پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

چند خبر برگزیده

نیویورک‌تایمز: خدمت بزرگ ترامپ به داعش

روزنامه نیویورک‌تایمز در مطلبی با عنوان اینکه «چرا داعش از از مرگ سلیمانی مسرور است» نوشته است: «سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ که در آن زمان نامزد انتخابات بود باراک اوباما را بنیانگذار داعش خطاب کرد. اما در پایان کار، شاید این خود ترامپ باشد که به عنوان ناجی این گروه تروریستی شناخته می‌شود.»

نیویورک‌تایمز نوشته داعش بعد از رسیدن به اوج موفقیتش در سال ۲۰۱۵ به طرز قابل توجهی تضعیف شده بود، اما اقدام دولت ترامپ در ترور هدفمند سردار قاسم سلیمانی ممکن است این گروه را بار دیگر آماده بازگشت کرده باشد.

این روزنامه با یادآوری نقش جنگ عراق در احیای القاعده نوشته است: «درست همان‌طور که حمله نابجای آمریکا به عراق ۱۷ سال پیش در سال ۲۰۰۳ به القاعده جانی دوباره بخشید، بازگشت به هرج و مرج در همان کشور ممکن است همین خدمت را به داعش کند.»

نیویورک‌تایمز به نقش موثر شهید سلیمانی در نابودی داعش نیز اشاره کرده و نوشته است: «اما جنگ در خاورمیانه، هیچ چیزی جز پیچیدگی ندارد؛ نیروهای نیابتی ژنرال سلیمانی با مبارزه بسیار موثری که با داعش داشتند به صورت غیرمستقیم به منافع آمریکا هم خدمت‌رسانی می‌کردند.»

روزنامه آمریکایی به کاهش نفوذ آمریکا در عراق در نتیجه ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس، جانشین فرمانده الحشد الشعبی اشاره کرده است.

در این یادداشت آمده است: «نخستین نکته که آشکارترین مسئله است این است که نفوذ آمریکا در عراق اکنون آخرین نفس‌هایش را می‌زند. یکی از کسانی که همراه با ژنرال سلیمانی کشته شد، جانشین فرمانده «نیروهای بسیج مردمی» بود. این مسئله باعث شد که برای بسیاری از عراقی‌ها، آن حمله علاوه بر حمله به ایران حمله به عراق هم تلقی شود و دولت عراق را که همین حالا هم روابط پرتنشی با آمریکا دارد در وضعیت سخت‌تری قرار دهد.»

نیویورک‌تایمز در ادامه خاطرنشان کرده که این وضعیت هرج و مرج روی ثبات عراق تأثیرگذار خواهد بود. این روزنامه نوشته است: «مسئله دوم اینکه هرج و مرج ثبات عراق را تهدید می‌کند. تهران، حمله به سردار سلیمانی را با حملات موشکی به دو پایگاه نظامی تحت اداره آمریکا پاسخ داد و بعید است که این پایان انتقال ایران باشد.»

روزنامه آمریکایی خاطرنشان کرده است: «راهبرد نظامی ایران بر اساس عدم تقارن و به طور خاص بر اساس استفاده از نائبان نظامی تعریف می‌شود.» نیویورک‌تایمز خاطرنشان کرده ایران به طور قطع، تلاش خواهد کرد آمریکا را از عراق بیرون براند.

وزیر دفاع آلمان: آمریکا با تعرفه 25 درصدی خودرو اروپا را تهدید کرد

براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست در روز 26 دی/ 16 ژانویه، یک هفته پیش از آن که انگلستان، فرانسه و آلمان آغاز سازوکار حل اختلافات برجام را اعلام کنند، دولت آمریکا به سه کشور اروپایی هشدار داد که اگر اروپا از صدور سازوکار حل اختلافات علیه ایران امتناع ورزد، تعرفه 25 درصدی بر خودروهای صادراتی اروپا به امریکا وضع خواهد کرد.

وزیر دفاع آلمان روز پنج شنبه تایید کرد: «در حقیقت این تهدید وجود داشت.» واشنگتن واقعا با تعرفه 25 درصدی تعرفه خودرو، اروپا را تهدید کرد و از سه کشور خواست به حمایت از برجام خاتمه دهد.

یک منبع آگاه از اتحادیه اروپا گفت: دولت آمریکا پیام تهدیدآمیز خود را بی واسطه سفارت ها در واشنگتن، مستقیما به مقامات لندن، پاریس و برلین ابلاغ کرد. این در حقیقت یک باج خواهیست و به معنای موضع سخت جدید آمریکا در قبال هم پیمانان قدیمی اش است.

آمریکا کانال ارتباطی مخفی با ایران را تکذیب کرد

به نقل از اسپوتنیک، «برایان هوک»، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در جریان نشست خبری بار دیگر به تکرار اتهامات ضد ایرانی پرداخت.

نماینده آمریکا در این نشست خبری، علاوه بر اعلام تحریم یک فرمانده نظامی ارشد ایرانی، با نام «حسن شاهوارپور»، مدعی شد که این موضوع به دلیل تحولات اخیر در ایران است.

هوک همچنین ادامه داد که دولت ترامپ هزینه را برای ایران بالا برده است.

نماینده آمریکا با ادعای اینکه ایران در حال حاضر در بحران به سر می‌برد، از اقدام اخیر انگلیس علیه مقاومت حزب الله لبنان استقبال کرد و گفت: خرسندیم که لندن، حزب‌الله را در لیست گروه‌های تروریستی گذاشت.

برایان هوک همچنین در ادعایی مداخله جویانه مدعی شد که به ایران نباید حق غنی‌سازی داده شود و تاکنون کسی مانند ترامپ با ایران مقابله نکرده است.

در ارتباط با برجام نیز، نماینده آمریکا مدعی شد که چیز زیادی از برجام نمانده و ایران پنج بار آن را نقض کرده است و در این شرایط مکانیسم ماشه می‌تواند تحریم‌ها را علیه ایران برگرداند.

مسئول گروه اقدام ایران در سخنان پایانی خود همچنین تاکید کرد که هیچ کانال مخفی بین ایران و آمریکا وجود ندارد و ما دیپلماسی را با دیپلماسی جواب می‌دهیم.

اصغر میرزایی: چرا قوه قضاییه جلوی خیانت های رییس جمهور را نمیگیرد؟

قوه قضائیه توان ابطال مصوبات دولت و عزل رئیس جمهور را دارد


بر اساس قانون اساسی، قوه قضائیه از اختیارات نظارتی قدرتمندی برخوردار است؛ این قوه حاکمیتی می‌تواند مصوبات دولت را ابطال کند، جلوی اجرای آئین‌نامه‌های دولت را بگیرد یا حتی رئیس جمهور را عزل کند.

به گزارش مقاومتی نیوز بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی[۱] قوه قضائیه مسئولیت رسیدگی به تظلمات مردم، احقاق حقوق عامه و نظارت بر حسن اجرای قوانین را بر عهده دارد. به همین دلیل نظارت در قوه قضائیه از ابعاد وسیعی برخوردار است.

نظارت قوه قضائیه را می توان در یک تقسیم بندی کلی به دو نوع نظارت بر سازمان های اداری و نظارت بر حسن اجرای قوانین تقسیم بندی کرد. نظارت بر سازمان های اداری از طریق سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری انجام می شود و نظارت بر حسن اجرای قوانین از طریق محاکم عمومی و دیوان عالی کشور شکل می گیرد.

۳ ابزار نظارتی قوه قضائیه

قوه قضائیه برای نظارت بر حسن اجرای قوانین و همچنین سازمان های اداری از ۳ بازوی زیر برخوردار است:

یک) سازمان بازرسی کل کشور: بر اساس اصل ۱۷۴ قانون اساسی و به منظور نظارت بر حسن اجرای قوانین، سازمان بازرسی زیر نظر رئیس قوه قضائیه شکل گرفته است. بر اساس قانون تشکیل سازمان بازرسی در سال ۱۳۶۰ این سازمان موظف است از سازمان هایی که تمام یا قسمتی از سهام آن ها دولتی یا دولت به طریقی بر آن ها نظارت دارد، بازرسی مستمر به عمل آورد و در مواردی نسبت به انجام بازرسی های فوق العاده اقدام نماید.

سازمان بازرسی خود ماهیت قضائی ندارد، اما کل نظام اداری کشور را زیر نظر می گیرد تا آنچه می بیند و تشخیص می دهد را به مقامات تصمیم گیرنده گزارش دهد و در هر مورد که تعقیب جزایی را لازم می بیند، موضوع را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری می کند.

دو) دیوان عدالت اداری: بر اساس اصل ۱۷۳ قانون اساسی دیوان عدالت اداری به‏ منظور رسیدگی‏ به‏ شکایات‏، تظلمات‏ و اعتراضات‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ مأمورین‏ یا واحدها یا آیین‏ نامه‏ های‏ دولتی‏ و احقاق‏ حقوق‏ آن ها زیر نظر رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ تأسیس گردیده است. بر این اساس، دیوان عدالت اداری می تواند نسبت به ابطال مقررات دولتی که خلاف قوانین کشور است، اقدام نماید یا از اجرای آئین نامه های مغایر قوانین جلوگیری به عمل آورد.

اجرای وظایف دیوان عدالت اداری منوط به شکایت از دستگاه ها و نهاد هاست و تنها در آن صورت دیوان عدالت اداری به بررسی موضوع می پردازد و تصمیم گیری نهایی را انجام می دهد.

سه) دیوان عالی کشور: دیوان عالی کشور عالی ترین مرجع قضائی کشور است که وظیفه نظارت بر عملکرد دادگاه ها، تعیین رویه های قضائی و رسیدگی به تخلفات رئیس جمهور را بر عهده دارد.

براسـاس بنـد ۱۰ اصـل ۱۱۰ قـانون اساسی[۲] یكی از وظایف و اختیارات رهبـری، عـزل رئـیس جمهـور است. عـزل وی توسط مقام رهبری وقتی میسر است كه مصالح كشور ایجاب نموده و عـلاوه بـر آن دیوان عالی كشور رییس جمهور را به تخلف از وظایف قانونی محكوم كرده باشد.

پینوشت:

[۱] اصل‏ یکصد و پنجاه و ششم: قوه‏ قضائیه‏ قوه‏ ای‏ است‏ مستقل‏ که‏ پشتیبان‏ حقوق‏ فردی‏ و اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت‏ و عهده‏ دار وظایف‏ زیر است‏:
‎‎‎‎‎‎۱- رسیدگی‏ و صدور حکم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شکایات‏، حل‏ و فصل‏ دعاوی‏ و رفع خصومات‏ و اخذ تصمیم‏ و اقدام‏ لازم‏ در آن‏ قسمت‏ از امور حسبیه‏، که‏ قانون‏ معین‏ می‏ کند.
‎‎‎‎‎‎۲- احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادی های‏ مشروع‏.
‎‎‎‎‎‎۳- نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ قوانین‏.
۴- کشف‏ جرم‏ و تعقیب‏ مجازات‏ و تعزیر مجرمین‏ و اجرای‏ حدود و مقررات‏ مدون‏ جزایی‏ اسلام‏.
۵- اقدام‏ مناسب‏ برای‏ پیشگیری‏ از وقوع‏ جرم‏ و اصلاح‏ مجرمین‏.

[۲] بند ۱۰ اصل ۱۱۰-  عزل‏ رئیس‏ جمهور با در نظر گرفتن‏ مصالح‏ کشور پس‏ از حکم‏ دیوان‏ عالی‏ کشور به‏ تخلف‏ وی‏ از وظایف‏ قانونی‏، یا رای‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ به‏ عدم‏ کفایت‏ وی‏ بر اساس‏ اصل‏ هشتاد و نهم‏.

اعزام ۱۷۵۰ تروریست آدمخوار سوریه به لیبی

مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه امروز (سخنگوی حقوق بشری تروریست‌های آدمخوار در سوریه) درگزارشی نوشت که دولت ترکیه تا کنون ۱۷۵۰ شبه‌نظامی سوری را پس از آموزش به لیبی اعزام کرده است.

به نوشته وبگاه این مرکز، روند آموزش نیرو در مناطق شمال سوریه که در اشغال ترکیه قرار دارد، همچنان در جریان است و در حال حاضر ۱۵۰۰ نفر در حال آموزش هستند تا پس از اتمام دوره به لیبی اعزام شوند.

در این گزارش همچنین آمده است که تا کنون ۱۹ تن از عناصر سوری در لیبی کشته شده و جنازه آن‌ها به عفرین بازگردانده شده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در پایان اعلام کرد که آموزش «مزدوران» و اعزام آن‌ها برای شرکت در جنگ‌ها طبق قوانین سازمان ملل که ۳۰ سال پیش تصویب شده، غیر قانونی است.

پارلمان ترکیه در تاریخ ۱۲ دی با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. بر اساس این لایحه، پارلمان به دولت ترکیه این مجوز را می‌دهد که جهت حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایز السراج که مورد حمایت جامعه بین‌الملل است، نیرو و تجهیزات اعزام کند.

ترکیه از دو ماه گذشته به صورت جدی وارد پرونده لیبی شده و رسما از دولت فایز السراج در مقابل دولت حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می‌کند. اما در مقابل کشورهای عربستان سعودی، مصر و امارات جانب خلیفه حفتر را گرفته و عملا لیبی را به صحنه جنگ نیابتی با ترکیه تبدیل کرده‌اند.

حدود یک ماه پیش ترکیه دو تفاهم‌نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی امضا کرد تا بتواند منابع انرژی در دریای مدیترانه را اکتشاف و استخراج کند؛ این اقدام، موجب خشم مصر، یونان، قبرس جنوبی و ژنرال خلیفه حفتر شد.

دروغگوئی آمریکا در مورد تلفات حمله ایران مشکل جدید دروغگوی کاخ سفید

پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است.

با این وجود، پایگاه «دیفنس‌وان» امروز جمعه زخمی شدن دست‌کم ۱۱ نظامی آمریکا و انتقال آنها به مراکز پزشکی آمریکا در کویت و آلمان را تأیید کرد. گزارش‌های متعددی پیش از این گفته‌اند ده‌ها نظامی آمریکا در این حملات کشته شده‌اند.

«لیرد پاپکین»، یک کاربر فضای مجازی در آمریکا زیر توئیت شبکه ان‌بی‌سی‌نیوز درباره خبر زخمی شدن ۱۱ آمریکایی نوشته است: «این یعنی اینکه دولت ترامپ با گفتن اینکه تلفاتی در کار نبوده دروغ گفته است. ۱۱ نفر طوری مجروح شده بودند که مجبور شده‌اند برای درمان آنها را به مراکز دیگری در خارج از عراق منتقل کنند.»

کاربری دیگر (OscarFactsOly@) هم نوشته است: «به عبارت دیگر، دولت ترامپ وقتی می‌گفت کسی زخمی نشده دروغ گفته است. چند وقت دیگر اعتراف می‌کنند که این حمله کشته هم داشته؟»

کاربری دیگر خبری از پایگاه «ای‌بی‌سی‌نیوز» که در آن به کشته شدن ۲ نظامی آمریکایی در آلمان به دلایل نامعلوم در روز ۱۳ ژانویه اشاره شده را بازنشر کرده و نوشته است: «همزمانی جالبی است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.»

@philosopherki19 توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ترامپ در آن توئیت نوشته بود: «همه چیز خوب است!.» این کاربر نوشته است: «وقتی که ۱۱ نفر در حملات موشکی زخمی شده‌اند [ترامپ نوشته بود] «همه چیز خوب است.»

Bear Warrior خطاب به طرفداران ترامپ نوشته: «طرفداران ترامپ، هنوز هم می‌خواهید او رئیس‌جمهورتان باشد؟»

Middle Age نیز با به اشتراک گذاشتن خبر مربوط به زخمی شدن نظامیان آمریکایی نوشته است: «۱۱ آمریکایی در حمله ایران زخمی شدند. نشان می‌دهد چقدر به جنگ نزدیک شدیم و دونالد ترامپ دلیل موثقی درباره دلیل آن ارائه نداده است.»

«مایکل ایگر» در یک اظهارنظر پای خبر سایت پالیتیکو نوشته است: «هیچ‌کس نباید شگفت‌زده شود. ترامپ هیچ وقت اطلاعات کامل نمی‌دهد یا بر اساس آن کار نمی‌دهد. تصمیم‌های [او] و افکار عمومی، مبتنی بر پروپاگاندا هستند. او همیشه بدون در نظر گرفتن حقیقت، نگاه خودش از مسائل را ارائه می‌دهد. این چیزی است که مدت‌ها شاهدش بوده‌ایم.»

اما «دیان فرگوسن» پای همین خبر دیدگاهی نوشته که با بقیه کاربران فرق دارد. او نوشته است: «بر خلاف بعضی از شما من فکر می‌کنم ترامپ بیشتر از آنکه دروغ گفته باشد زود صحبت کرد و زیاد حرف زد. می‌دانم شما چه فکر می‌کنید، فارغ از اینکه انگیزه‌اش چه بوده باشد، حرفی که زد اشتباه بود و بنابراین او دروغ گفته است.

اما ترامپ سه خطا مرتکب شد: «۱- خیلی زود، بدون روشن شدن همه واقعیت‌ها حرف زد ۲- خیلی زیاد صحبت کرد و بهتر بود چند جمله ملایم‌تر بر سر زبان بیاورد. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»

تهران به آتن: حواست را جمع کن – چپگرایان یونان: نخست وزیر نوکر آمریکاست

پایگاه های نظامی آمریکا در یونان به هدف موشک های ایرانی تبدیل می شوند.

اسپوتنیک به نقل از نشریه «واینویه اوبوزرنیه» (بررسی نظامی) چاپ روسیه می نویسد: در صورت وقوع درگیری بین ایالات متحده و ایران، نه تنها اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس ممکن است آسیب ببینند، بلکه یونان نیز دچار این مشکل خواهد شد. تهران از بهربرداری از پایگاه های نظامی آمریکا مستقر در خاک یونان بسیار ناراضی است.
مطلب سر این است که کیوریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان، از ترور سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده القدس حمایت کرد. بیانیه مربوطه نخست وزیر آن کشور بلافاصله نارضایتی و عصبانیت مخالفان چپگرای متنفذ یونان را بر انگیخت. نمایندگان حزب سیریزا تأکید کردند که میتسوتاکیس تنها رهبر اروپایی بود که علناً از ترور سردار سلیمانی حمایت کرد. می توان اسرائیل یا عربستان سعودی را درک کرد که مدت هاست با ایران در اختلاف هستند و دلایل زیادی برای تنفر از قاسم سلیمانی و جمهوری اسلامی ایران به طور کلی ارائه می کنند، اما اظهارات شدید الحن رهبران یونان نمی تواند چیزی جز سردرگمی ایجاد کند. این امر نشان می دهد که نخست وزیر یونان آماده است هر کاری را انجام دهد تا حامیان آن سوی اقیانوسی از او راضی باشند.

علاوه بر بیانیه میتسوتاکیس، مقاله ای در یکی از نشریات یونان منتشر شد که حاکی از مشارکت احتمالی آتن در عملیات نظامی علیه ایران بود، در صورت آغاز چنین عملیاتی توسط ایالات متحده. در همین زمان، امکان شرکت کشتی های جنگی یونان در این عملیات به دلیل وضعیت دشوار دریای مدیترانه (بدیهی است که به خاطر روابط دشواریونان و ترکیه) رد شد.

طبعا، موضع آتن منجر به واکنش شدیدی منفی از سوی ایران شد. اولا، وزارت امور خارجه ایران پس از سخنان میتسوتاکیس اعتراض کرد و به روابط حسنه دیرینه موجود بین یونان و ایران اشاره نمود و گفت که نباید آنها را ویران کرد، زیرا یونانیان و ایرانیان در قرن بیست و یکم چیز اختلاف انگیز را ندارند.
ثانیاً، تهران به آتن هشدار داد كه قلمرو خود را برای تجاوز آمریكا علیه جمهوری اسلامی ندهد. این یک نکته بسیار مهم است، با توجه به اینکه در یونان چند پایگاه نظامی مستقر هستند، که بطور فعال توسط نیروهای مسلح آمریکایی مورد استفاده قرار می گیرند. واشنگتن پس از وخیم شدن روابط با ترکیه، یونان را بعنوان جایگزینی برای متحد نظامی- سیاسی شماره 1 در مدیترانه شرقی انتخاب کرده است.

طبعاً در صورت درگیری مسلحانه با ایران، ایالات متحده به پایگاه هایی در منطقه مدیترانه احتیاج خواهد داشت. از آنجا که ترکیه در این درگیری شرکت نخواهد کرد و بعید است که قلمرو خود را برای سربازان آمریکایی بدهد، یونان باقی می ماند، که مقامات امروزی آن گوش بفرمان سیاست خارجی واشنگتن شده اند.

موضع ایران سخت و سازش ناپذیر است: اگر عملیات تجاوزکارانه به کشور از خاک یک کشور خارجی انجام شود، تهران حق پاسخ گفتن را خواهد داشت. در این حالت این به معنای احتمال حمله به تأسیسات نظامی آمریکایی در یونان است. اگر نیروهای مسلح یونان در تجاوز علیه ایران شرکت کنند، شکی نیست که تهران آغاز به وارد کردن ضربات به تأسیسات و زیرساختهای نظامی یونان خواهد کرد.

بعید است خود یونانیان به سیر حوادث اینچنینی احتیاج داشته باشند. علاوه بر این، رویارویی ایران و ایالات متحده کار آنها نیست. با توجه به موقعیت جغرافیایی دو کشور و نبود نقاط اختلاف در روابط یونان و ایران، یونان هیچ مشکل و اختلافی با ایران ندارد. بنابراین، برای دولت یونان کشاندن کشور فاقد علاقه به اختلافی که دارد در خاور میانه گسترش پیدا می کند – اشتباه نابخشودنی می بود. این سیر حوادث جوابگوی منافع سیاسی و اقتصادی یونان نیست.

منتقدان نخست وزیر یونان از حزب چپ، کاملاً درست در این ادعا هستند که میتسوتاکیس کشور را در معرض خطر غیر منطقی قرار می دهد. آمریکایی ها با ایران درگیری ایجاد کردند – بگذار خودشان آن را حل کنند یا با کمک همان اسرائیلی ها یا سعودی ها که ادعاهای خود را برای جمهوری اسلامی دارند، اما یونانی ها جایشان کجا است؟ ولی عجالتا طوری می شود که ایالات متحده یونان را در وضع ناجوری قرار داده و پایگاههای نیروهای آمریکایی در قلمرو آن به هدف موشک های ایرانی تبدیل می شود.

اعتراف آمریکا به زخمی شدن ۱۱ نظامی در جریان حمله موشکی ایران

فرماندهی مرکزی آمریكا تأیید كرد كه ۱۱ نظامی در اثر موشک باران پایگاههای آمریكا در عراق توسط ایران زخمی شدند.

به گزارش اسپوتنیک، فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام تایید کرد که در اثر حمله موشکی ایران به پایگاه های نظامی آمریکا در عراق، 11 نظامی آمریکایی زخمی شده اند.

بیل اربان، سخنگوی سنتکام گفت: » انتظار می رود که این نیروها زمانی که آماده برای خدمت در عراق باشند، به این کشور بازگردند.»

پیش از این، Defense One نوشته بود که در جریان اصابت موشک های ایران در 8 ژانویه، 11 نفر با جراحات مشکوک به ضربه مغزی در بیمارستان بستری شدند. قربانیان به بیمارستانهای نظامی آمریکایی در کویت و لندستول در آلمان منتقل شدند.

ایران در پاسخ به کشته شدن سپهبد قاسم سلیمانی در بغداد در نتیجه حمله هوایی ایالات متحده، پایگاه های آمریکایی را مورد حمله موشکی قرار داد.

تا پیش از این، واشنگتن اظهار کرده بود که تلفاتی در بین نیروهای آمریکایی مشاهده نشده است.

در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام «شهید سلیمانی» برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

هشدار نماینده روسیه در سازمان ملل نسبت به مکانیزم ماشه

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که مکانیزم ماشه می تواند منجر به فروپاشی توافق هسته ای برجام شود.

به گزارش اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت: ساز و کار حل اختلاف با ایران (مکانیزم ماشه) که توسط کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس آغاز شده است می تواند به از بین رفتن توافق هسته ای (برجام) منجر شود.

وی گفت: به طور کلی، این یک تصمیم بسیار ناموفق است. این یک گام بسیار خطرناک است که می تواند به یک روند کنترل نشده از سقوط توافق منجر شود. ما این علامت ها را در آستانه این تصمیم گیری ارسال کردیم و اکنون در مورد آن مستقیماً به شرکای اروپایی خود صحبت می کنیم.

نبنزیا افزود: به طور کلی ، این یک تصمیم ناموفق است. این یک گام بسیار خطرناک است که می تواند به یک روند کنترل نشده از از بین رفتن برجام منجر شود. ما این در آستانه این تصمیم گیری این نشانه ها را ارسال کردیم و اکنون در این مورد به صورت مستقیم با شرکای اروپایی خود صحبت می کنیم.

کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه مشترک روز سه شنبه خود اعلام کردند به دلیل امتناع تهران از انجام بخشی از تعهدات برجامی خود سازو کار حل اختلاف این توافق هسته ای با ایران را به کار می اندازند.

در سال 2015 ، شش کشور (بریتانیا ، آلمان ، چین ، روسیه ، ایالات متحده ، فرانسه) و ایران از دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر دادند. این توافق نامه برای رفع تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران تدوین گردید. این توافق در قالب اصلی خود حتی سه سال نیز دوام نیاورد: در ماه مه 2018 ، ایالات متحده خروج یک جانبه از برجام و اعاده تحریم های سختگیرانه علیه جمهوری اسلامی را اعلام کرد.

بازهم اروپا درصدد دخالت نظامی در لیبی به بهانه نظارت بر آتش‌بس

به نقل از روزنامه «تاگس اشپیگل»، «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تصمیمات این اتحادیه برای عملیات نظامی در لیبی خبر داد.

وی در گفتگو با هفته نامه «اشپیگل» تاکید کرد که چنین عملیات نظامی باید بر آتش بس انجام شده در لیبی نظارت کند.

روز یکشنبه سران چندین کشور مهم دنیا در برلین گرد هم می آیند تا برای برقرای صلح در لیبی تصمیم بگیرند.

«جوزف بورل» در آستانه برگزاری این نشست اظهار داشته است که اگر آتش بسی در لیبی شکل گیرد بنابراین اتحادیه اروپا باید این آمادگی را داشته باشد که در اجرا و نظارت بر این آتش بس احتمالا با اعزام نیروهای نظامی کمک کند.

عین‌الاسد، پایگاه بلد یا خاک قطر مبدأ پهپاد تروریست‌های آمریکایی بوده است

«کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق از جزئیات جدیدی مربوط به کار کمیته مامور تحقیق درباره موضوع ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در حمله سیزدهم دی ماه آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد خبر داد و گفت: «این کمیته کار خود را تکمیل کرده و به نتایج رضایت‌بخشی دست یافته است.»

علیوی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: «کمیته مامور تحقیق درباره قضیه ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس کار خود را تکمیل کرده است، اما هنوز گزایش نهایی آن به فرمانده کل نیروهای مسلح ارائه نشده است و به محضی که ارائه شد، عادل عبدالمهدی هم نتایج تحقیق را اعلام خواهد کرد.»

وی با بیان اینکه تحقیقات در این خصوص به نتایج رضایت بخشی دست یافته است، افزود: «در این تحقیقات از میان سه مکانی که درباره برخاستن پهپاد آمریکایی مطرح بود معلوم شد که پهپاد از کجا بلند شده بود و در روزهای آتی احتمالاً نام آن مکان به طور مشخص اعلام خواهد شد که یکی از سه مورد پایگاه بلد، پایگاه عین‌الاسد یا خاک قطر بوده است.»

سرلشکر «عبدالکریم خلف» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تأیید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از سرلشکر خلف اعلام کرد، کمیته‌ای که به ریاست «یاسین الیاسری» وزیر کشور و نماینده‌ای از همه دستگاه‌های امنیتی و سازمان هواپیمایی کشوری و ناظران حوزه هواپیمایی تشکیل شده هنوز کار خود را به پایان نرسانده است، اما این کمیته گزارش نهایی خود را تحویل نخست‌وزیر خواهد داد.

سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه‌بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد.

سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی‌ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

خبرگزاری رویترز هم اخیراً به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند.

وزیر امور خارجه روسیه: سیاست روسیه ایجاد سازوکارهای ارزی باهدف دلارزدایی است

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه سیاست دلارزدایی از اقتصاد را پاسخ عینی روسیه به تحریم‌های مالی آمریکا قلمداد کرده و گفته است روسیه در همکاری با کشورهای دیگر، شکل‌دهی سازوکارهای ارزی جدید برای جایگزین کردن دلار را در نظر دارد.

به گزارش مقاومتی نیوز سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای با روزنامه تایمز هند گفته است این کشور سیاست دلارزدایی را به عنوان پاسخی عینی علیه سیاست های اقتصادی غیرقابل پیش بینی و تحریم‌های مالی آمریکا در دست پیگیری قرار داده است.

سیاست روسیه ایجاد سازوکارهای ارزی باهدف دلارزدایی است

لاوروف گفته است که با توجه به استفاده روز افزون آمریکا از ابزار تحریم های مالی، روسیه سیاست خود در راستای دلارزدایی تدریجی از اقتصاد را کماکان ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفته است که روسیه به همراه شرکای اصلی خود از جمله هند در تهیه سازوکارهای اقتصادی و قانونی برای کاهش تأثیر منفی محدودیت ها بر روابط تجاری و سرمایه گذاری دوجانبه همکاری های مورد نیاز را انجام خواهد داد.

تسویه بین‌المللی با ارزهای ملی پاسخ جدی به تحریم‌های آمریکا

به گفته لاوروف گسترش تسویه پرداخت ها با ارزهای ملی یکی از اولویت های ما است و فکر می کنیم که کاهش به کارگیری دلار در تسویه حساب های متقابل، یک پاسخ جدی به سیاست های پیش بینی ناپذیر و سوءاستفاده های آمریکا از جایگاه دلار باشد.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرده است که روسیه در سال ۲۰۱۹ توافقنامه های بین دولتیِ مرتبط با به کارگیری ارزهای ملی در تسویه‌های تجاری را با چین و ترکیه منعقد کرده است.

هدف بلندمدت روسیه کاهش دادن نقش ارز واسط دلار در تجارت بین المللی خود است و در این راستا اقدامات لازم برای شکل دهی به یک سازوکار ارزی مستقل از سیستم دلاری در عرصه بین المللی را به طور جدی در دستور کار قرار داده است.

منبع: اردوپوینت plink.ir/IvDe4

حمله دوباره اسرائیل به نوار غزه

نظامیان اسرائیل در پاسخ به ارسال بالن های حامل مواد منفجره، به یکی از تاسیسات متعلق به حماس، جنبش فلسطینی حاکم در نوار غزه حمله کردند.

به گزارش اسپوتنیک، در اطلاعیه ارتش اسرائیل آمده است»در طول روز ، بالن های حامل مواد منفجره از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل ارسال شد. در پاسخ ، مدتی پیش ، بالگرد جنگی ارتش اسرائیل به تاسیسات مورد استفاده برای عملیات زیرزمینی حماس در شمال غزه حمله کرد».

روز چهارشنبه نیز حملات اسرائیل به اهداف متعلق به حماس در پاسخ به گلوله باران از نوار غزه گزارش شده بود . ارتش اسرائیل پرتاب چهار موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل را اعلام کرد که گفته می شود از بین آنهادو موشک توسط سیستم دفاع موشکی «گنبد آهنین» رهگیری شده است.

در حمله نافرجام به ارتش سوریه در ادلب 50 تروریست کشته شدند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش سوریه حمله افراد مسلح به ادلب را خنثی کرد.

به گزارش آرتی، بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، در این حمله که ارتش سوریه توانست آن را خنثی کند دست کم 50 تروریست کشته شدند.

همچنین وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که طی روز گذشته 24 سرباز ارتش سوریه در مبارزه با گروه‌های تروریستی در لاذقیه، حلب، ادلب و حماه کشته شده و 24 نفر دیگر نیز مجروح شدند.

علی رغم گذشت پنج روز از برقراری آتش‌بس در استان ادلب در قالب توافق ترکیه و روسیه، اما نقض گسترده این توافق از سوی تروریست‌ها، حملات ارتش سوریه و جنگنده‌های روسیه را در پی داشته است.

از سوی دیگر، عناصر جبهة النصره از ساعات اولیه اجرای آتش‌بس در بامداد روز یکشنبه، به طور مستمر گذرگاه‌های خروج غیر نظامیان از مناطق درگیری در «الهبیط» و «ابوالضهور» در جنوب و شرق ادلب را گلوله‌باران کرده‌اند.

لاوروف: نقش ارتش آمریکا در ایجاد تشنج هوائی در سرنگونی هواپیمای اکراینی

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد این کشور اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد در هنگام سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران، دست‌کم ۶ فروند جنگده اف-۳۵ ارتش آمریکا در نزدیکی مرزهای ایران در حال پرواز بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد کشورش اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد در نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه 8 ژانویه (18 دی) اندکی قبل از سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران، دست‌کم 6 فروند جنگنده اف-35 ارتش آمریکا در نزدیکی مرزهای ایران در حال پرواز رصد شده‌اند.

سرگئی لاوروف با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: «پرواز احتمالی جنگنده‌های اف-35 در نزدیکی مرزهای ایران اندکی بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی‌ها در عراق و اندکی قبل از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، نشان از پرتنش بودن شرایط در لحظه سقوط هواپیما دارد. اطلاعات ما نشان می‌دهد که ایران منتظر یک حمله از سوی آمریکایی‌ها بوده است. آنها نمی‌دانستند که این حمله دقیقاً چگونه خواهد بود، اما دست‌کم 6 فروند اف-35 درست در نزدیکی مرزهای ایران در حال پرواز بودند.»

انگلستان حزب الله لبنان را تحریم کرد

وزارت دارایی انگلستان تحریم هایی را علیه حزب الله لبنان وضع کرد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خزانه داری انگلیس جنبش شیعه حزب الله لبنان را در فهرست سازمان های تروریستی که دارایی آنها مصادره می شود، قرار داد.

درفهرست منتشر شده در سایت وزارت خزانه داری انگلیس که لیست دارایی های مشمول مجازات های مالی را شامل می شود، بخش جداگانه ای به حزب الله لبنان و شاخه نظامی آن اختصاص داده شده است.

حزب الله به طور علنی تفاوت بین جناح نظامی و سیاسی خود را رد کرده است. بنابراین کل این گروه در زمره گروه های تروریستی قرار می گیرد و در مارس 2019 به عنوان یک سازمان تروریستی در انگلستان اعلام شده است. در بیانبه وزارت دارایی انگلستان آمده است که » این لیست شامل شاخه نظامی، شورای جهادی و کلیه سازمانهایی زیرمجموعه می شود. از جمله سازمان امنیت خارجی «

ورود کاروان نظامی جدید آمریکا به سوریه

منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند؛ کاروان جدیدی از تجهیزات نظامی و کمک‌های لجستیکی آمریکا از شمال عراق به میادین نفتی در حسکه و دیرالزور واقع در شمال شرق سوریه اعزام شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا ، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کرد ۷۵ کامیون حامل خودروهای زرهی و کمک های لجستیکی به صورت غیر قانونی از طریق گذرگاه سیمالکا در شمال عراق وارد خاک سوریه شدند.

منابع محلی در شهر قامشلی سوریه گزارش دادند؛ کاروان آمریکا در حال حرکت به سمت میادین نفتی در حسکه و دیر الزور است.

نیروهای آمریکایی تاکنون صدها کامیون حامل کمک های لجستیکی و تسلیحاتی از طریق گذرگاه های غیر قانونی به حسکه ارسال کرده اند.

خبر جابجایی نیروهای آمریکا از عراق به سوریه در حالی منتشر می‌شود که «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا پیش‌تر گفته بود: واشنگتن حضور نظامی خود را در میادین نفتی سوریه تقویت کرده و خودروهای نظامی به این مناطق می‌فرستد.

اکثر میادین گازی و نفتی سوریه در سال های اخیر با ظهور گروه تروریستی داعش (سازمان ممنوعه در روسیه ) از سال ۲۰۱۱ ابتدا به دست عناصر این گروهک افتاد و حدود ۲ سال است که با شکست داعش به تصرف نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) در آمده است.

باج ۵۰۰ میلیون دلاری عربستان به آمریکا برای استقرار نیروهای نظامی

یک مقام آمریکایی از پرداخت مبلغی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار از سوی عربستان سعودی برای پوشش هزینه عملیات نیروهای آمریکا در خاک این کشور خبر داد.

به گزارش سی ان ان، یک مقام دولت آمریکا اعلام کرد که عربستان سعودی برای پوشش هزینه عملیات نیروهای آمریکا در خاک خود حدود ۵۰۰ میلیون دلار پرداخت کرده است.

پرداخت این مبلغ قابل توجه در دسامبر سال گذشته صورت گرفته و «دونالد ترامپ» هفته گذشته در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز تصریح کرد که عربستان سعودی «در حال حاضر یک میلیارد دلار نزد بانک پیش پرداخت کرده است».

این نخستین بار نیست که مقامات سعودی در پرداخت هزینه‌های نظامی آمریکا مشارکت می‌کنند. این کشور به همراه کویت و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حدود ۳۶ میلیارد دلار برای جنگ خلیج فارس در سالهای ۹۱-۱۹۹۰ پرداخت کردند.

به گفته سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در راستای عمل به رهنمود رئیس جمهور این کشور مبنی بر افزایش سهم مشارکت متحدان، عربستان سعودی را در هزینه استقرار نیروها [در خاک خود] شریک می سازد».

گفتنی است که آمریکا به بهانه افزایش تهدیدها از جانب ایران، هزاران نیروی نظامی اضافی را به همراه آتشبار موشک به عربستان سعودی اعزام کرده است.

یمن ادعای سازمان ملل درباره کاهش حملات سعودی را تکذیب کرد

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن تشدید حملات ائتلاف سعودی و مزدوارنش علیه یمن را با سخنان نماینده سازمان ملل در امور یمن در تضاد خواند و گفت: «دشمن با یورش‌های زمینی روزانه و تلاش‌هایش برای نفوذ در خاک یمن به تشدید درگیری‌ها دامن می‌زند».

به گزارش پایگاه خبری المسیره، وی با اشاره به ادامه حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف سعودی در روز پنجشنبه گفت: «شهر کتاف استان صعده در روز پنجشنبه سه بار بمباران شد».

«مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن طی ارائه گزارشی در برابر شورای امنیت از کاهش شدت عملیات نظامی ائتلاف سعودی در یمن و کم شدن 80 درصدی حملات هوایی ائتلاف سعودی در ماه نوامبر گفت و افزود: «نُه روز نخست ماه ژانویه هم یمن شاهد حملات هوایی نبود».

«مارتین گریفیتس»، نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن روز پنجشنبه از احتمال وقوع صلح در یمن در سال جاری میلادی خبر داده است.

گریفیتس با بیان اینکه عملیات‌های نظامی در یمن به نحو قابل توجهی کاهش یافته‌اند گفت: «احتمال می‌رود صلح در سال جاری محقق شود».

نماینده سازمان ملل بار دیگر بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای بحران یمن تأکید کرد و مدعی شد «توافق ریاض» نقش مهمی در بهبود وضعیت امنیتی در یمن داشته است.

ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است. مسئولان نزدیک به جنبش انصارالله می‌گویند از زمان آغاز این حملات بیش از ۳۶ هزار غیرنظامی یمنی شهید و زخمی شده‎اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: