پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

مردم می پرسند : کجا باید عدالت را جستجو کرد ؟

            حسین اکبری  

همسر ندا ناجی از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر 1398 در گفتگویی به نکته مهم و درخور توجهی برای همه اعم از مردم و اهالی رسانه و یا مقامات و مسوولین اطلاعاتی و امنیتی و دستگاه قضایی و در راس همه آنها مقامات اداره کننده و طراز اول جمهوری اسلامی اشاره کرده است و آن اینکه:

در همه جهان در روز جهانی کارگر «اول ماه می » یا همان یازده اردیبهشت، کارگران و طرفداران آنها برای اعتراض به خیابان ها می‌روند و پس از آن به خانه بر می‌گردند و همسر وی ندا ناجی پس از رفتن به یک راهپیمایی مسالمت آمیز هنوز به خانه برنگشته است.

این گزاره در عین بسیار نامعمول و غیر عادی بودنش خیلی درناک و تاسف بار است . دردناک از آن رو که در نظام سیاسی که طبق اصل 27 قانون اساسی اش تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است ؛ هنوز بر جامعه ما مشخص نیست آیا تجمع مسالمت آمیز در روزی که تعطیلی آنهم در قانون کار به رسمیت شناخته شده است و هیچ اخلالی هم در تولید و خدمات نیز بر اثر حضور کارگران در عرصه عمومی بوجود نمی آید؛ و در جلو مجلس شورای اسلامی که باز هم علی القاعده بنا به قول مشهور خانه ملت قلمداد می‌شود و حضور در آنجا نه تنها اخلال آمیز نیست؛ بلکه توجه نمایندگان آن را به خواست ها و مطالبات جمعیت کثیری از مردم جلب می کند، که این تجمع هم علی الاصول نه تنها مخل به مبانی اسلام هم نیست بلکه باز هم بنا به قول مشهور، اگر اسلام را حامی ستمدیدگان بدانیم ! قاعدتا با منطق اسلام مداران این تجمع باید در راستای اهداف دین مبین اسلام تلقی شود . چرا حضور در چنین تجمعی ،موجب بازداشت و زندان و محاکمه و احکام سنگین ناشی از آن میگردد؟

تاسف بار اینکه تمامی این تجمع ها و شرکت کنندگان در آنها پیشاپیش از دید دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی با عناوین مجرمانه کلی وبی مسمایی چون اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام و … به آن‌ها شناخته می شوند و بدون هیچ ادله محکمه پسندی(بسته به وجود محاکم واقعا بی طرف و عادلانه) براساس بازجویی های بی حضور وکیل مدافع (مشروط برحق داشتن وکیل از سوی فرد بازداشت شده ) در شرایط تفهیم اتهام باز هم ناعادلانه و بی حضور وکیل مدافع وامکان خوانش پرونده از سوی وکیل «متهم «، بر اساس پرونده ای متشکل از اقرار هایی که در شرایط غیرعادی کسب شده‌اند و «متهم» از چند و چون اتهامات تا لحظه حضود در نزد قاضی و دادیار بی اطلاع است؛ در جایگاه مجرمی قرار می گیرد که بنابر آن احکام سنگینی برایش صادر می‌شود که حتی برای دزدان و اختلاسگران هم در بدو امر چنین احکامی با وسواس در دستگاه های قضایی صادر گردیده است.

نگاهی با احکام اولیه شرکت کنندگان در تجمع روز جهانی کارگر نشانگر رفتار امنیتی و اطلاعاتی و قضایی با متهمان سیاسی و به ویژه با این «متهمان» است. نمونه حکم اولیه صادره برای مرضیه امیری روزنامه نگاری که به عنوان روزنامه نگار در این تجمع شرکت داشت، ۱۴۸ ضربه شلاق و مجموعا ده سال و نیم زندان بود که شش سال از آن قابل اجرا است . هر چند این احکام در مراحل بعدی تا حدودی تخفیف می‌یابد، اما نفس ماجرا همچنان تاسف بار و برای کسانی که حداقل شناخت را از مباحث حقوقی بدارند، عجیب و بسیار ناروا و ناعادلانه است .

این روزها همه کسانی که در روز اوجهانی کارگر بازداشت و پس از آن مجاکمه شده اند باید برای تحمل کیفر به زندان بروند. از جمله احکام قطعی بازداشت شدگان عبارتند از:

تایید حکم ۵ سال زندان حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در دادگاه تجدیدنظر .

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ندا ناجی را به پنج سال و شش ماه زندان محکوم کرده است.

تایید احکام مرضیه امیری و عاطفه رنگریز از بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگر که هر یک به پنج سال زندان محکوم شده اند .

دادگاه تجدیدنظر بدون حضور این افراد و یا وکلایشان پرونده را بررسی و رای را صادر کرده است. به گفته وکیل حسن سعیدی «معمولا در پرونده‌هایی که احکامِ حبس بلندمدت دارند، تشکیل جلسه می‌دهند و به دفاعیات وکیل گوش می‌دهند». اگر اظهارات وکیل آقای سعیدی درست است که هست / چرا داددگاه تجدید نظر در پشت درهای بسته و با صدور احکام فله ای تشکیل و پایان می یابد ؟

هرچند وکیل پرونده گفته است که برای احقاق حق موکلش به دیوان عالی شکایت می‌کند و امیدوار است که در آنجا رای بشکند. اما آیا عدالتخانه ای برای تظلم خواهی این بیگناهان و همه کسانی که با این رویه ها محکوم شده اند ؛ وجود دارد

@vahedsyndica
تماس با سندیکا
@pvsyndica

تونس: طرح ترامپ، ظلم قرن است نه معامله قرن

به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، قیس سعید رئیس جمهور تونس اعلام کرد طرح صلح رئیس جمهور آمریکا، ظلم قرن است نه معامله قرن.
قیس سعید افزود: این طرح صلح ترامپ به ظلم گذشته که اشغالگران صهیونیستی بر اساس آن ظهور کردند اضافه می شود.

رئیس جمهور تونس گفت از بیانیه وزارت امور خارجه تونس درباره معامله قرن راضی نیستم.
قیس سعید افزود: ملت تونس از بیانیه های وزارت امور خارجه درباره مسئله فلسطین ناراضی و خسته اند.
رئیس جمهور تونس اضافه کرد: معامله قرن قابل قبول نیست و فلسطین یک کالا نیست تا موضوعی برای معامله باشد. معامله قرن ترامپ، ظلم قرن‌های ۲۰ و ۲۱ است.

یونان برای مقابله با هجوم پناهندگان حصارهای آبی می‌کشد

به نقل از «تاگس شاو» آلمان، شمار مهاجرانی که از ترکیه به جزایر یونان هجوم می آورند این روزها به صورت روزافزون در حال افزایش است.

ظرفیت اردوگاه های پناهندگانی که در جزایر یونان واقع شده هم تکمیل شده و از حد خود هم خارج شده است. دولت یونان حالا تصمیم دارد با کمک حصارهای آبی از این هجوم پناهندگان جلوگیری کند.

دولت یونان تصمیم دارد برای جلوگیری از هجوم پناهندگان از ترکیه به جزایر یونان از موانع شناور استفاده کند.

برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ورود پناهندگان به کشورهایشان از دیوار و یا حصار استفاده می کنند و تا به حال حصار آبی برای مقابله با این مسئله مورد استفاده قرار نگرفته و یونان می‌خواهد برای اولین بار از این راهکار برای مقابله با هجوم پناهندگان استفاده کند.

وزارت دفاع یونان آگهی مناقصه‌ای را برای ساخت مکانیسم‌هایی محصورکننده در دریای اژه منتشر کرده که قرار است از آنها در «شرایط اضطراری» برای مقابله با ورود پناهجویانی که از ترکیه به این کشور می‌آیند استفاده شود.

این مکانیسم بازدارنده قرار است «موانع یا تورهایی» به طول حدود سه کیلومتر باشد که توسط ارتش یونان در محل نصب می‌شوند.

به گفته مقامات یونان این سیستم‌ها نیم متر از سطح آب بالاتر قرار گرفته و به چراغ‌های چشمک‌زن مجهز خواهند بود. برآورد شده که هزینه این پروژه بالغ بر نیم میلیون یورو خواهد بود. جزئیات بیشتری در خصوص پروژه مزبور منتشر نشده است.

البته هنوز در این باره تردید وجود دارد که آیا این حصارهای دریایی مد نظر دولت یونان می توانند جلوی دسترسی پناهندگان و قاچاقچیان به سواحل یونان را بگیرند.

علاوه بر این دولت یونان می‌خواهد در ماه‌های آینده 1200 پلیس مرزی جدید را برای کنترل ورود پناهجویان از ترکیه به کار بگیرد. خبرگزاری نیمه‌رسمی ANA-MPA با استناد به وزارت محافظت از حقوق شهروندی، از صادر شدن آگهی استخدام 400 تن از این مأموران خبر داده است.

بر اساس همین گزارش مأموریت این 400 مرزبان قرار است تنها بر نوار مرزی ترکیه و یونان در طول رودخانه ماریتسا محدود باشد.

یونان در میان کشورهای اروپایی با ورود بیشترین شمار پناهجویان در سال گذشته میلادی (2019) روبرو بود. به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، شمار پناهجویانی که در سال 2019 از ترکیه به یونان آمدند، به شکل چشمگیری افزایش داشته است.

در حالی که در سال 2018 دست‌کم 50 هزار و 500 پناهجو از ترکیه وارد یونان شده بودند، شمار این افراد که در سال 2019 به شکل غیرقانونی از همین راه وارد این کشور شدند به بیش از 74 هزار و 600 نفر رسید.

در حال حاضر بیش از 40 هزار نفر در اردوگاه‌هایی در یونان به سر می‌برند که فراتر از گنجایش آنهاست. این اردوگاه‌ها در اصل تنها ظرفیت جا دادن به کم تر از 10 هزار نفر را دارند. سازمان‌های امدادی و حقوق بشری در ماه‌های گذشته وضعیت حاکم بر این اردوگاه‌ها را مورد انتقاد قرار داده و آن را «غیرانسانی» توصیف کرده‌اند.

دولت محافظه کار یونان که حدود یک سال است سر کار است وعده داده که بحران پناهندگان در این کشور را حل کند. در اوایل سال جاری میلادی هم قواعد پناهندگی سختگیرانه ای از طرف دولت جدید یونان وضع شد و نظارت های مرزی تقویت شد.

جرمی کوربین «معامله قرن» را محکوم کرد

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس در جلسه روز چهارشنبه پارلمان این کشور، طرح دولت آمریکا برای ایجاد صلح بین فلسطین و رژیم صهیونیستی را در راستای تحکیم استعمار غیرقانونی اسرائیلی‌ها دانست.

کوربین در جلسه پارلمان گفت: «طرح صلح جدید [دونالد] ترامپ رئیس‌ جمهور آمریکا، یک طرح صلح نیست بلکه قلمروهای فلسطینی‌ها را الحاق، استعمار غیرقانونی اسرائیل را تثبیت کرده، فلسطینی‌ها را از سرزمین‌های اشغالی بیرون و آن‌ها را از برخورداری از حقوق اساسی خود منع می‌کند».

رهبر حزب کارگر انگلیس همچنین پرسید:‌ «امروز هنگامی که دولت با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار می‌کند آیا به‌طور شفاف بیان خواهد کرد که دولت بریتانیا حامی طرح صلحی واقعی و مورد حمایت جامعه بین‌الملل خواهد بود تا چیزهایی که ترامپ دیروز پیشنهاد کرد؟»

ترامپ شامگاه سه‌شنبه طی نشست خبری به همراه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل از طرح معامله قرن خود که مدعی است برای پایان دادن به منازعه فلسطینیان و اسرائیلی‌ها است، رونمایی کرد. در این طرح، شهر بیت‌المقدس به کلی به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، به این رژیم واگذار شد و مقرر گردید که تنها بخش‌هایی از شرق این شهر به دولت فلسطین واگذار شود.

اظهارات مشکوک آمریکا: ویروس کرونا بازگشت اشتغال به آمریکای شمالی را تسریع خواهد کرد.

«ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره تاثیر احتمالی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی گفت که شیوع ویروس کرونا در چین « بازگشت اشتغال به آمریکای شمالی را تسریع خواهد کرد.»

وی در گفت‌وگو با «فاکس نتورک بیزنس» افزود حقیت این است که این ویروس باعث می‌شود تا تجار درباره زنجیره تامین خود تجدید نظر کنند.

راس در پاسخ به این سوال که تعطیلی موقت کسب و کارها و تعلیق پروازها چه تاثیری بر اقتصاد جهانی خواهد داشت،‌ گفت در پی عملیات‌های مراقبتی و پزشکی در چین، شرکت‌ها نیاز دارند به دنبال جای دیگری باشند.

ویروس مرگبار و به‌شدت مسری کرونا که شیوع آن از شهر «ووهان» چین آغاز شده، تاکنون حدود 8000 نفر را در چین و بیش از 20 کشور دیگر مبتلا کرده و به مرگ بیش از 170 نفر منجر شده است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز پنجشنبه در واکنش به شیوع روزافزون ویروس کرونا حالت فوق‌العاده بین‌المللی اعلام کرد و از تمام کشورهای جهان خواست برای مقابله با این ویروس مرگبار آمادگی لازم را داشته باشند.

طالبان: اگر آمریکا از افغانستان نرود، آن را مجبور به خروج خواهیم کرد

«ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان و رئیس تیم مذاکره کننده این گروه بر ضرورت خروج آمریکا از افغانستان تاکید کرد.

وی که با شبکه آمریکایی P.B.C مصاحبه می‌کرد، بار دیگر بر موضع طالبان تاکید کرد و گفت: آمریکا یک روز به بهانه حضور و فعالیت اسامه بن لادن رهبر سازمان القاعده به کشور ما لشکرکشی کرد در حالی که خود آنها با کماندوهای ویژه، وی را در خانه امنی در کشور همسایه (پاکستان) به قتل رساندند. حال با از میان رفتن آن هدف و اعتراف به اشتباه بزرگ در لشکرکشی و اشغالگری 18 ساله افغانستان زمان خروج از وطن ما فرا نرسیده است؟!

ملا برادر افزود: جنگ وقتی به پایان می‌رسد که تمامی نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان خارج شوند و در این مورد ما هرگز به آنها التماس نمی‌کنیم بلکه اگر همچون اشغالگران ارتش سرخ خود نروند آنها را مجبور به خروج خواهیم کرد حال می‌خواهد هرچند سال به طول انجامد.

وی ادامه داد: پس از خروج نیروهای آمریکایی، طالبان قادر است با تشکیل دولت موقت در کابل، دیگر مشکلات باقی مانده یعنی شکست دادن اعضای داعش در افغانستان و معیشت مردم را حل و فصل نماید.

معاون سیاسی رهبر طالبان تاکید کرد که اگر آمریکا نباشد طرف‌ها در افغانستان حتماً بین خود به توافق می‌رسند.

صدای کارتر درآمد صدای حزب کمونیست کارگری، اقلیت و راه‌کارگرها درنیامد.

در حالیکه «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در بیانیه‌ای به انتقاد از طرح سازش دونالد ترامپ موسوم به «معامله قرن» پرداخت و از سازمان ملل خواست تا مانع الحاق اراضی فلسطینی‌ها به رژیم اسرائیل شود، بسیاری از احزاب و گروه‌های »چپ و کمونیست« ایرانی سکوت کامل اختیار کرده‌اند از حزب کمونیست کارگری که تکلیفش روشن است تا آنها که ادعای انقلاب جهانی دارند، ترجیح میدهند با سکوت دوره توفانی را به نفع صهیونیسم پشت سر گذارند.

به نوشته وبگاه روسیا الیوم، کارتر در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه (دیروز) صادر کرد، آورده است: «برنامه جدید آمریکا، فرصت صلح عادلانه میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را از بین می‌برد.»

جیمی کارتر که معمار قرارداد «کمپ دیوید» به تاریخ سپتامبر ۱۹۷۸ (شهریور ۱۳۵۷) است ، تأکید کرد که در صورت اجرای معامله قرن، تنها راه پایان این بحران که به عقیده وی، همان راه‌حل دو دولتی است، از بین می‌رود.

او از اعضای سازمان ملل خواست تا به قطعنامه‌های شورای امنیت التزام داشته و هرگونه اقدام یک جانبه اسرائیل برای تصاحب بیش از پیش اراضی فلسطینی‌ها را رد کنند.

جیمی کارتر در بیانیه خود افزود: «برنامه ترامپ قوانین بین‌المللی در خصوص حق تعیین سرنوشت و ممنوعیت تصاحب زمین و الحاق اراضی اشغالی به وسیله زور را نقض می‌کند.»

در این بیانیه که از سوی دفتر جیمی کارتر منتشر شده همچنین آمده است: «نامگذاری اسرائیل به عنوان کشوری برای مردم یهود، نشان می‌دهد که این طرح بر انکار حقوق برابر فلسطینی‌ها در اسرائیل تشویق می‌کند.»

ترامپ شامگاه سه‌شنبه طی نشست خبری به همراه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم نژادپرست و مذهبی اسرائیل از طرح معامله قرن خود که مدعی است برای پایان دادن به منازعه فلسطینیان و اسرائیلی‌ها است، رونمایی کرد. در این طرح، شهر قدس به کلی به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، به این رژیم واگذار شد.

روسیه: نقشه واشنگتن برای آمریکای لاتین شکست خورده است

«الکساندر شتینین» مدیر گروه آمریکای لاتین در وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد محاسبات واشنگتن در رابطه با کشورهای منطقه آمریکای لاتین، به‌رغم اقدامات آمریکا، از جمله اعمال فشارهای اقتصادی، تحقق نیافته است.

این دیپلمات یادآور شد: «سال گذشته نشان داد روند اوضاع در این منطقه طبق انتظار واشنگتن پیش نرفت: این منطقه پیچیده‌تر و متنوع تر از محاسبات ساده برخی نیروهای رادیکال آمریکایی است. بنابراین، علی رغم اعمال تحریم‌های شدید برای خفه کردن اقتصاد این کشورها و روش برانگیختن انقلاب‌های رنگین، اجرای رعد آسای طرح‌ها علیه دولت‌های ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه قابل اجرا نبود.»

این مقام وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه تلاش‌های آمریکا برای «تجدید ساختار منطقه آمریکای لاتین برای دست یابی به منافع ژئوپلیتیکی این کشور، بسیار نگران کننده است، افزود: «یکی از اصلی ترین ابزارهای اجرای سیاست‌های واشنگتن، اعمال محدودیت و فشارهای غیرقانونی بر کشورهاست و تشدید محاصره اقتصادی ایالات متحده علیه کوبا، شاهد بارز این سیاست است»

شتینین تأکید کرد که روسیه با تلاش برای تشدید اوضاع در منطقه آمریکای لاتین مخالف است و در آینده نیز به کمک‌های سیاسی و دیپلماتیک به شرکا و دوستان خود در این منطقه و حمایت از آنها در عرصه بین المللی ارائه داده و روابط تجاری و اقتصادی خود با این کشورها را توسعه خواهد داد.

پرواز بمب افکن استراتژیک آمریکا بر فراز خاورمیانه

بمب افکن استراتژیک B-52H Stratofortress که از پایگاه جزیره بریتانیایی دیگوگارسیا در اقیانوس هند پرواز کرده بود، پرواز چندین ساعته ای در منطقه دریای عمان، واقع در جنوب ایران انجام داد.

به گزارش اسپوتنیک، اطلاعات منتشره توسط پایگاه های نظارتی غرب در اینترنت حاکی از این امر است.

همانطور که گزارش شد ، در شرایط افزایش تنش با ایران ، ایالات متحده در اوایل ژانویه ، دو بمب افکن استراتژیک B-52H را که قادر به حمل موشک های کروز با برد طولانی از جمله کلاهک هسته ای هستند ، به پایگاه هوایی خود در جزیره دیگو گارسیا مستقر کرده است. هفته گذشته چهار هواپیمای دیگر از این نوع نیز وارد آنجا شدند.

پایگاه مستقر در جزیره دیگو گارسیا از تیررس موشک های ایران قرار ندارد. در همین حال ، بمب افکن های سنگین مستقر در آمریکا مستقر در این جزیره می توانند از موشک های کروز برد دوربرد برای حمله به اهداف واقع در سراسر ایران و بدون ورود به حوزه عملکرد دفاع هوایی این کشور استفاده کنند.

در حال حاضر ، گروه تهاجمی نیروی دریایی ایالات متحده متشکل از ناوهواپیمابر اتمی «هری ترومن» ، یک رزمناو موشک انداز و سه ناوشکن ، در آبهای دریای عمان مستقر است.

روابط ایران و آمریکا پس از ترور فرمانده نیروی قدس متشنج تر شده است. بامداد جمعه سیزدهم دی‌ماه سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی عراق و تنی چند از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد ترور شدند .

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هجدهم دی در واکنش به ترور سپهبد قاسم سلیمانی پایگاه عین‌الاسد را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و یکی از بزرگترین پایگاه‌های آنها در منطقه به‌شمار می‌رود موشک‌باران کرد.

گشت زنی ناو «کوربی» فرانسه در تنگه هرمز آغاز شد

به نقل از رویترز، فرانسه روز پنج شنبه آغاز مأموریت دریایی اروپا در تنگه هرمز را اعلام کرد.

هدف اعلانی این مأموریت دریایی تضمین آزادی دریانوردی در خلیج فارس و در عین حال پیشبرد رویکرد تنش زدایی با ایران است.

دولت فرانسه پس از عدم مشارکت در ائتلاف تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس که با هدف ادعایی حراست از نفتکش‌ها و کشتی‌های باری در منطقه تشکیل شد، بر اتخاذ یک رویکرد امنیتی جایگزین از جانب اروپا در تنگه هرمز پافشاری کرد.

در همین راستا، وزارت نیروهای مسلح فرانسه روز پنج شنبه اعلام کرد که ناوچه جنگی «کوربی» فرانسه عملیات گشت زنی خود در تنگه هرمز را آغاز کرده اشت. این ناوچه جنگی ظرف تقریباً دو هفته به ناوچه جنگی آلمان خواهد پیوست.

شعله‌ورشدن دور جدید اختلافات ترکیه و یونان

لوانیس لاگوس نام یک نماینده ملی گرای راست افراطی یونان در پارلمان اروپا است که در نشست این پارلمان در نشستی با موضوع «وضعیت مهاجرین در جزایر یونان» علیه ترکیه شعار داده و در صحن پارلمان و در برابر چشم رسانه‌های جهان٬ پرچم ترکیه را پاره کرد.

لوانیس لاگوس که پیش‌تر عضو حزب افراطی راستگرای شفق طلایی یونان بوده٬ با تفکرات افراطی ناسیونالیستی خود محبوبیت فراوانی بین راست‌ها پیدا کرده و در انتخابات اخیر سال 2019 میلادی توانست به صورت مستقل به پارلمان اتحادیه اروپا راه پیدا کند.

او در سخنان خشمگینانه خود گفت:«چرا در این نشست فقط درباره حقوق مهاجرین و پناه‌جویان صحبت می‌کنید؟ چرا کسی حاضر نیست در مورد حقوق شهرندان کشور من چیزی بگوید؟ بیش از 70 درصد مردم یونان مخالف ورود مهاجرین غیرقانونی هستند. اما موج موج مهاجرین به سوی کشور ما می‌آیند و ترکیه هم کاری نمی‌کند. بنابراین باید با پرچم ترکیه چه کار کرد؟ همین کاری که من الان می‌کنم. باید پرچم ترکیه را پاره کرد.»

کشور ترکیه ,

ناچو سانچز آمور گزارش‌گر اتحادیه اروپا برای ترکیه٬ اقدام نماینده یونان را محکوم کرده و در این مورد گفت: گفتمان راست افراطی و شعارهای ضد اسلامی مبتنی بر اسلام‌هراسی در اتحادیه اروپا جایی ندارد.

اگر چه آقای آمور در این مورد سریع واکنش نشان داد اما دیگر مقامات اتحادیه اروپا و نمایندگان پارلمان٬ موضع سفت و سختی نگرفتند. البته خود ترکیه هم اجازه نداده که فضا چندان ملتهب شود.

با توجه به پیچیده شدن بسیاری از مسائل و تنش‌های سیاسی در مدیترانه٬ تنش‌ها بین آنکارا و آتن نیز افزایش پیدا می‌کند. پاره کردن پرچم ترکیه در پارلمان اروپا٬ از اقداماتی است که می‌تواند تنش بین آنکارا و آتن را به اوج برساند. اما چنین به نظر می‌رسد که دولت اردوغان در شرایط فعلی٬ مدیریت صبورانه را بر رویارویی جدی ترجیح می‌دهد.

واکنش مقامات ترکیه

اقدام خصمانه نماینده راست‌گرای یونانی٬ واکنش تند مقامات و سیاست‌مداران ترکیه را به دنبال آورد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به اقدام نماینده یونان گفت: کودکان لوس و نژادپرست اتحادیه اروپا٬ حد خود را بدانند.

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ مصطفی شن توپ رئیس پارلمان ترکیه٬ دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی و خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب٬ از دیگر سران و مقاماتی بودند که خیلی سریع به اقدام خصمانه و موهن نماینده اروپا واکنش نشان دادند و اغلب روزنامه‌های ترکیه نیز امروز در صفحه نخست٬ به این موضوع پرداخته‌اند.

وزارت دفاع ترکیه نیز با انتشار یک بیانیه به یونان هشدار داده و چنین نوشت:«در پارلمان اروپا٬ فرزندان لوس و سرگردان اتحادیه اروپا٬ با دستان کثیف خود به پرچم ما توهین کردند. ما با تمام قدرت و اصالتمان٬ در همه جا پرچم سرخمان را به آنان نشان خواهیم داد.»

اختلافات قدیمی و جزایر مسلح

اختلافات ترکیه و یونان ریشه در تاریخ دارد. از دوران بیزانس و عثمانی تا سالیان آغازین سده بیستم و سپس اختلافات ارضی و جغرافیایی در مناطق استراتژیک و مهمی همچون ازمیر و تراکیا٬ همگی یادآور آن است که این دو همسایه مسلمان و مسیحی٬ همواره دلایل و انگیزه‌هایی برای تنش و رقابت خصمانه داشته‌اند.

چندی پیش٬ رسانه‌های ترکیه‌ای خبر از این موضوع دادند که یونان٬ برخلاف معاهدات٬ کلیه جزایر کوچک و بزرگ منطقه اژه را آکنده از سلاح و مهمات کرده و رفتارهای نظامی مشکوکی دارد.

در همین حال٬ مانور دریایی ترکیه در اژه٬ موجب اعتراضات یونان شد و از همه مهم‌تر این که٬ علاوه بر اختلاف قدیمی قبرس شمالی – قبرس جنوبی٬ پای اکتشاف و استخراج نفتی هم به میان آمد.

در سال 2018 میلادی٬ ترکیه با ساخت سریال تلویزیونی «وطنم تویی» (Vatanım Sensin)٬ یک بار دیگر سراغ پرونده قدیمی اختلافات آتن – آنکارا رفت و عواطف ملی گرایانه در این سریال پرطرفدار موج می‌زد.

سریالی که در آن٬ یک افسر عثمانی خیانت کرده و به ارتش یونان پیوسته است. اما او در حقیقت٬ در ارتش یونان نفوذ کرده و با ژنرال مصطفی کمال پاشا روابط مخفیانه دارد و قرار است یونانی‌ها را از زمیر و مناطق دیگر بیرون برانند.

کشور ترکیه ,

اگر چه سفر اردوغان به یونان٬ نقطه عطفی در روابط ترکیه و یونان به شمار می‌رفت اما در همان سفر٬ اردوغان از ضرورت تجدیدنظر در مورد ابعاد مرزی پیمان لوزان سخن گفت و این اظهارات او٬ واکنش تند کارشناسان و سیاست‌مداران یونانی را به دنبال آورد.

با وجود اختلافات پایدار بین ترکیه و یونان٬ در چند سال اخیر٬ برخی دیدارها و اقدامات دیپلماتیک هم انجام شده اما ظاهراً هنوز تاثیر مستقیمی بر روابط این دو کشور نگذاشته است.

دور جدید اختلافات

حضور صدها تن از اعضای پ.ک.ک٬ شبکه گولن و چند گروه کمونیستی ضد حکومت ترکیه در یونان٬ یکی از اختلافات مهم سالیان اخیر بوده اما قطعاً هیچ اختلافی به پای مساله و موضوع مهم شرق مدیترانه نمی‌رسد.

ترکیه و یونان در شرق مدیترانه٬ هم در پرونده منابع نفتی – گازی قبرس و هم در مورد لیبی٬ با همدیگر اختلاف دارند و حالا دامنه این اختلاف به حوزه‌های دیگر نیز کشیده شده و موضوع آوارگان و مهاجرین نیز یک دستاویز روزمره و ثابت است که می‌تواند بنزین بر آتش اختلافات بریزد.

برخی از سیاست‌مداران راست افراطی یونانی٬ ضمن یادآوری اختلافات قدیمی با ترکیه٬ بر این موضوع پافشاری می‌کنند که سیاست‌های ترکیه در مورد مهاجرین در حوزه‌های اژه و مارمارا٬ موجب آن شده که آوارگان به شکل بی‌حساب و کتاب سر از یونان در بیاورند و این مساله٬ یکی از اصلی‌ترین دلایل بحران‌های اقتصادی سالیان اخیر یونان است. اما ترک‌ها معتقدند که چنین چیزی واقعیت ندارد و بحران اقتصادی یونان٬ ناشی از ولخرجی‌ها و بی‌کفایتی‌های دولت این کشور بوده است.

ارتش عراق: عملیات مبارزه با گروه تروریستی داعش را از سر می گیریم

به نقل از رویترز، ارتش عراق روز پنج شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که با همکاری ائتلاف تحت رهبری آمریکا، عملیات نظامی خود علیه گروه تروریستی داعش را- که پیشتر در پی حمله پهپادی آمریکا و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و حملات موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در عراق متوقف شده بود- از سر می گیرد.

در بیانیه ارتش عراق آمده است: «به منظور بهره برداری از زمان باقی مانده برای ائتلاف بین المللی [تحت رهبری آمریکا] پیش از تنظیم روابط جدید فی مابین… تصمیم گرفته شد که برای شکست داعش اقدامات مشترک انجام شود». در این بیانیه، به نوع تغییرات آتی در روابط میان ائتلاف آمریکا و نیروهای عراقی اشاره ای نشده است.

در واقع، تشدید تنشها میان ایران و آمریکا روند مبارزه با گروه تروریستی داعش را با وقفه ای خطرناک روبرو ساخته؛ آنهم در شرایطی که این گروه تروریستی درصدد تجدید حیات در شمال عراق پس از شکست تاریخی خود در مقابل نیروهای عراقی و شبه نظامیان شیعی تحت حمایت ایران است.

گفتنی است که ائتلاف تحت رهبری آمریکا که ظاهراً به ارتش عراق در مبارزه با داعش یاری می رساند، روز پنجم ژانویه اعلام کرد که به منظور تمرکز بر امنیت نظامیان خود در برابر حملات راکتی گروههای شبه نظامی تحت حمایت ایران به پایگاههای نظامی آمریکا در عراق، بخش اعظمی از عملیات خود (در مقابله با داعش) را به حالت تعلیق درآورده است.

این در حالی است که در پی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، پارلمان عراق به اِعمال فشار بر دولت این کشور جهت خروج تمام نیروهای نظامی آمریکا از خاک عراق رأی موافق داد.

در همین راستا، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق از مقامات واشنگتن خواست تا عملیات خروج نظامیان آمریکا از عراق را مطابق با درخواست پارلمان این کشور اجرایی کنند؛ درخواستی که تاکنون دولت آمریکا آن را رد کرده است.

حمله جنگنده‌های اسرائیل به جنوب نوار غزه

شبکه خبری المیادین گزارش داد گه جنگنده‌های رژیم اسرائیل چندین بار به اطراف منطقه «المطاحن» در شمال خانو یونس در جنوب نوار غزه را بمباران کردند.

همچنین شبکه خبری العربیه نیز خبر داد که جنگندهای رژیم اسرائیل با دو موشک یک زمین زراعی در شرق «دیر البلح» در مرکز نوار غزه را بمباران کردند.

حمله جنگنده‌های رژیم اسرائیل به خان یونس در حالی انجام می‌شود که از صبح روز چهارشنبه صدها نفر از اهالی خان‌یونس در جنوب نوار غزه دست به تظاهرات علیه معامله قرن زدند.

معترضان لاستیک‌های خودرو آتش زدند، پرچم‌های فلسطین را برافراشتند و با در دست داشتن پلاکاردهایی طرح ترامپ را محکوم کردند.

از سوی دیگر معترضان فلسطینی در مناطق شرقی خان‌یونس به ویژه شرق «خزاعه» خود را به حصار مرزی با فلسطین اشغالی رسانده‌ و علیه طرح سازش تحمیلی آمریکا شعار دادند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: