پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

دروغ و ریاکاری چاشنی فاجعه به باد دادن جان های بیگناه

سرانجام پس از چند روز دروغگویی و بندبازی های رزیلانه، مسئولان حکومت در کمال وقاحت و بی شرمی مجبور به اعلام و قبول اصابت موشک و ساقط کردن هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ اوکراین از طرف پدافند موشکی ایران شدند.
کسانی که تا ساعاتی قبل به رغم اشراف داشتن کامل به سقوط هواپیمای مسافربری از جانب» نیروی خودی»، چشم به دوربین به میلیون ها انسان در جهان داستان سرایی می کردند و همه واقعیات را «خطای خلبان» ،»توطئه و هجمه» دشمنان قلمداد می کردند و دروغ می گفتند، بالاخره نتوانستند در مقابل شواهد غیر قابل انکار بر چشم و گوش توده های مردم و وجدان های آگاه پرده بیاندازد. ما یقین داریم اگر در این حادثه تلخ و غیر انسانی رقابت های عظمت طلبی و میلیتارسیتی برای افشای نقشه های طرفین به ضد مردم و به نفع بقای طرف های درگیر دخیل نبود هرگز مجبور به پذیرش این فاجعه نمی شدند.
مسئولانی که هیچ ارزشی برای جان انسان های بیگناه قائل نیستند و بسادگی قتل فرزندان ما را به پشیزی نمی گیرند و با اصل «تقیه» و درغگویی «مصلحت آمیز»، داغ دار شدن خانواده ها را فدای قدرت طلبی خود می کنند، هیچ بهانه و تدبیری قادر نخواهد بود «اشتباهات» !! آنان را توجیه سازد. مردم ستمدیده ما تا چه زمانی باید شاهد قربانی شدن عزیزان خود در فجایع مکرر، با بهانه های نقص فنی و خطای انسانی و .‌‌.. باشند. بر مردم محرز و آشکار است که پس از فاجعه، علل و مسببین حادثه و مجازات مقصران هم به فراموشی سپرده میشود تا تکرار بعدی.
ما این فجایع و جنایات که نامش را «اشتباه» می گذارند هرگز فراموش نخواهیم کرد و فریاد اعتراض خود را جهت پیگیری تمام عوامل قصور و بی مسئولیتی هایی که جان مردم را وثیقه اهداف غیرانسانی خود ساخته اند، سر میدهیم. کسانی که به مردم دروغ می گویند، در هر پست و مقامی که باشند هرگز مورد اعتماد نخواهند بود.

گروه اتحاد بازنشستگان
۲۱ دی ماه ۱۳۹۸

مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا پس از ترور قاسم سلیمانی

مشخص شده است که پس از ترور ژنرال قاسم سلیمانی، ایران و آمریکا مذاکرات پنهانی داشته اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از وال استریت ژورنال، پس از ترور قاسم سلیمانی، ایران و آمریکا اطلاعات را از طریق سفارت سوئیس در ایران رد و بدل می کردند. مقامات آمریکایی میگویند که این گفتگوها بر خلاف اظهارات رسمی، متعادل بوده است. منابع همچنین افزودند که اولین پیام چند ساعت پس از ترور سلیمانی به ایالات متحده ارسال شده است. دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا از ایران خواست تا از تشدید درگیری خودداری كند، ایرانیان از همین کانالها در سفارت سوئیس در این کشور استفاده كردند تا به کاخ سفید جواب دهند. فقط تعداد معدودی از افراد از محتوای این پیام ها اطلاع داشتند.

پیش از این مشخص شد که ایالات متحده در تلاش برای ترور یکی دیگراز فرماندهان سپاه، عبدالرضا شهلایی بوده است، اما این عملیات ناموفق بود. ایالات متحده عملیاتی مشابه در یمن را در روز حمله به سلیمانی انجام داد، اما تلاش برای ترور یک فرمانده دیگر سپاه را اعلام نکرد.

در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام «شهید سلیمانی» برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

علائمی از سقوط غیر طبیعی بوئینگ مسافربری وجود ندارد

نگاه کنید به خبر: اعتراف ایران به سرنگون کردن تصادفی هواپیمای مسافربری اوکراینی

به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه اوکراین گفت: کشورش همکاری کامل از طرف ایرانی در تحقیقات سقوط هواپیما دریافت کرده است.
وي با اشاره به اين که کشورش به جعبه‌های سیاه هواپیما دسترسی یافته است افزود: باید سطح گمانه زنی‌ها را درباره سقوط هواپیما در ایران کاهش داد.
وزیر خارجه اوکراین گفت: کارشناسان اعزامی این کشور به ایران، عکس‌های منتشر شده از بولدوزر‌ها در محل حادثه سقوط هواپیما را تایید نمی‌کنند.
وی همچنين خاطر نشان کرد: نمی خواهیم همین حالا درباره علت سقوط هواپیما در ایران به نتیجه گیری برسیم. متخصصان در حال تحلیل ویدئوهای مختلف درباره سقوط هواپیما هستند.
وزیر خارجه اوکراین گفت دلیلی نداریم که بگوییم مقامات ایران نمی خواهند با اوکراین همکاری کنند. به ما اجازه دسترسی به قطعات بدنه هواپیمای سقوط کرده در ایران داده شده است.
وی افزود: همراه با ایرانی ها درباره این که جعبه های سیاه در کجا تحلیل شوند تصمیم خواهیم گرفت.
وزیر خارجه اوکراین گفت کارشناسان اوکراینی هنوز هیچ گونه شواهدی در قطعه های هواپیما از وجود یک حمله تروریستی نیافته اند.
اینترفاکس نیز به نقل از«وادم ولادیمیروویچ» وزیر خارجه اوکراین نوشت: در قطعات بوئینگ سانحه دیده در ایران، علائمی از سقوط غیرطبیعی یا حمله تروریستی وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از لندن، مقامات آمریکایی و برخی مقامات اروپایی با فضاسازی رسانه ای سعی در القای خبر جعلی سقوط هواپیمای سانحه دیده بر اثر اصابت موشک دفاعی ایران دارند.
برخی تحلیلگران معتقدند این اقدام برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت آمریکایی بوئینگ و برخی دیگر نیز آن را عملیات روانی برای به محاق بردن اقدام تروریستی رژیم آمریکا و پاسخ کوبنده ایران ارزیابی کردند.

ترامپ: تحریم های جدید آمریکا بر اقتصاد ایران تأثیر منفی خواهد گذاشت.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که تحریم های این کشور تاثیرات جدی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، تأثیر منفی بزرگی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت.

در بیانیه دونالد ترامپ که از سوی سرویس مطبوعاتی کاخ سفید منشر شده است، گفت: اعمال این تحریم ها تأثیر جدی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت و موجب تحریم های قدرتمند علیه موسسات مالی خارجی می شود.

رئیس جمهور آمریکا افزود: ایران همچنان بزرگترین حامی تروریست در جهان است.

شایان ذکر است که امروز (جمعه) ایالات متحده تحریم هایی را علیه 17 تولید کننده فولاد، شرکت های معدن سازی و کشتی سازی، اعمال کرد. همچنین 8 نفر از مقامات ایران را نیز در فهرست تحریم های این کشور قرار داد.

در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام «شهید سلیمانی» برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

اعتراف ایران به سرنگون کردن تصادفی هواپیمای مسافربری اوکراینی

هواپیمای مسافربری بوئینگ 737 اوکراین که در نزدیکی تهران سقوط کرد در نتیجه » خطای انسانی» بطور تصادفی سرنگون شد.

به گزارش اسپوتنیک در بیانیه ستادکل نیروهای مسلح ایران ضمن اعتراف به این اشتباه که در شرایط سطح بالای آماده باش نظامی نیروهای جمهوری اسلامی به دنبال حمله موشکی به پایگاه های آمریکا در عراق رخ داده ، چنین گفته می شود:» در چنین شرایط حساس و بحرانی، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی(ره) حرکت نموده و هنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متأسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.».

همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در یک پیام توییتری به بازماندگان قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی تسلیت گفت.

​به نوبه خود ، جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود نوشت که «یک خطای انسانی در زمان بحران برانگیخته شده توسط ماجراجویان ایالات متحده» منجر به سقوط هواپیمای اوکراینی شد. وی همچنین تسلیت و عذرخواهی خود را به خانواده های قربانیان سقوط هواپیما ابراز کرد.

صبح روز چهارشنبه (18 دی ماه) یک فروند بوئینگ 737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین با 176 سرنشین، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی به دلیل نقص فنی دچار سانحه شد و سقوط کرد که در پی این حادثه تمام سرنشینان این هواپیما جان خود را از دست دادند.

پیشتر شماری از رهبران غربی گفته بودند که ممکن است سقوط این هواپیما به دلیل اصابت موشک باشد اما مقامات ایران قبلاً چنین احتمالی را رد کرده بودند. روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه ویدئویی را منتشر کرد که ادعا می شد لحظه برخورد موشک به بوئینگ را ضبط نموده است.

با راه‌اندازی یک واحد پولی جدید

استعمار پولی ۷۵ ساله فرانسه در غرب آفریقا پایان می‌یابد؟


از سال ۱۹۴۵ تا به حال ۱۴ کشور در مرکز و غرب آفریقا از واحد پولی فرانسوی «CFA فرانک» استفاده کرده‌اند و ضمن اجبار به نگهداری از نیمی از ذخایر خارجی در خزانه‌داری فرانسه، از سیاست پولی مستقل نیز بی‌بهره بوده‌اند. با وجود این در توافق جدید فرانسه با ۸ کشور در غرب آفریقا، واحد پولی جدید «اکو» جایگزین CFA فرانک شده است و قرار است نقش فرانسه در تعیین سیاست‌های پولی این کشورها کاهش یابد. اما جزئیات توفق جدید نشان می‌دهد استعمار پولی ۷۵ ساله فرانسه در کشورهای غرب آفریقا همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش مقاومتی نیوز در اواخر سال گذشته میلادی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، به غرب قاره آفریقا سفر کرد. در این سفر ماکرون به همراه همتای ساحل آجی خود آقای آلسان اواتارا از طرحی با هدف تغییر بنیادین نظام خلق پول و مدیریت واحدهای پولی کشورهای غرب آفریقا پرده برداری کرد. از این طرح با عنوان پایان بخش استعمار پولی فرانسه در غرب آفریقا یاد می‌شود.

استعمار پولی ۷۵ ساله فرانسه در مرکز و غرب آفریقا

تا پیش از این ۱۴ کشور آفریقایی، شامل ۸ کشور از غرب آفریقا و ۶ کشور از مرکز این قاره، از واحد پولی «CFA فرانک» استفاده می‌کردند که در سال ۱۹۴۵ میلادی از سوی فرانسه راه اندازی شده است.

در آن زمان فرانسه بخش قابل توجهی از غرب و مرکز آفریقا را تحت استعمار خود داشت و به همین دلیل سیاست‌های خلق پول و هدایت نقدینگی این کشورها را نیز تحت کنترل خود در آورده بود. اما با وجود کاهش استعمار اقتصادی مستقیم فرانسه و دیگر کشورها در قاره آفریقا، ۱۴ کشور آفریقایی همچنان از واحد پولی راه‌اندازی شده از سوی این کشور استفاده می‌کنند و عملا استعمار پولی فرانسه در این کشورها همچنان ادامه داشته است.

حتی از سال ۱۹۹۹ میلادی و با وجود جایگزین شدن یورو به جای فرانک در داخل کشور فرانسه نیز ۱۴ کشور فوق همچنان از واحد پولی CFA فرانک فرانسه استفاده کرده‌اند.

معایب کنترل قدرت خلق پول کشورهای غرب آسیا از سوی فرانسه

مقامات کشورهای آفریقایی، بارها از کنترل فرانسه بر قدرت خلق پول در کشورشان انتقاد کرده و خواستار پایان وضعیت کنونی شده‌اند؛ اما در طول دهه‌های متوالی توان خارج کردن این قدرت از اختیار فرانسه را نداشتند.

کشورهای آفریقایی استفاده کننده از CFA فرانک، برخلاف دیگر کشورهای جهان امکان استفاده از مزیت‌های سیاست پولی مستقل را ندارند و علاوه بر این موظفند نیمی از ذخایر خارجی خود را در خزانه‌داری فرانسه نگهداری کنند.

نکته مهم دیگر اینکه استعمار پولی فرانسه در آفریقا به نحوی طراحی شده است که در وهله اول منافع کسب و کارهای فرانسوی و دولت فرانسه و در وهله بعدی منافع اتحادیه اروپا را در این کشورها تضمین نماید.

استعمار پولی ۷۵ ساله فرانسه در غرب آفریقا پایان می‌یابد؟

بر اساس توافق جدید بین فرانسه و ۸ کشور غرب آفریقا شامل بنین، بورکینافاسو، گینه بیسائو، ساحل آج، مالی، نیجر، سنگال و توگو، واحد پولی جدیدی با نام «اکو» جایگزین CFA فرانک می‌شود و به نوعی نقش فرانسه در تعیین سیاست‌های پولی این کشورها کاهش می‌یابد.

برخی رسانه‌های غربی انعقاد قرارداد جدید پولی بین فرانسه و ۸ کشور غرب آفریقا را اقدامی تاریخی توصیف کرده‌اند و مدعی شده‌اند این قرارداد به منزله پایان استعمار پولی فرانسه در غرب آفریقا است. اما نگاهی به جزئیات توافق منعقد شده نشان می‌دهد عملا آنچه اتفاق افتاده با استقلال پولی کامل کشورهای غرب آفریقا فاصله دارد.

مظاهر تداوم استعمار پولی فرانسه در غرب آفریقا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که همچنان درخصوص واحد پولی جدید «اکو» برقرار است، ثابت شدن آن با یورو اتحادیه اروپاست؛ و به این ترتیب این کشورها به قیمت ثبات نسبت برابری اکو و یورو، همچنان از ابزارهای سیاست پولی مستقل بی بهره خواهند بود.

علاوه بر این در توافق پولی جدید بین فرانسه و ۸ کشور غرب آفریقا، همچنان فرانسه در قالب «همکاری پولی»، در تعیین سیاست‌های پولی این کشورها نقش آفرینی می‌کند؛ که به معنی تداوم استعمار پولی این کشور در غرب آفریقا است.

لازم به ذکر است توافق منعقد شده بین فرانسه و ۸ کشور غرب آفریقا در جایگزینی واحد پول جدید اکو با CFA فرانک، ارتباطی با سیاست‌های پولی ۶ کشور مرکز آفریقا شامل کامرون، چاد، آفریقای مرکزی، کنگو، گابن و گینه استوایی ندارد و این ۶ کشور همچنان به استفاده از واحد پولی قدیمی CFA فرانک ادامه خواهند داد.


منابع:

مقاومتی نیوز

فرانس ۲۴؛ plink.ir/xpoHN

پایگاه خبری تحلیلی آر اف آی؛ plink.ir/6BkHu

انتهای پیام/ اقتصاد بین الملل

برگزاری تظاهرات مخالفت با جنگ آمریکا با ایران در سئول، واشنگتن و نیویورک

بعد از ظهر دیروز در سئول، واشنگتن و نیویورک تظاهرات مخالفت با جنگ آمریکا با ایران برگزار شد.

به گزارش اسپوتنیک، در سئول نمایندگان 107 سازمان اجتماعی با به دست داشتن پلاکاردها و پوستر ها در جلوی ساختمان سفارت آمریكا گرد هم آمده و شعار می دادند : «به جنگ آمریكا با ایران نه می گوئیم! » ، «صلح» ، «كره جنوبی نباید در عملیات نظامی آمریكا شركت كند.» آنها همچنین تابلوهایی را درمورد درگیری های مسلحانه با شرکت ایالات متحده در جهان و تعداد قربانیان در آنها حمل می کردند.

فعالان ضد جنگ کره جنوبی یک کنفرانس مطبوعاتی را برای روزنامه نگاران برگزار کردند و سپس حرکت ویژه ای را انجام دادند. تظاهر کنندگان با وجود هوای سرد ، حتی برای زمستان سئول ، خود را روی آسفالت انداخته و بدون حرکت برای چند دقیقه دراز کشیدند و به این شکل کشته ها و قربانیان جنگ را به تصویر کشیدند. سفارتخانه آمریکا توسط بیش از 50 افسر پلیس محافظت می شد.

همچنین صدها نفر از تظاهرکنندگان در واشنگتن و نیویورک تظاهرات هایی را برگزار کردند که خواستار رفع تنش با ایران و حل و فصل مناقشه از طریق دیپلماتیک شدند.

فعالان ضد جنگ واشنگتن با شعار «نه به جنگ!» شامگاه پنجشنبه در مقابل ساختمان کنگره اجتماع کردند چندین معترض که لباس های نارنجی شبیه لباس زندانیان را بر تن داشتند پرچم ایالات متحده را در حالت معکوس در دست داشتند. یک کهنه سرباز که به آنها پیوسته بود توضیح داد که حالت اضطراری در نیروی دریایی از این طریق علامت داده می شود و در این حالت تظاهرکنندگان نشان می دادند که کل کشور در حالت اضطراری قرار دارد.

در نیویورک ، چند صد نفر حامی صلح در مقابل ساختمان شهرداری محله منهتن تحتانی گرد هم آمدند.

یادآور می شود درادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام «شهید سلیمانی» برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

زندانی سیاسی سوری پس از ۳۲ سال از زندان‌های رژیم اسرائیل آزاد شد

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، صدقی المقت زندانی سوری پس از ۳۲ سال از زندان‌های اسرائیل آزاد شد.
المقت پس از آزادی، در مصاحبه با المیادین گفت: با تلاش بشار اسد رئیس جمهور سوریه بدون قید و شرط آزاد شدم. رئیس جمهور سوریه ثابت کرد قویتر از اشغالگران است. از تلاش‌های روسیه و شخص ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور هم تشکر می‌کنم.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: