پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

برگزاری دادگاه تجدیدنظر ۱۳تن از کارگران معترض نیشکر هفت تپه در دادگاه اهواز.

این کارگران همراه با همکارانشان بارها در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و خصوصی سازی مجتمع صنعت نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب و اعتراض زده بودند که از سوی دادگاه بدوی ۱۰۲شوش محکوم به حکم شلاق وزندان تعلیقی شده بودند از آنجائی که کارگران و وکیل آنها به حکم صادره اعتراض داشتند روز چهارشنبه ۱۸دی در شهر اهواز دادگاه تجدید نظر این سیزده کارگر معترض برگزار شد .

اسامی سیزده تن از کارگران بشرح ذیل می باشد.
۱-محمد خنیفر۲- امید آزادی،۳- فیصل ثعالبی۴- سید اسماعیل جعادله ۵-عصمت الله کیانی ۶- عادل عبدلخانی ۷-محمد عبدلخانی ۸-سجاد نبوتی ۹- علی سواحلی ۱۰-صاحب ظهیری ۱۱-عادل سماعین ۱۲-رستم عبدالله زاده ۱۳-حسین انصاری.

سندیکای کارگران شرکت واحد احکام صادره علیه کارگران معترض، حق خواه و حق طلب هفت تپه را محکوم میکند و خواستار لغو احکام صادره برای تمامی کارگران دربند می باشد . (https://t.me/vahedsyndica/3416)

در چند شهر فرانسه تظاهرات برپا شد

اتحادیه های صنفی در فرانسه خواستار پس گرفته شدن لایحه اصلاح نظام بازنشستگی توسط دولت شده اند. معترضان به این طرح خواستار لغو دو ماده در لایحه ارائه شده توسط دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی یعنی رسیدن به سن شصت و چهار سال به عنوان حداقل سن برای بازنشستگی و نظام های مالیاتی ویژه هستند.
با سپری شدن تعطیلات سال نو مسیحی مردم دوباره در اعتراض لایحه دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی به خیابان ها ریختند . سال تغییر کرده اما شعار معترضان تغییر نکرده است. مردم در شهرهای مختلف از جمله در تولوز و پاریس همان مطالبات سابق(سال گذشته) خود را دارند. مردم از این نگران هستند که با اصلاح نظام بازنشستگی مستمری بازنشستگان کاهش یابد.
یک زن شرکت کننده در تظاهرات شهر تولوز در گفتگو با گزارشگر این شبکه خبری می گوید تنها نتیجه ای که ما از این اصلاح انتظار داریم به دست آید، فقیرتر شدن بازنشستگان است. همانطورکه ما نمونه آن را در کشورهای آلمان و سوئد دیدیم . در این دو کشور نیز وقتی چنین اصلاحاتی به اجرا درآمد باز نشستگان فقیرتر شدند.
یک مرد شرکت کننده در این تظاهرات گفت این اصلاح حتی اگر موردی هم باشد نتیجه جز ناعادلانه بودن‏، غیر اجتماعی بودن و خسارت بار بودن ندارد.
شرکت کنندگان می گویند که اینکه برای برخوردار بودن از همه مزایا بازنشستگی باید تا سن شصت و چهار سالگی کارکرد عین بی عدالتی است.
در مقابل ساختمان دادگستری شهر بوردو نیز وکلا تظاهرات کردند. آنها نیز به اصلاح نظام بازنشستگی اعتراض دارند . زیرا با تصویب این لایحه، سهم بیمه کارمند، برای بازنشستگی دو برابر خواهد شد. برخی کارشناسان می گویند احتمال می رود دیگر صنف ها نیز در روزهای آینده به این لایحه اعتراض کنند.

تظاهرات سراسری چپگرایان و دمکرات‌های انگلیسی‌ها علیه حمله به ایران

ائتلاف جنگ را متوقف کنید»، فهرست تظاهرات شهر‌های گوناگون انگلیس، در مخالفت با ماجراجویی‌های جنگ افروزانه آمریکا علیه ایران را منتشر کرد. تظاهرات سراسری انگلیسی‌ها علیه حمله به ایران
«ائتلاف جنگ را متوقف کنید» (Stop the War Coalition) که قبلا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، ترور ژنرال قاسم سلیمانی، اقدام جنگی آمریکاست، اعلام کرد: اگر دونالد ترامپ رها شود، جنگ بزرگ تری در خاورمیانه راه خواهد انداخت که می‌تواند پای عربستان سعودی، اسرائیل و حتی روسیه را به میان بکشد. به همین علت، تظاهراتی در شهر‌های گوناگون، از جمله روز شنبه در لندن برگزار خواهد شد.
«ائتلاف جنگ را متوقف کنید» اعلام کرد: از امروز تظاهرات علیه تهدید‌های آمریکا علیه ایران، آغاز می‌شود، امروز شهر کاردیف، شاهد تظاهرات مخالفان ضد جنگ آمرکیا علیه ایران بود؛. براساس اطلاعیه «ائتلاف جنگ را متوقف کنید» از فردا نیز تظاهرات ضد ترامپ در شهر‌های بیرمنگهام، ادینبورو، چسترفیلد، منچستر، نیوکاسل، لیورپول، بریستول، برادفور، سوانزی، کانتربوری و وارینگتون خواهد بود.
«ائتلاف جنگ را متوقف کنید» قبلا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، دولت انگلیس نباید در هیچ اقدام نظامی آمریکا و ترامپ، در کنار آمریکا بایستد. این ائتلاف از همه فعالان صلح طلب خواسته است، تا در هر جا که می‌توانند، در مخالفت با تهدید‌های آمریکا علیه ایران، تظاهرات کنند؛ بیانیه‌ای را که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر علیه این ترور تدوین کرده است، در محل‌های اشتغال همچون محل کار، مدارس و دانشگاه‌ها، امضا کنند؛ در اتحادیه‌ها و انجمن ها، بیانیه ضد جنگ با ایران را توزیع و امضا کنند؛ تجمع‌های ضد جنگ با ایران در محلات و در میان جوامع محلی برگزار و از سخنرانان «ائتلاف جنگ را متوقف کنید» دعوت کنند.
– در صورت نیاز به کمک و راهنمایی در برگزاری تجمع‌ها و تظاهرات، علیه جنگ با ایران، از اعضای»ائتلاف جنگ را متوقف کنید» کمک بگیرند.

ترامپ، تحریم های جدید علیه ایران را به امضا رساند

دونالد ترامپ، تحریم‌های جدید علیه ایران را پس از موشک‌باران پایگاه آمریکا در عراق به امضا رساند.

دونالد ترامپ، تحریم‌های جدید علیه ایران را پس از موشک‌باران پایگاه آمریکا در عراق به امضا رساند. این حمله موشکی هیچگونه تلفات جانی در بین آمریکایی ها و عراقی ها ببار نیاورد.

ترامپ بدون هرگونه توضیحی گفت:« این کار انجام شد. ما تحریم‌ها را افزایش دادیم. تحریم های قبلی شدید بودند و حالا بیشتر شدند».

ترامپ در پیامی خطاب به ملت آمریکا در روز 8 ژانویه، به دلیل حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی در عراق قول تحریم های سخت‌تری علیه ایران را داد. حمله موشکی ایران اولین واکنش تهران نسبت به ترور فرمانده ارشد ایران قاسم سلیمانی بود که توسط یکی از پهپادهای آمریکایی در بغداد کشته شد.

به پایگاه آمریکایی البلد در عراق حمله موشکی شد

هنوز گزارشی از تلفات و خسارات این حمله منتشر نشده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت خبری «الیوم» شامگاه 9 ژانویه به نقل از منبعی امنیتی در بین نیروهای عراق، موشکی بدون اینکه مشخص شود منبع آن کجاست، در منطقه «فضلان» واقع در شهرستان «الدجیل» استان صلاح الدین اصابت کرده است.موشک در نزدیکی پایگاه عراقی سقوط کرد که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند.

منابع پلیس گفتند که یک موشک پنجشنبه شب در منطقه فاضلان دراستان صلاح الدین شمالی در عراق سقوط کرد. این منطقه در نزدیکی پایگاه هوایی Balad قرار دارد که سربازان آمریکایی در آنجا مستقر هستند. این قضیه تلفاتی ببار نیاورده است. الدجیل در 50 کیلومتری شمال بغداد است. پایگاه بلاد در حدود 80 کیلومتری شمال بغداد است.

ایران سرویس های اطلاعاتی آمریکا و موساد را به دست داشتن در ترور سپهبد سلیمانی متهم کرد

سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاورعالی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی سرویس های اطلاعاتی آمریکا و سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) را به دست داشتن در ترور سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران متهم کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های ایران، دستیار و مشاور عالی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت : عملیات تروریستی شهادت سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی و سردار دیگر اسلام ابومهدی المهندس جانشین فرماندهی نیروهای حشد الشعبی عراق نشان دهنده شکست راهبردی سیاسی و امنیتی ایالات متحده آمریکا و متحدانش در مقابل جبهه مقاومت در منطقه غرب آسیا است. شبکه تروریسم بین الملل دولتی سرویس های اطلاعاتی آمریکا و موساد رژیم صهیونیستی با محاسبات و برآورد غلط طراحی و اقدام به این عمل جنایتکارانه کردند.

وی افزود: رئیس جمهور نادان آمریکا و وزیر خارجه جنایتکار و نظامی‌های تروریست آمریکا بعد از تحریم ها و فشارهای چند سال گذشته بر علیه ملت مظلوم ایران، هم اکنون به بن بست رسیده اند و دست به عملیات بزدلانه و تروریستی که خارج از عرف و قوانین بین الملل است می‌زنند و افکار عمومی مردم جهان و منطقه و افکار عمومی مردم و نخبگان آمریکا را بر علیه سیاستهای آمریکا بر می‌انگیزانند.

هیتلر کوچولو: موضع اتحادیه اروپا باید با آمریکا و اسرائیل همسو باشد

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان اعلام داشت: موضع اتحادیه اروپا در رابطه با اوضاع پیرامون ایران باید با عقیده ایالات متحده و اسرائیل همسو باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان بیان کرد، که اوضاع پیرامون ایران در نشست اضطراری شورای اتحادیه اروپا در سطح وزرای خارجه روز جمعه به یکی از موضوعات اصلی تبدیل خواهد شد.

وی افزود: من می خواهم موضع اتحادیه اروپا، که هنوز هم در مورد مسئله ایران کاملاً مشخص نیست، با اسرائیل و ایالات متحده آمریکا همسو باشد.

روز پنجشنبه، چارلز میشل رئیس شورای اروپا، در تماس تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران، خواستار جلوگیری از اقدامات برگشت ناپذیر در رابطه با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران شد و همچنین ابراز امیدواری کرد که دیگر هیچ تلاشی برای افزایش تنش در منطقه صورت نگیرد.

اوضاع در خاورمیانه پس از حمله موشکی ایالات متحده به فرودگاه بغداد در شب 3 ژانویه به شدت وخیم تر شد، که منجر به کشته شدن فرمانده نیروهای ویژه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قاسم سلیمانی شد.

در 5 ژانویه، ایران مرحله نهایی کاهش توافق هسته ای 2015 خود را اعلام کرد. اقدام جدید تهران حاکی از عدم انطباق با محدودیت های تعیین شده توسط برجام برای تعداد سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم است.

زورگیری قلدر دنیا: تهدید آمریکا در اعمال تحریم بر هند در صورت خرید «اس-۴۰۰»

وزارت خارجه آمریکا بامداد امروز (پنجشنبه) به دولت هند درباره خرید سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه هشدار داد.

طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، یک مقام ارشد این وزارتخانه (که نامش فاش نشد) طی نشست خبری که در واشنگتن داشت، به هند هشدار داد که ترکیه نمونه خوبی از جدیّت آمریکا در اعمال تحریم بر کشورهایی است که از روسیه سامانه پدافند موشکی خریداری کنند.

این مقام ارشد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تصمیم هند برای خرید سامانه اس-۴۰۰، گفت همانطور که ترکیه تحریم شد، هند هم مصونیتی از تحریم‌های آمریکا ندارد.

بر این اساس، وی درباره احتمال دادن مجوز به هند برای خرید این سامانه‌ها نیز توضیح داد: «هیچ چشم‌پوشی وجود ندارد. کنگره و دولت چنین چیزی را طراحی نکرده یا در نظر ندارد… مسئولان هندی باید بدانند خطر اعمال تحریم وجود دارد».

این دیپلمات آمریکایی ادامه داد: «چالشی که ما با کشورهایی مانند هند داریم، تملک جدید سامانه‌های خاص است که می‌تواند سیستم‌های ما را به خطر بیاندازد یا فناوری‌های ما را برای دشمن آشکار کند. ما این را به سادگی گفته‌ایم، ترکیه نمونه بسیار خوبی [از اعمال تحریم] است».

تحویل اولین سامانه اس-۴۰۰ به ترکیه در حالی اوایل مرداد ماه تکمیل شد که وزارت خارجه آمریکا پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری که این سامانه را از روسیه خریداری کند، تحریم خواهد کرد. دولت آمریکا قصد دارد ترکیه را به دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه، تا پایان سال ۲۰۲۰ به صورت کامل از برنامه تولید مشترک «اف-۳۵» کنار بگذارد و حتی تحویل مابقی جنگنده‌های خریداری شده را نیز تعلیق کرده است.

روزنامه واشنگتن: مقامات عالی رتبه دولت آمریکا گفتند حمله موشکی ایران با سنجیدگی و دقت انجام شد

روزنامه واشنگتن پست با استناد به مقامات عالی رتبه دولت آمریکا نوشته است ایران حمله موشکی خود به پایگاه های ایالات متحده درعراق را با سنجیدگی و دقت انجام داد تا از بروز خسارات شدید جلوگیری شود.

به گزارش اسپوتنیک، منبع روزنامه واشنگتن پست گفته است حمله موشکی اخیر به ایران امکان داده «وجهه و اعتبار خود را حفظ کرده » و از وقوع درگیری های نظامی گسترده جلوگیری کند.

اوضاع منطقه خاورمیانه پس از آن که نیروهای آمریکایی در اواخر سال گذشته به مواضع جنبش شیعه کتائب حزب الله در سوریه و عراق حمله کردند ، متشنج شد . پس از آن هواداران این جنبش به سفارت ایالات متحده در بغداد حمله کرده و سپس در تاریخ 3 ژانویه، پنتاگون یک عملیات ویژه را انجام داد که در طی آن سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و همراهانش ترور شدند . حمله موشکی به منطقه ای در نزدیکی فرودگاه بغداد به خودروی حامل فرمانده نیروهای قدس، به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا انجام شد. به دنبال آن ایران با حمله موشکی به پایگاه های محل استقرار سربازان آمریکایی در عراق ، واکنش نشان داد. پس از این حمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پیام خود به ملت آمریکا اعلام کرد واشنگتن تحریم های جدید را علیه ایران اعمال خواهد کرد و از کشورهای باقی مانده در برجام درخواست نمود از این توافق هسته ای با ایران خارج شوند.

ارباب اعتراف کرد نوکران نمی بخشند

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا اعلام کرد ایران دستکم از سه موضع 16 موشک بالستیک به سوی پایگاه های نظامی در عراق شلیک کرد که 12 فروند از آنها به هدف اصابت نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، پر گفت: یازده موشک به پایگاه هوایی عین السد و یک موشک دیگر به اربیل اصابت کرد. رئیس پنتاگون اعلام کرد به یک بالگرد ، چادرها و چند پارکینگ خسارت وارد شده است.

وی افزود كه ارتش آمریكا کمافی السابق در حالت آماده باش قرار دارد.

سیاستمداران آمریکا با اعتراف به اینکه تأسیسات آنها توسط موشک‌های ایرانی مورد هدف قرار گرفته و آسیب جدی دیده‌اند یک گام جلوتر از نوکران رسانه‌ای شأن از بی بی سی، عرب اینترنشنال (ایران اینترنشنال عربستانی)، منوتو امنیتی انگلیس، رادیو فردا و صدای آمریکای سیا و رادیو زمانه امنیتی هلند هستند که همچنان در تلاش کم اهمیت نشان دادن حمله، جزئی بودن صدمات و ناتوان بودن نیروی تدافعی ایران هستند

اوضاع منطقه خاورمیانه پس از آن که نیروهای آمریکایی در اواخر سال گذشته به مواضع جنبش شیعه کتائب حزب الله در سوریه و عراق حمله کردند ، متشنج شد . پس از آن هواداران این جنبش به سفارت ایالات متحده در بغداد حمله کرده و سپس در تاریخ 3 ژانویه، پنتاگون یک عملیات ویژه را انجام داد که در طی آن سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و همراهانش ترور شدند . حمله موشکی به منطقه ای در نزدیکی فرودگاه بغداد به خودروی حامل فرمانده نیروهای قدس، به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا انجام شد. به دنبال آن ایران با حمله موشکی به پایگاه های محل استقرار سربازان آمریکایی در عراق ، واکنش نشان داد.

یک روز پس از حمله موشکی: اعتراف قطره چکانی آمریکا به موفقیت حمله ایران

«مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا چهارشنبه شب با حضور در جمع گروهی از خبرنگاران آمریکایی در مورد عملیات شب گذشته ایران علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق توضیح داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، میلی در این نشست خبری، گفته است که این موشک‌ها جمعا از سه نقطه در ایران شلیک شده است. وی در مورد محل دقیق شلیک موشک‌ها جزئیاتی ارائه نکرده است.

وی با بیان اینکه ایران مجموعا ۱۶ موشک بالستیک به سمت پایگاه‌های آمریکا شلیک کرده، تعداد موشک‌های برخوردکرده با پایگاه «عین الأسد» را ۱۱ فروند اعلام کرده و مدعی شده است که یک موشک نیز با پایگاه آمریکا در اربیل برخورد کرده و ۴ موشک هم به اهداف نرسیده‌اند.

میلی با تکرار ادعای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر آسیب ندیدن نظامیان آمریکایی در این حمله، تلاش کرد تا خسارات مادی این حمله را نیز اندک جلوه دهد. وی با این حال تأیید کرد که یک بالگرد ارتش آمریکا در این حمله آسیب داده است.

فرمانده ارشد نیروهای نظامی آمریکا در ادامه تأکید کرده است که شلیک موشک‌ها با هدف «کشتن» نظامیان آمریکایی انجام گرفته است. وی با این وجود مدعی شده است که نظامیان آمریکایی به لطف سامانه هشدار سریع حملات موشکی فرصت یافته‌اند تا پناه بگیرند.

میلی در این مورد گفته است: «بر اساس آنچه که دیده‌ام و آنچه که می‌دانم، معتقدم که هدف آن‌ها وارد آوردن خسارت به تأسیسات، نابود کردن تجهیزات، خودروها و هواپیماها و کشتن نیروها بوده است.»

وی با اشاره به تحولات اخیر در منطقه و درگیری نظامی پیش آمده میان آمریکا و ایران، گفته است «بخشی از بازدارندگی» آمریکا در برابر ایران احیا شده است.

این مقام نظامی ارشد آمریکا با این وجود گفت انتظار می‌رود که نیروهای الحشد الشعبی در آینده حملاتی را علیه نیروهای آمریکایی در عراق انجام دهند.

کابوس حشد الشعبی بر سر ارتش آمریکا

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره ، ژنرال مایک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: انتظار داریم که نیروهای حشد الشعبی عراق حملات خود را ضد نیروهای ائتلاف بین المللی انجام دهند.

رویترز: یک موشک به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد

شبکه الجزیره از اصابت چند موشک به منطقه الخضراء بغداد خبر داد.

این شبکه افزود آژیر خطر در این منطقه بغداد به صدا درآمده است.

رویترز به نقل از ارتش عراق اعلام کرد که دو موشک کاتیوشا به منطقه الخضراء در بغداد شلیک شده است، اما هیچ تلفاتی به جا نگذاشته است.

این رسانه غربی همچنین به نقل از منابع امنیتی اعلام کرده است یکی از این دو موشک در فاصله نزدیک سفارت آمریکا اصابت کرده است.

شبکه السومریه عراق به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داده است که دو موشک کاتیوشا یکی به خیابانی در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه الخضراء و دیگری به فاصله دورتر از ساختمان سفارت اصابت کرده است.

عصبانیت سناتورها از کاخ سفید

در پایان جلسه مقامات دولتی امریکا با اعضای کنگره برای توضیح دلایل ترور قاسم سلیمانی؛ بسیاری از سناتورها در مقابل دوربین قرار گرفتند و با عصبانیت گفتند دلایل کاخ سفید غیرواقعی و بی پایه بود. باید اختیارات جنگی ترامپ محدود شود.

سناتور باب منندز پس از جلسه اطلاع رسانی شماری از وزرای دولت آمریکا در کنگره درباره ایران گفت: سوالات زیادی داشتیم که پاسخ آن‌ها به ما داده نشد. منندز گفت: من امروز به این جلسه اطلاع رسانی رفتم. سوالاتی مهم وجود داشت که می‌خواستم پاسخ آن‌ها را بشنوم. قریب الوقوع بودن تهدید، طبیعت تهدید، دستیابی به اطلاعاتی که سبب شد که ما سلیمانی را به تنهایی از بین ببریم. من نه تنها راضی نشده ام، بلکه این مایه نگرانی برای من است، که ما اطلاعاتی را که برای اعضای سنای آمریکا ضروری هستند، در اختیار نداریم. ما سوالات زیادی داشتیم که به آن‌ها پاسخ داده نشد.

اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکرات با ایران

کلی کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل نامه ای را به شورای امنیت این سازمان ارسال کرده و در آن آمادگی واشنگتن برای مذاکرات بدون قید و شرط با ایران برای کاهش تنش در منطقه را اعلام نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، خانم کلی کرافت در این نامه نوشته ایالات متحده به دنبال «جلوگیری از تهدید بیشتر برای صلح و ثبات بین المللی یا تشدید تنش از سوی رژیم ایران است.»

علاوه بر این ، نماینده دائم آمریکا نوشت که ترور سپهبد قاسم سلیمانی بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل «موجه» است كه به دولت ها حق دفاع از خود را می دهد. کرافت همچنین تأکید می کند که حملات هوایی ایالات متحده علیه الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) در روز 29 دسامبر سال 2019 «در پاسخ به سلسله حملات ایران و نیروهای مورد پشتیبانی تهران به نیروها و منافع آمریکا در خاورمیانه» صورت گرفته است.

پیش از این ، ارتش آمریکا عملیاتی را برای ترور سپهبد سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران انجام داده بود ، ایران با حمله موشکی به پایگاه های محل استقرار سربازان آمریکایی در عراق ، واکنش نشان داد. در جریان این حمله ایران نیروهای آمریکایی متحمل هیچگونه تلفاتی نشدند.

گفت‌وگوی تلفنی دو عامل اصلی بی ثباتی منطقه درباره اوضاع

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای بدون ارائه هرگونه جزئیاتی اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل نیمه‌شب گذشته (چهارشنبه) طی یک تماس تلفنی در خصوص «موضوعات مهم» مربوط به منطقه و روابط میان رژیم اسرائیل و آمریکا گفت‌وگو کردند.

بنا به گزارش روزنامه اسرائیلی «جزوزالم‌پست»، گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و نتانیاهو بعد از آن صورت گرفته است که بامداد روز گذشته (چهارشنبه) سپاه پاسداران در بیانیه‌ای از اجرای حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به پایگاه آمریکایی عین الاسد در غرب عراق خبر داد و اعلام کرد که این عملیات در انتقام از ترور سپهبد قاسم سلیمانی و یارانش انجام شد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر رژیم اسرائیل درباره «موضوعات مهم دوجانبه و منطقه‌ای با یکدیگر گفت‌وگو کردند».

بعد از حمله تلافی‌جویانه ایران به پایگاههای نظامی آمریکا در عراق، واشنگتن تاحدودی از تهدیدات و رجزخوانی‌های پیشین خود علیه ایران عقب‌نشینی کرد و «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل روز گذشته طی نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل تصریح کرد که ایالات متحده آمریکا «آمادگی دارد تا بدون پیش‌شرط با هدف جلوگیری از بیشتر به خطر افتادن صلح و امنیت بین‌المللی یا تشدید تنش‌های رژیم ایران، در مذاکرات جدی با ایران وارد تعامل شود».

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: