پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

آمریکا از بیم توافقنامه اقتصادی بزرگ چین و عراق این کشور را به آشوب کشاند

«عالیه نصیف» عضو پارلمان عراق گفت که هدف آمریکا از ایجاد هرج و مرج در عراق ، جلوگیری از اجرای توافقنامه اقتصادی میان پکن و بغداد است که شامل بازسازی عراق در ازای تضمین‌های نفتی است و مهم‌ترین پروژه آن اقدام چین در توسعه بندر بزرگ «فاو» است که باعث می‌شود بنادر خلیج فارس به ویژه امارات تقریبا بیکار شوند.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، نصیف در بیانیه‌ای اعلام کرد: همه اتفاقاتی که در عراق رخ داده و هنوز هم در جریان است، با اجرای توافقنامه اقتصادی میان پکن و بغداد (نفت در ازای ساخت و ساز) همزمان شد؛ توافقنامه‌ای که بر اساس آن چین از عراق نفت وارد می‌کند و در مقابل اجرای پروژه‌های زیربنایی مانند ساخت بزرگراه‌ها، بنادر، قطار سریع السیر، بیمارستان‌ها، مدارس، شهرهای صنعتی و کشاورزی مدرن، راه‌های شوسه در بغداد، بصره و بقیه استان‌ها، مترو و تولید بنزین، نفت و برق را بر عهده می‌گیرد.

در این بیانیه آمده است: توافقنامه مالی مذکور تا زمانی که عراق به تعهدات نفتی خود با چین متعهد باشد هیچ گونه قرضی برای عراق ایجاد نمی‌کند، بلکه چین در ازای تضمین اخذ سهم اندکی از نفت عراق شرکت‌های خود را در عراق فعال می‌کند و این توافق تا بیست سال تمدید می‌شود.

به گفته عضو پارلمان عراق، مهم ترین نکته در توافق میان بغداد و چین این است که همان شرکتی که بندر شانگهای را احداث کرده می‌خواهد بندر «فاو» را در عراق بسازد که حلقه انتقال اصلی در مسیر جاده جدید ابریشم است که شرق را با گذشت از عراق به اروپا متصل می‌کند.

وی با اشاره به تاثیر توسعه بندر فاو بر تحلیل فعالیت بنادر مهمی در حاشیه خلیج فارس طی 10 سال آینده، گفت: با تمام شدن این پروژه بنادر امارات به ویرانه‌ای متروکه مبدل می‌شوند، زیرا جاده ابریشم از عراق می‌گذرد و امارات پیشتر هم به همین دلایل در سرنگونی دولت نواز شریف سهیم بود، زیرا شریف با چین برای احداث بندر گوادر پاکستان به توافق رسیده بود که این امر می‌توانست بر بندر دبی به عنوان نقطه محوری در تجارت میان شرق و غرب تاثیر گذارد؛ اما تهدید بندر فاو برای بنادر امارات بیشتر است، زیرا نقطه اتصال اروپا محسوب می‌شود.

نصیف بر همین اساس تصادفی و غیر برنامه ریزی شده بودن اتفاقات چند ماهه اخیر در عراق را غیرممکن خواند و گفت: قرار بود اخیرا یک همایش گسترده با حضور بیش از 40 شرکت چینی بزرگ به مدت چهار روز و با مشارکت شرکت ها، دانشگاه ها وزارتخانه ها و استانداری های عراق در بغداد برگزار شود اما با جلسات کوچک و کارگاه‌های مختلف جایگزین شد.

عضو پارلمان عراق گفت:« آمریکا امروز به خواست کشورهایی عربی از حوزه خلیج (فارس) و از جمله امارات به دنبال مجازات عراق است، زیرا چنین توافقنامه‌هایی با چین به منافع این کشورها آسیب خواهد زد و در نتیجه عراق را درگیر هرج و مرج کردند تا در نهایت به صحنه جنگی مبدل شود و نگذارند این کشور از ثروت‌های نفتی خود استفاده کند و آن را از پروژه‌های توسعه محروم کند.»

توافقنامه اقتصادی۵۰۰ میلیارد دلاری میان عراق و چین در سفرپنج روزه عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق به پکن به امضای دو کشور رسید تا عراق را از سلطه توافقنامه‌های تجاری با آمریکا آزاد کند و اعتراضات عراق هم دقیقا از اول اکتبر(نهم مهر ماه) همزمان با اجرای این توافق کلید خورد.

این توافقنامه اقتصادی میان عراق و چین با خشم آمریکا و امارات روبه رو شد. رسانه‌های عراق هم بارها از تلاش‌های مخفی امارات عربی متحده برای ناکام گذاشتن این توافقنامه اقتصادی پرده برداشتند و گفتند ابوظبی در همین راستا از اعتراضات خیابانی عراق حمایت می‌کند.

مشاور نخست‌وزیر عراق: آمریکا تحریم کند، به ائتلاف چین، ایران و روسیه ملحق می‌شویم

«مظهر محمد صالح» مشاور مالی «عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق روز سه شنبه تهدیدهای آمریکا درباره اعمال تحریم‌ها علیه عراق را در راستای شایعه اقتصادی برای ایجاد موجی از وحشت و جنگ روانی توصیف کرد.

به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، صالح در یادداشتی گفت: «آنچه به شکل گسترده درباره وضعیت اقتصاد عراق و سناریوی اعمال تحریم‌های اقتصادی احتمالی آمریکا بر کشورمان مطرح می‌شود اصولا برای ایجاد نوعی ترس و جنگ روانی است».

این مقام عراقی تصریح کرد: «شایعه اقتصادی امروز صرفا برای یادآوری واقعیت‌های سختی است که در جریان جنگ عراق علیه کویت با اعمال تحریم‌های فراگیر علیه عراق از سوی سازمان ملل بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ رخ داد و عواقب فاجعه آمیز آن بافت جامعه عراق و ساختار اقتصادی و معیشتی آن را چند پاره کرد و آمریکا هم در این تحریم‌های کمرشکن نقش داشت.

مشاور عبدالمهدی با بیان این عقیده که ایالات متحده تمایل واقعی برای انتقام جویی گسترده از عراق در سایه تنش کنونی میان دو کشور، ندارد، گفت: «شایعات رایج در رسانه‌ها تا به این لحظه در چارچوب فشار سیاسی است.»

محمد صالح با تاکید بر اینکه در واقع امر هیچ اتفاق آسیب زننده به اقتصاد ملی عراق رخ نداده است، گفت: «خوشبختانه شایعه پراکنی‌ها نتوانسته موجب تشدید تقاضا برای کالا و خدمات یا بالا رفتن قیمت‌ها و تورم شود به جز تغییرهای جزیی که در قیمت دینار یا دلار در بازارهای ثانویه طی چند روز گذشته رخ داد، اما بانک مرکزی عراق با تمام قدرت بازار را تحت کنترل دارد و با ابزارهای خود و با توجه به سطح بالای ذخایر ارزی کشور و هماهنگی و مدیریت مناسب برای مقابله با هر موج خطرناک قیمت ارز و هماهنگی و مدیریت مناسب با فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا) جای هیچ نگرانی نیست.»

مشاور نخست‌وزیر مستعفی عراق تصریح کرد: «بنابراین به راه انداختن سناریوی تحریم اقتصادی و اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا به گونه‌ای که بر زندگی ۴۰ میلیون عراقی تاثیر منفی گذارد به این معناست که آمریکا خط و برنامه حرکت خود در عراق را که با اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ پایه ریزی کرده به مخاطره انداخته است و با این کار منافع ژئو سیاسی خود در غرب آسیا را از دست می‌دهد که این شبیه یک شکست دردناک و ضربه به منافع آن در منطقه است؛ بنابراین کشوری نظیر آمریکا هرگز چنین کاری را به هیچ قیمتی انجام نمی‌دهد و دوستی عراق را در سایه دستاوردهای نظام سیاسی فعلی به عنوان یک نظام دموکراتیک که به دنبال یک رژیم دیکتاتوری تشکیل شد از دست نمی‌دهد.»

محمد صالح افزود: «بنابراین، تحلیل محتوای این هجمه روانشناختی و نتایج آن از دیدگاه علم اقتصاد رفتاری، نتیجه تشدید تنش بین عراق و آمریکا است. این بخشی از جنگ روانی ارعاب و گسترش هراس در بین مردم را نشان می‌دهد که معمولاً توسط دلالان و نوسان گیران آغاز می‌شود که به دنبال فرصت برای به دست آوردن سودهای ناگهانی در این شرایط هستند.»

صالح گفت: «حتی اگر فرض بگیریم که این سناریوی خیالی به حقیقت مبدل شود و عراق در معرض تحریم‌های کمرشکن آمریکایی آن گونه که شایعه شده قرار گیرد، این تحریم‌ها، تحریم‌های سازمان ملل که در سال ۱۹۹۰ در جنگ کویت علیه عراق اعمال شد، شامل نمی‌شود، زیرا آمریکا بر اساس این سناریو عراق را به سمت ایجاد متحدان بین المللی دیگری برای خروج از بن بست اقتصادی ویرانگر خواهد کشاند و ائتلافی از عراق، ایران، چین و روسیه شکل خواهد گرفت چیزی که آمریکا از آن هراس، دارد زیرا آمریکا نمی‌خواهد عراق را به عنوان یک کشور دوست و دوستدار آزادی و صلح که از سیاست محورها فاصله داشته باشد از دست بدهد. بنابراین اگر آمریکا تصمیم به تحریم عراق بگیرد این کشور در راستای حفظ منافع ملت و دچار نشدن به تجربیات تلخ و ویرانگر گذشته به سمت یک ائتلاف اقتصادی و ژئو سیاسی جدید خواهد رفت.»

مشاور عبدالمهدی در پایان با بیان اینکه همچنان نسبت به اینکه آمریکا تحریم‌های شدیدی را که منجر به عواقب اقتصادی فاجعه بار برای عراق، شود بسیار تردید دارد، گفت: «آمریکا دوستی عراق و تعادل سیاست خارجی آن را بر مبنای رد محورها و تلاش برای داشتن همکاری مثبت بین المللی و منطقه ای از دست نمی‌دهد.»

حمله تروریستی روز جمعه آمریکا به بغداد که با شهادت سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی و تنی چند از رزمندگا مقاومت همراه شد با خشم شدید مردم و سیاستمداران این کشور روبرو شد.

مصوبه روز یکشنبه پارلمان عراق درباره اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق، مناسبات واشنگتن و بغداد را رو به تیرگی برده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا عراق را تهدید کرد که اگر این کشور دست به اخراج خصمانه پنج هزار سرباز آمریکایی بزند، با تحریم‌های شدید ایالات متحده روبرو خواهد شد.

آمریکایی‌ها به عراقی‌ها اجازه نزدیک شدن به عین الاسد را نمی‌دهند

منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که عوامل اطلاعاتی عراقی از ورود به پایگاه عین الاسد به دنبال حمله موشکی ایران منع شده اند.

به گزارش العهد، منابع امنیتی عراقی اعلام کردند که عوامل اطلاعاتی عراقی از ورود به پایگاه عین الاسد به دنبال حمله موشکی ایران منع شده اند.

این منابع افزودند: نظامیان آمریکایی که در پایگاه عین الاسد در استان الانبار هستند مانع ورود یا نزدیک شدن عوامل اطلاعاتی عراقی به این پایگاه شده اند. این اقدام آمریکاییها از ترس آن است که تلفات حمله موشکی اخیر ایران فاش شود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طبق وعده‌ای که داده بود، بامداد امروز چهارشنبه پاسخ کوبنده ای به اقدام تروریستیِ آمریکایی‌ها در ترور «سردار سلیمانی» داد.

سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه امام خمینی وبیش از 170 قربانی

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر 10 دستگاه آمبولانس و یک فروند بالگرد امدادی به محل سقوط هواپیمای اوکراینی در حوالی فرودگاه امام خمینی اعزام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، بامداد چهارشنبه، 8 دسامبر یک هواپیمای مسافربری بوئینگ 737متعلق به خطوط هوایی اوکراین با 167 و 9 خدمه سرنشین در نزدیکی فرودگاه امام خمینی سقوط کرد.رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام 10 دستگاه آمبولانس و یک فروند بالگرد امدادی به محل سقوط هواپیمای اوکراینی در حوالی فرودگاه امام خمینی خبر داد.

مرتضی سلیمی روز چهارشنبه با اعلام این مطلب گفت: با کسب خبر سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ 737 متعلق به خطوط هوایی اوکراین در محدوده فرودگاه امام خمینی بلافاصله ستاد بحران در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر تشکیل و دستور لازم برای اعزام یک فروند بالگرد امداد هوایی از سازمان امداد و 10 دستگاه آمبولانس هلال احمر از استان تهران به محل حادثه صادر شد.

تمام مسافران هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اکرائینی جان خود را از دست دادند

به گزارش اسپوتنیک با استناد به رسانه‌های داخلی، تمام مسافران هواپیمای مسافربری جان خود را از دست داده‌اند. رئیس اورژانس کشور تأیید کرد که هیچ یک از مسافران هنگام سقوط هواپیما زنده نمانده است.

هواپیمایی شرکت یو آی ای اوکراینی به شماره 752- PS که با یک ساعت تأخیر از مقصد تهران عازم کی‌یف بود، صبح امروز پس از برخاستن از فرودگاه، حوالی شهر پرند سقوط کرد.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام 10 دستگاه آمبولانس و یک فروند بالگرد امدادی به محل سقوط هواپیمای اوکراینی در حوالی فرودگاه امام خمینی خبر داد.

نماینده ائتلاف الفتح: بخش آمریکایی پایگاه «عین‌الاسد» به طور کامل ویران شده است

نماینده ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری تصریح کرد که بخش آمریکایی پایگاه عین‌الاسد(در حمله موشکی تلافی‌جویانه سپاه ) به طور کامل ویران شده است.

نعیم العبودی از نمایندگان ائتلاف الفتح در واکنش به عملیات سپاه پاسداران علیه پایگاه نظامی عین الاسد آمریکا در پاسخ به جنایت اخیر این کشور در به قتل رساندن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نایب رئیس حشد شعبی و همرزمان آنها تصریح کرد بخش آمریکایی پایگاه عین الاسد به طور کامل ویران شده است.

رزمندگان نیروی هوافضای سپاه بامداد چهارشنبه هجدهم دی، طی عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی، با رمز مقدس یا زهرا(س) با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به عین‌الاسد را در هم کوبیدند.

انفجار چند راکت یا بمب در منطقه سبز بغداد

بر اساس گزارش روسیه امروز دو انفجار مهیب در بغداد پایتخت عراق صورت گرفته است به روایت بعضی از رسانه های داخلی راه دو راکت به منطقه سبز که در آن ادارات دولتی و سفارتخانه ها قرار دارند برخورد کرده است

رسانه‌های عراقی بامداد پنج‌شنبه از به صدا درآمدن آژیرهای هشدار در منطقه سبز بغداد در پی برخورد چند راکت با این منطقه خبر دادند.

شبکه «المیادین» گزارش داده است که دستکم دو راکت در این منطقه فرود آمده است. خبرگزاری «رویترز» هم شنیده شدن صدای دو انفجار را تأیید کرده است.

هنوز جزئیات بیشتری در این رابطه منتشر نشده است.

موشک‌ها زبان ترامپ را نرم کردند

اولین عکس العمل رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از حمله موشکی ایران

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنانی روز سه‌شنبه گفت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تشدید می‌شود.
………

اودر بخش دیگری از سخنانش به عملیات تروریستی آمریکا علیه سردار قاسم سلیمانی اشاره و ادعاهایی قبلی را علیه ایشان تکرار کرد.

ترامپ گفت: «ایالات متحده همزمان با آنکه گزینه‌های خود را برای پاسخ دادن به تجاوزگری‌های ایران مورد ارزیابی قرار می‌دهد، تحریم‌های تنبیهی بیشتری را علیه رژیم ایران اعمال خواهد کرد.»

وی اضافه کرد: «این تحریم‌های قدرتمند تا زمانی که ایران رفتارش را عوض کند ادامه خواهد داشت.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه ادعاهای خود ایران را به انجام اقداماتی از جمله حمله به عربستان سعودی متهم کرد.

او ادعا کرد: «تنها در ماه‌های گذشته ایران کشتی‌ها را در آب‌های بین‌المللی توقیف کرده است. حمله‌ای بدون تحریک قبلی علیه عربستان سعودی انجام داده است و دو پهپاد آمریکا را ساقط کرده است.»

وی اضافه کرد: «خصومت‌های ایران به طرز محسوسی بعد از امضای توافق هسته‌ای احمقانه در سال ۲۰۱۳ افزایش یافت و به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار، غیر از ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد داده شد. آنها به جای تشکر از آمریکا شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.»

ترامپ مدعی شد که ایران بعد از آن در یمن، سوریه، لبنان، افغانستان و عراق «جهنم» آفریده است.

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد پول مربوط به موشک‌هایی که شب گذشته به سمت پایگاه‌های آمریکا شلیک کرد توسط دولت قبلی او در اختیار ایران قرار گرفته است.

او گفت: «پول موشک‌هایی که شب گذشته به سمت ما شلیک شد توسط دولت قبل تأمین شده بود.»

ترامپ تصریح کرد: «توافق بسیار معیوب برجام به زودی منقضی می‌شود و مسیری روشن و سریع برای دستیابی ایران به گریز هسته‌ای فراهم می‌آورد.»

ترامپ گفت ایران دیشب به پایگاه‌های آمریکا حمله کرده است. او ادعا کرد این حمله هیچ تلفاتی به جا نگذاشته است.

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد آمریکا تدابیر احتیاطی لازم را در پایگاه‌های خود به عمل آورده و خساراتی متوجه این پایگاه‌ها نشده است.

ترامپ در حالی که صدایش می‌لرزید گفت که دولت آمریکا تحریم‌های قدرتمندی علیه ایران اعمال خواهد کرد.

او گفت این تحریم‌ها تا زمانی که ایران رفتارش را عوض کند، پا بر جا خواهد بود. رئیس‌جمهور آمریکا از کشورهای اروپایی خواست به دنبال توافقی جامع با ایران باشند. ترامپ گفت از ناتو می‌خواهد در خاورمیانه فعال‌تر باشد.


اولین تصاویر ماهواره‌ ای از پایگاه عین‌ الاسد پس از حمله موشکی ایران – اسپوتنیک

اولین تصاویر ماهواره‌ ای از پایگاه عین‌ الاسد پس از حمله موشکی ایراناولین تصاویر ماهواره ای از پایگاه عین الاسد پس از حمله موشکی ایران منتشر شد.

به گزارش اسپوتنیک، در تصویر 5 نقطه مشخص شده است که پس از حمله موشکی صبح امروز سپاه دچار آسیب شدید شده اند.

مابقی اصابت‌ ها به بخش‌های دیگر این پایگاه 50 کیلومتر مربعی بوده که حتما تصاویر اصابت دقیق آنها نیز منتشر خواهد شد.

سی‌ان‌ان: توپ در زمین آمریکا است

کریستین امانپور خبرنگار سی ان ان در مطلبی به بررسی اتفاقات امروز و حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکایی پرداخت.

در مطلب امانپور در سی ان ان آمده است: بار دیگر ما در لبه تیغ قرار داریم و باید منتظر صحبت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دراین باره باشیم، هرچند پیام‌های توییتری ابتدایی او حاکی از آن بود که این حملات واکنش‌هایی بوده که او انتظارش را داشته است.

معلوم نیست آمریکا اکنون به کافی بودن این اتفاقات رضایت خواهد داد و یا اینکه تقابل دیپلماتیک، سیاسی و یا نوع دیگری از برخورد میان دو طرف در آینده اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

اکنون باید منتظر بمانیم زیرا توپ در زمین دولت آمریکاست. این مسئله بسیار مهم است که جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی توییتری کاملا واضح اعلام کرد که ایران اقدامات مقتضی را در راستای دفاع از خود و تحت ماده 51 منشور سازمان ملل انجام داده است.

به نوشته کریستین امانپور وزیر خارجه ایران در ادامه گفته «ما به دنبال تنش و یا جنگ نیستیم اما در برابر هرگونه تهاجمی از خود دفاع می‌کنیم».

قبرس با حضور نیروهای استقرار سریع آمریکا موافقت کرد

قبرس روز چهارشنبه با تقاضای آمریکا جهت استقرار یگانی از نیروهای استقرار سریع آمریکا در خاک خود موافقت کرد.

به گزارش «خبرگزاری رسمی قبرس» آمریکا از قبرس خواسته تا با حضور نیروهای استقرار سریع این کشور به طور موقت موافقت شود.

«کیوریاکاس کوشوس» سخنگوی دولت قبرس در این زمینه گفت: «جمهوری قبرس درخواست آمریکا را از طریق سفارت آمریکا در نیکوزیا دریافت و موافقت خود را برای حضور موقت یک واحد نیروی استقرار سریع اعلام کرد.»

سخنگوی دولت قبرس افزود: «در صورت نیاز، این واحد وظیفه دارد دیپلمات‌ها و کارمندان منطقه را از جمله شهروندان آمریکایی را جابجا کند.»

واحدهای نیروهای استقرار سریع ایالات متحده خارج از مرزهای این کشور هستند و اغلب با تفنگداران دریایی ایالات متحده در ارتباطند.

این اقدام آمریکا با توجه به تشدید تنش در منطقه خاورمیانه در روزهای گذشته صورت گرفته است.

ارزیابی غلط گاردین: اقدام آمریکا در قبال سردار سلیمانی ایران را متحد کرد

روزنامه گاردین در مقاله ای نوشت: اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باعث اتحاد ایرانی ها شد.


در ادامه این گزارش آمده است: ترور سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس خشم عمیق مردم ایران را برافروخت زیرا او یکی از قدرتمند ترین و با نفوذترین افراد در ایران بود؛ سردار سلیمانی با جناح های مختلف و با شخص رهبری ایران در ارتباط بود.

روزنامه گاردین ادامه داد: مهم تر از همه این است که او در بین مردم محبوبیت دارد. نتایج یک نظرسنجی انجام شده در جریان مبارزه با داعش نشان داد تعداد بسیار قابل توجهی از ایرانیان از او حمایت می کنند. حضور جمعیت گسترده در مراسم تشییع وی فراتر از انتظارات بود.

این روزنامه همچنین اشاره کرد: این وحدت بین ایرانیان ناگهانی نبوده و در ازاء شهادت سردار سلیمانی صورت گرفت. سردار سلیمانی زندگی خود را در دفاع از میهنش وقف کرد.


اما

درست است که زحمت‌کشان و بسیاری از ایرانی ها به علت تحریم‌های آمریکا و سیاست های نئولیبرالی رژیم اسلامی در فقر و محنت به سر می برند و هرازگاهی دست به اعتراض به این وضعیت می زنند اما آنها حتی قبل از این حمله هم در برابر کسانی که صیانت کشورشان را زیر سوال می بردند و قصد شان تجزیه و نابود کشورشان است متحد بودند، بهتر بود گاردین می‌نوشت کشتن و ترور سردار سلیمانی بار دیگر نشان داد که ایرانیان در مقابل تجاوز به کشورشان متحدانه می ایستند. گاردین و رسانه‌های کشورهای غربی بهتر است که به جای مشاوران مزدور ایرانی شان در خارج از کشور در اپوریسیون پرو غرب و کارمندان رسانه های بی بی سی و امنیتی رادیو فردا و رادیو زمانه و من و تو و ایران اینترنشنال عربستانی که برای تکه استخوانی مادر خود را نیر می فروشند خبرنگاران خود را به داخل ایران فرستاده و با قهرمانان واقعی یومیه ایران یعنی زحمت‌کشان و کارگران ایران در مورد مشکلات و کمبودهای کشورشان صحبت کنند و شاید بیامورند هرکس که برای دست یافتن به شرافت وحقوقش دست به اعتراض به نولیبرال های حاکم میزند قصدش براندازی به بهای نابودی خانه و خانواده اش یعنی میهنش نیست، بعد می تواند به چشم خود ببیند اکثریت ایرانیان الگوی در مقابل تجاور و قلدری امپریالیسم در منطقه هستند.

اسپانیا هم خروج نیروهای خود از عراق را اعلام کرد

نقل از «دویچه وله» آلمان، اسپانیا هم به عنوان یکی از شرکت کنندگان در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق اعلام کرد که بخشی از نیروهای خود را از خاک عراق خارج می کند.

معاون موقت نخست‌وزیر اسپانیا اعلام کرد که کشورش در پی نگرانی‌های امنیتی برخی از نیروهای خود را از عراق بیرون می‌کشد. به گفته کارمن کالوو، نیروهایی که در مواضع خطرناک بوده‌اند راهی کویت می‌شوند: «تنها شمار کمی از نیروها (در عراق) باقی می‌مانند.»

این گام در پی آن برداشته شد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد برخی از نیروهای آموزشی خود را در پی نگرانی از تشدید تنش در منطقه از عراق خارج می‌کند.

آمریکا مسئول نخست و آخر فتنه انگیزی در منطقه است

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت امور خارجه سوریه در بیانیه ای نسبت به عملیات انتقام‌جویانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق واکنش نشان داد.

در این بیانیه بر حق ایران در دفاع از خود در برابر تهدیدات و تجاوزات آمریکا تاکید شده است.

در ادامه بیانیه گفته شده است: سوریه به طور کامل با ملت ایران ابراز همبستگی می کند و حق ایران در دفاع از خود در برابر تهدیدات آمریکا را محفوظ می داند.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: این حق کشورهای آزاده است که نسبت به تجاوزی که به آنها می شود به روش هایی که مناسب می بیند، واکنش نشان دهد.

در پایان بیانیه گفته شده است که آمریکا مسئول اول و آخر فتنه انگیزی و تنش زایی در منطقه است.

ارتش آمریكا دو پایگاه در سوریه را ترک کرد

ظامیان آمریكایی با تجهیزات نظامی دو پایگاه در سوریه را به سمت مرز عراق ترک كردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری سانا، نظامیان آمریكا دو پایگاه در شمال شرقی سوریه را به سمت عراق ترك كردند.

به گفته این آژانس خبری، حدود 40 کامیون با تجهیزات نظامی از پایگاه خبر-جیر در استان حسکه به سمت مرز با عراق حرکت کردند. به نوبه خود ، 50 دستگاه کامیون با تجهیزات نظامی از پایگاه در شهر شدادی خارج شده و به سمت پاسگاه مرزی ال ولید در مرز با عراق حرکت کردند.

خاطرنشان می شود که تعدادی کامیون از جنوب شرقی سوریه، استان دیرالزور، وارد پایگاه در شدادی شدند. این آژانس گزارش می‌دهد که این اقدام در جهت «آماده سازی برای خروج نهایی نیروهای اشغالگر» است، اما منابع این اطلاعات را مشخص نمی‌کند.

شایان ذکر است که بامداد چهارشنبه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در پاسخ به ترور سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکا، پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق را هدف حمله موشکی قرار داد. خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام آگاه در سازمان اطلاعات سپاه اعلام کرد، بر اثر حمله موشکی ایران، دست کم 80 نظامی آمریکایی کشته و حدود 200 نفر زخمی شده‌اند.

عربستان تردد نفتکش‌های خود از تنگه هرمز را به حال تعلیق درآورد

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال تایید کرد عربستان تردد نفتکش‌های خود از تنگه هرمز را به حال تعلیق درآورده است.

ارتش سوریه در حال نبرد سنگین با تروریستها در حومه جنوبی ادلب است

به نقل از اسپوتنیک، ارتش سوریه یورش سنگین تروریستهای اجناد قفقاز به اطراف شهر معره النعمان در حومه جنوبی ادلب را دفع کرد.

منابع سوری اعلام کردند که درگیری های شدیدی جریان دارد و جنگنده های سوری و روسی در حال بمباران مواضع تروریستها و خطوط امداد آنها در منطقه هستند.

خبرنگار اسپوتنیک در حومه ادلب گزارش داد: نیروهای ارتش سوریه در حال درگیری های شدید با تروریستها در محور شهرک سمکه و برسا در حومه جنوب شرقی ادلب هستند و این پس از یورش تروریستها به این محور است.

یک منبع میدانی سوری اعلام کرد: نیروهای ارتش سوریه یورش سنگین تروریستهایی که مواضع ارتش در محور سمکه و برسا را زیرآتش قرار داده و به دنبال آن یورش زمینی سنگینی به سوی مواضع ارتش سوریه انجام دادند، دفع کرده است و در حال مقابله با آنهاست.

این منبع گفت: جنگنده های سوری و روسی در حال بمباران خطوط امداد تروریستها هستند و همزمان ارتش سویه مواضع تروریستها را زیر آتش سنگین توپخانه و راکتی قرار داده است.

کنگره آمریکا از ترامپ خواست تا جلوی تحریکات علیه ایران را بگیرد

نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده، از لزوم متوقف کردن اقدامات تحریک آمیز علیه تهران سخن به میان آورد.

به گزارش اسپوتنیک، نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده، در توییتر خود نوشت: ما از نزدیک وضعیت حمله به پایگاه های آمریکایی در عراق را زیر نظر داریم. ما باید امنیت نیروهای خود را تضمین کنیم، به ویژه، تحریکات غیر ضروری دولت ریاست جمهوری را پایان دهیم و از ایران بخواهیم که به ظلم خود پایان دهد. به گفته پلوسی ، ایالات متحده و سایر جهان نمی توانند اجازه جنگ دهند.
گزارش لحظه به لحظه عملیات «سردار سلیمانی»: حملات موشکی سپاه به پایگاه السعد آمریکا در عراق+ ویدئو

چهارشنبه شب هشتم ژانویه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آغاز عملیات تلافی جویانه برای قتل ژنرال قاسم سلیمانی که در منطقه فرودگاه بین المللی بغداد ترور شد خبر داد، تروری که واشنگتن مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

تهران موشک های زمین به زمین را به پایگاه های آمریکایی در غرب عراق و اربیل پرتاب کرده است. به گفته کانال تلویزیونی ایرانی پرس تی وی، حدود 80 نفر قربانی شدند، اما این اطلاعات در ایالات متحده تأیید نشده است. بنابراین، رهبر آمریكا دونالد ترامپ گفت كه «همه چیز درست است.»

به نوبه خود، ولی فقیه ایران آیت الله علی خامنه ای، حمله به پایگاه های آمریکایی در عراق را «سیلی به ایالات متحده» خواند و خاطرنشان كرد كه سربازان آنها باید منطقه را ترک كنند.

وزیر دفاع ایران: اقدامات بعدی متناسب با رفتار آمریکایی‌هاست

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران اقدامات بعدی کشورش را متناسب با رفتار آمریکایی‌ها دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در خصوص حمله موشکی صبح امروز ایران به پایگاه عین الاسد در عراق اظهار داشت: اقدامات بعدی جمهوری اسلامی ایران متناسب با رفتار آمریکاهاست و استمرار پیدا خواهد کرد.

وزیر دفاع ایران تصریح کرد: در همان ابتدا این موضوع مطرح شد که بایستی ملت ایران و نیروهای مسلح انتقام خون این شهید عزیز را بگیرند که در پیام رهبر معظم انقلاب و فرمانده معظم کل قوا انتقام سخت آمد.

حاتمی افزود: با توجه به توانایی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و اراده‌ محکم و قاطعی که برای انتقام در جمهوری اسلامی ایران وجود داشت، این وعده صادق شب گذشته با شلیک ۱۰‌ها موشک از موشک‌های بومی کوتاه برد ساخت جمهوری اسلامی به دلیل فاصله‌ای که این اهداف با ما داشت، مورد استفاده قرار گرفت و یک پایگاه مهم آمریکایی را که طبق گفته خودشان، هزینه‌های زیادی برای آن انجام داده‌اند، برای اولین بار در تاریخ بعد از جنگ جهانی دوم مورد اصابت قرار گرفت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران خاطرنشان کرد: آمریکایی ها یک جنایت انجام دادن، رییس جمهور آمریکا، دولت این کشور را تبدیل به یک دولت تروریستی کرد. چرا که او دستور ترور یک مقام نظامی رسمی جمهوری اسلامی ایران را در کشوری دیگر که میهمان بود به همراه میزبان، صادر کرد. در نتیجه من به کشورها توصیه کردم و گفتم که اگر در مقابل این کار جنایتکارانه آمریکا سکوت کنید، یا تایید آمیز حرف بزنید، مطمئن باشید این کارهای آن ها تعمیم پیدا خواهد کرد.

آلمان از درخواست نقش بیشتر نظامی در جهان و ناتو تا الفرار با یک تهدید

وزیر دفاع آلمان که اخیراً در کنگره حزب دموکرات مسیحی این کشور و جلسات دولتی خواستار به عهده گرفتن نقش نظامی برجسته‌ای برای آلمان در جهان و پیمان ناتو شده بود در اولین تهدیدی که توسط موشک‌های ایرانی شد تصمیم گرفت فرار را بر قرار ترجیح دهد و برای خروج احتمالی نیروهایش از شمال این کشور برنامه ریزی کند.

به نوشته روزنامه «زوددویچه سایتونگ»، دولت آلمان اعلام کرد که در واکنش به حملات موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی در منطقه اربیل که تعدادی از نیروهای آلمانی هم در آن مستقر هستند نیروهای خود را از این پایگاه نظامی خارج می‌کند.

«آنگرت کرامپ-کارن بائر»، وزیر دفاع آلمان در واکنش به این حمله موشکی ایران از احتمال عقب نشینی نیروهای آلمانی از شمال عراق خبر داد. به این ترتیب ارتش آلمان بر اساس اطلاعات وزارت این کشور خود را برای خروج بخشی از نیروهای مستقر در شمال عراق آماده می‌کند.

واکنش اسرائیل به حمله موشکی ایران به آمریکا

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به پاسخ موشکی ایران به جنایت آمریکا در ترور «قاسم سلیمانی» واکنش نشان داد.

مقام‌های رژیم اسرائیل قبل از پاسخ موشکی ایران به آمریکا ابراز نگرانی کرده و تلاش می‌کردند خودشان را از منازعه میان واشنگتن و تهران دور نگاه دارند. نتانیاهو، امروز بار دیگر بالای منبر همیشگی سناریوی نابودی یهودیان رفت از احتمال نابودی‌اش به دست ایران ابراز نگرانی کرده است.

نخست‌وزیر رژیم اسرائیل گفت: «ایران می‌خواهد ما را نابود کند. هر کس به ما حمله کند، متحمل ضربه دردناکی خواهد شد.»

سناتور آمریکایی هوادار اسرائیل ایران را با «قطع تجارت نفتی» تهدید کرد

لیندسی: رئیس جمهور آمریکا از تمام اختیارات برای پاسخ به حمله ایران برخوردار است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «فاکس نیوز»، لیندسی گِرِم، سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی اعلام داشت که رئیس جمهور آمریکا از تمام اختیارات برای پاسخ به حمله ایران برخوردار است.

وی در ادامه گفت:«حمله ایران به دو پایگاه آمریکایی در عراق ، یک اقدام تجاوزکارانه بود و ما می‌توانیم زمینه را برای« قطع تجارت نفتی» ایران فراهم سازیم. دونالد ترامپ از تمام اختیارات برای دادن پاسخ مناسب برخوردار است، اما باید دید واکنش رئیس جمهور چگونه خواهد بود.

اگر اینگونه عملیات از سوی ایران ادامه یابند در یک لحظه تهران ممکن است از تجارت نفت کنار برود».

22 موشک به پایگاهایی در داخل عراق شلیک شد که 17 مورد آنها به پایگاه عین الاسد شلیک شد در حالیکه دو راکت نیز در منطقه حیطان در غرب شهر هیت منفجر نشد و پنج موشک نیز به شهر اربیل اصابت کرد.مقصد اصلی موشک ها پایگاه عین الاسد بودند.

براساس این بیانیه، شلیک موشک‌ها به اربیل همگی به مقرهای ائتلاف آمریکایی اصابت کردند و تلفاتی در بین نیروهای عراقی نداشتند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: