پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

🔴۲۱دی ،ازساعاتی پیش تجمعات اعتراضی با حضور دانشجویان و مردم معترض در مقابل دانشگاههای امیرکبیر ودانشگاه تهران شکل گرفته است. براساس اخبار منتشر شده درفضای مجازی به چندین شهر و دانشگاههای دیگر این اعتراضات کشیده شده است.

t.me/vahedsyndica

از عصر امروز شنبه ۲۱ دی‌ماه، تجمعات اعتراضیْ مقابل دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شریف، پل کالج، خیابان حافظ و طالقانی در تهران و شهرهای اصفهان، همدان و‌ رشت در پی کشتار سرنشینان هواپیمای اوکراینی به دست پدافندهای سپاه شکل گرفته است.

اجتماع مردم مقابل دانشگاه‌های امیرکبیر، شریف و تهران

صدها نفر از مردم تهران در اعتراض به اعلام دیرهنگام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی که منجر به جان باختن همه سرنشینان شد، مقابل دانشگاه‌های اصلی پایتخت در خیابان‌های حافظ، انقلاب و آزادی تجمع کردند.

مقابل دانشگاه امیرکبیر حضور زیاد مردم بویژه جوانان موجب شده است تا ساعتی قبل جمعیت به سمت چهارراه ولیعصر حرکت کند. جمعیت از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر در حرکت است و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده شد. تعدادی از اجتماع کنندگان شمع روشن کرده و عکس مسافران جان باخته را در دست دارند. همین تجمع با شمار کمتری از شرکت کنندگان در مقابل دانشگاه تهران برگزار شد و دانشجویان تلاش داشتند به یاد هم‌کلاسی‌های درگذشته‌شان در سقوط هواپیما شمع یادبود روشن کنند. سردار دانشگاه صنعتی شریف نیز شاهد تجمع اعتراضی دانشجویان و مردم بود. محور اصلی اعتراض‌های برگزار شده پذیرش و اعلام دیرهنگام نقش پدافند هوایی در سقوط هواپیما است. این تجمع‌ مقابل دانشگاه امیرکبیر با حمله نیروی انتظامی و شلیک گاز اشک‌آور متفرق شد.
هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۷۶ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه مسافران جان باختند. صبح امروز ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است.

انگلیس به بازداشت موقت سفیرش در تهران واکنش نشان داد

وزیر امور خارجه انگلیس در ارتباط با بازداشت موقت سفیر کشورش در تهران و در تجمع اعتراضی، واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اسکای نیوز، دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس در واکنش به بازداشت موقت سفیر این کشور در تجمعات شنبه در تهران، بیان داشت که این اقدام «نقض قوانین بین المللی» است.

راب خاطر نشان کرد: «بازداشت سفیر ما در تهران بدون ارائه هیچ توضیحی، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. دولت ایران در لحظه حساسی قرار دارد. می‌تواند به حرکت به سمت انزوای سیاسی و اقتصادی ادامه دهد یا گام‌هایی را برای توقف افزایش تنش‌ها و پیشبرد مسیر دیپلماتیک در آینده اتخاذ کند.»

پیش از این در خبرها آمده بود که «رابرت مک ایر» سفیر انگلیس در تهران در مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران برای ساعتی بازداشت و سپس آزاد شد.

به گفته حاضران، سفیر انگلیس در تهران در حال تهیه عکس و فیلم از اتفاقات و حوادث تجمع شنبه شب و گفتگو با معترضان بوده است.«رابرت مک ایر» پس از ساعتی بازداشت با هماهنگی و پیگیری وزارت امور خارجه آزاد شد.

نمی دانستیم سفرای انگلیس شهروندان ایرانی هستند!

یک نماینده پارلمان سوریه به اقدام غیر قانونی سفیر انگلیس در تهران واکنش نشان داد.

فارس الشهابی نماینده مستقل پارلمان سوریه به حضور سفیر انگلیس در یک تجمع ضد حکومتی که در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اکرائینی در تهران واکنش نشان داد.

وی با انتشار یک پست توئیتری نوشت: ما نمی‌دانستیم که سفیران انگلیس، شهروندان ایرانی هستند و حق دارند در خیابان‌های تهران دست به اعتراض بزنند!

روز گذشته حضور سفیر انگلیس در یک تجمع در تهران که شعارهای براندازانه در آن مطرح شد سؤالات زیادی را به وجود آورد به ویژه آنکه سفیر انگلیس با هویت پنهانی در حال جمع آوری عکس و فیلم از این تجمع بود.

این در حالی است که آمریکا در اظهار نظری مداخله‌جویانه به حمایت از اقدام غیر قانونی سفیر انگلیس پرداخت.

باج خواهی آمریکا برای خروج از عراق

به نقل از المیادین، دولت آمریکا با باج خواهی صریح از دولت عراق تلاش می‌کند در اجرای مصوبه پارلمان این کشور در مورد لزوم خروج نیرو‌های بیگانه از عراق، مانع تراشی کند.


گراسیا بیطار گزارشگر شبکه تلویزیونی المیادین، درباره تاکید رئیس جمهور آمریکا بر باج گرفتن از عراق برای ترک این کشور گفت: آیا با پخش سریال جدید آمریکایی با نام ”تغییر آرایش نیرو‌ها در عراق“ روبرو هستیم؟ با توجه به مخالفت آشکار آمریکا با خروج از عراق، طرح این سوال قابل قبول است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بر تعرض به حاکمیت ملی عراق اصرار و با صراحت با خروج از این کشور مخالفت کرد. ترامپ تلاش کرد این موضوع را مطرح کند که عراقی‌ها در ظاهر یک حرف می‌زنند و به صورت سری، حرف‌های دیگری بیان می‌کنند. ترامپ همچنین به دنبال توجیه قانع کننده‌ای برای ترور قاسم سلیمانی است. رسانه‌های خود آمریکا به ترامپ پاسخ دادند و روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام بلندپایه در دولت آمریکا تاکید کرد اطلاعات مبهم و تایید نشده‌ای در مورد وجود توطئه علیه سفارتخانه در بغداد ارائه شده بود. این مقام بلندپایه تاکید کرد دولت آمریکا در سیاست خود در برابر ایران و دلایلی که برای توجیه ترور ارائه کرد، صادق نبود.
در ادامه این گزارش آمده است: اما تغییر آرایش نیروها، موضوعی است که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به درخواست عادل عبدالمهدی برای اعزام نمایندگانی به بغداد برای تدوین سازوکار خروج نظامیان این کشور از عراق، به طور ضمنی به آن اشاره کرد. اما دولت و ملت عراق در برابر این موضع آمریکا، چه کار می‌توانند صورت دهند؟ به ویژه که دولت عراق نشان داد بر اجرای مصوبه پارلمان در مورد لزوم خروج بدون قید و شرط نیرو‌های بیگانه از این کشور اصرار دارد. عبدالمهدی هم به این موضوع پایبند است که جدول زمانی برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق تدوین شود که بیش از ۱۸ ماه نباشد. آمریکایی‌ها برای باقی ماندن در عراق توجیهاتی مطرح می‌کنند که از جمله آن‌ها ادامه مبارزه با داعش و آموزش نیرو‌های عراقی است. آیا مسئله تغییر آرایش نیرو‌ها که آمریکا به آن اشاره می‌کند و متمرکز بر خروج از مناطق شیعه نشین عراق است، تلاش برای به بازی گرفتن مسایل طایفه‌ای در عراق و دور زدن مصوبه پارلمان این کشور است؟ یا اینکه آمریکا دامی برای گروه‌های سیاسی در عراق پهن کرده است؟ عراق تا چه اندازه در برابر سایه محاصره‌ای که ترامپ با آن عراقی‌ها را تهدید می‌کند، ایستادگی خواهد کرد؟ اوضاع عراق و نیز شرایط منطقه حساس است.

مافیای بارزانی مخالف خروج نظامیان آمریکایی از عراق است

یک منبع سیاسی عراقی اعلام کرد که مقامات اقلیم کردستان عراق با اخراج نظامیان آمریکایی از عراق مخالفند.

به گزارش السومریه، یک منبع سیاسی عراقی اعلام کرد که مقامات اقلیم کردستان عراق با اخراج نظامیان آمریکایی از عراق مخالفند.

این منبع اعلام کرد: رهبران کُرد به عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق در جریان دیدار روز گذشته وی به اربیل و سلیمانیه تاکید کرده اند که موافق خروج نیروهای آمریکایی از عراق نیستند.

منبع مذکور بیان کرد: مسعود بارزانی پدر خوانده مافیای بارزانی عراق حضور نیروهای آمریکایی در اقلیم را عامل اطمینان دانسته است و جریان همه پرسی سال ۲۰۱۷ را یادآور شده است که چگونه آمریکایی‌ها تنها مانع اقدامات تنبیهی ایران و ترکیه بودند.

این در حالی است که دفتر عبدالمهدی در اطلاعیه ای در خصوص این دیدار تصریح کرده است: «در این دیدار دو طرف بر حفظ منافع و حاکمیت ملی عراق و عدم دخالت در امور داخلی این کشور تاکید کرده اند. بارزانی و عبدالمهدی همچنین خواستار افزایش هماهنگی برای مقابله با تهدید بازگشت دوباره داعش شدند و اعلام کردند که عراق به روابطی متعادل و به دور از جناح بندی و قطب بندی ها پایبند است و بر این اساس روابط دوستانه خود با دیگر کشورها را گسترش می دهد.

مسعود بارزانی نیز در این دیدار اعلام کرده که اقلیم از هر تصمیمی که منافع، امنیت و حاکمیت ملی عراق را در نظر بگیرد، حمایت می کند و لازم است این کشور نقطه تلاقی صلح بوده و از هر نوع مناقشه و درگیری دور باشد. وی تلاش مشترک برای جلوگیری از بازگشت داعش را بسیار ضروری دانست.»

وزیر دفاع آمریکا ادعای ترامپ درباره ایران را رد کرد

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه گفت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا آماده مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران است.

وی که با سی‌ان‌ان مصاحبه می‌کرد، افزود: «ترامپ همچنان برای گفت‌وگو با ایران در یک مسیر جدید پیش‌رو آماده است.»

مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند که هرگونه مذاکره با ایران منوط به بازگشت این کشور به برجام بوده و در چارچوب مذاکرات ۵+۱ انجام خواهد شد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه این مصاحبه گفت که وی هیچگونه شواهد مشخصی که نشان دهد ایران حمله به ۴ سفارت آمریکایی را برنامه‌ریزی کرده، ندیده است.

این در حالی است که ترامپ پیشتر در تلاش برای توجیه عملیاتی تروریستی آمریکا در ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی شده بود که وی در حال برنامه‌ریزی برای حمله به ۴ سفارت آمریکا بوده است.

پوتین: جنگ در خاورمیانه، فاجعه‌ای برای کل جهان است

رئیس جمهور روسیه ابراز امیدواری نمود که اوضاع خاورمیانه به جنگ بزرگ مقیاس منتهی نشود.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ابراز امیدواری نمود که اوضاع در خاورمیانه مبدل به جنگ بزرگ در منطقه نشود که فاجعه بزرگی برای تمام جهان خواهد بود.

ولادیمیر پوتین در گفتگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت:«امیدوارم در خاورمیانه جنگ بزرگی آغاز نشود. ما می بینیم که در آنجا جنگ جریان دارد ولی شدت آن زیاد نیست. اما هرچه باشد جنگ است که جان انسان ها را می گیرد. این یک واقعیت است. خیلی دلم می خواهد که مانع از بروز عملیات جنگی بزرگ مقیاس در خاورمیانه بشویم. اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، این فاجعه‌ای نه فقط برای خاورمیانه بلکه برای کل جهان خواهد بود.

اینگونه عملیات جنگی باعث آواره شدن گروه‌های بزرگی از مردم خواهد شد و سیل پناهندگان را به کشورهای دیگر نه فقط به اروپا بلکه به دیگر مناطق جاری خواهد کرد. این یک فاجعه انسانی و قومی – مذهبی و اقتصادی خواهد بود، زیرا به نابودی اقتصاد جهانی منجر خواهد شد و یا ضرر نامحدود به اقتصاد جهانی و عرصه انرژتیک جهانی خواهد زد».

پمپئو در پیامی توئیتری ازاعتراضات به سقوط هواپیما در تهران حمایت کرد

وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر خود از اعتراضات ایران گفت که خواست و صدای مردم ایران روشن است.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو در پیام توئیتری خود با قرار دادن ویدئویی از اعتراضات مردم به اتفاقات مربوط سرنگونی هواپیمای اوکراینی، حمایت خود را ازمردم ایران اعلام کرد.

و در توئیتر خود در شامگاه شنبه نوشت: » صدای مردم ایران واضح است. آنها از دروغ های رژیم، فساد، ناسازگاری و بیرحمی سپاه تحت دزدسالاری به تنگ آمده اند. ما در کنار مردم ایران هستیم که شایسته آینده بهتر هستند.»

روز شنبه، 11 ژانویه 2020، حکومت ایران اعتراف کرد که سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر اثر خطای انسانی و شلیک اشتباه سیستم پدافندی سپاه بوده است. سپاه همچنین مسئولیت مستقیم این حادثه رابرعهده گرفت.

بدنبال این اعتراف مقامات ایران، موجی از نارضایتی و اعتراضات در تهران در واکنش به دروغ و پنهان کاری مقامات در روزهای اول پس از سقوط هواپیما شکل گرفت.

خبرها حاکی از استفاده نیروهای انتظامی از گاز اشک آور درمقابل معترضین می باشد.

۱۱ پناهجو از جمله ۸ کودک در نزدیکی ترکیه غرق شدند

مسئولان ترکیه شب گذشته (شنبه) اعلام کردند که قایق پناهجویان غیر قانونی در آب‌های غرب این کشور و در مجاورت استان «ازمیر» واژگون شدند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، در این حادثه یازده نفر کشته شدند که هشت کودک نیز در بین آن‌ها بودند. هست نفر دیگر نیز نجات پیدا کردند.

به گفته منابعی امنیتی، یگان امداد دریایی مستقر در منطقه به محض اطلاع از این حادثه خود را به حادثه‌دیدگان رساندند و توانستند هشت نفر را نجات داده و جنازه یازده تن دیگر را نیز به عقب بازگردانند.

این منایع اشاره‌ای به تابعیت پناهجویان نکردند.

کمیساریای عالی پناهندگان از آذر ماه سال ۹۷ اعلام کرد که روند ثبت و بررسی پرونده پناهجویان را به پلیس ترکیه واگذار می‌کند و از آن پس تعداد پناهجویانی که تصمیم می‌گیرند به طور غیر قانونی خود را به اروپا برسانند افزایش یافته است، چرا که روند بررسی پرونده‌ها با وجود میلیون‌ها پناهجو از یک سال به دو سال کشیده شده است.

۱۲ پناهجو در دریای یونان قربانی شدند

گارد ساحلی یونان امروز اعلام کرد که در پی واژگونی قایق پناهجویان در دریای یونان، دستکم ۱۲ تن از پناهجویان امروز (شنبه) جان خود را از دست دادند.

طبق گزارش روزنامه «الحریت»، گارد ساحلی یونان در این خصوص اعلام کرد: «تاکنون، ۱۲ جسد کشف شده است. عملیات جستجو و نجات همچنان ادامه دارد».

قایق پناهجویان با حدود ۵۰ سرنشین، در نزدیکی جزیره «پاکسی» واژگون شد و آنطور که مقام‌های محلی گزارش کرده‌اند، ظاهراً قصد داشته به ایتالیا برود.

از آغاز سال ۲۰۱۱ و با شروع ناآرامی‌ها در سوریه، ترکیه و یونان به مسیرهای اصلی برای پناهجویان غیرقانونی تبدیل شده است که به دنبال رسیدن به اروپا هستند.

طبق این گزارش، یونان میزبان حدود ۷۰ هزار پناهجو است که اکثر آنها را آوارگان سوری و مهاجرانی تشکیل می‌دهند که از سال ۲۰۱۵ کشورهای خود را ترک کرده‌اند و از کشور همسایه ترکیه وارد این کشور شده‌اند.

در سالهای اخیر، صدها پناهجو و آواره در حین تلاش برای عبور از دریا با قایق‌هایی که بیش از ظرفیت معمول مسافر سوار کرده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی پناهجویان، بیش از ۶۰ پناهجو تاکنون در سال جاری میلادی در حین عبور از دریا، بر اثر واژگونی قایق پناهجویان جان خود را از دست دادند.

آمریکا تهدید کرد که عراق را از دسترسی به درآمد نفتی محروم می کند

واشنگتن تهدید کرد که عراق را از دسترسی به حساب بانکی موجود در ایالات متحده که درآمد حاصل از فروش نفت را در آن ذخیره می کند، محروم کند.

به گزارش اسپوتنیک، وال استریت ژورنال گزارشی را با استناد به منابع خود در بغداد منتشر کرد که از تهدید ایالات متحده نسبت به قطع دسترسی به حسابهای بانکی عراق در آمریکا حکایت دارد.

بر اساس این گزارش، عادل عبدالمهدی هشداری را با این مضمون دریافت کرد: » در صورت اجبار به خروج سربازان آمریكایی از عراق، این کشور می توانند دسترسی به حساب بانکیخود را در بانك فدرال رزرو نیویورك از دست بدهد.»

در این گزارش آکده است که چنین اقدامی از سوی مقامات آمریکایی می تواند خسارت جدی به اقتصاد عراق وارد کند. به اینکه چه مقدار در حساب بانکی ذخیره وجود دارد اشاره ای نشده است.

پیش از این، ایالات متحده به دلیل سوء ظن مبنی بر اینکه وجوه حاصل از فروش نفت عراق برای تأمین مالی داعش استفاده می شود و به حساب هایی در ایران منتقل میشود، دسترسی بغداد را به این حساب ها برای چندین هفته در سال 2015 مسدود کرده بود.

پارلمان عراق پس از حمله نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد که منجر به کشته شدن ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی شد، تصمیم گرفت نیروهای خارجی را از این کشور خارج کند. در حمله ایالات متحده با مقامات عراقی توافق نشده بود.

سردار عبدالکریم هالف ، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت: از قبل آماده سازی سازوکار برای عقب نشینی سربازان آمریکایی آغاز شده است. رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ در پاسخ به این مسئله عراق را با عواقب جدی تهدید كرد. به گفته وی ، او آماده است که تحریم هایی را علیه بغداد اعمال کند «که آنها تاکنون ندیده اند.» علاوه بر این ، ترامپ افزود ، ارتش آمریكا قصد ندارد عراق را ترك كند تا زمانی كه هزینه پایگاه هوایی ساخته شده توسط آمریکایی ها را بپردازد.

پیش از این ژنرال عبدالکریم هالف، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفته بود: » از قبل آماده سازی سازوکار برای خروج سربازان آمریکایی آغاز شده است.»

رئیس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ در پاسخ به این مسئله عراق را با عواقب جدی تهدید كرد. به گفته وی، او آماده است که تحریم هایی را علیه بغداد اعمال کند «که آنها تاکنون ندیده اند.» علاوه بر این، ترامپ افزود، ارتش آمریكا قصد ندارد عراق را ترك كند تا زمانی كه هزینه پایگاه هوایی ساخته شده توسط آمریکایی ها را بپردازد.

اسرائیل در ترور «سردار سلیمانی» مشارکت داشته است

گزارش یک رسانه اسرائیلی از نقش دستگاه‎‌های اطلاعاتی رژیم اسرائیل در اقدام تروریستی آمریکا علیه ژنرال سلیمانی حکایت دارد.

به گزارش وبگاه موسوم به «سندیکای خبری یهود» در گزارشی به نقش تل آویو در اقدام تروریستی آمریکا علیه سردار سلیمانی پرداخته است.

در این گزارش گفته شده که منابع امنیتی و جاسوسی اسرائیل، آمریکا را در جریان آغاز سفر فرمانده سپاه قدس از دمشق قرار داده‌اند و آمریکا با تائید نهایی تل آویو از آغاز این سفر از مبدا سوریه باخبر شده است.

در ادامه گفته شده که «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا «بنیامین نتانیاهو» را در جریان عملیات برای ترور ژنرال سلیمانی قرار داده بود.

در این مطلب همچنین با استناد به گزارش روز شنبه نیویورک تایمز به این موضوع اشاره شده که «نتانیاهو»، تنها مسئول غیرآمریکایی بوده است که در جریان عملیات ترور «سردار سلیمانی» قرار گرفته بود.

بامداد جمعه هفته گذشته پهپادهای آمریکایی با حمله به فرودگاه بغداد، سردار «حاج قاسم سلیمانی» به همراه «ابومهدی مهندس»، معاون رئیس حشد شعبی و تعداد دیگر از همراهان ایشان را به شهادت رساندند.

این حادثه با نگرانی گسترده در کشورهای غربی بویژه آمریکا روبرو شده و بسیاری اقدام خصمانه اخیر دولت ترامپ را به منزله تشدید بی ثباتی بیشتر در منطقه عنوان کرده‌اند.

تخریب مزارع کشاورزی شرق غزه

پایگاه خبری وفا به نقل از شاهدان نوشت رژیم اسرائیل در اقدامی عمدی، با باز کردن سد‌های شرق غزه محصولات کشاورزی فلسطینیان را نابود کرد.
نیرو‌های رژیم اسرائیل به عمد آب سد‌های شرق محله الشجاعیه در شرق غزه را به روی مزارع این محله باز کردند که در پی این اقدام حدود ۱۰۰ هکتار مزرعه گندم و جو و دیگر محصولات کشاورزی از جمله نخود فرنگی، کلم پیچ و کلم در آب غرق شد.
مقامات رژیم اسرائیل هفته پیش نیز سد‌های شرق غزه را باز کردند که در پی آن صد‌ها هکتار زمین کشاورزی زیر آب رفت و محصولات کشاورزی نابود شد.

حملات گسترده تروریست‌های النصره به حلب

یک منبع آگاه به روسیاالیوم گفت که تروریست‌های جبهة النصره چندین محله در شهر حلب واقع در شمال سوریه را آماج حملات راکتی گسترده خود قرار دادند.

بر اساس این گزارشT گروه تروریستی النصره طی دوازده ساعت گذشته با بیش از 40 راکت و خمپاره محلات النیل، شیحان، الشهباء و الزهراء در حلب را هدف قرار دادند.

تروریست‌ها همچنین مناطق دیگری در شهر حلب را هدف قرار دادند که بر اثر آن دستکم 3 تن کشته و 5 غیرنظامی نیز زخمی شدند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، پیش از این اعلام کرده بود که گروه‌های تروریستی محلات الشهباء الجدیده، الخالدیه، خیابان النیل، مساکن السبیل و خیابان تشرین در حلب را هدف حملات راکتی خود قرار داده‌اند.

سانا به نقل از یک منبع در پلیس حلب اعلام کرد که بر اثر حملات گروه‌های تروریستی 2 غیرنظامی کشته و 3 نفر نیز مجروح شده‌اند.

حملات تروریست‌ها به مناطق مختلف حلب از شب گذشته آغاز شده و تا امروز ادامه یافته است و طی این مدت علاوه بر مناطق فوق الذکر اطراف فرودگاه بین المللی حلب و فرودگاه نظامی النیرب هدف حملات راکتی قرار گرفته است.

ارتش سوریه در دسامبر 2016 میلادی موفق شد کل شهر حلب را به کنترل خود در آورد با این وجود تروریست‌ها گاه و بیگاه محلات مسکونی حلب را هدف حملات تروریستی خود قرار می‌دهند.

گزارش امروز رسانه‌های سوری حاکی‌ است که ارتش سوریه مقدمات آغاز عملیات نظامی در شهرک‌های حلب و حومه آن را تکمیل کرده است.

یک منبع میدانی نیز اعلام کرد که ارتش سوریه کاروان‌های نظامی جدیدی، که شامل موشک‌های مدرنی- که پیشتر در حلب استفاده نشده بود- را به خطوط تماس با جبهه‌های غربی این شهر و نیز حومه جنوبی استان اعزام کرده است که این گام، نشانه‌ای از شروع عملیات نظامی پیش‌بینی شده در هر لحظه است.

ارتش روز گذشته نیز دست به حملات موشکی و توپخانه‌ای علیه مقرها و تحرکات عناصر مسلح در حومه‌های غربی و جنوبی حلب زد.

کوربین: هیچ توجیهی برای ترور هدفمند وجود ندارد

رهبر حزب کارگر انگلیس در تجمع ضد جنگی که در لندن برگزار شد در خصوص ترور سردار قاسم سلیمانی و حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی سخن گفت.

به گزارش اسپوتنیک، «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس در سخرانی خود در این تجمع با اشاره به اقدام آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی گفت: هیچ توجیهی برای آنکه یک کشور از ترور هدفمند علیه کشور دیگری استفاده کند وجود ندارد.

وی به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران نیز اشاره کرد و گفت: این مسائل (ترور سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی) در نتیجه فضای خشونت و خطرناکی است که در منطقه وجود دارد و ما را به سمت جنگ‌های بیشتر سوق می‌دهند.

در چند روز اخیر اغلب کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس صحنه تظاهرات‌های ضد جنگی بوده که در نتیجه ماجراجویی آمریکا و به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی شکل گرفته و همچنان ادامه دارد.

آمریکا کارآموزان نظامی سعودی را اخراج می‌کند

به نقل از روزنامه واشنگتن پست؛ آمریکا در نظر دارد دانشجویان نظامی سعودی را که همتایشان سه نفر را در پنساکولا کشت، اخراج کند.
دستکم دوازده کارآموز نظامی سعودی در آمریکا به دنبال بررسی اف بی آی، ممکن است به کشورشان بازگردانده شوند. در بررسی اف بی آی مشخص شد این افراد سوابقی در مطرح کردن اظهارنظر‌های افراط گرایانه، در اختیار داشتن عکس‌های هرزه نگاری از کودکان و نیز اقدام نکردن برای گزارش رفتار هشدار برانگیز مرد مسلحی دارند که سه نفر را ماه پیش در پایگاه نظامی پنساکولای فلوریدا کشت. اف بی آی این تیراندازی را به عنوان حادثه‌ای تروریستی بررسی می‌کند.

شلیک ۸ موشک به پایگاه هوایی بلد عراق

منابع خبری از شلیک چندین موشک کاتیوشا به پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین عراق خبر دادند.

به گزارش اسکای نیوز از شلیک ۵ موشک به پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین عراق خبر داد.

این رسانه عرب زبان در خبری فوری اعلام کرد: ۵ موشک کاتیوشا به پایگاه هوایی بلد که نظامیان آمریکایی در آن حضور دارند شلیک شده است.

از سوی دیگر السومریه عراق به نقل از مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که در جریان اصابت چند فروند موشک کاتیوشا به پایگاه بلد، یک افسر و ۳ همکارش زخمی شدند.

در پایگاه هوایی بلد، نیروهای آمریکایی حضور دارند و جنگنده‌های اف ۱۶ عراق هم در این پایگاه قرار دارد.

السومریه به نقل از مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که ۸ موشک کاتیوشا به پایگاه هوایی بلد شلیک شده است.

همزمان اسپوتنیک از شلیک هفت موشک به این پایگاه خبر داد.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: