پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

نه به جنگ ایالات متحده علیه ایران!کمیتۀ اجرایی مرکزی حزب کمونیست کانادا

حزب کمونیست کانادا حمله هوایی غیرقانونی ایالات متحده و ترور ژنرال ایرانی، قاسم سلیمانی و ۹ نفر دیگر را در تاريخ ۲ ژانويه در عراق محکوم می‌کند. ما از جنبش‌های کارگری و دمکراتیک در سراسر کانادا می‌خواهیم علیه این جنابات جنگی ایالات متحده موضع بگیرند، و حرکت ایالات متحده به سوی یک جنگ جدی را در خاورمیانه محکوم نمایند. فشار عمومی بر دولت کانادا برای مخالفت با این اقدامات غیرقانونی جنگی می‌تواند به جلوگیری از شروع یک جنگ جدید، و همه پی‌آمدهای آن بر ۱۰۰ میلیون مردمی که در منطقه زندگی می‌کنند، و بر مردم جهان، کمک کند.

تارنگاشت عدالتمنبع: سایت حزب کمونیست کانادا
۴ ژانویه ۲۰۲۰  حرکت ایالات متحده را برای آغاز یک جنگ جدید در خاورمیانه متوقف کنید!

  حزب کمونیست کانادا حمله هوایی غیرقانونی ایالات متحده و ترور ژنرال ایرانی، قاسم سلیمانی و ۹ نفر دیگر را در تاريخ ۲ ژانويه در عراق محکوم می‌کند. این اقدامات جنگی و تروریسم دولتی ایالات متحده، که طبق منشور سازمان ملل غیرقانونی به شمار می‌آیند، خطر آغاز یک جنگ منطقه‌ای، یا حتا یک درگیری جهانی را به دنبال دارد. این، راه به «آرماگدون» است.

تلاش‌ ایالات متحده برای توجیه اقدامات خود به مثابه دفاع از خویش، به همان اندازۀ ادعای رسوای «سلاح‌های کشتار جمعی» برای توجیه حمله ۲۰۰۳ آن به عراق و اشغال آن کشور، نخ‌نماست
تلاش‌ ایالات متحده برای توجیه اقدامات خود به مثابه دفاع از خویش، به همان اندازۀ ادعای رسوای «سلاح‌های کشتار جمعی» برای توجیه حمله ۲۰۰۳ آن به عراق و اشغال آن کشور، نخ‌نماست.

همین‌طور، بحران کنونی بین ایالات متحده و ایران با تصمیم یک‌جانبه ایالات متحده برای تحمیل تحریم‌ها بر ایران و خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک»، معامله اتمی که در سال ۲۰۱۵ بین ایران و گروه ۵+۱ با اتحادیۀ اروپایی امضاء شد، به وجود آمد.

امپریالیسم ایالات متحده از تجاوزگری، تنش و جنگ در منطقه، و در جهان جان می‌گیرد، و به دنبال این است که سلطه خود را بر رقبای امپریالیست خویش و بر حاکمیت دولت‌ها، ملت‌ها و خلق‌هایی که به انقیاد درمی‌آورد، تقویت کند
امپریالیسم ایالات متحده از تجاوزگری، تنش و جنگ در منطقه، و در جهان جان می‌گیرد، و به دنبال این است که سلطه خود را بر رقبای امپریالیست خویش و بر حاکمیت دولت‌ها، ملت‌ها و خلق‌هایی که به انقیاد درمی‌آورد، تقویت کند.

هدف فوری‌تر از حمله هوایی و ترور دیروز، که رییس‌جمهور ایالات متحده شخصاً دستور آن‌را داد، رونق بخشیدن به اقبال انتخاباتی ضعیف ترامپ، با استفاده از یک میهن‌دوستی دروغین و شوونیسم ملی فاشیستی بود. این یک تهدید علیه مردم جهان است.

حزب کمونیست از دولت و نخست‌وزیر کانادا می‌خواهد این اقدامات جنگی و تروریستی به وسیله دولت ترامپ را محکوم کنند و درباره خطر بزرگی که برای صلح و ثبات جهان، حاکمیت و استقلال، برای ادامه وجود سازمان ملل متحد و حقوق بین‌الملل دارد، سخن بگویند.

کانادا در برابر فشار ایالات متحده تسلیم شد و منگ وانژو [معاون ريیس هیأت مدیره و ريیس امور مالی شرکت بزرگ چینی هواوی] را، به خاطر امتناع از به رسمیت شناختن قوانین فرامرزی غیرقانونی و صلاحیت قضایی ایالات متحده بر تجارت دیگر کشورها با ایران، برای استرداد به ایالات متحده برای محاکمه بازداشت کرد. برای بازداشت وی هیچ مبنای قانونی وجود ندارد. اما این گواه روشنی بر رابطه در حال تغییر کانادا با امپریالیسم ایالات متحده، و جذب تقریباً کامل آن به گرداب ناتو و ماشین جنگی ایالات متحده است. کانادا اکنون به طور منظم در عملیات غیرقانونی ایالات متحده برای تغییر رژیم، و جنگ‌های کثیف ایالات متحده در سراسر جهان، از جمله در جنگ ۱۶ ساله به سرکردگی ایالات متحده در عراق که بیش از یک میلیون عراقی را کشته است، درگیر است. کانادا اکنون فرمانده مأموریت ناتو در عراق است.

کانادا باید تغییر مسیر بدهد، از ناتو خارج شود، عراق را ترک کند، و بیرون از ایران بماند
کانادا باید تغییر مسیر بدهد، از ناتو خارج شود، عراق را ترک کند، و بیرون از ایران بماند.

کانادا باید به جای جنگ و میلیتاریسم یک سیاست خارجی مستقل صلح و خلع‌سلاح، امنیت متقابل و احترام به حاکمیت و استقلال همه دولت‌ها و ملت‌ها، و تعهد به حل درگیری‌های بین‌المللی با راه‌حل‌های سیاسی-نه نظامی- را پیش گیرد. ما از جنبش‌های کارگری و دمکراتیک در سراسر کانادا می‌خواهیم علیه این جنابات جنگی ایالات متحده موضع بگیرند، و حرکت ایالات متحده به سوی یک جنگ جدی را در خاورمیانه محکوم نمایند. فشار عمومی بر دولت کانادا برای مخالفت با این اقدامات غیرقانونی جنگی می‌تواند به جلوگیری از شروع یک جنگ جدید، و همه پی‌آمدهای آن بر ۱۰۰ میلیون مردمی که در منطقه زندگی می‌کنند، و بر مردم جهان، کمک کند.    کمیتۀ اجرایی مرکزی
حزب کمونیست کانادا

دسته‌بندی شده در: سازمانها, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: