‌ای برای اعزام‌های بیشتر باشد.

اگر ترامپ تصور می‌کرد با ترور سردار سلیمانی شانس انتخاباتی خود را تقویت می‌کند، دچار اشتباه محاسباتی شده است؛ چرا که مین‌های منطقه خاورمیانه و به‌ویژه ایران بود که «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا را سرنگون کرد و حتی انعقاد پیمان «کمپ دیوید» نیز به او کمکی نکرد و رویاهایش برای پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در میان بقایای هواپیمای سرنگون‌شده در صحرای ایران گم شد؛ هواپیمایی که برای نجات گروگان‌های سفارت آمریکا در تهران فرستاده شده بود. مشکل این است که ترامپ احمق‌تر از آن است که از رخدادهای تاریخ معاصر درس عبرت بگیرد.

رهبری ایران انتقام خون سردار سلیمانی و همرزمانش را خواهد گرفت، ولی برای این کار عجله نمی‌کند؛ زیرا ارکان حکومت ایران را موسسات تشکیل می‌دهد و آنها محاسبات خود را به خوبی انجام می‌دهند و کارشان را طبق میراث و ایدئولوژی‌‌شان به خوبی انجام می‌دهند.

رسانه های داخلی ایران

سناتور مورفی: ما عملا وزیر دفاع ایران را ترور کرده‌ایم و به ایران اعلام جنگ داده‌ایم

به نقل از واشنگتن فری بیکن، «کریس مورفی» سناتور دموکرات آمریکایی با اشاره به ترور سردار قاسم سلیمانی، سنجیده بودن این اقدام را زیر سوال برد و برای نشان دادن ابعاد این تصمیم فاجعه‌آمیز گفت این درست مثل آن است که ایران وزیر دفاع آمریکا را ترور کرده باشد.

مورفی در ادامه افزود: سوال این است که آیا دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اینکه چطور عواقب این اقدام خطرناک را مدیریت کند؛ فکر کرده است. معلوم نیست که آیا این تصمیم اقدامی دفاعی بوده یا اعلان جنگ زیرا چنانچه یک کشور بیگانه وزیر دفاع آمریکا را ترور کرده بود؛ ما بدون شک آن را اقدامی جنگی تلقی می‌کردیم که پاسخی درخور را می‌طلبید.

وی همچنین سردار سلیمانی شهید را به مراتب خطرناک‌تر از وقتی که وی در قید حیات بود؛ تلقی کرد.

گفتنی است پهپادهای آمریکایی بامداد جمعه در اقدامی تجاوزکارانه نیروهای حشد شعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار دادند که در این حمله سردار حاج قاسم سلیمانی به همراه تعدادی از فرماندهان حشدشعبی به فیض شهادت نائل شدند.

یرواند آبراهامیان: ابوبکر بغدادی سرکرده سابق داعش در قبرش می خندد!

استاد تاریخ کالج باروک دانشگاه نیویورک گفت: بعد از ترور قاسم سلیمانی، ابوبکر بغدادی سرکرده سابق داعش در قبرش می خندد!

پروفسور «یرواند آبراهامیان» نویسنده کتاب مشهور «ایران بین دو انقلاب» در واکنش به ترور سردار سلیمانی گفت: تا کنون عموم ایرانیان آمریکا را دولتی که علیه دولت مصدق کودتا کرد می‌شناسند؛ با ترور قاسم سلیمانی، عموم ایرانیان از این پس آمریکا را یک دولت تروریست هم خواهند شناخت.

وی افزود: انتظار ندارم که در آینده نزدیک جنگ شود، اما اگر ترامپ دوباره انتخاب شود احتمال جنگ ۱۱۰ درصد خواهد بود.

استاد دانشگاه نیویورک آمریکا گفت: بعد از ترور قاسم سلیمانی، ابوبکر بغدادی سرکرده سابق داعش در قبرش می خندد!

وی افزود: حالا داعش فرصت دارد تا دوباره اوج بگیرد و عراق چاره‌ای ندارد جز اینکه برای مقابله با داعش بیشتر به ایران تکیه کند.

اعتراف دست نشانده آمریکا به نقش مهم ژنرال سلیمانی در مبارزه با داعش

بهنقل از اخبار العراق، ریاست اقلیم کردستان عراق در بیانیه صادره در خصوص تحولات مربوط به ترور سردار قاسم سلیمانی تاکید کرد که این سردار شهید و ابومهدی المهندس معاون سازمان حشد شعبی طی چند سال اخیر نقش برجسته ای در جنگ با داعش ایفا نموده اند.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: رویدادهای اخیر کرکوک و منطقه قائم و مقابل سفارتخانە آمریکا در بغداد نشانه‌ای از پیچیده‌تر شدن اوضاع عراق هستند که نتیجه آن کنش و واکنش‌های بسیاری بود. ما مخالفت خود را با تبدیل شدن عراق به میدان تسویه حساب‌ها میان کشورهای مختلف و نقض حاکمیت این کشور اعلام می‌کنیم.

در این بیانیه آمده است: در نتیجه وضعیت موجود در عراق سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابوالمهدی المهندس معاون سازمان حشد شعبی و همراهانشان قربانی شدند. این دو شخصیت طی چند سال اخیر نقش برجسته ای در جنگ با داعش ایفا نمودند.

ریاست اقلیم کردستان تاکید کرد: نباید عراق تبدیل به میدان منازعه کشورها تبدیل شود. ما خواهان حل و فصل مشکلات از طریق در پیش گرفتن گفتگو و احترام به عراق و حاکمیت این کشور هستیم.

ریاست اقلیم کردستان در ادامه تصریح کرده است: تداوم نزاع‌های کنونی و اقدامات انجام شده و واکنش‌ها عراق و منطقه را به سمت پرتگاه و سرنوشتی نامعلوم می‌برد و موجب احیای نیره‌ای تندرو و تروریست همچون داعش می‌شود. در اوضاع حساس و پیچیده و خطرناک کنونی، خواستار اوج خویشتنداری همه طرف‌ها و جلوگیری از رویدادهای خطرناک هستیم.

سفیر پیشین آمریکا در عربستان: این یک ترور بود و نه یک اقدام پیشگیرانه

سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی، ترور غیرقانونی ژنرال قاسم سلیمانی را یك اشتباه استراتژیك خواند.

به گزارش اسپوتنیک، هور فریمن ، سفیر پیشین آمریکا در عربستان سعودی در گفتگو با اسپوتنیک گفت: ترور غیرقانونی ژنرال قاسم سلیمانی یك اشتباه استراتژیك است كه هر مقام نظامی آمریكا را به یك هدف (برای ایران) تبدیل كرده است.
در حالی که ترامپ علت ترور سردار سلیمانی را جلوگیری از جنگ نامیده است.

فریمن پس از شنیدن خبر ترور قاسم سلیمانی گفت: «همانطور که گفته شد ، این یک اقدام تلافی جویانه نبود ، بلکه یک هدف از پیش برنامه ریزی شده بود برای ترور مقامی که دشمن شناخته می شد بود. این یک اقدام نظامی بود که به ناچار به اقدامات تلافی جویانه (از سوی ایران) منجر می شوند.»

سفیر پیشین آمریکا همچنین تأکید کرد که هیچ مدرک مشخصی درمورد اظهارات ترامپ یا توجیه چنین اقدامات پیشگیرانه ای براط جلوگیری از جمگ وجود ندارد. فریمن ترور سلیمانی را «اعدام غیرقانونی» و دور شدن بیشتر از قانون در ایالات متحده خواند.

روز پنجشنبه 13 دی 1398، پنتاگون تأیید كرد كه ایالات متحده آمریکا، عملیاتی را در عراق جهت ترور قاسم سلیمانی انجام داده است. در جریان حمله به کاروان الحشدالشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه به‌همراه ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی و چند نفر از اعضای این سازمان ترور شدند. سپاه پاسداران در طی بیانیه ای آمریکا را مسئول این حادثه می داند و پنتاگون مسئولیت این حمله را قبول کرده است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: