پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

راینشه پست: اعتراضات گسترده علیه کاپیتالیسم هم زمان با برگزاری اجلاس داووس

نقل از روزنامه دست راستی غرب آلمان «راینیشه پست» , همزمان با برگزاری پنجاهمین اجلاس داووس اعتراضات گسترده‌ای در این شهر سوئیس برگزار شد.

این اعتراضات از طرف فعالان اجتماعی برگزار شد و معترضان خواستار لغو مجمع اقتصاد جهانی و حمایت بیشتر از آب و هوا شدند و به کاپیتالیسم اعتراض کردند.

صدها نفر روز گذشته در داووس علیه کنفرانس اقتصاد جهانی تظاهرات کردند. یک سخنگو و سازمان‌دهنده این اعتراضات اعلام کرد که ما هیچ انتظاری از این مجمع اقتصاد جهانی نداریم و تنها خواهان لغو آن هستیم.

معترضان اعلام کردند که اعضای مجمع اقتصاد جهانی دنیا را به‌سمت شرایط فاجعه‌باری هدایت کرده‌اند. معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که در آن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به‌عنوان فردی خودخواه و منکر مسائل آب و هوایی نشان داده می‌شد. به گفته پلیس این اعتراضات به‌صورت صلح‌آمیز برگزار شد.

یکی دیگر از سازمان‌دهندگان این اعتراضات هم در سخنانی اعلام کرد که امروز داووس توسط قدرتمندانی اشغال شده است که به وسیله دیوارها و محافظان امنیتی حفاظت می‌شوند؛ این در حالی است که صدها نفر در واقع نیاز به محافظت در برابر کاپیتالیسم و نظام سرمایه‌داری دارند.

در پنجاهمین نشست داووس 2800 نفر شرکت خواهند کرد. رهبران و سران 53 کشور جهان نیز در این اجلاس حضور خواهند یافت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از سخنرانان اصلی نشست اقتصادی امسال داووس بود که به گفته بسیاری ناظران سخنانش سراسر خودستایی و تعریف و تمجید از دستاوردهای خود بود.

سخنان دونالد ترامپ عمدتاً ناظر بر وضعیت اقتصادی آمریکا بود و خطاب به مردم آن کشور ایراد شد. ترامپ روز سه‌شنبه اول بهمن از رونق بی‌نظیر اقتصادی آمریکا و کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری در این کشور سخن گفت و مدعی شد که عملکرد قوه قضائیه و دموکراسی حاکم بر این کشور می‌تواند الگویی برای همه جهان باشد.

بی‌ثباتی سیاسی در خاورمیانه، اوضاع لیبی و همچنین تغییرات اقلیمی از محورهای نشست این دوره اجلاس داووس است.

26 ثروتمند جهان به اندازه نیمی از کل بشریت پول دارند

بیش از 3 میلیارد نفر بر روی زمین به اندازه 26 نفر ثروتمند جهان پول دارند.

به گزارش اسپوتنیک، محققان سازمان خیریه انگلیس Oxfam تعداد قابل توجهی از نابرابری و ناعدالتی در جهان را نام برده است: 26 نفر از ثروتمندترین افراد جهان درآمدی برابر با نیمی از بشریت دارند، زیرا 3 میلیارد 800 میلیون نفر بر روی کره زمین، فقیر هستند.

در این گزارش که همزمان با افتتاح مجمع بین المللی اقتصادی در داووس سوئیس منتشر شد آمده است که ثروت 2،153 میلیاردر در جهان، از آنچه که متعلق به 4.6 میلیارد نفر دیگر در کره زمین است ، یعنی 60 درصد از جمعیت جهان بیشتر است.

تعداد میلیاردرها طی یک دهه گذشته دو برابر شده است، در طول سال گذشته درآمد آنها 900.000.000.000 دلار افزایش یافته است، و خود میلیاردرهای پیشین 12 درصد بیشتر پول جمع کردند، 2208 نفر جز این میلیاردها هستند. فقیرترین نیز با 11 درصد کاهش ثروت مواجه شده اند. آکسفام 20 ژانویه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس این گزارش را منتشر نمود.

آمیتاب بهار ، مدیر عامل آکسفام می گوید: نابرابری جهانی ریشه ای و عظیم دارد.

نئولیبرالیسم مقصر مهاجرت‌ها به سمت آمریکاست

مانوئل زلایا، رئیس جمهور پیشین هندوراس (۲۰۰۶-۲۰۰۹) درباره دلیل اصلی موج جدید مهاجرت از این کشور، در حساب توئیتری خود نوشت: «خروج جمعی مستمندان به سمت آمریکا، پس از ده سال تعقیب سیاسی، توسط برنامه امنیتی خونین و مدل بهره برداری نئولیبرال که تنها به نفع متحدان، شریکان و دوستان آن است، نتیجه حمایت آمریکا و اروپا از دیکتاتوری ظالمانه خوآن ارلاندو ارناندز (رئیس‌جمهور هندوراس) است».
بر اساس گزارش خبرگزاری پرنسا لاتینا؛ در تاریخ ۱۵ ژانویه، دو هزار شهروند هندوراسی از منطقه سان پدرو سولا به عنوان اولین کاروان مهاجران در سال ۲۰۲۰ به سمت آمریکا به راه افتادند و به گفته کارشناسان، این آمار با عبور کاروان از کشور‌های دیگر منطقه مانند گواتمالا افزایش خواهد یافت.
از اصلی‌ترین دلایل قدم گذاشتن افراد در کاروان‌های مهاجرتی، می‌توان از نبود موقعیت‌های شغلی، شرایط متزلزل زندگی هزاران شهروند هندوراسی و ناامنی موجود در کشور در برابر فعالیت رو به رشد گروه‌های جنایتکار که بسیاری، خوآن ارلاندو ارناندز، رئیس جمهوری کنونی کشور را مسئول آن می‌دانند، نام برد.
اولین کاروان مهاجران آمریکای مرکزی در سال ۲۰۱۸ با حضور سه هزار نفر به سمت آمریکا به راه افتاد. این شیوه مهاجرت به علت آنکه کودکان، زنان باردار، افراد مسن و بیماران را با شرایطی سخت روبرو می‌کند، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته است.

جيمز ميچل: شکنجه اقدامي مناسب و ضروري است

به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ یک روانشناس عضو آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» این هفته در برابر دادگاه نظامی پایگاه گوانتانامو استفاده از شکنجه را اقدامي مناسب و ضروري خواند.
جیمز میچل که از او به عنوان معمار برنامه بازپرسی های جديد در دوره تاسيس زندان های مخفی سیا نامبرده مي شود؛ روز سه شنبه در جلسه پرسش و پاسخ مقدماتی محاکمه پنج متهم طراحی حملات 11 سپتامبر گفت ”من امروز (هم اگر لازم باشد) این کار (شکنجه) را دوباره خواهم کرد“.
براساس اين گزارش که روز گذشته در نيويورک تايمز منتشر شد ميچل برای جلوگیری از هرگونه حمله جدید مانند 11 سپتامبر شکنجه را یک ”وظیفه اخلاقی“ تلقی می کند.
این روانشناس که به مشارکت خود در بسیاری از جلسات شکنجه «شبیه سازی غرق شدن» معترف بود افزود ”محافظت جان آمریکایی ها بسیار مهم تر بود تا ناراحتی تروریست هایی که به طور داوطلبانه علیه ما سلاح بدست گرفته اند“.
محاکمه پنج مرد متهم به طراحی حملات 11 سپتامبر از جمله خالد شیخ محمد, مغز متفکر آنها قرار است در ماه ژانویه 2021 در گوانتانامو آغاز شود.
پنج متهم که از حدود پانزده سال پیش در این پایگاه واقع در جنوب شرق کوبا زندانی بوده اند, شش سال پیش تفهیم اتهام شده اند تاکنون ادامه یافته است.

وزیر خارجه سعودی: آماده گفت‌وگو با تهران هستیم

وزیر خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگو با یک خبرگزاری انگلیسی ضمن تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران آمادگی کشورش را برای گفت‌وگو با تهران اعلام کرده است.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «العربیه» «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان که برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در «داووس» واقع در سوئیس حضور دارد، روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» گفت که عربستان آماده گفت و‌گو با ایران است. او علی‌رغم این گفت که این مسئله به ایران بستگی دارد.

وزیر خارجه دولت سعودی در این مصاحبه ادعا کرد ایران بایستی بپذیرد که شرط هر گفت‌وگویی این است که «نمی‌تواند از طریق خشونت برنامه‌های منطقه‌ای خودش را پیش ببرد.»

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز در روزهای گذشته گفته است: «ما برای مذاکره با عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس آماده‌ایم و حاضر به ارائه پیشنهادات در خصوص امنیت در این منطقه به ویژه در تنگه هرمز هستیم و پیشنهاداتی برای ایجاد آرامش و صلح در تنگه هرمز را نیز ارائه کرده ایم.»

ترامپ تهدید کرد؛ استاد هندی-آمریکایی اخراج شد!

یکی از اساتید هندی-آمریکایی خود را به دلیل آنکه اظهارات ضدایرانی ترامپ را دست‌مایه طنز قرار داده بود؛ اخراج کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تریبیون، کالج «بابسون» در ۲۰ کیلومتری شهر بوستون، «آشین فانسی» استاد هندی-آمریکایی خود را به دلیل انتشار مطلبی به‌زعم آنها غیراخلاقی در صفحه فیس‌بوک خود؛ اخراج کرد.

گفتنی است این استاد هندی‌الاصل مطلبی طنزآمیز درباره تهدید ترامپ مبنی بر بمباران ۵۲ مرکز فرهنگی در ایران منتشر و پیشنهاد کرده بود ایران هم ۵۲ سایت فرهنگی آمریکا نظیر منزل مسکونی برخی هنرپیشه‌های آمریکایی را در لیست اهداف خود قرار دهد.

فانسی از بابت انتشار پست فیس‌بوکی خود عذرخواهی و در عین حال تاکید کرد افرادی از آنچه وی برای دوستانش نوشته، سوء برداشت کرده‌اند.

وی همچنین از حق آزادی بیان خود دفاع کرد حال آنکه کالج بابسون مدعی است این قبیل اظهارات تهدیدآمیز را بر نمی‌تابد.

ترور یکی از فرماندهان بسیج نزدیک به ژنرال سلیمانی در ایران

فرمانده حوزه بسیج دارخوین شادگان در جنوب استان خوزستان ایران توسط افراد ناشناس ترور شد.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران سعید حاجیان فرماندار شهرستان شادگان ضمن تایید خبرترور عبدالحسین مجدمی فرمانده حوزه بسیج شهر دارخوین از توابع این شهرستان گفت: بامداد چهارشنبه ۲ بهمن ماه، درحالیکه این فرمانده به منزل بازگشته بود، جلوی درب خانه اش بوسیله شلیک گلوله سلاح کلاشینکف از سوی افراد ناشناس که برای به ترور او کمین کرده بودند، به قتل رسید.

او افزود: از همان ساعات اولیه تحقیقات برای دستگیری ترورکنندگان آغاز شده و بزودی در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.

سرهنگ پاسدار محمدرضا نعمتی مدیر روابط عمومی سپاه ولیعصر استان خوزستان نیز گفت: تروریست‌ها ۲ موتور سوار بودند که اطراف منزل او کمین کرده بودند .

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این ترور را نپذیرفته است.

عبدالحسین مجدمی از یاران ژنرال قاسم سلیمانی بود.

مقتدی صدر: بیگانگان در عراق هیچ جایی ندارند

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق در آستانه برگزاری تظاهرات میلیونی علیه تروریست های آمریکایی، سخنانی را مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص تأکید کرد: بیگانگان در عراق هیچ جایی ندارند.

صدر تصریح کرد: صدای مردم همچون غرش شیر است و ظلم فاسدان را از میان می برد.

وی همچنین خواستار مشارکت گسترده مردم در تجمع میلیونی روز جمعه علیه حضور آمریکایی ها در عراق، شد.

جنرال الکتریک اجازه تحقیق درباره سانحه بوئینگ در ایران را یافت

وزرات خزانه داری آمریکا اجازه تحقیق در مورد شرایط سقوط هواپیمای بوئینگ 737 هواپیمای بین المللی خط اوکراین در ایران را یافت.

به گزارش اسپوتنیک، شرکت آمریکایی جنرال الکتریک مجوز لازم را از وزارت خزانه داری ایالات متحده برای کمک به تحقیق در مورد شرایط سقوط هواپیمای بوئینگ 737 از خط بین المللی هواپیمایی اوکراین در ایران را دریافت کرده است.

وزیر امور خارجه خزانه داری آمریکا استفان منوچی ، در 10 ژانویه گفت که این آژانس همه شرکت کنندگان در این تحقیق را تحت تحریم های ضدایرانی حذف خواهد کرد. به گفته این آژانس ، یک شرکت تابعه جنرال الکتریک موتورهای بوئینگ 737 را تولید می کند.

گفتنی است، هواپیمایی بین المللی بوئینگ 737 اوکراین در 8 ژانویه چند دقیقه پس از ترک فرودگاه تهران سقوط کرد. 176 نفر جان باختند: شهروندان افغانستان ، آلمان ، ایران ، کانادا و اوکراین و همچنین شهروندان انگلیس و سوئد در این پرواز حضور داشتند.

ترامپ به آسیب نظامیان آمریکایی در حمله موشکی ایران اعتراف کرد

دونالد ترامپ در گفتگویی در اجلاس داووس به آسیب دیدن نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد عراق در حمله موشکی ایران اعتراف کرده است.

به گزارش ان بی سی، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در جریان گفتگویی که در حاشیه اجلاس داووس برگزار شد، به آسیب دیدن سربازان آمریکایی در جریان حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در عراق اعتراف کرد.

ترامپ با این حال در این گفتگو ضمن اذعان به زخمی شدن سربازان آمریکایی، اما در ادعایی مدعی شده که مشکل سربازان، جز یک سردرد چیزی نبود.

این در حالی است که پیش از این فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام تائید کرده بود که ۱۱ نظامی آمریکا در حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین الاسد عراق دچار مشکل شده‌اند که تعدادی ازآن‌ها به کویت و تعدادی دیگر به آلمان انتقال داده شده‌اند.

سنتکام همچنین گفته بود که مشکل سربازان آسیب دیده ضربه مغزی بوده است.

جمهوری اسلامی ایران حمله موشکی خود به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق را در واکنش به اقدام تروریستی آمریکا در فرودگاه بغداد انجام داد، اما در همان زمان رئیس جمهور آمریکا با این ادعا که همه چیز خوب است، از دادن آمار زخمی‌ها و یا آسیب دیدگان طفره رفته بود.

آمریکا، جانشین سلیمانی را به ترور تهدید کرد

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا، فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به ترور تهدید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، در ادامه تنش‌ زایی مسئولان آمریکایی با ایران، برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، سردار اسماعیل قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به ترور تهدید کرد.

برایان هوک در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس، با تکرار ادعاهای بی‌ اساس علیه سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس، تهدید کرد اگر سردار قاآنی هم مانند وی به نظامیان آمریکایی آسیب بزند، او را نیز ترور می‌ کنند.

بر این اساس، هوک توضیح داد: اگر قاآنی همان راه کشتن آمریکایی‌ها را طی کند، پس همان سرنوشت در انتظار او خواهد بود.

سفیر آلمان: احتمال احیای تحریم ها در سازمان ملل علیه ایران وجود دارد

امیلی هابر سفیر آلمان در آمریكا درخواست تجدیدنظر در سازمان ملل در مورد تحریم ها علیه ایران را رد نکرد.

به گزارش اسپوتنیک، امیلی هابر سفیر آلمان در آمریكا به ریا نووستی گفت: در نتیجه راه اندازی مکانیزم ماشه ایران، ممكن است كشورهای سه گانه اروپا به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه كنند اما این هدف آنها نیست.

این دیپلمات گفت: مرحله بعدی ممکن است سازمان ملل متحد باشد، اما اهداف ما متفاوت است. ما می خواهیم راه حلی برای مشکلات پیدا کنیم.

در 14 ژانویه، آلمان، فرانسه و انگلیس اعلام كردند، كه به دلیل امتناع تهران از اجرای بخشی از تعهدات خود طبق این سند، سازوكار حل اختلاف برای توافق هسته ای با ایران را شروع می كنند. اروپایی ها مدتی در مورد تصویب این اقدام بحث کردند، اما تصمیم گرفتند این اقدام را تنها پس از آن انجام دهند که ایران بار دیگر از برخی تعهدات مربوط به این توافق خودداری کند. یعنی، در اوایل ژانویه سال 2020، زمانیکه ایران از رد محدودیت ها در تعداد سانتریفیوژها خبر داد.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مکانیزمی را برای بازیابی تحریم ها فراهم می کند، که اگر یکی از طرفین توافق در نظر داشته باشد که ایران به تعهدات خود در قبال آن عمل نمی کند.

با این حال، احیای رژیم تحریم ها فقط با روشی امکان پذیر است که هنگام بررسی موضوع در کمیسیون مشترک، مستلزم ارائه استدلال های سنگین است. اگر اختلاف هنوز برطرف نشده باشد، طرفین توافق می توانند اعلام كنند كه شرایط آن در جلسه كمسیون مشترک رعایت نشده است و پس از مدت زمانی مشخص، به شورای امنیت سازمان ملل درباره نقض برنامه جامع اقدام مشترک اطلاع دهند.

پس از آن شورای امنیت باید بر تمدید رژیم برای رفع تحریم ها علیه تهران رای دهد و اگر پس از 30 روز تصمیمی اتخاذ نشود، تمام مجازات های شورای امنیت سازمان ملل احیا می شود.

مسکو قبلاً تصمیم اروپا را گامی خطرناک خواند که می تواند به سقوط کنترل نشده توافق هسته ای منجر شود.

«برهم صالح» خندان با قاتل فرمانده پیروزی بر داعش دیدار کرد

رئیس فراکسیون ائتلاف الفتح در پارلمان عراق به دیدار برهم صالح رئیس جمهور عراق با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست داووس واکنش نشان داد.

«محمد الغبان» رئیس فراکسیون ائتلاف الفتح در پارلمان عراق به دیدار برهم صالح رئیس جمهور عراق با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست داووس واکنش نشان داد.

وی نوشت: با شما هستم مشاوران رئیس جمهور، به ویژه مشاور شیعه، با برهم صالح که خندان با قاتل فرمانده پیروزی‌ها بر داعش دیدار کرد، چگونه ملاقات خواهید کرد؟

گفتنی است که دیدار برهم صالح با ترامپ در حاشیه نشست داووس پس از اینکه نیروی هوایی آمریکا در القائم شمار زیادی از رزمندگان حشد الشعبی را به قتل رساند و پس از آن در فرودگاه بغداد هم سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی را به قتل رساند، موجی از انتقاد در میان گروه‌های مقاومت عراق ایجاد کرده است.

پس از اینکه برهم صالح با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست داووس دیدار کرد، نصر الشمری سخنگوی جنبش النجباء خطاب به وی گفته بود: خودت با دست خودت ساقط شدی و تن به خواری و ذلت دادی. شرفی برای عراقی‌ها نیست که کسی که خون‌های آنها و شهیدانشان را نادیده می‌گیرد از آنها باشد، برو ای جدایی طلب (اشاره به حمایت برهم صالح از همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق در سال ۲۰۱۷).

مایکل مور از ترور ژنرال سلیمانی عذرخواهی کرد

نجاح محمد علی تحلیلگر سیاسی و کارشناس عرب تأکید کرد: کارگردان آمریکایی به نمایندگی از مردم آمریکا از خشونت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ترور قاسم سلیمانی عذرخواهی کرد.
نجاح محمد علی تحلیلگر و کارشناس حوزه خاورمیانه (غرب آسیا) با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در پایگاه اجتماعی توئیتر، نوشت: مایکل مور کارگردان آمریکایی در توئیتی نوشت: من به نمایندگی از مردم آمریکا از خشونتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به خرج داد که به کشته شدن قاسم سلیمانی منجر شد عذرخواهی می‌کنم.

بيش از ۶۰ درصد فرانسويان مخالف قانون بازنشستگي هستند

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد ۶۱ درصد فرانسویان مخالف قانون بازنشستگی جديد هستند.
براساس نظرسنجی موسسه آماری الاب (Elabe) که ساعاتی پیش برای شبکه تلویزیونی خبری BFM TV منتشر شد، مخالفان اصلاحات نظام بازنشستگی در مقایسه با ماه قبل چهار درصد افزایش داشته اند. این درحالیست که لایحه جنجال برانگیز و پر سر و صدای قانون بازنشستگی جمعه ۲۴ ژانویه (4بهمن) در شورای وزیران دولت فرانسه به ریاست مکرون بررسی می شود.
با شروع اعتصابات عليه مکرون که از 5 دسامبر سال گذشته آغاز شده است و همچنان به ویژه در بخش حمل و نقل ریلی ادامه دارد؛ بیش از شش فرانسوی از هر ده نفر فرانسوی معتقدند که رئیس دولت باید این اختلاف را بشنود.
طبق نظرسنجی الاب 61 درصد مردم فرانسه با این اصلاحات مخالفند و بر این باورند که رئیس دولت باید تغييرات خود را پس بگیرد و ۳۹ درصد معتقدند رئیس دولت «حق دارد این تغييرات را انجام دهد، زیرا در برنامه اش بوده است.
قرار است روز جمعه همزمان با بررسی لایحه نظام بازنشستگی جديد در دولت؛ اعتصابات و تظاهرات بسیار بزرگی آنطور که اتحادیه های کاری گفته اند شکل بگیرد.

مقتدی صدردعوت امریکارا برای ملاقات زیر نظر سازمان ملل رد کرد

پیرامون دعوت مقتدی صدر در روز سه شنبه چهاردهم ژانویه 2020، برای تظاهرات ملیونی برعلیه وجود امریکا درعراق.

مقتدی صدر از ملت عراق دعوت کرده است تا روز جمعه 24 ژانویه مقابل دانشگاه بغداد ودرنزدیکی منطقه جادریه وبه دور از میدان تحریر برعلیه امریکا به تظاهرات ملیونی بپردازند.

سایت خبری «المسله»عراق، مترجم:احمد مزارعی

سخنگوی مقتدی صدراقای صالح عبیدی فاش ساخت که مقتدی صدر دعوت امریکارا برای ملاقات زیر نظر سازمان رد کرده است،اقای صالح عبیدی درمصاحبه تلوزیونی خود گفت ، مقتدی صدر اعلام داشته است که همه عراقیها میتوانند دراین تظاهرات شرکت کنند وی تاکید ورزید که این تظاهرات » برای به اثبات رساندن قدرت وحضور ملت عراق دربرابر دولت امریکا است» وی اضافه نمود»این دعوت مردم به تظاهرات بعلت فشارهای ایران نیست»

سخنگوی مقتدی صدر اعلام داشت » ماهمه اعتراضات را درمیدانهای بغداد وسایر شهرها د نبال میکنیم ، دشنامهای زیادی را هم در بعضی از این میدانها تحمل کرده ایم».وی افزود » اما وجود بعضی نفوذیها دراین گردهائیها باعث ان نمیشود که جریان مقتدی صدراز این تظاهراتها واعتراضات دفاع نکند، زیرا انها هدفشان طرد واخراح فاسدان میباشد»

درگیری نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه

گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری (وابسته به تروریست‌ها) از درگیری نیروهای روسی و آمریکایی در سوریه با یکدیگر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری النشره، منابع سوری از درگیری میان نیروهای آمریکایی و روسی در اراضی سوریه خبر دادند.

گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری فاش کرد: هنگام عبور نیروهای روسی در جاده بین المللی «ام ۴» به سمت تل تمر، گشتی‌های آمریکایی در انتظار آنها در نزدیکی پمپ بنزین حطین واقع در نزدیکی تقاطع شهرک تل بیدر در جاده بین المللی ام ۴ بودند و مانع پیشروی روس‌ها شدند و کار به درگیری و کشیدن سلاح به روی یکدیگر کشید.

بر اساس این گزارش همچنین نیروهای آمریکایی، مانع حرکت یک گشتی نظامی روسی در نزدیکی روستای کرزیارات در جاده المالکیه-معبده در حومه حسکه شدند. گشتی روسی مجدداً تلاش کرد که به گذرگاه سیمالکا در مرز با عراق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک و ائتلاف آمریکایی برسد که نیروهای آمریکایی مانع آنها شدند و اجازه رسیدن آنها به معبر را ندادند تا این گشتی روسی به فرودگاه قامشلی یعنی جایی که از آنجا حرکت کرده بودند، برگردند.

کره شمالی دیگر تعهدی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای ندارد

«جو یونگ چول» مشاور هیات کره شمالی در سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد: به دلیل تحریم‌های وحشیانه آمریکا، پیونگ یانگ دیگر متعهد به متوقف کردن آزمایشات هسته‌ای و موشکی خود نیست.

وی در کنفرانس خلع سلاح‌ هسته‌ای تحت حمایت سازمان ملل در ژنو با انتقاد از ادامه تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی گفت: در دو سال گذشته پیونگ یانگ آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش شلیک موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای را برای ایجاد اعتماد با ایالات متحده متوقف کرده بود، اما آمریکا در مقابل به انجام دهها مانور نظامی مشترک با کره جنوبی در شبه جزیره و اعمال تحریم‌ها ادامه داده است.

چول افزود: آمریکا همچنان به اقدامات خصمانه خود برای جلوگیری از توسعه کره شمالی و خفه کردن سیستم سیاسی آن ادامه می‌دهد و هم اکنون هیچ دلیلی وجود ندارد که ما به طور یک‌جانبه به تعهدات خود در قبال بی اعتنایی طرف مقابل پایبند باشیم.

نماینده کره شمالی تاکید کرد که اگر آمریکا برای تحمیل خواسته‌های یکجانبه خود تلاش کند و اعمال تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ ادامه داشته باشد، کره شمالی ممکن است مجبور به انتخاب مسیر جدیدی شود.

خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی در هفته جاری از بازگشت سفیر کره‌شمالی در چین و نماینده پیونگ‌یانگ در سازمان ملل به این کشور خبر داد و اعلام کرد، این بازگشت به گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال تجدیدنظر کره‌شمالی در راهبرد مذاکرات هسته‌ای با آمریکا دامن زده است.

یونهاپ به نقل از یک مقام آگاه اعلام کرد، «جی جائه ریونگ»، سفیر کره شمالی در چین و «کیم سونگ»، نماینده آن کشور در سازمان ملل شنبه از فرودگاه بین‌المللی پکن عازم پیونگ یانگ شدند.

مقامات پنتاگون مدعی استقرار احتمالی «سامانه پاتریوت» در عراق شدند

چند مقام نظامی آمریکایی چهارشنبه شب به وقت تهران مدعی شدند که پنتاگون احتمالا برای محافظت از نیروهای خود در عراق، یک سامانه دفاع موشکی در این کشور مستقر می‌کند.

چند مقام وزارت دفاع آمریکا چهارشنبه در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفتند که این اقدام محتمل در واکنش به حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الاسد» در عراق و جهت محافظت از نظامیان آمریکایی صورت می‌گیرد.

فاکس نیوز پیشتر گفته بود که به دلیل فقدان سامانه پدافند موشکی، ارتش آمریکا نتوانست هیچکدام از موشک‌های بالستیک شلیک شده ایران را سرنگون کند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا گفتند که احتمالا یک سامانه موشکی «پاتریوت» در عراق مستقر می‌شود.

ادعای استقرار سامانه موشکی پاتریوت در عراق در شرایطی مطرح می‌شود که پارلمان این کشور رای به خروج نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها از این کشور داده و قرار است روز جمعه عراقی‌ها در تظاهراتی بزرگ بر خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان تاکید کنند.

طرح مزبور پس از آن به تصویب پارلمان عراق رسید که بامداد سیزدهم دی‌ماه، نظامیان تروریست آمریکایی با نقض حاکمیت عراق اقدام به ترور ژنرال سلیمانی و ابومهدی المهندس کردند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در هجدهم دی ماه در پاسخ به ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله تروریستی آمریکایی‌ها به حومه فرودگاه بغداد، عملیاتی موشکی را علیه پایگاه نظامی ایالات متحده در عین‌الاسد واقع در استان «الانبار» عراق انجام داد.

در این عملیات، ۱۳ فروند موشک بالستیک از نوع موشک‌های «فاتح-۳۱۳» و قیام به پایگاه عین‌الاسد تحت اشغال نظامیان تروریست آمریکایی و دیگر پایگاه آن‌ها در اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق شلیک شد به گفته سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، با دقت به اهداف خود اصابت کرده و تجهیزات نظامی مهم آمریکایی‌ها را نابود کرد.

وزارت دفاع آمریکا چهارشنبه اعتراف کرد که علاوه بر ۱۱ نظامی زخمی شده آمریکایی در حمله موشکی ایران به عین‌ الاسد، نظامیان دیگری هم برای طی روند درمان به خارج از عراق منتقل شده‌اند.

افشای تبانی برادر مجاهد جولیانی برای تأمین مالی نوکر آمریکا در ونزوئلا

برادر مجاهد «رودی جولیانی» پای ثابت مراسم مجاهدین خلق و حقوق بگیر این سازمان و وکیل شخصی رئیس‌جمهور آمریکا به یک سرمایه‌دار ونزوئلایی متهم به رشوه‌خواری و پولشویی در آمریکا وعده داده است که در قبال حمایت از «خوان گوایدو» رهبر مخالفان (نوکر آمریکا و وطنفروش) ونزوئلا، تحقیقات وزرات دادگستری آمریکا علیه او را لغو کند.

«رویترز» روز چهارشنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از چهار فرد مطلع نوشت، «الخاندرو بتانکورت» تاجر ونزوئلایی که تحت تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا قرار داشته در اقامتگاهی در اسپانیا به جولیانی گفته است که به‌طور مخفیانه به گوایدو برای سرنگون کردن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا، کمک کرده است.

بتانکورت در مقابل از جولیانی درخواست کرده است مانع از ادامه یافتن تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا از وی به‌خاطر دست داشتن در پرونده پولشویی و دریافت رشوه در ایالت «فلوریدا» شود.

«لو پارناس» دستیار سابق جولیانی نیز برای اولین بار در این باره گفت، یک ماه پس از این دیدار، جولیانی از دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا درخواست کرده است در برابر پرونده بتانکورت سختگیری به خرج ندهند. او به دادستان‌ها گفته است که بتانکورت به‌خاطر فراهم آوردن کمک مالی برای گوایدو به آمریکا خدمت کرده است.

جولیانی در مکالمه‌ای کوتاه به رویترز گفت: «پارناس حق ندارد درباره این ملاقات حرفی بزند. این ملاقات اگر رخ داده باشد امری محرمانه است». وی افزود: «پارناس فردی بی‌اعتبار است».

گوایدو نیز با انکار این ملاقات گفت: «من آقای بتانکورت را نمی‌شناسم. هیچ رابطه‌ای وجود ندارد و این قضیه غیرممکن است». «ویلمر گوایدو» پدر خوان گوایدو نیز دیدار با بتانکورت در اسپانیا را انکار کرد.

پیش‌تر روزنامه «واشنگتن پست» نیز ملاقات جولیانی با بتانکورت در اسپانیا و تلاش برای لابی‌ کردن برای او در وزارت دادگستری آمریکا را گزارش کرده بود. اما رویترز برای اولین بار فاش کرد که جولیانی در این دیدار متقابلاً خواستار تأمین مالی گوایدو شده است.

پارناس از زمان دستگیری، کمک‌های زیادی برای افشای تخلفات و لابی‌گری‌های جولیانی داشته است. وی از جمله افرادی بود که در جلسه استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شهادت داد که جولیانی به‌عنوان واسطه، خواستار تحقیقات علیه رقیب انتخاباتی ترامپ توسط اوکراینی‌ها به ازای دریافت کمک مالی نظامی شد. در نهایت شهادت پارناس و دیگر شهود پرونده «اوکراین‌گیت» به استیضاح ترامپ انجامید.

امروز (چهارشنبه) سناتورهای آمریکایی با ۵۳ رای موافق و ۴۷ رای مخالف، برنامه دادرسی استیضاح ترامپ را تصویب کرده و با این کار به قانونگذاران مجلس نمایندگان اجازه دادند به بیان ادلّه خود برای استیضاح بپردازند.

با این وجود، اکثریت جمهوری‌خواه سنا، موجب شده تا احتمال موفقیت دموکرات‌ها در برکنار کردن ترامپ، تقریبا نزدیک به صفر باشد.

گوایدو سال گذشته خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد. آمریکا و سایر کشورهای غربی او را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. دولت آمریکا امیدوار بود بتواند سران ارتش را به کودتا علیه مادورو ترغیب کند، اما ناکام ماند.

حدود دو هفته پیش، با وجود این‌که پارلمان ونزوئلا «لوئیز پارا» را به عنوان رئیس جدید خود انتخاب کرده بود، گوایدو با زور وارد پارلمان شده و برای آغاز دومین دور ریاست خود سوگند یاد کرد.

اظهارات مداخله جویانه پامپئو درباره آخرین تحولات لبنان

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه شب در سخنانی که حکایت از ادامه دخالت‌های ایالات متحده درباره اوضاع داخلی کشورهای منطقه دارد، خواستار حفظ حاکمیت کشورهایی مانند عراق و لبنان شد.

وی کمک آمریکا به لبنان را منوط به پایبندی بیروت به انجام اصلاحات کرد و تصریح کرد: «حمایت و کمک ما به بیروت به دولتی صورت خواهد گرفت که به اصلاحات متعهد باشد».

پامپئو که این اظهارات را یک روز پس از اعلام رسمی تشکیل دولت جدید لبنان به ریاست «حسان دیاب» عنوان کرده است، افزود: «ما دولت غیر فاسدی می‌خواهیم که خواسته‌های ملت لبنان را برآورده کند».

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا تأکید کرد که «معترضان لبنانی و عراقی خواستار حفظ حاکمیت کشورشان هستند».

این ادعای پامپئو در حالی مطرح می‌شود که آمریکا خود بزرگترین ناقض حاکمیت کشورهای منطقه است و یکی از دلایل اصلی درخواست‌های بغداد برای اخراج نیروهای آمریکایی، احترام نگذاشتن ایالات متحده به حاکمیت ملی عراق است.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: