پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه, [18.01.20 12:59]

میخ آخر بر تابوت خدمات درمانی کارگران

۲۴ دی ۱۳۹۸

سازمان تامین اجتماعی قصد دارد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به بیمارستان‌های ملکی این سازمان «نوعی خودگردانی» اهدا و خدمات این بیمارستان‌ها را برون‌سپاری کند. با اجرای این طرح، آخرین بقایای درمان رایگان کارگران از میان خواهد رفت و دسترسی کارگران و بازنشستگان به خدمات درمان رایگان که ‌اکنون نیز بسیار محدود است عملاً از میان برداشته خواهد شد.

۳۸۰ مرکز درمانی ملکی تامین اجتماعی در کشور وجود دارد که به گفته تقی نوربخش، مدیر عامل وقت سازمان تامین اجتماعی در تیر ۹۷، حدود ۲۵ درصد خدمات درمانی تامین اجتماعی در این مراکز به صورت رایگان ارائه می‌شود. ۷۵ درصد درمان کارگران در بیمارستان‌های طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شود که در آن‌ها بخشی از هزینه درمان را کارگران و بازنشستگان خود می‌پردازند.

«صرفه‌جویی» در هزینه‌ها

در در روزهای اخیر خبرهایی درباره اجرای «طرح اداره خودگردان مراکز ملکی تامین اجتماعی» منتشر شده است. سازمان تامین اجتماعی در صدد است به شیوه‌ای که در بیمارستان‌های وزارت بهداشت و درمان عمل شد، مدیریت امور مالی و درمانی بیمارستان‌های تحت پوشش خود را به مدیریت و هیات مدیره بیمارستان‌ها واگذار کند و خدمات این مراکز را برون‌سپاری نماید.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی مصطفی سالاری، روز ۱۱ دی در مراسم روز پرستار گفت اجرای این طرح باعث می‌شود روسای بیمارستان‌ها و مدیران درمان استان‌ها در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

امیرعباس منوچهری، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی ۱۹ دی تاکید کرد تنها حدود ۷۸ بیمارستان سازمان تأمین اجتماعی می‌تواند هزینه‌های خود را پوشش دهند. او مدعی شد در صورت اجرای طرح، یارانه پرداختی به بیمارستان‌ها قطع نمی‌شود و فقط قرار است منابع و مصارف به صورت «هوشمندانه‌تر» استفاده شود.

منوچهری در توضیح طرح جدید به مشکلات مالی این سازمان اشاره کرده و گفته است: «منابع و مصارف در سازمان تأمین اجتماعی دچار مشکلاتی شده و نیازمند توجه ویژه است، زیرا وضعیت کنونی با دهه‎های ۷۰ و ۸۰ به دلیل وجود تحریم، مسائل مختلف و تحولات سیاسی متفاوت است و در دوره‌ای منابع سازمان از مصارف و نیاز‌ها عقب افتاده است.»

آزموده را آزمودن

«طرح اداره خودگردان مراکز ملکی تامین اجتماعی» الگو‌برداری از طرح مشابهی است که در وزارت بهداشت انجام شده و به گفته‌ی صاحبنظران جز افزایش هزینه‌های بیمه‌شدگان و کاهش کیفیت درمان چیزی در بر نداشته است.

علیرضا حیدری کارشناس روابط کار و تامین اجتماعی روز سه شنبه ۲۴ دی در این رابطه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت «ساختار مشابهی که در وزارت بهداشت اجرایی شده، عملاً یک ساختار شکست‌خورده است و در عمل نتایجی چون کاهش سطح خدمات درمانی و رضایتمندی مشتری، افزایش خدمات القایی و کاهش شاخص‌های سلامت را در پی داشته است.»

او تاکید کرد: «افزایش خدمات القایی با هدف سودآفرینی بیشتر و افزایش درآمد، در حوزه سلامت، مخاطره‌آفرین است؛ مثلاً یک آنژیوی قلب اضافی و القایی، بیمار را بیهوده در معرض اشعه‌های مضر قرار می‌دهد و سلامت بیمار دچار مخاطره می‌شود؛ بنابراین افزایش خدمات القایی، شاخص‌های سلامت را دچار افول می‌کند.»

اما بیمارستان‌ها چگونه قرار است صرفه‌جویی کنند و استفاده «هوشمندانه‌تر» از منابع موجود چگونه اتفاق می‌افتد؟

سرشکن کردن هزینه‌های دولت بر دوش کارگران و اقشار تهیدست

«کوچک‌سازی»، «برون‌سپاری»، «خرید خدمات»، «صرفه‌جویی» و استفاده «هوشمندانه‌تر» از امکانات وازه‌هایی آشنا هستند که حکومت در دهه‌های اخیر اجرای سیاست‌های ریاضتی و انداختن بار درمان و آموزش و سایر خدمات دولتی بر دوش کارگران و سایر اقشار کم‌درآمد را پشت آن‌ها مخفی کرده است.

اجرای این سیاست ادامه روندی است که در سه دهه اخیر بطور مستمر منجر به به فقیرترشدن مزدبگیران و سایر فرودستان منتهی شده است. سرکوب مزدی به همراه پولی شدن بسیاری از خدمات که قبلا رایگان در اختیار خانوارها بود نظیر خدمات آموزشی، بهداشتی و کاهش دامنه‌‌ی خدمات درمانی بیمه‌های تأمین اجتماعی در این سه دهه خانوارهای بسیاری را از تامین حداقل معیشت و بهداشت و درمان ناتوان کرده است.

افزایش هزینه‌های درمان سبب شده است بسیاری از خانوارها توان استفاده از خدمات درمانی را نداشته باشند و از مراجعه به پزشک در موارد ضروری خودداری کنند و امکان تهیه داروهای تجویز شده را نداشته باشند.

محمد واعظ مهدوی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشور می‌گوید: «طرح خودگردانی بیمارستان‌ها به معنی خصوصی‌سازی بیمارستان‌هاست و با این طرح، هزینه درمان از گردن دولت برداشته و به دوش مردم انداخته می‌شود.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت روز سه‌شنبه ۲۳ دی گفت یک سوم هزینه‌هاى بازنشستگان مربوط به درمان است.

فرامرز توفیقی رئیس شوراهای اسلامی

کار درباره تاثیر خارج شدن بخشی از داروها و خومات درمانی از شمول بیمه بر زندگی کارگران خبر داده و می‌افزاید این امر سبب شده هزینه درمان خانوارهای کارگری حدود ۳۰ درصد افزایش یابد.

ورشکستگی تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی فراگیرترین صندوق بیمه ایران است و حدود ۱۴ میلیون بیمه شده مستقیم و در مجموع بیش از ۴۳ میلیون نفر را تحت پوشش دارد.

این سازمان در آستانه ورشکستگی کامل قرار دارد. اکبر شوکت، عضو «کارگری» هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ۲۰ آذر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) اعلام کرد که وضعیت مالی تامین اجتماعی چنان اسف‌بار است که برای پرداخت هزینه‌های جاری خود وام‌های بانکی با بهره ۳۰ تا ۳۵ درصد می‌گیرد. بزرگترین بدهکار این سازمان دولت است که میزان بدهی آن به سازمان تامین اجتماعی به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سر می‌زند.

سازمان تامین اجتماعی خود نیز هزاران میلیارد تومان به مراکز درمانی بدهکار است. تاوان این بدهکاری را نیز کارگران و بازنشستگان می‌پردازند که بیمارستان‌ها از پذیرش دفترچه بیمه تامین اجتماعی خودداری می‌کنند.

بار ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی بر دوش خانوارهای کارگری و بازنشستگان افتاده است که یا قادر به پرداخت هزینه‌های درمان نیستند، یا در اثر عدم پرداخت حق بیمه‌شان توسط کارفرما سازمان تامین اجتماعی از تمدید دفترچه بیمه آن‌ها خودداری می‌کند و یا بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان به دلیل طلبکاری از سازمان تامین اجتماعی بیمه‌شدگان این سازمان را مجازات و از خدمات درمانی محروم می‌کنند.

برگرفته از کانال تلگرامی اتحاد بازنشستگان

۲۸/دی

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

اعتصاب فرانسوی‌ها فعالیت بنادر و نیروگاه‌های برق را مختل کرد

17 ژانویه 2020

هزاران نفر از کارگران فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه با تظاهرات گسترده، فعالیت بندرها و نیروگاه‌های برق را مختل کردند.

ایرنا؛ به گزارش پنجشنبه شب شبکه فرانس ۲۴، کنفدراسیون عمومی کارگری فرانسه (CGT) اعلام کرد؛ ۲۵۰ هزار نفر معترض به خیابان‌های پاریس و سایر شهرها آمده و علیه تغییر قانون بازنشستگی تظاهرات کردند.

بنا به اعلام این اتحادیه کارگری، دور تازه اعتصاب و تظاهرات دهم ژانویه (جمعه ۲۰ دی) آغاز شد و حدود ۳۷۰ هزار نفر در تظاهرات شرکت کرده اما وزارت کشور فرانسه شمار معترضان را ۵۶ هزار نفر اعلام کرد.

وزارت کشور فرانسه شمار معترضان روز پنجشنبه را نیز ۱۸۷ هزار نفر تخمین زد.

«فیلیپ مارتینز» رییس کنفدراسیون عمومی کارگری فرانسه گفت: هیچ وقت برای اعمال فشار و تسلیم کردن دولت دیر نیست. عزم ما هنوز قوی است.

همزمان با این تظاهرات، ۱۰ درصد کارکنان شرکت راه‌آهن ملی فرانسه (SNCF) نیز اعتصاب کرده و بر سر کار حاضر نشدند.

بخش‌های حمل و نقل فرانسه نیز در اعتصاب شرکت کردند. طبق گزارش‌ها، فعالیت کشتی‌ها و سفر آنها به انگلیس مختل شد.

همچنین قرار بود که روز پنجشنبه ۵۳۶ هزار تن غله از جمله گندم صادر شود اما شمار زیادی از کشتی‌های ترابری در خارج از بندرها متوقف ماندند.

گزارش‌ها حاکی است که به دلیل اعتصاب کارکنان بخش انرژی حدود ۹ درصد از ظرفیت تولید برق فرانسه کاهش یافت.

در برنامه دولت مکرون، پیشنهاد شده است؛ سن بازنشستگی با این اعتقاد که فرانسوی‌ها کمتر از دیگر اروپایی‌ها کار می‌کنند از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش یابد. این مهم یکی از اصلی‌ترین محورهایی است که معترضان به آن اعتراض دارند.

فرار ماکرون از تئاتر و حملات شدید پلیس همراه با ضرب و شتم مخالفان در پاریس

به نقل از روسیا الیوم، شصت و دومین شنبه اعتراضی در فرانسه پس از درگیری شدید «جلیقه‌زردها» و پلیس ضد شورش در پایتخت این کشور و بازداشت 37 نفر از تظاهرات‌کنندگان به پایان رسید.

شبکه فرانسوی BFM گزارش داد که این درگیری شدید معترضان و نیروهای پلیس در نزدیکی مترو «ریچار-لونوار» و در ایستگاه قطار «گار دی لیون» در پاریس رخ داد.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات دیروز پاریس، شعارهایی علیه طرح دولت برای اصلاح قانون بازنشستگی و شعارهایی علیه ماکرون و دولت وی سر دادند.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواهد که سن بازنشستگی از 62 به 64 سال افزایش یابد، اما اتحادیه‌های کارگری خواهان توقف برنامه ماکرون در زمینه اصلاح قانون بازنشستگی هستند.

تظاهرات جلیقه‌زردهای فرانسه از نوامبر 2018 آغاز شده و شنبه هر هفته با وجود وعده‌های دولت برای حل مشکلات اقتصادی مردم، ادامه دارد.

دیروز امانوئل ماکرون و همسرش برای مشاهده یک تئاتر به سالن تئاتری در شمال پاریس مراجعه کرده بودند که پس از مشاهده آنها در بین تماشاگران یک خبرنگار فرانسوی با ارسال توئیتی به تظاهرکنندگان اطلاع داد که امانوئل مکرون و همسرش مخفیانه مشغول دیدن تئاتر مگس می‌باشند در این فاصله تعداد بسیار زیادی از معترضان به جلوی تئاتر آمده و اعتراض خود را به حضور ماکرون در این سالن تئاتر اعلام کردند با دخالت پلیس، اعتراضات به درگیری منجر شد و تعدادی از تماشاگران وارد سالن تئاتر شده است ماموران امنیتی برای حفظ جان امانوئل ماکرون و همسرش آنها به یک اتاق دیگر منتقل و سپس توسط اسکورت پلیس از تئاتر خارج و محل را ترک کردند.

اتومبیل رئیس جمهور فرانسه در حین ترک محل مورد حمله معترضین با چوب و سنگ و شیشه قرار گرفت.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

🔴درشصت ودومین هفته اعتراضات در فرانسه شهر پاریس که دراعتراض به حمایت از قانون بازنشستگی و دست آوردهای طبقه کارگر برگزار شد پلیس با خشونت کامل با معترضین برخورد کرد.

t.me/vahedsyndica

اسرائیل نوجوان فلسطینی را به حبس ابد محکوم کرد

صباح اهل رام الله بوده و در ماه فوریه سال ۲۰۱۶ در حالی که ۱۴ ساله بود پس از زخمی شدن به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی بازداشت شد.

به گزارش روسیا الیوم، دادگاه استیناف نظامی رژیم اسرائیل درخواست تجدیدنظر دادستان این رژیم برای تشدید مجازات «ایهم صباح» نوجوان فلسطینی را که حین دستگیری ۱۴ سال سن داشت از ۳۵ سال به حبس ابد پذیرفت.

انجمن زندانیان فلسطینی در همین خصوص اعلام کرد: حکم حبس ابد ظالمانه علیه ایهم صباح که اکنون ۱۸ سال سن دارد یک استثنا نیست بلکه قاعده‌ای است که همواره در پرونده‌های مشابه در دادگاه‌های نظامی اسرائیلی جریان دارد.

این انجمن می‌افزاید: گذشته از این صباح به پرداخت حدود یک میلیون شکل اسرائیلی (حدود ۳۰۰ هزار دلار) محکوم شده است و این حکم چهار سال پیش که وی کمتر از ۱۸ سال سن داشته صادر شده است.

انجمن زندانیان فلسطینی همچنین گفت که صباح اهل رام الله بوده و در ماه فوریه سال ۲۰۱۶ در حالی که ۱۴ ساله بود پس از زخمی شدن به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی بازداشت شد.

اسرائیلی‌ها این نوجوان فلسطینی را به انجام عملیات حمله با چاقو در یک مرکز تجاری که به کشته شدن یک نظامی و زخمی شدن یک نفر دیگر منجر گردید متهم کردند.

تل‌آویو: تحریم حزب‌الله توسط انگلیس به درخواست اسرائیل انجام شد

«اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم اسرائیل روز شنبه از اقدام دولت انگلیس در تحریم جنبش حزب‌الله لبنان تمجید کرد و آن را گامی در جهت مقابله با ایران توصیف کرد.

وی در توییتر نوشت: «از دولت انگلستان به دلیل اعمال تحریم علیه شاخه سیاسی حزب‌الله، که یک سازمان تروریستی اعلام شده، قدردانی می‌کنم. این دستاوردی بزرگ در مبارزه اسرائیل با ایران و نایبانش است.»

کاتص با انتشار تصویری از دیدار چند هفته پیش با «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس، افزود: «در دیداری که با دومینیک راب داشتم، این درخواست را مطرح کردم و از او بابت این گام متشکرم.»

وزارت خزانه‌داری انگلیس روز گذشته اعلام کرد که حزب‌الله لبنان را در فهرست تحریم قرار داده است. انگلیس پیش از این مانند دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا حزب‌الله را به دو شاخه سیاسی و نظامی تقسیم کرده و فقط بخش نظامی را تحریم کرده بود، اما این سیاست در ماه‌های اخیر تغییر کرده و اکنون انگلیس کل حزب‌الله را تحریم کرده است.

دولت آمریکا از سال‌ها پیش به کشورهای اروپایی فشار می‌آورد که کل حزب‌الله و نه فقط شاخه نظامی آن را، تحریم کنند. این در حالی است که حزب‌الله یکی از مهمترین جریان‌های سیاسی لبنان به شمار می‌آید و واشنگتن به این فشار عملا کل لبنان را در معرض تحریم قرار داده است.

این را می‌گویند امنیت بیشتر، سرپرست موقت سفارت آمریکا مسیر فرودگاه تا سفارت را با بالگرد طی کرد

«رابرت ویلسون» سرپرست موقت سفارت آمریکا در کابل که جایگزین «جان بس» سفیر سابق این کشور شده با انتشار توئیتی از رسیدنش به کابل خبر داد.

ویلسون در این پیام نوشت: از اینکه در این برهه حساس از تاریخ افغانستان کارم را در سفارت آمریکا در کابل آغاز می‌کنم، هیجان زده‌ام.

وی افزود: چه انتخابات افغانستان باشد، چه روند مذاکرات صلح یا دیگر اولویت‌ها، من و کشورم از راهی که مردم افغانستان برای آینده‌ این کشور پرافتخار انتخاب می‌کنند، کاملا حمایت می‌کنیم.

تصویر منتشر شده از ویلسون وی را در حال خارج شدن از یک بالگرد در محوطه سفارت آمریکا در کابل نشان می‌دهد.

گفتنی است که نظامیان آمریکایی و اعضای سفارت آمریکا همواره فاصله 3 کیلومتری سفارت این کشور تا فرودگاه «حامد کرزی» را با بالگرد طی می‌کنند.

مقامات و فرماندهان آمریکایی همچنین فاصله چند صدمتری بین ساختمان سفارت و ارگ ریاست جمهوری افغانستان را نیز با استفاده از بالگرد طی می‌کنند که باوجود هزینه بالای هر پرواز، مسیر هوایی را به دلیل تهدیدات امنیتی مسیر زمینی انتخاب می‌کنند.

«جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارشی گفته بود که هزینه پرواز فاصله 3 کیلومتری از سفارت آمریکا تا فرودگاه حامد کرزی 1350 دلار است که از هزینه پرواز کابل-واشنگتن نیز بیشتر می‌باشد.

سازمان ملل:اردوغان ۲ هزار تروریست آدم خور را از سوریه به لیبی منتقل کرده است

در حالی که امروز یکشنبه کنفرانس برلین با محوریت لیبی برگزار می‌شود، «غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل در امور لیبی از انتقال دو هزار فرد مسلح از سوریه به لیبی خبر داد.

سلامه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «به جرأت می‌توانم بگویم که جنگجویانی از سوریه به لیبی منتقل شده‌اند و تعداد آن‌ها بین یک تا دو هزار نفر است».

پیشتر دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به تروریست‌های سوری از اقدام ترکیه برای انتقال تروریست‌های سوریه به لیبی خبر داده و گفته بود که تا کنون ۱۷۵۰ تروریست به طرابلس پایتخت لیبی منتقل شده‌اند.

سلامه درباره تعطیلی بنادر نفتی در شرق لیبی نیز ابراز امیدواری کرد که این بنادر سریعا باز شوند.

وی افزود که کنفرانس برلین که قرار است امروز یکشنبه برگزار شود به این موضوع و راهکارهای جلوگیری از تعطیلی این بنادر به مدت چند هفته یا چند ماه خواهد پرداخت.

کنفرانس برلین با محوریت بررسی تحولات لیبی امروز یکشنبه برگزار می‌شود و در این کنفرانس آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، مصر، امارات، الجزائر، کنگو و فائز السراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی و خلیفه حفتر و چهار سازمان بین‌المللی اعم از سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب شرکت می‌کنند.

این در حالی است که کشورهایی همچون تونس، قطر، یونان و مغرب با وجود اهتمام به پرونده لیبی، به این کنفرانس دعوت نشده‌اند.

ناآرام ترین شب بیروت با ۲۲۰ زخمی

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد، در درگیری‌های شدید شنبه شب (دیشب) میان نیروهای امنیتی این کشور و معترضان در میدان «النجمه» واقع در مرکز بیروت ۲۲۰ نفر زخمی شدند که ۸۰ نفر آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند و ۱۴۰ نفر نیز در محل درگیری‌ها درمان شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، این درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و معترضان که خشونت‌آمیزترین آنها از زمان آغاز تظاهرات در لبنان بود، دیشب پس از ساعاتی آرام گرفت.

درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که معترضان در برابر مقر پارلمان در میدان النجمه تجمع کردند و بنا به گزارش رسانه‌های لبنانی معترضان اقدام به پرتاب سنگ و ترقه، میله آهنی و امثال آن علیه نیروهای امنیتی کردند.

نیروهای امنیتی هم برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و آب فشار قوی استفاده کردند و حصاری از سیم خاردار در ورودی‌های مقر پارلمان لبنان و برخی سازمان‌ها ایجاد کردند.

دیشب همچنین شاهد آتش سوزی در پارکینگ خودروها و مغازه‌های تجاری و چادرهای معترضان بود. فرماندهی پلیس پارلمان برخی اخبار مبنی بر آنکه پلیس پارلمان چادرهای معترضان در میدان‌های «الشهدا و ریاض الصلح» را آتش زده ، تکذیب کرد.

گروه «لحقی» که از جمله گروه‌های حامی برگزاری تظاهرات در لبنان است، از مردم این کشور خواسته با شرکت در تظاهرات خواستار کنار رفتن «حسان دیاب» نخست‌وزیر مکلف و مأمور شدن شخصیتی مستقل شوند.

تظاهرات در لبنان در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی از بیست و پنجم مهرماه آغاز و اکنون وارد چهارمین ماه خود شده است. «سعد الحریری» در هفتم آبان استعفا داد و حسان دیاب در بیست و هشتم آذر مأمور به تشکیل دولت شد.

گرچه گمانه‌زنی مبنی بر تشکیل دولت تا جمعه (دو روز پیش) مطرح شده بود اما وجود موانعی در این مسیر باعث شد این امر محقق نشود.

مادورو: از مذاکره ابایی ندارم / پمپئو متوهم است

رئیس‌جمهوری مردمی ونزوئلا می‌گوید در شرایط احترام متقابل، از مذاکره با آمریکا ابایی ندارد حال آنکه می‌داند بخش اعظم ناکامی ترامپ در مواجهه با کاراکاس متاثر از مشاوران بدی چون پمپئو است.

رئیس‌جمهور ونزوئلا با مقصر دانستن وزیر خارجه آمریکا در شکست خوردن سیاست‌های واشنگتن در قبال این کشور، تاکید کرد تحریم‌ها هر چقدر هم که باشند بازهم ونزوئلا را متوقف نمی‌کنند.

نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا در مصاحبه اختصاصی با «واشنگتن پست» گفت با آرامش همه امور را تحت کنترل دارد چراکه از مخالفان خود در واشنگتن و کاراکاس باهوش‌تر است.

وی همچنین تاکید کرد تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند ونزوئلا را متوقف کند.

مادورو افزود: فارغ از اینکه آمریکا چه قدر بزرگ است؛ چنانچه بین دولت‌ها احترام برقرار باشد؛ اگر به گونه‌ای معتبر گفتگو و تبادل اطلاعات وجود داشته باشد؛ نوع جدیدی از رابطه شکل خواهد گرفت.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا خود را بازمانده زیرک نبرد با اپوزیسیون داخلی و آمریکا توصیف کرد و گفت اکنون زمان مذاکره مستقیم با واشنگتن برای خروج از بن بست سیاسی ونزوئلا است.

وی همچنین بر عزم خود جهت برگزاری انتخابات سراسری در ونزوئلا در سال جاری تاکید کرد.

مادورو با اشاره به تحریم‌ها گفت: ذره‌ای اهمیت نمی‌دهم که اروپا یا آمریکا چه کار می‌کنند. مهم نیست چند هزار تحریم اعمال می‌شود، آنها ونزوئلا و ما را متوقف نمی‌کنند.

وی با اشاره به روابط خوبی که ونزوئلا با کوبا، روسیه و چین دارد، تاکید کرد: اکنون بیش از هر زمان دیگری متحد هستیم.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در نهایت مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را مقصر شکست سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور در قبال کاراکاس معرفی کرد و گفت: پمپئو در توهم و خیال به سر می‌برد. انگار روی زمین نیست. به نظرم ترامپ مشاوران بسیار بدی درباره ونزوئلا داشته است. افرادی مثل جان بولتون و مایک پمپئو به او دیدگاه غلطی دادند.

گفتنی است بهمن ماه سال گذشته «خوان گوآیدو» سرکرده شورشیان ونزوئلا با تکیه به قدرت‌های خارجی، مشروعیت مادورو را زیر سوال برد و خود را رئیس‌جمهور موقت معرفی کرد!

این در حالی است که علیرغم فشارها و تحریم‌های متعدد، دولت کاراکاس با اتکا به توان داخلی و همچنین برخورداری از حمایت چین و روسیه به عنوان اعضای دائم شورای امنیت؛ به حیات سیاسی خود ادامه می‌دهد.

روسیه ۷۶ کودک را از مناطق درگیری در سوریه و عراق به داغستان انتقال داد

دفتر کمیته ملی مبارزه با تروریسم روسیه اعلام کرد که مقامات این کشور موفق شدند ۷۶ کودک که در مناطق جنگی سوریه و عراق بودند به اقوام و نزدیکان خود در جمهوری داغستان روسیه برگردانند.

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، «ایگور سیروتکین» ، معاون سازمان امنیت فدرال روسیه و مدیر دفتر کمیته ملی مبارزه با تروریسم گفت که مقامات روسیه برای بازپروری این افراد که زیر سن قانونی هستند، تلاش خواهد کرد.

سیروتکین گفت: این ۷۶ کودک خردسال تحت محافظت کامل به نزد خویشاوندان خود (از مناطق جنگی در عراق و سوریه) بازگشتند. ما برای تأمین و تضمین حقوق آنها در زمینه بهداشت، آموزش و حمایت اجتماعی تلاش خواهیم کرد.»

پیش از این ، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در دولت پیشبرد امور این کشور در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد نتایج فعالیت‌های دیپلماسی روسیه در سال 2019 تأیید کرد که روسیه به همراه کشورهای مستقل همسود (سابقاً اتحاد جماهیر شوروی) همچنان به تلاش برای بازگشت شهروندان خود از میان زنان و کودکانی که زیر یوغ تروریست‌ها در سوریه و عراق بودند، ادامه می‌دهند.

آتش سوزی و خرابکاری در عراق ادامه دارد

به نقل از السومریه نیوز، تعدادی از معترضان ، شنبه شب چند حلقه لاستیک را در مسیر منتهی به فرودگاه نجف آتش زدند.

یک منبع امنیتی عراق در این باره گفته که «تظاهرات‌کنندگان ساکن استان نجف امشب (شنبه شب) در مسیر منتهی به فرودگاه نجف چند حلقه لاستیک را به آتش کشیده و مانع تردد وسایل نقلیه شدند»

منبع مذکور همچنین خبر داد که «همزمان، برخی از معترضان عراقی شنبه شب اقدام به قطع جاده بغداد-ذی قار کردند»

افراد ناشناس چهارشنبه شب هفته گذشته نیز مدرسه‌ای را در شهرستان «الحر» واقع در غرب کربلاء به آتش کشیدند.

دوشنبه هفته گذشته، دفتر فرماندهی پلیس کربلاء با صدور بیانیه‌ای درباره تلاش برخی از «خرابکاران» برای انحراف اعتراضات مسالمت‌آمیز هشدار داد و اعلام کرد: «نیروهای امنیتی قادر به حمایت از کربلای مقدس هستند و همه تلاش خود را برای تامین امنیت مردم این استان به کار می‎گیرند و در عین حال، به خرابکارانی که سعی در انحراف تظاهرات مسالمت آمیز دارند، پاسخ می‌دهد».

اول لیبی را نابود کردند، حالا که بوی نفت می آید دوباره به فکر حمله به لیبی افتادند

به نقل از روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان، یک روز قبل از برگزاری نشست بین المللی صلح لیبی در برلین، دولت آلمان خود را برای ایفای نقش نظامی به منظور حمایت از آتش بس احتمالی در لیبی آماده می کند.

«آنگرت کرامپ کارن بائر»، وزیر دفاع آلمان روز شنبه در این باره گفته است که اگر در نشست لیبی آتش بسی مورد توافق قرار گیرد که باید مورد حمایت بین المللی قرار گیرد، در این صورت ارتش آلمان و وزارت دفاع باید سریعا بتوانند بگویند که نقش آن ها در این راستا چگونه خواهد بود.

وی همچنین اظهار داشت که اگر در برلین آتش بسی پایدار مورد توافق قرار گیرد، مطمئنا این سوال پیش خواهد آمد که چه کسی باید آن را تضمین کند؟ طبیعی است که آلمان هم باید به این مسئله بپردازد که ما در این راستا چه کاری می توانیم انجام دهیم.

ادامه اعتراضات در بیروت؛ معترضان خواستار تشکیل فوری دولت شدند

معترضان لبنانی در ادامه اعتراضات خود به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه، بعد از ظهر شنبه در چند نقطه از شهر بیروت دست به تظاهرات زدند و با سر دادن شعارهایی خواستار تشکیل یک دولت جدید شدند.

همزمان، صدها لبنانی با تجمع در مقابل پارلمان این کشور، سیاست‌های حاکمیتی را محکوم و تأکید کردند که مردم دیگر نباید تاوان سوء مدیریت و عواقب عدم تشکیل دولت جدید و مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن را بپردازند.

رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آب پاش کردند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، صلیب سرخ لبنان شنبه شب اعلام کرد که تا این لحظه ۷۵ نفر در درگیری میان تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی در مقابل پارلمان، زخمی و راهی بیمارستان شده‌اند.

لبنان از هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ (۲۸ مهر) صحنه اعتراضات مردمی است که خواستار مبارزه با فساد و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی هستند.

«حسان دیاب» ۲۸ آذر ماه با ۶۹ رأی مأمور به تشکیل دولت لبنان شد و پیش‌بینی کرد ظرف شش هفته این اقدام را انجام خواهد داد، اما رایزنی‌هایش طی هفته‌های گذشته پیشرفت قابل ماحظه‌ای نداشته است.

وبگاه «النشره» دیروز (دوشنبه) در گزارشی به تشریح دلایلی پرداخت که باعث شده دولت جدید تا کنون تشکیل نشود.

مافیای بارزانی آماده هر نوع خیانتی علیه ایران است

منابع آگاه از رایزنی هیأت‌های آمریکایی با رئیس و نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق برای احداث چهار پایگاه نظامی آمریکا در این منطقه خبر دادند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر ، یک منبع سیاسی اعلام کرد طی ۲ روز گذشته در این رابطه دیدارهایی میان مسئولان آمریکایی و مقامات اقلیم کردستان عراق صورت گرفته است.

بنا بر اعلام این منبع، هیئت های نظامی و سیاسی آمریکا با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و معاون وی دیدار کرده اند. در جریان این دیدارها رایزنی هایی درباره حضور آمریکا در داخل عراق و اقلیم کردستان انجام شده است.

این منبع افزود: در این دیدارها درباره روند تداوم حمایت کُردها از بقای نیروهای آمریکایی و رد مسئله عقب‌نشینی آنها از عراق یا لغو توافقنامه امنیتی و همکاری درباره احداث ۴ پایگاه نظامی از جمله پایگاه «الحریر» در اقلیم کردستان گفتگو شد.

تقویت روابط دیپلماتیک، همکاری در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و تسریع افتتاح بزرگترین کنسولگری آمریکا در اربیل، از دیگر مسائل مورد بحث در این دیدارها بود.

روسیه: خط لوله نورد استریم‌2 طبق برنامه تکمیل می‌شود

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که در وبسایت این وزارت‌خانه منتشر شده اعلام کرد که ساخت خط لوله «نورد استریم 2» طبق برنامه تکمیل خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «با وجود فشارهای موجود،‌ نورد استریم 2 تکمیل خواهد شد. برای اروپایی‌ها،‌ مزایای ایجاد یک خط لوله اضافی صادرات گاز کاملا واضح است.»

وزارت خارجه روسیه تحریم‌های آمریکا علیه این خط لوله را مداخله آشکار در امور داخلی اتحادیه اروپا توصیف کرد.

بر اساس گفته دیپلمات‌های روس، هدف از اقدامات محدود کننده آمریکا، فشار برای ایجاد امنیت انرژی این اتحادیه نبوده بلکه فشار برای فروش گاز طبیعی مایع آمریکا به بازارهای اروپایی است.

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود اعلام کرد: «ما می‌دانیم که هیچ کسی در اتحادیه اروپا نیست که از این پروژه استقبال نکند.»

لایحه بودجه پنتاگون که چند هفته پیش به تأیید کاخ سفید هم رسید و به قانون تبدیل شد، دولت آمریکا را ملزم می‌کند که شرکت‌های فعال در پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا را تحریم کند. در پی نهایی شدن این لایحه، یک شرکت سوئیسی از پروژه نورد استریم-۲ کنار کشید.

این در حالی است که روسیه پیشتر اعلام کرده بود که قادر است این پروژه عظیم را بدون کمک شرکت‌های خارجی تکمیل کند.

خط لوله نورد استریم-۲ گاز روسیه را از زیر دریای بالتیک به آلمان انتقال می‌دهد. طول این خط لوله عظیم ۱۲۰۰ کیلومتر است. این خط لوله ظرفیت انتقال سالیانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را دارد.

تحریم غیر انسانی: ۷۰ درصد ساکنان غزه فاقد امنیت غذایی هستند

کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که در نتیجه سیاست های خصمانه رژیم اسرائیل، عدم برخورداری ساکنان غزه از امنیت غذایی به ۷۰ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که در سال ۲۰۱۹ نبود امنیت غذایی در میان ساکنان غزه به ۷۰ درصد رسیده است.

بر اساس این گزارش، جمال خضری، رئیس این کمیته تاکید کرد که طبق گزارش‌های دفتر هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل در اراضی اشغالی، در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۵ درصد ساکنان نوار غزه فاقد امنیت غذایی بودند و این میزان در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

خضری اشاره کرد که ادامه محاصره نوار غزه که موجب وخامت اوضاع اقتصادی باریکه غزه شده است، بیشترین تاثیر را در این زمینه داشته است.

وی تاکید کرد که مسائل دیگری از جمله بحران مالی آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا» در پی توقف کمک مالی آمریکا نیز در این مساله دخیل بوده است.

این مسئول فلسطینی خاطر نشان کرد که میانگین درآمد روزانه هر فرد در غزه به حدود ۲ دلار رسیده و نرخ بیکاری نیز به بیش از ۶۰ درصد رسیده است.

جمال خضری از نهادهای حقوقی و بین‌المللی خواست به مسئولیت‌های انسانی و اخلاقی خود در رابطه با اوضاع نابسامان ساکنان نوار غزه در نتیجه اقدامات خصمانه صهیونیستها، پایبند باشند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: