پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

محمدحبیبی معلم زندانی با دستور مستقیم دادستان به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

این انتقال نابه هنگام در حالی صورت می گیرد که بر اساس حکم دادگاه می‌بایست حبیبی مانند دیگر زندانیان سیاسی ، دوران حکم حبس خود را در زندان اوین بگذارند. همچنین هیچ یک از دیگر زندانیان سیاسی اوین منتقل نشده‌‌اند و اجرای این حکم به‌صورت اختصاصی و در ادامه فشار بر این فعال صنفی صورت گرفته‌است

محمدحبیبی پیشتر به مدت ۶ هفته ممنوع الملاقات بود و از ابتدای بازداشت تاکنون حتی یک روز هم به مرخصی نیامده است و از درمان و رسیدگی پزشکی در رابطه با تومور دست چپش، نیز محروم مانده است.

محمد حبیبی از اعضای ارشد کانون صنفی معلمان تهران است که در جریان اعتراضات معلمان توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد و حکم دهشتناک ۱۰/۵ سال زندان و شلاق را بر وی تحمیل کردند
کمیته دفاع از #محمدحبیبی ضمن محکوم نمودن این اقدام غیرقانونی و ناعادلانه دادستانی، مقامات زندان و قوه قضاییه و دادستانی را مسئول حفظ جان و سلامتی این معلم زندانی می داند و نسبت به هر گونه خطر جسمی و روحی برای این معلم هشدار میدهد.

🚩🚩🚩🚩🚩
کانال چالش صنفی

🆔 @kchaleshFI

حمایت و حضور در تجمع ۷ بهمن ماه بازنشستگان، یک‌ وظیفه است

نانکارآزادی_

شادیرفاهآبادی

در ادامه اعتراضات، بازنشستگان فراخوان‌ به تجمع در روز ۷ بهمن ماه را صادر کرده اند.
بازنشستگان بخشی از طبقه کارگر در ایران هستند. کسانی که تمام عمر جوانی مشغول فعالیت ،کار و تلاش در عرصه های مختلف بوده اند و همزمان مورد تبعیض و استثمار واقع شده اند.
بازنشستگان امروز، کارگرانی بودند که با فروش نیروی کار فکری و یدی، در تمام عرصه های مختلف مورد استثمار قرار گرفته اند.
این عزیزان انتظار داشتند که در سن کهولت زندگی آرام همراه با شادی و رفاه داشته باشند، انتظار داشتند که غم نان دغدغه آنها نباشد، انتظار داشتند که معیشت و منزلت آنها دو چندان شود، انتظار داشتند و امید وار بودند مشمول خدمات تامین اجتماعی،درمان رایگان و دیگر خدمات مورد نیاز باشند.
اما صد افسوس که این امید و انتظار ها خواب و خیالی بیش نبود.
آرزو هایی که نه تنها به واقعیت تبدیل نشده، بلکه روز به روزمشکلات زندگی بیشتر و بیشتر و منزلت هم طبقه ای های مان لگد مال شده است.
صاحبان زر و زور و حاکمان نه تنها به خواست و مطالبات بازنشستگان جوابی نداده اند، بلکه ما شاهد سرکوب و بازداشت بازنشستگان بوده و هستیم.

سندیکای کارگران نیشکر هقت‌تپه از خواست و مطالبات بازنشستگان حمایت کرده و انتظار این است که شاهد حضور گسترده بازنشستگان و حامیان طبقه کارگر در ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۷ بهمن ماه در برابر مجلس باشیم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
۵/ بهمن/۹۸

آدرس ایمیل سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه🔻

syndica.hafttape@gmail.com

جلیقه‌زردها مقابل زندان آسانژ تجمع کردند

معترضان جلیقه زرد امروز شنبه بیرون از زندان «بلمارش» یعنی محل نگهداری «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس تجمع کردند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، تجمع مذکور با هدف حمایت از «جولیان آسانژ» و محکوم کردن استرداد احتمالی این افشاگر به آمریکا برگزار شده است.

این تجمع تنها ۲ روز پس از آن صورت گرفت که دادگاه «وست مینیستر» واقع در لندن تصمیم گرفت جلسه دادگاه بررسی استرداد آسانژ به آمریکا را از ماه فوریه به ماه می به تأخیر بیندازد.

به گزارش اسپوتنیک، تیم وکلای آسانژ هم اعلام کردند او از سلول انفرادی که از ماه آوریل در آنجا بود، خارج شده است.

جولیان آسانژ سلول انفرادی را ترک می‌کند

وکیل جولیان آسانژ امروز اعلام کرد که بر اثر فشار بین المللی برای خارج کردن جولیان آسان از سلول انفرادی امروز دادگستری انگلیس مجبور شد که پس از ماه ها جولیان آسانژ را از سلول انفرادی در زندان بلمارش در لندن خارج کند و بزودی در یک سلول جمعی اسکان دهد.

در کنار نمایندگان ویکی لیکس تعداد زیادی از پزشکان بین المللی و زندانیان زندان بیمار در هفته های گذشته نحوه رفتار با جولیان آسانژ اعتراض کرده و خواستار خروج وی از سلول انفرادی شده.

پدر جولیان آسانژ اخیراً در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که پسرش تنها یک ساعت حق دارد که سلول انفرادی را ترک کرده و به قدم زدن در حیاط زندان بپردازد جولیان آسانژ و اخیراً نیز در گفتگویی کوتاه اعلام کرده بود که به علت شکنجه ها و فشارهای روحی و تزریق مواد روانگردان جانش به شدت در خطر است.

دادگستری بریتانیا تحت فشار دولت این کشور سعی دارد که جولیان آسانژ خبرنگار افشاگر جنایات جنگی آمریکا و بریتانیا را به دولت آمریکا تحویل دهد مبارزان در سرتاسر جهان تلاش می کنند مانع تسلیم روی آن آسانژ توسط بریتانیا گشت چراکه سلامتی و جان جولیان آسانژ را در آمریکا به خطر خواهد افتاد.

تسلیم شدن دادگستری بریتانیا در مقابل فشار بین‌المللی و رضایت دادن به خروج وی از سلول انفرادی از دید وکلای جولیان آسانژ را یک موفقیت مهم می باشد.

واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر به سخنان «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره مذاکره با آمریکا واکنش نشان داد.

وی در این پیام توئیتری نوشت: «وزیر امور خارجه ایران گفته که ایران خواستار مذاکره با آمریکا است اما خواستار برداشته شدن تحریم‌هاست.»

ترامپ در ادامه پیام توئیتری خود در جواب این سخنان ظریف نوشت: «نه ممنون!»

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل که روز شنبه منتشر شد درباره احتمال مذاکره با آمریکا در پی ترور سپهبد سلیمانی گفت: «خیر، من هرگز این احتمال را رد نمی‌کنم که افراد، رویکردهای خود را تغییر دهند و حقایق را درک کنند. برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید نشسته باشد. آنچه مهم است، نوع رفتار آنها است. دولت ترامپ می‌تواند، گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را لغو کند و به میز مذاکره بازگردد. ما همچنان در میز مذاکره هستیم. آنها میز مذاکره را ترک کردند. آمریکا خسارت عظیمی به مردم ایران وارد آورده است. روزی خواهد رسید که آنها مجبور می‌شوند، این خسارات را جبران کنند. ما صبر زیادی داریم.»

کر شدن بی بی سی و عرب اینترنشنال

سیما صابر


سالهاست که رسانه های بنگاه خبری بی بی سی و رسانه های مشابه ادعا می کنند که نه تنها بی طرف بوده بلکه منعکس کننده صدای اکثریت مردم منطقه می باشد.

بنابر دعوت جریانات شیعه عراقی برای ابراز اعتراض به حضور نیروهای نظامی خارجی در رأس آنها آمریکا و سپس متحدانش تظاهراتی در بغداد سازماندهی شد که به روایت دوست دشمن چیزی بین ۲ میلیون و نیم تا چهار میلیون نفر را به خیابانهای بغداد کشاند نکته برجسته این بود که مردم را با حمله پرچمهای کشورشان تصاویر فرماندهان مقاومت ژنرال سلیمانی و المهندس فرمانده بسیج نیروهای مردمی عراق رسما ترور غیرقانونی و بر خلاف قوانین بین المللی آمریکا در خاک این کشور را محکوم کرده از فرماندهان مقاومت تمجید به عمل آوردند و نشان دادند که تمامی اعتراضات اخیر توسط بخش کوچکی از جامعه و تحریک آمریکا و عربستان صورت می گرفت در مقابل یک سوال تاریخی ایران می‌شود دفاع از استقلال و تمامیت اصلی عراق در مقابل تجاوز و تهاجم امپریالیستی است.

بخش قابل توجهی از مردم عراق ماه‌هاست که به خاطر فساد فریبکاری و غارت ثروت های ملی کشورشان توسط اشغالگران امپریالیسم آمریکا و متحدان این کشور و همدستان داخلی این کشور و سیاستمداران فاسد شیعه و سنی دست به اعتراضات خیابانی می زنند.

به علت شرایط ویژه منطقه خاورمیانه و نفوذ گسترده دست‌های اشغالگران در سیستم اداری و اجتماعی کشورها همیشه دست‌هایی تلاش دارند که از خواسته های به حق مردم برای رسیدن به اهداف استعمار گران بهره برداری کند عین همین وضعیت در اعتراضات لبنان عراق و ایران قابل مشاهده است است در حالی که خواسته های بحق بسیاری از جوانان و مردم توسط حکومت های حاکم سرکوب می شوند دشمنان خارجی حکومت‌های این کشورها یعنی آمریکا عربستان سعودی و اسرائیل تمامی تلاش خود را برای به انحراف کشاندن این اعتراضات به سمت نابودی تجزیه و برقراری یک حکومت وابسته به آمریکا در این کشورها به کار می بندد.

اعتراضات گسترده میلیونی در عراق و قبل از آن در ایران پس از ترور فرماندهان مقاومت سلیمانی و مهندس نشان داد که مردم این کشور در برابر تجاوز خارجی دخالت امپریالیستی با یک زبان واحد سخن می‌گویم یعنی مقاومت در برابر آن بر عکس رسانه‌های وابسته به همکاری است مانند بی بی سی و عربستان اینترنشنال و بنگاه شادمانی من و تو برخلاف ادعاهای واهی همیشگی شان که بی طرف بوده و منعکس کننده صدای مردم این کشورها می باشند از انعکاس واقعی پیام مردم عراق بر علیه تروریست‌ها و اشغالگران امریکایی سرباز می زنند و تلاش می کنند با طرح مسائل کناری و بی اهمیت از تأثیر این راهپیمایی در سرنوشت و آینده عراق بکاهند.

بی بی سی فارسی در تلاش برای کمک به اهمیت جلوه دادن این تظاهرات حتی از انعکاس تصاویر جمعیت میلیونی پرهیز کرده است. بی‌بی‌سی مدعی است که طرفدار دموکراسی و انعکاس نظر اکثریت است سوال این است که اکثریت مردمی که در خیابان‌های بغداد به راهپیمایی زدند چه می خواستند؟

حقوق بگیران ایرانی بی‌بی‌سی می دانند که مردم عراق خواستار خروج فوری و بدون قید و شرط نیروهای اشغالگر از این کشور و در راس آنها آمریکا و متحدانش هستند، مزد بگیران ایرانی بی‌بی‌سی می دانند که کشتن یک فرمانده نظامی کشور خارجی که به دعوت رئیس جمهور عراق به این کشور آمده بود و معاون رئیس جمهوری عراق یعنی آقای المهندس یک عمل تروریستی است ولی آن را به عنوان یک عمل نظامی جلوه می دهند. و دائما از کشته شدن این افراد صحبت می کنند و نحوه ترور آنها توسط آمریکا!

بی بی سی و عربستان اینترنشنال و بنگاه شادمانی من و تو خود را به کری و کوری میزند و آگاهانه سعی می کنند انعکاس واقعیت های ایران و عراق را وارونه جلوه دهند، همانگونه که سالها در سوریه این کار را کردند و همان گونه که در لبنان و بر علیه حزب الله لبنان سیاست یا سالهاست دنبال می کنند، همان‌طور که از قذافی یک هیولا ساختند و تمامی دروغهای بی بدیل جامعه جهانی را علیه رهبر لیبی تکرار کردند تا زمینه حمله نظامی ناتو به این کشور و ویرانی و تاراج ثروت های ملی را فراهم آورد رسانه‌هایی مانند بی بی سی عربستان اینترنشنال و من و تو سلاح نظامی برای جنگ های رسانه ای هستند، آنها در جنایات جنگی جهان امپریالیستی ارتجاعی سهیم اند!

هاوانا: دولت ترامپ عامل وخامت روابط کوبا-بولیوی است

هاوانا اعلام کرد که دولت ترامپ عامل وخامت اخیر روابط کوبا- بولیوی بوده است به گونه‌ای که با حمایت کاخ سفید، پویش‌های دروغ‌پراکنی علیه هاوانا را در دستور کار دولت کنونی بولیوی قرار داده‌اند.

پس از آنکه دولت موقت بولیوی روابط دیپلماتیک‌اش را با کوبا به حالت تعلیق درآورد، هاوانا اعلام کرد که دولت موقت از زمان به قدرت رسیدن، در مسیر خراب کردن روابط دوجانبه گام برداشته و در این راستا از سوی دولت ترامپ تحت فشار بوده است.

کوبا که یک هم پیمان قوی دولت‌های نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و اوو مورالس رئیس جمهوری پیشین بولیوی بوده، از زمان حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید همواره از سوی واشنگتن تحت فشار است.

ترامپ از زمان حضورش در کاخ سفید فشارها علیه کشورهای چپ‌گرای انقلابی از جمله ونزوئلا و کوبا را تشدید کرده و این در حالی است که رهبران این کشورها بارها بر مقاومت در برابر فشارهای کاخ سفید تاکید و تصریح کرده‌اند که تحریم‌های واشنگتن علیه آنها نتیجه‌ای نخواهد داشت.

دولت هاوانا ضمن محکوم کردن سرنگونی اوو مورالس از قدرت، اقدام مخالفان در بولیوی را کودتای تحت حمایت کاخ سفید خوانده است. در این میان « جنینه آنیِس » رئیس جمهوری خودخوانده و موقت بولیوی نیز تلاش کرده از زمان حضورش در این سمت، بولیوی را به سوی آمریکا سوق دهد.

به گزارش ایرنا، در همین حال وزارت خارجه کوبا دیروز (شنبه پنجم بهمن) در بیانیه‌ای اعلام کرذ: مقام‌های دولت موقت بولیوی کمپین دروغ‌پراکنی علیه کوبا را در دستورکار قرار داده‌اند. این اقدام با تحریک آمریکا انجام شده است.

وزارت خارجه کوبا تصریح کرد که از زمان خروج مورالس از قدرت، واشنگتن به دولت موقت بولیوی فشار آورد تا روابط هاوانا- لاپاز رو به وخامت برود.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در 20 اکتبر (28 مهرماه گذشته) که در دور نخست مورالس پیروز شد، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در بولیوی آغاز شد. سناتور آنیِس پس از کناره‌گیری مورالس از ریاست جمهوری در 10 نوامبر (19 آبان ماه) و پناهنده شدنش به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد. مورالس چندی بعد از مکزیک به آرژانتین رفت.

اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با زیان میلیارد دلاری رو به رو شده به گونه‌ای که طبق اعلام اتاق صنایع ملی بولیوی، بخش صنایع و تجارت متحمل دست‌کم 1.1 میلیارد دلار زیان شد.

ارتش چین «مقاومت در برابر حمله اتمی» را تمرین کرد

یگان‌های موشکی ارتش چین اخیرا در رزمایش «تاب‌آوری در برابر حملات اتمی»، حفظ بقا در شرایط دشوار و انجام ضدحمله اتمی را تمرین کرده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «سی‌سی‌تی‌وی»، نیروهای چینی در این تمرین باید در شرایط دشوار پناهگاه‌های زیرزمینی دوام آورده و اطمینان کسب می‌کرده‌اند که می‌توانند حمله اتمی دشمن را با ضدحمله اتمی پاسخ دهند.

بر اساس این گزارش، در جریان این تمرین که زمان برگزاری آن اعلام نشده، نیروهای یگان موشکی ارتش چین در محلی اعلام‌نشده، به پناهگاه‌های موشکی رفته و ارتباط خود با جهان خارج را به کلی قطع کرده‌اند.

پس از آن، این پناهگاه با یک موشکی اتمی ساختگی هدف قرار گرفته است. نیروهایی چینی حاضر در پایگاه که لباس‌ها و تجهیزات لازم را به همراه داشته‌اند، باید این حمله را تاب آورده و برای انجام حمله اتمی متقابل، آماده می‌شدهد.

قرارگیری در شرایط نشت سوخت موشک، انجام بررسی‌های سریع موشک و انجام پشتیبانی سریع برای انجام حمله، از دیگر بخش‌های این تمرین بوده است.

پایگاه «گلوبال تایمز» به نقل از یک کارشناس نظامی نوشته است که در دکترین نظامی چین، سلاح اتمی به عنوان ابزاری برای پاسخ به حملات و نه برای انجام حمله اولیه، در نظر گرفته شده است، به این معنی که پکن تنها در صورتی به حملات اتمی متوسل می‌شود که با سلاح اتمی هدف قرار گرفته باشد.

از این رو، تاب‌آوری در برابر ضربه اتمی نخست بسیار حائز اهمیت است، چراکه پکن باید این توان را داشته باشد که حملات اتمی را پاسخ دهد.

«کیان کیو» از معماران پناهگاه‌های زیرزمینی چین پیش از این در مصاحبه‌ای به گلوبال تایمز گفته است که پکن پناهگاه‌هایی در اعماق زمین زیر کوه‌ها بنا کرده است. این پناهگاه‌ها به «دیوار چین فولادین زیرزمینی» چین معروف هستند و با هدف «تضمین امنیت زرادخانه راهبردی» این کشور طراحی شده‌اند.

رزمایش تازه ارتش چین در شرایطی انجام می‌گیرد که دولت آمریکا در سال ۲۰۱۷ در سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده برای اولین بار از چین در کنار روسیه به عنوان «رقیب راهبردی» یاد و عنوان کرده است که جهان اکنون وارد دوران «رقابت قدرت‌های بزرگ» شده است.

واشنگتن همزمان با خروج از پیمان موشک‌های بالستیک میان‌برد، راه را برای استقرار اتمی میان‌برد در نزدیکی چین باز کرده است. پکن هشدار داده است که در برابر تلاش‌های واشنگتن برای ایجاد تهدید نظامی علیه چین، بیکار نمی‌نشیند.

مافیای بارزانی در تلاش برای جا انداختن ارتش آمریکا

«نیچروان بارزانی»، رئیس منطقه کردستان عراق از ائتلاف موسوم به ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا خواست به مأموریت خود در عراق ادامه دهد و خاک این کشور را ترک نکند.

دفتر ریاست منطقه کردستان عراق بیانیه‌ای بعد از دیدار بارزانی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه نشست داووس سوئیس صادر و اعلام کرد که دو طرف در این دیدار در مورد اوضاع منطقه و عراق و تلاش‌های برای آرام کردن تنش‌ها و نقش سازمان ملل در این زمینه گفت‌وگو و رایزنی کرده‌اند.

به گزارش سومریه، نیچروان بارزانی ضمن اینکه از سازمان ملل خواسته برای آرام کردن اوضاع عراق تلاش کند، بر اهمیت تداوم مأموریت ائتلاف آمریکایی علیه داعش و خطر بازگشت تروریسم به عراق تأکید کرد.

بارزانی در حالی خواهان تداوم نظامیان آمریکایی در قالب ائتلاف مذکور است که شهر بغداد، پایتخت عراق امروز جمعه (۴ بهمن) شاهد تظاهرات میلیونی در اعتراض به اشغالگری آمریکا در عراق بود.

احساسات ضد آمریکایی بعد از سلسله ترورهای آمریکا علیه نیروهای مقاومت که به شهادت نیروهای الحشد الشعبی در القائم و شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد العشبی در سیزدهم دی ماه منجر شد، افزایش یافته است.

قانون‌گذاران عراقی در اعتراض به این جنایت و ترور و افشای هم‌دستی آمریکا با رژیم صهیونیستی در حملات مشکوک به نیروهای الحشد در تابستان گذشته، لایحه قانون اخراج نظامیان خارجی از خاک عراق را تصویب کردند و از دولت خواستند همه توافق‌ها و هم‌کاری‌های نظامی با آمریکا در قالب ائتلاف بین‌المللی را لغو کند.

به رغم مواضع رسمی و مردمی عراق در محکومیت این اقدامات و درخواست برای اخراج نظامیان تروریست آمریکا، مقامات کردستان عراق از همان اول با خروج این نظامیان مخالفت کردند. نیچروان بارزانی در بحبوحه اعتراض‌ها به ترورهای آمریکا اعلام کرد که زمان برای خروج نظامیان آمریکا مناسب نیست.

منطقه کردستان عراق همچنین در صدد است میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق باشد؛ اقدامی که در تضاد کامل با درخواست پارلمان و دولت مرکزی عراق که خواهان برچیده شدن پایگاه‌های آمریکا بوده و از سوی مخالفان حضور نظامی آمریکا در عراق، بی‌احترامی به خون شهدای آزادسازی عراق از تروریسم تلقی شده است.

برنامه ۷ بندی مقتدی صدر برای خروج آمریکا از عراق

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در بیانیه‌ای همزمان با آغاز تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی در بغداد اظهار کرد: اگرچه ما قلب‌هایمان را زره پوش کرده‌ایم و همواره به دنبال شهادت بوده‌ایم اما به وضعیت عراق و ملت آن توجه داریم که جنگ‌ها آنها را خسته کرده‌ است. به همین منظور ما تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا با اشغالگران وارد جنگ دیگری نشویم.

مقتدی صدر خاطرنشان کرد که از تمامی راه‌های مسالمت‌آمیز از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای اخراج نیروهای آمریکایی استفاده خواهد کرد.

وی برنامه‌ای را برای خروج کامل آمریکا از عراق تعیین کرد که شامل هفت بند زیر است:

۱ ـ بستن تمامی پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق.

۲ ـ‌ بستن مقر شرکت‌های امنیتی آمریکا و پایان دادن به فعالیت آنها در عراق.

۳ ـ بستن حریم هوایی عراق بر روی پرواز هواپیماهای جنگی و اطلاعاتی اشغالگران (آمریکایی‌ها).

۴ ـ لغو تمامی توافقنامه‌های امنیتی با اشغالگر، چراکه تعادل بین‌المللی در آنها رعایت نشده و در سایه حضور اشغالگری آمریکا تصویب شده‌اند.

۵ ـ ترامپ نباید در تصمیمات و اظهاراتش با عراق نگاه بالا به پایین داشته باشد و حس برتری بر عراق نشان دهد، در غیر این صورت معامله به مثل خواهیم کرد.

۶ ـ‌ در صورت مخالفت آمریکا با خروج از عراق؛ کشورهای همسایه نباید در نحوه برخورد ما با اشغالگر مداخله کنند.

۷ـ اگر تمامی بندهای فوق اجرا شود با آمریکا به عنوان یک دولت غیر اشغالگر برخورد می‌کنیم، اما در صورت اجرا نشدن و مخالفت با اجرای آنها در مدت زمان محدود، آمریکا یک کشور متخاصم باعراق به شمار می‌رود.

در ادامه بیانیه مقتدی صدر آمده است: همزمان با این موارد ما نیز به موارد زیر پایبند خواهیم بود:

۱ ـ اعلام توقف موقت مقاومت تا زمان خروج آخرین سرباز (آمریکا).

۲ ـ تلاش برای مجازات هر فردی از دوطرف که درصدد نقض آتش‌بس باشد.

۳ ـ ادغام حشد شعبی در وزارت دفاع و وزارت کشور، اما در صورت عدم تحقق این هدف حشد شعبی باید به عنوان جزئی از تشکیلات امنیتی عراق به تمامی تصمیمات اتخاذ شده از سوی فرماندهی کل نیروهای مسلح پایبند باشد.

مقتدی صدر ادامه داد: آنچه در این مرحله برای ما مهم‌تر بوده؛ حاکمیت عراق و حفظ وحدت و یکپارچگی آن است. این حاکمیت از طریق بندهای زیر محقق خواهد شد:

۱ ـ خروج تمامی نیروهای خارجی از خاک پاک عراق.

۲ ـ عدم مداخله در امور عراق و به ویژه در امور سیاسی و اقتصادی آن.

۳ ـ دولت عراق باید با تمامی کشورهای همسایه معاهدات و توافقنامه‌های عدم تجاوز منعقد کند که در آن بر احترام متقابل به حاکمیت یکدیگر طبق منشور سازمان ملل تأکید شود.

۴ ـ‌ منع تمامی طرف‌های رسمی و غیر رسمی از ارتباطات خارجی جز از طریق کانال‌های رسمی دولت و با تأیید قبلی.

۵ ـ‌اتخاذ اصل معامله به مثل با کشورهای خارجی به منظور حفاظت از حاکمیت کشور و اعتبار آن.

۶ ـ‌دولت عراق باید از مقر هیئت‌های دیپلماتیک و سفارتخانه‌ها و همچنین شهروندان تمامی کشورها محافظت کند.

۷ ـ‌ تقویت روابط اقتصادی متناسب با منافع و حاکمیت کشور.

رهبر جریان صدر عراق در پایان بیانیه خود عنوان کرد: به سازمان ملل یا سازمان همکاری اسلامی و یا اتحادیه اروپا توصیه می‌کنیم که میانجی‌گر و یا ناظر اجرای بندهای فوق باشند. همچنین به دولت عراق توصیه می‌کنیم که برای حفظ کرامت و حاکمیت کشور و رها کردن آن از بند منازعات داخلی و خارجی، بندهای فوق یا اصلاح شده آنها را تصویب کند.

مادورو: سوریه سزاوار صلح و آرامش است

نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا در حاشیه کنفرانس بین‌المللی «مبارزه با امپریالیسم در راستای صلح، زندگی و حق حاکمیت» با «محسن بلال» از مقامات دولت سوریه و عضو هیأت مرکزی حزب حاکم این کشور دیدار کرد.

به نوشته خبرگزاری «سانا»، مادورو در این دیدار از ملت و رئیس‌جمهور سوریه قدردانی کرد و با این کشور به دلیل مقابله با تروریسم ابراز همبستگی کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا در این دیدار گفت: «ملت سوریه که با رهبری و ارتش خود توانست بر تروریسم پیروز شود سزاوار صلح و آرامش است.»

بلال نیز در کنفرانسی که در کاراکاس با حضور بیش از ۱۵۰۰ شخصیت بین‌المللی برگزار شد، تأکید کرد که سوریه در کنار ونزوئلا و مردم این کشور در مقابل امپریالیسم که می‌خواهد سیطره خود را بر جهان بگستراند، ایستاده است.

این مقام سوری اضافه کرد: «سوریه در خط مقدم مقابله با اشغالگری آمریکا قرار دارد که به دنبال سرقت و چپاول منابع طبیعی سوریه است.»

وی افزود: «سوریه با پایداری ارتش و ملت خود و حمایت برادران و دوستانش در مقابله آمریکا و تروریست‌هایی که واشنگتن آنها را ایجاد کرده بود، ایستاده است.»

اعزام ناو هلندی در هفته آینده به خلیج فارس

وزارت دفاع هلند از اعزام ناو این کشور به خلیج فارس طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع هلند اعلام کرد که ناوچه De Reuter این کشور را به خلیج فارس اعزام می شود.

در پیام این وزارتخانه آمده؛ ناوچه De Reuter، روز سه شنبه 28 ژانویه، بندر دن هلدر را به منظور همکاری در تأمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز به فرماندهی فرانسه، ترک می کند.

همچنین اشاره شده که این کشتی به مدت 5 ماه در این منطقه مستقر خواهد شد.

این اوضاعس از آنکه ایران در تاریخ بیست و هشتم تیرماه، نفتکش انگلیسی استنا ایمپرو هنگام عبور از تنگ هرمز به گفته این کشور به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات بین المللی دریایی، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد. وزارت امور خارجه آمریكا نیز پس از این موضوع اعلام كرد كه واشنگتن در حال ایجاد ائتلاف برای امنیت و اطمینان از آزادی ناوبری در منطقه خلیج فارس است. استرالیا، بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و انگلیس آمادگی خود را برای پیوستن به این ائتلاف اعلام کردند.

اما سایر کشورهای اروپای به این ائتلاف نپیوستند. ایده ائتلاف اروپایی برای اولین بار در ماه ژوئیه مطرح شد. رسانه ها گزارش می دهند که ائتلاف اروپایی که عضو اصلی آن فرانسه است سعی دارد به طور جداگانه از ائتلاف آمریکایی با هدف حفظ برجام عمل کند.

برخی کشورهای اروپایی احساس نگرانی می کنند که ائتلاف آمریکایی که در ماه نوامبر توسط آمریکا تشکیل شده است تنها تنش میان واشنگتن و تهران را افزایش می دهد.

ارتش و مقاومت سوریه پشت دروازه های ادلب

نقل از شبکه المیادین، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت پس از باز پس گیری روستای «معر شمشه» و کنترل مسیر منتهی به «خان السبل» در آزاد راه بین المللی، به یک کیلومتری منطقه راهبردی معره النعمان در حومه جنوبی ادلب رسیدند.
بر اساس این گزارش، یگان‌های ارتش سوریه در روند پیشروی‌های خود، مواضع گروه تروریستی جبهه النصره را بویژه در روستای تقانه، یکی از بزرگترین مناطق استقرار عناصر مسلح وابسته به گروه‌های تروریستی همپیمان با جبهه النصره در حومه جنوبی ادلب، به شدت هدف قرار دادند.
شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه نیز گزارش داد یگان های ارتش توانستند با دفع هجوم تروریست های جبهه النصره بر محور التَح – ابوجریف و سمکه, روستاهای سمکه, التَح و دیر شرقی را در حومه جنوب شرقی ادلب به تسلط خود در آورند.
ارتش سوریه موفق شد در این عملیات خسارات جانی و مالی بر تروریست های جبهه النصره وارد آورد.
خبرنگار الاخباریه از تداوم عملیات واحدهای ارتش سوریه در محور التح- ابوجریف خبر داد و هدف از این عملیات را پاک سازی این منطقه از لوث تروریست ها عنوان کرد.

تشدید حملات هوایی ائتلاف سعودی در یمن

منابع خبری در یمن خبر دادند که از صبح امروز (یکشنبه) جنگنده‌های ائتلاف سعودی ۱۶ مرتبه مناطق واقع در شمال شرق صنعاء را بمباران کرده‌اند.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، منطقه «نَهِم» در شمال شرق شرق صنعاء و مناطق «الخب» و « الشعف» در استان «الجوف» در نزدیکی صنعاء هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند. این بمباران‌ها در حالی است که عملیات گسترده عناصر وابسته به دولت مستعفی منصور هادی و شبه‌نظامیان حزب الاصلاح در یک هفته گذشته در منطقه «نهم» برای نفوذ به صنعاء ناکام مانده است.

درگیری‌های زمینی در حال حاضر در مناطق کوهستانی در نهم فروکش کرده است. روز جمعه نیروهای ارتش و انصارالله یمن توانستند در آخرین ضربه کاری، کنترل مناطق از دست رفته را بار دیگر به دست آورند.

روزنامه الاخبار لبنان روز شنبه در گزارشی نوشت که معادله نظامی به نفع صنعاست و نیروهای ارتش یمن توانسته‌اند به صورت کامل بر «فرضه نهم» و «مفرق الجوف» مسلط شوند. منابع وابسته به دولت هادی آنچه رخ داده را «سقوط نهم» خوانده‌اند.

ملانشون در پی استیضاح دولت مکرون است

به نقل از شبکه تلویزیونی ب اف ام تِ و, حزب فرانسه تسلیم ناپذیر به رهبری ژان لوک ملانشون در پی ارائه طرح استیضاح دولت این کشور به پارلمان در ارتباط با اصلاحات نظام بازنشستگی است.
ژان لوک ملانشون، نامزد پیشین ریاست جمهوری فرانسه چهارده ژانویه استیضاح دولت را به دیگر گروه های مخالف چپ گرا در مجمع ملی ارائه کرده بود. اما احزاب سوسیالیست و کمونیست از امضای طرح استیضاح دولت خودداری و آن را اقدامی شتابزده توصیف کردند.
حزب فرانسه تسلیم ناپذیر روز شنبه بار دیگر بر ارائه طرح استیضاح دولت به مجمع ملی تاکید کرد. حزب ژان لوک ملانشون منتقد رویکرد استبدادی دولت فرانسه است.

ارتش سوریه در آستانه تصرف بزرگ‌ترین پایگاه تروریستی «جبهه النصره» در ادلب

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یگان‌های ارتش سوریه شهرک «تلمنس» در جنوب منطقه کاهش تنش در ادلب را از اشغال تروریست‌ها آزاد کرده عناصر تروریستی را تا محور «وادی الضیف» و روستای «معر شمشمه» تحت تعقیب قرار دادند.

از سوی دیگر، یک منبع نظامی آگاه به تلویزیون «روسیا الیوم» اعلام کرد، ارتش سوریه عصر شنبه کنترل معر شمشمه در حومه جنوبی ادلب را در دست گرفته‌اند و در سایه این پیشروی، این نیروها در فاصله کمتر از 500متری شهر معرة النعمان قرار دارند.

روز گذشته خبرگزاری سانا اعلام کرد که ارتش سوریه موفق به پاکسازی روستاها و شهرک‌ها در منطقه کاهش تنش ادلب و پیشروی به‌سمت معرة النعمان شده‌اند.

خبرگزاری سانا تصریح کرد، نیروهای دولتی کنترل شهرک‌ها و روستاهای «کرسیان»، «معر شمارین»، «ابوجریف» و «تقانه» را بعد از سرکوب «آخرین لانه‌های تروریستی در آن» بازپس گرفته‌اند و ارتش «پیشروی جدیدی به‌سمت شهر معرة النعمان» به دست آورده است.

شهر معرة النعمان بزرگ‌ترین پایگاه گروه تروریستی جبهة النصره در حومه جنوبی ادلب به‌شمار می‌رود.

مفقود شدن سه مبلغ مذهبی فرانسوی در بغداد

سه تبعه فرانسوی و یک عراقی که با موسسه خیریه موسوم به «مسیحیت برای خاورمیانه» (SOS Chretiens d’Orient) در عراق کار می‌کردند از روز دوشنبه مفقود شده‌‌اند.

به نوشته روزنامه «الشرق الاوسط»، «بنیامین بلانچارد» رئیس این سازمان در یک کنفرانس خبری در پاریس گفته که این چهار مرد در نزدیکی سفارت فرانسه در بغداد مفقود شده‌اند.

وی افزود، این افراد برای تمدید گذرنامه خود به بغداد آمده بودند.

طبق اعلام خبرگزاری فرانسه، تاکنون هیچ گروهی مسئولیت ناپدید شدن آنها را برعهده نگرفته است.

از طرفی وزارت خارجه فرانسه و سفارت فرانسه در عراق نیز از اظهارنظر در خصوص مفقود شدن این افراد خودداری کردند.

برای چهارمین بار روسها و آمریکایی‌ در شمال سوریه با هم درگیر شدند

آناتولی گزارش داد که برای چهارمین بار ظرف هشتمین روز، نظامیان آمریکایی مانع حرکت روس‌ها به سمت جاده بین المللی ام ۴ میان منبج و قامشلی در حسکه در شمال شرق سوریه شدند.

منابع محلی به آناتولی اعلام کردند که گشتی آمریکایی مرکب از ۱۰ خودرو زرهی شنبه به مرکز شهرک تل تمر در غرب حسکه رسیدند و مسیر نیروهای روسی که در حال حرکت به سوی جاده ام ۴ بودند را سد کردند.

این منابع افزودند که دو بالگرد آمریکایی یک بالگرد روس را مجبور به فرود کردند. این بالگرد از پایگاهی روسی در تل تمر بلند شده بود.

به گفته این منابع نیروهای روسی پس از آنکه نظامیان آمریکایی به آنها اجازه حرکت ندادند به پایگاه خود بازگشتند.

رأی الیوم گزارش داد: نظامیان آمریکایی در فاصله ۱۸ تا ۲۱ ژانویه جاری سه بار مانع از حرکت نیروهای روسی به سمت منطقه نفتی رمیلان شده اند. در ۱۵ ژانویه نیز نیروهای کُرد مورد حمایت آمریکا اجازه حرکت به روس‌ها به سمت منطقه رمیلان را ندادند.

لبنان| حزب‌الله: آمریکا عامل اصلی مشکلات لبنان است

شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌‌الله لبنان طی مراسم یادبودی در بعلبک اعلام کرد که آمریکا از دوره معاصر، عامل اصلی بحران‌ها و گرفتاری‌ها و هرج‌ومرج و مشکلات ملت‌های منطقه و سراسر جهان بوده است. وی اضافه کرد که همه کشورهای جهان از روسیه تا چین و ونزوئلا تا کشورهای عربی و اسلامی با دولت آمریکا مشکل دارند و ایالات متحده ملت‌ها را غارت کرده و چیزی به آنها نمی‌دهد. شیخ قاسم خاطرنشان کرد که آمریکا هیچ قولی نداده که به آن عمل کرده باشد که نمونه بارز آن توافق هسته‌ای است.

معاون دبیرکل حزب‌الله اظهار داشت: خدارا شاکریم که با شهادت «سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و همرزمان آنها بر ما عزت نهاد؛ چرا که این شهادت یک زندگی جدید با خود آورد و خون پاک این شهدا به ثمر نشست و تظاهرات میلیونی در خیابان‌های ایران و عراق و مناطق دیگر که یک‌صدا فریاد «نه به آمریکا» را در منطقه سر می‌دهند٬ ثمره آن بود.

شیخ نعیم قاسم در خصوص تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی عراقی‌ها در روز جمعه تصریح کرد: جمعه شاهد تظاهرات میلیونی در عراق بودیم که ملت عراق می‌گفتند اشغالگری آمریکا در کشورشان را رد می‌کنند و برای استقلال و مقاومت ضد اشغالگری آمریکا و سایر بیگانگان کنار ایران هستند و این یک قدرت واقعی است.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: آمریکا نقشه می‌کشد؛ اما این به‌معنای آن نیست که موفق می‌شود٬ ما صبور و مقاوم هستیم و خداوند نتایج بزرگ و مثبت صبر و استقامت ما را می‌دهد.

وی در ادامه سخنان خود این سؤال را مطرح کرد که «چه‌کسی گفته که آمریکا باید درباره لبنان اظهار نظر و ساختار دولت و چگونگی عملکرد آن را مشخص کند؟» و ادامه داد که تجربه ثابت کرده که دولت لبنان با اراده ملت این کشور و گزینه‌‌های آن تشکیل می‌شود؛ چه آمریکا آن را دوست داشته باشد چه نداشته باشد.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: باید هوشیار باشیم؛ چرا که رژیم صهیونیستی در تلاش برای سوءاستفاده از تحولات جهان در این جنگ خیالی ــ که آمریکا در کشورهای مختلف به‌راه انداخته ــ است تا فلسطین و زمین‌های آن را به‌سرقت برده و این کشور را برای حاکمیت خود مشروعیت ببخشد.

وی تصریح کرد: هرگز نباید از مقاومت در برابر رژیم اسرائیل دست بکشیم و همچنان کنار مبارزان عزتمندی که برای آزادسازی و محافظت از سرزمینشان تلاش می‌کنند می‌مانیم تا حقوق کامل خود و دیگر ملت‌های مقاومت را به‌دست آوریم.

شیخ نعیم قاسم در رابطه با موضوع دولت جدید لبنان اظهار داشت که این دولت٬ دولت لبنان است؛ چرا که از طریق پارلمان و نمایندگان ملت و طبق سازوکارهای قانون اساسی تشکیل شده و این که برخی می‌گویند دولت یک‌رنگ یا دولت حزبی و یا دولت یک گروه خاص٬ اینها یک‌سری تبلیغات بی‌ارزش بوده و تغییری در معادله اصلی به‌وجود نمی‌آورد.

وی اضافه کرد که برخی گروه‌های لبنانی به‌دنبال ایجاد هرج‌ومرج در کشور هستند؛ اینها جزء دولت نیستند و این مشکل آنهاست و مشکل دولت نیست.

شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: دولت برنامه‌های خود را ارائه داده است و باید به آن فرصت بدهیم تا بر اساس اولویت خروج کشور از بحران اقتصادی، و مالی و نیز اجتماعی که در آن هستیم عمل کند.

وی خاطرنشان کرد که برخی آشوبگران و متجاوزان به اموال عمومی و شخصی نمی‌توانند سرنوشت کشور و نیز گزینه‌های مردم را تغییر دهند.

معاون دبیرکل حزب‌‌الله اضافه کرد که وزیر خارجه آمریکا با بی‌شرمی قصد دارد تا نگرانی خود درباره حضور حزب‌الله در دولت را مطرح کند؛ درحالی که همه نگرانی‌ها و مشکلات لبنان ناشی از مداخلات آمریکا در امور این کشور است.

وی در پایان ابراز کرد: برای منافع مردم عمل می‌کنیم و دولت با همه طرف‌های خود مسئول تحقق خواسته‌های مردم است و همچنین دولت نباید به کسانی که به‌دنبال ایجاد هرج‌ومرج در کشور هستند توجه زیادی داشته باشد.

زندانی سوری: تل‌آویو از تروریست‌ها در سوریه حمایت تسلیحاتی می‌کند

«صدقی المقت» زندانی قدیمی سوری که چندی پیش از زندان‌های رژیم اسرائیل آغاز شد، اعلام کرد، اطلاعات رژیم اسرائیل افراد وابسته به گروه‌های مسلح را از سوریه به شهرک‌های صهیونیستی در جولان منتقل می‌کند.

وی با حضور در برنامه «المشهدیه» شبکه «المیادین» گفت که اتفاقات در نوار مرزی با جولان را دنبال می‌کرده و دیده که رژیم اسرائیل مجروحان گروه‌های مسلح را به جولان منتقل و برای این گروه‌ها سلاح می‌فرستاده است.

المقت در ادامه تسلیت رفقای اسیرش در زندان‌های اسرائیل در پی ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه ایران را ابلاغ کرد و گفت: بسیاری از زندانیان در داخل بازداشت‌گاه از من خواستند که این تسلیت و درود به مقاومت را ابلاغ کنم.

سپهبد سلیمانی و همرزمانش در سیزدهم دی ماه در حمله پهپادی رژیم اسرائیل به فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

صدقی المقت اسیر سوری در زندان رژیم اسرائیل که به «سرسلسله اسرای سوری» معروف است، بیستم آذرماه آزاد شد.

المقت ۲۷ سال را در زندان‌های رژیم اسرائیل گذارنده بود و در سال ۲۰۱۲ آزاد شد. اما در سال ۲۰۱۵ به اتهام گرفتن یک ویدئو که همکاری میان رژیم اسرائیل و جبهه‌النصره را نشان می‌داد بار دیگر بازداشت و به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

تظاهرات ضددولتی در شیلی برپاشد

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، روز گذشته مردم شیلی بار دیگر تظاهرات ضددولتی برپاکردند.

این تظاهرات در شهر سانتیاگو پایتخت شیلی برپاشد. تظاهرات ضددولتی مردم شیلی از ماه اکتبر شروع شده است. این تظاهرات در ابتدا در اعتراض به افزایش نرخ بلیط مترو بود، اما به سرعت به تظاهرات گسترده‌ای برای ابراز خشم مردم از نابرابری‌های گسترده در کشورشان تبدیل شد. این تظاهرات روز گذشته در شیلی، صد روزه شد. از زمان آغاز تظاهرات شیلی تاکنون دست کم بیست و شش نفر جانشان را از دست داده اند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: