پیوند – در خدمت وحدت کمونیستهای ایران

اخبار برگزیده

زیلابی، وکیل کارگران شرکت هفت‌تپه در گفتگو با امتداد خبر داد: درخواست اعاده دادرسی بخشی و خنیفرارائه شد/ قاعده برائت در دادنامه صراحتا نادیده گرفته شده/ به نظر می رسد که در پرونده‌های امنیتی از قوه قضائیه سلب اختیار شده

امتداد-گروه سیاسی: فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با اشاره به اینکه درخواست اعاده دادرسی اسماعیل بخشی و محمد خنیفر ارائه شده در گفتگو با امتداد، اظهار داشت: موکلان من، خواستار تجویز اعاده دادرسی و ارجاع پرونده به شعبه هم عرض جهت بازبینی و رسیدگی دوباره هستند.

وی افزود: همان‌گونه که پیشتر اعلام کردم، بیست و پنجم آذرماه، احکام ناعادلانه حبس و شلاق اسماعیل بخشی قلعه نوی و محمد خنیفر، کارگران هفت تپه که در فرآیند دادرسی غیرمنصفانه از سوی شعبه سی و شش دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران به صورت قطعی صادر شده بود، ابلاغ شد .

این وکیل دادگستری تصریح کرد: صدور احکام سنگین در پرونده کارگران هفت تپه از سوی قاضی مقیسه، احساسات عمومی را جریحه دار کرده و اعتراض شدید جامعه کارگری و حتی برخی مسٸولان در قوای سه‌گانه را به همراه داشت. رئیس دستگاه قضائی نیز در پاسخ به این مسئله، وعده رسیدگی در یک دادگاه منصفانه را داده بود، اما شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر با همان تناقض‌های دادگاه انقلاب در کمال ناباوری و بدون تشکیل جلسه، ضمن ابلاغ، عنوان کرد که همان دادنامه نخستین را ضمن اصلاح در ماهیت امر تٲیید می‌کند.

وی ادامه داد: به این شکل که در دادنامه نخست از محکومیت اسماعیل بخشی، هفت سال و محمد خنیفر، پنج سال قابل اجرا بود و در حکم دادگاه تجدید نظر از میزان حبس هر کدام، پنج سال اعمال خواهد شد.

زیلابی خاطرنشان کرد: با این روند به این شائبه در  میان افکار عمومی دامن زده شد که در پرونده‌های امنیتی از قوه قضائیه سلب اختیار شده و به نظر می‌رسد که تا دیر نشده، قوه قضائیه باید استقلال خود را از نهادهای امنیتی، را به مردم ثابت کند.

این کارشناس حقوقی یادآور شد: مسٸولین ارشد قوه قضاٸیه در حالی وعده رسیدگی منصفانه را داده بودند که در این پرونده و پرونده‌های مشابه، مکررا و آشکارا، معیارهای دادرسی منصفانه گاه به صورت مصوب و گاهی به شکل سلیقه‌ای نادیده گرفته شده‌اند.

وی در ادامه گفت: چه آنکه بارزترین معیارهای دادرسی منصفانه، برگزاری جلسه دادگاه و برخورداری متهمان از حق دفاع، علنی بودن محاکمه، دسترسی آزاد به وکیل، محاکمه در مراجع دارای صلاحیت قانونی، رعایت اصل بی طرفی و ملزوماتی از این دست به شمار می‌روند.

 زیلابی اضافه کرد: در صورتی که در دادسرا و زمان انجام تحقیقات و جمع آوری دلایل و در حساس ترین مرحله است که یک متهم به حضور وکیل در کنار خود نیاز دارد. با این حال و متٲسفانه به صورت مصوب براساس تبصره ماده 48قانون آیین دادرسی کیفری، حق داشتن وکیل و در واقع حق دفاع از آن سلب شده بود.

وی افزود: به رغم اینکه دادگاه تجدیدنظر براساس ماده 450قانون آیین دادرسی کیفری، تکلیف قانونی به تشکیل جلسه دارد، اما چندی است که برخی دادگاه‌های تجدیدنظر برخلاف قانون مصوب مجلس و با ارجاع به دستور رٸیس وقت قوه، بر اساس استیذان از رهبر، خود را ملزم به تشکیل دادگاه‌های تجدیدنظر نمی‌بینند.

این وکیل دادگستری اذعان داشت: از رعایت علنی بودن دادگاه‌ها که در قانون اساسی و قانون آیین دادرسی کیفری کشورمان پیش‌بینی شده نیز با برخورد سلیقه‌ای، خودداری به عمل آمده است.

وکیل کارگران شرکت هفت تپه عنوان داشت: دادگاه انقلاب، صلاحیت رسیدگی به برخی اتهام‌های اسماعیل بخشی، اعم از اخلال در نظم عمومی، سلب آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی را نداشته، اما قاضی مقیسه به دارا بودن ابلاغ ویژه از سوی رٸیس قوه استناد کرده و این در حالی است که استناد قاضی باید به قانون باشد. چرا که صلاحیت دادگاه‌ها را قانون مشخص می‌کند، نه رئیس قوه.

وی همچنین تصریح کرد: زمانی که اعتراض و شکایت موکلان از مٲمورین امنیتی وزارت اطلاعات با موضوع اذیت و آزارهای بدنی و روحی و ساخته و پرداخته کردن اعتراف زیر شکنجه، مستند به شهادت شاهدان مطرح شده و وزیر اطلاعات نیز در همین ارتباط طی پرونده جداگانه، شاکی خصوصی بوده بر اساس عقل، منطق، شرع و قانون، مٲمورین وزارت اطلاعات که تحت امر وی تلقی می‌شوند، بی‌طرف محسوب نمی‌شوند.

زیلابی افزود: بر این اساس، امر تحقیقات به جای مٲمورین وزارت اطلاعات باید به یک هیئت بی طرف سپرده می‌شد و از این‌رو، حکمی که بر اساس گزارش آن ضابطان علیه موکلان صادر شده، منصفانه نیست.

این وکیل دادگستری بیان داشت: در دادگاه تجدیدنظر به قدری بی دقتی واغماض صورت گرفت که حتی در متن حکم در درج اتهام‌های انتسابی برخی متهمان، جابجایی و اشتباهاتی را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: با توجه به محتویات پرونده و محکومیت قطعی موکلان در حدود اختیارات مندرج در وکالت نامه و همچنین، وعده ریاست قوه قضائیه، جهت بازبینی در احکام طی یک دادرسی منصفانه بر اساس تبصره 3 ماده 477قانون آیین دادرسی کیفری، کوره راه اعاده دادرسی را در پیش گرفتیم و به جهت آن که دادنامه بر خلاف بَیّن شرع و موازین شرعی و نیز قوانین حاکم کشور که با شرع همخوانی دارند، صادر شده، تقاضای بررسی مجدانه و نقض آن‌ را داریم.

وکیل کارگران شرکت هفت تپه اظهار داشت: در اعتراض اعاده دادرسی ارائه شده، مستدل و مستند بیان کردیم که در دادنامه صادر شده، قاعده برائت و قاعده بَیّنه به صورت واضح، نادیده گرفته شده‌اند و ادلّه ارائه شده توسط ضابط به دلیل عدم وجود جهات قانونی و ایراد موکلان مبنی بر این که در شرایط فشار و عدم وجود اراده از آن‌ها گرفته شده، هیچگونه ارزش و اعتبار استناد ندارد.

 وی در ادامه گفت: دادگاه‌های انقلاب و تجدیدنظر، بدون توجه به دفاعیاتی که به طور قطع از جانب موکلان صورت گرفته و صرفا بر اساس گردش کار سیاسی امنیتی وزارت اطلاعات، مبادرت به اتخاذ تصمیم و صدور حکم کرده‌اند.

زیلابی در پایان نیز تصریح کرد: همانگونه که در اعاده دادرسی تقدیمی شرح دادیم در کل اوراق پرونده، یک برگ وجود ندارد که بتوان با حصول و وقوع شرایط اجتماع و تبانی برضد امنیت کشور را به موکلان نسبت داد.

ناکارآمدی و عدم نظارت مدیریتی درشرکت واحد ، باعث توزیع شیرهای فاسد دربین کارگران ورانندگان واحد شد.

متاسفانه عدم نظارت مدیریت شرکت واحد ومدیران زیر دست باعث گردیده اقلام خوراکی که از محل مطالبات غیر نقدی به دست کارگران میرسد از بی کیفیت ترین انوع اجناس انتخاب شوند.
در واقع در مواردی یا معمولا تاریخ مصرف آن به اتمام رسیده و یا کپ زده است و یا بطور کل فاسد است.
در چند روز گذشته که شیر روزانه در سامانه چهار بین رانندگان و کارگران توزیع شده بود تعدادی از همکاران متوجه شدند که شیرهای توزیع شده علیرغم داشتن تاریخ مصرف، فاسد و غیرقابل استفاده میباشد لذا چند تن از فرزندان همکاران که از این شیرها استفاده کرده بودند دچار مسمویت شدند.

متاسفانه عدم نظارت بر عملکرد مدیران دولتی در موارد بسیاری باعث به خطر افتادن جان شهروندان بوده است و گویا حفظ منافع مدیران ومسئولین ارجعیت به سلامت و حفظ جان کارگران دارد.
در همین ارتباط تعدادی از همکاران با شرکت توزیع کننده تماس گرفته اند واعتراض کرده اند ومسئول پشت خط با اطمینان گفته هرکاری که میخواهید بکنید همین است که هست ، جای تاسف دارد که عوامل نظارت وبازرسی درکشور هیچگونه نظارتی بر اینگونه تخلفات ندارند و علیرغم هشدارهای مکرر ازسوی سندیکا به مدیرعامل شرکت واحد متاسفانه شاهد تکرار مجدد توزیع ناسالم مواد غذایی وخوراکی درشرکت واحد هستیم .

سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام میکند مسئولیت هرگونه سهل انگاری و سو مدیریتی مدیران سامانه های شرکت واحد بعهده شخص مدیرعامل است و خطرات و حوادث ناشی از این ناکارآمدی ها برای کارگران را مدیریت باید پاسخگو باشد.

@vahedsyndica

روز از نو روزی از نو حسن خودش دوباره انداخت وسط

رئیس جمهور ایران معتقد است که در صورت بازگشت طرف مقابل به تعهداتش، ایران نیز به تعهدات خود در برجام باز می گردد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، رییس جمهوری ایران در دیدار «جوسپ بورل» هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا برای حل و فصل مسایل بوده و هر زمان طرف مقابل به طور کامل به تعهداتش عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.

روحانی اظهار امیدواری کرد تا با تلاش‌های مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا شاهد گسترش مناسبات فی‌مابین باشیم. متأسفانه خروج یکجانبه آمریکا از این توافق موانع و مشکلات فراوانی را برای دیگر طرف‌ها در مسیر اجرای کامل آن ایجاد کرد. ایران همچنان نسبت به نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پایبند بوده و روند نظارت‌ها آنچنان که تا امروز انجام شده، ادامه خواهد داشت، مگر اینکه با شرایط جدیدی مواجه شویم.

رئیس جمهور ایران در پایان در خصوص سیاست غلط آمریکا اظهار داشت: آنها تاکنون اشتباهات راهبردی زیادی نسبت به کشورهای منطقه از جمله ایران، عراق، لبنان، یمن، سوریه و افغانستان داشته‌اند.

گفتنی است، در طی سال گذشته، تنش ها میان ایران و آمریکا به طور قابل توجهی افزایش یافته است و مقامات آمریکا علاوه بر تشدید تحریم ها علیه ایران، تحریم های شدیدی را نیز علیه بخش های کلیدی اقتصاد این کشور اعمال کرد. واشنگتن هدف خود از اعمال این تحریم ها را تغییر رفتار جمهوری اسلامی اعلام می کند. آمریکا به وسیله تحریم های ثانویه، خریداران نفت ایران را مجبور به توقف خرید نفت از این کشور کرد. به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی ایران همزمان با سالروز خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو این توافق اعلام کرد که ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.

بازداشت یک ایرانی دیگر عضو الاحوازیه در هلند

در شهر دلفت هلند پلیس مرد 40 ساله ایرانی را بازداشت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این فرد به تدارک برای حمله تروریستی و یا حملاتی در ایران مظنون است. همچنین او را به عضویت در سازمان تروریستی متهم می کنند.
دادستان این شهر اطلاع داد که فرد دستگیر شده همچنین مظنون است که عضو گروهک ASMLA (Arab Struggle Movement for the Liberation of Ahwaz) بوده و مبارزات مسلحانه ای را برای ایجاد دولت مستقل عربی در محدوده ی استان خوزستان ایران ترتیب می دهند.
در زمان دستگیری فرد مظنون، پلیس گوشی های همراه و سایر مدارک همراه وی را ضبط نمود. در چارچوب تحقیقات جستجوی و بازرسی در محل این گروهک در شهر ریسویک انجام شد. در ساختمان آن کانال تلویزیونی ASMLA قرار دارد.

الاحوازیه در دانمارک هم به جاسوسی متهم شد

به نقل از رویترز، سازمان اطلاعاتی دانمارک امروز دوشنبه اعلام کرد که ۳ عضو ارشد گروه تروریستی «الاحوازیه» را بازداشت کرده است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، ۳ فرد بازداشت شده مذکور به جاسوسی برای دستگاه‌ های اطلاعاتی عربستان سعودی و نقش آفرینی متهم هستند.

به گزارش رویترز، این افراد در صدد بودند تا در یک حمله تروریستی مشارکت کنند.

گفتنی است، گروه تروریستی الاحوازیه در ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در اقدامی تروریستی در مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز تعداد زیادی را شهید و زخمی کرد.

مورالس رئیس جمهور بی صدایان: به بولیوی بر‌‌می‌گردم و در انتخابات سنا نامزد می‌شوم

به رغم هشدارهای دولت برآمده از کودتا علیه «اوو مورالس» رئیس‌جمهور سابق بولیوی درباره محاکمه او در صورت بازگشت به کشورش، مورالس اعلام کرد خواهان بازگشت و شرکت در انتخابات سنا است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، چند روز بعد از خلف وعده «جنین آنز» رئیس‌ موقت دولت کودتا در بولیوی، اوو مورالس رئیس‌جمهور مستعفی و سابق این کشور اعلام کرد، خواهان بازگشت به کشورش برای شرکت در انتخابات ۳ می ۲۰۲۰ (۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹) سنای بولیوی است.

جنین آنز جمعه هفته گذشته برخلاف گفته‌های قبلی‌اش اعلام کرد در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شرکت خواهد کرد .

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و سنای بولیوی ۳ می ۲۰۲۰ (۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹) برگزار شود.

پیشتر اوو مورالس رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی اعلام کرد از «لوئیس آرکه» وزیر اقتصاد سابق بولیوی، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کند.

مورالس در تازه‌ترین اظهارات خود درباره تحولات بولیوی، با روزنامه شیلیایی «لا ترسرا» مصاحبه کرده و بر خواست خود برای شرکت در انتخابات سنا و همچنین تاثیرات «امپریالیسم آمریکا» بر استعفایش از ریاست جمهوری و خروجش از کشور تاکید کرد.

مورالس که اولین رئیس‌جمهور بومی بولیوی بود، با وجود پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری که پاییز امسال برگزار شد، از سوی مخالفین به دست بردن در آرا و تقلب متهم شد. او هرچند با برگزاری دوباره انتخابات موافقت کرد، اما نهایتا ۲۱ آبان تحت فشار مخالفین مورد حمایت آمریکا، بولیوی را به مقصد مکزیک ترک کرد. او برای «انجام امور درمانی» راهی کوبا شد و سپس به آرژانتین پناهنده شد.

او در مصاحبه با این روزنامه کشور شیلی اعلام کرد، به رغم صدور دستور بازداشتش در بولیوی، خواهان بازگشت به کشورش است.

دادستان کل بولیوی ۲۹ آذرماه دستور بازداشت مورالس را صادر کرد. جنین آنز رئیس‌جمهور موقت بولیوی ۲۳ آذرماه مورالس را به تحریک فتنه و اغتشاش در بولیوی متهم کرده بود.

مورالس در این مصاحبه درباره خروج از بولیوی گفت، وقتی در ابتدا به مقصد مکزیک رفتم، با خودم یک چمدان همراه خود داشتم که در آن مقداری لباس، کمی غذا و دو تا سه هزار دلار بود.

رئیس‌جمهور سابق بولیوی مواضع قبلی خود مبنی بر اینکه خروج او از ریاست جمهوری و جایگزین شدن آنز، کودتا بود را تکرار کرد. مورالس گفت: «آنچه که ما با کودتا از دست دادیم را در (انتخابات) سوم می و در یک دموکراسی احیا خواهیم کرد».

رئیس‌جمهور سابق بولیوی اعلام کرد، در انتخابات سنای این کشور نامزد خواهد شد. وی همچنین خود را «قربانی امپریالیسم آمریکا» خواند.

مورالس درباره بازگشت به بولیوی گفت: «ما داریم این موضوع را بررسی می‌کنیم. کیست که دوست نداشته باشد (به کشورش) برگردد؟ من مطمئنم که مردم بولیوی خواستار بازگشت من هستند».

اظهارات تازه رئیس‌جمهور سابق بولیوی در حالی مطرح شده که روز یکشنبه (دیروز)، یک مقام قضایی دستور بازداشت شش ماهه نماینده حقوقی مورالس را صادر کرد؛ کسی که در این کشور در حال انجام کارهای اداری به منظور ثبت نام در انتخابات سنا بود.

یک منبع قضایی بولیوی درباره چرایی بازداشت «پاتریشیا هرموسا» نماینده حقوقی کنونی مورالس گفت، هرموسا به فتنه انگیزی، تروریسم و تامین مالی تروریسم متهم شده است. وی سابقه خدمت در دولت مورالس را دارد.

نقش ترکیه در تشکیل گروه تروریستی «جبهه النصره»

شبه نظامیان اسیر در سوریه نقش ترکیه در تشکیل «النصره» را فاش ساختند.

به گزارش اسپوتنیک، شبه‌نظامیانی که در حومه «حلب» سوریه توسط نظامیان سوری اسیر شدند از نقش ترکیه در تشکیل گروه تروریستی «جبهه النصره» تعریف کردند.

در جریان نبردها بین ارتش سوریه و دسته‌های شبه نظامیان در حومه «حلب» 2 تروریست اسیر نظامیان سوریه شدند. هر دوی آنها شهروندان سوریه هستند. به گفته شبه‌نظامیان ابتدا در شهر گروه «ارتش سوریه آزاد» تشکیل شد که اپوزیسیون لائیک بود. سپس با ظاهر شدن دسته های «جبهه النصره» درگیری بین مخالفان لائیک و رادیکال آغاز شد.

یکی از شبه نظامیان اسیر گفت که تصمیم گرفت همراه خانواده‌اش به ترکیه فرار کند. اما پلیس ترکیه او را بازداشت کرد و او را مجبور کرد در صفوف « النصره» بجنگد. «به من گفتند اگر همکاری نکنم، اعضای خانواده‌ام را بازداشت یا خواهند کشت. دستمزد من 100 دلار بود». اعضای خانواده او را به اردوگاه پناهندگان به عنوان گروگان نگه داشته‌اند.

النجیم یکی از شبه‌نظامیان اسیر در ادامه گفت که تمام نیازهای سازمان تروریستی از ترکیه و عربستان سعودی تأمین می‌شود.

به گفته حسین عبدالعزیز، شبه‌نظامی دیگر اسیر، پاکستانی ها و افغان ها در صفوف سازمان تروریستی «النصره» می جنگند.

سپتامبر سال 2018، روسیه و ترکیه در سوچی در باره ایجاد منطقه غیرنظامی در «ادلب» به توافق رسیدند که در آنجا بیش از 10 تشکیلات گوناگون وجود دارد. مهمترین آنها گروه طرفدار ترکیه‌ای «جبهه آزادی ملی» و « جبهه النصره» است که 30 هزار شبه‌نظامی در صفوف آن‌ها می‌جنگند.

آواره شدن ششصد هزار نفر بر اثر جنگ در افغانستان

وزیر امور مهاجرین افغانستان شمار آوارگان جنگ در سال جاری در این کشور را ششصد هزار نفر اعلام کرد.
سید حسین عالمی بلخی امروز در نشستی خبری در کابل گفت: حدود ششصد هزار نفر از مردم افغانستان براثر جنگ، ناامنی و فقر در سال هزار و سیصد و نود و هشت آواره شدند.
وی افزود: از مجموع آوارگان جنگ در افغانستان، نود و پنج هزار خانواده به کمک نیاز دارند.
وزیر امور مهاجرین افغانستان تصریح کرد: آوارگان معمولا در چادرها، خانه های مخروبه و نیمه کاره در سرمای زمستان زندگی می کنند.
وی گفت: در پنج سال گذشته چهار میلیون افغان به کشورشان بازگشته اند و چهار میلیون نفر دیگر از مناطق مسکونی خود به دلایل مختلف آواره شدند که بیشتر آنها آسیب پذیر هستند.

تظاهرات کنندگان آدمک ترامپ را آتش زدند

به نقل از شبکه تلویزیونی رویترز ؛ تظاهرکنندگانی شامل مهاجران اخراج شده و فعالان سیاسی، آدمک دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در تیخوآنا مکزیک نزدیک مرز آمریکا آتش زدند تا به سیاست‌های مهاجرتی او اعتراض کنند.
این معترضان احداث دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک را رد و اعلام کردند: با احداث پل باید سبب اتصال دو کشور به یکدیگر شد.
سرخیو تامای فعال امور مهاجرت در سخنانی گفت: ما قرار نیست هزینه دیوار مورد نظر ترامپ را پرداخت کنیم حتی با آن که او به اشتباه تضمین داده است که مکزیک هزینه احداث این دیوار را متقبل خواهد شد. این درست نیست. این یک دروغ است. ما هزینه احداث این دیوار را پرداخت نخواهیم کرد. ما همچنین می‌خواهیم به ترامپ بگوییم که به جای احداث دیوار باید پل احداث کنیم.

آمار‌های منتشر شده از سوی اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا در دسامبر سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد دولت ترامپ حدود ۱۰۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) از دیوار مرزی را احداث کرده است.
ترامپ در کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ وعده داد به احداث دیوار مرزی طویل در راستای مرز جنوبی آمریکا و مکزیک ادامه خواهد داد و مکزیک هزینه این دیوار را پرداخت خواهد کرد. دولت مکزیک از انجام چنین کاری خودداری کرده است.

چین: مهارت «پومپئو» در دروغ‌سازی بر هیچ کس پوشیده نیست

سفارت چین در ازبکستان ضمن انتشار بیانیه‌ای از «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بابت تلاش برای ایجاد شکاف بین «پکن» و کشورهای آسیای مرکزی انتقاد کرد.

در بیانیه سفارت چین در ازبکستان آمده است: در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ازبکی خود، مایک پومپئو به طور علنی اظهار داشت که مصمم به بررسی امور داخلی چین با وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی است.

«مهارت» وی در ساختن دروغ و استفاده از هرگونه ابزاری برای بدنام کردن چین بر هیچ کس پوشیده نیست.

سفر پومپئو به کشورهای اوراسیا پر از تحریکات مغرضانه و دروغ است و همچنین دشمنی شخصی و نظر مغرضانه خود نسبت به چین را به کشورهای منطقه اعمال می‌کند.

پومپئو بار دیگر در عمل نشان داد که وی و کشورش عامل مشکلات جهانی می‌باشند.

گرچه حرفی هزار بار تکرار شود اما دروغ هیچ وقت راست نخواهد شد و هرگونه تلاشی برای تهمت زنی به چین و ایجاد شکاف در روابط دوستانه بین این کشور و کشورهای آسیای مرکزی محکوم به شکست است.

مایک پومپئو در تاریخ 2 فوریه برای حضور در نشست سران کشورهای آسیای مرکزی وارد ازبکستان شد.

وی با «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه و «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و همچنین در نشست وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا در قالب «C5 + 1» شرکت کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست به اتهام زنی بر علیه چین که از دو سال قبل توسط رئیس جمهور این کشور در آسیای مرکزی آغاز شده است، ادامه داد.

پروژه چین هراسی از دو سال گذشته در آسیای مرکزی به خصوص قرقیزستان و قزاقستان آغاز شده است و در این زمینه نیز تجمعات اعتراضی مختلفی برگزار شده است.

این پروژه توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و برای جلوگیری از نفوذ چین در کشورهای مذکور کلید خورده است.

آمریکا در تلاش است تا نفوذ اقتصادی چین در کشورهای آسیای مرکزی را از طرق مختلف و به بهانه حقوق بشر توسط سازمانهای تحت حمایت خود در این منطقه ادامه داد.

پکن توانایی کنترل ویروس «کرونا» را دارد

به نقل از رادیو بین المللی چین، کمیسیون دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با تشکیل نشست به بررسی و رسیدگی کارهای پیشگیری و کنترل شیوع کروناویروس پرداخت.

در این نشست عنوان شد که شیوع ویروس یک چالش دیگر برای سیستم و توان حکمرانی چین است. وظایف مهم در حال حاضر درمان بیماران با تمام نیرو، تامین عرضه لوازم مورد نیاز پزشکان، تلاش برای ارتقای درصد پذیرش بیماران و بهبود بیماران و کاهش درصد مرگ است. این درحالیست که ما نیز باید عرضه اقلام مورد نیاز زندگی روزمره مردم مانند سبزیجات، گوشت، تخم مرغ و غلات را تضمین کنیم.

رادیو و تلویزیون مرکزی چین با انتشار تفسیری تحت عنوان «چین اطمینان دارد با استفاده از برتری های نظامی در جنگ پیشگیری و کنترل بر شیوع ویروس به موفقیت می رسد» خاطر نشان کرد: برتری های نظام، بزرگ ترین برتری برای یک کشور است. غلبه بر این جنگ مبارزه با ویروس، در صورتی امکان پذیر است که باید ضمن پافشاری بر رهبری قوی حزب کمونیست، ایفای برتری های نظام سوسیالیستی با ویژگی های چین، اتکا به مردم، تحکیم عزم راسخ، همبستگی مردم، پیشگیری و درمان علمی، این سیاست به طور هدفمند اجرا شود.

با رعایت این اصول، تجهیزات و لوازم مورد نیاز درمانی و تامین مایحتاج مردم بیش از پیش به پیشرفت برسد. برتری های نظام چین برای پیشگیری و کنترل بر شیوع ویروس روز به روز موثرتر می شود و دولت چین با حل مشکلات و پشت سر گذاشتن چالش ها در این روند، به حصول پیشرفت در مقابله با کروناویروس کمک می کند.

در این مقاله آمده است: طی ۷۰ سال پس از تاسیس جمهوری خلق چین، نظام سوسیالیستی با ویژگی های چین و سیستم حکمرانی در چین تاسیس شد و در روند اجرا به برتری هایی رسیده است. اکنون شیوع کروناویروس بسیار جدیست و مشکلات زیادی وجود دارد که نیاز به حل فوری دارد.

در نشست کمیسیون دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست تأکید شد که باید ضمن جمع بندی تجربیات، از آنها آموخت. با توجه به نقص ها و ناکامی ها در مقابله با ویروس، ما باید ضمن تکامل سیستم مقابله با حوادث اضطراری، ارتقای توان حل حوادث اضطراری و خطرناک، پیگیری و مهار محیط بهداشت عمومی کشور، تقویت نظارت بازار، تقویت نظام مندی، رسیدگی سیستماتیک کمبود ذخایر کشور، ارتقای کارایی ذخایر، تقسیم بندی توان تولیدی محصولات کلیدی را بهبود بخشیم.

در این تفسیر خاطر نشان شد، چین نسبت به مشکلات موجود در مقابله با ویروس و تدابیر برای مقابله با آن آشنایی و قضاوت روشن دارد. هرچند که وظایف بسیار سخت است. ولی با ایفای کامل برتری های نظام و اتکا به همراهی مردم، چین حتماً می تواند در جنگ پیشگیری و کنترل این ویروس غلبه کند و از امنیت جانی و تندرسی مردم دفاع کرده و توان حکمرانی خود را ارتقا بخشد.

چین: آمریکا کمکی به مقابله با کرونا نکرده و فقط به فضای وحشت، دامن زده است

مقام‌های پکن در ادامه انتقاد از مواضع ضد چینی آمریکا در قبال شیوع ویروس کرونا این بار سخنگوی وزارت خارجه این کشور تاکید کرده که واشنگتن از ابتدای شیوع این بیماری در حال ایجاد فضای رعب و وحشت است و کمکی هم به پکن نکرده است.

به نوشته «اسپوتنیک»، «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در نشست خبری درباره مواضع آمریکا و برخی دیگر از کشورها درباره شیوع ویروس کرونا اظهارنظر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست امروز اعلام کرد، ایالات متحده به دنبال شیوع ویروس کرونا یک فضای رعب و وحشت ایجاد کرده و به این فضا دامن زده است.

به گفته این مقام چینی، آمریکا به این کشور در مبارزه با کرونا «کمک قابل ملاحظه‌ای» ارائه نکرده است.

چونینگ ابراز امیدواری کرد که جامعه بین‌المللی در خصوص وضعیت ناشی از این ویروس، پاسخ‌ها و قضاوت‌های منطقی، آرام و مبتنی بر علم از خودش نشان بدهد.

وی افزود: «اغلب کشورها گفته‌اند که آنها از تلاش‌های چین در جنگ با این نوع جدید ویروس کرونا حمایت و تشکر می‌کنند و ما متوجه تصمیمات آنها برای انسداد مرز یا تدابیر ضروری برای ورود شهروندان چینی (به کشورهایشان) هستیم و به آنها احترام می‌گذاریم».

اظهارات این مقام پکن بعد از آن مطرح شده که طبق آخرین خبرها، تاکنون ۳۶۱ نفر از زمان شیوع ویروس کرونا جان خودشان را از دست دادند (جزئیات بیشتر).

دولت چین که پیش از این از مواضع مقامات آمریکایی درباره ویروس کرونا ابراز ناراحتی کرده بود پیشنهاد کمکهای واشنگتن برای مقابله با این بحران را نپذیرفت.

پکن همچنین از اظهارات «غیردوستانه» مقام‌های واشنگتن در بحبوحه مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرد و آن را برخلاف حسن‌نیت دانسته بود. وزیر تجارت آمریکا در اظهارنظری جنجالی گفته بود، شیوع این ویروس باعث بازگشت شغل و سرمایه به آمریکا خواهد شد.

رجب اشغالگر: ترکیه اجازه نمی‌دهد ارتش سوریه زمینی را در ادلب تصاحب کند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که نظامیان ارتش این کشور به صورت غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند امروز سه شنبه تاکید کرد که آنکارا اجازه نخواهد داد نیروهای سوری هیچ بخشی از خاک ادلب را تصاحب کنند.

اظهارات اردوغان پس از آن مطرح می‌شود که ارتش سوریه روز دوشنبه موفق شده بود شهرک نیرب در شرق شهر ادلب (مرکز استان) را تحت کنترل بگیرد و یک گام دیگر در این استان پیش برود.

نیروهای ارتش و مقاومت سوریه امروز سه‌شنبه نیز موفق شدند چهار روستای «الوسیطه»، «الراقم»، «بلیصه» و «تل اغر» را در جنوب شرق استان ادلب آزاد کنند.

عملیات سرنوشت‌ساز ارتش سوریه و متحدان در استان ادلب، به عنوان مهم‌ترین منطقه تحت اشغال تروریست‌ها در سوریه از ماه دسامبر سال گذشته میلادی آغاز شده است و در این میان ترکیه تلاش دارد به هر نحوی مانع این پیشروی‌ها شود.

روز جمعه نیز رجب طیب اردوغان در سخنانی در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه که حاکی از نگرانی آنکارا از پیشرویهای ارتش در ادلب بود، گفت که دولت آنکارا هر کاری لازم باشد می‌کند تا به قول او «ثبات» به سوریه باز گردد؛ حتی اگر «گزینه نظامی» مورد نیاز باشد.

یک فرمانده تروریست‌های «ارتش آزاد» نیز اخیرا تاکید کرده بود که ارتش ترکیه سریعا باید وارد عمل شده و مانع پیشروی ارتش سوریه و همپیمانانش شود.

احترام به خواسته مردم و مجلس عراق: فرمانده نیروهای ویژه کانادا: به عراق باز می‌گردیم!!!

نیروهای ویژه کانادا قصد دارند مجددا به عراق بازگشته و در شمال غربی این کشور مستقر شوند.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «سی بی سی» به دنبال تنش اخیر بین ایران و آمریکا پس از کشته شدن ژنرال «قاسم سلیمانی» و همراهانش، تمام عملیات مشترک بین نیروهای ائتلاف آمریکا و ارتش عراق تعلیق شد، اما اینک گفته می‌شود که قرار است ماموریت نیروهای کانادایی در عراق از سرگرفته شود.

سرلشکر «پیتر دیو» فرمانده نیروهای ویژه کانادا روز دوشنبه در این باره گفت که نیروهایش قصد بازگشت به عراق و کمک به مقابله با داعش را دارند، اما آن‌ها نسبت به وضعیت سیاسی موجود در این کشور اشراف کامل دارند.

وی در این گفت‌و‌گو تاکید کرد که هدف نهایی نیروهای کانادایی مغلوب کردن داعش است.

سرلشکر دیو با اشاره به این موضوع استقرار نیروهای کانادایی در پایگاه «عین الاسد» برای آموزش نیروهای عراقی و مبدل شدن این پایگاه به مرکز لجستیکی این کشور در عراق گفت: «نیروهای کانادایی هنگام حمله تلافی جویانه موشکی ایران، در معرض این حملات قرار نداشتند و آن حمله تهدید قریب الوقوع علیه نیروهای ما نبود.»

به گزارش سی بی سی، نیروهای کانادایی ساعتی قبل از حملات موشکی ایران به عین الاسد به خارج عراق نقل مکان کردند.

وزارت دفاع کانادا چند روز قبل از حملات موشکی ایران به عین الاسد، از تصمیم خود برای خارج کردن بخشی از نیروهای نظامی‌اش از عراق خبر داد. کانادا در مجموع حدود ۸۰۰ نیروی نظامی در منطقه دارد که ۵۰۰ نفر آن‌ها در عراق مستقرند.

جهانگیری: کانال مال سوئیس یک پروپاگاندا است

معاون اول رئیس جمهور ایران، واردات دارو از کانال مالی سوئیس را موضوعی تبلیغاتی خواند.

به گزارش اسپوتنیک، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران واردات دارو از کانال مالی سوئیس را موضوعی تبلیغاتی توصیف کرد و گفت: اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو از طریق کانال مالی سوئیس اجازه داده می شود این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته اند. میزان واردات دارو به ایران فقط در سال جاری بیش از 3 میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت کرده و واردات انجام داده ایم.

معاون اول رییس جمهور ایران اضافه کرد: در همین شرایط تحریم، حجم تجارت ایران با دنیا در ده ماهه ابتدایی سال جاری بیش از 70 میلیارد دلار بوده است و این یعنی اقتصاد بزرگی مانند ایران را نمی توان حبس کرد.

جهانگیری گفت: ایران از اقتصادی بزرگ برخوردار است و نیروی انسانی توانمند، مرز مشترک با 15 کشور همسایه و حوزه نفوذ قوی دارد و می تواند در همین محدوده و از طریق همکاری با کشورهای اطراف همه مسائل خود را به صورت جدی حل کرده و نیازها را تامین کند.

سفارت سوئیس در ایران با انتشاری پیامی در توئیتر اعلام کرده بود که حدود 180000 بسته داروی مورد نیاز پیوند اعضا به عنوان بخشی از معامله آزمایشی در چهارچوب تمهید تجاری انساندوستانه سوئیس وارد فرودگاه امام خمینی تهران شد. به برکت سازوکاری قوی و متعهد، از طریق این تمهید، اطمینان حاصل خواهد شد که این محصولات به دست بیماران ایرانی برسد.

پیش از این برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اظهار داشته بود که «فروش و تحویل داروهای سرطانی و داروهای پیوند دهنده به ایران» به پایان رسیده است.

فشارهای آمریکا برای عدم خروج از پایگاه «عین الاسد»

یکی از نمایندگان پارلمان عراق از اعمال فشار آمریکا بر دولت عراق و فرماندهان امنیتی این کشور برای مانع‌تراشی در روند تخلیه پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار خبر داد.

«کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در گفتگو با المعلومه اظهار داشت: آمریکا فشارهای زیادی بر دولت عراق وارد می‌کند تا مانع اجرای تصمیم پارلمان در خصوص اخراج نیروهای خارجی از کشور شود.

وی افزود: واشنگتن نمی‌خواهد پایگاه «عین الاسد» را که از پایگاه‌های راهبردی به شمار می‌رود و از آن برای تهدید کشورهای همسایه عراق که مخالف سیاست دولت آمریکا هستند، استفاده می‌کند، ترک کند.

وی گفت: آمریکا نمی‌خواهد پایگاه عین الاسد را که مجهز به سامانه موشکی پاتریوت است و از آن برای تهدید استفاده می‌کند، از دست بدهد. واشنگتن تحرکات زیادی را برای باقی‌ماندن در عراق و حفظ عین‌الاسد آغاز کرده است.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در پایان گفت: اما پارلمان، دولت را به اجرای تصمیم اخراج نظامیان خارجی و عدم توجه به فشارهای آمریکا که حاکمیت عراق را با هدف قرار دادن مقرهای «حشد شعبی» و ترور «ابومهدی المهندس» نقض کرده، ملزم کرده است.

قدردانی سازمان بهداشت جهانی از اقدامات چین

به نقل از رادیو بین المللی چین، صدو چهل و ششمین نشست هیات اجرایی سازمان بهداشت جهانی دیروز دوشنبه 14 بهمن در مقر این سازمان در ژنو برگزار شد.

در این جلسه، تئودور آدهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی به طور جامع وضعیت همکاری نزدیک بین سازمان بهداشت جهانی و چین را تشریح و حمایت تمام عیار از دولت چین برای مبارزه با این بیماری را ابراز کرد.

وی گفت که استراتژی چین نه تنها قدرتمند بلکه موثر است. در خارج از چین، در حال حاضر تنها 146 مورد تایید شده در 23 کشور دیگر وجود دارد که این تعداد در مقایسه با شیوع بیماری های دیگر بسیار کم است و مردم دلیلی برای وحشت ندارند.

تئودور آدهانوم افزود: کشورها باید بر اساس واقعیت ها برنامه های علمی و معقول در نظر بگیرند؛ اقدامات احتیاطی لازم است، اما واکنش بیش از حد لازم نیست. سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد نمی کند که کشورها محدودیت های مسافرتی و تجاری در پیش گیرند و از کشورها می خواهد براساس شواهد، اقدامات قابل اطمینان اتخاذ کنند.

در نشست کمیته اجرایی، بسیاری از کشورها کار پیشگیری و کنترل شیوع بیماری کروناویروس در چین و کارهای چین در بهداشت عمومی جهانی را بسیار خوب ارزیابی کردند. یکی از مقامات تانزانیا به نمایندگی از کشورهای آفریقایی با دولت و مردم چین ابراز همدردی کرده و از دولت چین تشکر کرد که با در پیش گرفتن تدابیر موثر بیماری را کنترل می کند.

مقامات شرکت کننده آلمان از دولت چین قدردانی کردند که ضمن انجام اقدامات سریع و شفاف و اطلاع رسانی به موقع، با سازمان بهداشت جهانی همکاری نزدیک داشته است. نماینده سوئیس نیز اظهار داشت که اقدامات پیشگیری و کنترل، تشخیص و معالجات پزشکان در چین یک نمونه است و مایل است برای پیروزی در مبارزه با این بیماری با مردم چین همکاری کند.

رجب سلطان: الحاق کریمه به روسیه را برسمیت نمی‌شناسیم

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت که اوضاع در «ادلب» سوریه غیرقابل مدیریت شده است. وی مدعی شد که بیش از یک میلیون آواره در حال حرکت به سوی مرزهای ترکیه هستند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «تی‌آرتی»، وی که در اوکراین و در دیدار با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین صحبت می‌کرد، گفت: «بر موضع ثابت خود درباره تمامیت ارضی اوکراین و برسمیت نشناختن الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمه به روسیه تاکید می‌کنیم.»

اردوغان درباره اوضاع در ادلب سوریه مدعی شد که حملات اخیر ارتش سوریه به ادلب باعث کشته شدن ۸ ترکیه‌ای شد که ۵ نفر آنها نظامی و ۳ نفر دیگر غیر نظامی بودند.

رئیس جمهور ترکیه هشدار داد که نظام سوریه بهای این اقدامات خود را خواهد پرداخت.

وی اضافه کرد: «نیروهای نظام سوریه تمامی توافقنامه‌ها را نقض کرده و پایگاه‌های نظارت ترکیه را هدف قرار داده‌اند.»

اردوغان افزود: «حدود یک میلیون انسان در نتیجه حملات ارتش سوریه و چشم‌پوشی روسیه در حال حرکت به سوی مرزهای ما هستند و تحولات در استان ادلب در حال خارج شدن از کنترل است.»

صبح امروز (دوشنبه) بود که وزارت دفاع ترکیه از کشته و زخمی شدن ۱۳ نظامی خود در پیشروی‌های ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در منطقه کاهش تنش ادلب خبر داد.

بعد از آن رئیس‌جمهور ترکیه مدعی شد که توپخانه‌ها و جنگنده‌های ارتش ترکیه به حداقل ۴۰ موضع از ارتش سوریه حمله کرده و حدود ۳۰ سرباز سوری را نیز کشته‌اند.

با این حال مرکز آشتی روسیه ساعتی بعد با انتشار بیانیه‌ای درباره این تحولات، ضمن تکذیب ادعای حمله جنگنده‌های ترکیه‌ای به ارتش سوریه، گفت هواپیماهای ترکیه‌ای حتی وارد حریم هوایی سوریه نشده‌اند.

حمله خمپاره ای به تأسیسات گازی سوریه در شرق حمص

نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، خبرها از اصابت چند گلوله خمپاره به ایستگاه گاز الریان و یک کارخانه گاز در جنوب منطقه الوسطی و کارخانه گاز ایبلا در شرق استان حمص حکایت دارد.

آتش سوزی ناشی از اصابت خمپاره به ایستگاه گاز الریان و کارخانه گاز در جنوب منطقه الوسطی مهار شده و به کارخانه گاز ایبلا نیز آسیبی نرسیده است.

ترامپ: سندرز یک کمونیست است

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: تصور می‌کنم برنی سندرز یک کمونیست است.

ترامپ افزود: من فکر می‌کنم که او یک کمونیست است. می‌دانید، منظور من این است که وقتی به کمونیسم فکر می‌کنم، همراه با آن به سندرز نیز فکر می‌کنم. حالا شاید شما بگویید سوسیالیست، ولی آیا او در مسکو ازدواج نکرده است؟

رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: من به برنی سندرز به عنوان یک سوسیالیست یا چیزی فراتر از یک سوسیالیست فکر می‌کنم. حداقل او نسبت به چیزی که به آن اعتقاد دارد، صادق است.

رئیس جمهور آمریکا و کارزار انتخاباتی وی از ماه گذشته تمرکز زیادی را بر روی سندرز قرار داده‌اند چرا که وی در اکثر نظرسنجی‌ها پیشرفت خیره کننده‌ای داشته است.

کشف بزرگ ترین شهر زیرزمینی تروریستها در ادلب

ارتش سوریه یکی از تونل‌های گروه تروریستی جبهه النصره را در منطقه حیش در استان ادلب کشف کرد که در آن سلول‌هایی برای شکنجه شهروندان سوری وجود داشت.
به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، تروریست‌ها تونلی را در دل زمین در منطقه حیش برای زندانی کردن شهروندان حفر کردند.
یکی از افسران ارتش سوریه گفت: «این محل یکی از مقر‌های تروریست‌ها در استان ادلب و شمال استان حماه است که از آن برای زندانی کردن مردم بیگناه، مردم سوریه و هر کسی که مخالف مسیر، روش و تفکر تکفیری آن‌ها بود، استفاده می‌کردند. همچنین در این مرکز مهمات و تسلیحات نگه می‌داشتند و برای اجرای اقدامات جنایتکارانه خود استفاده می‌کردند. منطقه حیش و اطراف آن مرکز بزرگی برای استقرار تروریست‌های جبهه النصره بود. از مدت‌ها پیش برای بستن جاده‌ها و متوقف کردن پیشروی ارتش سوریه تلاش کردند؛ اما این بار در پی پافشاری ارتش سوریه، این مناطق آزاد شد.»
خبرنگار شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه گزارش داد: «ما اکنون در حومه جنوب غرب معره النعمان و به طور مشخص در منطقه آزاد شده حیش حضور داریم.
یگان‌های ارتش سوریه در این منطقه بزرگترین شهر زیرزمینی وابسته به گروه‌های تروریستی را کشف و شناسایی کردند. این منطقه کوهستانی که در آن حضور داریم، ۴۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و گروه‌های مسلح تروریستی شهر بزرگی در دل این کوه حفر کردند. برای نخستین بار وارد این مقر مستحکم وابسته به گروه تروریستی جبهه النصره می‌شویم. از میزان استحکام خارجی این مقر به نظر می‌رسد که مقر بزرگی است.
جبهه النصره طی سال‌های گذشته در جنوب غرب و جنوب معره النعمان این نوع مقر‌های تروریستی ایجاد کرد. سطح کوه از تونلی که در آن حضور داریم، حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد. اتاق‌های زیادی در اینجا وجود دارد؛ اعم از محل غذا خوردن، محل نگه داشتن مهمات و محل خوابیدن عناصر تروریستی. حملات تروریستی از اینجا به سمت محور خان شیخون آغاز می‌شد و این منطقه به منزله محور ارتباطی بین خان شیخون، معره النعمان و کفرسجنه تا غرب محسوب می‌شد.»

جنگنده‌های اف ۲۲ آمریکا منطقه خلیج فارس را ترک کردند

به نقل از اسکرمبل مگزین، تعدادی از جنگنده‌های «اف -۲۲» آمریکا پایگاه‌های این کشور در منطقه را ترک کردند.

گفته شده این جنگنده‌ها شامل ۶ فروند جنگنده اف -۲۲ آمریکایی بوده است که پس از استقرار طولانی در امارات عربی متحده، منطقه را به سمت اروپا ترک کردند و در نهایت در پایگاه هوایی «مورون» در اسپانیا به زمین نشستند.

در این گزارش همچنین پیش بینی شده که ممکن است طی روزهای آتی همچنین ۶ فروند دیگر از جنگنده‌های اف -۲۲ ارتش آمریکا منطقه را ترک کنند.

استقرار این جنگنده‌ها در منطقه همزمان با تشدید تنش‌ها از سوی آمریکا طی چند ماه گذشته صورت گرفته بود.

به اعتقاد کارشناسان از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، تنش‌ها در منطقه افزایش یافته و همین مسئله نگرانی‌ها را دو چندان کرده است.

برخورد جدید نظامیان روسی و آمریکایی در سوریه

منابع سوری از برخورد جدید میان نظامیان آمریکایی و روسی در سوریه خبر دادند.

به گزارش رای الیوم، منابع سوری از برخورد جدید میان نظامیان آمریکایی و روسی در سوریه خبر دادند.

این منابع بیان کردند: نظامیان آمریکایی امروز سه شنبه مانع از حرکت خودروهای نظامی روسیه در نزدیکی روستای کرکی در شرق قامشلی شدند.

نظامیان روسی قصد داشتند به المالکیه و گذرگاه سیمالکا بروند.

منابع مذکور اعلام کردند: روز گذشته هم سه بالگرد روسی بر فراز تل تمر به پرواز درآمدند که بالگردهای آمریکایی از پایگاه قسرک برای دور کردن آنها به پرواز درآمدند و آنها را تا آسمان راس العین در حومه حسکه تعقیب کردند.

همچنین خودروهای نظامی روسی هنگامی که یک ایست بازرسی آمریکایی را جلو خود در جاده ام ۴ دیدند از مسیر خاکی به حرکت خود ادامه دادند که بالگردهای آمریکایی به پرواز درآمدند و به روسها هشدار دادند.

«خلیفه حفتر» خود را برای انجام یک حمله نظامی دیگر آماده می کند

به نقل از العربی الجدید، منابع آگاه اعلام کردند که خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی قصد دارد حمله نظامی جدیدی را در این کشور آغاز کند.

بر اساس این گزارش، حمله نظامی در سایه حمایت امارات از حفتر صورت میگیرد به طوریکه پیش از این اطلاعاتی در خصوص انتقال تجهیزات نظامی از سوی امارات به پادگان نیروهای حفتر منتشر شده است.

رسانه های فرانسوی گزارش داده بودند که تنها طی ۱۴ روز، سه هزار تن از تجهیزات نظامی از سوی امارات به ارتش ملی لیبی تحویل داده شده است.

عربستان نیز در کنار امارات از ارتش ملی لیبی حمایت نظامی و سیاسی به عمل می آورد.

این در حالیست که روز گذشته هیأت سازمان ملل در لیبی اعلام کرده بود که حفتر آمادگی دارد تا در نشست های کمیته نظامی در ژنو شرکت کند.

دسته‌بندی شده در: اخبار ایران و جهان, سرتیتر

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: