پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

جبهه مبارزه خلق: تلاش‌های اسرائیل برای مهار مقاومت شکست خورده است

به نقل از پایگاه اینترنتی العهد لبنان؛ دبیرکل جبهه مبارزه خلق فلسطین تأکید کرد: تمام تلاش‌های گذشته و کنونی رژیم صهیونیستی برای مهار و خاموش کردن مبارزات مردمی با اشغالگران در قدس با شکست روبرو شده است.
«خالد عبدالمجید» دبیرکل جبهه مبارزه خلق فلسطین گفت موضع ملی فلسطینیان ایجاب می‌کند تمام گروه‌ها، نیرو‌ها و تشکل‌های ملی قدرت خود را جمع کنند و به منظور تقویت رویارویی و مبارزه با اشغالگران در برابر مسجد الاقصی اقدامات جدی اتخاذ کنند.
وی افزود: مسجد الاقصی در معرض حملات روزانه شهرک نشینان و تلاش آنان برای تقسیم قدس قرار دارد از این رو انتفاضه و مقاومت در قدس و سرزمین‌های اشغالی باید دوباره از سرگرفته شود و از تمام خیال پردازی‌ها و راههای حل و فصل سیاسی دست برداشت و عادی سازی روابط را با رژیم صهیونیستی متوقف کرد.
عبدالمجید به منظور تشکیل موضع عربی و بین المللی کارآمد برای فشار آوردن به رژیم اسرائیل، متوقف کردن اقدامات و تجاوزات مداومش علیه مسجد الاقصی، مقدسات اسلامی و مسیحی فعال کردن تبلیغات عربی، اسلامی، بین المللی و ایجاد سازوکار‌هایی را برای اعمال فشار واقعی بر رژیم صهیونیستی خواستار شد.
وی اظهار داشت: با توجه به تحولات خطرناک و بزرگی که منطقه و جهان شاهد آن است ما باید به عنوان ملت فلسطین، نیرو‌های ملت‌های عربی، اسلامی و تمام دوستان خود در جهان تحرکاتی سریع و یک برنامه جهانی فلسطینی-عربی و اسلامی برای قدس مدنظر داشته باشیم و همچنین برای حمایت از قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی همگان را به یک تحرک بین المللی دعوت کنیم.
دبیرکل جبهه مبارزه خلق فلسطین تصریح کرد: با توجه به معادلات جدیدی که شکل می‌گیرد ما باید به مسئولیت‌های خود در مقابله با طرح‌های آمریکایی – صهیونیستی عمل کنیم و برای اصلاح موازنه قدرت در منطقه به نفع حقوق ملت فلسطین نقش آفرینی کنیم تا اینکه آرمان فلسطین جایگاه بارز و برجسته‌ای در معادلات جدید در عرصه منطقه‌ای و بین المللی داشته باشد.

گروه های فلسطینی گسترش و تشدید مقاومت مردمی را خواستار شدند
نیرو‌های ائتلاف ملی دمکراتیک فلسطین متشکل از «جبهه آزادی فلسطین، جبهه آزادی عربی، جبهه عربی – فلسطینی و جبهه مبارزه خلق فلسطین» در پایان نشست خود در محل جبهه مبارزه مردمی در شهر رام الله راه‌های گسترش و تشدید مقاومت مردمی را در مقابله با شهرک سازی اسرائیل خواستار شدند.
در این نشست به حمله وحشیانه رژیم اشغالگر اسرائیل و احزاب راستگرای افراطی این رژیم به حقوق و حاکمیت فلسطینیان پرداخته شد که تازه‌ترین مورد آن اظهارات زشت وبی شرمانه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل و بنی گانتس رقیب انتخاباتی اش و تمام احزاب راستگرای افراطی درباره الحاق دشت اردن و شمال بحر المیت و اعمال حاکمیت این رژیم بر آن‌ها بود. این اظهارنظر‌ها و اقدامات اسرائیل تجاوز به حاکمیت ملت فلسطین، سلب حقوق ملی آنان محسوب می‌شود و یک تبلیغات انتخابی مهم در سایه حمایت نامحدود دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از رژیم اشغالگر و برنامه‌های راستگرایان افراطی علیه حقوق ملی فلسطینیان و تمام قطعنامه‌های قانونی بین المللی مربوط به آرمان فلسطین به شمار می‌رود.
نیرو‌های ائتلاف ملی دمکراتیک فلسطین از جامعه بین المللی خواستند برای توقف فوری شهرک سازی و متوقف کردن تخلفات و تعرض به حقوق و حاکمیت ملی فلسطین، به دولت راستگرای افراطی رژیم اشغالگر و دولت ترامپ به عنوان شریک این تجاوز، فشار آورند تا از سوق دادن منطقه به سمت چرخه خشونتی که عواقب و پیامد‌های آن نامعلوم است، جلوگیری کند.

برخورد وحشیانه و خشونت آمیز پلیس ضد شورش فرانسه با جلیقه زردها در شصت وسومین هفته اعتراضات

دادستان پاریس پس از انتشار ویدئویی از خشونت پلیس علیه یکی از معترضان در پایتخت فرانسه دستور پیگیری و تحقیقات در این زمینه را صادر کرده است.
پلیس فرانسه درماههای اخیر برای متوقف کردن اعتراضات جلیقه زردها با خشونت بیشتری با معترضین برخورد کرده است.

t.me/vahedsyndica

ادامه میانجیگری عمان میان ایران و آمریکا برای مذاکرات

تحرکات دیپلماتیک گسترده عمان در قبال تهران، توجه تحلیلگران را به خود جلب کرده و آنها را به سمت پیش بینی امکان ایجاد روزنه ای در پرونده اختلافات شدید ایران و آمریکا سوق داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از انتخاب، سفر وزیر خارجه عمان، یوسف به علوی به تهران، دومین سفر او طی کمتر از یک ماه است، که نشان دهنده تلاش بی وقفه عمان برای حل اختلافات شدید بین ایران و آمریکاست.

منابع سیاسی پیش بینی می کنند که تلاش های عمان از صرف تنش بین تهران و واشنگتن فراتر می رود؛ چرا که فعلا، نوعی آتش بس حاکم شده است و هر دو طرف نشان داده اند که تمایلی برای ورود به جنگ ندارند.

به گفته یکی از منابع اگاه، ایران احتمالا در صدد تغییر موضعش در مورد مذاکره با دولت ترامپ است؛ چرا که بحران اقتصادی آن، تبدیل به یک بحران اجتماعی شده است. این منبع، موفقیت مذاکرات دیپلماتیک عمان که به صورت سرّی در حال انجام است، را در ایجاد یک تغییر غافلگیر کننده در توافق هسته ای، بعید نمی داند.

پیش از این، بن علوی در آغاز ژانویه برای شرکت در کنفرانس گفتگویی به تهران رفت و به دنبال حادثه ترور سردار سلیمانی و تحت تاثیر شرایط، اعلام کرد که هیچ وساطتی از سوی عمان بین ایران و آمریکا صورت نمی گیرد.

منبع سیاسی مذکور معتقد است که در آن شرایط، این واکنش بن علوی طبیعی بوده است؛ اما پس از آرام شدن نسبی اوضاع، عمان تصمیم گرفت وساطت خود را از سر بگیرد؛ چرا که تهران شدیدا تحت فشار تحریمهاست و ترامپ هم در سال انتخابات، نیاز به یک اقدام دیپلماتیک در رابطه با ایران دارد.

در این میان، در حالی که وزیر خارجه عمان در تدارک سفر به تهران بود، همچنان درگیریهای کلامی بین مسئولان ایران و آمریکا آرام نشده بود و برای مثال، رابرت وود، پیشنهاد نماینده پارلمان ایران، احمد حمزه، در مورد تعیین پاداش سه میلیون دلاری برای قاتل ترامپ را «سخیف» توصیف کرد.

اغلب تحلیلگران معتقدند که محمد جواد ظریف، از سوی نظام ایران، مسئول طرح گفتمانی معتدل تر است و احتمالا چرخش کشورش در مورد مذاکره با واشنگتن را رهبری خواهد کرد؛ همانطور که در جریان امضای توافق هسته ای، نقش مهمی ایفا نمود.

تهدید به تحریم: آمریکا به کشورها و شرکتها در مورد همکاری با ایران هشدار داد!

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر کشورها و شرکتهای بین المللی را تهدید کرد که در صورت همکاری با ایران در فهرست تحریمهای آمریکا قرار می گیرند.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر شرکت‌ها و کشورها را تهدید کرد که در صورت همکاری با ایران تحریم می‌شوند.

او در یک پیام توئیتری با تأکید بر اینکه «کارزار فشار حداکثری علیه ایران تا زمان تغییر رفتار این کشور ادامه خواهد یافت»، هشدار داد: «اگر شما فعالیت‌های رژیم را تسهیل کنید، تحریم خواهید شد».

این در حالی است که دولت آمریکا سال گذشته برخلاف موازین بین المللی و بصورت کاملاً یکجانبه در اردیبهشت ماه سال از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج و تحریم‌های پیشتر لغو شده علیه ایران را مجدداً برقرار کرد.

با تداوم انفعال کشورهای اروپایی امضاکننده پیمان در عمل به تعهدات خود ذیل برجام، ایران نیز روند کاهش تدریجی تعهدات خود به مفاد برجام را در پیش گرفته و محدودیت‌های مربوط به غنی سازی اورانیوم و تولید آب سنگین را کنار گذاشته است.

ترامپ: تا قبل از سه‌شنبه از «معامله قرن» رونمایی می‌کنم

به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که درصدد است از طرح ادعایی خود برای صلح در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن»، قبل از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن که روز سه‌شنبه انجام خواهد شد، رونمایی کند.

ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگارانی که او را در سفر فلوریدا همراهی می‌کردند، گفت: «ما احتمالا آن را کمی زودتر منتشر خواهیم کرد. آن یک طرح عالی است.»

او در عین حال اذعان کرد که احتمالا فلسطینیان با این طرح مخالفت کنند.

پیشتر ساعاتی پیش رسانه‌های رژیم صهیونیستی و متعاقباً رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا از طرف شخص دونالد ترامپ، بنیامین نتانیاهو را به واشنگتن دعوت کرده است؛ دعوتی که گفته شده در راستای رونمایی از طرح صلح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» صورت گرفته است.

در ادامه مایک پنس در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن تأیید خبر دعوت از نتانیاهو، اعلام کرد که طبق پیشنهاد نخست‌وزیر اسرائیل، «بنی گانتس» رئیس «ائتلاف آبی و سفید» (حزب مخالف نتانیاهو) نیز به آمریکا دعوت شده است.

دونالد ترامپ، عصر دیروز نیز در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «ایالات متحده مشتاقانه منتظر است تا در هفته آینده ورود نخست‌وزیر نتانیاهو و بین گانتس، رئیس ائتلاف آبی و سفید به کاخ سفید را خوشامد بگوید. گزارش‌های منتشر شده درباره جزئیات و زمان‌بندی طرح صلح خاورمیانه که تاکنون بسیار محرمانه مانده، صرفاً گمانه‌زنی [رسانه‌ها] است.»

طرح صلح آمریکایی موسوم به معامله قرن که برخی رسانه‌ها هدف از دعوت نتانیاهو و بنی گانتس به آمریکا را رونمایی از آن اعلام کرده‌اند، طرحی است که از سوی آمریکا و با چراغ سبز برخی کشورهای عرب منطقه به‌ویژه عربستان سعودی، برای به اصطلاح پایان دادن به منازعه اسرائیل با فلسطین و ‌به‌عنوان مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی کلید خورده است.

در مذاکرات بعدی این طرح آمریکایی- صهیونیستی، بحث انتقال آوارگان فلسطینی به «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی مطرح و «حق بازگشت» حدود 6 میلیون آواره فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

در همین راستا، روزنامه «تایمز اسرائیل» نیز ‌شب گذشته در مقاله‌ای به گمانه‌زنی‌ها و گزارش‌ها پیرامون جزئیات طرح «معامله قرن» پرداخت و به نقل از تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که این طرح «حاکمیت کامل» این رژیم بر سراسر شهر قدس و الحاق همه شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را به رسمیت می‌شناسد.

این گزارش، معامله قرن را «سخاوتمندانه‌ترین پیشنهادی» دانسته است که تاکنون از سوی آمریکا به اسرائیل ارایه شده و حقوق چندانی را برای فلسطینیان در نظر نگرفته است.

شبکه 12 رژیم صهیونیستی نیز در گزارشی تصریح کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین از جزئیات معامله قرن خبر ندارد و این طرح در رام‌الله «از پیش مرده» در نظر گرفته می‌شود.

پیروزی بزرگ نیروهای مردمی یمن

به گزارش شبکه المیادین به نقل از منابع یمنی از سقوط مواضع استقرار شبه نظامیان دولت مستعفی یمن در جبهه‌های نَهِم در صنعاء توسط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن خبر داد.

این منابع اعلام کردند:«رشته کوه‌های راهبردی نَهِم در شرق صنعا با مساحتی حدود 3 هزار کیلومتر مربع که به مناطق و جبهه‌های مأرب مشرف است با حملات سنگین نیروهای ارتش و کمیته های مردمی که از روز گذشته آغاز شد به تسلط این نیروها درآمد».
منابع یمنی تاکید کردند: «با این حساب ده‌ها پایگاه نظامی گروه شبه نظامیان حزب الاصلاح(وابسته به دولت عبد ربه منصور هادی) به کنترل نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن درآمد».

این منابع افزودند: در حال حاضر در جبهه های استان الجوف در شمال شرق صنعا هم پیشروی های بزرگی حاصل شده است.

عناصر وابسته به منصور هادی از اوایل هفته‌ای که گذشت عملیاتی جدید برای تصرف شرق و شمال شرق صنعاء و با هدف زیرآتش بردن صنعاء آغاز کرده‌اند اما با مقاومت نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در جبهه نهم زمینگیر شدند و ناچار شدند عقب‌نشینی کنند.

نَهِم در شمال شرق استان صنعاء، دروازه ورود به پایتخت قلمداد می‌شود. سقوط این منطقه، مناطق «ارحب» و «بنی الحارث» در شمال صنعاء را نیز در معرض خطر سقوط قرار می‌دهد.

ائتلاف سعودی از زمان تجاوز به یمن در مارس ۲۰۱۵ با همکاری سرویس‌های جاسوسی غرب و آمریکا شبه‌نظامیان خود را برای حملات مکرر به جبهه راهبردی نهم در شمال شرق صنعاء به کار گرفته است.

دولت نجات ملی یمن هم پس از حملات روزهای اخیر عناصر ائتلاف سعودی به نَهم دستور ایجاد ایست‌های پلیس و بازرسی در شهرهای مختلف استان صنعاء را داده تا استحکامات پایتخت تقویت شود.

میلیونها نفر خواستار اخراج آمریکا و متحدانش از عراق شدند

مردم عراق از ساعات ابتدایی صبح امروز جمعه تظاهرات میلیونی خود علیه اشغالگران آمریکایی را آغاز کرده اند.

این تظاهرات بنا به دعوت شخصیت‌های مطرح عراقی از جمله مقتدی صدر رهبر جریان صدر برگزار می‌شود. معترضان عراقی که کفن بر تن کرده و پرچم عراق را به دست گرفته‌اند، با سر دادن شعارهای ملی، حضور آمریکا در عراق را محکوم کردند.

نماینده ائتلاف سائرون: تظاهرات امروز پیامی به ترامپ است

«علاء الربیعی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف سائرون امروز در گفتگو با سومریه نیوز اظهار داشت که تظاهرات میلیونی امروز که همه اقشار مختلف ملت عراق از همه استان‌ها در آن مشارکت دارند، آشکارترین پیام این ملت به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خصوص مخالفت با حضور نیروهای این کشور در عراق است.

وی افزود: مسئولان آمریکا می‌گویند که دولت پیشبرد امور عراق گفته‌اند که طرح خروج نیروهای خارجی را اجرا نخواهند کرد اما پس از مصوبه پارلمان درباره ضرورت خروج نیروهای خارجی و تظاهرات امروز ملت در مخالف با حضور اشغالگران دیگر هیچ توجیهی برای باقی ماندن این نیروها در خاک عراق باقی نماند.

سخنگوی گردانهای سرایا السلام: تظاهرات امروز یک همه پرسی است

«صفاء التمیمی» سخنگوی گردان‌های سرایا السلام وابسته به حشد شعبی عراق، با اشاره به تظاهرات میلیونی امروز در شهرهای این کشور علیه آمریکا، گفت که جمعیت بسیار گسترده‌ای در خیابان‌ها حضور یافته و تمامی میادین مملوء از جمعیت هستند.

وی گفت که این جمعیت به مثابه یک همه‌پرسی علیه حضور نظامی آمریکا در عراق است.

التمیمی در بیان نقش آمریکا در مبارزه با داعش نیز گفت: نیروی هوایی که تحت نام ائتلاف بین‌المللی در عراق فعالیت می‌کند، موانع بسیاری در روند آزادسازی عراق از دست داعش ایجاد کرد.

وی تأکید کرد که اگر نیروهای «اشغالگر» آمریکایی از عراق خارج نشوند، گزینه‌های دیگر مطرح خواهد شد.

محمد کریم: همه گزینه ها برای اخراج اشغالگران آمریکایی روی میز است

«محمد کریم» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف فتح اظهار داشت: برای اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق، همه گزینه ها روی میز است.

وی خاطرنشان کرد که این اشغالگران یا به روش مسالمت آمیز و دیپلماتیک بیرون می روند یا ما به زور متوسل می شویم.

کریم در ادامه گفت: بوق های آمریکایی نمی توانند اراده ملت عراق را برای اخراج اشغالگران در هم بشکنند.

وی افزود: ما از خواست مردم حمایت می کنیم و وطن را همانگونه که آنها می خواهند، می خواهیم. کسی که درد وطن دارد باید اشغالگران، قاتلان و تروریست ها و کسانی که خون فرماندهان پیروز را ریختند، را اخراج کند.

سفارت واشنگتن: اتباع آمریکایی به مناطق تظاهرات نزدیک نشوند

سفارت آمریکا در بغداد همزمان با آغاز تظاهرات بزرگ ضد اشغالگری در بغداد از شهروندان خود خواست از اماکن برپایی این تظاهرات دوری کنند.

در این بیانیه آمده است: شهروندان آمریکایی امروز شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی در بغداد هستند و احتمالا راهها مسدود شده است. فعالیت کنسوگری در بغداد امروز همچنان متوقف است.

در ادامه بیانیه گفته شده است: شهروندان آمریکایی باید به سفارت آمریکا هم نزیک نشوند، کنسولگری آمریکا در اربیل باز است.

درخواست مقتدی صدر برای لغو توافقنامه امنیتی با واشنگتن

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق امروز جمعه همزمان با تظاهرات میلیونی علیه حضور نظامی آمریکا در این کشور، در بیانیه‌ای از دولت عراق خواست تا تمامی پایگاههای نظامی آمریکا را ببندد.

وی تأکید کرد: اگر دولت آمریکا حاضر به خروج از عراق نشود، با آن به مثابه یک کشور اشغالگر و متخاصم برخورد خواهد شد.

مقتدی صدر همچنین از دولت بغداد خواست تا تمامی قراردادهای امنیتی با آمریکا را لغو کرده و حریم هوایی این کشور را بر روی عملیات‌های نظامی آمریکا ببندد.

وی در این بیانیه تأکید کرد که تمامی تلاش خود را بری عدم ورود عراق به جنگی دیگر با آمریکا به کار خواهد گرفت و از تمامی راههای مسالمت‌آمیز از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای اخراج نیروهای آمریکایی استفاده خواهد کرد. او نیروهای آمریکایی را «اشغالگر» توصیف کرد. رهبر جریان صدر در ادامه هفت گام مهم را لازمه رسیدن به این هدف عنوان کرد.

اجرای تدابیر شدید امنیتی همزمان با برپایی تظاهرات

یک منبع امنیتی در گفتگو با سومریه نیوز اعلام کرد که نیروهای امنیتی از شب گذشته تدابیر امنیتی جدی را نزدیک پل های الطابقین و الجاردیه در مرکز بغداد به مرحله اجرا درآورده اند. وی گفت: تقاطع الطابقین و دو پل مجتمع کونکریتیه از دو طرف بسته شده است.

وی همچنین به بستن مسیر میدان فردوس و تمام خیابان هاب منتهی به منطقه الکراده اشاره کرد و گفت که با این اقدام مناطق الرصافه از کرخ به طور کامل جدا می شوند.

وی افزود: این تدابیر، همزمان با آغاز تظاهرات میلیونی برای اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق بنا به فراخوان مقتدا صدر انجام می شود.

جعفر الحسینی: آمریکا به دنبال مقاصد دیگری در عراق است

«جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گروه کتائب حزب‌الله عراق در گفتگو با شبکه المیادین تاکید کرد که عراقی‌ها امروز یک صدا مخالفت خود با حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان را فریاد می‌زنند.

وی تاکید کرد: وقتی که از حاکمیت و استقلال عراق حرف می‌زنیم، می‌بینیم که همه کشور بر سر موضوع اصولی پایان اشغالگری اتفاق نظر دارند.

سخنگوی کتائب حزب‌الله افزود: اگر نیروهای آمریکایی از عراق نروند، شیوه‌های دیگری آماده در میدان وجود دارد.

الحسینی تصریح کرد: نمی‌توان عراق را از استقلال در تصمیم‌گیری بازداشت. امروز برای ملت عراق روشن شده است که آمریکا به دنبال مقاصد دیگری در عراق است.

وی اعلام کرد: گزینه‌های پاسخ به آمریکا حاضر است ما چه از لحاظ نظامی و چه دیپلماتیک آماده مقابله با حضور اشغالگران آمریکایی در عراق هستیم.

سناریوی ساختگی برای فرار از اخراج از عراق

وزیر دفاع آلمان پنجشنبه هشدار داد گروه تروریستی داعش ممکن است عملیات‌های تروریستی خودش را از سر بگیرد.

به نوشته بلومبرگ، «آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر»، وزیر دفاع آلمان در مصاحبه‌ای در حاشیه اجلاس داووس گفته آلمان قصد دارد نیروهایش را در عراق نگه دارد، اما تنها به درخواست دولت مرکزی عراق این کار را انجام خواهد داد.

باوئر در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: «باید این را در خاطر داشته باشیم که در عراق، هنوز داعش شکست داده نشده است. در صورتی که از فشار روی این گروه کاسته شود خطر بزرگ این است که داعش عملیات‌های تروریستی خودش را از سر بگیرد.»

بلومبرگ نوشته ابراز این نگرانی از سوی یکی از کشورهای متحد آمریکا بیانگر این است که مأموریت مبارزه با داعش در عراق تا چه اندازه بعد از ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متزلزل شده است.

بعد از ترور سردار سلیمانی و شماری از همراهانش در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد، پارلمان عراق طراحی را برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور به تصویب رساند.

آلمان که در حال حاضر ۱۲۰ نظامی در عراق دارد بعد از بحران‌ها در عراق عملیات خودش در این کشور را متوقف کرده است.

فرمانده دفاعی پیشین کره شمالی به سمت وزیر خارجه منصوب شد

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز جمعه تأیید کرد که یک فرمانده پیشین دفاعی این کشور به سمت وزیر خارجه جدید کره شمالی منصوب شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری رسمی کره شمالی روز جمعه تأیید کرد که «ری سان گوان» فرمانده دفاعی پیشین کره شمالی که از تجربه دیپلماتیک محدودی برخوردار است، به سمت وزیر خارجه جدید این کشور منصوب شد.

این خبرگزاری کره شمالی گزارش داد که ری در مراسم شب سال نو که روز پنج شنبه در وزارت امور خارجه و با حضور مقاماتی از سفارتخانه ها و سازمانهای بین المللی برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

یک مقام دیپلماتیک در سئول به خبرگزاری رویترز گفت که کره شمالی هفته گذشته به کشورهایی که در پیونگ یانگ سفارتخانه دارند، اطلاع داد که ری سان گوان، افسر نظامی پیشین و مقام بلندپایه کنونی در حزب حاکم کارگران، جانشین «ری یانگ هو» وزیر خارجه وقت کره شمالی شده است.

این انتصاب برای ناظران امور کره شمالی خبری غافلگیرانه بود زیرا با توجه به بن بست بوجود آمده در گفتگوهای خلع سلاح هسته ای میان واشنگتن و پیونگ یانگ، فردی با تجربه ای محدود در حوزه دیپلماسی و به ویژه حل و فصل موضوعات هسته ای یا گفتگو با مقامات آمریکا به این سمت منصوب شده است.

با این حال، این وزیر خارجه جدید کره شمالی در سال ۲۰۱۸ و در منصب رئیس «کمیته اتحاد مجدد و صلح آمیز کشور» هدایت گفتگوهای میان دو کره را در سطوح بالا برعهده داشت.

نماینده ائتلاف فتح: هدف اصلی عراقی اخراج اشغالگران آمریکایی است

نعیم العبودی یکی از نمایندگان ائتلاف فتح عراق در گفتگو با المیادین اظهار داشت: موضع امروز تمامی شهروندان عراقی در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در کشور یکسان است و تمامی عراقی ها مخالف حضور بیگانگان هستند.

وی با بیان این مطلب افزود: هدف اصلی، اخراج اشغالگران بیگانه از سرتاسر عراق است و تمامی احتمالات در این زمینه وجود دارد.

العبودی خاطرنشان کرد: اختلاف سیاسی یک امر طبیعی است اما در لحظات سرنوشت ساز، موضع ما به ویژه در زمینه اخراج اشغالگران یکی است.

این نماینده عراقی در ادامه گفت: همچون انقلاب بیستم، امروز ایستگاه مهمی در تاریخ عراق است که بر کل منطقه تاثیرگذار خواهد بود.

برگزاری تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی در عراق و سکوت غرب

المیادین از آغاز تظاهرات گسترده و میلیونی شهروندان این کشور در محکومیت حضور آمریکا در عراق خبر دادند.

ملت عراق صبح امروز (جمعه) در پاسخ به درخواست گروه‌های عراقی و مقتدی صدر، رهبر جریان صدر برای حضور در تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی، به صورت گسترده‌ای در منطقه «الجادریه» در مرکز بغداد تجمع کردند.

معترضان عراقی در حالیکه پرچم عراق را به دست گرفته‌اند، با سر دادن شعارهای ملی، حضور آمریکا در عراق را محکوم کردند.

سایت ناس نیز نوشت که همزمان با آغاز تظاهرات میلیونی در بغداد، چندین اتوبوس نیز شهروندان عراقی در استان‌های جنوبی این کشور را به بغداد منتقل کرده‌اند.

در همین راستا، یک منبع امنیتی عراقی صبح امروز اعلام کرد که دستگاه‌های امنیتی این کشور همزمان با آغاز تظاهرات میلیونی علیه حضور آمریکا در بغداد، تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرده و چند خیابان در مرکز بغداد را بسته‌اند.

این منبع گفت که به دنبال فراخوان تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی، نیروهای امنیتی از شب گذشته در حال تشدید اقدامات امنیتی در نزدیکی دو پل «الطابقین» و «الجادریه» هستند و در حال حاضر چهار راه الطابقین و دو پل مذکور را با قرار دادن موانع امنیتی مسدود کرده‌اند.

در همین حال، جعفر الحسینی، سخنگوی گردان های حزب‌الله عراق که در میان تظاهرکنندگان در میدان التحریر بغداد حضور یافته است در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه المیادین اظهار کرد: ملت عراق یک صدا حضور آمریکا در کشورشان را محکوم می‌کنند.

وی گفت: زمانی که ما درباره حاکمیت عراق صحبت می‌کنیم، همه بر خالی بودن کشور از اشغالگران تأید می‌کنند و تمامی گروه‌های عراقی نیز مخالف حضور اشغالگران بوده و خواستار پایان دادن به حضور آمریکا هستند.

الحسینی در ادامه ضمن غیرقانونی خواندن حضور آمریکا در عراق، خاطرنشان کرد:اگر آمریکایی‌ها از کشورمان بیرون نروند گزینه‌های دیگری خواهیم داشت.

وی همچنین افزود: نمی‌توان مانع از این شد که عراق خودش تصمیم گیرنده امورش باشد و برای ملت عراق مشخص شد که آمریکا اهداف دیگری در کشور دارد.

سخنگوی گردان‌های حزب‌الله در ادامه تصریح کرد:گزینه‌های پاسخگویی آماده‌اند و آمادگی کاملی چه از نظر نظامی و چه اقدام دیپلماتیک وجود دارد. پاسخ‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند و نتیجه آن اخراج آمریکا نه تنها از عراق بلکه از کل منطقه است.

گروه‌های عراقی پیشتر خواستار مشارکت در تظاهرات میلیونی امروز در مخالفت با حضور نیروهای آمریکایی در این کشور همزمان با سالگرد انقلاب بیستم شدند.

مقتدی صدر فراخوانی برای تظاهرات میلیونی مسالمت‌آمیز در عراق برای محکومیت حضور آمریکایی‌ها در خاک این کشور منتشر و تاکید کرده بود، حاکمیت عراق توسط نیروهای مهاجم نقض می‌شود.


در افشای نهادهای لابی گر وابسته به سیاست های رژیم جنایتکار و فاشیستی جمهوری اسلامی ایران در کانادا
مجید جوهری
Iranian Canadians Congress ٱی سی سی
کنگره ایرانیان کانادا
مجله هفته مونترال
رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی ایران از بدو پیدایش ننگین خود در ۴۰ سال اخیر تا به امروز بجز فقر ، فلاکت ، بیکاری ، اعتیاد ، جنگ ، جنایت ، شکنجه ، اعدام و کشتار سالهای ۶۰ -۷۶ – ۸۸ – دیماه ۹۶ – و ٱبانماه ۹۸ دستاوردی دیگری برای مردم در داخل کشور ایران نداشته است . در خارج از کشور هم این رژیم فاشیستی برای سرکوب نیروهای چپ انقلابی سرنگونی طلب و تمامی نیروها و شخصیتهای ٱزادیخواه و مترقی با سیاستهای تروریستی و قتل و ترور و ایجاد رعب و وحشت در بین مخالفین خود همیشه سعی در سرکوب و کمرنگ نمودن مبارزات اپوزیسیون خارج از کشور خود نموده است . از دیگر سیاستهای مهم رژیم ارتجاعی ایران در خارج از کشور ایجاد » شوراها ،انجمن ها و نهادهای «پشتیبانی و دفاع از حقوق همه ایرانیان » می باشد ..فعالین سیاسی در خارج از کشور » شورای ملی ایرانیان آمریکا ( نایاک ) » به سردگی مزدوران خجالتی رژیم ایران تریتا پارسی و هوشنگ امیر احمدی را بخوبی یاد دارند که تا به امروز چگونه بعنوان لابی گران ایرانی هوادار جمهوری اسلامی در آمریکا در مطبوعات و رسانه های تصویری آمریکا از رژیم ایران مذبوحانه دفاع می کنند .. در سالهای پیشین جمهوری اسلامی ایران در کانادا با استفاده از لانه جاسوسی خود » سفارت » تا قبل از بسته شدن آن با استفاده از سیاستهای پلیسی و ایجاد رعب و وحشت و تهدید در بین ایرانیان هرگز نتوانست جنبش و مبارزات نیروهای انقلابی ایرانی در شهرهای مختلف کانادا را سرکوب کند .. در سی سال اخیر جمهوری اسلامی با سو استفاده از قوانین و سیاستهای آزاد بانکی و اقتصادی و مهاجرتی کشور کانادا سیل عظیمی از مزدوران جاسوسان و آدمکشان خود را راهی کشور کانادا نمود ایجاد مساجد و مراکز اسلامی ، نهادها و سازمان های ثبت ازدواج اسلامی ، برگزاری مراسم مذهبی (عاشورا و تاسوعا ) ، ایجاد بنگاههای خیریه و مراکز توحیدی،ایجاد شرکتهای ارزی مالی، مهاجرتی و پولشویی، ایجاد بنگاه ها و شرکت های کذایی هنری، کنسرت گزار ، تتاتر – با همکاری وزارت ارشاد ارتجاعی ایران ، ایجاد شرکتهای ساختمانی و املاک ، سرمایه گذاری در بازار سهام در کلان شهرهای کانادا با استفاده از قدرت مالی سپاه ارتجاعی پاسداران ، بنیاد مستضعفان وآستان قدس رضوی، ایجاد بازار مواد مخدر در کشورهای آمریکا شمالی، ایجاد سایت های مجازی خبری، نفوذ در اتاق های گفتگو در فضای مجازی (اینترنت ) فیسبوک – توییتر – اینستاگرم و .. تنها بخشی کوچکی از فعالیتهای رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی در کانادا می باشد..

کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران – مونترال کانادا]
نمونه های زیادی از این افراد و نهادها را می توان در شهرهای تورنتو و مونترال کانادا نام برد از جمله ، مجید جوهری، نماینده پارلمان ریچموندهیل از حزب لیبرال کانادا لابی گر معروف برای بازگشایی مجدد لانه جاسوسی سفارت در سه سال اخیر می باشد و یک نمونه بارز دیگر اینگونه نهادهای کذایی ، کنگره ایرانیان کانادا ( آی – سی – سی ) می باشد این نهاد در سال ۲۰۰۷ در شهر تورونتو موجودیت خود را اعلام نمود، در سال‌های گذشته این نهاد چندین بار بین گرایش‌های گوناگون دست به ‌دست شد سرانجام بخاطر نداشتن سیاستهای مشخص و تضادهای گوناگون سیاسی و مالی در بین هیت مدیره این نهاد و با نفوذ عوامل جمهوری اسلامی در این نهاد در سه سال اخیر این جریان به نهادی وابسته به طرفداری از سیاستهای جمهوری اسلامی تبدیل گردیده .. شخص «معلوم الحالی » به نام بیژن احمدی رئیس هیت مدیره این کنگره ایرانیان است ایشون معاون مدیر ساختمان سازی دوریک Doric( واردات سنگ و تولیدات ساختمانی ـ مانند شومینه ـ از ایران ) است در مورد وابستگی مالی و اقتصادی این شرکت » ایرانی – کانادایی » با شرکت های خصوصی و دولتی جمهوری اسلامی در ایران در فرصت و نوشته ای دیگر .. بیژن احمدی در طول یکسال گذشته در گفتگوها و مصاحبه های گوناگون تلاشهای مذبوحانه فراوانی داشته که رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی را » چهره ای انسان دوست و مردمی » جلوه دهد وبا شعاره های توخالی وعوام فریبانه » نه به جنگ – نه به تحریم های اقتصادی -و محکومیت قتل جنایتکار و آدمکش جوانان ایران قاسم سلیمانی تروریست » سعی دارد که افکار عمومی علیه جنایات رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی در سرکوب مبارزات قهرمانان مردم ایران و کشتار ۱۵۰۰ نفر در جنبش اخیر سرنگونی طلب آبانماه ۹۸ را به بیراه بکشد .. در شهر مونترال هم در چند هفته اخیر آی -سی -سی بیژن احمدی و مجله هفته و سردبیر آن خسرو شمیرانی و » کتابخانه » نوروز زمین ایشون ، با همکاری چندین شخصیت » حقوق بشری و بیزینس من» طرفدار جمهوری اسلامی مونترال شرمگینانه با » ژست های سیاسی و چاپلوسی فرصت طلبانه » میخواهند به اشکال مختلف در برپایی مراسم و گردهمایی مختلف شرکت کنند البته با » عکسهای قاسم سلیمانی جنایتکار و پرچم جمهوری اسلامی » تا خدمتی به مقاصد و سیاستهای ارتجاعی جمهوری اسلامی کرده باشند ، در شهر مونترال هم مجله هفته که با گرفتن کمک های مالی (گرنت ) سالیانه از دولت فدرال کانادا از چندین سال پیش در راس انتشارات لابی گر و اطلاح طلب خجالتی بطور مستقیم و غیر مستقیم در مقابل جنایات رژیم جمهوری اسلامی سکوت کرده ، از عاملین و مسببین کشتار دو سال پیش دیماه ۹۶ و آبانماه ۹۸ مردم ایران نامی نبرده به دستگیری و سرکوب رهبران جنبش کارگری ، زنان ، دانشجویی معلمین کشتار و اعدام زندانیان سیاسی سقوط هواپیما اوکرین توسط جمهوری اسلامی اعتراضی نکرده اما » تظاهرات ضد جنگ هواداران جمهوری اسلامی » را تبلیغ و در آن شرکت می کند . در بطن مبارزات چندین ساله اقشار مردم ایران علیه جمهوری اسلامی مجله هفته به تبلیغ مراسم مذهبی جمهوری اسلامی مشغول است مخالف » خشونت نیروهای سرنگونی طلب می باشد » اما بخاطر » ضعف مالی » صفحه بندی مجله هفته در ایران انجام می شود» و.. زهی خیال باطل به تمامی نهاد ها ی ارتجاعی و لابی گر جمهوری اسلامی در کانادا !!!
مبارزات تاریخی مردم ایران ( کارگران ، زنان ، دانشجویان ، معلمان ، پرستاران و.. ) در این برهه زمانی با شفافیت و صراحت بخوبی نشان دهنده این امر می باشد که کلیت رژیم فاشیستی ارتجاعی جمهوری اسلامی و تمامی لابی گران » ریز و درشت » آن به زباله تاریخ سپرده خواهند شد ..
پنجشنه ۲۳ ژانویه ۲۰۲۰

ممنوعیت استفاده از واتس اپ برای کارکنان سازمان ملل

پس از اینکه کارشناسان سازمان ملل، عربستان سعودی را به استفاده از سکوی ارتباطات زنده برای هک کردن تلفن همراه جف بزوس مدیر اجرایی شرکت آمازون و مالک واشنگتن پست متهم کردند، فرحان حق سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد، کارکنان این سازمان به دلیل عدم امنیت سازوکار واتس اپ، از این شبکه اجتماعی برای ارتباطات خود استفاده نمی‌کنند.
کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد اعلام کردند، اطلاعات موجود از دخالت احتمالی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در حمله سایبری ۲۰۱۸ به مدیر اجرایی آمازون خبر می‌دهد.
از این رو، متخصصان این سازمان براساس گزارش گروه مشورتی FTI مستقر در واشنگتن، خواستار بررسی و تحقیقات فوری از سوی کارشناسان آمریکایی و دیگر مقامات شدند. این گزارش نشان می‌دهد اطلاعات تلفن همراه آیفون جف بزوس به وسیله یک فایل بدافزار ارسالی از حساب کاربری واتس اپ بن سلمان ربوده شده است.
سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به اینکه اگر آنتونیو گوترش دبیر کل این سازمان با تلفن همراه ولیعهد عربستان سعودی یا یکی از مقامات کشور‌های دیگر به وسیله برنامه واتس اپ تماس گرفته بود، چه اتفاقی می‌افتاد؟ گفت، مقامات ارشد سازمان ملل آموزش دیده اند که از واتس اپ که به لحاظ سازوکار محیطی امن نیست، استفاده نکنند. در چنین شرایطی تصور نمی‌کنم دبیر کل از چنین برنامه‌ای استفاده کند.
وی افزود، دستور العمل عدم استفاده از واتس اپ در ژوئیه سال گذشته به همه کارکنان این سازمان ابلاغ شده است.

آمریکا به دنبال مقاصد دیگری در عراق است/ آماده مقابله هستیم

«جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گروه کتائب حزب‌الله عراق در گفتگو با شبکه المیادین تاکید کرد که عراقی‌ها امروز یک صدا مخالفت خود با حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان را فریاد می‌زنند.

وی تاکید کرد: وقتی که از حاکمیت و استقلال عراق حرف می‌زنیم، می‌بینیم که همه کشور بر سر موضوع اصولی پایان اشغالگری اتفاق نظر دارند.

سخنگوی کتائب حزب‌الله افزود: اگر نیروهای آمریکایی از عراق نروند، شیوه‌های دیگری آماده در میدان وجود دارد.

الحسینی تصریح کرد: نمی‌توان عراق را از استقلال در تصمیم‌گیری بازداشت. امروز برای ملت عراق روشن شده است که آمریکا به دنبال مقاصد دیگری در عراق است.

وی اعلام کرد: گزینه‌های پاسخ به آمریکا حاضر است ما چه از لحاظ نظامی و چه دیپلماتیک آماده مقابله با حضور اشغالگران آمریکایی در عراق هستیم.

الحسینی حضور آمریکا در عراق را غیرقانونی خواند و گفت: ما حق دفاع از کشورمان و به کارگیری همه گزینه‌های روی میز را داریم.

سخنگوی کتائب حزب‌الله تصریح کرد: پاسخ ما قطعی است و نتیجه آن اخراج آمریکایی‌ها نه فقط از عراق بلکه از منطقه است.

الحسینی در پایان گفت: وقتی که از فساد در حکومت حرف می‌زنیم این به دلیل حضور آمریکا در عراق است.

گفتنی است از صبح امروز دهها هزار نفر از مردم عراق برای شرکت در تظاهرات ضد اشغالگری آمریکا در حال رساندن خود به تقاطع دانشگاه بغداد نزدیک منطقه «الجادریه» مسیر تعیین شده برای آغاز تظاهراتی هستند که پیش‌بینی شده است به تظاهرات میلیونی و بی سابقه‌ای در عراق تبدیل شود.

بازاستقرار نظامیان آمریکایی در جهان برای مقابله با ادعای تهدید چین و روسیه

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز پنج شنبه از آمادگی خود برای شروع باز استقرار نظامیان آمریکایی در سراسر جهان طی سال جاری میلادی خبر داد، اقدامیکه در راستای تمرکز آمریکا برای مقابله با چالش چین و روسیه است.

به گزارش رویترز، وزیر دفاع آمریکا گفت که نمی‌توانم یک جدول زمانی برای تکمیل آنچه که «بازنگری گسترده دفاعی» ارتش ایالات متحده خوانده است تعیین کنم.

وی افزود: «اگر بخواهم یک تاریخ برای پایان بازنگری قرار دهم می‌خواهم بگویم که که در ابتدای سال مالی آینده از هر نظر در شرایط بهتری قرار داریم. پس ما می‌خواهیم سریعا اقدام کنیم.»

سال مالی آمریکا در اول اکتبر هر سال آغاز می‌شود.

این گزارش افزود: اسپر این اظهارات را طی سفر خود به میامی که شروعی برای بازنگری در عملیاتهای نظامی آمریکا در آمریکای لاتین است مطرح کرده است؛ بخشی از بررسی استقرار نظامیان آمریکایی در جهان که مارک اسپر می‌گوید امیدوار است این بازاستقرار به وی اجازه دهد نیروهای بیشتری را به آسیا اعزام کند و دیگر نظامیان آمریکایی را از خارج به خانه بازگرداند.

بازگرداندن نظامیان آمریکایی به خانه یکی از وعده‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در انتخابات سال 2016 بود اما تا کنون به آن عمل نشده است.

برخی تحلیلگران نظامی می‌گویند که عقب افتادن باز استقرار نظامیان آمریکایی به دلیل تمرکز آمریکا بر عراق، افغانستان و سوریه و دیگر مناطق باعث پیشرفت نظامی افسارگسیخته چین طی دو دهه گذشته شده است. کارشناسان همچنین می‌گویند که به دلیل افزایش تنشهای آمریکا با ایران و شبه نظامیان دشمن این کشور در عراق و مناطق دیگر مشخص نیست این تغییرات مورد نظر پنتاگون چه زمانی انجام خواهد شد.

«باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در اقدامی که آن را «چرخش نظامی آمریکا از خاورمیانه به آسیا» خوانده بود به دنبال تمرکز سیاست خارجی واشنگتن به شرق آسیا بود. این طرح در سال 2011 اعلام شد اما به علت عدم عقب نشینی آمریکا از خاورمیانه و وقوع بحران سوریه هیچ گاه عملی نشد.

به نوشته رویترز، آمریکا لاتین و آفریقا مناطقی هستند که آمریکا قصد دارد استقرار نظامیان خود را بیش از دیگر مناطق مورد بازنگری قرار دهد. با این وجود هنوز تصمیمات نهایی اتخاذ نشده است.

پایان معافیتهای عراق در ارتباط با تحریمهای ایران در ماه آینده میلادی

به دنبال عملیات تروریستی آمریکا در خاک عراق و ترور سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، پارلمان عراق در روز پنج ژانویه قطعنامه‌ای را در زمینه اخراج نظامیان خارجی از خاک این کشور تصویب کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به این مساله گزارش داد، روزنامه وال استریت ژورنال از قول چند مقام عراقی نوشته که آمریکا به دولت بغداد هشدار داده است که اگر تصمیم اخراج نظامیان آمریکایی پیگیری شود حساب دولت عراق را در «بانک فدرال رزرو» ایالات متحده در نیویورک خواهد بست.

این گزارش همچنین به دیگر ابزارهای فشار آمریکا علیه دولت عراق از جمله رد تمدید معافیتهای تحریمی واشنگتن علیه ایران اشاره کرده است. آمریکا در حال حاضر به عراق اجازه داده است علیرغم تحریمها، گاز مورد نیاز خود برای تامین سوخت ژنراتورهای تولید برق که بخش زیادی از برق عراق را تولید می‌کند وارد کند اما این توافق در ماه فوریه ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید.

یک مقام دفتر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق می‌گوید که نخست وزیر اخیرا یک نامه در زمینه تهدید به بسته شدن حساب بانکی این کشور در آمریکا دریافت کرده است؛ حسابی که میلیاردها دلار از پول نفت عراق در آن پس انداز شده است.

اسپوتنیک می‌گوید، عراق نیز مانند تعداد زیادی از دیگر کشورها دارای یک حساب حکومتی در فدرال رزرو آمریکا در نیویورک است تا درآمدهای خود از جمله پول فروش نفت را در آن مدیریت کند و برای پرداخت حقوق کارمندان و دیگر قراردادها از آن پول استفاده می‌کند.

درحالیکه مشخص نیست عراق چه مقدار پول در این حساب در اختیار دارد، روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید که تا پایان سال 2018 بغداد حدود 3 میلیارد دلار در آن حساب پول دارد.

این گزارش افزود، این ابزار تهدید که می‌تواند ضربه مهمی به اقتصاد عراق وارد کند یکی از مسائلی است که عده‌ای معتقدند دولتمردان عراقی بر نیاز به روابط دوستانه با آمریکا تاکید می‌کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در واکنش به مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای آمریکایی، عراق را به اعمال تحریمهای گسترده از سوی واشنگتن تهدید کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه نیز در مصاحبه با «فاکس‌نیوز» هشدار داد در صورتیکه عراق، نظامیان آمریکایی را وادار به خروج از این کشور کند، باید هزینه سرمایه‌گذاری‌هایی که ایالات متحده در این کشور غرب آسیایی کرده را بپردازد یا اینکه به واشنگتن اجازه دهد همچنان در عراق بماند.

ترامپ در پاسخ به سؤال خبرنگار فاکس‌نیوز مبنی بر اینکه چگونه قصد دارد از عراق غرامت دریافت کند، گفت: «ما در حال حاضر مبالغ زیادی از پول آنها را در اختیار داریم. ما پول زیادی از آنها را در اختیار داریم. ما 35 میلیارد دلار از پول آنها را در حال حاضر در حسابی داریم و من فکر می‌کنم آنها با پرداخت مبلغ موافقت کنند. فکر می‌کنم که آنها با پرداخت پول موافقت کنند در غیر اینصورت ما در آنجا می‌مانیم».

مأموریت جدید در آمریکا برای مقابله با «نفوذ» چین در سازمان ملل

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد که «مارک لمبرت، مأمور سرویس خارجی در این وزارتخانه، به عضویت دایره روابط سازمانی بین المللی منصوب شد که یک تیم حرفه‌ای و دیپلماتیک در زمینه تضمین یکپارچگی نهادهای چندجانبه است».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه با تأیید خبر این انتصاب اعلام کرد: «این مأموریت شامل مقابله با نفوذ مخرب پی آر سی (PRC سرنام جمهوری خلق چین) و سایر کشورها در نظام سازمان ملل است».

نشریه فارین پالیسی نیز روز چهارشنبه گزارش داد که مارک لمبرت که پیش از این فرستاده ویژه آمریکا در امور کره شمالی بوده، به این سمت منصوب می‌شود.

برپایی این منصب جدید در حالی صورت می‌گیرد که بدبینی‌ها از نحوه فعالیت نهادهای چندجانبه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ روز به روز فزونی می‌یابد. ترامپ بارها بطور آشکار از نهادهایی همچون سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرده است.

با این حال، روز چهارشنبه یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که چین در اقدامی مغایر با تحریم‌های سازمان ملل، کارگران کره شمالی را تا پایان ضرب الاجل ۲۲ دسامبر به وطنشان بازنگردانده است.

سفارت چین در واشنگتن تاکنون نسبت به این پست جدید در وزارت خارجه آمریکا اظهارنظری نکرده است.

مقام سازمان ملل: هدف خشونتها در بیروت برافروختن آتش فتنه طایفه‌ای است

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در لبنان از خشونت های جاری در این کشور انتقاد کرد.

به گزارش المیادین، یان کوبیچ هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در لبنان از خشونت های جاری در این کشور انتقاد کرد.

وی تصریح کرد: خشونت اعمال شده از سوی برخی معترضان در بیروت با اهداف سیاسی برای از بین بردن امنیت در لبنان انجام شده است.

کوبیچ تصریح کرد: خشونتها در بیروت بیشتر شبیه یک فریبکاری سیاسی برای تحریک نیروهای امنیتی و از بین بردن صلح داخلی و برافروختن آتش فتنه طایفه ای است.

لازم به ذکر است که کابینه جدید لبنان به تازگی در این کشور تشکیل شده است. این در حالیست که اعتراضات مردم در برخی مناطق هم چنان ادامه دارد.

سخنگوی کاخ سفید از پاسخ درباره جاسوسی ولیعهد عربستان طفره رفت

به نقل از سی ان ان، «هوگان گیدلی» سخنگوی کاخ سفید در ارتباط با نقش مستقیم «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در جاسوسی از مالک یک شرکت آمریکایی گفت: عربستان سعودی یک متحد مهم ماست.

سخنگوی کاخ سفید با طفره رفتن از پاسخ درباره رسوایی جاسوسی ولیعهد عربستان از یک سرمایه‌دار معروف آمریکایی گفت: اطلاعات بیشتری در این خصوص ندارم، اما این وضعیت را جدی می‌گیریم.

در ادامه رسوایی‌های بین‌المللی محمد بن سلمان، ولیعهد افراط‌گرای عربستان سعودی، در یک رخداد غیرمعمول دستان او در جاسوسی از رئیس شرکت آمازون افشا شد. با وجود انکار سعودی‌ها، اکنون به نظر می‌رسد مشاوران امنیتی رئیس آمازون مستندات دقیقی را در دست دارند که حتی نمایندگان سازمان ملل نیز به واقعی و مستند بودن آن‌ها تاکید دارند.

پیش از این رسانه‌ها اعلام کرده بودند که تلفن همراه جف بزوس مالک شرکت آمازون توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از طریق ارسال یک بدافزار در پیام رسان واتس‌آپ هک شده است.
منابع خبری به روزنامه انگلیسی گاردین گفتند: در سال ۲۰۱۸ چندین ماه پیش از قتل خاشقچی یک پیام در واتس‌آپ از حساب شخصی بن سلمان به تلفن همراه بزوس ارسال شده بود.

طبق نتیجه به دست آمده از تحلیل مجاری قانونی دیجیتالی، پیام ارسال شده از شماره محمد بن سلمان شامل یک بدافزار بوده که در گوشی بزوس ثروتمندترین مرد دنیا نفوذ کرده است.

زمانی که برخی جزئیات در مورد زندگی شخصی مالک شرکت آمازون در نشریه نشنال انکوایرر آمریکا منتشر شد، تیم امنیتی بزوس با انجام تحقیقاتی با اطمینان بالا اعلام کردند که سعودی‌ها دسترسی به تلفن همراه وی را مدیریت کرده و اطلاعات شخصی درباره او را به دست آورده‌اند.

مخالفت آلمان با تصمیم سازمان ملل در به رسمیت شناختن حق پناهندگی به دلایل اقلیمی

به نقل از هفته نامه «اشپیگل»، دولت آلمان تصمیم سازمان ملل در به رسمیت سناختن حق پناهندگی به دلایل اقلیمی را رد کرد.

یک کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تصمیم گرفته است حق پناهندگی در صورتی که زندگی پناهجویان در اثر تغییرات آب و هوایی در معرض خطر قرار گیرد را به رسمیت بشناسد، اما دولت آلمان با این تصمیم سازمان ملل مخالفت کرده است.

دولت آلمان بر این عقیده است که کسی که به دلیل عواقب ناشی از تغییرات آب و هوا کشور خود را ترک کند نمی تواند در آلمان درخواست پناهندگی کرده و از حمایت های پناهندگان برخوردار شود.

یک سخنگوی وزارت کشور آلمان اعلام کرده است که البته بین تغییرات آب و هوایی و مهاجرت ارتباط وجود دارد؛ اما این مسئله تا به حال به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته است. به زعم دولت آلمان اکثر مطالعات نشان می دهد که تغیرات زیست محیطی می تواند به مهاجرت بیانجامد، اما تنها دلیل برای مهاجرت نیست.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل حق پناهندگی به دلیل خطراتی که از تغییرات آب‌وهوایی حاصل می‌شوند را به رسمیت شناخت. بانی این مصوبه، شکایت یک شهروند جزیره کیریباس است.

روز سه‌شنبه کمیته حقوق بشر سازمان ملل نتیجه بررسی شکایت یک شهروند جزیره کیریباس، یکی از جزایر کارائیب، را منتشر کرد.

این مرد از دولت نیوزیلند به دلیل نپذیرفتن تقاضای پناهندگی خانواده‌اش به کمیته حقوق بشر شکایت کرده بود. دلیل مهاجرت این خانواده از این جزیره بسیار کوچک، بالا رفتن سطح آب اقیانوس، از بین رفتن زمین‌های زراعتی و احتمال نابودی تمامی جزیره اعلام شده بود.

خبرگزاری آلمان به نقل از یووال شانی، یکی از کارشناسان کمیته حقوق بشر، نوشت که این تصمیم معیارهای جدیدی را برای دلایل پناهندگی تعیین می‌کند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر, عمومی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: